Albánsko – najbližšia a najdostupnejšia exotika

Juraj Kordík - 12.06.2019

Menšia krajina na balkánskom polostrove, o ktorej toho veľa nevieme. Albánsko mnohí cestovatelia označujú ako najbližšiu a cenovo najdostupnejšiu exotiku s príjemnými ľuďmi, puncom orientálnej nepoznanej spoločnosti, hneď tu za rohom. Krajina, ktorá má cez 3 milióny obyvateľov (pritom ešte viac Albáncov žije v zahraničí), má toho v ponuke naozaj veľa. Prečo by ste si mali vybrať práve Albánsko?

1. Tirana

Hlavné mesto možno nie je na prvý pohľad najkrajšie mesto v Európe, ale! ALE! Prejdite sa príjemným bazárom s čerstvou zeleninou, pozrite si najväčšie námestie v krajine s obrovskou Skanderbegovou sochou na koni – Skanderbeg bol národným hrdinom Albáncov v boji za slobodou. Na námestí nájdete najväčšie a najkrajšie múzeum albánskej histórie a kultúry, a rozhodne to nie je jediné múzeum, ktoré stojí za návštevu. Stará rozpadajúca sa Pyramída, pamätník bývalého komunistického diktátora Envera Hodžu je akousi reminiscenciou režimu, ktorý krajinu trápil do roku 1991. Albánsko bolo dovtedy veľmi uzavretou krajinou s minimom informácii o okolí a živote za hranicami. Dnes je najmä Tirana centrom spoločenského diania nielen s diskotékami a barmi, ktoré by sa vyrovnali tým na Ibize, ale i podujatiami na námestí či v divadle. Tirana je moderné mesto. V roku 1991 bolo v krajine s 3 miliónmi obyvateľov niečo cez 3000 áut. Pokrok je obrovský. Bar v novej štvrti s doslova ľudovými cenami, cez ktorého strop doslova prerastá obrovský strom je krčma, ktorá má takú atmosféru a príjemnú obsluhu, že keby toto malo byť jedno z 3 miest v Tirane, ktoré navštívite, budete nadšení.

Naši klienti v meste tirana v albánskuNaši klienti počas zájazdu Albánsko - neobjavený raj naštívili aj hlavné mesto. Foto: Juraj Kordík

2. Girokastra

Ak máte dosť širších bulvárov a ruchu mesta, zastavte sa v tomto malebnom mestečku zapísanom na zozname UNESCO, ktoré nazývajú i „kamenné mesto“ – kedysi sa tunajšie domy stavali z kameňa. Už samotný pohľad sponad mesta je magický – ocitnete sa v stredoveku a budete hľadieť na neskutočne fotogenické strechy honosných mestských domov s bielou omietkou. Krásne bazary ponúkajúce množstvo na mieste vyrábaných výrobkov, od čipky až po čarovné koberce, strieborné a kovové výrobky, kostýmy i dizajnérke kúsky. Orientálna atmosféra vás unesie v čase do čias Osmanskej ríše (len dnes sa tu už nebojuje)

 

Girokastra v albánskuKamenné mesto Girokastra nájdete aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Foto Juraj Kordík

3. Berat

Tretie mestečko v krajine, ktoré stojí za návštevu. „Mesto tisícich okien“ zapísané takisto ako Girokastra na zozname dedičstva UNESCO pre svoju architektúru. Prekrásne pohľady z Beratskej pevnosti nad mestom na tureckú a európsku časť mesta, mieste kaviarničky a kamenné uličky s tureckou kávou a atmosférou čias dávno minulých sú hodné návštevy samy o sebe. Pripočítajte si k tomu krásne ikony v kostoloch okolo a miestnu pohostinnosť!

4. Ksamilské ostrovy a Sarande – Iónske more

Pár kilometrov od Sarandy, najjužnejšieho mestečka albánskej riviéry, leží Korfu. Krásne pláže, pohoda, olivovníky a predstava ideálnej dovolenky. To isté (vlastne omnoho krajšie a prázdnejšie) nájdete oproti na pevnine. Blankytne čistá voda, diametrálne menej turistov a svätý pokoj od dovolenkujúcich rodiniek s kričiacimi deťmi. Po poznávaní krajiny ideálny pár dňový oddych na zotavenie sa

 

Ksamilské ostrovy v albánskuPriezračná voda a pokoj všade na okolo, to sú pláže albánskej riviéry. Foto: Juraj Kordík

5. Ohrid

Ohridské jazero tvorí prirodzenú hranicu medzi Albánskom a Macedónskom. Čistá voda, úžasné, až pohľadnicové vyhliadky na magické ortodoxné kostoly Svätého Nauma a najmä Svätého Jána. 

Jazero ohrid na hraniciach s macedónskomVýhľady, ktoré si budete pamatať navždy. Foto: Juraj Kordík

Kedysi bolo v tomto malebnom mestečku (Ohrid je rovnomenné mesto) 365 kostolov, kvôli čomu ho volajú i Balkánsky Jeruzalem. Dnes pamiatka UNESCO na hranici na macedónskej strane, len kúsok jazdy od albánskych hraníc. Ohrid a jazero Skadar na severe Albánska (hraničí s Čiernou Horou) sú 2 najväčšie juhoeurópske jazerá! Preneste sa do stredoveku ovplyvnenom Turkami v malebných uličkách posiatych mediarmi a šperkármi.

Mesto na pobreží jazera ohrid v macedónskuPríroda, kostolíky, ale aj mestečko tvorí pobrežie jazera Ohrid. Foto: Juraj Kordík

6. Hory

A teraz pozor! Albánsko ponúka nepreberné množstvo výletov pre horskú turistiku. Fantastické podmienky na treking sú v krajine s priemernou nadmorskou výškou 708 metrov nad morom samozrejmosťou. 70% percent krajiny tvoria hory a kopce a mnohé z nich sú vyššie ako 2000 m.n.m. – najvyšší vrch Korab má 2764 m. Trek prekrásnymi kopcami s horskými jazierkami a roztrúsenými horskými osadami so starousadlíkmi chovajúcimi ovce a kozy, ktorí vám radi ponúknu tradičnú domácu rakiju a syry by si nemali ujsť žiadni milovníci horských túr. Všadeprítomné bunkre, vystavané ešte za komunistického režimu, vás budú sprevádzať i na tých najvyšších kopcoch. V krajine, ktorá má len niečo cez 3 milióny obyvateľov, ich vraj nájdete cez 700 tisíc !

7. Rieky

Albánsko má jedny z najčistejších riek a jazier na svete. Priezračná pitná, no mnohokrát ľadová voda, je vizitkou čistej albánskej prírody. Pre milovníkov splavov ideálna destinácia. Zo splavovania albánskych riek, jednej z posledných bášt divočiny v Európe, sa pomaly stáva dôležitá súčasť miestneho turizmu. Kaňon Osum je zážitkom na celý život.

Národný park modré oko v albánsku50 metrov hlboké jazero v Národnom parku Modré oko vás dostane farbami. Foto: Juraj Kordík

8. Gastronómia

Albánska kuchyňa je akýmsi mixom osmanskej, gréckej a celkovo balkánskej. Jahňacie a kozie mäso, ferges je dusené teľacie, kapustné rolky, sarma. Mäsové jedlá sú podávané väčšinou s ryžou. Khash je zasa vývar z ovčej hlavy so zeleninou, tradičná pochúťka i na Kaukaze a strednej Ázie. Vynikajúca zelenina od baklažánu po obrovské paradajky, olivový olej a výborne pripravené morské plody, to všetko je odpoveď na otázku, čo vegetariáni. Zo sladkých dezertov nájdete tradičné medové pochúťky a milovníci baklavy taktiež neodídu naprázdno. Albánske skvelé víno, domáca pálenka rakija alebo vynikajúce pivá Kruja alebo Tirana takisto patria do povinnej ochutnávky miestnej gastronómie.

Medovo orechový dezert v AlbánskuDezert s medom a orechami vyskúšal aj Juraj. Foto: Juraj Kordík

Presvedčte sa s nami, že dovolenka v Albánsku je zážitkom, na ktorý budete ešte dlho spomínať. Či už budete mať chuť vybrať sa sem za oddychom na letnú dovolenku, alebo na poznávací zájazd, určite si vyberiete.

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2020 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2019 pre CK SATUR