Ako svet otvára hranice a za akých podmienok?

CK SATUR - 25.06.2020

Situáciu s otváraním hraníc pre vás dôsledne sledujeme. Podmienky, časový harmonogram, ale aj prípadne opatrenia krajín v Európe sme si už predstavili, tu nájdete novinky zo zvyšku sveta.

Egypt

Pre Egypt je cestovný ruch významným zdrojom príjmov štátu, preto robia maximum pre to, aby sa čím skôr mohli turisti bezpečne vrátiť do hotelov. Hotely musia dodržiavať prísne hygienické štandardy, ktoré bude hodnotiť medzinárodná inšpekcia.

Egyptské hotely sú otvorené pre miestnych turistov s kapacitným limitom 50%.

Azda najobľúbenejšia aktivita dovolenkárov v Egypte je možná už v prvej fáze uvoľnenia opatrení. No to za dodržania bezpečnostných opatrení ako je sterilizácia potápačských regulátorov, šnorchlovacích masiek a ovládacích zariadení vztlaku. Plavby a jachty rovnako môžu poskytovať svoje služby, ale pre menší počet turistov. Čo sa týka nočných klubov, spoločenských akcií a kasín v hoteloch, tie ostávajú zatiaľ zatvorené.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Egypt

58 141

15 535

2 365

 

Tunisko

 • Vstup pre turistov bude možný pravdepodobne od 27. júna 2020

Dôležité informácie na mieste

 • Hotely/dovolenkové ubytovania/reštaurácie/kaviarne/múzeá/pamiatky/divadlá/kiná: otvorené
  • Povinnosť nosiť rúška
  • Nočný zákaz vychádzania od 18:00 h do 8:00 h
  • Pláže: otvorené

Obľúbená dovolenková destinácia, s pobrežím pozdĺž Stredozemného mora, plánuje privítať turistov už v júni. Od 27. júna môžu krajinu navštíviť turisti z Alžírska, Európy a Veľkej Británie.

Prečítajte si aj: Tunisko otvára brány turistom už tento mesiac

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Tunisko

1 159

1 023

50

 

Spojené arabské emiráty

Dubaj, známy svojimi luxusnými letoviskami, značkovými nákupnými strediskami, nedotknutými plážami a futuristickou architektúrou, sa chystá 7. júla privítať turistov s viacerými podmienkami.

 • medzinárodní turisti si musia stiahnuť aplikáciu Covid-19 DXB a zaregistrovať v nej svoje údaje
 • cestujúci musia pred cestou oznámiť akékoľvek zdravotné príznaky vyplnením formulára poskytnutého leteckou spoločnosťou
 • platné zdravotné poistenie
 • vyžaduje sa test PCR s maximálnou platnosťou štyri dni (96 hodín) pred dátumom odchodu. Ak cestujúci nemôžu pri príchode preukázať, že neboli infikovaní vírusom, podrobia sa testu PCR na letisku v Dubaji
 • všetci prichádzajúci musia prejsť kontrolou teploty
 • cestujúci musia prísne dodržiavať pokyny týkajúce sa fyzického dištancovania sa v súlade s opatreniami, ktoré sa dodržiavajú na letiskách v Dubaji, a vždy používať rúška
 • cestujúci, ktorých otestujú pozitívne, budú musieť aktualizovať svoje údaje v aplikácii Covid-19 DXB a izolovať sa v zariadení poskytnutom vládou na 14 dní a na svoje vlastné náklady

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

SAE

45 683

33 703

305


Prečítajte si aj: Kompletný prehľad otvárania hraníc v Európe


Srí Lanka

Krajina známila, že je pripravená znova privítať návštevníkov od 1. augusta. Predtým predstavila sériu bezpečnostných pokynov a preventívnych opatrení pre tých, ktorí sa ju rozhodnú navštíviť.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Srí Lanka

1 991

1 548

11

 

Bali

Indonézska vláda uviedla, že Bali, jedna z najobľúbenejších turistických destinácií v juhovýchodnej Ázii, by sa mohlo v októbri znovu otvoriť turistom. Na bezpečné opätovné otvorenie hotelov, reštaurácií a turistických atrakcií bude zavedený nový program CHS (Čistota, zdravie a bezpečnosť) s cieľom stanoviť usmernenia pre zvýšené normy v oblasti zdravia, hygieny a bezpečnosti a pomôcť obnoviť dôveru v cestovný ruch a zábavu.

Indonézska vláda plánuje privítať zahraničných turistov od októbra, ale iba do tých častí krajiny, kde sa úspešne zachovalo prepuknutie koronavírusu, okrem Bali, aj provincie Riau a Yogyakarta.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Indonézia

49 009

19 658

2 573

- Bali

1 158

646

9

 

Maldivy

Ministerstvo cestovného ruchu navrhlo postupný harmonogram opätovného otvorenia. V rámci neho budú ako prvé umožnené súkromné plavby a jachty od 1. júna 2020. Po mesiaci od 1. júla 2020 bude nasledovať povolenie pre prístup charterových letov a komerčných leteckých spoločností. Penzióny a hotely budú môcť začať svoju činnosť od 1. augusta 2020, zatiaľ nie je v pláne povoliť prístup výletným lodiam do krajiny.

Pre vstup do krajiny je povinná predchádzajúca potvrdená rezervácia v turistickom zariadení s licenciou na bezpečný cestovný ruch, vstup na Maldivy si vyžaduje špeciálne turistické vízum vo výške 100 USD. Toto zvláštne turistické vízum sa udelí iba pre turistov, ktorí sa na Maldivách zaviažu na minimálny pobyt 14 nocí. Turisti sú tiež povinní predložiť lekárske osvedčenie nie staršie ako sedem dní na test na antigénové PCR alebo 14 dní na test na protilátky, ktorý potvrdzuje negatívne výsledky testov COVID-19. Okrem toho je pre turistov povinné sa po príchode podrobiť testu PCR, ktorý stojí 100 USD za test.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Maldivy

 2 238

1 813

8

 

Kostarika

Po tom, ako sa podarilo udržať počet prípadov COVID-19 relatívne nízky, Kostarika oznámila 11. mája plán na opätovné otvorenie. Od 16. mája otvorili malé hotely a niektoré národné parky na polovičnú kapacitu. Zostávajúce národné parky otvoria do júna. Hranice krajiny zostanú pre nerezidentov zatiaľ zatvorené do 15. júna.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Kostarika

2 368

1 129

12

 

Austrália a Nový Zéland

Zatiaľ čo Austrália a Nový Zéland sú stále prístupné medzinárodným cestujúcim a nerezidentom, krajiny začínajú uvoľňovať obmedzenia pohybu v rámci samotných krajín. Navrhovaná „cestovná bublina“ okolo týchto dvoch krajín by umožnila občanom každej krajiny cestovať do druhej, hoci je pravdepodobné, že bude potrebná 14-dňová karanténa.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Austrália

7 492

6 915

102

Nový Zéland

1 166

1 133

22

 

Fidži

Fidži sa usiluje pripojiť sa k Austrálii a Novému Zélandu k cestovnej bubline, ktorá by sa mohla rozšíriť do niektorých tichomorských ostrovných krajín s malými alebo žiadnymi prípadmi koronavírusu. Cestovný ruch predstavuje takmer 40% HDP krajiny a až 41% turistov pochádza z Austrálie a 23% z Nového Zélandu.

V súčasnosti cestovný ruch na Fidži uvádza, že približne jedna tretina ostrovných hotelov a letovísk je stále otvorená. Úrady dúfajú, že koncom tohto mesiaca budú ostrovy vyhlásené za oblasť bez výskytu vírusu, a potom sa zamerajú na plány na bezpečné otvorenie svojich hraníc.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Fidži

18

18

0

 

Izrael

Hranice zatiaľ pre turistov nie sú otvorené a Izraelčania, ktorí sa vracajú zo zahraničia, musia zostať v izolácii 14 dní. Niektoré z hlavných hotelových sietí plánujú otvoriť svoje hotely koncom mája. V Tel Avive sú otvorené Hilton a Carlton Hotels. Hotelová sieť Prima otvára aj hotely v Tel Avive, Jeruzaleme a Mŕtvom mori. Väčšina turistických atrakcií sa otvorí pre domácich do 15. júna 2020.

Nasledujúce letecké spoločnosti oznámili, že obnovujú lety do Izraela od 16. mája 2020 alebo 1. júna 2020: Air India, British Airways, United Airlines, Delta Airlines, Wiz air, Air Canada.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Izrael

21 512

15 869

308

 

Kanada

Medzinárodná hranica medzi USA a Kanadou je do 21. mája 2020 uzavretá pre neopodstatnené cesty. Do Kanady môžu cestovať iba kanadskí občania a nevyhnutní pracovníci. K dispozícii sú obmedzené možnosti letov a cestujúci sú po príchode do krajiny v karanténe na 14 dní. Rekreačné cestovanie nie je povolené. Všetky medzinárodné osobné lety sú presmerované na štyri letiská - Toronto, Vancouver Montreal a Calgary. Westjet a Porter Airlines pozastavili svoje lety. Spoločnosť Air Canada prevádzkuje obmedzené lety do vnútroštátnych aj medzinárodných destinácií. Mnoho hotelov má zatvorené alebo renovuje. Otvorené hotely sa využívajú najmä ako bývanie pracovníkov základnej starostlivosti. Všetky hlavné turistické atrakcie sú zatvorené.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Kanada

101 963

64 704

8 454

 

USA

Medzinárodné lety sú obmedzené. Vnútroštátne lety stále bežia v menšom počte. Vo väčšine prípadov americkí dopravcovia realizujú sedenie s vynechanými miestami a všetci cestujúci musia mať od 11. mája 2020 rúška. Hotely úplné alebo čiastočné zatvorené, pričom ich hlavná obsadenosť je nevyhnutnými pracovníkmi. Väčšina turistických atrakcií zostáva zatvorená. Výnimkou je Florid, ktorá začína postupne otvárať niektoré zo svojich hlavných lákadiel: Universal City Walk a nákupné centrum Disney Springs, časť svetového strediska Walt Disney World v Orlande.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

USA

2 391 336

739 917

122 985

 

Kuba

Opätovné otvorenie rozdelili na tri fázy. Prvá, ktorá by sa mala začať koncom júna, umožní Kubáncom cestovať po krajine po prvýkrát od marca. Medzinárodných turistov privítajú v druhej fáze, začiatkom augusta.

Prečítajte si aj: Kuba predstavila svoj plán pre príchod turistov

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Kuba

2 318

2 123

85

 

Aruba

Premiérka krajiny vymedzila predbežný časový rámec na opätovné otvorenie ostrova od 15. júna do 1. júla. Ako krajina, ktorá je silne závislá od cestovného ruchu, sa pripravujú na opätovné prijatie turistov, no len vtedy, keď budú zavedené správne postupy na zaistenie bezpečnosti návštevníkov a našich ľudí. Krajina vydala opatrenia pre celý ostrov, ktoré podľa tlačovej správy dodržiavajú najvyššie normy v oblasti zdravia, hygieny a sociálneho odstupu.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Aruba

101

98

3

 

Svätá Lucia

Minister cestovného ruchu oznámil, že prvá fáza opätovného otvorenia ostrova Sv. Lucia sa začne 4. júna. Plán zruší zákaz medzinárodných letov iba zo Spojených štátov. Súčasťou opatrení je certifikačný proces, ktorý umožní otvoriť približne 1500 hotelových izieb v krajine. Medzi nové pravidlá pre návštevníkov patrí dôkaz o negatívnom teste do 48 hodín od letu, používanie rúška a dodržiavanie sociálneho odstupu.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

St. Lucia

19

18

0

 

Bahamy

Predseda vlády Dr. Hubert Minnis oznámil predbežné plány na opätovné otvorenie hraníc krajiny 1. alebo pred 1. júlom, závisieť to bude od vývoja počtu nakazených, prípadne zistenia, že zavedené bezpečnostné opatrenia nie sú dostatočne efektívne.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Bahamy

104

77

11

 

Antigua a Barbuda

Krajina oznámila, že otvorí svoje hranice 1. júna. Súčasťou počiatočných plánov bola aj 14-dňová karanténa, politici si však rýchlo uvedomili, že to nebude realistické a skrátili ju na 7 dní. Stále rokujú o zavedených opatreniach, napríklad či a koľko návštevníkov budú testovať za poplatok za v prístavoch.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Antiqua a Barbuda

26

22 

3

 

Portoriko

Vláda oznámila opätovné otvorenie pláží, reštaurácií a ďalších podnikov na 26. mája. Hoci cestovanie do Portorika nebolo pre občanov USA nikdy oficiálne zakázané, Rada pre cestovný ruch zaviedla pre podniky súvisiace s cestovným ruchom systém zlatých hviezd, ktorý dodržiava nové, prísnejšie opatrenia v oblasti zdravia a bezpečnosti.

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Portoriko

6 685

 

149

 

Grenada

Premiér Grenady oznámil predbežné plány na opätovné otvorenie krajiny v júni ako reakciu na spoločný postup krajín Karibiku. Vlády, letecké spoločnosti a hotely teraz dokončujú podrobnosti o postupnom otváraní hraníc, ktorá sa očakáva v prvom júnovom týždni. “

Krajina

Počet nakazených

Počet vyliečených

Počet úmrtí

Grenada

23

23

0

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2020 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR