Antalya

Centrom tureckého turizmu je Antalya, ktorá je letoviskom s príjemnou atmosférou vďaka unikátnej kombinácii krás stredomorského pobrežia s bohatstvom historických pamiatok. Antalya tvorí západný okraj Tureckej riviéry.

Mesto bolo založené už v staroveku, a tak okrem pláží a dovolenkových letovísk je tu čo obdivovať aj mimo hotelových rezortov, najmä pre históriu a umenie starých kultúr. Antalya s medzinárodným letiskom hviezdi ako neoficiálne hlavné mesto a jedno z najobľúbenejších prímorských letovísk Tureckej riviéry.

Antalya má historické centrum Kaleici, živé a dynamické, s množstvom krivolakých uličiek a kamenných domov, s malými barmi, kaviarňami a obchodíkmi s tradičnými výrobkami s nádychom Orientu - jednoducho dokonalá dovolenková idylka. K tomu ako bonus mramorová Hadriánova brána z roku 130 či moslimská mešita Yivli s vysokým flautovým minaretom, jedným zo symbolov mesta.  

Krajina
Turecko Antalya
Časový posun
1h
Mena
turecká líra
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
prezidentská republika
Rozloha a populácia
Antalya má 1400 km2 a 1 319 000 obyvateľov.
Jazyky
turečtina, možno sa však dorozumieť aj anglicky a nemecky
Náboženstvo
Väčšina obyvateľstva sa hlási k islamu.
Vakcinácia
nie je povinná
Antalya
Antalya, Turecko. Foto: unsplash.com

Turecká architektúra aj na pobreží nesie stopy nielen antického sveta, ale aj osmanského, kedy sa stavali hrady, pevnosti, opevnenia, ktoré nechýbali v prístavoch pozdĺž celého dlhého pobrežia. Jedna z najstarších zachovaných pamiatok v Antalyi je veža Hidirlik, starobylá kolosálna budova nachádzajúca sa v starej časti. Táto 46-metrová rímska veža pochádza z obdobia pred 2000 rokmi a poskytuje skvelý výhľad na záhradu. Základové konštrukcie veže položili Rimania, neskôr bola stavaná počas seldžuckej a osmanskej éry. Základňa je štvorcová, horná časť je valcová. Predpokladá sa, že najskôr slúžila ako hrobka, neskôr kostol, maják a obranná pevnosť. 

Veža Hidirlik.
Veža Hidirlik. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Toto pobrežie je známe aj ako Lýkijská cesta, ktorá začína v Fethiye a vedie do Antalye. Celý úsek je 540 km dlhý. Má značené turistické chodníky, pláže a hory. Prejsť cestu peši trvá približne 30 dní, pričom natrafíte nielen na krásu prírody, ale aj na antické mestá, ako je Patara.

Patara
Patara. Turecko. Foto: unsplash.com

Cesta však ponúka menšie trasy. Veľmi pekné miesto je Olympos, najvyšší bod všetkých trás. Vo výške 2400 metrov sa naskytajú krásne výhľady na Stredomorie. Olympos sa pýši svojim rímskym divadlom, mostom, chrámom, byzantskou bazilikou, hrobkami a obrannými múrmi. Toto starobylé mesto leží tiež na ceste k pláži Olympos, ktorá je ideálna na kúpanie, relaxáciu, pozorovanie korytnačiek caretta caretta a západu slnka.  

Olympos.
Olympos. Turecko. Foto: unsplash.com

Známe je Údolie motýľov s tečúcim vodopádom či azúrová pláž Kaputas. Turisti si môžu so sebou vziať svoje vlastné kempingové vybavenie a pokojne si postaviť stan v rôznych kempingoch pozdĺž turistických trás alebo zostať v hoteloch v malých dedinkách pozdĺž cesty. 

Údolie motýľov.
Údolie motýľov. Turecko. Foto: unsplash.com

Vodopád Kursunlu je úchvatný a pokojný vodopád, ktorý sa nachádza 19 km severozápadne od Antalye. Je prítokom rieky Aksu a tvorí prírodný bazén, kde voda padá z výšky 18 metrov. Je to skvelé miesto na turistiku alebo prechádzky v prírode, obklopené borovicami. V okolí je niekoľko miest na piknik a pekná malá kaviareň. Najlepší čas na návštevu vodopádu Kursunlu je na jeseň alebo na jar, najmä v máji, keď kvitnú kvety a celý areál počas slnečných dní vyzerá ako rajské sídlo s trblietavou vodou. Kamenné chodníky vedúce k vodopádu môžu byť trochu skalnaté, preto sa odporúča pohodlná obuv.

Vodopád Kursunlu
Vodopád Kursunlu. Turecko. Foto: unspalsh.com

Top lokality

Kaleici

Kaleici je najstaršia historická časť v Antalyi pochádzajúca z roku 100 pred n.l. V tej dobe sa rýchlo stala dôležitým centrom a jednou z najobľúbenejších častí. Nachádza sa tu Hadriánova brána z roku 130, ktorá bola venovaná cisárovi Hadriánovi, 14 m vysoká veža Hidirlik zo 17. storočia a múzea Suna-Inan Kirac Kaleici, ktoré zachováva tradičné architektonické a kultúrne predmety Antalye.

Kaleici v Antalyi
Kaleici v Antalyi. Turecko. Foto: unsplash.com

Kaleici je známe svojimi dláždenými ulicami lemovanými obchodmi so suvenírmi. Tieto obchody sú známe predajom rôznych ručne vyrábaných predmetov, ako sú tašky a šperky, starožitnosti, oblečenie, obrazy a koberce vysokej kvality. Zaujímavá a rušná je i ulica Muratpasha plná dáždnikov.

Muratpasa ulice
Ulička v Muratpasa. Turecko. Foto: unsplash.com

Obnovené domy z osmanskej éry obklopujú celé okolie dláždenými uličkami a malými obchodmi so suvenírmi. Za prístavom Kaleci sa nachádza malá pláž Mermerli s vyhliadkovou plošinou na vrchole kopca, ktorá poskytuje panoramatický výhľad na mesto a Stredozemné more. V prístave kotví niekoľko jácht a lodí, dokonca aj ponorka, ktorá sa dá využiť i na súkromnú prehliadku. Okrem toho je tu vyhliadková presklená terasa s malebným výhľadom na prístav. Nachádza sa v blízkosti parku Kecili, kde sú malé kaviarne a drevené sochy tvoriace dokonalú kulisu pre sledovanie západu slnka. 

Vyhliadková plošina v Antalyi
Vyhliadková plošina v Antalyi. Turecko. Foto: unsplash.com

Hadriánova brána

Hadriánova brána je víťazný oblúk a historická zrúcanina nachádzajúca sa na Atatürkovom bulvári v Antalyi. Je to jediná zostávajúca vstupná brána v hradbách obklopujúcich mesto a prístav. Je pomenovaná aj ako Trojitá brána vďaka trom oblúkom, ktoré stoja na štyroch veľkých stĺpoch. Je to tiež vstup do krásnej historickej štvrte Kaleici plnej domov, reštaurácií a obchodov. Hadriánova brána, založená v roku 130 n. l., bola postavená na počesť rímskeho cisára Hadriána a bola znovuobjavená v roku 1817 Františkom Beaufortom. Predpokladá sa, že kráľovná zo Sáby prešla stredným oblúkom na ceste do Aspendosu a strávila tu šťastnú noc s kráľom Šalamúnom. Má dve veže postavené v rôznych obdobiach. Severná veža bola postavená v 13. storočí a nesie arabské nápisy a južný stĺp, nazývaný aj veža Julia Sancta, bol postavený v rímskej dobe. Typický rímsky víťazný oblúk vykazuje zložité kvetinové motívy a rozety. 

Hadriánova brána
Hadriánova brána. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Yivli Minare

Mešita Yivli Minare, Alaaddin alebo mešita Ulu, je historická mešita z 13. storočia, ktorá sa nachádza v starom centre mesta Kaleici. Je to jedna z prvých islamských budov, ktoré boli postavené v Antalyi a jedna z najstarších stavieb, ktoré demonštrujú architektúru s viacerými kupolami. Je súčasťou komplexnej stavby nazývanej Külliye a meria 38 metrov. Nachádza sa v ňom aj múzeum, ktoré predstavuje životný štýl a životnú úroveň starovekých obyvateľov Antalye. Je postavený na najvyššom bode v meste. Minaret je zdobený tmavomodrými dlaždicami a je tvorený jedinečnými valcovými výstupkami. Postavený bol za vlády seldžuckého sultána Alaeddina Kaykubad I. Zdobia ho geometrické vzory a kaligrafické nápisy. Medzi ďalšie budovy, ktoré sú súčasťou komplexu, patrí škola Gıyaseddin Keyhüsrev Madrasa a múzeum Mevlevihane s niekoľkými hrobkami. Mešita je stále funkčná a počas modlitieb 5-krát denne, je vstup zakázaný. Návštevníci sú povinní sa pri vstupe vyzuť a dámy zahaliť. 

Mešita Yivli Minare
Mešita Yivli Minare. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Námestie Republiky

Námestie republiky v centre Antalye a je jednou z najznámejších historických pamiatok mesta. Obľúbené centrum je plné kaviarní a živých hudobných vystúpení. Je tiež blízko mestských prístavov pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť a vychutnať si výhľad na pobrežie. Na námestí je Atatürkov pamätník z roku 1964 predstavujúci vzostup Turecka k moci. Mustafa Kemal Atatürk, známy aj ako zakladateľ Tureckej republiky, sa stal vôbec prvým prezidentom krajiny v roku 1923. Pod jeho vedením a vládou vznikla Turecká republika ako slobodný národ. Veľký pamätník predstavuje sochu Atatürka na koni a malého chlapca a dievča symbolizujúce mladých. 

Námestie republiky
Námestie republiky. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Starý bazár

Starý bazár alebo bazár Antalya v blízkosti prístavu je otvorený každý deň. Je obľúbeným nákupným miestom vďaka početným obchodom s rôznymi výrobkami. Je čiastočne zastrešený a predávajú sa tu rôzne druhy tureckých suvenírov, vrátane osmanských turbanov, koženého tovaru, ručne vyrábané taniere či rôzne odevy. Mnoho predajcov predáva aj korenie. Okrem toho je vedľa trhoviska malá ulička, kde kováči predávajú podnosy na čaj, hrnce a panvice. Určite zjednávajte!

Turecké špeciality
Turecké špeciality. Foto: unsplash.com

Vodopády Düden

Vodopády Düden sa nachádzajú 12 km severovýchodne od Antalye a stekajú do mora na juhovýchodnom pobreží mesta. Pozostáva z Horných vodopádov v prírodnom parku a Dolného vodopádu na predmestí Lara, východne od starej časti mesta. Dolné vodopády ponúkajú veľkolepú kaskádu, keď rieka Düden steká zo 40 metrov vysokého útesu. Môžete si od nich vychutnať fascinujúci výhľad na mesto, hory, kopce a lesy pri pobreží Antalye.

Vodopády Düden
Vodopády Düden. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Horné vodopády sú sériou malých kaskád v pokojnom parku. Nenechajte si ujsť neďalekú Jaskyňu prianí. Poskytuje prirodzené okno k vodopádom a dostanete sa k nemu po točitom schodisku. Verí sa, že Alexander Veľký sem prišiel na jeseň a napojil svoje kone, preto sa miestu hovorí ako Alexandrove vodopády. 

Park Düden
Park Düden. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Tlos

Starobylé miesto Tlos sa nachádza v modernej dedine Yaka, 42 km východne od Fethiye, v hornom údolí rieky Xanthus. Dominantou lokality je jej impozantná staroveká akropola, skalný výbežok týčiaci sa z plošiny so strmými útesmi pokrytými dobre zachovanými skalnými hrobmi. Na vrchole akropoly sú pozostatky osmanskej citadely z 19. storočia.

Tlos
Tlos so zachovanými časťami. Turecko. Foto: unsplash.com

Vo svahu sa nachádzajú skalné hroby niektoré s vyobrazenými postavami. Na vrchole stojí pevnosť osmanského feudála z 19. storočia, postavená na lýkijskej stavbe, ako aj na múroch z rímskej éry. Pod akropolou je veľký rímsky štadión s kapacitou 3500 ľudí. Paralelne so štadiónom sú zvyšky 150 m dlhej dvojposchodovej stavby s veľkými oblúkovými dverami, ktorá bola pravdepodobne agorou. Na juhu bola palaestra (zápasnícka sieň) a rozsiahly komplex kúpeľov. Neďaleko palaestry sa nachádzajú pozostatky neskororímskeho kostola. Ďalej hore cez modernú cestu vľavo je veľké rímske divadlo z 2. storočia s 34 radmi sedadiel podoprenými konštrukciou klenieb. Časť javiskovej budovy stále stojí a reliéfy divadelných masiek na kamenných blokoch zostávajú viditeľné.

Tlos.
Starobylé mesto Tlos. Turecko. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Ak chcete mať "zaistené" krásne slnečné počasie, vydajte sa do Turecka najlepšie v období od skorej jari (apríl) do začiatku jesene (september). V tejto dobe tu prebieha hlavná letná sezóna zaliata slnkom, aspoň pokiaľ ide o populárne pobrežné letoviská. V pobrežných lokalitách dosahujú teploty na jar okolo dvadsiatky, v lete šplhajú aj vysoko nad 30 stupňov. Ak teda chcete vyraziť skôr za pamiatkami než na pláž, je lepšie zvoliť jesenné či zimné termíny.

Letisko a dĺžka letu

Rozlohou obrovská krajina je domovom pre množstvo letísk, pričom na medzinárodnú prepravu sa využívajú 4. Dovolenkári najčastejšie pristávajú na Medzinárodnom letisku v Antalyi. Let do Antalye z Bratislavy trvá 2 hodiny 30 minút.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare, Atatürk Bulvarı 245, 06692, Ankara, Turecko

Tel:  +90 3124675075
Mobil: +90 5337600384
Email: emb.ankara@mzv.sk

Víza a doklady

Na vycestovanie do Turecka budete potrebovať platný cestovný pas, pretože s občianskym preukazom vás do tejto krajiny nepustia. Platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať takisto vlastný cestovný pas. V cestovnom pase musí byť dostatok miesta na vstupné a výstupné pečiatky, aspoň 2 strany. Slovenskí občania pri cestách do Turecka, ktoré nepresiahnu 90 dní pobytu v rámci 180 dní môžu cestovať bez víz.

Colné predpisy

Bez cla je možno do Turecka doviesť predmety osobnej potreby napr. 400 ks. cigariet, 2 litre alkoholu. Pre dovoz exotických predmetov, zbraní, rastlín, zvierat je potrebné zvláštne povolenie. Dovoz domácich zvierat je možný s medzinárodným očkovacím preukazom. Nie je možné vyvážať antické predmety pochádzajúce z Turecka. Z Turecka si môžete letecky priviezť tovar do hodnoty 430 €.

Doprava

Autobus je v Turecku najdôležitejší dopravný prostriedok. Infraštruktúra v Turecku je veľmi dobre rozvinutá. Diaľkové autobusy v Turecku sú kvalitné a dokonca na vyššej úrovni ako u nás. V Turecku sa môžu dokonca ženy cítiť bezpečnejšie, pretože dvaja ľudia opačného pohlavia, ktorí sa vzájomne nepoznajú nesmú sedieť vedľa seba. Spôsobia tým spoločenský prehrešok. Dolmuše  – miestna doprava je zabezpečovaná tzv „dolmušmi“ za výhodné ceny. Je to malý autobus pre približne 15-25 sediacich osôb, pričom pre počet stojacich osôb platí pravidlo „koľko sa zmestí“. Každý dolmuš má svoju pevnú trasu s pevnými zastávkami, avšak v praxi platí, že vás môže naložiť a vyložiť kdekoľvek o to požiadate. Trasa je uvedená na tabuľke za predným sklom autobusu. Cestovné sa  platí v hotovosti v TRY, EUR alebo USD. Cestovné lístky v dolmušoch neexistujú. Čo však nie je presne určené, je cestovný poriadok. Každý vodič sa snaží vyťažiť svoj autobus čo najviac, aby čo najviac zarobil a tomu zodpovedajú aj časové intervaly.

Taxíkov je v turistických strediskách viac než dosť. Sú žltej farby, označené nápisom TAKSI. Všetky autá by mali byť vybavené taxametrom, ktorý by mal byť v prevádzke, prax je však často iná – ceny sa spravidla dohadujú pred jazdou. Požičovne automobilov (Rent a car) existujú vo všetkých turistických strediskách.

Shopping a suveníry

Otváracia doba obchodov – v turistických oblastiach – je v hlavnej sezóne nepretržite dlho do noci. V Turecku neexistujú jednotné otváracie a zatváracie časy, všetko závisí od rozhodnutia majiteľa obchodu. Platí však, že Turci vám radi predajú čokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Nakupovanie v Turecku je osobitným rituálom, ktorému treba venovať zvýšenú pozornosť. Všeobecne platí pravidlo, že najprv treba preskúmať celú ponuku a až potom sa rozhodnúť. V Turecku si príliš nelámu hlavu s obchodnými značkami. Známe značky oblečenia, obuvi, parfumov a športových potrieb, ktoré sa predávajú za zlomkové ceny originálov, nie sú pravé.

Sviatky

1. január Nový rok
23. apríl Deň národnej suverenity a Deň detí
1. máj Sviatok práce a solidarity
2. máj Eid-al-Fitr
3. máj Eid-al-Fitr
4. máj Eid-al-Fitr
19. máj Spomienka na Atatürka, Deň mládeže a športu
9. júl Eid-al-Adha
10. júl Eid-al-Adha
11. júl Eid-al-Adha
12. júl Eid-al-Adha
15. júl Deň demokracie a národne jednoty
30. august Deň víťazstva
29. október Deň republiky

Tipy na výlety v Antalyi

 • rafting turecko
  • Top

  Zažite adrenalín a zábavu v jednom a nechajte sa unášať riekou v národnom parku Köprülü kaňon. Pred raftom dostanete pokyny, dajú vám vesty, pádla a prilby, rozdelia vás do člnov (10 – 12 osôb) príp. kajakov (v prípade záujmu). Raftujete asi 2h s jednou 15 min prestávkou.

 • festival tulipánov
  • Top

  Nielen Holandsko je zemou tulipánov. Bol veľmi obľúbeným kvetom Osmanskej ríše a odtiaľ ho do Holandska, kde rozpútal doslova tulipánomániu, doviezol botanik Clusius. Najväčšie oslavy tohto farebného kvetu sa odohrávajú ku koncu apríla v Istanbule.

 • trója turecko
  • Top

  Začiatkom augusta v tajomstvom opradenej Tróji ožívajú Homérove verše a hľadá sa nová antická kráľovná.

 • corba
  • Top

  Veľmi populárne jedlo v Turecku je lahodná polievka corba. Niektorí Turci ju jedávajú dokonca aj na raňajky. Na severovýchode Turecka je tradičná čierna kapustová polievka.

 • Devrent, Turecko
  • Top

  Údolie Devrent sa nazýva aj "údolím predstáv" a patrí medzi najkrajšie časti v Cappadocii, kde akoby mesačná krajina vytvára nádherné kamenné kreácie. V údolí sa nachádzajú "rozprávkové komíny", ktoré pripomínajú napríklad ťavu, alebo iné zvieratá či ľudské postavy.

  • Top

  Göreme je obec, ktorá sa nachádza v strednej časti Turecka a je považovaná za centrum Kappadókie. V jej blízkosti sa nachádza aj národný park Göreme, ktorý je populárny pre údolia a skalné útvary, ktorým sa hovorí aj "rozprávkové komíny", ktoré ich pripomínajú. V Göreme boli kedysi vybudované aj kresťanské kostoly a kláštory, skalné obydlia a podzemné mestá, ktoré sa hĺbili do mäkkého tufu.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Antalyi