Taliansko

Taliansko je krajinou mnohých tvárí. Na jednej strane je domovom pamätihodností, veď jeho história siaha až do čias antického Ríma. Na druhej strane sa o stovky rokov neskôr stalo vyhľadávaným miestom na strávenie pohodlnej letnej dovolenky pri mori.

Dovolenkárov priťahujú nádherné moderné hotely, ale aj menšie apartmánové domy, ktoré si zachovávajú čaro pôvodného Talianska. 

Krajina
Taliansko Taliansko
Hlavné mesto
Rím
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov.
Rozloha a populácia
Taliansko sa rozprestiera na 301 338 km2 a na jej území žije približne 60,5 milióna obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je taliančina.
Náboženstvo
Prevláda rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%).
Elektrický prúd
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Ni...
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzi zástrčku na recepcii. Ak nie je možné si takýto medzičlánok (adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Hlavné mesto

Rím

Rím, hlavné mesto Talianska, je jedným z najviac navštevovaných miest sveta. Nachádza sa tu množstvo fascinujúcich historických pamiatok, ktoré z tohto mesta robia vlastne najväčšie múzeum pod šírym nebom. Rím a mnohé jeho pamiatky sú výsledkom práce geniálnych umelcov, ku ktorým nepochybne patrili Rafaello, Michelangelo, Bernini a iní. Aj preto je jeho historické centrum zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Rím však nie je len o histórii, ale aj značkových obchodoch, moderných budovách, reštauráciách i luxusných hoteloch. Rím jednoducho predstavuje najromantickejšie mesto na našej planéte.

Rím
Rím. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Taliansko je ideálna destinácia pre letnú dovolenku, ako aj predsezónne a posezónne spoznávanie. Hlavná sezóny trvá od mája do októbra. Letá sú tu pomerne suché a horúce, takmer bez zrážok s priemernou teplotou vzduchu v rozmedzí 26°C - 32°C, voda má, pri najvyšších teplotách vzduchu, okolo 24°C v závislosti od časti ostrova.

Letiská a dĺžky letu

Taliansko je v poradí piatou krajinou v počte prepravovaných pasažierov leteckou dopravou. Medzi najväčšie letiská, ktoré vypravujú medzinárodné lety sa radia najmä Malpensa v blízkosti Milána, Letisko Leonarda DaVinciho vo Fiumincine neďaleko od Ríma a Letisko Marca Pola v Benátkach.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme, Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu. Jazdiť autom z dediny do dediny je lákavým spôsobom, ako vidieť mestá na vrcholkoch kopcov v celej svojej kráse. Ak sa rozhodnete cestovať do Taliansku autom, pripravte sa na to, že na niektoré miesta sa dostanete len veľmi ťažko. Historické centrá miest, najmä Florencie a Sieny, nie sú dobre prispôsobené pre automobily, prípadne do niektorých častí historických centier sa vôbec s autom nedostanete. Pri cestovaní vlastným autom si najmä dávajte pozor v akom čase cestujete a to platí najmä pre väčšie mestá. Ak sa chcete vyhnúť kolónam, naplánujte si cestu v čase, kedy sú všetci v práci.

Ak pricestujete do Talianska lietadlom, môžete využiť služby požičovní automobilov. Na viacerých miestach sa nachádzajú ich pobočky, kde si môžete spokojne požičať automobil a ísť spoznávať krajinu. Pre požičanie auta budete potrebovať platobnú kartu a platný vodičský preukaz.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Shopping a suveníry

Okrem toho, že Taliansko je krajinou skvelého jedla, vína a nádherného umenia, je aj oblasťou, v ktorej si môžete nakúpiť rôzne módne kúsky a kvalitné potraviny. Najmä vo väčších mestách ako sú Rím, Miláno alebo Florencia nájdete veľké množstvo značkových butikov, či malých obchodíkov, v ktorých nájdete zaujímavé kúsky. Ak ste nákupnou maniačkou, Taliansko je ideálne pre vás, už o niečo menej pre vašu peňaženku. Tovar výbornej kvality nájdete aj na remeselníckych trhoch, ktoré sú tu veľmi populárne.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Nepoškvrnené počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Letoviská Taliansko

Tipy na výlety v Taliansku

 • Alberobello, Taliansko
  • Top

  Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.

 • Altamura, Taliansko
  • Top

  Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.

 • Anjelsky hrad, Taliansko
  • Top

  Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

 • Arena di Verona, Taliansko
  • Top

  Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.

 • Baptistérium sv. Jána Krstiteľa, Taliansko
  • Top

  Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.

 • Basilica Palladiana
  • Top

  V meste Vicenza stojí Palladiovo nádherné dielo, ktoré vzniklo v období 16. storočia pri prestavbe pôvodnej gotickej stavby Palazzo dela Regione. Za túto obnovu si vyslúžil umelec obrovský úspech a odštartoval tak svoju kariéru. Basilica Palladiana stojí na námestí Piazza dei Signori. Po jej dokonalej prestavbe sa stala sídlom miestnej vlády. V spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Palladio navrhol dvojité arkády, ktoré celú budovu krásne zjemňujú a mramorové antické stĺpy jej pridávajú na ľahkej elegancii. Celá stavba bola nakoniec dokončená až viac ako 30 rokov po Palladiovej smrti. V roku 1994 bola stavba zapísaná aj na zoznam UNESCO. Horné poschodie sa využíva na výstavy alebo významné spoločenské udalosti.

Vybrané ponuky v lokalite

  • Hotel Doge
  • Taliansko
  • Milano Marittima

  Hotel Doge

  • 14.9. - 16.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Raňajky
  • Piesočnatá pláž
  115 €
  • Hotel Le Palme
  • Taliansko
  • Milano Marittima

  Hotel Le Palme

  • 14.9. - 16.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Raňajky
  118 €
  • Premier & Suites
  • Taliansko
  • Milano Marittima

  Premier & Suites

  • 14.9. - 16.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Raňajky
  • Piesočnatá pláž
  143 €
  • Gallia
  • Taliansko
  • Milano Marittima

  Gallia

  • 14.9. - 16.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Raňajky
  • Piesočnatá pláž
  143 €
  • Aurelia
  • Taliansko
  • Milano Marittima

  Aurelia

  • 14.9. - 16.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Raňajky
  • Piesočnatá pláž
  188 €
  • Universal
  • Taliansko
  • Cervia

  Universal

  • 14.9. - 17.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Raňajky
  • Piesočnatá pláž
  195 €
  • Advent vo Verone
  • -27 %
  • Taliansko

  Advent vo Verone

  • 6.12. - 8.12.2024
  • Autobusom
  • Raňajky
  239 €
  • Waldorf
  • Taliansko
  • Milano Marittima

  Waldorf

  • 16.9. - 19.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Raňajky
  261 €
  • Lagorai
  • Taliansko
  • Val di Fiemme
  • Cavalese

  Lagorai

  • 15.9. - 18.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  288 €
  • Hotel Adler
  • -59 %
  • Taliansko
  • Lido di Classe

  Hotel Adler

  • 6.7. - 13.7.2024
  • Individuálna doprava
  • Light All Inclusive
  405 €
  • Apartmány Rezidencia Gran Mado
  • -25 %
  • Taliansko
  • Caorle