Omán

Omán je orientálnou krajinou, ktorá je snom nejedného zbehlého dovolenkára. Omán je totiž krajinou viacerých tvárí. Môžete v ňom vidieť honosné sídla ale aj chudobné chatrče. Je len na vás, ktorú oblasť budete chcieť spoznať.

Nachádza sa na strednom východe a pre presnejšie hľadanie na mape, zamierte prstom do juhovýchodného cípu Arabského polostrova. Tu sa rozprestiera na pobreží Arabského mora a Golfského zálivu, v obklopení hraníc s Jemenom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi.

Väčšinu územia Ománu zaberá púšť, čo znamená, že miestne podnebie je prevažne suché a teplé. Pobrežie je ale o niečo vlhkejšie a počas letných mesiacov od mája do septembra prechádzajú popri juhozápadnom pobreží dažďové monzúny prinášajúce zrážky a mierne ochladenie teploty.

Sever a juh omanského teritória zaberajú hory, medzi ktorými najviac vyniká vrch Jabal Shams s nadmorskou výškou 2980 metrov nad morom. Stredná časť štátu je naopak rovinatého vzhľadu. Hlavnými nerastnými zdrojmi Ománu sú ropa, meď, azbest a vápenec.

Krajina
Omán Omán
Hlavné mesto
Maskat
Časový posun
2h
Mena
ománsky rial
Dĺžka letu
6h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Omán je absolutistická monarchia a sultanát.
Rozloha a populácia
309 500 km²4 576 300 obyvateľov
Jazyky
arabský
Náboženstvo
islam (85%) a hinduizmus
Elektrický prúd
220 V. V niektorých oblastiach je potrebné využiť adaptér.

Hlavné mesto

Muscat je hlavné a najväčšie mesto Ománu. Je miestom, kde sa spája minulosť s prítomnosťou. Nájdete tu dávne pevnosti, mešity, minarety, paláce ale aj nádherne upravené a moderné ulice, kde si môžete dopriať napríklad nákupy. Na rozdiel od okolitých arabských krajín tu nenájdete mrakodrapy. Muscat má početné množstvo mešít vrátane Veľkej mešity sultána Qaboosa a mešity Ruwi.

Oman
Veľká mešita sultána Qaboosa v Muscate. Foto: unspalsh.com

Mestu dominuje starý Muscat a palác Al Alam. Hlavná nákupná štvrť sa nachádza v obchodnej zóne Al Qurum, no nákupné centrá sú rozmiestnené po celom meste. Muscat v sebe ukrýva aj veľké množstvo múzeí. Patria k nim Múzeum ománskeho dedičstva, Ománske národné múzeum, Ománske detské múzeum a viaceré iné.

Oman
Sultánsky palác Al Alam v Muscate. Foto: unaplsh.com
Oman
Neodolateľný ťaví pohľad v hoteli Fanar v Salalah. Foto: CK SATUR

Väčšinu územia Ománu zaberá púšť, čo znamená, že miestne podnebie je prevažne suché a teplé. Pobrežie je ale o niečo vlhkejšie a počas letných mesiacov od mája do septembra prechádzajú popri juhozápadnom pobreží dažďové monzúny prinášajúce zrážky a mierne ochladenie teploty.

Oman
Ománska púšť. Foto: unspalsh.com

Sever a juh omanského teritória zaberajú hory, medzi ktorými najviac vyniká vrch Jabal Shams s nadmorskou výškou 2980 metrov nad morom. Stredná časť štátu je naopak rovinatého vzhľadu. Hlavnými nerastnými zdrojmi Ománu sú ropa, meď, azbest a vápenec.

Oman
Ománska príroda. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Oman má rôznorodú klímu, ktorá zodpovedá jeho geografickej rozmanitosti. Na juhu, v oblasti Salalah, sa  strieda obdobie sucha s obdobím dažďov (monzúny z Indického oceánu). Vnútrozemie je naopak suché, tropické s púšťami. Teploty sa tu v lete môžu vyšplhať aj na 54°C. Hlavná sezóna v Ománe je od októbra až do apríla, mája.

Letisko a dĺžka letu

Omán má 2 medzinárodné letiská, v Maskate a Salalahu. Dĺžka letu závisí, od toho či letíte priamo, alebo s prestupom. Priamy let z Bratislavy/Viedne na letisko Salalah cca 6 h 30 min, na letisko v Maskate 6 h. Pri lete z Košíc o 20 min menej.

Zastupiteľský úrad

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Egypte. Embassy of the Slovak Republic, Adel Hussein Rostom Str., Káhira 11794, Egypt

Tel: +20-2/ 3358240, 3357544, 3376901
Email: zukahira@tedata.net.eg

Honorárny konzulát Mr. Mohammed S. Al-Harthy, House 5748, Way 1580, Madinat Al-Ilam, Muscat, Oman

Tel: +968 24 60 1505
Mobil: +968 993 16996*
Email:  alharthy@alharthy.com

*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze

Víza a doklady

Pre vycestovanie na dovolenku do Ománu budete potrebovať platný cestovný pas, ktorý je platný aj 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Deti takisto potrebujú platný cestovný pas a nutné sú aj víza.

Colné predpisy

Osobné veci podliehajú kontrole. Bezcolne je povolený dovoz 400 ks cigariet, 100 ml parfumu, 10 ks DVD, 2 litrov vína či liehoviny alebo 24 plechoviek alkoholu (len nemoslimovia starší ako 21 rokov). Je nutné deklarovať hotovosť, cestovné šeky, šperky alebo drahé kamene, a pod. v hodnote presahujúcej 6 tisíc ománskych rijalov. Dovoz zbraní a streliva je povolený len na základe dopredu vyžiadanej zvláštnej licencie v obmedzenom množstve. Pre dovoz zvierat bude potrebné predloženie medzinárodného veterinárneho osvedčenia a potvrdenia o očkovaní proti besnote. Do krajiny je zakázané dovážať narkotiká, časti rastliny či semená konope, pornografické publikácie, strelné či bodné zbrane a ďalšie.

Doprava

Dopravná situácia v krajine je na vysokej úrovni. V Ománe budete mať z miestnej prepravy k dispozícii i linkové autobusy, ktorými sú prepojené všetky väčšie mestá. Autobusová doprava je tu na veľmi dobre úrovni, autobusy sú čisté a klimatizované. V Ománe pôsobí množstvo spoločností, v ktorých si môžete prenajať auto. Poplatky za prenájom sa líšia podľa typu a veľkosti automobilu. K samotnému poplatku za prenájom musíte ešte pripočítať denné poistné. Niekedy dostanete bonus v podobe 100-200 km zdarma, ale to nebýva pravidlom.

Shopping a suveníry

Obľúbenou aktivitou väčšiny turistov sú nákupy, a to hlavne tie na miestnych trhoviskách. Trhovisko alebo arabsky souqy, nájdete prakticky v každom ománskom meste a ich ponuka je veľmi bohatá a pestrá. Trh je srdcom každého arabského mesta alebo dediny.

Práve na trhovisku zažijete rušnú atmosféru pokrikujúcich a dohadujúcich trhovníkov a samozrejme tu nájdete bohatú ponuku najrôznejšieho tovaru. Z Ománu si priveziete typické suveníry, ako sú šperky zo zlata, striebra, prípadne typické arabské odevy, džezvy na kávu, ručne vyrábané výrobky alebo trebárs i korenie. Práve na trhoviskách nakúpite veľmi výhodne čerstvé ovocie a zeleninu, ale i mäso a iné potraviny. Väčšina turistov priváža z Ománu typické ománske dýky, tzv. khanjary, ale i najrôznejšie farebné textílie alebo vodné fajky.

Sviatky

1. január Nový rok
január - apríl (pohyblivý sviatok) Nový rok v moslimskom kalendári
jar - leto (pohyblivý sviatok) Maulid-an-Nabi (narodeniny proroka Mohameda)
jar (pohyblivý sviatok) Ramadán, trvá 29 dní
október - november (pohyblivý sviatok) Id al-Miraj (rajab-bayram)
18. november Narodeniny sultána
december - január (pohyblivý sviatok) Id al-Adha (Qurban Bairam, trvá 3-4 dni)

Letoviská Ománu

Tipy na výlety v Ománe

 • pozorovanie delfínov
  • Top

  V Ománe máte nespočetné možností, ako tráviť vašu dovolenku. Omán je so svojimi pobrežnými vodami plnými bohatého a pestrého života ako stvorený k potápaniu, šnorchlovaniu či spoznávaniu pobrežia na lodi a pritom pozorovať delfíny. Najznámejšou lokalitou vhodnou k potápaniu sú ostrovy Dimaaniyat, ktoré nájdete pri pobreží severozápadnej časti Ománu a Arabského mora. V blízkosti Muscatu máte k dispozícii potápačské centrum Cemetery Bay, ostrov Fahal alebo Kalbuh.

 • Dedina Al Hamra s domami z nepálených tehál a dvaja domáci, Omán
  • Top

  Al Hamra je dedina, ktorá leží na úpätí pohoria Hajar je jednou z najstarších v Ománe. Je zaujímavá svojim zachovalým radom dvoj- a trojposchodových domov z nepálených tehál postavených v jemenskom štýle. V horných častiach dediny je veľa opustených domov, popri ktorých sa dá príjemne prechádzať. Priamo v meste sa nachádza aj veľká palmová oáza, pričom sa v nej pestuje aj ovocie a zelenina. Sú tu tiež vybudované a dobre zachované zavlažovacie zariadenia.

 • Al Kamil, Omán
  • Top

  Napriek niektorým zaujímavým starým budovám, medzi ktoré patria pevnosti a strážne veže, toto malé mestečko je známe tiež ako spojnica s Al Ashkarah a Muscat. Zaraďuje sa medzi mestá, ktoré sú obkolesené stromami. Nízko položené akácie a lesy sú špecifickou črtou tejto oblasti, najviac cenenou beduínmi, ktorí používajú drevo na vytváranie príbytkov a ako palivové drevo. Ich ťavy obhrýzajú výživné výhonky a dobytok oblizuje rosu z malých listov každé ráno.

 • Al Nejd, Omán
  • Top

  Al Nejd je archeologické nálezisko v Ománe. Al Nejd bola opevnená dedina obývaná počas Samádskej neskorej doby železnej. Táto lokalita bola objavená naozaj náhodne v roku 2014 miestnym obyvateľom. Táto minca je aktuálne vystavená v Národnom múzeu Muscat. V tesnej blízkosti vodného toku sa nachádza záhrada.

 • Tradičný ománsky dom Bait Al Zubair v Muscate. Omán
  • Top

  Múzeum, v Starom Muscate v Ománe, má početnú zbierku starodávnych zbraní, ktorá zahŕňa khanjar (tradičnú dýku), domáce zariadenie, oblečenie, ktoré sú od súkromných zberateľov. V okolí múzea sa nachádza ománska dedina a souk (trhovisko).

 • Závrt naplnený vodou, kde je príjemné kúpanie. Bimmah Sinkhole, Omán
  • Top

  Vodou naplnená priehlbina Bimmah Sinkohle sa nachádza juhovýchode od Muscatu. Jazero s tyrkysovou vodou je 50 metrov dlhé, 70 metrov široké a 20 metrov hlboké. Nachádza sa len 600 metrov od mora, medzi dvomi prímorskými mestami Ḑibāb a Bimmah. Priehlbina bola vyformovaná zrútením vrchnej vrstvy pri ťažení mramoru, ktorý sa nachádzal pod touto vrstvou. Domáci veria, že bola sformovaná meteoritom, Hawaiyat Najm, čo v preklade znamená Padajúca hviezda. Na ochranu priehlbiny, samospráva mesta vytvorila park Hawiyat Najm.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Ománe