Taba

Taba sa nachádza na severovýchode krajiny na pobreží Akabského zálivu v Červenom mori, so stálym slnečným počasím umožňujúcim celoročné dovolenkovanie. V minulosti len malá beduínska dedinka, ktorá v staroveku slúžila ako prístavné mesto sa postupne stala vyhľadávaným turistickým strediskom s potenciálom konkurovať Hurghade, Marse Alam, či Sharm El Sheikhu.

V roku 1967 bolo mesto obsadené Izraelom a v nasledujúcich rokoch došlo k rozvoju turizmu v oblasti. Bolo vybudovaných viacero hotelov a atrakcií. Izraelčania tiež rozšírili miestne letisko, ktoré teraz slúži pre medzinárodné civilné lety. Práve Taba bola jedným z posledných miest Sinajského polostrova, ktoré bolo Izraelom vrátené Egyptu (1989). Egypťania v rozvoji letoviska pokračovali. V roku 2013 zasiahli oblasť tzv. bleskové záplavy a viaceré hotely museli uzavrieť. Dnes sa Taba vracia a je jednou z pokojnejších turistických oblastí Egypta. Keďže pôvodne bývala oblasť beduínskym sídlom, nie je posiata množstvom pamiatok ako iné egyptské mestá. Svojou polohou je nielen ideálnym východiskovým bodom pre mnohé nezabudnuteľne fakultatívne výlety, ale umožňuje nádherný výhľad na Izrael, Jordánsko a Saudskú Arábiu na pozadí púštnych hôr. Najväčším lákadlom tejto destinácie sú široké a pokojné piesočnaté pláže s blízkymi koralovými útesmi, kvalitné hotely riadené špecialistami z celého sveta a azúrové more plné života.

Krajina
Egypt Taba
Časový posun
1h
Mena
egyptská libra
Dĺžka letu
4h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa s...
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.
Rozloha a populácia
Rozloha Egyptu je viac ako 1 milión km² a má 94,8 miliónov obyvateľov. Samotná Taba sa rozkladá na území 3,72 km² (372 ...
Rozloha Egyptu je viac ako 1 milión km² a má 94,8 miliónov obyvateľov. Samotná Taba sa rozkladá na území 3,72 km² (372 ha) a má cca 9 000 obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je arabčina.
Náboženstvo
Prevláda islam (až 90%).
Elektrický prúd
V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej tr...
V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.

Top lokality

Taba Heights

Juhozápadne od mesta Taba sa nachádza luxusný rezort Taba Heights. Turistická oblasť ukrýva viaceré hotely, typické svojou orientálnou architektúrou, je vzdialená iba 20 km od centra mesta Taba a od hraníc s Izraelom. V rezorte sa nachádza viacero hotelov medzinárodných hotelových sietí. Výhodou je, že medzi hotelmi premáva shuttle bus a môžete tak zažiť animácie a večerné show aj v ostatných hoteloch. Okrem pláží a hotelov sa bližšie ku kopcom nachádza aj menšie centrum El Wekala, do ktorého vás z hotela odvezie pravidelne premávajúci shuttle. Ponúka viacero obchodíkov s typickými suvenírmi (koberčeky, parfémy, šatstvo) barov a 2x do týždňa sa tu konajú show – na ktorých vystupujú brušné tanečnice, umelci a derviši.

 • Vzdialenosť od letiska Taba 43 km
Taba Heights
Taba Heights. FOTO: depositphotos.com

Nuweiba

Mesto Nuweiba sa nachádza na východnom pobreží Sinajského polostrova, 70 km južne od mesta Taba a 180 km severne od mesta Sharm el Sheikh. Nuweiba znamená v arabčine „prebúdzajúce pramene“. 7 km dlhá beduínska osada sa vyvinula z neplodného izolovaného miesta bez infraštruktúry do perspektívnej a atraktívnej turistickej destinácie, ktorú pomerne nedávno objavili investori z cestovného ruchu. V minulosti bola oblasť obývaná dvoma rôznymi beduínskymi kmeňmi: Tarabin na severe a Muzeina na juhu. Po šesťdňovej vojne, keď Izrael obsadil túto oblasť, bolo mesto Nuweiba založené len 1,5 km južne od Tarabeenu pod izraelským menom Neviot. Po odchode Izraelčanov sa mesto rozšírilo a bol vybudovaný prístav Nuweiba Port, z ktorého dodnes premávajú trajekty do jordánskeho prístavu Aqaba. Mesto sa tak ťahá po pobreží a je rozdelené do troch častí - prístav, mesto a beduínsky tábor Tarabin na severe. Nuweiba tak nemá klasické centrum, len menšiu promenádu reštaurácií, internetovú kaviareň a obchody so suvenírmi.

 • Vzdialenosť od letiska Taba 72 km
Nuweiba
Nuweiba. FOTO: depositphotos.com

Dahab

Dahab je menšie mesto na juhovýchodnom brehu Sinajského polostrova, neďaleko od letoviska Taba, ale aj Sharm el-Sheikh. Ako je to na Sinajskom polostrove zvykom, aj toto mestečko bolo v minulosti beduínskou dedinou. V súčasnosti má mesto samozrejme väčšiu rozlohu a inú podobu. Skladá sa z dvoch častí, pričom v prvej z nich - Assalahu sa nachádza  i dnes, pôvodná beduínska komunita spolu s turistami – dobrodruhmi. Južná časť mesta, tzv. Mashraba je plná moderných hotelových komplexov. Nájdete tu ubytovanie všetkých cenových kategórií, od luxusných hotelov po mládežnícke ubytovne. Dahab je cieľovou stanicou potápačov z celého sveta, najmä pre Blue Hole - obľúbené miesto pre potápanie a šnorchlovanie. Je to skalnatá kotlina s priamo klesajúcimi stenami. Miesto je ideálne aj pre ostatné vodné športy. Takmer vždy vejúce vetry vytvárajú skvelé podmienky windsurfingu a jachtingu. Unikátnym atribútom Dahabu sú plážové reštaurácie, ktoré poskytujú originálnu zmes hippie a beduínskeho spôsobu stolovania. Sú umiestnené blízko mora a miesto klasických stoličiek sa v nich môžete posadiť na pestrofarebné vankúšiky a jesť z nízkych stolíkov. V okolí je viacero možností safari zážitkov -  jazda na ťavách, jeepoch aj štvorkolkách púšťou, ku kaňonom či koralovým zátokám. Asi dve hodiny jazdy od mesta sa nachádza hora Sinaj a Kláštor svätej Kataríny.

 • Vzdialenosť od letiska Taba 143 km, Sharm el-Sheikh 90 k
Dahab
Dahab. FOTO: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Taba a v podstate aj celý Egypt sú horúcim miestom, na ktorom sa dá dovolenkovať počas celého roka. V letnej sezóne dosahujú teploty aj 40°C a veľmi teplé je aj more. Pre letnú dovolenku pri mori sú najlepšie mesiace jún až september, ktoré sú horúce a slnečné, teplé sú aj noci. Pokiaľ ale idete spoznávať pamiatky a kultúru, prijateľnejšie budú pre vás termíny od októbra do apríla.

Letisko a dĺžka letu

Na príchod do Taby môžete využiť menšie letisko v Tabe, na ktorom pristávajú lietadlá leteckých spoločností a cestovných kancelárií. Letisko sa nachádza v horách a transfer do Taba Heights trvá cca 50 minút. Využiť na príchod do Taby môžete využiť aj letisko v izraelskom meste Eliat.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt

Tel: +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901
Mobil:  +201 000 060 968 *
Email: emb.cairo@mzv.sk

* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja

Víza a doklady

Pre vstup do krajiny je požadovaný cestovný pas s platnosťou najmenej šesť mesiacov po návrate a vízum (k 1.2.2018 je platné vízum 25$), ktoré je povinné pre africkú časť krajiny, pri ceste na Južný Sinaj (Sharm el Sheikh, Taba) však vízum nie je nutné. Vízum si môžete vybaviť po prílete do krajiny. Vydávajú sa priamo na letiskách napríklad v Káhire, Marsa Alam, Hurghade a Sharm-elSheikhu (pokiaľ polostrov neopustíte, víza platiť nemusíte).  Tiež je možné zabezpečiť si ho individuálne na Egyptskom veľvyslanectve v Bratislave, alebo priamo cez cestovnú kanceláriu.

Colné predpisy

Zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že kvôli jednej fľaši alkoholu v hlavnej batožine vás nezatknú. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov, ale aj mušlí.

Doprava

Na rýchlu prepravu sa oplatí používať taxíky, mini busy  alebo spoločné autobusy. Odvezú Vás kam budete chcieť a cenu za odvoz si je potrebné dohodnúť ešte pred nasadnutím do taxíku.

Najväčšie morské prístavy sú Alexandria, Nuweiba, Port Said a Suez. Medzi Sinajom a Akabou (Jordánsko) premávajú dvakrát denne trajekty. V platnosti sú zľavy pre deti do 10 a do 3 rokov. Ďalšie lodné spoločnosti prevádzkujúce pravidelnú dopravu v Egypte sú Egyptian Navigation Company, Grimaldi/Siosa, North African Tourist Shipping, Rashid a Prudential.

Shopping a suveníry

Nakupovať v Egypte môžete, rovnako ako vo väčšine krajín arabského sveta, buď v supermarketoch s pevne stanovenými cenami, alebo na trhoch. K nim neodmysliteľne patrí povestné zjednávanie. Obchodíky so suvenírmi, pohľadnicami, potravinami sa otvárajú okolo 9 hodiny ráno a otvorené sú do neskorých nočných hodín.

Suveníry

Obľúbenými suvenírmi sú kvetinové vázy, dekoratívne kazety a sošky z alabastru, tradične dlhý voľný vrchný egyptský odev galábija, zlato a striebro predávané na váhu, kožené tašky a kabelky, tkané tapisérie a výrobky z dreva, ktoré v Egypte dosahujú vysokú kvalitu. Pri nákupe zlata a papyrusov si dávajte pozor na falzifikáty.

Sviatky

1. január Nový rok
7. január Koptské Vianoce
28. február Deň nezávislosti
25. apríl Deň oslobodenia Sinaja
Apríl - máj Sharm El Nessim (Veľká noc)
prvý pondelok po koptskej Veľkej noci  Šam an Nessim (Národný deň jari)
1. máj Sviatok práce
Máj - jún Ramadán – náboženský sviatok (3 týždne)
18. jún Deň nezávislosti – odchod Britov a vyčistenie zóny Suezského prielivu
23. júl Deň revolúcie (vznik republiky)
6. október Deň ozbrojených síl
12. - 15. október Bairam
24. október Deň mesta Suez
23. december Deň víťazstva – vstup do Port Saidu
Dátum, podľa islamského kalendára Islamský Nový rok
rôzne Sviatok obetovania (náboženský sviatok dlhý 4 dni)

Tipy na výlety v Tabe

 • Abu Simbel, Egypt
  • Top

  Aj v krajine plnej úžasných chrámov je Abu Simbel niečo zvláštne. Chrámový komplex umiestnený v Núbii na západnom brehu Nílu dal postaviť Ramzes II. ako pamiatku na seba a svoju manželku. Oba chrámy vytesávali robotníci priamo do skaly, čo už samo o seba nebola ľahká práca. Napriek tomu vyzerajú chrámy absolútne kolosálne. Pôsobivá je aj dvadsať metrov vysoká socha Ramzesa II. stojaca pred chrámom. Už sama o sebe upozorňuje na pôsobivosť vnútorných priestorov. Miestnosti sú lemované sochami a basreliéfmi. Abu Simbel je však známy aj pre takmer nepredstaviteľný čin – premiestnenie oboch chrámov v roku 1960. Egypťania museli nájsť nové miesto, pretože hrozilo, že ich zaleje jazero Nasser pri budovaní Asuánskej priehrady. Celá operácia trvala štyri roky. Pripomína vám pohľad naň tak trochu Indianu Jonesa? Nečudujte sa, vo filme Dobyvatelia stratenej archy boli použité kulisy, ktorým bol predlohou Abu Simbel. Hoci chrám turisti navštevujú počas celého roka, 22. februára a 22. októbra sa do chrámu doslova hrnú davy, aby boli svedkami jedinečného divadla, kedy slnečné lúče prenikajú do vnútornej svätyne chrámu a osvetľujú štyri sochy hlboko vo vnútri.

 • Pevnosť, Alexandria, Egypt
  • Top

  Druhé najväčšie mesto v Egypte sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Stredozemného mora v severnej časti krajiny. Jeho nízka nadmorská výška na delte Nílu spôsobuje, že je veľmi citlivé na stúpajúcu hladinu mora. Alexandria je dôležité priemyselné centrum kvôli zásobám zemného plynu a ropovodom zo Suezu. Mesto a je tiež obľúbenou turistickou destináciou, pre svoju históriu. Bola založená v roku 332 p.n.l., Alexandrom Veľkým a po Ríme sa stala druhým najdôležitejším centrom staroveku. Od konca 18. storočia bola Alexandria hlavným centrom medzinárodného lodného priemyslu a jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete, a to jednak preto, že profitovala z ľahkého pozemného spojenia medzi Stredozemným morom a Červeným morom, ako aj lukratívneho obchodu s egyptskou bavlnou.

 • Chrám kráľovnej Hatšepsut, Egypt
  • Top

  Chrám kráľovnej Hašepsut je starobylé posvätné pohrebné miesto v Egypte. Chrám bol postavený pre osemnástu dynastiu Pharaoh Hatšepsut a je umiestnený pod útesmi v Deir el Bahari, na západnom brehu Nilu pri údolí kráľov. Chrám márnice je zasvätený slnečnému božstvu Amun a nachádza sa vedľa múzejného chrámu Mentuhotepa II, ktorý slúžil ako inšpirácia a neskôr kameňolom. Chrám kráľovnej Hašepsut je považovaný za jednu z ,,neporovnateľných pamiatok starovekého Egypta". Reliéfna socha v chráme Hatšepsut rozpráva o božskom zrodení ženského faraóna - prvého svojho druhu.

 • Chrám v Karnaku, Egypt
  • Top

  Len málo miest v Egypte je pôsobivejších ako Karnak. A to aj napriek tomu, že dnes tu stoja už len ruiny. Najväčšie antické náboženské miesto, aké bolo kedy postavené, vznikalo v priebehu storočí. Chrám sa skladá z troch hlavných chrámov, menších uzavretých chránov a niekoľkých vonkajších chrámov. Hlavný chrám je zasvätený staroegyptskému bohovi Amonovi. Nachádza sa v ňom 134 mohutných stĺpov usporiadaných v 16 radoch. Súčasťou Karnaku je tiež nespočetné množstvo sôch bohov a faraónov, ale aj impozantné nástenné maľby.

 • Edfu, Egypt
  • Top

  Neveľké mesto s pár tisíckami obyvateľov ponúka veľkú príležitosť vidieť jednu z najlepšie uchovaných pamiatok v Egypte. Tou je miestny chrám, ktorý bol postavený v období medzi 3. až 1. storočím pred Kristom a zasvätený bol bohovi známeho pod menom Horus. Dôležitým prínosom tejto stavby sú najmä jej nástenné maľby. Odkazy ukryté v nápisoch na múroch vypovedajú dôležité informácie o jazyku a náboženstve počas grécko-rimanského obdobia v Egypte.

  • Top

  Priamo pod kopcami, ktoré lemujú stredisko Taba Heights, sa nachádza pomyselné centrum letoviska El Wekala, alebo aj Uptown. Nájdete tu hotel, okolo ktorého vybudovali malé mestečko s obchodíkmi s tradičným tovarom (koberce, parfémy, bižutéria, suveníry) a menší supermarket. Na námestí uprostred sa 2x do týždňa konajú večerné show, na ktorých vystupujú miestni i zahraniční umelci, brušné tanečnice a tradiční tanečníci derviši.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Tabe