Chystáte sa do Indie? Pozor na veľkú zmenu, ktorá sa dotkne aj vás

CK SATUR - 11.11.2016


India je známa tým, že ponúka spirituálne zážitky a pamiatky, je domovom mohutných hôr a nádherných chrámov. Už dlhšie však rieši trh s čiernymi peniazmi. Aby sa ho podarilo oslabiť, indický premiér sa v posledných dňoch rozhodol pristúpiť k nečakanej zmene, ktorá sa dotkne nielen domácich, ale aj turistov. Od stredy totiž v krajine prestali platiť bankovky s hodnotou päťsto a tisíc rupií.

Tento krok so sebou priniesol dočasné zatvorenie bánk a bankomatov, v ktorých momentálne prebieha výmena bankoviek. Nové bankovky sa dostanú do obehu od piatka 11. novembra a v prvé dni bude platiť niekoľko obmedzení. Ak sa teda chystáte na dovolenku či poznávací zájazd do Indie v najbližšom čase, treba sa pripraviť na to, že v prvé dva dni sa bude dať z bankomatu vybrať len dvetisíc rupií a neskôr desaťtisíc rupií denne.

Peniaze si zameňte už na letisku

Pravdepodobne ani zmenárne v hoteloch nebudú mať v prvé dni dostatok menších bankoviek ako sú desiatky, dvadsiatky, päťdesiatky či stovky. Naša sprievodkyňa Zuzana Zwiebel, Slovenka dlhodobo žijúca v Indii, ktorá sprevádza počas spirituálnej cesty južnou Indiou, radí, aby si turisti zamenili dostatočné množstvo peňazí na letisku hneď po prílete. Zmena sa netýka platobných kariet, s nimi sa dá platiť rovnako ako doteraz.

india, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, saturZmeny zasiahli aj život bežných ľudí. Foto: archív CK SATUR

Indický premiér označil staré bankovky za bezcenný kus papiera. Podľa neho vláda bojuje proti „čiernym peniazom“ a korupcii, odkedy sa pred dvomi rokmi dostala k moci. Obyvateľov Indie vyzval, aby v tomto boji pomáhali a vydržali nepríjemnosti spojené s novými opatreniami.

Spirituálne cesty vám ukážu iný svet

Napriek tomu, že môže byť výmena bankoviek komplikáciou pri ceste do Indie, nemali by ste sa ňou nechať odradiť. Krajina stále láka svojím kultúrnym aj prírodným bohatstvom, ktoré stojí za to objavovať. Tento rok navyše môžete vyskúšať aj novinku, ktorou sú spirituálne cesty po južnej Indii s našou sprievodkyňou Zuzanou Zwiebel. Za dvanásť dní, objavíte tie najväčšie klenoty, ktoré India ukrýva, zároveň však načerpáte novú silu a namiesto množstva materiálnych vecí, ktoré vás obklopujú v bežnom živote, sa dostanete bližšie k duchovným hodnotám.

india, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, saturSpoznajte Indiu tak, ako ste ju doteraz ešte nevideli. Foto: CK SATUR

Svoju stopu vo vás zanechajú domorodí obyvatelia žijúci vo vysokých horách. Počas cesty si môžete nechať zostaviť svoj osobný horoskop. Oddýchnete si na pláži Marari, ktorá sa označuje za najkrajšiu v krajine. Nájdete ju v meste Kerala, ktorému sa hovorí tiež milenka Indického oceána. Lemujú ju kokosové palmy a exotická vegetácia. Mesto Chenai zasa zaradil portál Lonely Planet medzi deväť najkozmopolitnejších miest sveta. Staré koloniálne mesto ukrýva jednu z najvýznamnejších relikvií kresťanstva – hrobku apoštola sv. Tomáša. Chrámové mesto Mahabalipuram je známe pre pobrežné chrámy zasvätené bohom Šivu a Višnu. Šarm francúzskej kolónie zmiešanej s duchovnosťou tamilských brahmanov je cítiť v meste Pondicherry. Uličkami v stredomorskom štýle sa nesie vôňa francúzskeho pečiva a tamilskej kávy kapi.


Prečítajte si tiež!

Vo svete Julesa Vernea: Takýto zábavný park ste ešte nevideli!

India sa odnepamäti spája s duchovným životom, čo potvrdzujú aj staré chrámy. A hoci mnohé z nich majú svoje príbehy, jeden zaujme viac ako ostatné. Chrám Vaitheeswaran Koil skrýva tajomstvami opradenú Knižnicu palmových listov, v ktorej sú vraj listy so spísaným osudom človeka. Chrám Brihadeswara sa zasa svojou zložitosťou porovnáva s egyptskými pyramídami.

Ak sa chcete naučiť, ako sa varia tradičné indické jedlá, pozorovať krásy vysokých hôr a doslova vykročiť nad oblaky, nenechajte si ujsť náš poznávací zájazd. A nech vás neodradia ani zmeny, ktoré sa v Indii momentálne dejú. Veď predsa, vždy sa dá všetko vyriešiť. Stačí len chcieť. ;)

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.


Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2021 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR