Taba

Taba

Sledujte východ slnka nad Saudskou Arábiou, navštívte jordánsku Petru či posvätný Izrael

Stiahnuť PDF

Taba sa nachádza na severovýchode krajiny na pobreží Akabského zálivu v Červenom mori, so stálym slnečným počasím umožňujúcim celoročné dovolenkovanie. V minulosti len malá beduínska dedinka, ktorá v staroveku slúžila ako prístavné mesto sa postupne stala vyhľadávaným turistickým strediskom s potenciálom konkurovať Hurghade, Marse Alam, či Sharm El Sheikhu. V roku 1967 bolo mesto obsadené Izraelom a v nasledujúcich rokoch došlo k rozvoju turizmu v oblasti. Bolo vybudovaných viacero hotelov a atrakcií. Izraelčania tiež rozšírili miestne letisko, ktoré teraz slúži pre medzinárodné civilné lety. Práve Taba bola jedným z posledných miest Sinajského polostrova, ktoré bolo Izraelom vrátené Egyptu (1989). Egypťania v rozvoji letoviska pokračovali. V roku 2013 zasiahli oblasť tzv. bleskové záplavy a viaceré hotely museli uzavrieť. Dnes sa Taba vracia a je jednou z pokojnejších turistických oblastí Egypta. Keďže pôvodne bývala oblasť beduínskym sídlom, nie je posiata množstvom pamiatok ako iné egyptské mestá. Svojou polohou je nielen ideálnym východiskovým bodom pre mnohé nezabudnuteľne fakultatívne výlety, ale umožňuje nádherný výhľad na Izrael, Jordánsko a Saudskú Arábiu na pozadí púštnych hôr. Najväčším lákadlom tejto destinácie sú široké a pokojné piesočnaté pláže s blízkymi koralovými útesmi, kvalitné hotely riadené špecialistami z celého sveta a azúrové more plné života.

Zobraziť viac
Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Červený kaňon, Sinaj, Egypt

Príroda

Červený kaňon

Pravdepodobne najznámejšou lokalitou po Kláštore sv. Kataríny je Farebný kaňon. Kaňon je pod otvorenou rovinou a dostanete sa k nemu jeepmi cez púšť. Tiahne sa veľmi vysokými a veľmi úzkymi skalnými vápencovými stenami, na ktorých sa striedajú všetky odtiene červenej a ružovej.

Iné atrakciePríroda

Blue hole

„Modrých dier“ je vo svete viacero, no práve táto pri meste Dahab patrí medzi najvyhľadávanejšie medzi milovníkmi podmorského sveta. Z vtáčej perspektívy naozaj pripomína oko, resp. dieru olemovanú koralovým útesom. V najväčšej hĺbke dosahuje až 80 m. Ak budete mať šťastie, tak na jednom z najkrajších potápačských miest na svete uvidíte raje s rozpätím aj 5 metrov, pestrofarebné rybičky (vrátane Nema a Dory) ale aj korytnačky či žraloky veľrybie, ktoré sa živia planktónom. Na šnorchlovanie po okraji Blue hole netreba zásadné skúsenosti, no treba byť dobrý plavec s výdržou uplávať vkuse 100 – 200m. Pre potápačov je Blue Hole známa výzva, a je treba povedať, že na skale vedľa sú zvečnení tí, ktorí ju nezdolali. Potápači tu môžu v hĺbke 60m prejsť úzkym dlhým tunelom, čo sa ale neodporúča ani tým najskúsenejším a radšej sa potápať do rekreačnej hĺbky (58m).

Iné atrakcie

El Wekala/Uptown

Priamo pod kopcami, ktoré lemujú stredisko Taba Heights, sa nachádza pomyselné centrum letoviska El Wekala, alebo aj Uptown. Nájdete tu hotel, okolo ktorého vybudovali malé mestečko s obchodíkmi s tradičným tovarom (koberce, parfémy, bižutéria, suveníry) a menší supermarket. Na námestí uprostred sa 2x do týždňa konajú večerné show, na ktorých vystupujú miestni i zahraniční umelci, brušné tanečnice a tradiční tanečníci derviši.

GastroIné atrakcie

Hrad Zaman

Hrad Zaman sa nachádza 25 km južne od mesta Taba. Táto impozantná pamiatka je novodobou stavbou, ktorá ale ctí históriu a najmä ponúka unikátny výhľad na hory štyroch krajín. Presné miesto je medzníkom na starobylej ceste spájajúcej Kláštor sv. Kataríny s Jeruzalemom. Zaujímavosťou je, že pri stavbe hradu sa nepoužil ani kov ani betón. Na zachovanie autentickosti a súladu s historicky presným architektonickým dizajnom boli v stavbe použité iba lokálne materiály. Prísne sa dodržiavali starodávne stavebné techniky, ktoré boli špeciálne pre projekt oživené. Pod hradom bola vykopaná podzemná pokladňa. V hrade sa nachádza aj „slow food“ reštaurácia a bar s výhľadom na výhľadom na Červené more a kopce Saudskej Arábie. Vstup do hradu je spoplatnený.

Iné atrakciePríroda

Kaňoň Wishwashi

Samotný kaňon Wishwashi je menšie údolie a navštevuje sa v spojení s návštevou Farebného kaňonu. Nachádza sa medzi mestami Nuweiba a Taba. V zložitejších úsekoch sa nachádzajú laná a rebrík. Ak ale vyleziete na jeho vrchol, najmä po dažďoch, naskytne sa vám fantastický výhľad na veľký vodný bazén obklopený vertikálnymi skalnými stenami. Aj keď je toto miesto neďaleko od pláže, terén je mätúci, a návštevníci musia byť v sprievode beduínskeho sprievodcu.

Stiahnuť PDF

Najkrajšie pláže v Tabe

Väčšina pláži v Tabe a okolí je piesočná s pozvoľným vstupom do mora. Dovolenku si tu tak užijú aj rodiny s malými deťmi. Mladí ľudia, ktorí hľadajú zábavu a adrenalín, ocenia vodné športy, najmä windsurfing a surfovanie, vodné lyžovanie alebo rôzne vodné atrakcie. No najmä už pár metrov od vstupu do mora ponúkajú pláže v Tabe krásne koraly s bohatým podmorským životom. Využiť by ste preto mali aj možnosť potápania a šnorchlovania - fascinujúce koralové útesy a pestrofarebné rybky máte zaručené. Pláže v Tabe sú väčšinou rozdelené medzi hotely a nie je na nich núdza o ležadlá, slnečníky ako aj plážové bary. Nájdete tu aj zopár romantických zátok, ktoré sú skôr opustené, no o to krajší zážitok ponúkajú. Netreba zabúdať, že Červené more je známe svojím prílivom a odlivom. Preto najmä v doobedňajších hodinách si za plávaním v mori musíte prejsť ďalej od brehu.

Fjord Bay, Taba

Pláž ako z romantického filmu ponúka táto zátoka len 7 kilometrov severne od strediska Taba Heights. Okrem kúpania v tyrkysovo modrej vode je tu rovnako atraktívnou alternatívou na šnorchlovanie. Chránená zátoka s oslnivými koralovými útesmi sa nachádza 15 kilometrov južne od mesta Taba. Skúsení potápači objavia v hĺbke 16 metrov obrovské koraly.

Pláž Fjord bay. Foto: depositphotos.com

Pláž Taba Heights

Veľmi pekná pláž, rozľahlá, so slnečníkmi a zástenami dostatočne ďaleko od seba. Na niektorých miestach lemuje okraje pláže kamenistý pás pri vstupe do vody (nutné nosiť topánky) a pomerne dlhá cesta plytčinou do väčšej hĺbky, kde sa dá plávať, prípadne môžete využiť mólo, ktoré vedie priamo ku koralom či do hlbšej vody. No hlavne je tu možné nasadiť šnorchel a plutvy a skočiť priamo medzi farebné rybky a obdivovať podmorskú faunu a flóru.

Pláž Taba Heights. Foto: archív CK SATUR
Stiahnuť PDF

Pre deti

Jazda na ťave

V minulosti tradičný prepravný prostriedok v Egypte. Povoziť sa na ťave po pláži je snom viacerých. Splniť si ho môžete aj na Sinajskom polostrove. V stredisku Taba Heights nájdete na pláži beduínov, ktorí vám za poplatok takúto jazdu umožnia. Prípadne si ju môžete vychutnať počas niektorého z výletov.

Pre deti je jazda na ťave často najlepším zážitkom celej dovolenky. Foto: archív CK SATUR

Záhrada úhorov, Dahab

Ako už napovedá názov, toto miesto je domovom úhorov. V piesočnatej lagúne ich zbadáte, keď vystrčia hlavu, no keď sa priblížite, hneď zmiznú. Ak si ich chcete odfotiť, musíte byť ticho a trpezlivo čakať.

Ekologická farma

Domáci pestujú svoje vlastné ovocie a zeleninu, ktorá sa dováža aj do hotelov. Všetko bez pesticídov a umelých hnojív. Túto záhradu nájdete neďaleko centra Taba Heights - El Wekala. 

O kvalite surovín vám domáci radi porozpávajú. Foto: archív CK SATUR
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Egyptská gastronómiu na Sinajskom polostrove je mixom „africkej“ a arabskej kuchyne. Typické egyptské jedlá sú košari (jedlo pozostávajúce z ryže, šošovice a rezancov) alebo molocheja. Veľkej popularite sa tešia jedlá zo strukovín, hlavne z cíceru. Vyskúšať treba aj miestne ovocie. Egyptský zelený melón alebo malé banány patria medzi najlepšie. Dobré sú aj egyptské zákusky, ktoré mnohí môžu ale považovať za presladené. Jedná sa o typy sladkostí, ktoré sú rozšírené po celom východnom Stredomorí (napr. baklava). Známe je aj um ali, chlebová kaša zapečená so šľahačkou a orechmi a basbusa, cukrový koláč.

Egyptské jedlo koshari

Z nápojov je najpopulárnejší čaj, špeciálne by som odporučil „šaj bil nana“, čiže mätový čaj alebo karkadeh (čaj z ibištekových kvetov). Miestna káva je tiež dobrá, podávaná často s kardamónom. Známy je aj nápoj Assir kassab - šťava z cukrovej trstiny (tento nápoj sa podáva na uliciach. Pouliční obchodníci nosia na hrudi veľkú nádobu s nápojom, zatiaľ čo poháre majú uložené v menšej nádobe opásané okolo tela).

Sprepitné a bakšišné

V arabských krajinách je zvykom venovať za poskytnuté služby sprepitné, tzv. “bakšišné“. V Egypte je jedným zo zdrojov príjmov, preto od vás bude požadované veľmi často niekedy aj za maličkosti. V zásade platí, že nikdy sa nemá dávať príliš mnoho, za malé služby postačí 1 egyptská libra. V reštauráciách sa dáva sprepitné vo výške asi 10% z účtovanej čiastky.

Reštaurácie

Ali baba, Dahab – reštaurácia sa nachádza na obľúbenej promenáde v mestečku Dahab. Okrem chutného jedla je skvelá aj jej poloha, prakticky na vode. Sedenie je tradičné - na koberčekoch a vankúšoch, pričom výhľad na more si môžete vychutnať aj z hojdačky.

Flying Carpet, Uptown - reštaurácia a bar ponúka orientálnu i kontinentálnu kuchyňu, hostia si chvália najmä štedré veľké porcie.

Reštaurácia flying carpet v el wekale v tabeReštaurácia je otvorená od 12:00 h do polnoci. Foto: tabaheights.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Aktivity, šport

Šnorchlovanie

Červené more je považované za more najživšie. Kým v tradičných egyptských destináciách (Marsa Alam, Hurgahada) sa musíte za koralmi plaviť na lodi, v Tabe vám stačí vyjsť na pláž pred hotel, prejsť pár metrov po piesku, alebo po móle a ste uprostred farebných koralov.

Šnorchlovanie v egyptskej tabeŠnorchlovanie je zábava pre celú rodinu. Foto: depositphotos.com

Potápanie

Prítomnosť vyše 60 potápačských škôl v meste Dahab, neďaleko obrovskej potápačskej výzvy Blue Hole, robí z Taby obľúbenú lokalitu aj pre najskúsenejších potápačov. Množstvo koralov a ich obyvateľov láka ročne tisíce turistov.

Potápanie v egypteAj potápači si v Tabe a okolí prídu na svoje. Foto: depositphotos.com

Surfovanie

Raj surferov na Sinajskom polostrove je v meste Dahab. Východné pobrežie Sinajského polostrova je známe pomerne stabilne veterným počasím. To ocenia nielen surfisti, ale aj wind- a kite-sufisti.

Surferi pri meste dahab v egypteRaj surferov je práve v meste Dahab. Foto: depositphotos.com

Podujatia a kultúra

Istá časť úvodu letnej sezóny pripadne na pôstny mesiac Ramadán. Keď sa Ramadán skončí, nasleduje obrovský sviatok Eid El Fitr, ktorý mnohí domáci trávia práve v hoteloch. Nie každý Európan reauguje na domácu klientelu pozitívne, ale sledovať to je každopádne zaujímavé a má to veľkú výpovednú hodnotu o živote domácich. Počas folklórneho programu upútajú pozornosť brušné tanečnice, v Taba Heights sú konkrétne z Argentíny, takže o autenticite sa bohužiaľ nedá hovoriť. Ale je to atraktívne. A úplne najlepší je točiaci sa derviš – tanec Tanoura. Kto to raz videl, nikdy na to určite nezabudne. Je to výkon ďaleko za hranicou ľudských možností.

Počas sezóny (marec-november) sa v meste El Wekala koná každý piatok street festival s tradičnými tancami a zábavou.

Tanec tanoura typický pre egyptTočiaci sa derviši predvádzajú svoje schopnosti aj počas tradičnej show v El Wekale. Foto: pixabay.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Saladinov hrad, Faráonov ostrov

Nazývaný tiež Koralový ostrov. Patril medzi významné fenické prístavy, neskôr získal nad ním kontrolu sultán Saladin. Hrad a ostrov, zvonka obklopený zelenomodrou vodou, zostal neporušený až do súčasnosti a je zapísaný na predbežnom zozname svetového dedičstva UNESCO. Hrad nechal postaviť Balduin I., prvý kráľ križiackeho Jeruzalemského kráľovstva, jeden z vodcov prvej krížovej výpravy z roku 1096. Neskôr, po úspešnej rekonštrukcii, bol v roku 1170 postavený nový zámok. Za vlády sultána Saladina sa pevnosti zmocnili moslimovia. Na hrad sa organizujú prehliadky a jeho okolie je obľúbené pre potápanie a šnorchlovanie.

Ostrov je častým cieľom milovníkov šnorchlovania. Foto: depositphotos.com

Promenáda v Dahabe

Miesto, ktoré očarí a nadchne všetky generácie. Promenáda mesta Dahab je plná dizajnových obchodíkov so suvenírmi, reštaurácií s hojdačkami s výhľadom na hladinu mora, street-artu a farieb. Niekoľkokilometrová promenáda je úplne iný Egypt, na aký ste zvyknutí – cítiť tu vplyv mladej tvorivej generácie, surfistov a potápačov.

Obľúbený fotopoint na promenáde v Dahabe - obchodík Why Not. Foto: archív CK SATUR

Soľná jaskyňa El Wekala

Soľné jaskyne majú pozitívny vplyv a priaznivé účinky na celé telo. V celom Egypte sa nachádzajú len tri soľné jaskyne, pričom jedna práve v El Wekale. Steny a strop sú pokryté soľou, ktorá bola privezená z oázy Siwa, ktorá je známa tým, že má najkvalitnejšie druhy soli na svete. Podlahy sú vyrobené zo soľných kociek, ktoré boli prinesené z Mŕtveho mora. Jaskyňa má svetelný a zvukový systém, ktorý bol špeciálne nastavený psychológmi tak, aby zodpovedali typu prijímanej liečby (napríklad: zelené svetlo upokojuje oči a nervy, modré svetlo upokojuje mozog a zlepšuje koncentráciu).

Jedna z troch soľných jaskýň v celom Egypte sa nachádza v centre Taba Heghts - El Wekala. Foto: elwekala.tabaheights.com

Kemp Basata

Basata je prvý unikátny ekokemp postavený v Egypte v roku 1986. Stredisko sa nachádza v blízkosti mesta Nuweiba a jeho názov v preklade znamená „jednoduchosť“, ktorá zosobňuje filozofiu tohto miesta, ktoré je šetrné k životnému prostrediu. Ubytovanie v chatkách priamo  na pláži ponúka pokojný únik z konzumného mestského moderného života (žiadne televízory, rádiá, Wi-fi), len šnorchlovanie pri východe slnka a obdivovanie hviezd pri jeho západe. Na tomto mieste platia osobité pravidlá, tak aby mali turisti relatívne nízky vplyv na okolité prostredie a domácich obyvateľov - beduínov. Chatky sú vybudované z miestnych biologicky odbúrateľných materiálov, všetko sa tu recykluje a nenájdete tu dokonca ani žiadnu umelú výsadbu flóry, ktorá nie je endemická pre región.

Stiahnuť PDF

Videá

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.

Rozloha a populácia: Rozloha Egyptu je viac ako 1 milión km² a má 94,8  miliónov obyvateľov. Samotná Taba sa rozkladá na území 3,72 km² (372 ha) a má cca 9 000 obyvateľov.

Jazyky: Úradným jazykom je arabčina.

Náboženstvo: Prevláda islam (až 90%).

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.

Mena: egyptská libra

Kurz: 1€ = 19.496EGP

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR