
Sharm el Sheikh
Sinajský klenot
Keď sa objavia večerné hviezdy nad Sharm el Sheikom, ešte viac podčiarknu krásu moderného mesta, ktoré leží na juhu Sinajského polostrova a Aqabského zálivu. More piesku, vznešené púštne horstvo ťahajúce sa do výšok ako Tatry a tie najkrajšie koralové útesy s podmorským farebným svetom aký si len človek dokáže predstaviť. Pri pristávaní na modernom medzinárodnom letisku to pripomína svetové Las Vegas. Tá podobnosť tkvie najmä v púšti, nočných svetlách, širokých uliciach a nablýskanými hotelmi. A nechýbajú ani kasína.
Keď sa objavia večerné hviezdy nad Sharm el Sheikom, ešte viac podčiarknu krásu moderného mesta, ktoré leží na juhu Sinajského polostrova a Aqabského zálivu. More piesku, vznešené púštne horstvo ťahajúce sa do výšok ako Tatry a tie najkrajšie koralové útesy s podmorským farebným svetom aký si len človek dokáže predstaviť. Pri pristávaní na modernom medzinárodnom letisku to pripomína svetové Las Vegas. Tá podobnosť tkvie najmä v púšti, nočných svetlách, širokých uliciach a nablýskanými hotelmi. A nechýbajú ani kasína.

Názov „sharm“ značí záliv a „sheikh“ je pravdepodobne najstarší líder beduínskeho kmeňa, ktorý tu prebýval a dohliadal nad kmeňom ako najvyšší vodca. Pomenovanie tohto mesta môžeme teda preložiť ako „záliv starého muža“ alebo ako „záliv kmeňového vodcu“. Sharm El Sheik alebo jednoducho ako mu hovoria miestni Sharm. Dnes sa mu hovorí aj mesto mieru, pretože sa tu organizujú svetové konferencie, o čom svedčia i mnohé mierové zobrazenia a znaky po celom meste. Počas tureckej nadvlády sa mu hovorilo aj Şarm-üş Şeyh a v čase izraelskej okupácie v období od 1967 do 1982 bolo známe ako Ofira.
Ešte jeho nedávnu históriu asi tak pred 40 rokmi tvorilo 100 beduínov, ktorí tu žili v stanoch a živili sa rybolovom. Na Sinaji je v dnešnej dobe okolo 20 beduínskych kmeňov. V čase izraelskej okupácie sa začal vyvýjať k rozvoju cestovného ruchu pozdĺž celého pobrežia Aqabského zálivu. Po podpísaní mierovej dohody medzi Egyptom a Izraelom od 80 rokov minulého storočia už Egypťania pokračovali s budovaním turizmu. A vybudovali ho do dnešnej doby skutočne excelentne. Dnes tu žije 35 000 obyvateľov, je tu Hard Rock Café, Budhha Bar, tie najluxusnejšie hotely sveta, super moderná nemocnica a celkom nová univerzita King Salman.
To, čo však robí Sharm El Sheik unikátnym je more a jeho podmorský svet. Tým sa zaraďuje medzi najkrajšie miesta na zemi. Okrem fascinujúceho šnorchlovania a plávania so stovkami farebných „Nemov“, tu aj potápači nájdu tie najlepšie potopené vraky lodí, tajomné zákutia a hlbočiny posiate koralmi s brázdiacimi rybami a morskými živočíchmi.

Okrem fascinujúceho podmorského života tu potápači nájdu aj vraky lodí. Foto: depositphotos.com
Dávnoveká história tohto jediného egyptského polostrova patriaceho do Ázie sa začala písať už pred 8000 rokmi. Keď faraón Meni spojil Horný a Dolný Egypt tu boli objavené bane na meď. A aj neskorší faraóni tu dolovali rôzne kovy a dokonca tu objavili aj tyrkys, ktorý zdobí tie najkrajšie artefakty zo starovekého Egypta. Severne od Sharm El Sheiku sa dodnes nachádzajú zbytky týchto baní.
Sinaj zohral veľmi dôležitú úlohu aj počas 40 ročnej Mojžišovej cesty z Egypta do zasľúbenej zeme. Mojžišova hora neďaleko od kláštora sv. Kataríny je miestom, kde Boh ku Mojžišovi prehovoril. V čase rímskej okupácie sa stal Egypt obilnicou Ríma. Veľa kresťanov bolo v Egypte prenasledovaných rímskymi cisármi a tak utiekali do púšte, kde žili asketickým spôsobom života. Na Sinaji tak založili prvý kláštor na svete. Kláštor sv. Kataríny patrí medzi najdôležitejšie kresťanské miesta, ktorý je aj stále funkčný.
Počas arabského obdobia boli na Sinaji založené stanové mestečká slúžiace pútnikom pri ceste do Mekky. Tí tu nachádzali oddych, jedlo, vodu a po doplnení zásob pokračovali ďalej. Beduíni tu zostali dodnes a spôsob ich života sa u mnohých nezmenil. Tí, ktorí žijú bližšie ku turistickým mestám ponúkajú svoje služby, ako sprievodcovia púšťou, pretože je poznajú úplne dokonale.

Farebný trh v Sharm El Sheikhu. Foto: archív CK SATUR
Top lokality
Národný park Ras Mohamed
Toto je jedno z miest na Sinaji, ktoré urobilo zo Sharmu klenot. Nachádza sa celkom na južnom špici polostrova v obklopení mora, lagún, piesočných a skalných kopcov a mangrovníkov. Tie najlepšie pláže sú Old Quay, od ktorej ľahko preplávate ku koralovému útesu alebo pláž Aqaba. Krásna vyhliadka je z miesta Shark Observatory.
Koralové útesy v Egypte. Foto: unsplash.com
Hora Sinaj
Dramatická krása ťahajúca sa od mora až ku kamennej kráse hory Sinaj vás celkom zvedie. A ak sa na cestu vydáte počas noci, ráno vás čaká zaslúžená odmena v podobe oranžovej záplavy na nebi pri východe slnka. Na horu vedú dva chodníky. Jednoduchší Camel Trail alebo zložitejší Steps of Repentance, ktorý vytvorili kláštorní mnísi a ponúka nádherné scenérie.
Foto: depositphotos.com
Naama Bay
Jedno z centier Sharmu je atraktívna promenádová ulica Naama Bay. Okrem hotelov ju tvoria aj obchody, reštaurácie, bary a piesková pláž tiahnúca sa pozdĺž celého zálivu. Sú tu skvelé možnosti pre motorizované vodné športy. Keďže celý Sharm je známy pre fantastický podmorský život, všade sú potápačské centrá. Oditaľto vedie cesta ku peknému prístavu, odkiaľ je možné vyplávať na more.
Prístavisko v Sharm el Sheiku. Foto: unsplash.com
Treba zažiť
Blue hole
„Modrých dier“ je vo svete viacero, no práve táto pri meste Dahab patrí medzi najvyhľadávanejšie medzi milovníkmi podmorského sveta. Z vtáčej perspektívy naozaj pripomína oko, resp. dieru olemovanú koralovým útesom. V najväčšej hĺbke dosahuje až 80 m. Ak budete mať šťastie, tak na jednom z najkrajších potápačských miest na svete uvidíte raje s rozpätím aj 5 metrov, pestrofarebné rybičky (vrátane Nema a Dory) ale aj korytnačky či žraloky veľrybie, ktoré sa živia planktónom. Na šnorchlovanie po okraji Blue hole netreba zásadné skúsenosti, no treba byť dobrý plavec s výdržou uplávať vkuse 100 – 200m. Pre potápačov je Blue Hole známa výzva, a je treba povedať, že na skale vedľa sú zvečnení tí, ktorí ju nezdolali. Potápači tu môžu v hĺbke 60m prejsť úzkym dlhým tunelom, čo sa ale neodporúča ani tým najskúsenejším a radšej sa potápať do rekreačnej hĺbky (58m).

Soho
Elegantné, podmanivé, zábavné námestie Soho vás určite niečím nadchne. Či už tancujúcou fontánou v rytme pisení a farieb, ľadovou plochou, nákupmi na bazáre Khan El-Khalili, ktorý je navrhnutý v štýle typického stredovekého arabského trhu. V Culturama nájdete najväčšie panoramatické kino v Sharme, ktoré vás prevedie cez 4500 rokov egyptskej histórie. Cestujete tak v čase od starovekej Gízy a Alexandrie na vlnách Nílu ku najznámejším egyptským chrámom, koptským monumentom a islamským pamiatkam. Zahrať si môžete bowling, billiard v Queen Vic British Pub alebo aj tenis, či squash. Dokonca je tu aj mini kurt pre deti. Soho si nenechajte ujsť pri pestrom farebnom nočnom osvetelní. Pôsobí to akoby ste sa ocitli zrazu niekde v rozprávkovom kráľovstve.

Starý trh v Sharm El Sheiku
Nesie názov aj Sharm al-Maya alebo jednoducho mestský „souq“. Arabské lampy, tradičné vodné fajky, koreniny a rôzne iné suveníry, ktoré si tu môžete nakúpiť ideláne pri západe slnka alebo večer, keď sa atmosféra trhu zmení na nepoznanie. Nájdete tu reštaurácie, kaviarne a to všetko v pravom egyptskom duchu.

Ostrov Tiran
Pokojne si ležiaci Tiran v Aqabskom zálive medzi Sharm El Sheikom a Saudskou Arábiou sa vynára z hlbín až 1800 metrov. Ráno ho ožiaria slnečné lúče a vytvoria tak obrovskú svetlú, hnedú a žltú kopu kameňa. Okolie ostrova je rajom pre milovníkov potápania a šnorchlovania. Sú tu lagúny a koralové útesy jeden vedľa druhého. Veľa lodí na ceste ku ostrovu ešte zakotví pri útese Gordon a Jackson s nádherným podmorským svetom, na aký sa nezabúda.

Kláštor sv. Kataríny
220 km severozápadne od Sharm El Sheiku pod Mojžišovou horou leží v srdci Sinajských hôr vo výške 1570 metrov najstarší kresťanský kláštor. Je to grécky ortodoxný kláštor pripomínajúci citadelu. Na tomto mieste Mojžiš videl horieť krík, ktorý ale nezhorel. Kláštor sa viaže ku vláde cisára Justiána v 6. storočí. Názov sv. Katarína sa datuje od 11. storočia na pamiatku svätej Kataríny z Alexandrie. Múzeum sv. Kataríny obsahuje krásne ikony, ktoré vytvoril v 15. storočí maliar Angelos. Zo 16. storočia je tu šesť ikon, ktoré namaľoval člen Krétskej školy Michael Damaskenos.
Červený kaňon
Pravdepodobne najznámejšou lokalitou po Kláštore sv. Kataríny je Farebný kaňon. Kaňon je pod otvorenou rovinou a dostanete sa k nemu jeepmi cez púšť. Tiahne sa veľmi vysokými a veľmi úzkymi skalnými vápencovými stenami, na ktorých sa striedajú všetky odtiene červenej a ružovej.

Sinajská púšť na štvorkolkách
Púštneho dobrodružstva nikdy nie je dosť. Nádherné scenérie piesku a kamenných hôr v rôznych teplých farbách a rozmanitosti tvarov počas jazdy na štvorkolkách je skvelým zážitkom, kedy sa zoznámite s púšťou počas východu alebo západu slnka.

Archeologické múzeum
Starých artefaktov nielen za vlády faraónov ale i rímskych cisárov má Egypt nespočetné množstvo a mnohé poklady sú nevyčísliteľnej hodnoty. Každé väčšie egyptské mesto má múzeum a preto sa vláda už v roku 2006 rozhodla postaviť múzeum aj v Sharm El Sheiku. Bolo dokončené v roku 2017 a v roku 2020 otvorené pre verejnosť egyptským prezidentom El Sisi za účasti princa Fahd bin Sultana zo Saudskej Arábie. Vystavených je viac ako 5000 exponátov. Obdivovať tu môžete sochy faraónov Ramsesa II., Thutmosa I., Hatshepsut, sarkofágy, kolekciu papyrusov, nádob na kozmetiku a perfémy, či mumifikované zvieratá.

Thistlegorm
Veľa skúsených potápačov prichádza do Sharm El Sheiku, aby mohli vidieť vraj jeden z najlepších potopených vrakov na svete, loď Thistlegorm. Táto britská nákladná loď bola potopená nemeckým vojskom počas II. svetovej vojny. Ak milujete potápanie v ktorejkoľvek hodine, nenechajte si ujsť okrem denného aj nočný ponor.

Koralový útes Thomas
Jedno z najznámejších miest, ktoré potápači v Červenom mori radi navšetvujú, najmä pre neuveriteľnú rozmanitosť farebných koralov.
Pláže
Aj keď su sinajské pláže rôznorodé, jedno však majú spoločné, a to je pestrý podmorský svet. Pieskové pláže sa striedajú s kamenistými útesmi, ktoré miestami až dramaticky splývajú s morom. Piesok je tu svetlý ale aj červenkastý, tak ako okolité hory. Z mnohých útesov sú úchvatné výhľady na more, ktorých si tu dosýta užijete.
Pláž Ras Um El Sid
Skvelé miesto na šnorchlovanie, kde okolo vás budú plávať tie najkrajšie farebné ryby. Pobrežie tvoria menšie časti pieskových pláží, no prevažne skalnaté útesy, na ktorých môžete zas oddychovať na pohodlnom lehátku pod slnečníkom s nádhernými výhľadmi na Červené more.
Shark´s Bay
Shark´s Bay či Žraločia zátoka znie síce dramaticky, ale má luxusné 5 hviezdičkové hotely s pieskovými i koralovými plážami. Mnohé pripomínajú palmovú oázu. Ponúkajú skvelú egyptskú aj medzinárodnú kuchyňu. A každé ráno vás bude okrem milého úsmevu hotelového personálu vítať aj nádherný východ slnka.
Nabq
20 km severne od Sahrm el Sheiku je protektorát Nabq, kde morské pobrežie lemuje púšť a mangrovníky. Sú tu dlhé pieskové pláže a osobitú pozornosť tu tvorí vtáctvo, endemické gazely a kozorožci. V dedinách Khereiza a El Gharqanah žijú beduínske kmeňe. Nabq je skvelé miesto nielen na spoznávanie fauny a flóry ale aj na šnorchlovanie.
Pláž v Naama Bay
V centre Sharm El Sheiku sa nachádza príjemná piesková pláž, kde si môžete vychutnať aj promenádu či už po jemnom piesku alebo dláždenou cestou plnou reštaurácií a barov.
Hadaba
Medzi Sharm Al-Maya a Naama Bay sa rozprestiera Hadaba s množstvom hotelov rôznych kategórií, ktoré majú skalnaté pobrežie, preto je toto miesto vhodné najmä pre plavcov. Okolie pobrežia tvorí dlhý pás koralového útesu.
Pre deti
Kid´s Zone
V Soho Square nájdu zábavu v detskej arkáde aj deti. Soft Play Zone si užijú aj tí najmenší, tie staršie zas rôzne video hry. Síce je v Sharm El Sheiku vonku vždy príjemne a niekedy až príliš teplo, deti sneh a ľad milujú a preto si zvyčajne nenchajú ujsť vyskúsať korčuľovanie na ľadovej ploche. V tej horúčave a na púšti je to jednoznačne zábava.
Loď s preskleným dnom
Skvelý tip na pozorovanie rýb a koralov pokojne si žijúcich v Červenom mori. Výlet je ľahko dostupný z hotelov alebo cez centrum vodných športov.
Ponorka
Tajuplné vodné dobrodružstvo ale celkom v suchu. Byť v ponorke je predsa len pre deti krásny zážitok. Ponuku na výlet ponorkou nájdete v hoteli alebo v centre vodných športov.
Prvé potápanie
Ak sa vaše dieťa túži potápať, môže to tu vyskúsať, pretože prvé vstupy na ponory sú možné od 10 rokov.

Hotel Albatros Aqua Park Sharm
Super aquapark v Sharme, ktorý otváral v roku 2017 Cristiano Ronaldo. Je to najväčší vodný park na Strednom Východe.
Cleo Park
Nielen pre deti ale celú rodinu je v Sharme aquapark s tobogánmi, lenivou riekou a detskou zónou pre tých najmenších. Otovrené denne od 11. hod do 16. hod.
Go Karting
Rýchlu jazdu na formule môžete svojim deťom dopriať priamo v Sharm El Sheiku v Ghibli Raceway. Dostupné aj pre deti s výškou od 150 cm. Otvorené je 7 dní v týždni, od 11. hod do 22. hod.
Púštne safari
Vydajte sa s deťmi na jeepoch alebo na štovkolkách do púšte, kde sa môžu zoznámiť aj so životom na nehostinných miestach. Tu si môžu zajazdiť na ťave, či posedieť na čaji v beduínskom stane, alebo si pochutnať na večeri priamo pod holým nebom a pozorovať milióny hviezd a mliečnu dráhu.

Gastronómia
Egyptská kuchyňa je zmesou príchutí ešte z čias faraónov, gréckej, tureckej a arabskej. Keďže v Sharm El Sheiku pracujú Egypťania z celej krajiny, každý sem vniesol čosi zo svojej chuti. Na severe Egypta sa pripravujú vynikajúce morské špeciality, Káhira je známa pre jedlá z kurťa na tisíce spôsobov. Ryby sa pripravujú hlavne grilované a čerstvé. Alkoholické nápoje nájdete v hoteloch, v miestnych mestských reštaruciách veľmi ojedinele.
V Sharme sa nachádza veľa atraktívnych reštaurácií a kaviarní. A okrem egyptskej kuchyne je tu veľa reštaruácií, ktorými majiteľmi sú Taliani, Angličania, Rusi a preto nie je problém vyskúšať aj ich typické jedlá. Nachádza sa tu dokonca aj nemecká a talianska pekáreň, kde kúpite od majiteľky, ktorá je z Talianska čerstvé, chrumkavé croissanty.

Shawarma je jedným z najobľúbenejších jedál v Egypte. Foto: depositphotos.com
El Masrien
Egyptská rešturácia priamo v Old Town vám vždy dopraje veľa jedla. Egypťania jedlo milujú a radi si pochutnajú aj na kvalite. Tradičný kebab, jahňacie mäso, grilované kuracie mäso, šošovicová polievka, ryža, ktorá nikdy nesmie chýbať, „mahsi“ cuketa plnená ryžou a zeleninou, „molokheyya“ pripomínajúca špenát, s cesnakom, s ryžou a pečeným kuraťom chutí fantasticky. Určite sa nechajte zlákať tými najlepšími egyptskými jedlami.
Tameya
V Old Town si doprajte „tameyu“ s arabským chlebom a so zeleninou. Fazuľa, cícer, či zemiaky v chutnom teplom chlebe sú neskutočne lahodné a vhodné aj pre vegetariánov.
Fares
Reštaruácia, kde vám pripravia tie najchutnejšie morské ryby. Vynikajúce sú aj krevety v paradajkovej omáčke, alebo grilovaná ryba „bolty“ a „buri“. Fares je mimoriadne obľúbená reštaurácia, o čom svedčí, že v Sharme ich nájdete tri.
Makani
Príjemná kaviareň v Naama Bay v blízkosti McDonaldu, ponúka chutné sendviče a tiež širokú ponuku sushi. Kaviareň nájdete aj v časti Nabq.
Rayahen
V časti Il Mercato je fantastická kaviareň, kde ochutnajte najvoňavejšiu kávu s kardamonom, ktorá dodáva káve orientálnu príchuť. A čo robí toto miesto ešte viac lahodným sú čerstvé oriešky a typické arabské sladkosti.
Zábava
Svet pod hladinou
Najpopulárnejšie miesto na potápanie je východná časť Sinajského polostrova a to Sharm El Sheik, Dahab, Nuweiba a Taba. Či už sa potápate, šnorchlujete z lode alebo sa dostanete k útesu priamo z pláže, je to jedna z vecí, ktorú by ste mali práve tu vyskúšať. Skúsený inštruktor vám vysvetlí spôsob, zoznámi s podmorským svetom a ukáže krásne miesta, či ste už ponory absolvovali alebo ste len začiatočník. V Sharm El Sheiku nájdete aj PADI akreditované potápačské centrá.

Skúsený inštruktor vám rád pomôže a vysvetlí, či už ste začiatočník alebo ste už ponory absolvovali. Foto: archív CK Satur
Bicyklovanie v Sharm El Sheiku alebo Dahabe
Ak ste milovníci bicyklovania požičajte si bicykel a spoznávajte okolie, či po cyklotrasách, pozdĺž pobrežia, alebo aj v centrách, kde sú miestne trhy. Ideálny čas na bicyklovanie je v zimných mesiacoch alebo večer, keď je napríklad celý Sharm El Sheik krásne vysvietený.
Dobrodružstvo z výšky
Úchvatný zážitok vidieť mesto, hory a more z výšky. Parasailing je v Sharm El Sheiku veľmi obľúbený. Zájdite si od vášho hotela do najbližšieho centra vodných športov a len vychutnávajte more, púšť a vietor, ktorý vás bude len tak unášať.
Kasína a nočný život
V centre Sharm El Sheiku v Naama Bay nájdete aj nablýskané kasína. Nie je ich toľko ako v Las Vegas, ale ak hľadáte túto zábavu je tu k dispozícii.
Windsurfing
Windsurfing a kitesurfing sú veľmi obľúbené v Dahabe, kde sa nachádza veľká piesočná lagúna, ktorá sa zvažuje do väčších hĺbok. Tu si môžete výstroj zapožičať kdekoľvek na pláži, kde sú aj školy, kde sa dá tento šport naučiť.

Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.
Rozloha a populácia: Sharm El Sheikh sa nachádza v južnej časti Sinajského polostrova, na pobreží Červeného mora, v Akabskom zálive. Má 73 tisíc obyvateľov.
Jazyky: Úradným jazykom je arabčina.
Náboženstvo: Prevláda islam (až 90%).
Vakcinácia: Nie je potrebná.
Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.
Mena: egyptská libra
Kurz: 1€ = 19.496EGP
Časový posun: +1h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Keďže celý Sinajský polostrov je suchý, počasie v Sharm El Sheikhu je celoročne teplé. V zimných mesiacoch sú tu tiež príjemné teploty, kedy sa dá aj kúpať v mori, len dni sú o čosi kratšie. Je to ale ideálny čas na spoznávanie Sinaja, ktorý sa rozprestiera na ploche 60 000 km². Najhorúcejšie obdobie je tu počas letných mesiacov, kedy sa teploty šplhajú aj nad 40 stupňov Celzia.
Letisko a dĺžka letu
Medzinárodné letisko Sharm El Sheikh s dĺžkou letu cca 3 a pol hodiny.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt
Tel: +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901
Mobil: +201 000 060 968 *
Email: emb.cairo@mzv.sk
* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja
Víza a doklady
Každá osoba musí mať cestovný pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Rovnako budete potrebovať turistické víza - na jeden vstup – platné 3 mesiace s maximálnou dĺžkou pobytu 1 mesiac, viacnásobné – platné na 6 mesiacov, maximálna dĺžka pobytu 1 mesiac.
Colné predpisy
Zakázaný je dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že kvôli jednej fľaši alkoholu v hlavnej batožine vás nezatknú. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov, ale aj mušlí.
Doprava
Letisko v Sharm El Sheikh je po medzinárodnom letisku v Káhire a v Hurghade tretím najrušnejším letiskom v Egypte. Dostupné je tiež pravidelné autobusové spojenie do Káhiry z autobusovej stanice Delta Sharm. Prístav v Šarme bol prebudovaný pre osobné jachty a plachetnice. Má terminál pre pasažierov cestujúcich výletnou loďou a plánovanou prepravou trajektom do Hurghady a Akaby.
Shopping a suveníry
Nakupovať môžete, rovnako ako vo väčšine krajín arabského sveta, buď v supermarketoch s pevne stanovenými cenami, alebo na trhoch. K nim neodmysliteľne patrí povestné zjednávanie. Obchodíky so suvenírmi, pohľadnicami, potravinami sa otvárajú okolo 9 hodiny ráno a otvorené sú do neskorých nočných hodín.
Obľúbenými suvenírmi sú kvetinové vázy, dekoratívne kazety a sošky z alabastru, tradične dlhý voľný vrchný egyptský odev galábija, zlato a striebro predávané na váhu, kožené tašky a kabelky, tkané tapisérie a výrobky z dreva, ktoré v Egypte dosahujú vysokú kvalitu. Pri nákupe zlata a papyrusov si dávajte pozor na falzifikáty.
Ceny
Jedlo v lacnejšej reštaurácii | 3,50 € |
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii | 10,00 € |
Mlieko | 1,00 € |
Chlieb | 0,75 € |
Ryža | 0,80 € |
Vajcia | 1,10 € |
Miestny syr | 2,80 € |
Fľaša vína | 7,00 € |
Minerálna voda (1l) | 0,50 € |
Miestne pivo | 1,20 € |
Cigarety | 2,50 € |
Kapučíno | 1,35 € |
Sviatky
1. január | Nový rok |
7. január | Koptské Vianoce |
28. február | Deň nezávislosti |
25. apríl | Deň oslobodenia Sinaja |
Apríl - máj | Sharm El Nessim (Veľká noc) |
prvý pondelok po koptskej Veľkej noci | Šam an Nessim (Národný deň jari) |
1. máj | Sviatok práce |
Máj - jún | Ramadán – náboženský sviatok (3 týždne) |
18. jún | Deň nezávislosti – odchod Britov a vyčistenie zóny Suezského prielivu |
23. júl | Deň revolúcie (vznik republiky) |
6. október | Deň ozbrojených síl |
12. - 15. október | Bairam |
24. október | Deň mesta Suez |
23. december | Deň víťazstva – vstup do Port Saidu |
Dátum, podľa islamského kalendára | Islamský Nový rok |
rôzne | Sviatok obetovania (náboženský sviatok dlhý 4 dni) |