Sharm el Sheikh

Keď sa objavia večerné hviezdy nad Sharm el Sheikom, ešte viac podčiarknu krásu moderného mesta, ktoré leží na juhu Sinajského polostrova a Aqabského zálivu. More piesku, vznešené púštne horstvo ťahajúce sa do výšok ako Tatry a tie najkrajšie koralové útesy s podmorským farebným svetom aký si len človek dokáže predstaviť.

Pri pristávaní na modernom medzinárodnom letisku to pripomína svetové Las Vegas. Tá podobnosť tkvie najmä v púšti, nočných svetlách, širokých uliciach a nablýskanými hotelmi. A nechýbajú ani kasína.

Názov „sharm“ značí záliv a „sheikh“ je pravdepodobne najstarší líder beduínskeho kmeňa, ktorý tu prebýval a dohliadal nad kmeňom ako najvyšší vodca. Pomenovanie tohto mesta môžeme teda preložiť ako „záliv starého muža“ alebo ako „záliv kmeňového vodcu“. Sharm El Sheik alebo jednoducho ako mu hovoria miestni Sharm. Dnes sa mu hovorí aj mesto mieru, pretože sa tu organizujú svetové konferencie, o čom svedčia i mnohé mierové zobrazenia a znaky po celom meste. Počas tureckej nadvlády sa mu hovorilo aj Şarm-üş Şeyh a v čase izraelskej okupácie v období od 1967 do 1982 bolo známe ako Ofira.

 Ešte jeho nedávnu históriu asi tak pred 40 rokmi tvorilo 100 beduínov, ktorí tu žili v stanoch a živili sa rybolovom. Na Sinaji je v dnešnej dobe okolo 20 beduínskych kmeňov. V čase izraelskej okupácie sa začal vyvýjať k rozvoju cestovného ruchu pozdĺž celého pobrežia Aqabského zálivu. Po podpísaní mierovej dohody medzi Egyptom a Izraelom od 80 rokov minulého storočia už Egypťania pokračovali s budovaním turizmu. A vybudovali ho do dnešnej doby skutočne excelentne. Dnes tu žije 35 000 obyvateľov, je tu Hard Rock Café, Budhha Bar, tie najluxusnejšie hotely sveta, super moderná nemocnica a celkom nová univerzita King Salman.

Krajina
Egypt Sharm el Sheikh
Časový posun
1h
Mena
egyptská libra
Dĺžka letu
4h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa s...
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.
Rozloha a populácia
Sharm El Sheikh sa nachádza v južnej časti Sinajského polostrova, na pobreží Červeného mora, v Akabskom zálive. Má 73 ti...
Sharm El Sheikh sa nachádza v južnej časti Sinajského polostrova, na pobreží Červeného mora, v Akabskom zálive. Má 73 tisíc obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je arabčina.
Náboženstvo
Prevláda islam (až 90%).
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelo...
Napätie v elektrickej sieti je 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.

To, čo však robí Sharm El Sheik unikátnym je more a jeho podmorský svet. Tým sa zaraďuje medzi najkrajšie miesta na zemi. Okrem fascinujúceho šnorchlovania a plávania so stovkami farebných „Nemov“, tu aj potápači nájdu tie najlepšie potopené vraky lodí, tajomné zákutia a hlbočiny posiate koralmi s brázdiacimi rybami a morskými živočíchmi.

Vraky lodí. Sharm el Sheikh
Vraky lodí. Sharm el Sheikh. Foto: depositphotos.com

Dávnoveká história tohto jediného egyptského polostrova patriaceho do Ázie sa začala písať už pred 8000 rokmi. Keď faraón Meni spojil Horný a Dolný Egypt tu boli objavené bane na meď. A aj neskorší faraóni tu dolovali rôzne kovy a dokonca tu objavili aj tyrkys, ktorý zdobí tie najkrajšie artefakty zo starovekého Egypta. Severne od Sharm El Sheiku sa dodnes nachádzajú zbytky týchto baní.

Sinaj zohral veľmi dôležitú úlohu aj počas 40 ročnej Mojžišovej cesty z Egypta do zasľúbenej zeme. Mojžišova hora neďaleko od kláštora sv. Kataríny je miestom, kde Boh ku Mojžišovi prehovoril. V čase rímskej okupácie sa stal Egypt obilnicou Ríma. Veľa kresťanov bolo v Egypte prenasledovaných rímskymi cisármi a tak utiekali do púšte, kde žili asketickým spôsobom života. Na Sinaji tak založili prvý kláštor na svete. Kláštor sv. Kataríny patrí medzi najdôležitejšie kresťanské miesta, ktorý je aj stále funkčný.

Počas arabského obdobia boli na Sinaji založené stanové mestečká slúžiace pútnikom pri ceste do Mekky. Tí tu nachádzali oddych, jedlo, vodu a po doplnení zásob pokračovali ďalej. Beduíni tu zostali dodnes a spôsob ich života sa u mnohých nezmenil. Tí, ktorí žijú bližšie ku turistickým mestám ponúkajú svoje služby, ako sprievodcovia púšťou, pretože je poznajú úplne dokonale.

Farebný trh v Sharm El Sheikhu
Farebný trh v Sharm El Sheikhu. Foto: archív CK SATUR

Top lokality

Národný park Ras Mohamed

Toto je jedno z miest na Sinaji, ktoré urobilo zo Sharmu klenot. Nachádza sa celkom na južnom špici polostrova v obklopení mora, lagún, piesočných a skalných kopcov a mangrovníkov. Tie najlepšie pláže sú Old Quay, od ktorej ľahko preplávate ku koralovému útesu alebo pláž Aqaba. Krásna vyhliadka je z miesta Shark Observatory.

Koralové útesy v Egypte
Koralové útesy v Egypte. Foto: unsplash.com

Hora Sinaj

Dramatická krása ťahajúca sa od mora až ku kamennej kráse hory Sinaj vás celkom zvedie. A ak sa na cestu vydáte počas noci, ráno vás čaká zaslúžená odmena v podobe oranžovej záplavy na nebi pri východe slnka. Na horu vedú dva chodníky. Jednoduchší Camel Trail alebo zložitejší Steps of Repentance, ktorý vytvorili kláštorní mnísi a ponúka nádherné scenérie.

Hora Sinaj
Hora Sinaj. Foto: depositphotos.com

Naama Bay

Jedno z centier Sharmu je atraktívna promenádová ulica Naama Bay. Okrem hotelov ju tvoria aj obchody, reštaurácie, bary a piesková pláž tiahnuca sa pozdĺž celého zálivu. Sú tu skvelé možnosti pre motorizované vodné športy. Keďže celý Sharm je známy pre fantastický podmorský život, všade sú potápačské centrá. Odtiaľto vedie cesta ku peknému prístavu, odkiaľ je možné vyplávať na more.

Prístavisko v Sharm el Sheiku
Prístavisko v Sharm el Sheiku. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Keďže celý Sinajský polostrov je suchý, počasie v Sharm El Sheikhu je celoročne teplé. V zimných mesiacoch sú tu tiež príjemné teploty, kedy sa dá aj kúpať v mori, len dni sú o čosi kratšie. Je to ale ideálny čas na spoznávanie Sinaja, ktorý sa rozprestiera na ploche 60 000 km². Najhorúcejšie obdobie je tu počas letných mesiacov, kedy sa teploty šplhajú aj nad 40 stupňov Celzia.

Letisko a dĺžka letu

Medzinárodné letisko Sharm El Sheikh s dĺžkou letu cca 3 a pol hodiny.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt

Tel: +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901
Mobil:  +201 000 060 968 *
Email: emb.cairo@mzv.sk

* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja

Víza a doklady

Každá osoba musí mať cestovný pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Rovnako budete potrebovať turistické víza - na jeden vstup – platné 3 mesiace s maximálnou dĺžkou pobytu 1 mesiac, viacnásobné – platné na 6 mesiacov, maximálna dĺžka pobytu 1 mesiac.

Colné predpisy

Zakázaný je dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že kvôli jednej fľaši alkoholu v hlavnej batožine vás nezatknú. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov, ale aj mušlí.

Doprava

Letisko v Sharm El Sheikh je po medzinárodnom letisku v Káhire a v Hurghade tretím najrušnejším letiskom v Egypte. Dostupné je tiež pravidelné autobusové spojenie do Káhiry z autobusovej stanice Delta Sharm. Prístav v Šarme bol prebudovaný pre osobné jachty a plachetnice. Má terminál pre pasažierov cestujúcich výletnou loďou a plánovanou prepravou trajektom do Hurghady a Akaby.

Shopping a suveníry

Nakupovať môžete, rovnako ako vo väčšine krajín arabského sveta, buď v supermarketoch s pevne stanovenými cenami, alebo na trhoch. K nim neodmysliteľne patrí povestné zjednávanie. Obchodíky so suvenírmi, pohľadnicami, potravinami sa otvárajú okolo 9 hodiny ráno a otvorené sú do neskorých nočných hodín.

Obľúbenými suvenírmi sú kvetinové vázy, dekoratívne kazety a sošky z alabastru, tradične dlhý voľný vrchný egyptský odev galábija, zlato a striebro predávané na váhu, kožené tašky a kabelky, tkané tapisérie a výrobky z dreva, ktoré v Egypte dosahujú vysokú kvalitu. Pri nákupe zlata a papyrusov si dávajte pozor na falzifikáty.

Sviatky

1. január Nový rok
7. január Koptské Vianoce
28. február Deň nezávislosti
25. apríl Deň oslobodenia Sinaja
Apríl - máj Sharm El Nessim (Veľká noc)
prvý pondelok po koptskej Veľkej noci  Šam an Nessim (Národný deň jari)
1. máj Sviatok práce
Máj - jún Ramadán – náboženský sviatok (3 týždne)
18. jún Deň nezávislosti – odchod Britov a vyčistenie zóny Suezského prielivu
23. júl Deň revolúcie (vznik republiky)
6. október Deň ozbrojených síl
12. - 15. október Bairam
24. október Deň mesta Suez
23. december Deň víťazstva – vstup do Port Saidu
Dátum, podľa islamského kalendára Islamský Nový rok
rôzne Sviatok obetovania (náboženský sviatok dlhý 4 dni)

Tipy na výlety v Sharm el Sheikh

  • Abu Simbel, Egypt
    • Top

    Aj v krajine plnej úžasných chrámov je Abu Simbel niečo zvláštne. Chrámový komplex umiestnený v Núbii na západnom brehu Nílu dal postaviť Ramzes II. ako pamiatku na seba a svoju manželku. Oba chrámy vytesávali robotníci priamo do skaly, čo už samo o seba nebola ľahká práca. Napriek tomu vyzerajú chrámy absolútne kolosálne. Pôsobivá je aj dvadsať metrov vysoká socha Ramzesa II. stojaca pred chrámom. Už sama o sebe upozorňuje na pôsobivosť vnútorných priestorov. Miestnosti sú lemované sochami a basreliéfmi. Abu Simbel je však známy aj pre takmer nepredstaviteľný čin – premiestnenie oboch chrámov v roku 1960. Egypťania museli nájsť nové miesto, pretože hrozilo, že ich zaleje jazero Nasser pri budovaní Asuánskej priehrady. Celá operácia trvala štyri roky. Pripomína vám pohľad naň tak trochu Indianu Jonesa? Nečudujte sa, vo filme Dobyvatelia stratenej archy boli použité kulisy, ktorým bol predlohou Abu Simbel. Hoci chrám turisti navštevujú počas celého roka, 22. februára a 22. októbra sa do chrámu doslova hrnú davy, aby boli svedkami jedinečného divadla, kedy slnečné lúče prenikajú do vnútornej svätyne chrámu a osvetľujú štyri sochy hlboko vo vnútri.

  • Pevnosť, Alexandria, Egypt
    • Top

    Druhé najväčšie mesto v Egypte sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Stredozemného mora v severnej časti krajiny. Jeho nízka nadmorská výška na delte Nílu spôsobuje, že je veľmi citlivé na stúpajúcu hladinu mora. Alexandria je dôležité priemyselné centrum kvôli zásobám zemného plynu a ropovodom zo Suezu. Mesto a je tiež obľúbenou turistickou destináciou, pre svoju históriu. Bola založená v roku 332 p.n.l., Alexandrom Veľkým a po Ríme sa stala druhým najdôležitejším centrom staroveku. Od konca 18. storočia bola Alexandria hlavným centrom medzinárodného lodného priemyslu a jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete, a to jednak preto, že profitovala z ľahkého pozemného spojenia medzi Stredozemným morom a Červeným morom, ako aj lukratívneho obchodu s egyptskou bavlnou.

  • Histŕia v egypte
    • Top

    Starých artefaktov nielen za vlády faraónov ale i rímskych cisárov má Egypt nespočetné množstvo a mnohé poklady sú nevyčísliteľnej hodnoty. Každé väčšie egyptské mesto má múzeum a preto sa vláda už v roku 2006 rozhodla postaviť múzeum aj v Sharm El Sheiku. Bolo dokončené v roku 2017 a v roku 2020 otvorené pre verejnosť egyptským prezidentom El Sisi za účasti princa Fahd bin Sultana zo Saudskej Arábie. Vystavených je viac ako 5000 exponátov. Obdivovať tu môžete sochy faraónov Ramsesa II., Thutmosa I., Hatshepsut, sarkofágy, kolekciu papyrusov, nádob na kozmetiku a perfémy, či mumifikované zvieratá.

  • bicyklovanie sharm el sheikh
    • Top

    Ak ste milovníci bicyklovania požičajte si bicykel a spoznávajte okolie, či po cyklotrasách, pozdĺž pobrežia, alebo aj v centrách, kde sú miestne trhy. Ideálny čas na bicyklovanie je v zimných mesiacoch alebo večer, keď je napríklad celý Sharm El Sheik krásne vysvietený.

  • Chrám kráľovnej Hatšepsut, Egypt
    • Top

    Chrám kráľovnej Hašepsut je starobylé posvätné pohrebné miesto v Egypte. Chrám bol postavený pre osemnástu dynastiu Pharaoh Hatšepsut a je umiestnený pod útesmi v Deir el Bahari, na západnom brehu Nilu pri údolí kráľov. Chrám márnice je zasvätený slnečnému božstvu Amun a nachádza sa vedľa múzejného chrámu Mentuhotepa II, ktorý slúžil ako inšpirácia a neskôr kameňolom. Chrám kráľovnej Hašepsut je považovaný za jednu z ,,neporovnateľných pamiatok starovekého Egypta". Reliéfna socha v chráme Hatšepsut rozpráva o božskom zrodení ženského faraóna - prvého svojho druhu.

  • Chrám v Karnaku, Egypt
    • Top

    Len málo miest v Egypte je pôsobivejších ako Karnak. A to aj napriek tomu, že dnes tu stoja už len ruiny. Najväčšie antické náboženské miesto, aké bolo kedy postavené, vznikalo v priebehu storočí. Chrám sa skladá z troch hlavných chrámov, menších uzavretých chránov a niekoľkých vonkajších chrámov. Hlavný chrám je zasvätený staroegyptskému bohovi Amonovi. Nachádza sa v ňom 134 mohutných stĺpov usporiadaných v 16 radoch. Súčasťou Karnaku je tiež nespočetné množstvo sôch bohov a faraónov, ale aj impozantné nástenné maľby.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Sharm el Sheikh