
Hurghada
Preslávené pobrežie Červeného mora
Mesto bolo založené na začiatku 20. storočia a od 80. rokov ho postupne rozširovali americkí, európski a arabskí investori na popredné turistické centrum pri Červenom mori. Popri piesočnatom pobreží je vystavaných 30 kilometrov hotelov a väčších hotelových komplexov. Hotelová výstavba sa ešte nezastavila a stredisko sa stále rozrastá smerom na juh aj sever. Pláže sú z jemného až štrkového piesku, voda je priezračná a jej teplota nikdy neklesne pod 20 oC. Turistická časť Hurghady je luxusná a upravená, samotné arabské mestečko nie je až také príťažlivé, napriek tomu tu môžete navštíviť bazár a nákupné uličky. Najkrajšou atrakciou Hurghady je nepochybne koralový svet Červeného mora. V Červenom mori žije okolo 1 500 koralových rýb a 150 druhov koralov. Túto nádheru si môžete pozrieť pri lodných výletoch. Nachádzajú sa tu potápačské školy, ktorých služby môžu využiť skúsení potápači, ale aj nováčikovia. Nádherný podmorský svet môžete pozorovať aj pri šnorchlovaní alebo na výlete loďou s preskleným dnom. Nenechajte si preto ujsť výlet loďou na blízky ostrov Giftun.
Top lokality
Treba zažiť

Giftun
Krásne zážitky si odnesiete z lodného výletu na ostrov Giftun. Na lodi strávite celý deň v príjemnom leňošení a opaľovaní. More v okolí Hurghady má nádhernú tyrkysovú farbu. Voda je priezračná, preto je možné pozorovať podmorský svet aj z lode. Kto sa však rozhodne pre šnorchlovanie alebo potápanie, otvorí sa mu tento svet v jeho plnej nádhere. Červené more má veľmi bohatú faunu. Nachádza sa tu viac ako 150 druhov koralov a 1 500 druhov koralových rýb. Vždy, keď ponoríte hlavu pod morskú hladinu, objavíte jeho novú nádheru. Nenechajte si tento oddychový výlet ujsť.

Abu Simbel
Aj v krajine plnej úžasných chrámov je Abu Simbel niečo zvláštne. Chrámový komplex umiestnený v Núbii na západnom brehu Nílu dal postaviť Ramzes II. ako pamiatku na seba a svoju manželku. Oba chrámy vytesávali robotníci priamo do skaly, čo už samo o seba nebola ľahká práca. Napriek tomu vyzerajú chrámy absolútne kolosálne. Pôsobivá je aj dvadsať metrov vysoká socha Ramzesa II. stojaca pred chrámom. Už sama o sebe upozorňuje na pôsobivosť vnútorných priestorov. Miestnosti sú lemované sochami a basreliéfmi. Abu Simbel je však známy aj pre takmer nepredstaviteľný čin – premiestnenie oboch chrámov v roku 1960. Egypťania museli nájsť nové miesto, pretože hrozilo, že ich zaleje jazero Nasser pri budovaní Asuánskej priehrady. Celá operácia trvala štyri roky. Pripomína vám pohľad naň tak trochu Indianu Jonesa? Nečudujte sa, vo filme Dobyvatelia stratenej archy boli použité kulisy, ktorým bol predlohou Abu Simbel. Hoci chrám turisti navštevujú počas celého roka, 22. februára a 22. októbra sa do chrámu doslova hrnú davy, aby boli svedkami jedinečného divadla, kedy slnečné lúče prenikajú do vnútornej svätyne chrámu a osvetľujú štyri sochy hlboko vo vnútri.

Asuán
Asuán je staroveké mesto Swenett, neskôr známe ako Syene, ktoré bolo v staroveku pohraničným mestom starovekého Egypta smerom na juh. Asuán, alebo kedysi Swenett bolo významným mestom vojenskej prepavy ale aj miestnej prepravy. Pod každou dynastiou, ktorá tu vládla bolo malo mesto dôležitú posádkovú funkciu. Asuán je mesto, kde sa nachádza veľmi veľa nádherných zaujímavostí, ktoré by ste nemali prehliadnuť. Nachádzajú sa tu objekty novej i staršej architektúry, ktoré vás dobijú pozitívnou energiou.
Káhira
Urobte si výlet do hlavného mesta Egypta a najľudnatejšej metropoly v Afrike, ležiacej na začiatku úrodnej delty Nílu. Návšteva tajomných pyramíd a mysterióznej sfingy v Gíze, aj Egyptské múzeum, ktoré skrýva jednu z najväčších historických vzácností – Tutanchamónov poklad. Hlavné mesto Egypta je takmer mytologickým centrom arabského sveta. Sústreďuje približne 25 miliónov obyvateľov a má jedno z najhustejších osídlení na štvorcový kilometer, čím vytvára kypiaci kotol ľudí, stavieb a dopravných prostriedkov so všadeprítomnou kakofóniou a bojom o miesto. Káhira je mestom kontrastov: domčeky z hlinených tehál sa skromne skrývajú v blízkosti supermoderných stavieb, kozy a somáre sa bežne premávajú medzi luxusnými autami svetových značiek. Jedným z najintenzívnejších pocitov z návštevy mesta je dojem bezčasovosti - pozostatky faraónov, pyramídy, mešity a bazáre sú tu dokonalou súčasťou každodenného života.

Pyramídy v Gize
Posledný preživší zo siedmich divov sveta, pyramídy v Gíze, sú jednou z najznámejších pamiatok na svete. Stavali sa ako hrobky faraónov, ktoré strážili tajomné sfingy. Pyramídový komplex ohromuje turistov, no pre vedcov predstavoval po celé stáročia nevysvetliteľnú záhadu – ako vôbec mohli byť tieto pyramídy postavené? Dnes sú tieto megalitické pamätníky mŕtvych kráľov rovnako podivuhodné ako v minulosti. Najväčšia je Cheopsova pyramída, ktorá má výšku 139 metrov. Výlet do Gízy je nepopierateľným vrcholom každej dovolenky v Egypte. Celkovo bolo v krajine objavených 138 pyramíd. Všetky stoja na západnom brehu Nílu, ktorý bol v egyptskej mytológii spájaný s ríšou mŕtvych.
Luxor a Údolie kráľov
Návštevu chrámu v Karnaku je ideálne spojiť s prehliadkou Luxoru, keďže sú od seba vzdialené len približne 2,5 kilometra. V Údolí kráľov sa počas päťsto rokov stavali hrobky faraónov a privilegovaných obyvateľov Egypta. Spolu sa tu nachádza 63 hrobiek rozličnej veľkosti. Kráľovské hrobky sú zdobené výjavmi z egyptskej mytológie a sú vodítkom k pohrebným rituálom vtedajšieho obdobia. Múmie faraónov v sarkofágoch čakali na prechod do posmrtného života. V niektorých z najznámejších hrobiek boli pochovaní faraóni ako Ramzes II., Amenhotep II. a samozrejme Tutanchamon. Podľa niektorých historikov nebol Tutanchamón taký dôležitý faraón ako jeho predchodcovia. O jeho hrobke to však neplatí. Odvtedy, ako ju v roku 1922 objavil Howard Carter, stala sa jedným z najfascinujúcejších miest pre všetkých turistov. Ešte príťažlivejšia je vďaka tomu, že sarkofág aj s mumifikovaným telom sú dnes späť v hrobke, avšak nie vždy je pre turistov otvorená. Preto je vždy dobré poradiť sa so sprievodcom. Zaujímavé je aj Údolie kráľovien s vyše sto hrobmi kráľovien a kráľovských detí. Jedna z najviac fotografovaných pamiatok je Chrám kráľovnej Hatšepsovet, čiastočne vytesaný do skaly, čiastočne voľne stojaci. V centre Luxoru priamo na brehu Nílu stojí impozantný chrám, ku ktorému vedie chodník lemovaný sfingami. Ešte pôsobivejší je v noci, keď sa celý rozžiari v odtieni zlata. Luxor stojí na mieste starobylých Téb a označuje sa ako najväčšie múzeum pod holým nebom na svete.

Memnonove kolosy
Na západnom brehu Luxoru, pred vstupom do Amenothepovho chrámového komplexu, sedia veľkolepé sochy. Ich úlohou bolo chrániť miesto, kam sa chodievali modliť veriaci ešte počas faraónovho života, približne pred 3400 rokmi. Tieto 23 metrov vysoké monumenty vážia takmer tisíc ton a sú postavené z kremenca dovezeného, pravdepodobne, z Gízy. Severná z nich vyobrazuje samotného Amenothepova s manželkou a južná taktiež panovnícku dvojicu, tentoraz aj s dcérou. Svojho času kvôli poškodeniu vydávali aj tajomné zvonivé zvuky, až pokiaľ ich rímsky cisár rekonštrukciou neumlčal.

Chrám boha Chnuma v Esne
Chrám v Esne, zasvätený bohovi Chmumovi, jeho manželkám Menhito a Nebtuo, ich synovi Hekovi a tiež bohyni Neitho, bol pozoruhodný pre krásu svojho miesta a veľkoleposť jeho architektúry. Chrám bol postavený 50 km južne od Luxoru, z červeného pieskovca a jeho portikum pozostávalo zo šiestich stĺpov s kapitálmi lotosových listov, ktoré sa však navzájom líšili. Mnohí učenci navštevujú chrám Chmum čisto kvôli komplikovanému umeniu a dekorácii, ktoré sa tu nachádzajú. Takisto sa tu nachádza veľa unikátnych textov, hieroglyfov a niekoľko menších budov v bezprostrednej blízkosti, ktoré boli venované aj rôznym egyptským božstvám.
Pláže
Pobrežie Hurghady je členité a známe najmä pre bohatý podmorský život Červeného mora. Medzi tie najkrajši pláže patria: Makadi Bay, Old Vic Beach, Dream Beach, Mojito Beach, South Beach, Soma Bay, White Beach, El Gouna, Mahmya, Safaga Beach.
El Mahmya
Na pláži El Mahmya na južnom pobreží ostrova Giftun si užijete kúpanie, šnorchlovanie, úžasný výhľad na západ slnka, jedlo alebo nápoje z mnohých reštaurácií, kde podávajú morské plody rovnako ako talianske jedlá.
Makadi Bay
Svetlý piesok, mierny vstup do mora, ideálna pre rodiny s deťmi. Takto by sme vedeli charakterizovať pláž Makadi Bay. Niekoľko desiatok metrov od brehu siaha voda po kolená a znovu, tak ako to už v Egypte býva zvykom, vo väčšej hĺbke sú veľmi dobré podmienky na poznávanie podmorského sveta. Nemusíte tu len oddychovať, Makadi Bay sa pýši aj veľmi pekným okolím. Medzi „must see“ sa určite radí opustená pevnosť Mons Claudianus, lagúna Šaab al-Efg, kde môžete pozorovať delfínov, či lom v Mons Phorphyritis.
El Gouna
Nielen päťhviezdičkové hotely sú lákadlom El Gouny. Šnorchlovanie alebo plávanie v tyrkysovej vode môžete striedať s opaľovaním na niektorej z mnohých miestnych krásnych pláží. Ak hľadáte pláž s možnosťami pre vodné športy ako windsurfing, kitesurfing, vodné lyžovanie a podobné, jednoznačne odporúčame letovisko El Gouna. Nachádza sa približne 20 km severne od Hurghady. Letovisko je známe svojimi dobrým podmienkami na poznávanie podmorského sveta rozmanitým plážam no treba povedať, že kvalite hurghadských pláží sa nevyrovnávajú.
Mojito Beach
Za spomenutie určite stojí aj Mojito Beach. Nájdete ju pred hotelom Roma v oblasti Hadaba a je populárna najmä medzi mladými keďže sa vo večerných hodinách mení na rušné miesto s koncertami a parties. Ak by vám niekto nevedel povedať, kde sa táto pláž nachádza, skúste sa ho spýtať na „Party Beach“ ako sa zvykne tejto pláži tiež hovoriť.
Soma Bay
Južne od Hurghady cca 45 km od letiska sa nachádza polostrov Soma Bay. Tamojšie pláže sa radia k najkvalitnejším a najkrajším plážam v Egypte. Príznačné sú veľmi dobrými podmienkami na potápanie či vodné športy. Za vyskúšanie určite stoja liečivé kúpele s morskou vodou a na svoje si prídu aj golfoví nadšenci vďaka ihriskám, ktorých sa v okolí nachádza hneď niekoľko.
Old Vic Beach
Približne kilometer dlhá pláž Old Vic patrí medzi najstaršie pláže Hurghady. Ide o verejnú pláž, no napriek tomu sa tu platí poplatok, ktorý Vám však nespraví prievan v peňaženke. Pláž je piesková s miernym vstupom do mora. Aby ste sa nenudili, nájdete tu miesto, kde si môžete zahrať plážový volejbal, kaviarne a bary mnohých zaručne poteší bezplatné Wi Fi. Medzi najväčšie váhody Old Vic Beach patrí polohaVýhodou je poloha, takže si ľahko urobíte výlet do Luxoru či Káhiry.
Dream Beach
Nájdete ju pri promenáde Mamsha, od centra mesta je vzdialená 3km a od letiska v Hurghade 5km. Aj takto by sme vedeli charakterizovať Dream Beach - piesočnatú pláž pre všetky vekové kategórie. Pláž je síce úzka, no je udržiavaná a mladými vyhľadávaná pre bohatý program, často tu hráva aj DJ. Ak máte deti, tak vás na Dream Beach potešia šmykľavky a trampolíny. Aj na túto pláž sa platí vstupné, ktoré je však oproti Old Vic takmer dvojnásobné.
South Beach
Ďalšou známou plážou v oblasti Hadaba je South Beach, ležiaca medzi hotelom Roma a Sunrise Holiday. Sout Beach patrí medzi novšie pláže bola postavená v roku 2013. Je dobre udržiavaná a medzi výhody pláže zaručene patrí aj bar na občerstvenie.
White Beach
Biela pláž patrí medzi menšie pláže pri hoteli Alia Beach Resort. Tak ako na prechádzajúcich plážach ani tu nechýbajú možnosti kde sa dá počas horúčav osviežiť či už drinkom alebo drobnýcm občerstvením. Aj na White Beach sa platí vstup, je však nízky a deti do 12 rokov majú vstup zdarma.
Safaga Beach
Na pobreží Červeného mora, južne od Hurghady sa nachádza prístavné mestečko Safaga. Čisté more a piesočnaté dno vyvárajú výborné podmienky na kúpanie. Na pláži sú tiež ideálne podmienky pre tých, čo si radi zašportujú - surfing, kitesurfing a potápanie.
Pre deti
Hurghada Akvárium
Ak by ste počas celej dovolenky v Egypte mali stále málo krás podmorského sveta jednoznačne odporúčame navštíviť hurghadské Akvárium. Nájdete tu tisícky vodných živočíchov, vrátane 400 druhov žralokov a rají. Uvidíte rozmanité živočíchy žijúce v Červenom mori, ale aj mnoho iných.
Gastronómia
Egyptská kuchyňa a niektoré z jej receptov sú staré až päťtisíc rokov. Samozrejme, že počas rokov došlo k úprave pokrmov a surovín, a to predovšetkým s pridaním ingrediencií a štýlov z iných kultúr. Egyptská kuchyňa je silne závislá na strukovinách ako je fazuľa a šošovica, ale tiež zelenine a najmä cibuli, ktorá sa dáva takmer do každého egyptského jedla.
Súčasťou väčšiny jedál je egyptský chlieb aisha. Vedeli ste, že tento výraz znamená aj život? Je podobný pite, vyrába sa zmiešaním pšeničnej múky, vody a soli. Základom pre Baba ghanoush je grilovaný baklažán, ktorý sa olúpe a zmieša s pastou tahini, citrónovou šťavou, soľou, korením, petržlenom, rasou a olivovým olejom. Podáva sa ako dip, najlepšie k chlebu aisha.
Počas dovolenky v Egypte vyskúšajte aj tradičné jedlo Baba ghanoush. Foto: depositphotos.com
Falafel je síce známy na celom Strednom východe, ale vznikol práve v Egypte. Samozrejmosťou je humus, dip z cíceru a sezamu zvyčajne podávaný s grilovaným alebo opečeným chlebom. Shawarma je obľúbené jedlo Stredného východu z kuracieho, jahňacieho, hovädzieho, kozieho alebo morčacieho mäsa. Podáva sa zabalené v pita chlebe s tahini omáčkou.
Na shawarme si pochutíte. Foto: depositphotos.com
Sprepitné
V arabských krajinách je zvykom venovať za poskytnuté služby sprepitné, tzv. “bakšišné“. V Egypte je jedným zo zdrojov príjmov, preto od vás bude požadované veľmi často niekedy aj za maličkosti. V zásade platí, že nikdy sa nemá dávať príliš mnoho, za malé služby postačí 1 egyptská libra. V reštauráciách sa dáva sprepitné vo výške asi 10% z účtovanej čiastky.
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.
Rozloha a populácia: Rozloha Egyptu je viac ako 1 milión km² a má 94,8 miliónov obyvateľov. Samotná Hurghada sa rozkladá na území 3,72 km² (372 ha) a má cca 9 000 obyvateľov.
Jazyky: Úradným jazykom je arabčina.
Náboženstvo: Prevláda islam (až 90%).
Vakcinácia: Nie je potrebná.
Elektrický prúd: V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.
Mena: egyptská libra
Kurz: 1€ = 19.496EGP
Časový posun: 0h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Hurghada a v podstate aj celý Egypt sú horúcim miestom, na ktorom sa dá dovolenkovať počas celého roka. V letnej sezóne dosahujú teploty aj 40°C a veľmi teplé je aj more. Pre letnú dovolenku pri mori sú najlepšie mesiace jún až september, ktoré sú horúce a slnečné, teplé sú aj noci. Pokiaľ ale idete spoznávať pamiatky a kultúru, prijateľnejšie budú pre vás termíny od októbra do apríla.
Letisko a dĺžka letu
Medzinárodné letisko sa nachádza v meste Hurghada - nachádza sa vo vnútrozemí, 5 km juhozápadne od Al-Dahar (centrum Hurgady). Priamy let z Bratislavy i Viedne trvá 3 h 40 min a z Košíc 3 h 30 minút.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire
3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt
Tel.: | +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901 |
Mobil: | +201 000 060 968 * |
Mail: | emb.cairo@mzv.sk |
* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja
Víza a doklady
Do Egypta potrebujete pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Rovnako do Egypta budete potrebovať turistické víza - na jeden vstup – platné 3 mesiace s maximálnou dĺžkou pobytu 1 mesiac, viacnásobné – platné na 6 mesiacov, maximálna dĺžka pobytu 1 mesiac).
Colné predpisy
Zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že kvôli jednej fľaši alkoholu v hlavnej batožine vás nezatknú. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov, ale aj mušlí.
Doprava
Na rýchlu prepravu sa oplatí používať taxíky, mini busy alebo spoločné autobusy. Odvezú Vás kam budete chcieť a cenu za odvoz si je potrebné dohodnúť ešte pred nasadnutím do taxíku.
Najväčšie morské prístavy sú Alexandria, Nuweiba, Port Said a Suez. Medzi Sinajom a Akabou (Jordánsko) premávajú dvakrát denne trajekty. V platnosti sú zľavy pre deti do 10 a do 3 rokov. Ďalšie lodné spoločnosti prevádzkujúce pravidelnú dopravu v Egypte sú Egyptian Navigation Company, Grimaldi/Siosa, North African Tourist Shipping, Rashid a Prudential.
Shopping a suveníry
Nakupovať v Egypte môžete, rovnako ako vo väčšine krajín arabského sveta, buď v supermarketoch s pevne stanovenými cenami, alebo na trhoch. K nim neodmysliteľne patrí povestné zjednávanie. Obchodíky so suvenírmi, pohľadnicami, potravinami sa otvárajú okolo 9 hodiny ráno a otvorené sú do neskorých nočných hodín.
Suveníry
Obľúbenými suvenírmi sú kvetinové vázy, dekoratívne kazety a sošky z alabastru, tradične dlhý voľný vrchný egyptský odev galábija, zlato a striebro predávané na váhu, kožené tašky a kabelky, tkané tapisérie a výrobky z dreva, ktoré v Egypte dosahujú vysokú kvalitu. Pri nákupe zlata a papyrusov si dávajte pozor na falzifikáty.
Ceny
Jedlo v lacnejšej reštaurácii | 3,50 € |
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii | 10,00 € |
Mlieko | 1,00 € |
Chlieb | 0,75 € |
Ryža | 0,80 € |
Vajcia | 1,10 € |
Miestny syr | 2,80 € |
Fľaša vína | 7,00 € |
Minerálna voda (1l) | 0,50 € |
Miestne pivo | 1,20 € |
Cigarety | 2,50 € |
Kapučíno | 1,35 € |
Sviatky
1. január | Nový rok |
7. január | Koptské Vianoce |
28. február | Deň nezávislosti |
25. apríl | Deň oslobodenia Sinaja |
Apríl - máj | Sharm El Nessim (Veľká noc) |
prvý pondelok po koptskej Veľkej noci | Šam an Nessim (Národný deň jari) |
1. máj | Sviatok práce |
Máj - jún | Ramadán – náboženský sviatok (3 týždne) |
18. jún | Deň nezávislosti – odchod Britov a vyčistenie zóny Suezského prielivu |
23. júl | Deň revolúcie (vznik republiky) |
6. október | Deň ozbrojených síl |
12. - 15. október | Bairam |
24. október | Deň mesta Suez |
23. december | Deň víťazstva – vstup do Port Saidu |
Dátum, podľa islamského kalendára | Islamský Nový rok |
rôzne | Sviatok obetovania (náboženský sviatok dlhý 4 dni) |