
Asuán
Brána do čiernej Afriky
Mesto Asuán leží celkom na juhu Egypta. Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Níl. Jeho hlavné centrum leží na východnom brehu. Mesto tvorí aj niekoľko ostrovov, na ktorých sa dodnes nachádzajú pozostatky starovekého faraónskeho sveta. Západný breh tvoria saharské duny, ktoré počas západu slnka žiaria dozlatista. Medzi tunajšími dunami sa rozprestierajú starobylé hrobky ako i pestré núbijské dedinky.
Asuán, najjužnejšie egyptské mesto. Egypt. Foto: CK SATUR
V starovekom Egypte sa Asuán považoval za významné miesto, lebo pri ostrove Elefantína, o ktorom Egypťania verili, že je na "začiatku sveta", vyvierala rieka Níl. Tak to zaznačili kňazi v posvätných knihách. Až neskôr zistili, že priteká z juhu. Dôležité boli pre nich nílske záplavy prinášajúce do Egypta úrodné bahno. Rieka Níl na svojej egyptskej 1200 km púti neprijíma žiadne prítoky. So svojimi 6677 km je najdlhšou riekou na planéte.
Rieka Níl v Asuáne. Egypt. Foto: CK SATUR
Podľa mnohých je Asuán najkrajšie mesto v Egypte. Vo svete sa stalo známe v 19. storočí, kedy sem utekali cestovatelia z chladnej Európy, aby sa tu ohriali aj počas zimy. Túto "módnu záležitosť" spustila lady Duff Gordonová, ktorá sem prišla v polovici 19. storočia, aby si liečila tuberkulózu. Po nej prichádzajú ďalší členovia aristokratickej európskej spoločnosti. Známy je napríklad aj islamský vodca Aga Khan, ktorý si so svojou manželkou nechali postaviť vilu na západnom brehu. Dokonca sa tu nachádza aj jeho mauzóleum. Z čias aristokracie sa tu plaví stále nádherná luxusná loď pod menom Sudán.
Loď Sudán z čias aristokracie. Asuán. Egypt.
Asuán preslávila aj Agatha Christie vo svojom diele "Smrť na Níle". Svoj pobyt v Asuáne strávila v nádhernom paláci Old Cataract, ktorý je dnes jedným z najluxusnejších egyptských hotelov.
Hotel Old Cataract. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Letné teploty sa v Asuáne, ktorý je vzdialený 1000 km južne od Káhiry pohybujú cez 45 stupňov, počas zimy je príjemných 25 stupňov. Asuán je miestom, kde začína Afrika a končí Egypt. Celý kraj zaberá 850 km2 a obýva ho cez milión obyvateľov. Pred tým, ako bola postavená nová priehrada, v meste žilo 40 000 obyvateľov. Avšak budovanie infraštruktúry a neskôr aj turizmus prispeli k zvýšeniu počtu obyvateľov na 256 000.
Prvý nílsky katarkat v Asuáne. Egypt. Foto: CK SATUR
Pred postavením priehrad, Níl tu pretekal pomedzi katarakty. Masívne skaly ležia pod priehradou v dĺžke asi 7 km. Počas záplav ich rieka Níl celkom zaplavila. Keď vody Nílu opadli, znovu sa objavili. Prvá asuánska priehrada bola postavená nad prvým nílskym kataraktom v rokoch 1899 a 1902 v čase britského protektorátu. Jej výška bola navýšená v rokoch 1908 a 1912 ako i v neskorškom období, v rokoch 1929 a 1934. V 60. rokoch minulého storočia bola postavená nová priehrada nesúca názov Sadd al-Ali počas vlády prezidenta Násira a za pomoci ZSSR. Je dlhá 4 km a jej výška činí 112 metrov.
Nová asuánska priehrada. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
250 km južne od Asuánu leží ešte provincia Toshka, ktorá sa za posledné desaťročia stále mení. Nachádza sa v Núbijskej púšti. Už za čias prezidenta Mubaraka tu boli vytvorené prvé pokusy o kultiváciu pôdy. V súčasnosti sa vláda stále snaží sem "priviesť život" a to pomocou umelého zavlažovania, stavby mesta Toshka a naplením kanálov z Násirovho jazera.
Provincia Toshka, kde sa pestuje obilie v Núbijskej púšti. Egypt. Foto: CK SATUR
Asuán je mostom medzi egyptskom a núbijskou kultúrou už celé tisícročia. V staroveku, ostrov Elefantína, známy aj ako Yebu či Slonia zem (pre obchodovanie so slonovinou dovezenou z čiernej Afriky) bolo centrom náboženského a kultúrneho života.
Núbijská škola. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
V staroveku, pred viac ako 4500 rokmi, Egypt prišiel o túto oblasť. Začlenená bola do Núbie. Nasťahovali sa sem Núbijci, ktorí chovali ovce a kozy, a tiež začali obrábať tunajšiu úrodnú pôdu. Neskôr zas túto zem získali Egypťania. Známy sa stal aj v čase grécko-rímskeho obdobia. Núbijci tu žijú aj dnes a tvoria pestrú komunitu na oboch brehoch. Majú svoj vlastný jazyk.
Núbijský muž predávajúci suveníry. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Názov Asuán je odvodený od egyptského slova "Swenet", čo znamená obchodovať. Obchodovanie tu bolo, je a bude. Obchoduje sa tu s ovocím, zeleninou, orieškami, ibištekovým čajom, koreninami, bavlnenými odevmi.
Asuánske korenie. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Top lokality
Philae
Medzi starou a novou asuánskou priehradou sa nachádza malebný chrám Philae. Z dôvodu stavby asuánskej priehrady a následne stúpaním vodnej hladiny bol v 70. rokoch minulého storočia presťahovaný na susedný ostrov. Chrám je dostupný loďou z prístavu, ktorý sa nachádza neďaleko staršej priehrady.
Prístav na Philae a staršia priehrada v pozadí. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Pri nastupovaní na motorovú loď v prístave je množstvo farebného tovaru, ktoré ponúkajú miestni Núbijci. Mnohé z nich sú ručne vyrobené. Pôsobia tradičným núbijským štýlom.
Núbijské suveníry v prístave na Phiale. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Chrám Philae bol postavený za čias vlády Ptolemájovcov pred viac ako 2000 rokmi a zasvätený pre egyptskú bohyňu Isis. Isis bola obľúbenou bohyňou a v egyptskom panteóne udržiavala privilegované postavenie aj vďaka svojmu magickému umeniu. Prvý pylón má výšku 18 metrov a šírku 45 metrov. Stavbu začal Ptolemájos II.
Vo vnútri chrámu sa nachádzajú zastrešené miestnosti, hypostylová hala umiestnená hneď za druhým menším pylónom a najposvätnejšie miesto. Steny a stĺpy pokrývajú nápisy a reliéfy, ktoré zobrazujú panovníkov ptolemájovskej éry a rímskych cisárov Augusta, Tiberia a Antonia Pia, ako prinášajú dary pre bohyňu Isis. Vo vnútri chrámu sa nachádzajú vyryté koptské kríže, keďže tu kresťania vykonávali bohoslužby.
Chrám Philae. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Abu Simbel
Podobne ako chrám Philae, aj chrámy v Abu Simbel, ležiace 300 km na juh od Asuánu museli byť presťahované. Práce sa začali na jar v roku 1964 pod sponzorstvom UNESCO a skončili o 4 roky neskôr. Veľký chrám Ramessa II. bol rozrezarný na 807 blokov s priemernou hmotnosťou 20 ton a znovu zostavený na masívnom betónovom skelete. Tak aj dnes tento chrám môže ďalej udivovať spolu s chrámom, ktorý nechal faraón postaviť pre svoju manželu Nefertari. Sediace sochy Ramessa II. sú vysoké 20 metrov a okrem monumentálnosti majú úlohu ako podperné stĺpy, na ktoré sa rovnomerne rozdelila hmotnosť a tlak skaly za nimi.
Exteriér chrámu Ramessa II. v Abu Simbel. Egypt. Foto: CK SATUR
Vrchnú časť vlysu zdobí 22 paviánov, každý z nich meria 2,5 metra. V strednej časti je zobrazený boh Ra-Horachtej s hlavou sokola. Medzi nohami sediaceho faraóna sú postavy členov kráľovskej rodiny. Chrám bol pôvodne farebný, ale za 3200 rokov sa postupne farby vytratili nárazom vetra. Tiež bol zničený aj počas zemetrasenia v staroveku, kedy sa poškodil jeden z kolosov.
Sediaca socha Ramessa II. v Abu Simbel. Egypt. Foto: CK SATUR
Vnútri chrámu sú výrazné stojace sochy Ramessa II. Strop hlavnej veľkej miestnosti je 30 metrov dlhý a 15 metrov široký. Sochy majú skrížené ruky a na hrudi držia žezlo a korbáč, ako symboly sily a kráľovskej moci. Hlavnou témou chrámovej výzdoby je bitka Ramesseho II. s Chetitmi pri Kádeši. Svätostánok so 4 sediacimi sochami bohov je situovaný 65 metrov od vchodu, do srdca skaly.
Interiér chrámu v Abu Simbel. Egypt. Foto: CK SATUR
Elefantína
Ostrov Elefantína leží oproti centrálnemu Asuánu. Dostupný je loďou. Na ostrove sa nachádza malé múzeum v koloniálnom štýle, ktoré vystavuje artefakty zo staroveku ako i grécko-rímskeho obdobia. Nachádzajú sa tu sarkofágy, múmie kňazov a kňažiek z ostrova Philae. Tiež má peknú záhradu a chodník vedúci ku ruinám starého mesta Yebu a ku dvom starobylým nilometrom, ktoré slúžili na meranie hladiny rieky Níl.
Južná časť ostrova Elefantína. Egypt. Foto: CK SATUR
Ostrov lorda Kitchenera
Lord Kitchener bol britský konzul v Egypte, ktorý si zamiloval práve mesto Asuán. Jeden ostrov tu nesie jeho meno. Lord bol vášnivým botanikom, preto sem nechal priviesť množstvo afrických a indických exotických rastlín. Ostrov je otvorený aj pre verejnosť a slúži ako botanická záhrada. V blízkosti ostrova leží ďalší ostrov, Amonov a ostrov Isis, kde sa nachádzajú hotely.
Plavba na Kitchenerov ostrov v doprovode Núbijcov. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Mauzóleum Aga Khan
Na západnom brehu Asuánu sa hrdo týči mauzóleum Aga Khan. Mohamed Shah Aga Khan bol islamský vodca, ktorý veľmi rád trávil zimu v Egypte, a to aj z dôvodu jeho reumatických ťažkostí. Jeho hrobka bola postavená vo fátimovskom štýle s jednou kupolou. Vonkajšie steny tvorí ružová žula a vnútro zdobí mramor a verše z Koránu.
Mauzóleum Aga Khan. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Treba zažiť

Philae
Na ostrove Agelika stojí chrám Philae postavený pred viac ako 2000 rokmi. Nachádza sa medzi asuánskymi priehradami. Pôvodne bol postavený na ostrove Philae. V 70. rokoch minulého storočia bol chrám presťahovaný na susedný ostrov, z dôvodu priehrady. Najväčšou pamiatkou na ostrove je chrám zasvätený pre egyptskú bohyňu Isis, ktorý zaberá asi štvrtinu ostrova. Steny sú pokryté výjavmi z obdobia Ptolemajovcov a rímskych cisárov. Neskôr, keď sa z chrámu stal "kostol", pridali kresťania kríže.

Abu Simbel
Aj v krajine plnej úžasných chrámov je Abu Simbel niečo zvláštne. Chrámový komplex umiestnený v Núbii na západnom brehu Nílu dal postaviť Ramzes II. ako pamiatku na seba a svoju manželku. Oba chrámy vytesávali robotníci priamo do skaly, čo už samo o seba nebola ľahká práca. Napriek tomu vyzerajú chrámy absolútne kolosálne. Pôsobivá je aj dvadsať metrov vysoká socha Ramzesa II. stojaca pred chrámom. Už sama o sebe upozorňuje na pôsobivosť vnútorných priestorov. Miestnosti sú lemované sochami a basreliéfmi. Abu Simbel je však známy aj pre takmer nepredstaviteľný čin – premiestnenie oboch chrámov v roku 1960. Egypťania museli nájsť nové miesto, pretože hrozilo, že ich zaleje jazero Nasser pri budovaní Asuánskej priehrady. Celá operácia trvala štyri roky. Pripomína vám pohľad naň tak trochu Indianu Jonesa? Nečudujte sa, vo filme Dobyvatelia stratenej archy boli použité kulisy, ktorým bol predlohou Abu Simbel. Hoci chrám turisti navštevujú počas celého roka, 22. februára a 22. októbra sa do chrámu doslova hrnú davy, aby boli svedkami jedinečného divadla, kedy slnečné lúče prenikajú do vnútornej svätyne chrámu a osvetľujú štyri sochy hlboko vo vnútri.

Kom Ombo
Neobvyklý chrám v meste Kom Ombo je jedinečný najmä svojou dvojitosťou. Postavený bol totiž hneď ako svätyňa dvoch bohov – južná časť prislúchala krokodíliemu bohu Sobek a severná Haroerisovi, známemu tiež ako Hórus starší. Najzaujímavejšou je jeho úplná symetria hál, nádvorí a miestností tiahnuca sa pozdĺž pomyselnej stredovej osi. Postavený bol počas 1. a 2. storočia pred Kristom, mierne upravený počas rímskej vlády. Od týchto čias je obdivovaný generáciami návštevníkov a spolu s Krokodílím múzeom, ktoré ponúka približne tri stovky krokodílích múmií nájdených v okolí, sa stal neodmysliteľnou súčasťou regiónu.

Edfu
Neveľké mesto s pár tisíckami obyvateľov ponúka veľkú príležitosť vidieť jednu z najlepšie uchovaných pamiatok v Egypte. Tou je miestny chrám, ktorý bol postavený v období medzi 3. až 1. storočím pred Kristom a zasvätený bol bohovi známeho pod menom Horus. Dôležitým prínosom tejto stavby sú najmä jej nástenné maľby. Odkazy ukryté v nápisoch na múroch vypovedajú dôležité informácie o jazyku a náboženstve počas grécko-rimanského obdobia v Egypte.
Pláže
Oddych v hoteli v Asuáne pri Níle
Keďže Asuánom preteká rieka Níl, pri jeho brehoch hlavne bolo postavených množstvo hotelov, kde sa dá príjemne oddýchnuť v tieni paliem, pri bazéne a s pohľadom na modrú životodarnú rieku. Vynikajúce služby poskytujú hotely rôznych svetových značiek. Medzi tie najlepšie hotely patrí luxusný päťhviezdičkový hotel Old Cataract postavený na východnom brehu mesta.
Hotel Old Cataract. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Zlatá pláž
Na západnom brehu Nílu v Asuáne, pod starou asuánskou priehradou sa nachádzajú pekné zlatisté pláže. Dopraviť sa sem dá motorovým člnom z centra Asuánu za cca 20 minút. Nájdete tu veľmi pekné okolie so zlatými pieskovými dunami a krásnymi výhľadmi.
Zlatá pláž. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Pre deti
Plavba na drevenej lodi "felucca"
Felucca je drevená plachetnica, ktorú si môžete prenajať v Asuáne na východnom brehu a spoznávať tak Níl a jeho brehy. Plavba feluccou je veľmi príjemná, má svojho "kapitána", a plaviť sa môžete tak dlho koľko chcete a deti si užijú "nílske dobrodružstvo".
Feluka na Níle v Asuáne. Egypt. Foto: CK SATUR
Plavba motorovým člnom
Pekným zážitkom pre deti je plavba motorovým člnom medzi asuánskymi ostrovami, kde je množstvo zelene, núbjských farebných domčekov a na západnom brehu množstvo zlatých dún. Loďku je možné si prenajať v Asuáne.
Plavba motorovým člnom. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Pieskové duny
Na západnom brehu Nílu v Asuáne sa nachádzajú krásne zlaté pieskové duny. Tu Núbijci ponúkajú jazdy na ťavách do blízkeho púštneho okolia. Dopraviť sa sem dá motorovým člnom. Motorové člny kotvia na východnom brehu Asuánu, v centre mesta.
Pieskové duny. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR
Gastronómia
Egyptská kuchyňa a niektoré z jej receptov sú staré až päťtisíc rokov. Samozrejme, že počas rokov došlo k úprave pokrmov a surovín, a to predovšetkým s pridaním ingrediencií a štýlov z iných kultúr. Egyptská kuchyňa je silne závislá na strukovinách ako je fazuľa a šošovica, ale tiež zelenine a najmä cibuli, ktorá sa dáva takmer do každého egyptského jedla.
Súčasťou väčšiny jedál je egyptský chlieb "aish". Vedeli ste, že tento výraz znamená aj život? Je podobný pite, vyrába sa zmiešaním pšeničnej múky, vody a soli. Základom pre "baba ghanoush" je grilovaný baklažán, ktorý sa olúpe a zmieša s pastou tahini, citrónovou šťavou, soľou, korením, petržlenom, rasou a olivovým olejom. Podáva sa ako dip, najlepšie k chlebu aisha.
Počas dovolenky v Egypte vyskúšajte aj tradičné jedlo Baba ghanoush. Foto: depositphotos.com
"Falafel" je síce známy na celom Strednom východe, ale vznikol práve v Egypte. Samozrejmosťou je "hummus", dip z cíceru a sezamu zvyčajne podávaný s grilovaným alebo opečeným chlebom. "Shawarma" je obľúbené jedlo Stredného východu z kuracieho, jahňacieho, hovädzieho, kozieho alebo morčacieho mäsa. Podáva sa zabalené v pita chlebe s tahini omáčkou.
Na shawarme si pochutíte. Foto: depositphotos.com
Sprepitné
V arabských krajinách je zvykom venovať za poskytnuté služby sprepitné, tzv. “bakšišné“. V Egypte je jedným zo zdrojov príjmov, preto od vás bude požadované veľmi často niekedy aj za maličkosti. V zásade platí, že nikdy sa nemá dávať príliš mnoho, za malé služby postačí 1 egyptská libra. V reštauráciách sa dáva sprepitné vo výške asi 10% z účtovanej čiastky.
Zábava
Asuánsky trh
V centre Asuánu na východnom brehu v blízkosti nábrežia sa nachádza pestrý trh. Obľubujú ho nielen turisti, ale aj domáci, kde je rušno od rána do neskorého večera. Kúpiť tu môžete výborné čerstvé korenie, "karkadé" (ibištekový čas), arašidy, sušené limetky, hnedé plody palmy egyptskej, ktoré sa využívajú na prípravu lahodného nápoja, čerstvé alebo sušené datle. Je tu množstvo kaviarní, malých reštaurácií, pekární, cukrární.
Rušný trh v Asuáne večer. Egypt. Foto: CK SATUR
Jazda na ťave
Ak túžite jazdiť na ťave, v Asuáne si môžete jednu takú krásavicu odchytiť aj priamo na trhu. Či už budete jazdiť na západnom brehu, priamo na trhu alebo po zlatistej púšti, o zážitok budete mať ozaj postarané.
Ťavy v Asuáne. Egypt. Foto: CK SATUR
Nílsky krokodíl
Ak hľadáte v Egypte v rieke Níle krokodílov, tie tam už dávno nie sú. Jedine za Veľkou asuánskou priehradou. Napriek tomu ich môžete nájsť práve v Asuáne. Ich majitelia ich chovajú na západnom brehu. Ešte ako malé ich chytajú v Násirovom jazere. Keď sú však veľké, vracajú ich do jazera.
Nílsky krokodíl v Asuáne. Egypt. Foto: CK SATUR
Tajné tipy
Nákupy na trhu na západnom brehu
Za pestrými nákupmi sa môžete vybrať na západný breh Asuánu, do niektorej núbijskej dedinky, kde dedinčania ponúkajú rôznorodý tovar, od šatiek, farebných pohodlných dlhých šiat, náramkov až po čerstvé koreniny. Okrem toho vždy v nejakom stánku nájdete hotový poklad.
Voňavý trh v Asuáne na západnom brehu. Egypt. Foto: CK SATUR
Návšteva núbijskej školy
Ak už budete v núbijskej dedine, môžete navštíviť aj miestnu školu a škôlku, ktoré pôsobia skôr africky než arabsky. Ak budete mať pri sebe nejakú sladkosť, určite sa tomu tunajšie krásne detičky potešia.
Pri návšteve núbijskej školy v Asuáne. Egypt. Foto: CK SATUR
Plavba medzi nílskymi kataraktami
Medzi dobrodružné zážitky určite v Asuáne patrí plavba motorovým člnom medzi nílskymi kataraktami. Práve tu začína prvý nílsky katarkat. Starí Egypťania verili, že tu pramení rieka Níl. Až o čosi neskôr sa vydali južnejšie od Asuánu a zistili, že Níl je oveľa dlhší.
Prvý nílsky katarakt v Asuáne. Egypt. Foto: CK SATUR
Západ slnka
Asuán ponúka nádherné západy slnka, ktoré môžete pozorovať z východného brehu pri príjemnej prechádzke po dlhom nábreží, alebo ak sa práve plavíte na výletnej lodi, či z nejakej nábrežnej kaviarni. Keď sa slnko skláňa za zlaté pieskové duny, celkom dočervena ožiari Níl aj mesto.
Západ slnka v Asuáne. Egypt. Foto: CK SATUR
Túlanie sa uličkami núbijskej dediny
Nenechajte si ujsť netradičný egyptský zážitok z návštevy núbijskej dediny na západnom brehu v Asuáne. Dopravíte sa sem z centra mesta za cca 20 minút na motorovej lodi. Nájdete tu pestré pomaľované domčeky, veselých Núbijcov a čarovné kaviarne s nádhernými výhľadmi na východný breh.
Uličkami v núbijskej dedine v Asuáne. Egypt. Foto: CK SATUR
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.
Rozloha a populácia: 34 000 km2
358 000 obyvateľov
Jazyky: arabský
Náboženstvo: islam 90%, kresťanstsvo 10%
Elektrický prúd: V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.
Mena: egyptská libra
Kurz: 1€ = 19.496EGP
Časový posun: +1h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Ideálne obdobie na poznávanie Asuánu je od októbra do mája. Počas leta teploty presahujú 40 °C. Poznávať Asuán je možné aj počas plavby po rieke Níl, na trase Luxor - Asuán, alebo Asuán - Luxor.
Letisko a dĺžka letu
Do Asuánu je možné sa dostať letecky, pravidelnou linkou Viedeň-Káhira-Asuán, alebo priamo z Bratislavy/Viedne do Hurghady, pričom let trvá cca 3 hod. 40 min. a odtiaľ autobusom/autom do Asuánu, čo je cca 500 km. Najvhodnejším dopravným prostriedkom je loď, ktorá sa plaví z Luxoru do Asuánu.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt
Tel: +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901
Mobil: +201 000 060 968 *
Email: emb.cairo@mzv.sk
* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja
Víza a doklady
Do Egypta potrebujete pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Rovnako do Egypta budete potrebovať turistické víza - na jeden vstup – platné 3 mesiace s maximálnou dĺžkou pobytu 1 mesiac, viacnásobné – platné na 6 mesiacov, maximálna dĺžka pobytu 1 mesiac).
Colné predpisy
Zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že kvôli jednej fľaši alkoholu v hlavnej batožine vás nezatknú. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov, ale aj mušlí.
Doprava
V Asuáne je možné si prenajať taxík, drožku, alebo využiť mini busy, ktoré vás odvezú po hlavných mestských trasách, jedná sa o mestskú hromadnú dopravu.
Shopping a suveníry
Nakupovať v Egypte môžete, rovnako ako vo väčšine krajín arabského sveta, buď v supermarketoch s pevne stanovenými cenami, alebo na trhoch. K nim neodmysliteľne patrí povestné zjednávanie. Obchodíky so suvenírmi, pohľadnicami, potravinami sa otvárajú okolo 9 hodiny ráno a otvorené sú do neskorých nočných hodín.
Obľúbenými suvenírmi sú kvetinové vázy, dekoratívne kazety a sošky z alabastru, tradične dlhý voľný vrchný egyptský odev galábija, zlato a striebro predávané na váhu, kožené tašky a kabelky, tkané tapisérie a výrobky z dreva, ktoré v Egypte dosahujú vysokú kvalitu. Pri nákupe zlata a papyrusov si dávajte pozor na falzifikáty.
Sviatky
1. január - Nový rok
7. január - Koptské Vianoce
28. február - Deň nezávislosti
25. apríl - Deň oslobodenia Sinaja
Apríl - máj - Sharm El Nessim (Veľká noc) prvý pondelok po koptskej Veľkej noci Šam an Nessim (Národný deň jari)
1. máj - Sviatok práce
18. jún - Deň nezávislosti – odchod Britov a vyčistenie zóny Suezského prielivu
23. júl - Deň revolúcie (vznik republiky)
6. október - Deň ozbrojených síl
12. - 15. október- Bairam
24. október - Deň mesta Suez
23. december - Deň víťazstva – vstup do Port Saidu
Ramadán - podľa islamského kalendára /pôstny mesiac - podľa lunárneho kalendára
Islamský Nový rok - podľa islamského kalendára
Sviatok obetovania - podľa islamského kalendára (náboženský sviatok dlhý 4 dni)