Arménsko

Arménsko je starobylá krajina ležiaca na križovatke Európy a Ázie, medzi Čiernym a Kaspickým morom. Táto malá krajina je známa svojou 3500-ročnou históriou, bohatou kultúrou a úžasnou hornatou krajinou.

Arménsko je plné zvykov a tradícií na pozadí veľkolepých scenérií. Miestni obyvatelia svojou srdečnosťou a pohostinnosťou dávajú krajine prívetivý výraz, či už je to v hlavnom meste alebo kdekoľvek v malých dedinkách. 

Neodmysliteľnou súčasťou Arménska je i Ararat. Hoci je oficiálne súčasťou Turecka, leží v pohorí Arménskej vysočiny. Táto bájna hora je známa a preslávená najmä kvôli Biblii. Na jej vrchole siahajúcom do úctyhodných 5137 metrov mal podľa všetkého zakotviť so svojou loďou Noe počas veľkej, 40-dňovej potopy. Dodnes však neboli nájdené žiadne známky tejto udalosti, a tak sa stále nájdu výskumníci, ale aj amatérski pátrači, ktorí sa snažia záhadu vyriešiť a odvážne preto vystúpia do krajiny večného snehu a ľadu.

Krajina
Arménsko Arménsko
Hlavné mesto
Jerevan
Časový posun
2h
Dĺžka letu
3h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
parlamentná republika
Rozloha a populácia
Arménsko má približne 29 743 km2 a 2 974 071 mil. obyvateľov.
Jazyky
arménsky
Náboženstvo
kresťanstvo 97 %
Vakcinácia
Pri vstupe do krajiny nie je povinné očkovanie. Odporúča sa však očkovať proti tetanu, hepatitíde A a diftérii. Odporúča...
Pri vstupe do krajiny nie je povinné očkovanie. Odporúča sa však očkovať proti tetanu, hepatitíde A a diftérii. Odporúča sa najmä pobyt vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného až vyššieho štandardu. Pri cestách do vnútrozemia v jednoduchých podmienkach s jednoduchým ubytovaním alebo pri dlhodobom pobyte a úzkom kontakte s miestnym obyvateľstvom sa odporúča očkovanie ako pri zvýšenom riziku, čiže na týfus a hepatitídu B. Je potrebné venovať pozornosť hygiene pri zaobchádzaní s potravinami a pitnou vodou.
pohorie a stádo
Ararat. Foto: unsplash.com

Ďalším symbolom krajiny sú historické arménske kríže "khachkars". Najstaršie z nich pochádzajú až z 10. storočia. Často bývajú zdobené s dekoratívnymi prvkami kvetov. Khachkars sú charakteristické pre stredoveké kresťanské arménske umenie. Najstarší khachkar so známym dátumom bol vyrezaný v roku 879. Približne 40 000 khachkars prežíva dnes. Najväčšia zbierka khachkars je na cintoríne Noratus, na západnom pobreží jazera Sevan, kde je vidieť starý cintorín s približne 900 khachkars z rôznych období a rôznych štýlov. Od roku 2010 sú khachkars, ich symbolika a remeselné spracovanie zapísané do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

cintorín, kríže
Cintorín Noratus. Foto: unsplash.com

V arménskom regióne Kotayk je úchvatný kaňon Garni, ktorý sa pýši pre svoje jedinečné čadičové stĺpy. Nádherné prírodné scenérie hôr, čadičových útvarov sú arménskym klenotom.

Kaňon Garni v Arménsku
Kaňon Garni. Foto: unsplash.com

V kaňone Garni dôsledku geologických procesov vznikli stĺpy, ktorým sa dnes hovorí "symfónia kameňov". Z diaľky veľmi pripomínajú obrovský orgán. 

skaly
Symfónia kameňov. Garni. Foto: unsplash.com

Arménsko sa pýši aj prírodnou lokalitou v Náhornom Karabachu, ktorý leží vo východnej časti krajiny. Sú tu i vodopády Mamrot Qar, ktoré pripomínajú obrovský dáždnik pokrytý machom. Zdroj vody pramení v kaňone Jrduz.  

Náhorný Karabach pohorie
Náhorný Karabach. Foto: unsplash.com

Mesto Dilijan pripomína "malé Švajčiarsko", a to pre jeho krásne horské prostredie a ulici Sharambeyan. Leží v národnom parku Dilijan a je považované aj za akési umelecké centrum, kde tunajší remeselníci pracujú na svojich dielach, ktoré priamo potom predávajú zo svojej dielni. 

národný park Dilijan
Dilijan. Foto: unsplash.com

Dilijan sa môže pochváliť aj jedinečnou zbierkou starovekých kláštorov, ako napríklad starobylý kláštor Haghartsin postavený v 9. storočí sa hrdo týči so svojimi vežami. Pod kláštorom je stánok s "gata", čo je tradičné arménske pečivo, ktoré sa konzumuje ku káve alebo čaju. Plnia sa orechmi, hrozienkami či ovocím. 

kláštor v Arménsku
Haghartsin. Foto: unsplash.com

V arménskej provincii Lori leží tretie najväčšie mesto Vanadzor. Od hlavného mesta je vzdialené cca 130 km. V čase sovietskej éry bolo dôležitým priemyselným centrom. Oblasť Lori oplýva krásnou prírodou a tiež archeologickými náleziskami so sídlami, ktoré boli obývané už v dobe bronzovej. Dnes je Vanadzor považované za hlavné kultúrne centrum krajiny. 

Arménsko pohorie
Arménsko. Syunik. Foto: unsplash.com

Národný park Shikahogh je druhým najväčším lesným arménskym parkom. Oplýva bujnou zeleňou s viac ako 1000 druhmi rastlín. Je domovom rysov,  kaukazských leopardov, arménskych muflónov, vlkov a medveďov. Mnohé horské chodníky vedú ku starobylým ruinám a kostolom. Leží tu aj majestátny vrch Khustup, ktorý má výšku 3206 m. Oblasť je známa pre jaskynné maľby zvierat a ľudí, ktoré sa datujú do obdobia 3200 rokov pred Kristom.

Khustup príroda
Khustup. Foto: unsplash.com

Top lokality

Sevan

Arménska príroda je drsná, no zároveň úchvatná. Jazero Sevan je druhé najväčšie horské jazero na svete, ktoré leží vo výške 1 900 metrov.  Dnes o jazere hovoríme ako o modrej perle Kaukazu, no ľudia, ktorí sem prišli a usadili sa tu ho pomenovali Sevan, teda Čierne jazero. Podľa legendy prišli z oblasti Vanského jazera, ktoré leží dnes na území východného Turecka a keď zbadali hladinu arménskeho jazera, tak veľmi im pripomínalo domovinu, že ho namiesto Van pomenovali Sevan. Pozdĺž jazera stojí niekoľko menších mestečiek či dediniek, ale najväčším centrom oblasti je mesto Sevan.

Jazero Sevan
Sevan. Foto: unsplash.com

Jermuk

Jermuk je jedným z najobľúbenejších kúpeľných miest v Arménsku pre mierne podnebie a liečivé minerálne vody. Nachádza sa tu viac ako 40 termálnych prameňov. 

mesto Jermuk
Jermuk. Foto: unsplash.com

V Jermuku môžete navštíviť Galériu vody a vyskúšať i liečivé minerálne vody. Atrakciou tohto miesta je tiež vodopád Jermuk, ktorý je druhým najväčším vodopádom v Arménsku. Voda padá z výšky asi 70 m. 

Vodopád Jermuk
Vodopád Jermuk. Foto: unsplash.com

Karahunj

V regióne Syunik, ktorý sa nachádza asi 200 km od Jerevanu leží jedno z najstarších megalitických miest Arménska s názvom Karahunj alebo Zorats Karer (‚armáda kameňov‘). Nachádza sa na náhornej plošine v nadmorskej výške 1 770 m a pozostáva z viac ako 200 kameňov, z ktorých každý má otvory s priemerom 5 cm. Toto miesto je pre vedcov stále záhadou a existujú rôzne verzie o jeho pôvode a použití. Je možné, že kamene pochádzajú zo 6. storočia pred Kristom a mohli slúžiť ako observatórium na pozorovanie hviezd.

Karahunj skaly
Karahunj. Foto: unsplash.com

Garni

Garni leží približne 30 km od hlavného mesta stojí mesto so zrekonštruovaným chrámom zasvätenom bohovi slnka Heliovi. Bol vybudovaný v 1. storočí a predpokladá sa, že cisárom Nerom. Strechu podopiera 24 stĺpov. Na rozdiel od väčšiny grécko-rímskych chrámov bol použitý ako stavebný materiál čadič. S príchodom kresťanstva boli takmer všetky pohanské chrámy v Arménsku zbúrané a nahradené kostolmi. Chrám Garni zostal zachovaný na prianie sestry kráľa Trdata III. a neskôr slúžil ako letné sídlo kráľovskej rodiny.

Garni chrám
Garni. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Jerevan

Hlavným mestom Arménska je Jerevan. V Jerevane žije takmer tretina populácie celej krajiny. Aj keď je Arménsko vo všeobecnosti považované za chudobnú krajinu, v Jerevane to tak rozhodne nevyzerá. Pri príchode vás privíta moderné letisko, v meste nájdete rušné obchodné ulice i nákupné centrá, kde sa to ľuďmi len tak hemží. Vďaka pomoci zahraničných Arméncov sa mesto relatívne rýchlo spamätalo z ničivého zemetrasenia, ktoré ho zasiahlo v roku 1988. Miesto, na  ktorom leží Jerevan, je považované za jednu z najstarších obývaných oblastí na svete.

Jerevan a vrch Ararat
Jerevan a vrch Ararat. Foto: unsplash.com

Známe monumentálne Kaskády vedú až k turistami navštevovanému Victory Park, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto Jerevan. Kaskády sa dajú využiť ako schodisko k vstupu do Parku víťazstva, ktorý zároveň hosťuje zábavný park s kolotočmi. Nachádza sa tu i horiaci večný oheň a za ním obrovská socha Matky Arménie, ktorá má stelesňovať Arménsko a nahradila tu pôvodne stojacu obrovskú sochu Stalina. Okolo monumentu stoja rôzne kúsky sovietskej vojenskej techniky, ktoré zrejme majú slúžiť ako také menšie vojenské múzeum.

sochy Victory Park
Sochy Victory Park. Jerevan. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

V krajine prevláda kontinentálna klíma s horúcim, suchým letom a chladnou zimou; priemerná ročná teplota v Jerevane je v júli 25° C a v januári 4° C. 

Letisko a dĺžka letu

V blízkosti hlavného mesta Jerevan sa nachádza medzinárodné letisko Zvartnots a existujú priame lety z Viedne s dĺžkou letu cca 3 hod 30 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jerevane, Ul. 36 Sayat Nova Ave, Jerevan 0025

Tel: +374 12668801
Pohotovostný mobil: +374 95 777 318 
E-mail: emb.yerevan@mzv.sk

Víza a doklady

Pri turistických cestách je potrebný platný cestovný pas, ktorý musí byť platný pri vstupe aj výstupe z krajiny. Občania Slovenskej republiky môžu zostať území Arménskej republiky bez víza po dobu 180 dní (platí len pre občanov Slovenskej republiky; nie pre štátnych občanov tretích krajín, držiteľov cudzineckého pasu SR). Deti musia mať platný cestovný doklad. V prípade, že necestujú s oboma rodičmi, odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Colné predpisy

Pri prevoze tovaru cez hranicu sa vykonáva colná kontrola v prípade, že colné orgány majú podozrenie o pašovaní zakázaného tovaru. Do krajiny je možné priviezť 400 ks cigariet, 1 fľašu alkoholu (max. 2 l), parfumy do hodnoty 500 USD a z krajiny je povolené vyviezť 2000 ks cigariet a 20 l alkoholických nápojov Zakázaný je dovoz i vývoz drog, zbraní, rastlín a mäsa. V hotovosti je dovolené priviezť, resp. vyviezť ekvivalent 10 000 USD. 

Doprava

V blízkosti hlavného mesta Jerevan sa nachádza medzinárodné letisko Zvartnots s priamymi letmi o.i. do Viedne, Frankfurtu, Paríža, Moskvy, Sankt Peterburgu, Minska, Dohy, Istanbulu a Atén. Vo verejnej doprave (https://t-armenia.com/en)  prevláda doprava mikrobusmi (tzv. maršrutky). Jerevan má železničné spojenie s mestami Gyumri, Spitak, Vanadzor Vardenis, Yerask. Medzinárodné železničné prepojenie existuje iba s Gruzínskom (Tbilisi, v lete i Batumi). V Jerevane je k dispozícii mestská doprava, vrátane metra. Veľmi rozšírené je využívanie taxislužby.

Tipy na výlety v Arménsku

  • Top

  Amberd je pevnostný komplex s kostolom postavený na svahoch hory Aragats vo výške 2300 metrov. Cesta vedúca k nemu na horu Aragats je prakticky neobývaná. Kostol bol postavený v roku 1026 architektom Vagramom Pakhlavunim. Hrad Amberd bol postavený v 11. až 13. storočí. Dvojposchodová stavba s majestátnym schodiskom je chránená hradbami so šikmými vežami. Kúpele boli postavené mimo paláca v 13. storočí.

 • Echmiadzin, Arménsko
  • Top

  Toto viac ako 50-tisícové mesto sa v skutočnosti už niekoľko rokov volá Vagharshapat, no nikto z domácich ho nenazve inak ako Echmiadzin. Pre Arménsko zohráva významnú úlohu, pretože sa tu nachádza Katedrála Matky Božej a s ňou aj sídlo arménskej kresťanskej cirkvi. Tento krásny a honosný chrám bol síce oficiálne postavený v roku 618, no stalo sa tak na mieste jeho dreveného predchodcu z roku 301, kedy táto zakaukazská krajina prijala kresťanstvo ako prvá na svete. Aj vďaka tomuto prvenstvu a špecifickej histórii katedrály, o nej niektorí odborníci hovoria ako na najstaršom kresťanskom chráme na svete.

 • Geghard, Arménsko
  • Top

  Arménsko je krajinou s bohatou históriou, pohostinnými ľuďmi a množstvom nádherných starých kláštorov. Unikátny kláštorný komplex Geghard bol postavený už v 4. storočí. Postupom času prechádzal zmenami, pričom najvýraznejšou z nich bolo pristavanie hlavnej kaplnky v roku 1215. Zaujímavosťou je, že väčšina tunajších kaplniek bola pri výstavbe vtesaná priamo do skaly, čo dodáva tomuto miestu ešte dokonalejší vzhľad. Vďaka svojmu významu a zachovanej kráse je od roku 2000 tiež na zozname UNESCO.

 • Gyumri, Arménsko
  • Top

  Alexandropol, ako v roku 1837 pomenoval toto mesto ruský cár po svojej manželke, zažíval v minulosti časy veľkého rozmachu, ale aj bolestné udalosti s následkami až do dnešných dní. Toto druhé najväčšie sídlo Arménska počas minulého storočia zasiahli dve výrazné zemetrasenia, ktoré do veľkej miery zničili ďalšie možnosti jeho rozvoja. Z historických pamiatok sa našťastie zachovalo regionálne múzeum, pevnosť z čias cára Mikuláša I. a pozostatky osady z doby bronzovej až železnej, ktoré ostávajú spomienkou a nádejou na ďalšie rozširovanie niekoľko tisícročí obývanej oblasti.

 • Khor Virap, Arménsko
  • Top

  Neďaleko pohoria Ararat a tureckej hranice stojí kláštor, ktorý prenesie svojich návštevníkov späť v čase. Dokonalo si totiž zachoval nie len svoje opevnenie, ale aj to najhlavnejšie – kaplnku postavenú už v roku 642. Okrem nej sa skladá z ďalších miestností, ktoré boli dodatočne dostavované počas viacerých rekonštrukcií, ktorými si za tie roky kláštor prešiel. Jeho ďalšou výhodou je tiež lokalita, tvorí totiž dominantu týčiacu sa na vyvýšenej skale. Pohľad na túto krásu privádza do dokonalosti Ararat pnejúci sa v pozadí.

 • Kláštor Tatev, Arménsko
  • Top

  kláštor Tatev je z 9. storočia a vypína sa nad Vorotanskou roklinou. Priamo na skale, po obvode kláštora sú obytné priestory mníchov so strechami porastenými trávou a hospodárskymi budovami. Dominantou stavby je veža kaplnky nad vstupnou bránou a kostolná veža uprostred kláštora. V jeho tesnej blízkosti je zvonica a kaplnka, kde je pochovaný sv. Gregory Illuminator. Neďaleko kláštora sa nachádza Čertov most. Za zmienku jednoznačne stojí aj lanovka Wings Tatev, ktorá bola sprevádzkovaná v 10/2010. V danom období sa stala najdlhšou lanovkou na svete (5,7 km). Lanovka vedie cez údolie rieky Vorotan až k spomenutému kláštoru Tatev.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Arménsku