TOP 10 krajín kam sa vybrať v roku 2019

CK SATUR - 09.01.2019

Začiatok roka viacerí z nás venujú aj jeho plánovaniu. Ak sa medzi vašimi predsavzatiami na rok 2019 nachádzalo aj to, že chcete viac cestovať a už rozmýšľate, kam sa vybrať, tak odborníci z Lonely Planet sa rozhodli vám to uľahčiť. Zoznam Best in Travel 2019 slúži pre inšpiráciu cestovateľov a predstavuje destinácie s potenciálom získať si cestovateľov. Tak ktorá krajina je TOP destináciou pre rok 2019?

10. Belize

Exotický ostrov je Slovákom známy skôr ako „raj“ tých, čo utekajú pred spravodlivosťou, ale priznajte sa, viete kde sa tento ostrov vôbec nachádza? Tento tropický raj je súčasťou Karibiku, v Strednej Amerike. Pobrežie ostrova okrem prekrásnych piesočných pláží lemuje aj druhý najväčší koralový útes, a tak je rajom aj pre tých, čo milujú potápanie a šnorchlovanie.

 Plaz ostrova belize v karibikuSlnko, more, pláž a oddych to je dovolenka na ostrove Belize. FOTO: pixabay.com

9. Svätý Tomáš a Princov ostrov

Zatiaľ čo pri Belize by sa určite pár tých, čo vedia, kde ho na mape hľadať našlo, pri týchto dvoch ostrovčekoch by polohu uhádli azda len účastníci zemepisných olympiád. Nájdete ich pri pobreží západnej Afriky v Guinejskom zálive, približne 300 km od Gabonu. Doteraz patrili medzi 10 najmenej navštevovaných krajín sveta ( za rok 2017 ju navštívilo cca 30-tisíc turistov), no aj vďaka tomuto zoznamu od Lonely Planet sa určite umiestni na bucket listoch cestovateľov pre rok 2019. Ak aj vy hľadáte nedotknutú panenskú prírodu a prázdne pláže, sú tieto ostrovy pre vás ako stvorené.

 Ostrov sao tome pri afrike
Krásu prírody na ostrove ešte veľa turistov nespoznalo. FOTO: depositphotos.com

8. Bielorusko

Tak trochu európska neznáma len nedávno uvoľnila svoj vízový režim a ponúkla tak možnosť pricestovať na jej medzinárodne letisko v hlavnom meste bez toho, aby ste museli žiadať o víza. Podmienkou je, že musíte pristáť a aj odlietať z hlavného mesta Minsk a nesmiete zostať dlhšie, než päť dní. Síce to nie ja čas za ktorý máte možnosť spoznať celú krajinu, no určite sa oplatí do nej aspoň nakuknúť a nadýchať sa trochu čias minulých. Na zoznam Lonely Planet sa krajina dostala aj preto, že v júni roku 2019 bude Minsk hostiť European Games, na ktorých budú európski atléti súťažiť v 15 rôznych športoch.

 Zamok v bieloruskuKrásna príroda, ale aj bohatá história čaká návštevníkov Bieloruska. FOTO: depositphotos.com

7. Indonézia

Indonézia, ktorá sa skladá z viac než 17 tisíc ostrovov, je krajinou ktorá uspokojí dobrodruhov, ale aj dovolenkárov, ktorí hľadajú prázdne pláže s bielym pieskom a priezračným morom. Najlepšie obdobie na návštevu Indonézie je od mája do októbra, no vrchol turistickej sezóny tu majú najmä počas našich Vianoc a osláv nového roka. Najdaždivejšie obdobie je práve v mesiacoch január a február.

 Chram na ostrove baliChrám Pura Ulun Danu na Bali akoby pláva na vodách jazera Bratan. FOTO: depositphotos.com

6. Jordánsko

Neutrálna a bezkonfliktná krajina arabského sveta zažíva turistický boom a stáva sa čoraz viac vyhľadávanou destináciou Stredného východu. Pôsobivá história, prírodné scenérie, liečivé Mŕtve more a vyhriate pobrežie Červené mora – toto všetko ponúka dovolenka v Jordánsku. A samozrejme netreba zabudnúťazda na najznámejšie lákadlo, jeden zo 7 novodobých divov sveta, skalné mesto Petra.

5. Kirgizsko

Krajina, ktorú prezývajú aj Švajčiarsko Strednej Ázie je ideálnou destináciou pre tých cestovateľov, ktorí milujú dlhé túry a treking horami a údoliami. A tiež tých, čo radi spoznávajú a sami objavujú nepomenované jazerá a miesta na mape. Počas pobytu v Kirgizsku nesmiete vynechať jazdu na koňoch, stráviť noc v jurte (typické obydlie nomádov) uprostred ničoho a ochutnať napríklad kumys (kvasené kobylie mlieko – národný nápoj). Slováci môžu do krajiny vycestovať bez víz, pokiaľ ich pobyt nepresiahne 60 dní.

Jurta v kirgizsku
Aj v takejto jurte uprostred "ničoho", môžete stráviť noc - zážitok na celý život máte zaručený. FOTO: depositphotos.com

4. Panama

Zástupca Južnej Ameriky nechýba v rebríčku ani tento rok. Zatiaľ čo minulý rok patrila susednému Čile prvá priečka, Panama, na pomedzí Strednej a Južnej Ameriky obsadila 4.miesto. Známej križovatke svetového námorného obchodu (vďaka svetoznámemu Panamskému kanálu), k tomu aby sa dostala práve tento rok medzi TOP 10 pomohol určite aj fakt, že v roku 2019 oslavuje hlavné mesto Panama City svoje 500. výročie. S tým budú spojené viaceré oslavy a množstvo sprievodných podujatí. No Panama nie je len Panamský prieplav, nájdete tu prekrásne biele pláže, tropické dažďové pralesy a srdečných ľudí.

 Pieskova plaz v panameTyrkysové more a piesočná pláž je snom mnohých cestovateľov, viaceré nájdete aj v Paname. FOTO: depositphotos.com

3. Zimbabwe

Africká exotika si získava stále viac a viac priaznivcov. Práve Zimbabwe je cestovateľmi hodnotená ako jedna z najbezpečnejších afrických destinácií. Okrem množstva národných parkov, ktoré sú plné zvierat z "Veľkej päťky", tu nájdete aj archeologické pamiatky. No obrovským lákadlom sú najmä veľkolepé Viktóriine vodopády.

 Viktoriine vodopady v zimbabwe
Viktóriine vodopády patria medzi najväčšie na svete a od roku 1989 aj na listinu svetového prírodného dedičstva UNESCO. FOTO: pixabay.com

2. Nemecko

Na pomyselných stupňoch víťazov sa ocitla aj krajina, ktorú máme takmer na skok, resp. k nemeckým hraniciam to máme približne 5 hodín cesty autom z Bratislavy. Hlavné mesto Berlín je ideálnou zastávkou pre víkendový city break, svojou bohatou históriou počas ktorej bolo mesto rozdelené, zbombardované a aj nanovo vybudované vás očarí. Pri mestečku Gunzburg, neďaleko Mníchova, nájdete obrovský zábavný park, ktorí ocenia najmä rodiny s deťmi – Legoland, a na svoje si prídu dokonca aj tí, čo chcú zažiť atmosféru trópov aj počas európskej zimy. Aqualand Tropical Island  tvorí obrovská hala, v ktorej sa nachádza park s pralesom, lagúnou a bazénmi, ako aj najväčší saunový areál v Európe.

 Berlinsky mur east side galleryMúr, ktorý v minulosti Berlín rozdeloval, je dnes galériou street art umenia a cieľom mnohých návštevníkov mesta. FOTO: pixabay.com

1. Srí Lanka

Srí Lanka, exotická destinácia je pre rok 2019 na výslní. Niet sa čo čudovať pretože tento ostrov, ktorý je domovom slávneho cejlónskeho čaju, uspokojí turistov všetkých vekových kategórií a záujmov. Deti nadchne možnosť kŕmiť slony v sloňom sirotinci, dospelých prechádzky divokou prírodou, starších možnosť pobytu v kolíske ajurvédy a mladšie ročníky rastúca surferská scéna.

VIDEO: Čo všetko môžete zažiť na Srí Lanke?

Rozmanité a zaujímavé tipy kam vycestovať v roku 2019 si pre nás v Lonely Planet pripravili. Láka vás niektorá z destinácií, alebo ste už viaceré navštívili? Máte na svojom bucket liste pre rok 2019 krajinu, ktorú by ste na zoznam pridali?

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR