Veľká Británia

Veľká Británia ležiaca na križovatke obchodných ciest zohrala v dejinách významnú úlohu. Práve Briti dokázali vybudovať obrovskú koloniálnu ríšu, ktorá sa rozprestierala na každú svetovú stranu.

Britský ostrov a jednu šestinu írskeho ostrova tvorí Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, čím spája Anglicko, Wales, Škótsko a Severné Írsko, ako aj ostrovy Channel, Man a Weight, Scilly, Hebridy, Orkney a Shetland. Pred desaťtisíc rokmi, po dobe ľadovej sa zvyšovala morská hladina, ktorá oddelila Britské ostrovy od pevniny. Okrem Normanďanov v 11. storočí sem nevstúpil nik, kto by si chcel krajinu podmaniť. Práve Briti dokázali vybudovať obrovskú koloniálnu ríšu, ktorá sa rozprestierala na každú svetovú stranu. Dnes už nezávislé štáty Britského spoločenstva - ako Austrália, Kanada, Južná Afrika sú svetovými veľmocami. 

Najvyšším bodom Spojeného kráľovstva je Ben Nevis, ktorý dosahuje výšku 1343 m. Krásne prostredie očarí aj úchvatnými prírodnými scenériami. Medzi ikony Veľkej Británie patrí Stonehenge. Jedná sa o prehistorickú pamiatku vo Wiltshire. Skladá sa z kruhu stojatých kameňov, každý kameň má výšku 4 m, šírku 2,1 m a váhu približne 25 ton. Kamene sa nachádzajú v rámci zemných prác uprostred najhustejšieho komplexu pamiatok neolitu a bronzovej doby v Anglicku vrátane niekoľkých stoviek pohrebných kopcov. Archeológovia tvrdia, že bola postavená od roku 3000 pred našim letopočtom do roku 2000 pred našim letopočtom.

Krajina
Veľká Británia Veľká Británia
Hlavné mesto
Londýn
Časový posun
-1h
Mena
britská libra
Dĺžka letu
3h

Užitočné informácie

Kedy vycestovať
Podnebie v krajine je prevažne mierne a vlhké, značne ovplyvnené Golfským prúdom. Zaznamenávame veľké množstvo zrážok, p...
Podnebie v krajine je prevažne mierne a vlhké, značne ovplyvnené Golfským prúdom. Zaznamenávame veľké množstvo zrážok, predovšetkým v auguste, septembri a novembri. V lete i v zime mierne teploty. Najvyššie denné teploty – júl, august, september.
Letisko a dĺžka letu
Priame lety sú z Bratislavy, z Viedne, z Budapešti.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne, 17 Connaught Place, 5th Floor, Londýn, W2 2ES Tel: +44 2073136480 Ema...
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne, 17 Connaught Place, 5th Floor, Londýn, W2 2ES Tel: +44 2073136480 Email: emb.london@mzv.sk
Víza a doklady
Slovenskí občania SR sa pri vstupe do Spojeného kráľovstva musia preukázať platným cestovným pasom, ktorého časová platn...
Slovenskí občania SR sa pri vstupe do Spojeného kráľovstva musia preukázať platným cestovným pasom, ktorého časová platnosť nie je obmedzená (doklad platný pri vstupe aj pri výstupe z krajiny). Na krátkodobý pobyt za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, krátkodobých študijných a obchodných činností, ktorý nepresiahne dĺžku 6 mesiacov, nie sú potrebné víza.
Colné predpisy
Do Spojeného kráľovstva je možné doviezť potraviny z iných členských krajín EÚ v množstve, ktoré slúži na osobnú spotreb...
Do Spojeného kráľovstva je možné doviezť potraviny z iných členských krajín EÚ v množstve, ktoré slúži na osobnú spotrebu. Dovoz živých zvierat, rastlín a semien ako aj iného biologického materiálu je prísne kontrolovaný a zväčša podlieha dovoznému povoleniu a následnej fytokontrole, resp. karanténe až na dobu 6 mesiacov. Odporúčame pred cestou konzultovať prípadné otázky s britským veľvyslanectvom v Bratislave. Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú spotrebu: Alkohol 42 l piva, 18 l tichého vína alebo 9 l šumivého vína, 4 l liehovín, alkoholizovaného vína alebo iného alkoholického nápoja s obsahom alkoholu nižším ako 22 %. (limit možno rozdeliť, napríklad 2 l liehovín a 4,5 l šumivého vína). Tabak 200 cigariet, 100 cigarillos, 50 cigár, 250 g tabaku, 200 tyčiniek tabaku pre elektronické zahrievanie. Toto povolené množstvo je možné spojiť, napr. priniesť 100 cigariet a 25 cigár (polovicu z povoleného množstva v dvoch kategóriách).
Doprava
Najrozšírenejším typom cestovania v Spojenom kráľovstve je autobusová preprava, ktorú zabezpečuje národná spoločnosť Nat...
Najrozšírenejším typom cestovania v Spojenom kráľovstve je autobusová preprava, ktorú zabezpečuje národná spoločnosť National Express. Veľmi dobré prepojenie poskytujú i vlakové spoločnosti, ktorých služby sú už tradične za vyššie ceny. Národná vlaková spoločnosť prevádzkuje väčšinu vlakových spojení NATIONAL RAIL. Okrem nej existujú ďalší prevádzkovatelia, ktorých zoznam nájdete na stránke RAIL OPERATORS. V Spojenom kráľovstve je k dispozícii kvalitná cestná, železničná, letecká a lodná preprava.
Stonehenge
Stonehenge. Foto: unsplash.com

Hadriánov val do piateho storočia vymedzoval najsevernejšie hranice Rímskej ríše. Toto hlinené a kamenné opevnenie má dĺžku 117 km a tiahnuc sa na prieč Anglickom, prepája Severné more na východe a Írske more na západe. Jeho stavba trvala 10 rokov a dokončený bol v roku 122 nášho letopočtu. Súčasťou valu bolo aj 14 rímskych pevností a 80 strážnych veží, ktoré slúžili na kontrolu územia severne od hraníc, odkiaľ útočili barbarské kmene Piktov. Do dnes je neoficiálnou hranicou medzi Anglickom a Škótskom, od tej oficiálnej je val miestami vzdialený len necelých 20 km. Od roku 1987 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Dnes v rámci turistiky ponúka možnosť  preskúmať zachovalé časti rímskych pevností aj samotného kamenného múru, ktorého maximálna výška dosahovala až 5 m.

Hadriánov val
Hadriánov val. Foto: unsplash.com

V severnom Anglicku leží jazerný kraj, ktorý je mimoriadne pôvabný, obnažený strmými skalami a pastvinami. Tvorí ho masív Kambrických vrchov, ktoré dosahujú viac ako 900 m. Tu leží aj jeden z najvyšších anglických vrchov - Scafell Pike s výškou 978 m, ktorý je skvelým miestom na túry. 

Scafell Pike
Scafell Pike. Foto: unsplash.com

Na východných svahoch hor je jazero Wast Water. Medzi skalnými miestami leží dedinka Wastdale Head, v ktorej okolí sú pastviny. Už od viktoriánskych čias je dedinka aj základňou pre horolezcov, ktorých lákajú práve tunajšie steny. 

Wast Water
Wast Water. Foto: unsplash.com

Dartmoor je chránená močiarna oblasť v južnom Devone v Anglicku. Počas celej ľudskej histórie bola krajina využívaná na priemyselné účely a preto sa až do začiatku 19. storočia Dartmoor nepovažoval za miesto, ktoré stojí za návštevu. Od tej doby sa toho však v parku veľa zmenilo a turistov lákajú nie len na krásnu prírodu, ale aj na rôzne aktivity, ktoré môžete zažiť jedine na tomto mieste. 

Národný park Dartmoor
Národný park Dartmoor. Foto: unsplash.com

Land’s End je výbežok a dovolenkový komplex v západnom Cornwalle. Je to najzápadnejší bod pevniny Cornwallu a Anglicka, ktorý nachádza sa na polostrove Penwith a je asi 13 kilometrov vzdialený juhozápadne od Penzance. Tento doslovný koniec krajiny je len skromným výbežkom v porovnaní s blízkymi výbežkami. Oblasť okolo krajinského konca bola označená za časť významnej rastlinnej oblasti organizáciou Plantlife pre vzácne druhy flóry. Na tomto mieste si budete môcť dokonale a nerušene oddýchnuť.

Land´s End
Land´s End. Foto: unsplash.com

Mount Bay je veľká zátoka na pobreží anglického Cornwallu. Na severe zálivu, blízko Marazionu, môžete vidieť horu sv. Michala. Hoci sa na ňu návštevníci v lete pozerajú ako na veľký, scénický prírodný prístav, v zimnom období predstavuje veľké nebezpečenstvo pre námornú dopravu a najmä pre plachetnice. Na tomto mieste existuje viac ako 150 známych vrakov z 19. storočia. Východná strana zálivu v strede okolo Marazionu a hory Sv. Michala bola v januári 2016 označená za morskú ochranársku zónu.

Mount Bay
Mount Bay. Foto: unsplash.com

Lizard Point

Lizard Point je najjužnejší bod na pevnine Veľkej Británie na 49 ° 57 '30 "severnej šírky. S výnimkou častí ostrovov Scilly je to najjužnejšia časť Anglicka. Lizard Point je pre mnoho lodí východiskovým bodom ich prechodu na oceán. Jedinečné geologické a námorné podnebie robí Lizard Point dokonalým prostredím pre rôzne druhy flóry a fauny. Táto oblasť je známa svojimi vyrezávanými serpentínskymi útvarmi. Miestni obyvatelia si môžu tento nádherný výhľad dopriať každý deň a preto viacerí z nich prenajali svoje domy pre turistov, aby umožnili tento výhľad aj iným zvedavým očiam.

Lizard Point
Lizard Point. Foto: unsplash.com

Top lokality

Edinburgh

Edinburgh je hlavné mesto Škótska. Pre svoj bohatý kultúrny život ho nazývajú aj Atény severu. Sídlia tu viaceré kultúrne a umelecké inštitúcie, ako napr. Národná galéria, Škótska kráľovská akadémia, Škótske kráľovské múzeum, Múzeum moderného umenia.

Edinburgh
Edinburgh. Foto: unsplash.com

Leží na východnom pobreží škótskej centrálnej zóny, pozdĺž ústia rieky Forth blízko Severného mora. Pre svoje svojrázne usporiadanie a ohromnú kolekciu stredovekej a georgiánskej architektúry, vrátane mnohých kamenných činžiakov, je často považované za jedno z najmalebnejších miest v Európe.

Edinburgh
Edinburgh. Foto: unsplash.com

Cardiff

Cardiff, hlavné mesto Walesu, ponúka prekvapivý rad jedinečných atrakcií, prvotriednu zábavu a kvalitné nákupy s tým rozdielom, že všetko sa nachádza v pešej vzdialenosti. Inovatívna architektúra sa nachádza pozdĺž historických budov.

Cardiff
Cardiff. Foto: unsplash.com

Cardiff Bay ponúka zábavu pre každého. Cardiff je ideálnym dovolenkovým miestom pre rodiny, páry a skupiny. Jeho bohatosť dávnej histórie, športové napätie, romantická atmosféra, zaujímavá kultúra a aktivity "mimo tohto sveta" zaručujú skcelú zábavu každému návštevníkovi.

Cardiff Bay
Cardiff Bay. Foto: unsplash.com

Belfast

Belfast bol centrom tabaku, výroby lán a lodiarskeho priemyslu. Zohral kľúčovú úlohu v priemyselnej revolúcii a bol globálnm priemyselným centrom až do druhej polovice 20. storočia. Dnes je Belfast centrom priemyslu, umenia, obchodu i vysokoškolského vzdelávania.

Radnica v Belfaste
Radnica v Belfaste. Foto: unsplash.com

V roku 2008 bol Belfast Európskym hlavným mestom kultúry. Belfast má veľa viktoriánskych ale i moderných pamiatok. Radnica v Belfaste bola postavená tak, aby odrážala stav mesta. Medzi najkrajšie budovy v tomto meste patria dve bývalé banky, Ulster Bank a Severná banka, ako aj Múzeum Titanic. Nadšencov botaniky istotne zaujmú rôzne parky a záhrady mesta Belfast.

Titanic Quarter Belfast
Titanic Quarter Belfast. Foto: unsplash.com

Glasgow

Najväčšie mesto v Škótsku a tretie najväčšie mesto v Spojenom kráľovstve. Glasgow vyrástol z malej vidieckej osady na rieke Clyde a stal sa najväčším prístavom vo Veľkej Británii. Erb mesta Glasgow zahŕňa niekoľko symbolov a emblémov spojených so životom Glasgowa.

Moderný Glasgow
Moderný Glasgow. Foto: unsplash.com

Mesto je vybavené rôznymi kultúrnymi inštitúciami ako divadlá, kinosály, knižnice či športové štadióny. Obľúbeným športom v Glasgowe je curling, ktorý sa hrá na špeciálne upravenej ľadovej ploche, na ktorej sa hráči snažia čo najpresnejšie trafiť curlingové kamene do vyznačeného priestoru.

Veľká Británia
Veľká Británia. Foto: CK Satur

Liverpool

Liverpool leží na západnom pobreží Anglicka, v ústí rieky Mersey do Liverpoolskeho zálivu a Írskeho mora. Na konci 19. storočia bol považovaný za druhý najväčší prístav impéria, pretože cez jeho prístav prechádzalo najviac tovaru v porovnaní s inými britskými mestami. Dávnu námornú a obchodnú tradíciu pripomína Royal Albert Dock – komplex bývalých dokov, ktoré dnes už neslúžia svojmu pôvodnému účelu, ale boli zrekonštruované a v súčasnosti ponúkajú priestory pre štýlové galérie, múzeá, kaviarničky či puby. V roku 2004 bol komplex zaradený do svetového dedičstva UNESCO.

Liverpool
Liverpool. Foto: CK Satur

Príjemnou prechádzkou po nábreží pokračujeme ku takzvaným trom gráciám: historickej prístavnej budove, ďalej ku sídelnej budove spoločnosti Cunard, ktorá prevádzkovala známe lode ako Mauretánia, či Queen Mary a ku Royal Liver Building – Liverpoolskej poisťovni pre námorníkov a ich rodiny, ktorú zdobia dva kormorány – symboly mesta, strážiaci prístav.

Liverpool
Liverpool prístav. Foto: unsplash.com

Liverpool je známym kultúrnym centrom predovšetkým v spojení s populárnou hudbou. Tu vznikla asi najznámejšia britská skupina Beatles. Jej fanúšikovia sa môžu ísť zabaviť do známeho Cavern Clubu, kde okrem množstva iných známych kapiel začínali aj populárni „Chrobáci“.

Beatles sochy
Liverpool. Beatles. Foto: unsplash.com

Manchester

Moderný Manchester je lákadlom pre mnohých cestovateľov. Spoznávať sa dá jeho moderná ako aj historická časť, ktorej dominuje katedrála na ulici Victoria Street v centre mesta postavená v gotickom štýle. Stredoveká katedrála bol značne rekonštruovaná, obnovená a rozšírená vo viktoriánskej dobe a opäť po poškodení bombami v 20. storočí. Je jednou z pätnástich poschodových budov v Manchestri. V katedrále sa nachádzajú rozsiahle farské a historické archívy, ktoré sa datujú do roku 1421. 

Katedrála v Manchestri
Katedrála v Manchestri. Foto: depositphotos.com

Beetham Tower je 47 poschodový mrakodrap v Manchestri. Budova sa nachádza na úzkom mieste v Deansgate na križovatke s Great Bridgewater Street a Liverpool Road. Od roku 2006, kedy bol postavený až do roku 2018 bol najvyššou budovou v Manchestri. Na 1. Až 22. poschodí sa nachádza 279 izieb štvorhviezdičkového hotela Hilton Manchester Deansgate. Na 23. poschodí sa nachádza štvormetrový sklený previs s dvomi sklenými oknami s výhľadom na zem. Na tomto podlaží sa zároveň nachádza jediný bar a salónik tohto druhu v Manchestri. 

Beetham Tower
Beetham Tower. Foto: unsplash.com

Old Trafford je futbalový štadión a najmä domáci štadión klubu Manchester United. S kapacitou viac ako 75 000 miest je najväčším klubovým futbalovým štadiónom vo Veľkej Británii. Na štadióne Old Trefford sa usporiadali viaceré celosvetovo známe zápasy ako napríklad finále Ligy majstrov v roku 2006 či letné olympijské hry v roku 2012. Najvyššia návštevnosť zaznamenaná v Old Trafford bola 76 962 pri semifinále FA Cupu medzi Wolverhampton Wanderers a Grimsby Town v roku 1939.

Old Trafford
Old Trafford, futbalový štadión. Foto: unsplash.com

Oxford

V tomto malebnom mestečku vzdialenom približne 90 km od Londýna sa nachádza najstaršia britská univerzita, Oxford. Táto univerzita je zaradená medzi tie najlepšie univerzity sveta. Oxfordská univerzita bola veľkou inšpiráciou pre spisovateľku J. K. Rowling. Práve toto miesto je jedným z dôvodov, prečo sa autorka rozhodla napísať asi najlepšie dielo jej kariéry. Okrem Oxfordskej univerzity sú tu ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste počas vašej návštevy nemali vynechať ako napríklad Bodleian Library či New College. V mestečku sa nachádza krásna Oxfordská katedrála, ktorá je ďalšou pýchou mesta.

Oxford
Oxford. Foto: CK SATUR

Majestátna Oxfordská knižnica sa môže pýšiť obrovskou zbierkou kníh, ktoré si však študenti nemôžu požičať, pretože knižnica je čisto referenčná. Nájdete v nej naozaj všetky výtlačky toho, čo bolo vydané na území Spojeného kráľovstva. Sú tu tisíce rôznych výtlačkov časopisov či kníh. Pikoška na záver: knižnica Bodleian má povinnosť obdržať skutočne všetky výtlačky, takže v knižnici sa nachádza i najväčšia zbierka erotickej literatúry kráľovstva.

Bodleian
Bodleian. Foto: unsplash.com

Cambridge

Historické centrum, úzke uličky, obchodíky, trhoviská s domácimi potravinami, plno mladých ľudí premávajúcich sa na bicykloch, to všetko dáva tomuto univerzitnému mestečku úžasnú, pohodovú atmosféru. Univerzita v Cambridge je druhou najstaršou univerzitou v anglicky hovoriacom svete (hneď po Oxforde), zároveň sa radí medzi svetovú špičku univerzít. Jej korene siahajú až do roku 1209, kedy po sporoch s miestnym obyvateľstvom časť učencov opustila univerzitné mestečko Oxford. Obe najstaršie univerzity si udržujú množstvo podobných tradícií ale aj neskonalú rivalitu v študijných, vedeckých ale rovnako aj športových aktivitách. Najlepším príkladom toho sú preteky osemveslíc, ktoré sa od roku 1829 na Temži pravidelne organizujú na prelome marca a apríla.

Cambridge, plť
Cambridge. Foto: unsplash.com

Univerzita Cambridge sa oprávnene pýši množstvom zvučných mien, či už z radov absolventov alebo jej profesorov. Práve tu do konca svojho života pôsobil ako profesor matematiky a vedecký pracovník známy kozmológ Stephen Hawking. Mesto je pomenované podľa riečky Cam. Jednotlivé školy boli vybudované na oboch jej brehoch, preto si aj ich prehliadku najlepšie vychutnáme počas pokojnej plavby. Jednou s najkrajších škôl je Trinity College, na ktorej študoval aj samotný Isaak Newton, alebo Kings College, ktorej ikonickú kaplnku nechal postaviť ešte v 15. storočí kráľ Henrich VI. Počas plavby míňame aj úchvatnú St. Johns College a jej „Most vzdychov“, po ktorom študenti prechádzajú zo svojich internátov pred skúšobnú komisiu. Jednotlivé školy umožňujú za drobný poplatok nahliadnuť do ich starobylých priestorov, či už je to dobová jedáleň, kaplnka, nádvorie či knižnica.

Cambridge
Cambridge. Foto: unsplash.com

Bath

Bath je tak pekné a zvláštne, že bolo zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ak milujete dlhé romantické prechádzky, v Bath sa môžete prechádzať koľko len chcete, pretože toto miesto je priam stvorené na trávenie takýchto chvíľ. Či už je to prechádzka vo dvojici alebo s celou rodinou, atmosféru v Bath si určite užijete. Toto mesto sa dokonca v 18. storočí stalo centrom módneho života v Anglicku.  

Bath
Bath. Foto: unsplash.com

Canterbury

Canterbury je historické anglické katedrálne veľkomesto v okrese Kent. Canterbury je obľúbenou turistickou destináciou a jedným z najnavštevovanejších miest v Spojenom kráľovstve. Mesto Canterburry je srdcom anglikánskej cirkvi.

Katedrála Canterbury
Katedrála Canterbury. Foto: unsplash.com

Okrem katedrály turistov láka aj množstvo iných historických a kultúrnych pamiatok ako sú napríklad Rímske múzeum či zrúcanina Normanského zámku Canterburry. Okrem toho v tomto meste sídlia až tri univerzity. Rozlohou toto mesto nepatrí medzi najväčšie, ale vďaka študentom na univerzitách patrí medzi husto osídlené.

Canterbury
Canterbury. Foto: unsplash.com

Plymouth

Anglické mestečko Plymouth leží medzi ústiami rieky Plym na východe a Tamar na západe. Plymouth je domovom niektorých z najkrajších a najznámejších atrakcií po celej Veľkej Británii. Pobrežie na obidvoch stranách Plymouthu do Devonu a Cornwallu je obklopené krásnou prírodou s najočarujúcejšími plážami a romanticky skrytými zálivmi. Práve na okraji mesta Plymouth sa môžete dostať do jedného z najkrajších a najväčších národných parkov v Británii – Dartmooru.

Plymouth, prístav
Plymouth. Foto: unsplash.com

Stradford upon Avon

Na západnom brehu riečky Avon, v srdci Anglicka, leží pokojné, neveľké tudorovské mestečko so zachovalými hrázdenými domčekmi, rodisko slávneho Williama Shakespeara.

Stradford upon
Stradford upon Avon. Foto: unsplash.com

Počas prechádzky po meste narazíte na množstvo domov spojených so slávnymi rodákom, či jeho potomkami. Či už je to rodný dom veľkého dramatika, ktorý kedysi slúžil aj ako dielňa rukavičkára, alebo ordinácia lekára Halla, za ktorého sa vydala Shakespearova dcéra Suzanna, či stará základná škola. Staručký drevený, hostinec Garrick Inn láka vojsť a ochutnať Fish and chips s pintou piva. Vedľa stojaci Harvard House koncom 16. storočia postavil Thomas Rogers, starý otec zakladateľa Harvardskej Univerzity, Johna Harvarda.

Stradford upon Avon
Stradford upon Avon. Foto: unsplash.com

Asi dva kilometre od centra mesta je nádherný vidiecky dom so slamenou strechou Anne Hathaways Cottage, odkiaľ pochádzala Williamova manželka. Dom je zariadený pôvodným nábytkom a po jeho prehliadke sa poprechádzame po krásnej kvetinovej a bylinkovej záhradke, či ovocnom sade.

Anne Hathaways Cottage.
Anne Hathaways Cottage, Stradford upon Avon. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Sto ľudí, sto chutí. Presne toto charakterizuje hlavné mesto Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Je to mesto, v ktorom to neustále žije. Je centrom svetoznámych divadiel, koncertných siení, múzeí atď.

Moderný Londýn
Moderný Londýn. Foto: unsplash.com

Nájdeme tu veľmi veľa celosvetovo známych pamiatok ako napríklad Big Ben, Westminsterské opáctvo alebo Londýnske oko. Takisto tu sídlia celosvetovo uznávané múzeá ako Prírodovedecké múzeum, Technické múzeum alebo Múzeum kráľovského letectva. Všetko je od seba vzdialené len pár metrov, prípadne pohodlným dopravným prostriedkom na presúvanie sa medzi pamiatkami je metro. Zo športu tu nájdeme celosvetovo známy Londýnsky štadión, na ktorom sa usporadúvajú rôzne športové udalosti alebo koncerty známych spevákov či skupín.

Londýn v noci
Londýn. Foto: CK SATUR

Malá časť centrálneho Londýna, City, bola kedysi výhradne kráľovskou časťou mesta. Dnes je City finančným centrom Londýna ale stále vedie boj s Canary Wharf. Londýnske City je známe aj ako Štvorcová míľa, kvôli jeho rozlohe. V úplnom centre časti City sa nachádza Mansion House. Táto unikátna budova poskytuje nádherné prostredie pre obchodné rokovania, občiansku činnosť a konferencie. Túto budovu takisto využívajú rôzne charitatívne organizácie, ktoré v nej organizujú podujatia ako sú dražby či večere.

City
City. Foto: unsplash.com

Neodmysliteľnou súčasťou Londýna sú poschodové červené autobusy, ako aj čierny pohodlné taxíky. Na luxusných ručne vyrobených autách sú značky Bentley a Rolls-Royce. História "Kráľa áut a auta kráľov" sa datuje od začiatku minulého storočia. 

Červený autobus
Červený autobus v Londýne. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Podnebie v krajine je prevažne mierne a vlhké, značne ovplyvnené Golfským prúdom. Zaznamenávame veľké množstvo zrážok, predovšetkým v auguste, septembri a novembri. V lete i v zime mierne teploty. Najvyššie denné teploty – júl, august, september.

Letisko a dĺžka letu

Priame lety sú z Bratislavy, z Viedne, z Budapešti. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne, 17 Connaught Place, 5th Floor, Londýn, W2 2ES

Tel: +44 2073136480
Email: emb.london@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania SR sa pri vstupe do Spojeného kráľovstva musia preukázať platným cestovným pasom, ktorého časová platnosť nie je obmedzená (doklad platný pri vstupe aj pri výstupe z krajiny). Na krátkodobý pobyt za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, krátkodobých študijných a obchodných činností, ktorý nepresiahne dĺžku 6 mesiacov, nie sú potrebné víza.

Colné predpisy

Do Spojeného kráľovstva je možné doviezť potraviny z iných členských krajín EÚ v množstve, ktoré slúži na osobnú spotrebu. Dovoz živých zvierat, rastlín a semien ako aj iného biologického materiálu je prísne kontrolovaný a zväčša podlieha dovoznému povoleniu a následnej fytokontrole, resp. karanténe až na dobu 6 mesiacov. Odporúčame pred cestou konzultovať prípadné otázky s britským veľvyslanectvom v Bratislave. Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú spotrebu:

Alkohol

 • 42 l piva,
 • 18 l tichého vína alebo 9 l šumivého vína,
 • 4 l liehovín, alkoholizovaného vína alebo iného alkoholického nápoja s obsahom alkoholu nižším ako 22 %. (limit možno rozdeliť, napríklad 2 l liehovín a 4,5 l šumivého vína).

Tabak

 • 200 cigariet,
 • 100 cigarillos,
 • 50 cigár,
 • 250 g tabaku,
 • 200 tyčiniek tabaku pre elektronické zahrievanie.

Toto povolené množstvo je možné spojiť, napr. priniesť 100 cigariet a 25 cigár (polovicu z povoleného množstva v dvoch kategóriách).

Doprava

Najrozšírenejším typom cestovania v Spojenom kráľovstve je autobusová preprava, ktorú zabezpečuje národná spoločnosť National Express. Veľmi dobré prepojenie poskytujú i vlakové spoločnosti, ktorých služby sú už tradične za vyššie ceny. Národná vlaková spoločnosť prevádzkuje väčšinu vlakových spojení NATIONAL RAIL. Okrem nej existujú ďalší prevádzkovatelia, ktorých zoznam nájdete na stránke RAIL OPERATORS. V Spojenom kráľovstve je k dispozícii kvalitná cestná, železničná, letecká a lodná preprava.

Tipy na výlety vo Veľkej Británii

  • Top

  Toto je mesto, kde sa svetová história spojila, aby sa mohla v súčasnosti predviesť v celej svojej kráse na každom rohu ulice. Londýnom preteká rieka Temža, kde boli postavené slávne mosty. Najznámejším mostom hlavného mesta, ktorý prechádza cez Temžu je Tower Bridge. Vedľa neho stojí pevnosť Tower of London. Krásnou stavbou je katedrála sv. Pavla, ktorá sa radí medzi najznámejšie budovy v Londýne. Napriek mnohým historickým stavbám je Londýn veľmi moderným mestom. Zvlášť ožíva pred Vianocami, kedy sú vysvietené ulice, námestia a známe parky tu skutočne voňajú adventnou atmosférou.

 • anglické raňajky
  • Top

  Po celom svete sú známe aj anglické raňajky, ktoré tvoria vajíčka na rôzne spôsoby, paradajky, fazuľa, opečená zemiaková kaša a slávna opečená slanina či klobása. Briti si radi doprajú na raňajky aj ovsenú kašu alebo kukuričné lupienky.

 • Big Ben, Veľká Británia
  • Top

  Medzi najväčšie pamiatky Londýna neodlučiteľne patrí zvon Big Ben. Napriek tomu, že turisti hovoria o Big Bene ako o celej veži, v skutočnosti Big Ben je len hlavným zvonom v Elizabetinej veži. Mechanizmus hodín Big Benu bol dokonečný už v roku 1854 no i dnes odbijú prvým úderom každú celú hodinu na sekundu presne. Big Ben sa počas rokov stal univerzálnou pamiatkou Londýna, ktorú môžeme vidieť v rôznych seriáloch či filmoch. Okrem Big Benu nájdeme v Elizabetinej veži ďalšie menšie 4 zvony, ktorých zvuk môžeme počuť každú štvrťhodinu.

 • Britské múzeum, Veľká Británia
  • Top

  Britské múzeum sa nachádza v londýnskom obvode Camden. Je jedno z najväčších a najvýznamnejších múzeí histórie a kultúry. Bolo založené v roku 1753 a jeho základom sa stala zbierka lekára a vedca Sira Hansa Sloana. Múzeum bolo pre verejnosť sprístupnené 15. januára 1759. Britské múzeum obsahuje zbierky s viac ako siedmimi miliónmi predmetov zo všetkých kontinentov dokumentujúcich históriu ľudstva od začiatku až po súčasnosť. Pôvodne boli obsahom zbierok múzea umelecké predmety a starožitnosti. V súčasnosti je múzeum zamerané ako všeobecné múzeum.

 • Buckingham Palace, Veľká Británia
  • Top

  Je oficiálnym londýnskym sídlom britského panovníka a najväčšou kráľovskou pracovňou na svete. Je aj miestom konania akcií štátneho významu, akcií usporiadaných kráľovským dvorom, miestom oficiálnych uvítaní hláv štátov a veľkou turistickou atrakciou. Je tiež miestom, kde sa Briti zhromažďujú v období národných osláv a kríz. Dôstojník kráľovskej zástavy je zodpovedný za všetky zástavy, ktoré sa vyvesujú v paláci. Do roku 1997 bola jedinou vyvesovanou kráľovská štandarda — oficiálna vlajka vládnuceho panovníka, a to len v dobe, keď bol panovník prítomný v paláci. Tradícia sa upravila po smrti Diany, princeznej z Walesu, kedy verejnosť len s nevôľou prijala, že nad palácom nie je vyvesená vlajka na pol žrde. Kráľovná bola vtedy v Balmoralskom zámku, takže nad palácom neviala žiadna zástava. Kráľovná sa rozhodla porušiť protokol a v deň pohrebu dala vyvesiť štátnu vlajku na pol žrde. Odvtedy je štátna vlajka vyvesená aj v neprítomnosti kráľovnej a pri úmrtí člena kráľovskej rodiny a pri štátnom smútku je vyvesená na pol žrde.

 • Calton Hill, Veľká Británia
  • Top

  Calton Hill je kopec v Edinburghu, ktorý je situovaný nad záhradou Princes Street Gardens a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Výhľady na a z kopca sú väčšinou použité na fotografovanie a maľovanie mesta. Calton Hill je hlavným ústredím Škótskej vlády, ktorá sa nachádza v St. Andrew´s House, ktorý sa na strmom južnom svahu. Nachádza sa tu Budova škótskeho parlamentu a ďalšie významné budovy ako Holyrood Palác. Kopec je miestom pre ďalšie ikonické pamiatky a budovy ako Národný pamätník, Nelsonov pamätník, pamätník Dugalda Stewarta, stará Kráľovská stredná škola, pamätník Roberta Burnsa a Mestské observatórium. Calton Hill je miestom niekoľkých udalostí počas roka. Najväčší z nich je Beltanský ohnivý festival, ktorý sa koná 30. apríla každý rok, a ktorého sa zúčastní viac ako 12 000 ľudí. Dussehra Hindu festival sa taktiež koná na Calton Hille začiatkom októbra každý rok.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie vo Veľkej Británii