New York

Americký New York je unikátny a mimoriadne inšpiratívny. Jeho označenie ako "Veľké jablko" sa považuje za akýsi pupok sveta. Mesto vyniká dokonalou esenciou sofistikovanosti a perfektne zvládnutého urbanizmu a to priamo medzi vysokými mrakodrapmi ako aj zelenými parkmi. Je to tiež miesto, kde si mnohí prišli splniť svoje sny.

Nechajte sa jednoducho unášať "newyorským" prúdom v piatich mestských štvrtiach, kde vládne organizovaný chaos, noblesa a romantika. Na každom rohu vás bude udivovať nejaký kontrast. Viac ako 10 miliónové mesto si žije v usporiadanom štýle.

Krajina
USA New York
Časový posun
-7h
Mena
americký dolár
Dĺžka letu
9h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie:
federatívna republika
Rozloha a populácia:
783 km2 a 10 mil. obyvateľov
Jazyky:
anglický
Náboženstvo:
kresťanstvo a iné náboženstvá
Dokonalé ulice v New Yorku
Dokonalé ulice v New Yorku. Foto: unsplalsh.com

Brooklyn je štvrťou umelcov a kľudnejšieho životného tempa a dosť ďaleko od mrakodrapov na Manhattane. Ten je však akými srdcom mesta. Celkom nové sídliská vyrástli v štvrti Queens a sú tiež domovom múzeí a rôznych svetových kuchýň. Aj keď sa síce štvrť Bronx považuje za neatraktívnu časť New Yorku, má svoje čaro a okrem toho, nikde vraj nevaria talianske špeciality lepšie ako práve tu na ulici Arthur. Vo štvrti Harlem zas pulzuje pravý afroamerický život. 

 


 

To najlepšie z architektúry vás ohromí keď navštívite nádražie Grand Central Terminal a to aj v prípade, ak nikam nebudete cestovať. Budova je klenotom mesta, ktorá sa budovala začiatkom 20. storočia. Oficiálne bola sprístupnená v roku 1913. V jej okolí stoja ďalšie honosné staviteľské klenoty ako Roosevelt Hotel alebo Waldorf Astoria. Zaujímavosťou nádražia je i to, že v roku 1947 tadiaľto prešlo 65 miliónov cestujúcich, čo bola vtedy skoro polovica obyvateľov USA. Aj keď postupne stanica strácala svoj lesk, Jackie Onassis sa postarala o jej záchranu. 

Grand Central Terminal
Grand Central Terminal. Foto: unsplash.com

Originálna mestská promenáda High Line je obľúbená pešia zóna všetkých Newyorčanov. Kedysi tvorila železničné spojenie medzi továrňami a skladmi. Akoby mávnutím čarovného prútika je z nej príjemná promenáda s lavičkami, fontánami, zelených plôch, kam sa dostanete po schodoch z nižšie položených ulíc. 

High Line
High Line. Foto: unsplash.com

Ak sa chcete započúvať do hlasného koncertu, ktorý vydáva 20 tonový najväčší zvon na svete, zájdite si do kostola Riverside Church. Kostol hostil aj známe osobnosti, ktoré tu predniesli svoje prejavy, ako Nelson Mandela, Martin Luther King Jr. Pri zvonici je park Sakura s pravidelne usporiadaním stromov, ktorý pôsobí elegantným francúzskym dojmom. Krásny je aj počas jesene a v zime. V zimných mesiacoch je zas zážitkom si zakorčuľovať priamo pred Rockefellerovým centrom. 

Newyorské ľadové kráľovstvo
Newyorské ľadové kráľovstvo. Foto: unsplash.com

Top lokality

Central Park

Hoci veľká časť „pľúc New Yorku“ vyzerá ako práca prírody, skutočnosť je iná. Ide teda o umelo vytvorený park s množstvom trávnatých plôch, chodníkov a detských ihrísk. Nájdeme tu aj umelé jazerá a dva štadióny na korčuľovanie. Obľubovaný je aj pozorovateľmi vtákov, ktoré tu majú svoju oázu pri migrovaní. Možností teda ponúka táto zelená pozdĺžna plocha s rozlohou takmer 3,5 km² neúrekom. Najviac ožíva predovšetkým cez víkendy po 19. hodine, kedy je zastavená automobilová doprava a nahrádzajú ju húfy cyklistov, korčuliarov a bežcov.

Central Park
Central Park. Foto: unsplash.com

Time Square

Len málo ľudí ešte nepočulo o dopravnom uzle New Yorku umiestneného na strednom Manhattane. Hlavná križovatka mesta, ktoré nikdy nespí, dokonalo zachytáva výstižný popis celej metropoly a často býva nazývanou aj „križovatkou sveta“. Times Square je obľúbenou turistickou zastávkou, nepretržito vysvietenou nespočetným množstvom reklamných pútačov. Ročne sem zavíta až 50 miliónov návštevníkov, pričom veľká časť z nich sa rozhodne osláviť na tomto mieste príchod nového roka.

Time Square
Time Square. Foto: unsplash.com

Broadway

Neďaleko neutíchajúceho Times Square vyrástla ulica, ktorá mu svojou rušnosťou môže bezpodmienečne konkurovať. Nachádza sa tu totiž jedno z hlavných kultúrnych centier – Broadway, ktorý je zaplnený viac ako štyridsiatimi profesionálnymi divadlami. Ak teda túžite vidieť najznámejšie, prevažne muzikálové tituly ako sú Fantóm opery, Hello, Dolly, Leví kráľ alebo Mačky, práve tu sa naskytá jedinečná príležitosť zažiť veľkoleposť americkej scény.

Neutíchajúci ruch v New Yorských uliciach
Neutíchajúci ruch v New Yorských uliciach. Foto: unsplash.com

SoHo

Kedysi prázdne priemyselné ulice jednej z častí ostrova Manhattan dnes ponúkajú nekonečné možnosti trávenia času „na úrovni“. Drahé butiky, preslávené bary, kaviarne a rozličné galérie, to je to, čo môžete zažiť na každom kroku. Duch pôvodnej „The South Houston Industrial Area“, teda industriálnej časti v južnom Houstone, už cítiť len minimálne. Odráža sa najmä v historickej oblasti, ktorá si zachovala pôvodnú architektúru. Väčšina z 250 newyorských budov, v ktorých bola hlavným stavebným prvkom liatina, sa totiž nachádza práve tu.

SoHo
SoHo. Foto: unsplash.com

Little Italy

Rovnako ako Chinatown, aj jej južný sused ponúka možnosť vytrhnúť sa nachvíľu z amerického ruchu a ukryť sa, tentoraz do ulíc nasýtených Talianskom. V štvrti ohraničenej Canal Street a East Houston Street žije okolo stotisíc obyvateľov s talianskym pôvodom. Niektorí z nich si tu otvorili obchodíky a reštaurácie, na aké boli zvyknutí aj vo svojej domovine. Vďaka tomu táto oblasť získala jedinečný a svojrázny nádych, ktorý sa nedá nezažiť.

Little Italy v New Yorku
Little Italy v New Yorku. Foto: unsplash.com

Chinatown

Jedno z najľudnatejších miest planéty v sebe spája množstvo najrozmanitejších kultúr sveta. Medzi ne patrí aj tá čínska, ktorá tu má pomerne výrazné a významné zastúpenie – čo sa prejavuje najmä v štvrti trvalo obývanej približne 100tisíc ľuďmi s ázijským pôvodom. Zaujímavé je, že táto mestská časť začala vznikať už v polke 19. storočia, keď na jej území obchodník Ah Ken začal predávať cigary. Odvtedy sa na tomto mieste rozmohlo nie len obchodovanie, ale presadila sa tu aj pravá východná atmosféra. Budovy sú pokryté typickými, zdobenými strechami a návštevníci môžu zažiť pocit ruchu v ozajstnom čínskom prostredí.

Chinatown v New Yorku
Chinatown v New Yorku. Foto: unsplash.com

Battery Park

Tento park dostal svoje meno podľa delostreleckej batérii, ktorá tu v rôznych obdobiach mala svoje stanovisko, aby Holanďania a Briti ochránili prístav. Dnes je miestom rozličných podujatí a javiskom pouličných hudobníkov, akrobatov, živých sôch a predavačov dáždnikov a „pravých rolexiek“. Na jeho konci sa nachádza aj jeden z množstva pamätníkov v meste – tento je určený spomienke na obete AIDS.

Battery Park
Battery Park. Foto: unsplash.com

Wall Street

Centrum svetového finančníctva, známe z novín aj filmov, je jedným z hlavných symbolov „veľkého jablka“. Pôsobiť v najdôležitejšej budove na tejto ulici, v Newyorskej burze cenných papierov, je snom nejedného finančníka zo širokého okolia. Každý pracovný deň tu menia majiteľov akcie v hodnote cca 35 miliárd dolárov a dejú sa tu tie najvýznamnejšie obchody s nimi. Zakúste obchodnú atmosféru úzkej uličky a prezrite si nie len architektúru tohto dôležitého miesta, ale aj sochu G. Washingtona na schodoch pred budovou burzy. Tá tu bola postavená ako pripomienka miesta, kde prvý prezident USA zložil svoju prísahu.

Wall Street
Wall Street. Foto: unsplalsh.com

Pre deti

Prírodovedecké múzeum

Už len samotná monumentálna budova múzea Natural Histroy z exteriéru pôsobí veľkoryso. Aj v interiéri na vás čakajú rozsiahle expozície, kde sa zoznámite s kúzelným svetom prírody. Sú tu vystavené svetové unikáty, ako 21 000 karátový topás Brazílska princezná, dlhé cédrové kanoe, meteorit o váhe 34 ton, či sálu s dinosaurami alebo obrovskú kostru Tyrannosaura rexa. Múzeum pre deti pripravuje Noc v múzeu, kde si deti môžu vyskúšať cestu odvahy s baterkou v ruke. 

American Museum of Natural History
American Museum of Natural History. Foto: unsplash.com

Za zábavou do Central Parku

S deťmi sa oplatí zájsť aj do Central Parku, kde sú kolotoče či zoo. Príjemné prechádzky parkom im môžete spestriť pri jazierkach. 

Central Park
Central Park. Foto: unsplash.com

South Street Seaport Museum

Výborný tip pre deti je návšteva flotily v námornom múzeu, pričom sa na niektorej z nich môžete vydať aj na samotnú plavbu po zálive. Nájdete tu vystavené plachetnice, parníky, ktoré sa tu kedysi plavili. Nachádza sa tu veľká plachetnica Peking z roku 1911, či majáková loď Ambrose, čo strážila vody tunajšieho zálivu. 

Newyorské vody
Newyorské vody. Foto: unsplash.com

Tajné tipy

Greenwich Village

Ulica Greenwich Village bola v minulosti príliš "vykričaná" aby bola pre newyorskú smotánku čímsi zaujímavá. Ako však roky plynuli a mesto sa začalo modernizovať aj do tejto štvrti zavial noblesný vietor. Dnes je plné luxusných obchodov ako Stella McCartney, Alexander McQueena, Coach, Ralph Lauren, Marc Jacobs a iných svetových značiek. Šarmantné obchody tu mnohým dámam nedajú spávať.

Šarm v Greenwich Village
Šarm v Greenwich Village. Foto: unsplash.com

Sladký dezert zo seriálu Sex v meste

Slávna filmová cukráreň Magnolia Bakery sa zapísala do sveta cez seriál Sex v meste. Legendárne košíčky "cupcakes" sa stali neuveriteľne obľúbené. Nechajte sa tu zlákať aj na "banana cream pie" alebo "icebox cake".

Sladký košíček z Magnolia Bakery
Sladký košíček z Magnolia Bakery. Foto: unsplash.com

Ulica Bowery

Ak vás láka zažiť atmosféru aká panovala v New Yorku v 19. storočí, zájdite na ulicu Bowery. Kedysi mala otrasnú povesť, ale dnes tu nájdete kvalitné hotely a reštaurácie. Ak by ste chceli osláviť narodeniny s noblesou, vyskúšajte tak hotel Bowery, kde oslavovali Marc Anthony či Ashton Kutcher. 

Čaro v Bowery
Čaro v Bowery. Foto: unsplash.com

Park Washington Square

Veľmi príjemný park, ktorý sa podarilo upraviť za 16 mi. dolárov je obľúbeným miestom na obed pre študentov z neďalekej univerzity New York. Ak budete mať šťastie na dobré počasie, narazíte tu na palacinkový stánok, kde ponúkajú fantastické palacinky "dosa" a to v čase od 11. do 16. hod. Nájdete tu i fontánu ,v okolí ktorej sa často spieva a tiež sa tu konajú aj koncerty. 

Pestré námestie Park Washington
Pestré námestie Park Washington. Foto: unsplash.com

Kníhkupectvo Three Lives alebo Strand

Ak milujete knihy zájdite si do kníhkupectva Three Lives. A ak ste romantická duša, do tohto miesta sa určite zamilujete. Je to knižný raj, kde nájdete všetko možné i nemožné. Asi 18 miliónov kníh ukrýva kníhkupectvo Strand a patrí medzi najväčšie v USA. 

Kníhkupectvo Strand
Kníhkupectvo Strand. Foto: unsplash.com

St Luke´s Gardens

Aj uprostred rušného New Yorku je malý raj, park St Luke´s Gardens pretkaný mnohými chodníkmi, kde môžete pozorovať motýle a započúvať sa do vtáčieho spevu. Je to jedinečný park, kde svieža zeleň dotvára pokojnú atmosféru. Pri parku sa nachádza aj kostol sv. Lukáša z 19. storočia, ktorý patrí medzi najstaršie v New Yorku. 

Motýlí raj
Motýlí raj. Foto: unsplash.com

Tipy na výlety v New Yorku

 • lahodné kura
  • Top

  Ak vás láka africká kuchyňa, kde sa podáva šťavnaté jahňacie, či ryby s hnedou ryžou a zeleninou s cesnakom vyskúšajte napríklad reštauráciu Little Senegal, ktorá bola vôbec prvá svojho druhu v New Yorku. Nielen pre zaujímavosť ale aj výborné chute sa oplatí ochutnať černošskú kuchyňu v reštaurácii Sylvia´s, kde výborne chutí kura s lievancami a južanské omáčky.

 • americký bagel
  • Top

  Americký bagel je tiež lákavou pochúťkou, ktorú môžete ochutnať napríklad s lososom, mascarpone a rukolou. Tie najlepšie vraj podávajú v New Yorku.

 • jablkový koláč
  • Top

  Z originálnych amerických dezertov je obľúbený jablkový koláč, ktorý už za niekoľko desiatok rokov bol "vyšperkovaný" do svojej pravej dokonalosti. Jedná sa o celkom jednoduchý koláč z jabĺk s cukrom a maslom. V každom americkom štáte však bude chutiť jedinečne.

 • Beverly Hills, USA
  • Top

  Milionárska metropolitná oblasť okresu Los Angeles patrí spolu s ďalšími štvrťami do tzv. Zlatého trojuholníka – teda do jednej z najbohatších oblastí Kalifornie. Prvé zmienky o európskych prisťahovalcoch siahajú do 18. storočia, no svoje meno získalo toto luxusné miesto až na začiatku 20. storočia. Krátko na to sa naskytla aj nová príležitosť pripojiť sa k samotnému Los Angeles, čo však obyvatelia aj mestská rada rázne odmietli. Zachovaním svojej autonómnosti si mesto udržalo jedinečný ráz a neskôr sa stalo tiež domovom mnohých celebrít.

 • Brooklyn Bridge, USA
  • Top

  Metropolitný New York sa rozprestiera na niekoľkých ostrovoch a len jedna jeho časť leží na pevnine – Bronx. Všetky ostatné sú medzi sebou poprepájané mostmi a niekoľkoprúdovými cestami. Prvým z nich bol Brooklyn Bridge, ktorý spojil Brooklyn s Manhattanom. V čase jeho slávnostného otvorenia to bol najväčší zavesený most na oceľových lanách. Odvtedy sa stal symbolom panorámy mesta a od roku 1964 patrí medzi národné historické pamiatky.

 • Canyon Antelope, USA
  • Top

  „Miesto, kde voda preteká cez stenu“, taký je význam pôvodného názvu tohto unikátneho miesta podľa indiánskeho kmeňa Navaho. Pod ich správu tento kaňon v súčasnosti patrí, no len pred pár rokmi jeho „hornú“ časť sprístupnili aj pre verejnosť. Vďaka tomu môže byť dnes najfotografovanejším svojho druhu, a to aj napriek skutočnosti, že zachytiť hru svetla padajúceho na dokonale vytvarované a farebné steny, nie je vôbec jednoduché. Ponorte sa do čara 190 miliónov rokov starého prírodného diela, ktoré vás na chvíľu vytrhne z každodenného života a zavedie do priam rozprávkového sveta.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v New Yorku