Uruguaj

Krajina, ktorá láka pre svoju prírodu, pláže pri Atlantiku, horskými prameňmi na hornom toku Riu Uruguaj, pozorovaním živočíchov na ostrove Lobos a návštevou hlavného mesta Montevidea.

Uruguaj na mape Južnej Ameriky pripomína väčšiu bodku zasadenú medzi Brazíliou a Argentínou. Po mnohých rokoch v tieni svojich susedov si tento malý juhoamerický štát vyslúžil konečne svoje uznanie.

Uruguaj sa nachádza v južnej časti Južnej Ameriky, na východe kontinentu. Hraničí na severe s Brazíliou, na západe s Argentínou, na juhu s riekou Rio de la Plata, a na východe ho obmýva Atlantik. Po Suriname je druhou najmenšou krajinou Južnej Ameriky. Jeho celková rozloha je 176 215 km2. Pobrežie má dlhé 660 km a 1590 km má dlhú hranicu so susednými krajinami. Väčšina územia je rozsiahla zvlnená rovina, s malými kopcami nazývanými „cuchillas“ a jej najvyšším bodom je Cerro Catedral s nadmorskou výškou 514 metrov. Názov Uruguaj vychádza z jeho najdôležitejšej rieky Rio de Urú.

Krajina
Uruguaj Uruguaj
Hlavné mesto
Montevideo
Časový posun
-5h
Dĺžka letu
16h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Uruguaj má približne 176 215 km2 a 3,5 mil. obyvateľov.
Jazyky
španielsky
Náboženstvo
kresťanstvo 42%, bez vyznania 53%
Vakcinácia
Na občanov SR sa nevzťahuje očkovacia povinnosť. V Uruguaji nehrozí výskyt žiadneho infekčného ochorenia. Odporúča sa vš...
Na občanov SR sa nevzťahuje očkovacia povinnosť. V Uruguaji nehrozí výskyt žiadneho infekčného ochorenia. Odporúča sa však preventívne očkovanie proti týfusu a hepatitíde A a B. Je nevyhnutné uzavrieť úrazové a liečebné poistenie pred cestou do zahraničia.

Top lokality

Piriapolis

Piriapolis bolo založené v roku 1890 Franciscom Piriom, Argentínčanom talianskeho pôvodu. Kúpil pozemok medzi mestom Pan de Azucar a Rio de la Plata pre svoju súkromnú rezidenciu, ktorá je stále tam a dnes známa ako múzeum Catillo de Piria. Už na prelome 20. storočia vizionár Piria videl potenciál pre cestovný ruch a začal rozvíjať mesto Piriapolis tak, aby pripomínalo francúzske pobrežné mesto. Piriápolis je vzdialený 97 km od Montevidea. Od hlavného mesta pozdĺž pobrežia až cez Piriapolis sú krásne panoramatické scenérie. Ikonou mesta je Argentino Hotel, ktorý bol postavený v roku 1930 a v tom čase bol najväčším hotelom v Južnej Amerike. Dnes naďalej funguje ako hotel a kasíno a je zaujímavou pamiatkou na Rambla de Los Argentinos.

Uruguaj, pláž
Pláž, Uruguaj. Foto: unsplash.com

La Barra

Pôvod La Barry je veľmi podobný pôvodu iných stredísk. Kedysi to bola malá rybárska dedina, kde väčšina obyvateľov žili z práce na mori. V súčasnosti tu existuje mnoho hotelov, reštaurácí a klubov. La Barra má veľa pláží. Medzi tie najznámejšie patria Montoya, La Boyita, La Barra. Symbolom mesta je most Puente de La Barra, ktorý bol postavený na žiadosť argentínskeho podnikateľa, ktorý sa domnieval, že táto oblasť má veľký potenciál pre rozvoj turizmu. Tento železobetónový most bol dostavaný v roku 1965. 

La Barra pláž
La Barra. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Salto del Penitente

Uruguaj má veľmi kopcovitu krajinu okolo Lavalleja, kde leží Salto del Penitente, ktoré ponúka úchvatné výhľady z hôr, malé vodopády a prírodné bazény. Miesto je ideálne na rôzne dobrodružné aktivity, ako je horolezectvo či jazda na koni.

Salto del Penitente príroda
Salto del Penitente. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Montevideo

Montevideo je hlavným mestom a domovom takmer polovice obyvateľov Uruguaja. Je to živé a eklektické miesto s bohatým kultúrnym životom, ktoré sa rozprestiera 20 km od východu na západ a má mnoho tvárí, od priemyselného prístavu až po exkluzívne pláže Carrasco. V historickej obchodnej štvrti v centre mesta, v štýle art deco a neoklasicistických budov sa prelína priestor so špinavými, opotrebovanými mrakodrapmi, zatiaľ čo na juhovýchode sú nákupné strediská a moderné výškové budovy plážových komunít, ako je Punta Carretas a Pocitos, ktoré viac pripomínajú Miami a Copacabanu. Hudba, divadlo a umenie sú tu doma - od elegantných starších divadiel a útulných malých tango barov po moderné plážové diskotéky.

Montevideo
Montevideo. Uruguaj. Foto: depositphotos.com

Kmeň Charrua

Jedinými zdokumentovanými obyvateľmi Uruguaja pred kolonizáciou bol kmeň Charrua, ktorí boli vyhnaní na juh kultúrou Guaraní v Paraguaji. Portugalci boli prví, ktorí preskúmali región na začiatku 16. storočia, neskôr Španieli, ktorí založili prístavné mesto Montevideo v 17. storočí a pokúsili sa obmedziť portugalskú expanziu Brazílie.

Colonia del Sacramento auto
Colonia del Sacramento v koloniálnom štýle. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Na začiatku 19. storočia sa Briti pokúsili prevziať región Rio de la Plata, ale boli porazení. Po získaní nezávislosti v 19. storočí, občianska vojna rozdelila krajinu na dlhých 13 rokov. Spor bol ukončený v roku 1852 a v tento rok bolo zrušené aj otroctvo. Bezprostredne potom došlo k výraznému nárastu európskeho prisťahovalectva, najmä z Talianska a Španielska. Vďaka zvýšeniu vývozu ekonomika stabilne rástla. Koniec 19. storočia priniesol vek modernizácie, keď sa stavali železnice, banky, telefóny, kanály a prístav v Montevideu. Po druhej svetovej vojne spotreba poľnohospodárskych výrobkov klesla a uruguajská exportná ekonomika čelila ťažkým časom s infláciou, nezamestnanosťou, nižšou životnou úrovňou a následnými občianskymi nepokojmi. Roky 1970 až 1980 boli poznačené tvrdou vojenskou diktatúrou. V nasledujúcich desaťročiach krajina experimentovala s voľným obchodom a zahraničnými investíciami až do finančného kolapsu Argentíny v roku 2000, ktorý ťažko poznačil aj Uruguaj.

Colonia del Sacramento uličky
Colonia del Sacramento. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Uruguajský prezident José Mujica, ktorý bol zvolený v roku 2009, získal titul najskromnejšieho prezidenta na svete, pretože venuje 90% svojho platu charitatívnym organizáciám a malým podnikom. Mujica je presadzovaný za jednoduchý život, vyhýbanie sa korupcii a za implementáciu niekoľkých odvážnych pragmatických stratégií, ktoré priviedli Uruguaj na cestu rastu a stability.

Múzeum Palacio Taranco
Múzeum Palacio Taranco. Montevideo. Uruguaj. Foto: unspalsh.com

Uruguaj môže zdieľať mnoho kultúrnych tradícií so susednou Argentínou, ale existujú niektoré jedinečné prvky, ktoré ho odlišujú. História portugalskej a španielskej kolonizácie, prítomnosť afrických otrokov a európska imigrácia vytvorili silné kultúrne dedičstvo jedinečné pre tento malý národ. „Candombe“, teraz svetové kultúrne dedičstvo uznané UNESCO, je hudobný a tanečný štýl s africkými koreňmi. Candombe sa vyznačuje výrazným bubnovaním a tancom a verí sa, že je jedným z prvých základov tanga. Karneval je tiež veľmi dôležitý v uruguajskej kultúre a je ďalším príkladom toho, ako sa tradície afrických otrokov zmiešali s portugalským a španielskym kolonializmom.

Candombe karneval
Candombe. Montevideo. Uruguaj. Foto: unsplash.com

„Gaucho“, drsný kovboj, je dôležitou kultúrnou osobnosťou v Uruguaji, podobne ako ikonickí kovboji v USA. Uruguajčania sú tiež „fútbol“ fanúšikovia. Prvé majstrovstvá sveta sa konali v roku 1930 v Montevideu a Uruguaj porazil Argentínu a stal sa prvým majstrom sveta v histórii - záležitosť veľkej národnej hrdosti! Uruguajčania sú bezstarostní, srdeční, priateľskí a rodinne orientovaní. Rytmus života v Uruguaji, dokonca aj v hlavnom meste Montevideo, je veľmi uvoľnený.

Punta del Este
Punta del Este. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

V krajine prevláda subtropická vlhká klíma s príležitostným prienikom chladných vzdušných prúdov z juhu. Priemerná teplota v Montevideu je v júli 9,4 °C a v januári 23,1 °C. Zrážky sú rovnomerne rozdelené počas celého roka. Vplyvom oceánu a so subtropickou tendenciou (priemerné teploty: jar: 17 °C, leto (december – marec) 23 °C, jeseň 18 °C, zima (jún – august) 12 °C. Krajina je na južnej pologuli, ročné obdobia sú presne opačné ako na severnej pologuli.

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne s prestupom s leteckými spoločnosťami Lufthansa, SWISS, Iberia, Air France, v trvaní cca 17 hodín.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Buenos Aires, Figueroa Alcorta 3240, 1425 Buenos Aires

Tel: +54 1148013917, +54 1141919453, +54 1148048622
Email:emb.buenosaires@mzv.sk

Víza a doklady

Na vstup do Uruguaja je podmienkou cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas SR.

Colné predpisy

Do Uruguaja je prísne zakázaný dovoz potravín, rastlinných a živočíšnych produktov. Prihlasovacia povinnosť neexistuje, je potrebné vyplniť vstupný a výstupný formulár. Na cestu do Uruguaja odporúčame zdravotné poistenie a dostatočné množstvo finančných prostriedkov. Odporúča sa prihlásiť na colnici pri prechode hraníc drahšie fotografické aparáty, resp. videokamery. 

Zakázaný je dovoz všetkých druhov vtákov a operených zvierat. Povolený je dovoz v primeranom množstve tovarov a potravín osobnej spotreby (1 kg konzerv, 1 liter tvrdého alkoholu). Dovoz surových alebo prírodných polotovarov a potravín je však prísne zakázaný.

Doprava

V Montevideo sa odporúča používať taxi službu.

Sviatky

1. január Nový rok
február/marec Karneval
  Veľkonočné sviatky 
1. máj Deň práce
16. máj Bitka kameňov
18. júl Deň ústavy
25. august Vyhlásenie nezávislosti
10. október Deň K. Kolumba
2. november Dušičky
25. december Vianoce

Tipy na výlety v Uruguaji

  • Top

  Colonia del Sacramento je mesto na juhozápade Uruguaja pri Río de la Plata oproti Buenos Aires v Argentíne. Je to jedno z najstarších miest v Uruguaji a je známe svojou historickou štvrťou, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Moderná časť Colonia del Sacramento je priemyselná, vyrába textil a má zónu voľného obchodu, polytechnické centrum a rôzne vládne budovy.

 • La Rambla. Uruguaj
  • Top

  La Rambla je 22 km dlhá promenáda pozdĺž Rio de la Plata v Montevideu a je považovaná za jednu z najdlhších na svete. Má niekoľko pláží a je veľmi obľúbená medzi miestnymi obyvateľmi napriek tomu, že je aj hlavnou dopravnou tepnou. Výstavba Rambly začala v roku 1920. Nachádzajú sa tu zaujímavé budovy ako hotel Carrasco, Yacht Club Uruguayo v prístave Buceo, oba v štýle art deco a zoologické múzeum v neo-maurskom štýle. Rambla je ľahko dostupná z centra mesta a je určená pre chodcov.

 • Punta Ballena. Uruguaj.
  • Top

  Punta Ballena ponúka krásne výhľady na západ slnka, panoramatickú trasu cez hory a jedinečný výhľad na celý záliv Maldonado a Portezuelo. V posledných rokoch sa v tejto oblasti vyvinuli súkromné štvrte, lokalita je známa pre rôzne športy, ako je rybolov, lietanie, paragliding a trekking. Nachádza sa tu Casapueblo - majstrovské dielo uruguajského umelca Carlosa Páeza Vilaróa. Je jednou z najznámejších stavieb krajiny, ktorá pripomína grécku dedinku. V okolí sa nachádza arborétum Lussich - lesná rezervácia svetového významu, ktorú vytvoril Antonio Lussich od roku 1896 s exotickými a pôvodnými druhmi rastlín.

 • Punta del Este. Uruguaj.
  • Top

  Najobľúbenejšie plážové letovisko v Uruguaji, Punta del Este je nazývané aj ako "perla Uruguaja". Tu sa nachádza jedna z najlepších pláží Južnej Ameriky - pláž Brava, ktorej ikonou je obrovská socha v podobe ruky tzv. "Hand". Tento symbol mesta je zároveň varovaním pred vysokými vlnami na tomto atlantickom pobreží. Je od čílskeho umelca Maria Irarrázabala a je prezývaný "Los Dedos", čo znamená "Prsty". Hlavnou ulicou Punta del Este je Avenida Gorlero. Spolu s Calle 20 tvorí časť známu ako "Malý Paríž" a to pre svoje štýlové nakupovanie. Avenida Gorlero končí zaujímavým remeselným trhom, plným ručne vyrábaného tovaru, ako sú drevorezby a maľby. V okolí nie je núdza o dobré reštaurácie a kaviarne. Severozápadne od mesta, cez polostrov sú relatívne chránené vody rieky - Rio de la Plata. Tento ostroh stráži vstup rieky do oceánu. Jeho strategický význam uznali Španieli už v roku 1755, keď bolo založené mesto Maldonado. La Barra je bývalá rybárska dedina, ktorá sa zlúčila s Punta del Este. Avšak so svojimi luxusnými plážovými domami a umeleckými galériami má stále exkluzívnu atmosféru, kde sa stretávajú argentínske celebrity.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Uruguaji