Srí Lanka

Ostrov čaju, bohov, klenotov, perla Indického oceánu – takýmito menami je Srí Lanka nazývaná už od pradávna. V preklade Srí Lanka znamená Prekrásna krajina a takou aj skutočne je.

Bývalá britská kolónia Cejlón (Levia krajina) je ako kvapka visiaca z južného cípu Indie. Hlboké doliny na severovýchode oddeľujú až 2 500 m vysoké hory od tropických pralesov na juhozápade.

Pozdĺž pobrežia sa tiahnu zlaté pláže. Pri východe slnka sa vracajú rybári so svojimi úlovkami na pevninu. Je to zvláštny zážitok, tak ako aj cesta zo starého kráľovského mesta Kandy do vnútrozemia, kde kopce pokrývajú sýtozelené čajové plantáže, v ktorých svietia pestrofarebné sárí domorodých žien, zberajúcich čaj. Vysoko hore, v Nuwara Eliya, v meste nad oblakmi, môžete prejsť cez Horton Plains až na Koniec sveta (World´s End). Medzi kokosovými plantážami, ryžovými poliami a políčkami s korením leží množstvo kultúrnych pokladov.

Na miestach ako Anuradhapura, Polonnaruwa, Sigiriya, Dambulla, Panduwasnuwara či Yapahuwa, sa na Srí Lanke formovali dávne civilizácie pod vplyvom budhizmu, ktorého najčistejšiu podobu na ostrove nachádzame dodnes. Rozľahlé umelo vybudované jazerá, parky, svätyne, chrámy a kláštory sú dôkazom bohatej, kultúrnej minulosti Srí Lanky.

Krajina
Srí Lanka Srí Lanka
Hlavné mesto
Kolombo
Časový posun
3.5h
Mena
srílanská rupia
Dĺžka letu
10h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Demokratická socialistická republika Srí Lanka.
Rozloha a populácia
Ostrovný štát má rozlohu 65,6 tisíc km2 a má 21,67 milióna obyvateľov.
Jazyky
Sinhálčina a tamilčina. V turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.
Náboženstvo
Hlavným náboženstvom je budhizmus (cca 70%), nasleduje hinduizmus (15,5%), v menšej miere (okolo 7%) zastúpení aj moslim...
Hlavným náboženstvom je budhizmus (cca 70%), nasleduje hinduizmus (15,5%), v menšej miere (okolo 7%) zastúpení aj moslimovia a kresťania.
Elektrický prúd
Elektrická sieť na Srí Lanke má 230V - 240V, elektrické zástrčky sú typu s 3 kolíčkami. Avšak kvôli neštandardným zásuvk...
Elektrická sieť na Srí Lanke má 230V - 240V, elektrické zástrčky sú typu s 3 kolíčkami. Avšak kvôli neštandardným zásuvkám nie je možné používať európske spotrebiče, adaptéry je možné zohnať veľmi zriedkavo. Odporúčame adaptér vziať so sebou.

Top lokality

Waikkal

Waikkal sa nachádza na západnom pobreží Srí Lanky, 50 km severne od hlavného mesta Colomba a 3 km južne od mestečka Kammala. Jedná sa o malé mestečko, turistami neobjavené a tomu zodpovedá aj vybavenosť. Svoju polohou je však toto miesto výborným východiskovým bodom pre podnikanie výletov do okolia. Za návštevu určite stojí neďaleké mestečko Kammala, či mesto Negombo.

Negombo

Typická rybárska dedinka, známa už v koloniálnych časoch ako centrum obchodu so škoricou. Pozdĺž dlhej, zlatožltej pláže leží množstvo hotelov všetkých kategórií. Typické centrum s mnohými trhmi, chrámami a starými koloniálnymi stavbami lákajú k prechádzkam. Okrem prírodných a kultúrnych krás je fascinujúca aj fauna ostrova. V národných parkoch Yala a Udawalawe žijú slony, leopardy, medvede, byvoly a mnohé ďalšie vo svojom prirodzenom prostredí.

Hlavné mesto

Kolombo

Kolombo je najväčším mestom na Sri Lanke. Kolombo je známe pre svoje rozličné umenie, ktoré sa skladá najmä z hudby a divadiel. Medzi najznámejšie divadelné umelecké strediská patria Divadlo Lionel Wendt, Elphinstone a Tower Hall, ktoré majú veľmi bohatú históriu. Pre Colombo je charakteristická aj jeho zaujímavá architektúra. Koloniálne budovy ovplyvnené portugalským, holandským a britským stoja popri budovách postavených v budhistických, hinduistických, islamských, indických a súčasných architektonických štýloch.

Kedy vycestovať

Podnebie Srí Lanky je ovplyvňované monzúnmi. Obdobie od novembra do apríla je obdobím sucha na južnom a západnom pobreží and takisto v horách, preto sa vo všeobecnosti považuje za vrcholnú turistickú sezónu. Máj až september sú najlepším obdobím na návštevu východného pobrežia, ako aj populárnych festivalov v Kandy. V každom prípade možno Srí Lanku zaradiť medzi celoročné destinácie – vždy sa nájde optimálne obdobie na návštevu niektorej časti krajiny.

Letisko a dĺžka letu

Dĺžka letu: Slovensko - Srí Lanka je cca 9:40, lety sú zväčša s jedným prestupom, ktorý uvedený čas predĺži. Letiská na Srí Lanke:

 • Batticaloa Airport (BTC)
 • Colombo
 • Hambantota Mattala Rajapaksa (HRI)
 • Sigiriya Airport (GIU)

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí (s pôsobnosťou pre Srí Lanku): Embassy of the Slovak Republic 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110 021, India

Tel: +91 11 2410 1015, 26111075, 26889071, 26885340 
Mobil: +391 9811167780
Email: emb.delhi@mzv.sk, konzulát: cons.delhi@mzv.sk

Honorárny konzulát SR v Colombo: Honorary Consulate of the Slovak Republic 128, Nawala Road, Narahenpita, Colombo 5, Sri Lanka

Tel: +94 11 4513 466, 4513 469 

Víza a doklady

Na vstup na Srí Lanku je potrebný cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od vstupu do krajiny. Pre občanov SR platí vízová povinnosť. Požaduje sa udelenie tzv. ETA kódu prostredníctvom stránky http://www.eta.gov.lk/slvisa/, udelenie je spravidla obratom (prostredníctvom emailu).

Doprava

Preprava autom

Počas poznávacej časti treba rátať s dlhšími transfermi. Na mnohých miestach prebiehajú rekonštrukcie vozoviek, čo spôsobuje dlhší časť čakania alebo celkové spomalenie dopravy. Mnohé cesty nie sú dostatočne vybudované, čo sa do značnej miery odzrkadľuje na dobe trvania jednotlivých transferov.

Železničná doprava

Milovníci prepravy vlakom na Srí Lanke objavia raj. Napriek tomu, že vlaky patria medzi najpomalšie spôsoby dopravy po ostrove, sú jedným z TOP zážitkov na ostrove. Mnohé mestá sú prepojené železničnou sieťou, ktorá bola vybudovaná počas britskej nadvlády.

Najkrajšie cesty vlakom

 • Z Kandy do Badully – každý deň ide vlak cez krásne čajové plantáže.
 • Z Galle do Kolomba – v druhej polovici úseku ide vlak popri pobreží.

Autobus

Srí Lanka má veľmi dobre vyriešenú autobusovú sieť a najmä autobusy jazdia veľmi často. Zastávky prakticky neexistujú, ak vidíte autobus, stačí zamávať a zastaví. Na ostrove existuju 4 typy autobusov.

Tuktuk

Miestne indické trojkolky, ktoré slúžia ako taxík v mestách. Cenu treba dojednať dopredu.

Prenájom auta

Auto sa dá prenajať. K prenájmu potrebujete vodičský preukaz min. 2 roky starý, medzinárodný vodičský preukaz a potvrdeniu o spôsobilosti na jazdu (je možné vybaviť aj na mieste). Šoférovanie je v tejto krajine trochu bláznivé, pravidlá sa v mimo diaľnice prakticky nerešpektujú.

Shopping a suveníry

Na Srí Lanke je možné zakúpiť celý rad vynikajúcich remeselných výrobkov. Obľúbené sú závesné masky, vyrezávané z dreva. Obľúbené sú tiež batikované látky a obrázky. Cennými suvenírmi sú aj drahokamy z nálezísk v okolí Ratnapury, a to najmä drahokamové odrody korundu (zafíry a rubíny). K ďalším obvyklým suvenírom patria kožené výrobky, lakované výrobky, bronz a samozrejme čaj. 

Sprepitné nie je očakávané v ľudovejších reštauráciách, v „lepších“ sa s ním počíta na úrovni cca 5%. Miestni sprievodcovia, očakávajú sprepitné cca 1 USD na osobu a deň, šoféri približne polovicu. Na trhu je možné zjednávať ceny suvenírov, nie však potravín.

Sviatky

Srí Lanka má ohromné množstvo lokálnych sviatkov – budhistických, hinduistických, kresťanských aj moslimských. Celoštátnych je 26 sviatkov. V oficiálnom styku sa bežne používa gregoriánsky kalendár, veľký vplyv však má aj tradičný lunárny kalendár, ktorým sa riadia predovšetkým oslavy náboženských sviatkov.

Najdôležitejšie (náboženské) sviatky – lunárny kalendár:

 • Duruthu Perahera (januárový spln) - slava Budhovej návštevy na Srí Lanke.
 • Navam Perahera (februárový spln) - sviatok v Kolombe, procesia 50 slonov.
 • Veľká noc
 • Sinhálský a Tamilský Nový rok (13. apríl) – presne v 1. minúte Nového roka (stanovené astrologicky) sa zapaľuje oheň pod nádobou s mliekom, pripravujú sa tradičné pokrmy a ľudia sa vzájomne obdarovávajú.
 • Vesak (májový spln) - narodenie, osvietenie a vstup Budhu do mahaparinirvány.
 • Poson Poya (júnový spln) - príchod budhizmu na Srí Lanku.
 • Kandy Esala Perahera (prelom júla a augusta) - najdôležitejší a najpestrofarebnejší sviatok Srí Lanky. Trvá 10 dní, vrcholom je procesia slonov a tanečníkov pri Chráme svätého zubu.
 • Kataragama (júl/august) - masochistické hinduistické rituály a chodenie po žeravých uhlíkoch. Dípaválí – (október/november) – sviatok svetiel na počesť bohyne bohatstva Lakšmí a víťazstva dobra nad zlom podľa mýtu o Rámovi.

Najdôležitejšie štátne sviatky – gregoriánsky kalendár:

 • 2. február – Deň nezávislosti
 • 1. máj – Sviatok práce
 • 22. máj – Deň národných hrdinov

Tipy na výlety na Srí Lanke

  • Top

  Mokrade Anawilundawa ležia medzi pobrežím a železničnou traťou Chilaw-Puttlam. Jedinečnosťou Anawilundawy je jej bezprostredná blízkosť k trom úplne odlišným ekosystémom – pobrežie oceánu, mangrovníky a sladkovodné nádrže - vďaka čomu tu vzniklo priaznivé prostredie pre hniezdne a život stoviek druhov vtákov. Rozkladá sa na 1 397 hektároch lesnej pôdy a pozostáva z deviatich nádrží; šesť veľkých kaskádových, konkrétne Pinkattiya, Maradansola, Anawilundawa, Mayyawa, Surawila a Vellawali a tri sekundárne nádrže. Tieto nádrže uchovávajú vodu na zavlažovanie a kultiváciu a pôsobia ako prirodzené prostredie a útočisko pre 150 druhov vodných vtákov, ale aj niekoľko druhov ohrozených rýb, obojživelníkov, cicavcov a plazov. Vtáčia rezervácia Anawilundawa je veľmi obľúbená medzi pozorovateľmi vtákov a milovníkmi prírody, ktorí sem prichádzajú, aby spoznali vzácne druhy a sledovali ich správanie v prirodzenom prostredí.

  • Top

  Ruiny mesta Anuradhapura sú jedny z najzaujímavejších pamiatok južnej Ázie. Rozľahlý komplex obsahuje bohatú zbierku archeologických a architektonických zázrakov: obrovské dagoby (tehlové stúpy), starodávne bazény a rozpadajúce sa chrámy, postavené počas tisícročnej vlády Anuradhapury nad Srí Lankou.

  • Top

  Historické mesto Batticaloa, skrátene Batti má skvelú polohu uprostred lagún s palmami. Samotné mesto tvorí kompaktné centrum, viacero kostolov a pevnosť. Na východ od centra Batti je malé mestečko Kallady s dlhými piesočnými plážami.

 • Chrám Budhovho zubu
  • Top

  Na Srí Lanke sa traduje, že pri Budhovej exhumácii boli zachránené štyri zuby – tri sa dostali do iných svetov a jeden práve sem, do Kandy. Ťažko povedať, nakoľko je táto povera pravdivá, hlavne, keď zub bol viackrát ukradnutý, každopádne domáci veria, že práve prítomnosť zubu v tomto chráme pomáha ochraňovať ostrov a tamojší budhizmus. Nech je pravda akákoľvek, dôležité je, že vďaka tejto povere vznikol príjemný chrám so zlatou strechou a jedinečnou atmosférou.

 • Dambulla, Srí Lanka
  • Top

  Zlaté jaskynné chrámy v Dambulle do vás svojou spiritualitou vdýchnu novú energiu. Do jednotlivých jaskýň sa vchádza zo 100m vysokého skalného masívu, ktorý ponúka panoramatický výhľad na okolitú krajinu. Vo vnútri sa už naskytá príležitosť prezrieť si množstvo farebných fresiek či 150 sôch Budhu, vytvárajúcich typickú atmosféru.

  • Top

  Horská dedinka ponúka neopakovateľné výhľady z Ella Gap. Za jasnej noci môžete dokonca vidieť jemnú žiaru majáka Great Basses na južnom pobreží Srí Lanky. Prostredie je ako stvorené na aktívny oddych - nenáročné prechádzky čajovými plantážami do chrámov, k vodopádom a vyhliadkam. V posledných rokoch popularita Elly prudko stúpa.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Srí Lanke