Malorka

Perla Stredomoria, najväčší a najrozmanitejší ostrov Baleárskeho súostrovia, je už tradične obľúbeným miestom letnej dovolenky turistov každého veku z rôznych kútov sveta.

Ak máte radi dlhé piesočnaté pláže, búrlivý nočný život, potom sú pre vás ideálnym miestom letoviská Magalluf, Palmanova – všetky v blízkosti hlavného mesta Palma de Mallorca. Priťahuje vás pravý opak? Vyberte sa do mesta Canyamel na severovýchodné pobrežie a užite si pokoj uprostred píniových lesov.

Kompromisom sú menšie letoviská Santa Ponsa a Alcudia, ktoré ponúkajú turistom počas dňa slnenie na krásnych plážach, podvečer prechádzky po promenáde, či nákupy v malých obchodíkoch a nočnú zábavu v príjemných baroch s tanečným parketom.

Španielsko patrí medzi najnavštevovanejšie krajiny Európy, vyhľadávané turistami z celého sveta. Veď predsa kto by nechcel aspoň na pár dní si vychutnávať jeho autentickú atmosféru pri poháriku sangrie, ochutnávaní miestnych špecialít pri tónoch tradičnej hudby.  Krajina, ktorá rozpráva najrýchlejším jazykom sveta je však obľúbená aj vďaka jej kultúrnym pamiatkam, krásnym mestám, plážam a zábave, ktorá číha na turistov z každej strany.

Krajina
Španielsko Malorka
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Parlamentná monarchia
Rozloha a populácia
Rozprestiera sa na 3 640 km² a má približne 907 000 obyvateľov
Jazyky
španielčina a ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie
Vakcinácia
nie je potrebná
Elektrický prúd
Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V

Hlavné mesto

Metropola Malorky je perfektnou kombináciou prímorského odpočinku a kultúry. Dve pôsobivé pamiatky, katedrála a hrad, dodávajú Palme prestíž, akú si zaslúži. Slávna Catedral de Mallorca (Le Seu) ponúka výhľad na starý prístav z diaľky vyzerá ako maják viery. Monumentálna pieskovcová budova sa datuje do 13. storočia, ale dokončená bola až o štyristo rokov neskôr. Návštevníci sú ohromený trojloďovým interiérom, ktorý stúpa až do výšky 44 metrov. Masívny priestor sa rozkladá na ploche 6600 metrov štvorcových. Viacero vnútorných častí v dvadsiatom storočí prestaval Antonio Gaudí. Z terasy na južnej strane katedrály si turisti môžu vychutnať výhľad na záliv. Druhou významnou pamiatkou je Castillo de Bellver stojaci na kopci tri kilometre od historického centra Palmy. Kráľovská pevnosť s neobvyklým kruhovým pôdorysom bola ovplyvnená východnou architektúrou. Do hlavného nádvoria, lemovaného románskymi a gotickými arkádami, vedie most. Zámok je otvorený pre verejnosť, má historické múzeum a kaplnku. K ďalším atrakciám mesta patrí Fundación Pilar i Joan Miró v dome, kde umelec žil. Múzeum vystavuje zbierku obrazov, kresieb a sôch katalánskeho umelca. Atmosféru si návštevníci môžu vychutnať aj v záhrade alebo pri káve v kaviarni.

Malorka
Slávna Catedral de Mallorca (Le Seu) ponúka výhľad na starý prístav z diaľky vyzerá ako maják viery. Foto: depositphotos.com

Top lokality

Puerto Portals

Puerto Portals je jednou z najviac „glamour“ miest na Malorke a obľube sa teší aj vo vodách showbiznisu. Každoročne počas sezóny ju vyhľadávajú mnohé známe tváre, ktoré ak budete mať šťastie tu môžete stretnúť. To, že ide o obľúbenú destináciu boháčov si všimnete aj ak sa prejdete do prístavu. Nečakajte tu malé rybárske loďky, v Puerto Portals prístave kotvia tie najluxusnejšie jachty a narátať ich tu viete niekedy až 650. Nudu a prázdne ulice tu rozhodne nečakajte, Puerto Portals v noci nespí. Obľúbené sú najmä bary a kluby v okolí prístavu.

Malorka
Prístav v Puerto Partals Foto: depositphotos.com

Formentor

Žiadna návšteva Malorky nie je kompletná bez toho, aby ste nenavštívili náš najsevernejší tip – Cap de Formentor. Kľukatá dramaticky stúpajúca cesta smerujúca na vrchol hory kde nájdete ikonický maják patrí medzi najfotogenickejšie miesta ostrova. Nájdete ho na konci 20 kilometrov dlhého polostrova. Síce maják nie je návštevníkom sprístupnený, nemusíte sa obávať, naskytne sa vám tu nemalé množstvo nádherných výhľadov či už na záliv Pollensa, na bielu pláž lemovanú borovicami alebo aj na samotné okolie. Práve vďaka tomuto všetkému sa radí Formentor medzi hlavné atrakcie severného pobrežia.

Malorka
Cap de Formentor

Sóller & Port de Sóller

Sóller leží v severozápadnej časti Malorky v údolí plnom pomarančovníkových a olivových sadov. Mesto si získalo popularitu najmä vďaka jeho bohatej úrode pomarančov, ktoré s a odtiaľto vyvážajú do mnohých štátov Európy. Najkrajším miestom v tomto maličkom mestečku je tiež neveľké, no živé námestie Plaça de la Constitució. Nájdete tu napríklad miestnu radnicu, pôsobivý kostol a palác Banc de Sóller. Čo však turistov najviac láka do mesta Sóller? Sú to práve ikonické oranžové električky pre mesto tak typické ako napríklad žlté električky pre portugalské Porto. Presnejšie povedané, fascinujúce nie sú ani tak samotné električky, ale skôr jazda na nich, počas ktorej prechádzate pomedzi pomarančovníkové sady. Romantická predstava no nie?

Malorka
Mestečko Sóller Foto: depositphotos.com

Pollensa & Puig de Calvari

Staroveké mestečko Pollensa je atraktívna už len na pohľad. Roztomilé úzke uličky a pôsobivé námestie lemované kaviarničkami, reštauráciami vám rozpovedia množstvo príbehov. Mestečko nájdete v severnej časti ostrova a len pár kilometrov od neho sa nachádza ikonický románsky kamenný most, postavený približne v roku 1403, ktorý nielen že stále stojí, no dokonca sa bežne používa. Jeho vznik je zahalený rúškom tajomstva, no isté je, že tento most je posledným dôkazom pôsobenia Rimanov na Malorke.

Malorka
Staroveké mestečko Pollensa Foto: depositphotos.com

Alcúdia

Známe je tými najkrajšími plážami s bielym pieskom s pozvoľným vstupom do mora, obkolesené palmami a píniami, vhodné najmä pre rodiny s deťmi. Deti tu nájdu i obľúbený vodný park s množstvom atrakcií – Hydropark. Transfer z letiska trvá cca 40 min.

Malorka
Pláž v Alcúdii Foto: depositphotos.com

Prírodný park Mondragó

Tento park nájdete na juhovýchodnej strane ostrova, približne 5 kilometrov od starobylého mestečka Santanyí. Jeho prekrásne prírodné scenérie, morské pobrežia a niekoľko nádherných pláží rozprestierajúce sa na území až 785 hektárov prispeli k tomu, aby v roku 1992 bolo Mondragó oficiálne vyhlásené za prírodný park. Návštevníci rezervácie si môžu oddýchnuť v jednom z dvoch rekreačných parkov – jeden nájdete v oblasti Ses Fonts de  n'Alis a druhý zas v blízkosti S'Amarador. Oba parky sú ideálnym miestom na romantický piknik, v tieni obrovských borovíc. Ak však máte leňošenia počas dovolenky už dosť, môžete sa vybrať na prechádzku. Vyberte sa po jednej zo štyroch náučných trás, z ktorých každá jedna vás zoznámi s miestnou faunou a flórou, rybárskymi a hospodárskymi budovami tejto oblasti a zaujímavými historickými momentmi, ktoré sa tu odohrali.

Malorka
Prírodný park Mondragó Foto: depositphotos.com

Canyamel

Stredisko Canyamel je v porovnaní s ostatnými rezortami na Malorke menej zastavané a tak si môžete užiť pokoj v prostredí píniových lesov a olivových sadov. V meste sa nachádza množstvo tenisových kurtov s profesionálnymi trénermi a v blízkosti sa tiež nachádzajú golfové ihriská. Neďaleko sa nachádza živé mesto Cala Ratjada, ktoré bolo kedysi rybársky prístav. V súčastnosti je prístav skôr domov luxusných jácht a člnov. Počas jasného dňa je možné z prístavu dovidieť až na susedný ostrov Menorka. Transfer z letiska trvá cca 70 minút.

Malorka
Stredisko Canyamel na Malorke Foto: depositphotos.com

Obľúbené stredisko vzdialené cca 15 km západne od hlavného mesta. Strediská tu ponúkajú bohaté možnosti pre turistov – od krásnych pláží až po rušný nočný život. Na promenáde, lemujúcej tri pláže, je množstvo reštaurácií s medzinárodnou kuchyňou, barov a krčmičiek. Milovníci aktívneho oddychu využijú športové možnosti a tiež zábavu v aquaparku. Transfer z letiska trvá cca 30 min.

Malorka
Pláž v stredisku Magaluf na Malorke. Foto: depositphotos.com

Cala D'or

Dlhý úsek východného pobrežia Malorky tvorí päť pláží (Cala d'Or, Cala Esmeralda, Cala Ferrera, Cala Serena a Cala Gran) okolo mestečka Cala d'Or. Pláže sú navzájom prepojené a nachádzajú sa v malých zátokách. Pláže sú krásne, no zároveň dosť frekventované najmä v letných mesiacoch. Všetky pláže majú jemný piesok a čisté more. Cala Gran je ďalšou plážou s modrou vlajkou, Cala d'Or je poslednou, najjužnejšou plážou v reťazci. Obklopujú ju hotely a apartmány, ale niektoré časti zakrývajú borovice, kde sa môžete schovať pred ostrým slnkom. 

Malorka
Pláž Cala d'Or na Malorke Foto: depositphotos.com

Mahón

Keď vám niekto bude rozprávať, aký je Mahón nádherný, nepreháňa. Nájdete ho ukrytý v hlbokej zátoke, ktorú tvorí najdlhší prírodný prístav Európy, ktorý lemuje dlhé promenáda plná reštaurácii kaviarničiek a ktorá je priam stvorená na dlhé romantické večerné prechádzky. Svoju pozornosť však netreba sústrediť len na tento bezmála 6 kilometrov dlhý prístav, Mahón vás dostane aj svojou spleťou úzkych kľukatých uličiek, ktoré sú lemované domami s koloniálnym nádychom z doby britskej nadvlády. Po prechádzaní cez mesto narazíte aj na obrovskú gotickú katedrálu z 13.teho storočia a hradnú pevnosť z 19.storočia. Obe stavby sa týčia vysoko nad mestom a dokopy vytvárajú nezabudnuteľnú panorámu, už len kvôli ktorej sa oplatí mesto navštíviť. Milovníkov histórie v meste poteší Musea de Menorca, kde nájdete až 200 tisíc exponátov približujúcich históriu ostrova Menorka.

Malorka
Nádherný nočný Mahón Foto: depositphotos.com

Tipy na výlety na Malorke

 • Alcúdia, Malorka
  • Top

  Jedno z najkrajších miest na Malorke je obklopené zeleňou a borovicovými lesmi. Zachovalé opevnené stredoveké mesto sa preslávilo zaujímavými historickými pamiatkami, výbornou kuchyňou a tradičnými slávnosťami. Mesto leží len kúsok od mora, preto v minulosti slúžilo opevnenie ako ochrana pred pirátmi. V Alcúdii každý návštevník pocíti atmosféru starého sveta, najmä pri prechádzkach stredovekými uličkami a okolo honosných renesančných domov. K dôležitým kostolom patria Santa Ana a Sant Jaume a baroková kaplnka Sant Crist s obrazom Krista z 15. storočia. Mesto bolo postavené na starovekom rímskom osídlení. Pozostatky rímskych domov, fórum a amfiteáter ležia na juh od kostola Sant Jaume. Z Alcúdie je to už len kúsok k prírodnému parku La Albufera, kde žije viac ako dvesto druhov vtákov počas celého roka.

 • Camp Nou, Španielsko
  • Top

  Camp Nou je domáci štadión klubu FC Barcelona. Bol dokončený v roku 1957 a jeho terajšia kapacita 99 354 divákov ho činí najväčším futbalovým štadiónom Európy a jedenástym najväčším na svete podľa kapacity. Až do roku 2000 bol jeho názov Estadi del FC Barcelona (v preklade Štadión FC Barcelona), ale hlasovaním členov oficiálneho klubu fanúšikov bol však premenovaný na často používaný názov Camp Nou. Zaujímavosťou je, že na celosezónne vstupenky sa nečakajú žiadne fronty, jediný spôsob ako ich získať je zdediť, či kúpiť od iného majiteľa - sú totiž vždy vypredané.

  • Top

  Tento tip ocenia najmä tí, ktorí bývajú v meste a radšej trávia voľné chvíle v obklopení prírody ako poznávaním veľkých miest. Ak patríte medzi nich Malorka je pre vás ako stvorená, vyberte sa napríklad na turistiku okolo celého ostrova po ceste prezývanej ako Cesta koní alebo teda po španielsky - Camí de Cavalls. V minulosti v 17. a 18. storočí bola využívaná obrancami ostrova, ktorí tadeto jazdili na koňoch, vďaka čomu si získala tento názov. Cesta, ako sme spomínali, vedie okolo celého ostrova takže je dlhá okolo 200 kilometrov, no je rozdelená do 20 menších úsekov. Miestami je náročnejšia vďaka jej stúpaniam a klesaniam, niekde má skôr piesočnatý charakter inde zas kamenistý, preto ak nie ste zdatný cyklista, zvoľte radšej pešiu turistiku. Camí de Cavalls sa vám oplatí tými najkrajšími výhľadmi na pláže, skalné útesy a okolitú prírodu.

 • Casa Battló, Španielsko
  • Top

  Casa Batlló, jeden z domov v priamom centre mesta, je plný farieb, pôsobí veľmi hravo a je magnetom pre oči. V tomto prípade sa to zaujímavejšie deje v exteriéri. Stavba je akoby zostavená z časti kostry zvierat a jej strecha má pripomínať dračí chrbát. Je vytvorená z mnohých malých farebných sklíčok a dáva Barcelone nezameniteľnú tvár. Casa Batlló bola postavená v roku 1877 a bola domovom rodiny Batlló. Odvtedy však musela prejsť niekoľkými renováciami, jednu z nich robil o pár rokov neskôr i samotný Gaudí.

 • Casa Milá, Španielsko
  • Top

  Veľmi netradičný obytný dom, ktorý pripomína vlniace sa more, stojí uprostred Barcelony a je posledným Gaudího projektom pred bazilikou Sagrada Familia. Táto nekonvenčná stavba nemá ani jednu rovnú plochu alebo hranu, všetky jej línie sú oblé. V dome neboli použité žiadne pevné steny a celá stavba stojí len na stĺpoch a oblúkoch. Poschodia nemajú jednotný tvar ani výšku. Izby sú umiestnené okolo dvoch vnútorných nádvorí, aby do nich prenikalo čo najviac svetla. V roku 1984 bola Casa Milá zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

  • Top

  Deià je jedna z najkrajších horských dediniek na severozápade Malorky. Práve v nej sa stretáva pôvab s majestátnosťou pohoria Serra de Tramuntana a s neďalekým morským pobrežím. Dedinku si obľúbil aj známi anglický spisovateľ Rober Graves, ktorý ju niekoľko rokov považoval za svoj domov. Robert však nebol jediný umelec, ktorý sa do Deie zamiloval. Niekoľko rokov tu žil a tvoril aj americký maliar Norman Jenkins Yanikun, ktorého diela nájdete v múzeu nesúcom jeho meno - Yanikun Museum. Dominantnou stavbou dedinky je kostol Església parroquial de Sant Joan Baptista stojaci strategicky na najvyššom mieste v obci. Za návštevu stojí aj miestny cintorín, kde nájdete aj posledné miesto odpočinku spisovateľa. To však nie je jediný dôvod návštevy tohto smutného miesta, naopak paradoxne práve z cintorína vedie krásna cestička smerujúca k pobrežiu, kde sa viete kochať okolitou prírodou a čarom tejto malebnej dedinky.

Vybrané ponuky v lokalite

  • Hotel THB Dos Playas
  • -56 %
  • Španielsko
  • Malorka
  • Cala Ratjada

  Hotel THB Dos Playas

  • Novinka
  • 26.6. - 3.7.2024
  • Letecky
  • Bez stravy
  499 €
  • A
  • -45 %
  • Kanárske ostrovy
  • Fuerteventura

  Las Marismas

  • 21.1. - 28.1.2025
  • Letecky
  • Bez stravy
  581 €
  • Hotel BG Java
  • -40 %
  • Španielsko
  • Malorka
  • Can Pastila

  Hotel BG Java

  • 11.9. - 18.9.2024
  • Letecky
  • Polpenzia
  729 €
  • A
  • -45 %
  • Kanárske ostrovy
  • Fuerteventura

  Sotavento Beach Club

  • 21.1. - 28.1.2025
  • Letecky
  • Polpenzia
  736 €
  • Hotel BG Caballero
  • -40 %
  • Španielsko
  • Malorka
  • Playa de Palma

  Hotel BG Caballero

  • 11.9. - 18.9.2024
  • Letecky
  • Raňajky
  759 €
  • Hotel Condesa
  • Španielsko
  • Malorka
  • Alcúdia

  Hotel Condesa

  • 22.10. - 29.10.2024
  • Letecky
  • Raňajky
  769 €
  • Hotel THB Felip
  • -25 %
  • Španielsko
  • Malorka
  • Porto Cristo

  Hotel THB Felip

  • Novinka
  • 15.9. - 22.9.2024
  • Letecky
  • Bez stravy
  770 €
  • A
  • -45 %
  • Kanárske ostrovy
  • Fuerteventura

  Playa Park Zensation

  • 21.1. - 28.1.2025
  • Letecky
  • Bez stravy
  772 €
  • A
  • -40 %
  • Kanárske ostrovy
  • Lanzarote

  THB Tropical Island

  • 2.12. - 9.12.2024
  • Letecky
  • Bez stravy
  773 €
  • P
  • -30 %
  • Kanárske ostrovy
  • Tenerife
  • Costa Adeje

  Best Jacaranda

  • 14.12. - 21.12.2024
  • Letecky
  • Bez stravy
  784 €
  • Occidental Jandia Mar
  • -30 %
  • Kanárske ostrovy
  • Fuerteventura
  • Jandia

  Occidental Jandia Mar

  • 21.1. - 28.1.2025
  • Letecky
  • All Inclusive
  819 €
  • A
  • -30 %
  • Kanárske ostrovy
  • Fuerteventura

  Fuerteventura Princess

  • 21.1. - 28.1.2025
  • Letecky
  • Polpenzia
  831 €
  • A
  • -45 %
  • Kanárske ostrovy
  • Fuerteventura

  Hotel SBH Taro Beach

  • 21.1. - 28.1.2025
  • Letecky
  • All Inclusive
  848 €

Počasie na Malorke