Španielsko

Španielsko

Krajina flamenca, býčích zápasov, temperamentnej hudby a neobvyklých zvykov

Španielsko patrí medzi najnavštevovanejšie krajiny Európy, vyhľadávané turistami z celého sveta. Veď predsa kto by nechcel aspoň na pár dní si vychutnávať jeho autentickú atmosféru pri poháriku sangrie, ochutnávaní miestnych špecialít pri tónoch tradičnej hudby.  Krajina, ktorá rozpráva najrýchlejším jazykom sveta je však obľúbená aj vďaka jej kultúrnym pamiatkam, krásnym mestám, plážam a zábave, ktorá číha na turistov z každej strany.

Hlavné mesto

Madrid je hlavným a zároveň aj najväčším mestom Španielska, s počtom obyvateľov presahujúcich tri milióny sa radí na tretiu priečku najväčších európskych miest zoradených podľa počtu obyvateľov. Madrid sa nachádza v centrálnej časti Španielska a má veľmi dobré dopravné spojenia aj s ostatnými štátmi Európy. Ak sa rozhodnete pre návštevu tejto metropoly nezabudnite navštíviť námestie Puerta del Sol prezývané srdce Španielska,  kráľovský palác či najväčší a najpopulárnejší park Buen Retiro nachádzajúci sa v centre mesta. V Madride si prídu na svoje nie len gurmáni, no najmä milovníci zábavy a športu, ktorí nesmú vynechať návštevu štadiónu slávneho klubu Real Madrid.

TOP Letoviská

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Španielsko je demokracia vo forme parlamentnej vlády v rámci konštitučnej monarchie.

Rozloha a populácia: Rozprestiera sa na 505 990 km² a má približne 46,7 milióna obyvateľov.

Jazyky: Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie

Náboženstvo:  kresťanstvo

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Kedy vycestovať

Španielsko je vyhľadávané turistami hlavne počas top sezóny - leta. Ak sa chcete vyhnúť masám ľudí, vyberte si pre poznávanie krajiny mesiace od apríla do júna alebo september a október, kedy sa priemerné teploty pohybujú okolo príjemných 20ºC.

Klimatický diagram

Letiská a dĺžky letu

Medzi najväčšie letiská patria letisko v Barcelone, Bilbau, Madride či Malage. Španielske letiská majú veľmi dobré spojenia s ostatnými európskymi mestami vrátane Bratislavy či blízkeho letiska vo Viedni. 

Zastupiteľský úrad

Embajada de la República Eslovaca,
c./ del Pinar, 20, 28006 Madrid 6, Espaňa
Tel.: 0034/ 91/5903 861
Mobilný telefón: 0034/609 002 803 (mimo pracovnej doby, počas štátnych sviatkov a v urgentných prípadoch)
Fax: 0034/ 91/5903 868
Email: emb.madrid@mzv.sk, www.mzv.sk/madrid

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky, vrátane detí môžu na územie Španielska vstupovať ako turisti na platný cestovný pas SR alebo na občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z EÚ môže doviesť do Španielska pre vlastnú potrebu 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l alkoholu, 20 l alkoholických nápojov so stredným obsahom alkoholu, 90 l vína a 110 l piva. Drogy sú v Španielsku zakázané, mať drogu aj v malom množstve je trestné. Na prevoz zbrane sa vyžaduje európsky zbrojný pas. Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený čiastkou 10 000,-EUR.

Doprava

Verejná doprava v Španielsku patrí medzi jedny z najlepšie v Európe. Železničný systém je super moderný a rýchly, rovnako letecká doprava je rozsiahla a má dobré spojenia nielen s ostatnými krajinami ale dobre funguje aj vnútroštátna doprava. Cestná sieť je dobre udržiavaná a prostredníctvom autobusovej dopravy sa dostanete do dediniek v hociktorom kúte krajiny.

Shopping a suveníry

Magnetky, tričká alebo kľúčenky patria medzi najžiadanejšie suveníry, ktoré si domov donesieme z dovoleniek. Čo tak upustiť uzdu fantázii a zo španielska si priniesť niečo viac originálne? Siahnite napríklad po figúrke toreadora s býkom, ktoré sú pre Španielsko typické a v obchodíkoch so suvenírmi ich nájdete od výmyslu sveta. Druhou alternatívou môžu byť napríklad kastanety a alebo vejár zvaný po španielsky abanico, ktorý býva súčasťou tradičného červeno-čierneho temperamentného kostýmu horúceho flamenca. Práve flamenco je typické hlavne pre oblasť Andalúzie. Pre Španielsko je príznačná aj keramika. Keramickými alebo porcelánovými nádobami si viete oživiť interiér a sú príkladom toho, že suveníry si vedia nájsť aj praktické využitie. Španieli sú profesionáli v práci s hlinou a glazúrou, preto takýto úlovok upúta pozornosť každej návštevy. Ak by ste sa rozhodli si po návrate z dovolenky spraviť španielsky večer a na misku so hispánskymi motívmi si naservírovať nejaké špeciality typické pre túto krajinu siahnite po domácich syroch alebo tradičnej šunke jamón, ktorá prežije aj niekoľkohodinový let. Ak však chcete potešiť nielen seba ale aj známych, navštívte miestne trhy a prineste im koreniny alebo olivy alebo vínom, ktorým nikdy nič nepokazíte. Vyberte jedno z tradičných vín najvýznamnejších španielskych oblastí ako sú Ribera del Duero Rioja či Valdepeňas.

Ceny

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,95 €
 • Voda (1,5l) = 0,55 €
 • 1l mlieka = 0,80 €
 • 1kg syra = 9,30 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii =  10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 20 €
 • Kapučíno = 1,60 €
 • Fľaša vína = 4,50 €

Sviatky

1. január - Nový rok  
6. január - Traja králi  
Zelený štvrtok a Veľký piatok - pohyblivý dátum podľa Veľkej noci  
1. máj - Sviatok práce  
15. august - Sviatok nanebovzatia Panny Márie  
12. október - Štátny sviatok Španielska  
1. november - Sviatok všetkých svätých  
6. december - Deň španielskej ústavy  

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2020 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2019 pre CK SATUR