Saudská arábia

Kráľovstvo Saudská Arábia je najväčšia krajina na Arabskom polostrove. Zo západnej strany ju obmýva Červené more a Arabský záliv, a Perzský záliv na východnej strane.

Na severe susedí s Jordánskym kráľovstvom, Irakom a Kuvajtom, na východe s Bahrajnom, Katarom, Spojenými arabskými emirátmi a na juhu s Ománom a Jemenom. Ekonomika krajiny je založená na rope, a to až 90 % príjmov z exportu pochádza z ropného premysli. Kráľovstvo je najväčším svetovým producentom a vývozcom ropy.

Saudská Arábia má svoje korene pri tých najstarších civilizáciách Arabského polostrova. V priebehu storočí hralo toto územie dôležitú úlohu a to najmä ako obchodné centrum, rodisko islamu – druhého najrozšírenejšieho náboženstva na svete.

Odkedy kráľ Abdulaziz al Saud v roku 1932 založil moderné Kráľovstvo Saudskej Arábie, jeho premenu pozorovať od tej doby je ohromujúce. Len za niekoľko pár desaťročí sa krajina zmenila z púštneho národa na moderný, dynamický a sofistikovaný štát, ktorý má významné svetové postavenie.

Krajina
Saudská arábia Saudská arábia
Hlavné mesto
Rijad
Časový posun
1h
Dĺžka letu
6h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
monarchia na čele s kráľom
Rozloha a populácia
Saudská Arábia má približne 2 150 0000 km2 a 34,8 mil. obyvateľov.
Jazyky
arabský
Náboženstvo
islam

Saudská Arábia prešla niekoľkými historickými zmenami, kým sa úplne zjednotila. V roku 1880 sa v Rijáde narodil Abdul Aziz bin Abdul Rahman al Saud (Ibn Saud), avšak vo veku 10 rokov bol s rodinou vyhostený do Kuvajtu. V roku 1902 sa Abdul Aziz al Saud vrátil do Rijádu a mesto dobyl. Tak začal proces zjednocovania. Svoju cestu k zjednoteniu krajiny pokračoval v Mekke v roku 1924, nasledovala Medina o rok neskôr a Asir v roku 1926. Nakoniec v roku 1932 sa kráľovstvo zjednotilo a kráľom sa stal Abdul Aziz al Saud.

Saudská Arábia plná púšte
Saudská Arábia plná púšte. Foto: unsplash.com

Pri zrode islamu stálo mesto Mekka a Medina, ktoré sú stále dôležitými mestami a každoročne sem prichádza tisíce veriacich moslimov.

Mekka. Hodinová veža
Mekka. Hodinová veža. Foto: unsplash.com

Ropa bola v Saudskej Arábii objavená v roku 1936 a komerčná produkcia začala o dva roky neskôr, čo zároveň prinieslo modernizáciu krajiny. Po objavení ropy sa v roku 1945 Saudská Arábia stala jedným z pôvodných 51 oprávnených členov OSN. O šesť rokov neskôr nastupuje na trón kráľ Faisal bin Abdul Aziz al Saud s víziou modernizácie vlády a jej administratívy. V rokoch 1969/70 začal prvý plán rozvoja, v roku 1975 po nástupe na trón kráľa Khalida bin Abudl Aziz al Saud dochádza k industrializácii. V roku 1982  sa stáva kráľom Fahd bin Abdul Aziz al Saud, ktorý pokračoval v modernizácii národa, tak ako od roku 2005 aj kráľ Abdullah bin Abudl Aziz, čím sa krajina dostala k prosperite.

Medina
Medina. Foto: unsplash.com

Top lokality

Saudská Arábia je rodisko islamu, má nádhernú prírodu, zaujímavú minulosť aj súčasnosť. Nachádzajú sa tu dve významné mestá pre moslimov - Mekka a Medina. Sofistikované skalné umenie je zobrazené v Hegre, čo sa radí medzi najväčšie predislamské poklady krajiny, ako aj typická púštna architektúra v meste Ushaiger.

Ushaiger
Ushaiger. Foto: unsplash.com

Jeddah

Pri Červenom mori leží obchodný prístav Jeddah, ktorý bol zároveň do roku 1982 aj hlavným mestom. Dnes je to očarujúce mesto s bohatou kultúrou, ktoré tvoria Egypťania, čo radí posedávajú pri kaviarňach, pofukujú vodnú  fajku a hrajú ich obľúbenú hru backgammon, jemenskí krajčíri zas sedia so skríženými nohami v obchodoch s odevmi, pracujú dlho do noci a somálske, eritrejské a džibutské ženy ponúkajú koreniny na pouličnom trhu. Mesto Jeddah má  30 km dlhú pobrežnú promenádu pozdĺž Červeného mora, ktorá slúži aj ako rekreačná oblasť a je známe pre najvyššiu fontánu na svete.

Mesto Jeddah
Mesto Jeddah. Foto: depositphotos.com

Historické srdce Jeddah tvorí časť Al Balad, ktoré má pozoruhodnú architektúru a ponúka aj delikátne pouličné jedlá, vďaka čomu je toto miesto neodolateľné.

Al Balad v Jeddah
Al Balad v Jeddah. Foto: depositphotos.com

Umm al Qamari

Ostrov Um mal Qamari je jednou z najpozoruhodnejších atrakcií v Saudskej Arábii, ktoré láka pre krásu prírody. Je domovom množstva sťahovavých vtákov ako aj divočiny. Exotická flóra, krásne koralové útesy ako aj bohatá biodiverzita je práve v takejto suchej oblasti ojedinelá. Vyskytujú sa tu napríklad volavky biele či orol. Túto prírodnú rezerváciu spravuje národné centrum pre rozvoj voľne žijúcich živočíchov s cieľom zachovať vzácne a pôvodné druhy.

Umm al Qamari
Umm al Qamari. Foto: unsplash.com

Asir

Saudský park Asir je prvý národným parkom v krajine. Vyniká svojou malebnosťou a neuveriteľnou krásou, pričom tu žije viac ako 300 vzácnych a pôvodných zvierat. Bol otvorený v roku 1980. Očarí vás tu zeleň, krásne výhľady. Park je možné navštíviť počas celého roka pre jeho príjemnú klímu. Leží tu aj historická dedina Rijal Alma s kamennými domami a na bielo zdobenými oknami, ktoré sú práve pre túto oblasť typické.

Asir
Asir. Foto: unsplash.com

Dammam

Dammam je mesto ležiace cez 400 km od Rijádu pri Perzskom zálive. Je hlavne obchodným centrom, avšak má veľmi pekné pobrežie, ktoré je lemované kaviarňami a luxusnými reštauráciami. V jeho blízkosti sa nachádza ostrov Marjan, kde sa dá vyraziť loďou. Mesto má zaujímavú architektúru, kde nechýba aj typické arabské prostredie.

Dammam
Dammam. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Rijád

Rijád je hlavné mesto kráľovstva a radí sa hlavne medzi obchodnú destináciu. Aj v hlavnom meste sa dodržiavajú pravidlá obliekania pre mužov a abája pre ženy, avšak práve tu môžete naraziť na miestnych obyvateľov, ktorí sa obliekajú ako na „západe“. Anglicky hovorí väčšina obyvateľov, a teda dá sa tu veľmi dobre dorozumieť.

Rijád
Rijád. Foto: depositphotos.com

Kingdom Tower je tretí najväčší mrakodrap v Rijáde. Zo Sky Bridge a 56 m dlhého mostu na 99. poschodí, vo výške 300 m, sa vám naskytne nádherný výhľad na celé mesto. Na vrchol premávajú dva výťahy. Na prízemí je nákupné centrum a reštaurácie, a tiež tu nájdete aj hotel Four Season.

Sky Bridge
Sky Bridge. Foto: unsplash.com

V centre Rijádu sa nachádza pevnosť Al Masmak z hliny a nepálených tehál. Kedysi zohrala dôležitú úlohu v histórii kráľovstva. Bolo to miesto, kde sa v roku 1902 uskutočnilo dobytie Rijádu. Táto úžasná architektúra je dnes múzeum, ktoré vypovedá o saudskej histórii.

Pevnosť Al Masmak
Pevnosť Al Masmak. Foto: welcomesaudi.com

Zaujímavé sú aj miestne tradície a dlhá história, ktorú si môžete prehliadnuť aj v miestnom národnom múzeu, ktoré vystavuje viac ako 3500 artefaktov.

Národné múzeum v Rijáde
Národné múzeum v Rijáde. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na spoznávanie je od októbra do mája. Podnebie je kontinentálne suché a od mája do októbra sú v krajine vysoké teploty.

Letisko a dĺžka letu

Priamy let z Viedne do Rijádu v trvaní cca 5 hod. 30 min., prípadne lety s prestupom.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt

Tel: +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901
Mobil:  +201 000 060 968 *
Email: emb.cairo@mzv.sk

* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja

Víza a doklady

Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas (najmenej 6 mesiacov po skončení pobytu) , príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na veľvyslanectve Saudskej Arábie vo Viedni a spiatočná letenka.

Občania SR môžu požiadať o elektronické turistické víza prostredníctvom internetového portálu https://visa.visitsaudi.com/ alebo ich získať  priamo pri vstupe do krajiny prostredníctvom elektronických kioskov a imigračných centier na letiskách v Saudskej Arábii.

Colné predpisy

Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený, s výnimkou izraelskej meny. Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby v primeranom množstve. Colné kontroly sú veľmi dôkladné. Je prísne zakázaný dovoz akéhokoľvek alkoholu, drog a narkotických látok, potravín z bravčového mäsa, erotickej či pornografickej tlače a nosičov s touto tématikou. Zhabaniu podliehajú viditeľné symboly iných náboženstiev, akékoľvek časopisy a noviny ak sú v nich fotografie čo i len polozahalených žien, problémy môžu nastať, ak po prílete kontrolné orgány zistia u cestujúceho zjavné príznaky požitia alkoholu.

Sviatky

Hlavné sviatky - Eid al Fitr, a Eid al Adha sa riadia podľa lunárneho kalendára (Hijri). Na každý rok tak pripadajú iné dni a presný deň začiatku sviatkov býva závislý na pozorovaní mesiaca.

Tipy na výlety v Saudskej Arábii

 • Diriyah. KSA
  • Top

  Historická lokalita Diriyah sa nachádza v srdci zelenej oázy plnej sadov, fariem a úrodných paliem uprostred arabskej púšte na brehoch Wadi Hanifa, severozápadne od Rijádu. Je to miesto, kde Imám Muhammad bin Saud položil základy vlády prvého saudského štátu, čo viedlo k prosperite a rozvoju v tunajšom regióne. Založenie Diriyah sa datuje do roku 1446. Je známa pre hlinené stavby, ktoré boli postavené podľa tradičnej arabskej architektúry. Nachádza sa tu bývalý palác, v ktorom je múzeum Diriyah s expozíciou o saudskej histórii a zrenovovaná mešita Al‑Zawihra. V blízkosti je pešia zóna Al Bujairi, pripomínajúce bludisko kľukatých uličiek s kaviarňami a predajňami remeselných výrobkov.

 • rýchle občerstvenie
  • Top

  Obyvatelia Saudskej Arábie si obľúbili aj rýchle občerstvenie Al Baik, kde najväčším favoritom je vyprážané kura so špeciálnou cesnakovou omáčkou. Dostupný je vo väčších mestách. Aj cena je pomerne slušná – cca 3,5 € na osobu.

 • Masmak - hlinená pevnosť v starej časti Rijádu. KSA
  • Top

  Pevnosť Al Masmak je tiež známa ako aj palác Masmak. Postavená je z hliny a hlinených tehál neďaleko Diryah v Rijáde. Hrad, ktorý bol postavený v roku 1865 pre princa Abdurrahmana ibn Sulaimana AlDabaana pod emirátom Džabal Šammar, bol rozhodujúci pre zjednotenie Saudskej Arábie a bol miestom jednej z najvýznamnejších bitiek, bitky o Rijád. Od roku 1995 slúži pevnosť ako múzeum predstavujúce jednu z najvýznamnejších historických pamiatok v Saudskej Arábii.

 • Skalný masív s vytesanými hrobkami v starovekom meste Dadan. KSA.
  • Top

  Medzi najvýznamnejšie objavy v celej AlUle patrí mesto Dadan, hlavné mesto kráľovstiev Dadan a Lihyan v dnešnej Saudskej Arábii. Mesto, ktoré bolo starostlivo postavené z kameňa, v oáze, sa datuje medzi koniec 9. a začiatok 8. storočia pred Kristom (Dadanské kráľovstvo) a 5. – 2. storočím pred Kristom (Kráľovstvo Lihyan). Jednou z najzaujímavejších expozícií v Dadane je viac ako tucet hrobiek vytesaných do červených skalných útesov východne od mesta. Z diaľky vyzerajú ako jednoduché tmavé obdĺžniky. Bližší pohľad odhalí šikovne spracované pohrebné pamätníky vrátane sôch sediacich levov, ktoré označujú slávne levie hrobky. Levy symbolizovali moc a ochranu a mohli označovať elitného člena spoločnosti, možno aj kráľovskej rodiny. Tieto hrobky sú až 50 metrov nad úrovňou zeme, čo podnecuje predstavivosť o tom, ako boli vytesané bez moderných stavebných zariadení. Nápisy obsahujú aj pojmy týkajúce sa poľnohospodárstva vrátane ročných období, druhov produkcie, vody a pozemkov. V okolí tohto starobylého údolia môžete pozorovať ďalšie nápisy v dadanitskom jazyku. Tieto spisy podrobne opisujú každodenný život týchto kedysi veľkých civilizácií, od ich náboženských praktík a spoločenských aktivít až po zákony a nariadenia.

 • Hegra. KSA
  • Top

  Hegra bolo kedysi hlavné obchodné centrum spájajúce Arabský polostrov so stredomorskými krajinami. Obrovské územie s rozlohou 22 000 km2 je trvalou pripomienkou predislámskej histórie kráľovstva, kde dominovala pred viac ako dvetisíc rokmi nabatejská civilizácia - ktorá tiež postavila pozoruhodné mesto Petra v Jordánsku. Tu zanechala 111 nepoškvrnene zachovaných hrobiek vytesaných do pieskovcových skál.

 • Historická štvrť v Jeddah. KSA
  • Top

  Už v dávnej minulosti pri brehoch Červeného mora vyrástol prístav pod názvom Jeddah, ktorý je dnes moderným mestom v Saudskej Arábii. Tvorí akúsi vstupnú bránu, ktorá pokračuje do pútnického mesta Mekka. Srdce Jeddah tvorí stará štvrť Al Balad, ktoré za posledné roky akoby znovu ožilo. Jeho pobrežie slúži i dnes pre obchodovanie, rybolov ako i pre potápanie za krásnym podmorským životom bohatým na koralové útesy. Najchutnejšie úlovky sa vám dostanú na tanier práve v tomto meste.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Saudskej Arábii