Maurícius

Maurícius

Stiahnuť PDF

Maurícius, ostrov ležiaci v Indickom oceáne, zahŕňa samotný hlavný ostrov a okolité ostrovy. Najväčší z týchto ostrovov, Rodrigues, leží až 500 km od Maurícia. Maurícius predstavuje dlhé kilometre pláží s bielym pieskom, nádherným tyrkysovým morom a podmorským svetom plným koralov a rôznych rybičiek. Maurícius je hornatý ostrov vulkanického pôvodu, na ktorom prevláda vrchovitý reliéf. Maurícius obkolesujú pásy prerušovaných koralových útesov, pobrežná línia ostrova má dĺžku 177 km. Druhý najväčší ostrov Rodrigues, ktorý je tiež súčasťou Maurícijskej republiky, je rovnako sopečného pôvodu s koralovými útesmi.

Na Mauríciu sa nachádzajú tri väčšie chránené územia, národný park Black River Gorges na juhozápade ostrova s množstvom scenerických hôr a vzácnych druhov fauny, z ktorej najviac vyniká veľmi ohrozený druh zeleného papagája s vedeckým názvom Psittacula eques-echo. Poloha ostrova Maurícius na južnej pologuli, tesne nad obratníkom Kozorožca, spôsobuje vlhké pasátové morské podnebie s malými výkyvmi teplôt počas roka. Na ostrove kedysi žil vták, ktorý vyhynul kvôli jeho veľmi nízkemu IQ. Dront mauricijský, alebo domácky Dodo, bol tak zvedavým druhom vtáka, ktorý sa dokonca niekoľkokrát postavil svojim lovcom priamo pred pušky. Keďže bol nelietavým druhom vtáka, bol veľmi ľahkou korisťou pre ľudí. 

Dovolenky na Mauríciu

Top lokality

Grand Baie

Grand Baie je veľká prímorská dedinka, v ktorej sa ukrýva turistická pláž. Grand Baie bola kedysi nazývaná De Bogt Zonder Eyndt, zátoka bez konca. Pri pohľade na ňu ste hneď vedeli prečo. V súčasnosti je letovisko Grand Baie najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou na Mauríciu. Grand Baie vďačí za svoju popularitu očarujúcej kvalite svojich smaragdových vôd a svojmu životu vo dne a v noci.

Grand BayFoto: archív CK SATUR

Port Louis

Port Louis je hlavným mestom a tiež ekonomickým centrom rajského ostrova, Maurícius. Je to najväčšie mesto ostrova s ​​približne 200 000 obyvateľmi. Mesto Port Louis je domovom najväčšieho prístavu na Mauríciu, kde sú veľké podniky ale aj malé obchody. To všetko tvorí jedinečnú atmosféru mesta Port Louis. Vnútri hlavného mesta budete zahltení intenzívnou činnosťou, ktorá tu prevažuje. Po bulvároch a po uliciach narazíte na veľa motocyklov, áut a autobusov.

Port LouisFoto: archív CK SATUR

Mahébourg

Hlavné mesto okresu Grand Port vzniklo v čase holandského osídlenia. Po premiestnení hlavného prístavu do Port Louis, bol záliv Mahébourg a ulice ponechaný pre miestnych rybárov a zaneprázdnený trh.

Mesto Mahébourg pozýva návštevníkov na prechádzku po nádhernom kamenistom nábreží, kde miestni rybári trávia svoje dni na drevených pirogiách . Na pondelkovom bazári, v tesnej blízkosti zálivu, nájdete miestne remeselné výrobky, čerstvé produkty a neobmedzené jedlo na ulici. K dispozícii je múzeum námornej histórie, zobrazujúce príbeh bojov v rovnakej zátoke medzi francúzskym námorníctvom a kráľovským námorníctvom, ako aj prezentáciu známych modelov z teakového dreva postavených maurícijskými rukami.

MahébourgFoto: archív CK SATUR

Cap Malheureux

Cap Malheureux je dedina na Mauríciu nachádzajúcu sa v okrese Rivière du Rempart. Názov "Cap Malheureux" pochádza z francúzskeho "Cape of Bad Luck". Bolo to vymyslené Francúzmi, ktorí okupovali ostrov od roku 1710 do roku 1810. Ostrov bol často miestom sporu mnohých veľkých prieskumníkov tej doby, najmä Britov.

Cap MalheureuxFoto: archív CK SATUR

Grand Gaube

Grand Gaube je mesto nachádzajúce sa v okrese Rivière du Rempart na severnom Mauríciu. Nachádza sa na pobreží Indického oceánu. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch jeho populácia pozostávala výlučne z maurícijských kreolov a Indo-maurícianov, s výnimkou niekoľkých francúzsko-maurítskych a troch čínskych rodín. Mesto má dva prístavy. Jeden je pri St. Michel a druhý je v Melville.

Grand GaubeFoto: archív CK SATUR

Curepipe

Druhé najväčšie mesto Maurícia, Curepipe je rušným obchodným centrom v horských oblastiach známe svojim daždivým počasím a sopečným kráterom. Jeho pozoruhodné meno pochádza z epidémie malárie z roku 1867, kedy ľudia, ktorí utekali po doline Port Louis, "vyliečili" baktériu malárie fajčením.

CurepipeFoto: archív CK SATUR

Triolet

Triolet je dedina na severe Maurícia , ktorá sa nachádza v okrese Pamplemousses a leží presne 11 km od hlavného mesta ostrova, Port Louis. Obec Triolet je rozoznateľná podľa troch hlavných pamiatok. Prvou je jazero Solitude, sladkovodné jazero tvorené prírodným zdrojom vody na juhu, v oblasti známej ako samota. Druhým miestom je Komínová veža starej cukrárne Solitude. Tretím je Maheshwarnath Mandir, hinduistický chrám, ktorý sa nachádza v blízkosti najsevernejšej špičky. Podľa legendy pri výstavbe hlavného hinduistického chrámu v meste bol nájdený veľký hrniec so zlatými a striebornými mincami na mieste, kde bol chrám vyrobený. Mnoho ľudí verí, že toto zlato malo patriť pirátom z Indického oceánu z predchádzajúceho storočia, ktorí používali útoky na východné indické lodné spoločnosti za svoje zlato a iné drahocenné tovary. Peniaze, ktoré sa našli sa potom použili na stavbu chrámu.

Moka

Moka je dedina na Mauríciu nachádzajúca sa v okrese Moka. Moka je centrálne umiestnená na Mauríciu a v posledných rokoch zažila rozvojový boom v oblasti nehnuteľností. Toto bolo predovšetkým podporované rozvojom CyberCity, ktorý sa nachádza o dva kilometre ďalej v meste Eben. V rokoch 2004 až 2006 Moka zaznamenala päť investičných nehnuteľností.

Grand River

Grand River je historická dedina ležiaca juhovýchodne od Maurícia v Indickom oceáne. Bola pomenovaná po holandskom Grooter River. V 17. storočí sa Grand River využívalo na skladovanie a prepravu ebenového dreva v Holandskej okupácii. Obyvatelia Grand River South East žijú väčšinou z rybolovu.

Hlavné mesto

Port Louis

Port Louis je magické mesto, v ktorom sa nachádzajú viaceré zaujímavé budovy a pamiatky, ktoré odrážajú jeho bohatú koloniálnu históriu. Toto mesto už niekoľko storočí priťahuje rôznych umelcov, najmä maliarov, básnikov a sochárov. Port Louis je domovom hlavného prístavu a je jediným oficiálnym prístavom vstupu a výstupu pre námorné plavidlá na Mauríciu. Mesto má rozmanitú, živú kultúru, ktorá sa odráža v jeho architektúre, umení a festivaloch.

Port Louis
Port Louis. Foto: CK SATUR

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Maurícijske dedičstvo, Maurícius

Fakultatívny výletPríroda

Maurícijske dedičstvo

Po návšteve slávnej botanickej záhrady Pamplemousses návšteva L‘Aventure du Sucre, bývalého cukrovaru, zmeneného na múzeum a miesto plné prekvapení, ktorá pripomína históriu cukru a pôvod obyvateľov Maurícia. Oceníte typický maurícijský obed v rodinách v Moka, než sa vydáte smerom k jednej z najstarších koloniálnych domov na ostrove, Eureka.

Čajové plantáže, Maurícius

Fakultatívny výletGastroPríroda

Čajové plantáže

Tento výlet vám umožní spoznať históriu a význam čaju v maurícijskom živote. Návšteva pôsobivej a nádhernej koloniálnej rezidencie Les Aubineaux, domov majiteľa panstva, v manufaktúre Bois Cheri môžete sledovať proces výroby čaju a ochutnať rôzne príchute čaju. Obed v St. Aubin, v elegantnom a koloniálnom prostredí, antúriové sklenníky, vanilková a rumová plantáž.

Autentický juh, Maurícius

Fakultatívny výletPríroda

Autentický juh

Hlboko v srdci malého predmestia Mahébourg návšteva jedinečnej, viac ako 120 ročnej manufaktúry na maniokové keksy, ďalej k Pointe d‘Esny na loď na Ile aux Aigrettes - posledné teritórium ebenového lesa, endemických živočíchov a rastlín. Výlet sa končí návštevou rezervácie La Vanille Mascareignes s obrovskými korytnačkami, reptilmi a pôsobivou zbierku motýľov a hmyzu.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pereybere Beach, Pereybere

Pláž Pereybere Beach nájdete približne 2 km východne od susedného Grand Baie. Na pláž sa dostanete jednoducho pozdĺž hlavnej pobrežnej cesty východne smerom na Cap Malheureux. Voda v tunajšej lagúne je hlboká a priezračná, a tak si na svoje prídu milovníci šnorchlovania. Je to živé miesto s množstvom stánkov s občerstvením, ktoré sú roztrúsené po celej pláži. Obľúbená je medzi turistami i miestnymi.

Pereybere BeachPláž Pereybere Beach. Foto: depositphotos.com

Blue Bay Beach, Blue Bay

V juhovýchodnej časti ostrova Maurícius neďaleko prístavného mesta Mahebourg leží Blue Bay Beach. Pre pokojné kúpanie a odpočinok je lepšie navštíviť pláž cez týždeň. Počas víkendu je to obľúbené miesto pre obyvateľov z Mahebourgu. Atmosféru dotvárajú malé zátoky, kam môžete uniknúť pred zrakom davov. Nachádza sa tu aj najväčší morský park na ostrove - Blue Bay Marine Park, kam si môžete spraviť výlet za krásami podmorského sveta.

Blue Bay Beach, Blue BayPláž Blue Bay Beach. Foto: depositphotos.com

Belle Mare Beach, Belle Mare

Belle Mare Beach je jednou z najkrajších a najdlhších pláží na ostrove. Tiahne sa od dedinky Belle Mare až do dediny Trou deau Douce. Krištáľovo čistá voda, ktorá obmýva takmer panenské biele pláže sa postupne mení na tmavomodrú vodu na konci lagúny. Okolie dotvára početná zeleň. Vďaka svojej dĺžke poskytuje veľmi dobré podmienky pre bežcov a dlhé prechádzky.

Belle Mare BeachPláž Belle Mare Beach. Foto: depositphotos.com

Grand Baie Public Beach

V centre Grand Baie sa nachádza pekná verejná pláž Grand Baie Public Beach. Z pláže je výhľad na námestie a krásne zátoky. Je ľahko prístupná chôdzou z ktorejkoľvek časti mesta. Nájdete tu reštaurácie, stánky s rýchlym občerstvením či nápojmi.

Grand Baie Public Beach

Flic en Flac Beach, Flic en Flac

Na západnom pobreží ostrova Maurícius medzi obcou Albion a Tamarin môžete navštíviť pláž Flic en Flac Beach, ktorá sa svojou dĺžkou zaraďuje medzi najdlhšie pláže ostrova. Tiahne sa takmer až k obci Tamarin. Pláž z bieleho piesku je chránená koralovými útesmi a poskytuje ideálne podmienky na relax a kúpanie bez silných morských prúdov.

Flic en Flac Beach, Flic en FlacPláž Flic en Flac Beach. Foto: depositphotos.com

Tamarin Beach, Tamarin

Táto pláž sa rozprestiera pri zátoke Tamarin medzi Flic en Flac a dedinou Black River. Plytká voda poskytuje príjemné podmienky na kúpanie, strednú hĺbku ocenia surfisti a do najhlbších vôd sa vstup neodporúča. Pre nízky výskyt koralov sú hlboké vody známe silnými prúdmi. Jemný piesok je zmiešaný s okrúhliakmi. Ak túžite po súkromí, odporúčame pláž navštíviť počas týždňa.

Tamarin Beach, TamarinPláž Tamarin Beach, Tamarin. Foto: depositphotos.com

Gris Gris Beach

Pláž Gris Gris sa nachádza na juhu Maurícia pár kilometrov juhovýchodne od mestečka Souillac. Táto časť ostrova je prevažne skalnatá, môžete tu vidieť dramatické bitie divokých vĺn o skaly. Je tu krásna záhrada, ktorá vedie až k pláži. Z útesov je veľmi pekný výhľad na celú pláž.

Gris Gris BeachPláž Gris Gris Beach. Foto: depositphotos.com

Le Morne Beach, Le Morne

Na krajnom juhozápade ostrova sa nachádza pekná pláž rozprestierajúca sa pod pohorím Le Morne. Verejná pláž Le Morne  je známa najmä medzi surfistami, windsurfistami a kitesurfistami. Môžete sa tu aj kúpať, no najvhodnejšia je na vodné športy.

Le Morne Beach, Le MornePláž Le Morne Beach. Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Maurícijská kuchyňa je veľmi rozmanitá. Môžete v nej nájsť recepty z rôznych kuchýň ako napríklad africkej, kreolskej, indickej, čínskej či francúzskej. Keďže miestna gastronómiasa skladá z viacerých kuchýň, aj základ každého jedla je iný. Najčastejšie tu však môžete nájsť pokrmy pripravované s ryžou alebo chutné dary mora. Každé jedlo je obohatené o rôzne koreniny.

Stiahnuť PDF

Zábava

Festivaly a rôzne náboženské sviatky hrajú na Mauriciu veľmi významnú úlohu. Kombinujú v sebe náboženské udalosti Indie, Číny a Francúzska, preto tu môžete navštíviť napríklad Čínsky festival, hinduistický festival Maha Shevaratree alebo slávnosť Pere Laval oslavujúci apoštola Otca Lavala.

Veľmi očakávaným a taktiež veľmi strašidelným je festival Cavadee, ktorý sa koná vždy začiatkom februára. Je to v podstate indická slávnosť vychádzajúca z legendy o démonovi menom Subramanya, ktorý uväznil príslušníka kmeňa tamilov, Indoumbana. Behom tohto festivalu sa konajú strašidelné predstavenia, kedy artisti chodia po žeravých uhlíkoch a prepichujú si telo desiatkami malých ihličiek. Taktiež niektorí návštevníci, väčšinou veľmi nábožensky založení, si nechávajú prepichovať tváre a jazyky týmito ihličkami, pretože veria, že tento rituál z nich vyženie všetkých zlých duchov. Usporadúvajú sa taktiež pochody, behom ktorých sa ľudia modlia a súčasne nesú konštrukciu z dreva a kvetov, na ktorom konci je zavesená nádobka s mliekom. Takto idú až k chrámu, kde začne tradičná omša.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Maurícius je demokratický ostrovný štát. Republika je členom britského Commonwealthu a miestny politický systém sa tak podobá tomu britskému. 

Rozloha a populácia: Maurícius leží na 2 040 km² a žije v ňom 1 245 000 obyvateľov.

Jazyky: Úradným jazykom je angličtina.

Náboženstvo: Polovica obyvateľstva vyznáva hinduizmus 48%, ďalej sú tu katolíci 23,5%, islam 16,5% a ostatní kresťania 8,5%

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: 220 V / 50 Hz

Mena: maurícijská rupia

Kurz: 1€ = 45.597MUR

Časový posun: +2h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Na Mauríciu sa hlavná letná sezóna začína v novembri a najteplejšie obdobie trvá až do marca, vtedy teplota vzduchu dosahuje 28 až 31 °C. Jún, júl a august sú obdobím maurícijskej „zimy“. Riziko zrážok je v tomto čase, paradoxne, najnižšie z celého roka a denné teploty vzduchu kolíšu okolo príjemných 24 °C.

Letisko a dĺžka letu

Priamy let na Maurícius z našich končín neexistuje. Možno však letieť veľmi komfortne s jedným prestupom najmä s Air France, Emirates, Austrian, British Airways z Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka letu je 15 hodín.

Zastupiteľský úrad

Konzulárny úrad v Port Louis, Consular Office of the Slovak Republic C & R Court, 6th floor, 49 Labourdonais Street, Port Louis

Tel: + 230 211 6970
Mobil: + 230 52598 199
Email: honconsul.skmauritius@gmail.com

Víza a doklady

Na Maurícius potrebujete pas. Platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas. Pre vstup na Maurícius nepotrebujete žiadne víza.

Colné predpisy

Návštevníci krajiny starší ako 16 rokov môžu bezcolne doviezť 250 g tabakových výrobkov, 1 l destilátu, 2 l vína, 250 ml toaletnej vody a 100 ml parfému. Dovoz strelných zbraní je zakázaný. Dovoz zvierat a rastlín je možný len na povolenie ministerstva poľnohospodárstva. Pri dovoze domácich zvierat je uplatňovaná 6-mesačná karanténa.

Doprava

Na Maurícius lietajú pravidelne lietadlá cez rôzne letecké spoločnosti. Tieto lety lietajú skoro z celej Európy, najmä z väčších letísk.

Na tomto ostrove je dobre rozšírená autobusová doprava, no aj tak sa skôr odporúča prenájom osobného automobilu. Pre požičanie automobilu budete potrebovať cestovný pas, medzinárodný vodičský preukaz a zálohu. Autá väčšinou požičiavajú osobám starším ako 23 rokov.

Lodná osobná doprava existuje medzi Port Louis a Rodriguesem. Trajekty kotvia v blízkosti terminálu Quai D, čo je asi jeden kilometer od Port Louis. Cesta tam trvá asi 36 hodín, späť do Port Louis asi 25 hodín. Spoje sú pomerne obľúbené, preto sa odporúča skoršia rezervácia. Plavby na okolité ostrovy, rybárske výpravy alebo šnorchlovanie ponúkajú súkromníci.

Shopping a suveníry

Nakupovanie na Mauriciu sa radí medzi obľúbené činnosti. Skoro v každom obchode nájdete rôzne predmety s ich symbolom, vtákom Dodom. Pre Maurícius sú typické nádherné modely lodí. Po celom ostrove sa nachádza niekoľko malých remeselníckych dielní, v ktorých si môžete tento netradičný a originálny suvenír zakúpiť. Dielne nájdete napríklad v Curepipe a v niektorých hoteloch majú výrobcovia rovno svoje stánky. Najznámejšia továreň sa nachádza v Historic Marine.

Maurícius je rajom na zemi aj pre milovníkov značkovej módy. Na ostrove sa nachádzajú výrobné továrne takých odevných značiek ako je napríklad Diesel, Quicksilver alebo Roxy.

Na ostrove sa tak nachádza veľa podnikových predajní, kde môžete nakupovať za neodolateľne nízke ceny. Navyše je tu veľký priestor pre zjednávanie. Značkové tričká tak zoženiete okolo 10 Eur.

Ceny

 

Chlieb 0,50 €
Voda (1,5l) 0,62 €
1l mlieka 1,10 €
1kg syra 7,30 €
Porcia jedla v rýchlom občerstvení 5 €
Porcia jedla v lacnej reštaurácii  5 €
Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy 12 €
Kapučíno 1,80 €
Fľaša vína 7,50 €

Sviatky

1. a 2. január Nový rok 
12. marec Deň nezávislosti republiky Maurícius 
Apríl Veľkonočný pondelok 
1. máj Sviatok práce 
1. november Deň všetkých svätých 
25. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR