Kolumbia

Kolumbia je rozmanitá, fascinujúca a ohromujúca na každom kroku. Zlaté tropické karibské pláže či zelené horské oblasti, najšťastnejší ľudia na svete, mestá plné života a ďalších tisíc úžasných miest tvorí túto severnú krajinu Južnej Ameriky.

Kolumbiu môžeme rozdeliť na niekoľko regiónov. Severná časť pri Karibiku je plná bujnej prírody, lesov, dún, krásneho mora a koralových útesov. Je domovom fascinujúcich domorodých kultúr, afrických potomkov, karnevalov, hudby a posvätných archeologických lokalít. Pozornosť priťahuje mesto Montería, ktoré bolo založené 1. mája 1777 pri rieke Sinú. Nachádzajú sa tu savany a prekvitajú tu ranče s dobytkom. Karibské more je vzdialené cca 60 km. Zaujímavá je i obec Lorica, ktorá je súčasťou ľudového dedičstva Kolumbie, či San Antero a oslíky v čase sviatkov. Za dobrodružstvom sa dá vyraziť v Monteríi aj do tematického parku, kde sa nachádzajú aligátory.

30 km od prímorského mesta Santa Marta sa nachádza nádherný národný park Tayrona. Zaberá plochu 225 km2 a tvoria ho krásne nedotknuté karibské pláže, vodopády a hustý dažďový prales. Hory národného parku sa dvíhajú až do výšky 900 m. Tayrona sa radí medzi významné ekologické rezervácie Južnej Ameriky. Má obrovské množstvo pestrej flóry a fauny. 

Krajina
Kolumbia Kolumbia
Hlavné mesto
Bogota
Časový posun
-7h
Mena
kolumbijské peso
Dĺžka letu
10h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Kolumbia má 1 141 748 mil. km2 a 51 974 402 obyvateľov.
Jazyky
španielsky
Náboženstvo
rímskokatolícke 95%
Vakcinácia
Povinné očkovanie proti niektorému ochoreniu pri vstupe do krajiny nie je vyžadované. O odporúčaných očkovaniach poskytu...
Povinné očkovanie proti niektorému ochoreniu pri vstupe do krajiny nie je vyžadované. O odporúčaných očkovaniach poskytujú na Slovensku informácie príslušné oddelenia cudzineckých chorôb.
Žena v Kolumbii
Kolumbijská kultúra. Foto: CK SATUR

Od mesta Santa Marta vedie niekoľko chodníkov a ciest ku archeologickým lokalitám ako je Stratené mesto cez divokú ale nádhernú džungľu. 

Kolumbijská džungľa
Kolumbijská džungľa. Foto: unsplash.com

Západná časť Kolumbie je obmývaná Tichým oceánom. Vyniká rozmanitým ekosystémom, divokými lesmi, ktoré sa stretávajú s oceánom, kde si plávajú veľryby, korytnačky, čo si hniezdia na veľkých prázdnych plážach. Najpopulárnejšou aktivitou je tu pozorovanie veľrýb, ktoré sem prichádzajú každý rok, od júla do novembra.

pobrežie v Kolumbii
Tichomorské pobrežie v Kolumbii. Foto: unsplash.com

Nuquí je exotická oblasť tichomorského kolumbijského pobrežia. Vyniká pre bohatstvo flóry a fauny a ponúka pokojné prostredie. 

Nuquí
Nuquí. Foto: unsplalsh.com

Na západe krajiny leží mesto Popayán s elegantnými bielymi kostolmi a budovami. Mesto založil Sebastian de Belalcázar v roku 1537 a patrí medzi najdôležitejšie náboženské centrá v Kolumbii. Okolie mesta ponúka krásne hory, údolia a jazerá. Jedno z najstarších miest Kolumbie je Buga. Slávne je pre Baziliku nášho Pána zázrakov, kde prichádzajú pútnici z celého sveta. Bazilika sa stavala 15 rokov a slávnostne bola otvorená v roku 1907. Každý rok mesto navštívi okolo 3 mil. ľudí. Centrum mesta tvoria budovy zo 17. a 18. storočia a významná je i stará železničná stanica s koloniálnou architektúrou. Významnou pamiatkou je Academia de Historia Leonardo Tascón, kde sú obrazy hrdinov, a list, ktorý napísal Simón Bolívar o svojem pobyte v Buge krátko pred smrťou. 

Pláž národného parku Tayrona
Pláž národného parku Tayrona. Foto: unsplash.com

V blízkosti mesta Buga leží lesný park Bosque do Yocoto, jazero Calima, národný park Las Hermosas, Laguna de Senso či hacienda El Paríso, ktorá bola prerobená na múzeum domov. V tejto oblasti sa pestuje cukrová trstina, preto sa tu vyrába množstvo sladkostí, ako „jeleas“ – želé, „cristalizados de limón y narnja“ – citrusové cukríky. 

Yocoto.
Yocoto. Foto: unsplash.com

Západné Kolumbijské Andy tvoria vresoviská a údolia. Zároveň sú to akési „historické Andy“ kde začala kolonizácia a boj za oslobodenie. Oblasť je plná legiend o slávnom El Dorado. Od hlavného mesta Bogota sa rozprestiera smerom na sever. Vyniká krásnou prírodou a bohatou gastronómiou. Známy región Antioquia a mesto Jericó sú plné tradícií a krásnych scenérií. Ďalším významným mestom je Pereira, ktoré bolo založené v roku 1863, ktorého časť územia je na zozname UNESCO. Jedná sa o kávovú kultúru krajiny.

Pereira
Pereira. Foto: unsplash.com

Zona Cafetera je oblasť v srdci Kolumbii, kde sa pestuje vynikajúca káva a to v regióne Andino. Dnes je kolumbijská káva pestovaná najmä v oblasti medzi mestami Cali, Medellín a Bogota. Táto oblasť je známa aj ako Eje Cafetera a je zaradená do svetového dedičstva. Tunajšia káva sa radí medzi tie najlepšie a najkvalitnejšie na svete. V Zona Cafetera môžete vyskúšať stovky druhov káv, spoznať kávové plantáže a dozvedieť sa o jej pestovaní a spracovaní. Dokonca tento areál je možné spoznať aj z vyhliadkového balóna. Výroba kávy v Kolumbii má povesť, že produkuje jemnú, dobre vyváženú kávu. Prvé kávové plodiny boli vysadené vo východnej časti krajiny. V roku 1808 bola prvá komerčná produkcia zaregistrovaná so 100 zelenými kávovými vreckami, ktoré boli vyvezené z prístavu Cucuta, blízko hranice s Venezuelou.  

Zona Cafetera
Zona Cafetera. Foto: unsplash.com

Celý región tvoria nádherné scenérie. Typické sú i zmeny počasia a to niekoľkokrát v priebehu dňa. Okrem kávy sa tu nachádzajú i múzeum so zbierkou predkolumbovských artefaktov, veža katedrály Manizales s krásnymi výhľadmi či termálne pramene Santa Rosa a San Vincent. Zároveň je to východiskové miesto na objavovanie Ánd.

kolumbijská káva
Spracovanie kolumbijskej kávy. Foto: unsplash.com

Medellín leží v úzkom údolí v Andách. Pýši sa modernou ako aj koloniálnou architektúrou. Má množstvo parkov so zaujímavými umeleckými inštaláciami ako je na Plaza Botero, kde je vystavených viac ako 20 veľkých bronzových sôch od medzinárodne uznávaného miestneho umelca Fernanda Botera. Pekný pohľad na mesto sa naskytá z parku Arvi, z lanovky Metrocable. História mesta aj dnes pulzuje pri katedrále Metropolitana, ktorá bola postavená v roku 193 a baziliky Nuestra Senora de la Candelaria z 18. storočia. Zaujímavá je i kovová soka Monumento a la Vida neďaleko univerzity. V meste sú múzeá Museo de Arte Moderno a Museo El Castillo, ktoré sa nachádzajú v bývalom sídle bohatého podnikateľa. Medellín bol v 90 rokoch minulého storočia oficiálne hlavným mestom vrážd. Meno ako Pablo Escobar sa zapísalo do dejín mesta ako i Kolumbie. Od vtedy sa však veľa zmenilo a Medellín pôsobí ako ktorékoľvek iné veľké mesto.

Medellín.
Medellín. Foto: unsplash.com

Pozornosť priťahuje aj botanická záhrada so zaujímavou štruktúrou Orquideorama, ktorá pripomína kyticu obrovských drevených kvetov, ktoré tvoria veľký baldachýn.

Botanická záhrada Medellín
Botanická záhrada Medellín. Foto: unsplash.com

V meste Villavicencio, ustupujú Východné Andy rozľahlým kolumbijským východným rovinám. „Villavo“, ako sa mestu zvykne hovoriť,  má tradičný „llanero folklór“, čo je podujatie, kde malé skupiny llaneros, kolumbijských kovbojov alebo pastierov prenasledujú dobytok na koňoch doprevádzaných hudbou „joropo“, ktorá využíva harfy a „maracas“, pričom sa tancuje miestny tanec „zapateo“.

Top lokality

Cartagena

Cartagena je významným prístavom založeným v roku 1533, ktorý sa nachádza na severnom pobreží Kolumbie v regióne Karibského pobrežia. Bola strategicky umiestnená medzi riekami Magdalena a Sinú a stala sa tak hlavným prístavom pre obchod medzi Španielskom a jeho zámorskou ríšou. 

Cartagena
Cartagena. Foto: CK SATUR

Počas koloniálnej éry bol tento prístav kľúčový pre vývoz peruánskeho striebra do Španielska a na dovoz afrických otrokov. Cartagena je piate najväčšie mesto v Kolumbii a druhé najväčšie v regióne po Barranquille. Mestská oblasť Cartagena je tiež piata najväčšia mestská oblasť v krajine.

žena v Kolumbii
Kolumbijská žena. Foto: unsplash.com

Guatapé

Ospalé mesto Guatapé leží v severozápadnej časti krajiny. Ikonou mesta je veľký kus skaly La Piedra del Peñol, ktorý sa týči uprostred umelého jazera. 

Guatapé
Pohľad na Guatapé. Foto: unsplash.com

Jazero bolo vytvorené v 60. rokoch minulého storočia na hydroelektrické účely. Samotné mesto Guatapé je staré tak ako jazero, preto si dokázalo vytvoriť svoj jedinečný vzhľad.

Guatapé v Kolumbii.
Jedinečná formácia Guatapé v Kolumbii. Foto: unsplash.com

Barranquilla

Mesto Barranquilla je známe i pod názovom „la Arenosa“ (piesočná) a tiež ako „Curramba la Bella“ (krásna Curramba). Je to mesto spisovateľov, hudobníkov a maliarov. Práve tu sa deje ten najdôležitejší kolumbijský karneval, ktorý je zapísaný aj na zozname UNESCO. Mesto je dôležitým prístavom celej krajiny a preto sa mu hovorí ako „Zlatá brána do Kolumbie“. Historické centrum tvorí Paseo de BOlívar, radnica, kostol San Nicolas, Plaze de San Roque. Charakteristickou budovou je hrad San Antonio de Salgar či katedrála Queen Mary. V meste sa nachádza Múzeum moderného umenia Baranquilla, kde sú diela významných umelcov ako Fernando Botero, Alejandro Obregón či Salvador Dalí.

Barranquilla.
Barranquilla. Foto: unsplash.com

Santa Marta

Mesto Santa Marta a jej okolie vzbudzuje jedinečnosť, ušľachtilosť a nevšednú krásu zelene, mora, slnka, piesku a horou Sierra Nevada. V meste žije okolo 30 000 ľudí z domorodých etnických skupín ako Kogi, Arhuaco, Wiwa a Kankuamo. V skutočnosti UNESCO túto oblasť vyhlásilo za biosférickú rezerváciu a svetové dedičstvo v roku 1979. Srdcom mesta je Tayrona s koloniálnymi pokladmi.

Santa Marta.
Santa Marta. Foto: unsplash.com

Quinta de San Pedro Alejandrino bola posledným sídlom Simóna Bolívara a preto je považovaná za jednu z hlavných národných pamiatok krajiny. Santa Marta svojim opojným kúzlom priťahuje i na svoje pláže, ako Cape San Juan, Bahía Concha, Nequanje či len pár minút od historického centra pláž El Rodadero s bielym pieskom. Na promenáde Bastidas Boardwalk je očarujúci západ slnka.

Quinta de San Pedro
Quinta de San Pedro. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Bogota je hlavným a najväčším mestom Kolumbie. Bogotá bola založená 6. augusta 1538 ako hlavné mesto Nového kráľovstva v Granade španielskym conquistadorom Gonzalo Jiménezom de Quesadom. Mesto sa nachádza v centre Kolumbie na vysokej náhornej plošine známej ako Savana de Bogota.

Bogota
Hlavné mesto Bogota. Foto: unsplash.com

Bogota má množstvo kultúrnych miest vrátane 58 múzeí, 62 umeleckých galérií, 33 knižníc, 45 divadiel, 75 športovísk a atraktívnych parkov a viac ako 150 národných pamiatok. Mnohé z nich sú celosvetovo známe, ako napríklad Kolumbijské národné múzeum, ktoré je jedným z najstarších v Amerike. 

Kolumbia
Kolumbia. Foto: CK Satur

V celej histórii Kolumbie existujú tri budovy, ktoré slúžili ako ústredie Justičného paláca. Prvá bola neoklasicistická stavba navrhnutá architektom Pablo de la Cruz. Budova bola však zničená požiarom počas nepokojov v roku 1948, ktoré sú známe ako Bogotazo. Budova, ktorá nahradila túto, bola navrhnutá v 60. rokoch architektom Robertom Londoñom s modernistickou tendenciou s neoklasickými prvkami. Po zničení aj tohto paláca boli sudcovia poslaní na čele s Fernando Uribe Restrepo do nepohodlných zariadení Banco de la Repúblic až do doby, dokým nebola postavená nádherná budova Palácu Spravodlivosti, ktorá stojí na tom istom mieste ako tá, ktorá zhorela v roku 1948. Námestie Plaza de Bolívar v Bogote podčiarkuje klasickú európsku architektúru. 

Plaza de Bolívar
Plaza de Bolívar. Foto: unsplash.com

Monserrate je hora, ktorá dominuje centru mesta Bogota s jej výškou 3152 m. n. m. v Kolumbii. Hora, ktorá bola v predkolumbijských časoch považovaná za posvätnú, keď bola obývaná domorodým kmeňom Muisco, je dnes pútnickým miestom, ako aj významnou turistickou atrakciou. Okrem kostola sa na vrchole nachádzajú aj reštaurácie, kaviarne, obchody so suvenírmi a mnohé menšie turistické zariadenia. Monserrate je prístupná lanovkou alebo horolezectvom, ktorý preferujú najmä pútnici.

pohľad na Bogotu
Monserrate a pohľad na Bogotu. Kolumbia. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na vycestovanie sú mesiace december, január a február, ale tiež október, november a marec, apríl, kedy je stále vhodné počasie ku cestovaniu po krajine. Klíma v krajine je tropická popri pobreží a chladnejšie je v horách. 

Letisko a dĺžka letu

Odlety sú možné napríklad z Viedne s prestupom vo Francúzsku, Holandsku či Nemecku. Lety s prestupom sú v trvaní cca 15 - 16 hodín. Priame lety z Viedne aktuálne nie sú. 

Zastupiteľský úrad

Embassy of the Slovak Republic, SES, Avenida da Nacoes, Qd. 805, Brasilia, Brasília, Brasília-DF, 70200-902, Brazil


tel: +55 61 3443 1267, +55 61 3242 9719
e-mail: emb.brasilia@mzv.sk

Víza a doklady

Na cestu do krajiny postačuje slovenským občanom platný cestovný pas. Bezvízový vstup sa týka turistických, obchodných a služobných ciest, ktorých dĺžka v jednom polroku neprekročí 90 dní. Cestovný pas musí byť platný minimálne ešte 6 mesiacov od vstupu na územie Kolumbie.

Tipy na výlety v Kolumbii

 • suvenír - šatky z Mendellínu
  • Top

  Avenida El Poblado je miesto, ideálne na nákupy. Nájdete tu Centro Comercial Oviedo. Miestne trhy sa nachádzajú v Mi Viejo Pueblo Centro Artesanal, kde sú obchody so suvenírmi. Lacnejší tovar nájdete v časti Mercado de San Alejo. Obe sú v blízkosti centrálneho parku Parque de Bolivar. Medellín je tradičným centrom textilnej výroby. Špecialitou regiónu sú kožené výrobky všetkého druhu, vrátane topánok, tašiek, opaskov, peňaženiek a pod.

 • Cartagena de Indias, Kolumbia
  • Top

  Od svojho založenia v šestnástom storočí a počas španielskej koloniálnej éry bola Cartagena de Indias jedným z najdôležitejších prístavov v Amerike. Od tohto obdobia sa tu nachádza väčšina umeleckého a kultúrneho dedičstva. V roku 1811 vyhlásila Cartagena nezávislosť od Španielska. Tento deň je národný sviatok v Kolumbii a v meste sa slávi počas štyroch dní známy ako Fiestas de Independencia. Cartagena bolo mesto spojené s predovšetkým pirátskou históriou, pretože práve sem boli smerované všetky útoky pritáov z Európy.

  • Top

  V národnom parku Tayrone sa nachádzajú i archeologické lokality ako Ciudad Perdida "Stratené mesto", a to uprostred pohoria Sierra Nevada de Santa Marta v hornom údolí rieky Río Buritaca. Založené bolo okolo roku 800. Historické ruiny zaberajú plochu cca 2 km2 a tvorené sú zo 170 okrúhlych a oválnych terás, ktoré sú spojené kamennými chodníkmi. Mesto objavili hľadači pokladov v roku 1972. Tí svoje zlaté predmety nájdené v meste začali rozpredávať, a tak sa svet o tri roky neskôr o "Stratenom meste" dozvedel. Časť mesta leží vo výške 900 m. Do mesta je možný prístup peši cez džungľu (cca 40 km), čo trvá niekoľko dní. Východiskovým bodom je mesto Santa Marta.

 • Quibdó
  • Top

  20. septembra sa v Quibdó začína oslava patróna San Francisca de Asís alebo „San Pacho“, ako ho s volajú miestni obyvatelia. Festival San Pacho, ktorý UNESCO v roku 2012 zaradilo do zoznamu svetového dedičstva, vás ohromí svojimi farebnými a rytmickými oslavami.

 • La Candelaria, Kolumbia
  • Top

  Historická štvrť La Candelaria v centre Bogoty je podobná starému mestu v iných mestách. Architektúra starých domov, kostolov a budov má španielske koloniálne, barokové a umelecké dekorácie. V tejto štvrti sa nachádza niekoľko univerzít, knižníc a múzeí. Môžete tu nájsť viaceré zaujímavé budovy a pamiatky ako napríklad Múzeum Botero, kde sa nachádzajú rôzne umelecké diela svetoznámeho Picassa, či Múzeum zlata, kde as nachádza viac ako 36 000 kusov zlata, dreva, škrupín a kameňov, ktoré sú organizované troch podlažiach.

 • zemiaky s mäsom a omáčkou
  • Top

  V meste Santa Marta stojí za to ochutnať „chipi chipi“ – polievku z mušlí, vyprážané ryby, „patacones“ – vyprážané zelené banány, „arroz con coco“ – lahodnú kokosovú ryžu a „cocadas“ – skvelé kokosové makrónky. V cenrálnej časti krajiny dominujú zemiaky s mäsom, s omáčkou a zeleninou.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Kolumbii