Keňa

Kde by sme našli krajinu, kde sa striedajú savany, gejzíry, neúrodné útesy, dažďové pralesy a kde sa pozdĺž rovníka tiahne zasnežená hora smerom na horúcu púšť? Niekoľko kilometrov od vysokých panelových domov v Nairobi sa gepardy len tak znudene prechádzajú a blízko letiska sa zebry pasú rovnako nerušene, ako by žili s človekom od večnosti.

Keňa je svetom safari, kde levy naháňajú svoje raňajky, slony sa pomaly prechádzajú vedľa nášho auta a zvedavé paviány sa na nás pozerajú. Keňa má tiež bohatstvo ľudskej kultúry, kde nájdeme viac ako sedemdesiat etnických skupín, ktoré si zachovávajú svoje zvyky, tradície, oblečenie, tradičné náradie celé stáročia. Spojte dobrodružné safari a príjemný oddych na krásnych bielych plážach Indického oceánu – vitajte v čarovnej Keni.

Krajina
Keňa Keňa
Hlavné mesto
Nairobi
Časový posun
1h
Mena
kenský šiling
Dĺžka letu
8h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Celková rozloha Kene je 580 367 km2 a žije tu približne 48 miliónov obyvateľov. V Keni nájdeme viac než sedemdesiat etni...
Celková rozloha Kene je 580 367 km2 a žije tu približne 48 miliónov obyvateľov. V Keni nájdeme viac než sedemdesiat etnických skupín, z ktorých najväčšie sú: Kikuyu 22%, Luhya 14%, Luo 13%, Kalenji 12%, Kamba 11%, Kisii 6%, Meru 6%, iné 15% (Maasai, Samburu, Turkana, Digo, Mijikenda) a neafrické 1% (Arabi, Európania, Ázijci).
Jazyky
Oficiálnymi jazykmi sú angličtina a svahilčina, pričom národným jazykom je svahilčina.
Náboženstvo
Hlavným, dominantným náboženstvom je kresťanstvo (60% protestanti, 21% katolíci, 4% kresťania), na pobreží je islam (10%...
Hlavným, dominantným náboženstvom je kresťanstvo (60% protestanti, 21% katolíci, 4% kresťania), na pobreží je islam (10%), tradičná viera, neveriaci a iní (5%).
Elektrický prúd
Napätie je 220 - 240 V, používa sa britský typ zásuviek.

Top lokality

Mombasa

Druhé najväčšie mesto Kene leží na pobreží Indického oceánu. Mombasa je významným prístavným mestom na pobreží. Nenechajte si v meste ujsť najstarší miestny zeleninovo ovocný trh, ktorý sa volá MacKinnon, jednu z najstarších hinduistických chrámov Shri Swaminarayan, kde sú všetci návštevníci chrámu vítaní, Uhuru Gardens a obrovské kly zdobiace hlavný ťah v meste, ktoré boli vyhotovené na korunováciu kráľovnej Alžbety II. v roku 1953. Nájdete ich na Moi Avenue. Určíte nevynechajte ani najstaršiu anglikánsku katedrálu v Mombase.

Mombasa
Mombasa. Foto: flickr.com

Hlavné mesto

Nairobi

Hlavné mesto Kene Nairobi je jedno z najmodernejších afrických miest a bolo založené v roku 1899, toho času Britmi, na polceste k jazeru Viktória. V súčasnosti niekoľko miliónové mesto má rozlohu takmer 700 kilometrov štvorcových, z ktorého 120 zaberá národný park Nairobi. Centrum mesta je veľmi malé, má iba 5 kilometrov štvorcových.

Národný park Nairobi. Keňa
Národný park Nairobi. Keňa. Foto: unsplash.com

V centre nájdete veľa nákupných centier a supermarketov. Nachádza sa tu mauzóleum Jomo Kenyatta, parlament, prezidentská kancelária, historická budova železnice, veľký mestský trh, masajský trh, arborétum, národné múzeum a tiež aj mnoho výborných reštaurácií.

Nairobi
Nairobi. Foto: flickr.com

Kedy vycestovať

Keňu môžete navštíviť celoročne. Obdobie dažďov je od apríla do júna. Počasie na pobreží je tropické, s dennými teplotami až do 34 stupňov Celzia, večer je príjemne okolo 29 stupňov Celzia. Ďalej od pobrežia je počasie miernejšie kvôli rôznym nadmorským výškam. Veľká migrácia zveri je v júli a v auguste (Masai Mara). Výstup na najvyšší vrch Kene na Mount Kenya (5199 m) je najideálnejší v januári a vo februári.

Letisko a dĺžka letu

Medzinárodné letiská sa nachádzajú v Nairobi (Jomo Kenyatta International Airport), Mombase (Moi International Airport), Eldoret (Eldoret International Airport). Do Kene sa letí približne 8 hodín.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi, Jakaya Kikwete Road, P.O.Box 30 20, Nairobi 00 100, Keňa

Tel: +254 202 721 896, +254 202 721 898
Mobil: +254 731 282 826 (pohotovostný mobil)
Email: emb.nairobi@mzv.skv

Víza a doklady

Pre návštevu Kene potrebujete cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po požadovanej dobe pobytu. O víza je možné požiadať elektronicky na webe. Poplatok za vízum je 50 USD. Kenské úrady vydávajú víza na jeden vstup na dobu 30 alebo 90 dní.

Kriminalita

Aj keď je Keňa v porovnaní s niektorými okolitými africkými krajinami bezpečnou destináciou, vo veľkých mestách a na pobreží viac na sever existujú problémy s kriminalitou. Mnoho vlád varuje cestujúcich pred hrozbou terorizmu. Najnovšie informácie nájdete na internetových stránkach Ministerstva zahraničných vecí.

Doprava

Autobusy

V Keni môžete využiť miestnu dopravu tzv. „matatu“. Väčšinou sú to malé autobusy, ale nájdeme aj väčšie autobusy, ktoré vo veľa prípadoch jazdia veľmi rýchle a nebezpečne a sedia v nich natlačení cestujúci. Väčšina týchto dopravných prostriedkov je bez klimatizácie. Stanovený čas odchodov určený nemajú, mnohokrát vyrážajú keď sa naplnia cestujúcimi.

Železnica

Stará železničná trať je vo veľmi zlej kondícii. Nová železničná trať začala prevádzku v roku 2017 a spája pobrežné mesto Mombasa s hlavným mestom Nairobi. Cesta vlakom trvá približne 6 hodín a cena je približne od 10 USD do 30 USD.

Lietadlo

Na väčšie vzdialenosti a pohodlnejšie cestovanie sa odporúča využiť miestnu leteckú prepravu a využiť letecké spoločnosti ako napríklad Jambojet, Fly540.

Prenájom auta / motorky

Na dlhé vzdialenosti sa veľmi neodporúča prenájom áut z dôvodu chaotickej dopravy. V mestách je možnosť nájsť auto požičovne v cene od 35 - 40 USD na deň. Treba myslieť na to, aby ste vždy mali zvnútra zamknuté auto. Prenájom motorky sa z bezpečnostných dôvodov neodporúča, ak by ste sa predsa rozhodli, cena za prenájom skútra pohybuje od 20 USD za deň prenájmu.

Sviatky

01. január Nový rok
podľa kalendára Veľkonočný piatok 
podľa kalendára Veľkonočný pondelok
  Eid al-Fitr – podľa pozorovania Mesiaca (sviatok moslimov na ukončenie mesiac trvajúceho pôstu)
  Eid al-Adha – podľa pozorovania Mesiaca (festival „obety“ je poctou ochoty Abraháma obetovať svojho syna ako akt poslušnosti Božiemu príkazu)
01. máj Sviatok práce
01. jún Deň „Madaraka“ (deň samostatnej samosprávy)
10. október Deň „Moi“ (na počesť bývalého prezidenta Kene)
20. október Deň „Kenyatta“
12. december Deň nezávislosti
25. december Vianoce

Tipy na výlety v Keni

 • Jamhuri Day
  • Top

  „Jamhuri“ vo svahilčine znamená „republika“. Tento slávnostný deň sa koná každoročne 12. decembra. Je to aj dvojitý sviatok, pretože 12. decembra 1963 získala krajina nezávislosť od Británie a o rok neskôr, 12. decembra 1964 sa Keňa stala republikou. V celej krajine sa konajú rôzne vystúpenia, kultúrne podujatia a rôzne oslavy, ktoré vyvrcholia ohňostrojom a leteckou šou.

 • mandazi
  • Top

  Väčšina jedál v Keni sa nedá predstaviť bez mäsa. Obyvatelia tiež konzumujú veľa strukovín, ryže, zemiakov a tiež používajú veľa kukuričnej múky na prípravu pyré. Nemôžeme zabudnúť na rôzne druhy korenia (čili, zázvor, cesnak, čierne korenie, kari), jedlé oleje (palmový a kokosový olej) a veľmi chutné pokrmy ochutené kokosom. Medzi obľúbené pochúťky na raňajky patrí "mandazi", ktoré je podobné šiškám.

 • Mombasa Carnival
  • Top

  Oslavy kenskej kultúry sa konajú v novembri na pobreží v Mombase. Nájdete tu hudobníkov, tanečníkov, umelcov a v rámci dní karnevalu sa konajú rôzne koncerty. Hlavnou atrakciou je paráda na hlavnej ulici, kde sa predvádzajú rôzne kmene v ich tradičnom oblečení.

 • festival v Lamu
  • Top

  Koná sa približne v novembri a trvá tri dni, na pobreží Indického oceánu v svahilskom mestečku Lamu, kde počas festivalu môžete zažiť atmosféru oslích pretekov, alebo show starých arabských plachetníc.

 • Ostro lamu v keni
  • Top

  Súostrovie Lamu sa nachádza približne 210 km severne od Malindi, a pozostáva z troch ostrovov: Pate, Manda a Lamu. Lamu je miestom, ktoré predstavuje jasné kontinuum medzi svahilským pobrežím v minulosti a súčasnosťou. Jeho staré mesto sa od 18. storočia zmenilo len veľmi málo a vďaka hojnosti tradičnej architektúry je z neho najzachovalejšie zo svahilských miest východnej Afriky.

 • Údolie marafa v keni
  • Top

  Pozoruhodné miesto Marafa, alebo aj „Diablova kuchyňa“, ako ju prezývajú, sa nachádza severne od Malindi. Je to údolie erodovaných pieskovcových stĺpov, niektoré z nich sú vysoké až 30 metrov. Údajne bola kedysi Marafa obývaná kmeňom Giriama, ktorý bol tak bohatý, že si jeho ľudia umývali telo radšej mliekom ako vodou. Údolie je tak ohromujúce skoro ráno, ako aj popoludní na západ slnka, nakoľko ho svetlo farbí do úžasných červených až bledoružových farieb.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Keni