Kanárske ostrovy

Kanárske ostrovy sú pre svoju ustálenú a príjemnú klímu nazývané "ostrov večnej jari". Priemerné teploty medzi 18-25 °C v zimnom období a 24-29 °C v lete sú úplne ideálne k životu, a preto ich vedci uznávajú za jedno z miest s najlepšou klímou na svete. Tieto stále teploty ovplyvňuje nielen geografické umiestnenie blízko Afriky, ale aj vlhké pasáty z Azorských ostrovov.

Zaujímavosťou ostrovov je rôznorodá mikroklíma na krátkych vzdialenostiach. Zatiaľ čo na južnom pobreží je klíma takmer po celý rok suchá a slnečná, vo vyšších polohách hory zastavujú pasáty a vznikajú veľké teplotné rozdiely. V zimnom období sa dokonca v najvyšších miestach ostrova Tenerife a Gran Canaria môžete stretnúť so snehovou pokrývkou, ktorá je pre miestnych obyvateľov obrovskou zábavou.

Kanárske ostrovy sú vulkanického pôvodu. Na väčšine z nich môžete pozorovať zvyšky vulkánov, lávové polia a dokonca aj mesačnú krajinu na Tenerife. Celkom existuje 13 ostrovov, ale sprievodcovia zmieňujú väčšinou sedem, a od roku 2018 osem najväčších: Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro a La Graciosa. Veľkou zaujímavosťou Kanárskych ostrovov je, že sa značne líšia podľa vzdialenosti k Afrike a podľa veku ostrova.

Krajina
Kanárske ostrovy Kanárske ostrovy
Hlavné mesto
Las Palmas de Gran Canaria, Santa Cruz de Tenerife
Časový posun
-1h
Mena
euro
Dĺžka letu
5h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Kanárske ostrovy sú súčasťou Španielska. Španielsko je demokracia vo forme parlamentnej vlády v rámci konštitučnej monar...
Kanárske ostrovy sú súčasťou Španielska. Španielsko je demokracia vo forme parlamentnej vlády v rámci konštitučnej monarchie.
Rozloha a populácia
Rozprestiera sa na 505 990 km² a má približne 46,7 milióna obyvateľov.
Jazyky
Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, ba...
Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie.
Náboženstvo
kresťanstvo
Elektrický prúd
Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V. Málokedy sa stretnete so starým typom zásuviek. V každom obchode s do...
Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V. Málokedy sa stretnete so starým typom zásuviek. V každom obchode s domácimi potrebami možno zakúpiť adaptér (adaptor).

Top lokality

Gran Canaria

Gran Canaria je tretí najväčší z Kanárskych ostrovov a často býva  nazývaný „kontinent v malom“. Na juhu nájdete suché vyprahnuté kamenné pustiny a „Saharské duny“,  v centre ostrova večne zelené vavrínové lesy a na severe banánovníkové plantáže. Dominantou ostrova je najvyššia hora Pozo de las Nieves (1 949 m n.m.). Odtiaľto až na pobrežie je ostrov pretkaný hlbokými roklinami s rôznorodou krajinou. V horskej krajine pôsobia malebne vodné nádrže a priehrady, okolo ktorých sa nachádzajú palmové oázy. Za návštevu stojí tiež historické centrum hlavného mesta Las Palmas, alebo mesto „balkónových domov“ Teror. Puerto Mogán svojou jedinečnou architektúrou a prístavom pripomína Benátky.

Maspalomas na ostrove Gran Canaria
Maspalomas na ostrove Gran Canaria. Foto: depositphotos.com

Tenerife

Tenerife, najväčší z Kanárskych ostrovov a tiež ostrov najväčších možností. Na juhu nájdete suché vyprahnuté kamenné pustiny, na severe zelený subtropický pás, v centre ostrova rozsiahle borovicové lesy, ktoré v nižších zónach prechádzajú do večne zelených vavrínových zón. Dominantou ostrova je najvyššia hora Španielska - Pico del Teide (3718 m.n.m).

Ostrov Tenerife a najvyšší vrch Španielska
Ostrov Tenerife a najvyšší vrch Španielska. Foto: CK SATUR

Jedná sa o sopku, ktorej posledný výbuch sa datuje do roku 1492, kedy ho dokonca zo svojich lodí pozoroval Krištof Kolumbus pri svojej prvej ceste cez Atlantik. Pohľad na majestátnu horu nepriťahuje iba dnešných turistov, ale uchvacoval už pôvodných obyvateľov ostrova, tzv. Guancha, ktorí ju uctievali ako svätú horu. Aj keď už dnes okraj krátera nie je príliš horúci, tak napriek tomu pri výstupe na vrchol neunikneme sírovým výparom. Turisti si ostrov obľúbili nielen pre prírodné krásy, ale hlavne celoročné možnosti kúpania v Atlantiku. Jediná svetlá pláž sa nachádza nad hlavným mestom Santa Cruz. V najväčších turistických letoviskách na juhu nájdeme od svetlej pláže v Los Cristianos cez pláže v Playa de Las Americas a vulkanicky-čiernu Fanabe. Vulkanické pláže s liečivými účinkami sú tiež v Los Gigantes a v Puerto de la Cruz.

Tenerife
Tenerife. Foto: depositphotos.com

Fuerteventura

Druhý najväčší ostrov je silne ovplyvnený africkým kontinentom, ktorého vzdialenosť je v najbližšom bode len 98 km. Vďaka tomu turisti na Fuerteventure vyhľadávajú hlavne kilometrové pláže, vytvorené z jemného saharského piesku. Tieto pláže sú zaradené medzi najkrajšie pláže Atlantiku. Tie najkrajšie nájdeme na juhu ostrova - Playa Jandía, Morro Jable, Costa Caleta, jedná sa o dlhé svetlé pláže. Naopak na severe, pri meste Corralejo nájdeme prírodnú rezerváciu takmer bielych dún, ktoré sú vizuálne veľmi krásne, ale veľmi často tu býva veterno. Centrum ostrova vytvára pozostatky vulkánov, ktoré vietor zaoblil do hnedočervených kopcov. Na ostrove je veľmi málo vegetácie.

Dlhé pieskové pláže na ostrove Fuerteventura
Dlhé pieskové pláže na ostrove Fuerteventura. Foto: CK SATUR

Lanzarote

Vulkanický ostrov Lanzarote je štvrtý najväčší ostrov. Charakteristiku ostrova zmenili mohutné sopečné erupcie z rokov 1730 a 1824, ktorých láva zaliala štvrtinu ostrova. Ešte dnes môžete v Národnom Parku Timanfaya alebo Montanas de Fuego pozorovať vulkanické experimenty. Lanzarote očarí tiež jednotnou architektúrou bielych domčekov s modrými alebo zelenými okenicami. Na zachovanie jednotného vzhľadu ostrova mal vplyv najslávnejší umelec, architekt a sochár - Cesar Manrique. Pláže na ostrove sú veľmi rôznorodé - od svetlých pláží juhu, cez hnedé až čierne - vulkanické.

Lanzarote
Lanzarote. Foto: CK SATUR

La Gomera, La Palma a El Hierro

Západné Kanárske ostrovy sa nachádzajú najďalej od Afriky. Vznikli z morského dna ako posledné. To značne charakterizuje ich zaujímavý vzhľad. Vzhľadom k vyšším zrážkam je sever ostrovov veľmi zelený. Dokonca na La Gomere môžete obdivovať treťohorný prales - Národný park Garajonay a na ostrove La Palma - Národný park Caldera de Taburiente.

Ostrov La Gomera
Ostrov La Gomera. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Las Palmas de Gran Canaria

Hlavné mesto ostrova je najväčším mestom na Kanárskych ostrovoch a súčasne hlavným mestom východnej provincie. Vďaka Krištofovi Kolumbovi, ktorý sa tu trikrát zastavil pri svojich zámorských cestách, sa mesto stalo jedným z najdôležitejších prístavov Atlantiku, spájajúcej tri kontinenty. Za návštevu rozhodne stojí historická štvrť Vegeta, ale aj jedna z najdlhších a najkrajších prírodných mestských pláží Atlantiku - Playa de las Teresitas. Za návštevu tiež stojí najväčšie akvárium na ostrovoch, tzv. Poema del Mar.

Katedrála Santa Anna v Las Palmas
Katedrála Santa Anna v Las Palmas. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Kanárske ostrovy sú jedna z mála Európskych oblastí, kam môžete cestovať celoročne. vďaka stále príjemnej klíme sú nazývané "Ostrovy večnej jari", ale tiež boli vyhlásené ako jedno z najzdravších miest na svete. Hlavná sezóna je v zime, kedy sú síce trochu nižšie teploty - cca 19-25C °, ale turistov láka možnosť utiecť z "európskej zimy" a užiť si tu Vianoce alebo Nový rok. Letné teploty sa pohybujú okolo 27-33 ° C. Ak sa chcete vyhnúť masám ľudí, vyberte si mesiace mája a jún alebo september a október, kedy  tu veľmi príjemné teploty a na jeseň  viac vyhriaty Atlantik.

Letisko a dĺžka letu

Priamy let na Kanárske ostrovy z Viedne alebo Bratislavy trvá cca päť hodín.

Zastupiteľský úrad

C/Pinar 20, Madrid, Španielsko

Tel: +34 915903861
Mobil: +34 915903861
Email: emb.madrid@mzv.sk
www.mzv.sk/madrid

Dôležité telefónne čísla: Polícia, Ambulancia, Hasiči: 112

Víza a doklady

Na cestu nezabudnite platný cestovný doklad. Aj keď sme od 1. 5. 2004 členmi EÚ a pre cesty na území  stačí občiansky preukaz (len tzv. karta, od 1. 1. 2006 len s čítacou zónou), platný aspoň 3 mesiace po návrate.

Prosím, nezabudnite, že vaše cestovné pasy musia byť platné ešte aspoň pol roka po návrate z dovolenky. Deti musia vlastniť vlastné cestovný dokument.

Colné predpisy

V  sú zrušené colné kontroly. Dovoz určitého tovaru do Španielska však od určitého limitu prestáva byť pre vlastnú spotrebu a stáva sa dovozom tovaru, ktoré je nutné colne deklarovať.

Do Španielska je možné bezcolne doviezť: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 10 l alkoholických derivátov (tj. tvrdého alkoholu). Dovoz hotovosti do Španielska a jej vývoz je obmedzený čiastkou 9.999 EUR.

Tipy na výlety na Kanárskych ostrovoch

 • Escaldón de gofio
  • Top

  Escaldon de gofio je kašovitý rybí vývar zahustený gofio.

 • kuchyňa kanárskych ostrovov
  • Top

  Jedálniček na ostrove je predovšetkým zložený z veľkého množstva rýb, kreviet, mušlí, sépií, zeleniny, ovocia a vín .. Turistické centrá ponúkajú najmä medzinárodnú kuchyňu, ale určite si prídu na svoje aj tí, čo sa chcú zoznámiť s miestnou kuchyňou. Kuchyňa Kanárskych ostrovov je veľmi silne ovplyvnená španielskou a vyznačuje sa jednoduchosťou a rozmanitosťou.

 • krevety na paličke
  • Top

  Vynikajúce sú krevety grilované s cesnakom a olivovým olejom, vyprážané či v polievke.

 • Mojo rojo - picón
  • Top

  Mojo rojo - picón je pikantná červená omáčka zložená z čili, paprík, cesnaku, soli, korenia, octu, olivového oleja, šafranu a rasce.

 • Mojo verde
  • Top

  Mojo verde je jemná zelená omáčka, ktorá sa pripravuje z petržlenu a koriandra.

 • Papas arrugadas
  • Top

  Papas arrugadas sú zemiaky v šupke, varené vo veľmi slanej vode, ktoré sa podávajú silne posolené. Veľmi dobre chutia s mojo picón.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Kanárskych ostrovoch