Island

Islandská republika je ostrovným štátom, ktorý má rozlohu dvakrát viac ako Slovensko. Preslávili ju najmä ľadovce a sopky. Je to tiež krajina gejzírov a najmladšia pevnina v Európe. Nachádza sa na rozhraní severoamerickej a eurázijskej platne v Atlantickom oceáne.

Ostrov tvoria veľmi hrubé vrstvy vulkanických častí, ktoré vedci považujú na pomerné mladé. Milióny rokov je tu vulkanická činnosť aj aktívna, čím ostrov vzbudzuje neustály záujem zo strany širokej verejnosti. Veď len za posledných desať storočí došlo ku 150 výbuchom z viac ako 30 sopiek. Stále aktívna sopka na ostrove síce nie je, ale niektoré z času na čas o sebe dajú vedieť.

Island leží pod severným polárnym kruhom v severnej časti Atlantiku, avšak jeho podnebie je skôr oceánske než studené polárne. Najvyššia časť ostrova dosahuje výšku 2119 metrov. Je ním Hvannadalshnúkur. Pri ostrovných brehoch more nikdy nemrzne. Niekedy pôsobí veľmi jemne a elegantne a inokedy zas dramaticky. Ľadovce však na ostrove existujú a to neustále, ako je napríklad európska najväčšia súvislá zaľadnená pokrývka Vatnajökull.

Island utvorila láva, ktorá vzišla z podmorského zlomu. Ostrovom sa tiahnu dve pásma sopečnej aktivity. Práve tento ostrov je ideálnym príkladom spoznávania rôznych typov sopiek, cez klasické kužeľovité, troskové, čisto lávové až stratovulkány. Ojedinelé nie sú ani lineárne sopky, pri ktorých cez široké zemské trhliny vyteká láva.

Krajina
Island Island
Hlavné mesto
Reykjavik
Časový posun
-2h
Mena
islandská koruna
Dĺžka letu
4h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Forma štátu je republika.
Rozloha a populácia
Island má rozlohu 102 928 km2 a má približne 370 000 obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je islandčina. Gramatika je pomerne zložitá, islandčina je bohatá na pády podobne ako slovenčina.
Náboženstvo
Evanjelické 91 %, rímskokatolícke 2 %, bez vyznania 1 %, iné 6%.
Elektrický prúd
Elektrická sieť na Islande má 220V 50Hz, zásuvky sú nášho typu (dvojdierkové).
Island
Island. Foto: unsplash.com

Vulkánov je tu teda požehnane a práve jeden z nich Eyjafjallajökull na pár dní v roku 2010 celkom odstavil leteckú dopravu pre jeho sopečný popol vo vzduchu. Island je tiež krajina gejzírov a aj názov gejzír pochádza práve odtiaľto. Geysir tu bol najväčším termálnym prameňom. Pred 60 rokmi zemetrasenie ale spôsobilo presun prasklín.

Pobrežie Islandu
Pobrežie Islandu. Foto: CK SATUR

V južnej časti Islandu sa nachádza najmladší ostrov Surtsey, ktorý sa akoby mávnutím čarovného prútika v roku 1963 vynoril z vody. Tento zázrak prírody trval len jeden deň. Z hĺbky cez 100 metrov vyšiel 10 metrov vysoko nad hladinu a rozprestrel sa do pol kilometra. V dnešnej dobe je ešte o čosi mohutnejší a to vďaka láve. Island nemá núdzu o sopky a dokonca sa považuje aj za akési múzeum sopiek, pretože sa tu vyskytujú rôzne typy.

Ľadovce. Island
Ľadovce. Island. Foto: unsplash.com

K Islandu patrí nielen ľad, sopky, divoká a dramatická príroda, ale aj zvieratá. Mnohé pastviny tu boli zničené v čase obrovského výbuchu sopky Laki v roku 1783, keď chrlila lávu až tri mesiace v pukline dlhej viac ako 20 km. Popol tak zničil všetky pastviny a zahynulo 70 percent domáceho stáda a aj 20 percent obyvateľov (asi 10 000 ľudí). Vtedy tu ešte stále trvala menšia doba ľadová (od 1400 do 1850). Keď ostrov osídlili Vikingovia v 9. storočí, polovica Islandu bola pokrytá vŕbami, brezami a subarktickými lúkami.

Islandské kone
Islandské kone. Foto: CK SATUR

Top lokality

Dedinka Vík

V južnej časti Islandu sa nachádza krásna dedinka Vík, pri ktorej leží aj známa čierna pláž s bazaltovými stĺpmi, čo stojí určite za návštevu. Jej pozoruhodnosť dotvára aj drevený kostol z roku 1929. V jej blízkosti nájdeme aj útesy Reynisfjall, ktoré sú domovom rôzneho vtáctva a tiež je možné vidieť aj rozkošné alky. Na polostrove Dyrhólaey nájdete veľkú kamennú klenbu.

Dedinka Vík na Islande
Dedinka Vík na Islande. Foto: unsplash.com

Národný park Skaftafell

Skaftafell je okúzľujúcou zbierkou vrcholcov a ľadovcov. Celú prírodnú scenériu dotvárajú zelené lúky, vodopády, vysoké hory. Nachádza sa v južnej časti Islandu a láka horolezcov a milovníkov pozorovania prírody, vzácneho vtáctva alebo arktických líšok.

Národný park Skaftafell na Islande
Národný park Skaftafell na Islande. Foto: unsplash.com

Husavik

Husavik sa považuje za najkrajšie mesto na Islande. Láka najmä v lete. Spomedzi všetkých obývaných islandských miest sa považuje za to najstaršie. Mestá na ostrove sú malé, preto aj ľahko dostupné peši. Odtiaľto sa môžete vybrať za pozorovaním veľrýb v zálive Skjálfandi. Husavik sa považuje za akési „hlavné mesto veľrýb“.

Husavik
Husavik. Foto: unsplash.com

Kerid

Kerid je kráterové jazero v časti Grímsnes v južnej časti ostrova. Jazero má akvamarínovú farbu a jeho okolie vytvára miestami mesačnú krajinu.

Islandské jazero Kerid
Islandské jazero Kerid. Foto: unsplash.com

Národný park þingvellir

Národný park þingvellir, ktorý je zapísaný aj na zozname UNSECO je zaujímavé miesto, kde sa geologicky stretávajú dva kontinenty a nachádza sa tu najväčšie jazero na ostrove, ktoré žiari v tyrkysovej farbe a jeho obyvateľmi sú ryby, ktoré žijú len tu. Na tejto ploche sa stretáva eurázijská a severoamerická platňa, kde je podmanivý jeho vidiecky charakter. Náhorná plošina þingvellir ležiaca medzi sopečnými horami zohrala v histórii dôležitú úlohu. Tu sa konali od 10. storočia až do konca 18. storočia jeden krát za rok vládne zasadnutia Islandu, ktoré viedli vikingskí náčelníci. Zaujímavé je, že práve na Islande pri Reykjavíku sa stretli Gorbačov a Reagan, čo malo za následok ukončenie studenej vojny.

Národný park þingvellir
Národný park þingvellir. Foto: unsplash.com

Modrá lagúna

Na polostrove Reykjanes v juhozápadnej časti sa nachádza vulkanická oblasť s vyhľadávanými horúcimi prameňmi, Modrá lagúna. Pramene sú liečive s minerálmi a riasami. Do tejto podoby akú má dnes bola vytvorená človekom. Napája ju termálna stanica Svartsengi. Vychutnať si to môžete nielen samotný teplý prameň, ale tiež jemný opar vznášajúci sa nad vodou a v pozadí čiernu lávovú krajinu.

Modrá lagúna
Modrá lagúna. Foto: unsplash.com

Najväčšie vodopády Gullfoss

Island má podnebie stvorené pre vodopády. Leží na turistickom Zlatom okruhu, takže sa pri ňom zastaví každý návštevník. Gullfoss môžeme preložiť ako „zlatý vodopád“. Vodopád tvoria dva oddelené vodopády. Ten vyšší padá 11 metrov a druhý 21 metrov.

Vodopády Gullfoss
Vodopády Gullfoss. Foto: unsplash.com

Gejzír Strokkur

Ten pôvodne najznámejší Veľký Geysir už bohužiaľ neexistuje kvôli zemetraseniu, ale aj gejzír Strokkur je úchvatný, keď každých asi 10 minút chrlí horúcu vodu do výšky 30 metrov.

Islandský gejzír Strokkur
Islandský gejzír Strokkur. Foto: CK SATUR

Hlavné mesto

Reykjavík

Najsevernejšie hlavné mesto na planéte je islandský Reykjavík. Pomenovanie hlavného mesta môžeme preložiť ako „dymiaca zátoka“. Jeho 200 tisíc obyvateľov je zásobovaných teplou vodou počas celého roka vďaka geotermálnej energii. V meste vedú potrubia  pod chodníkmi, tak aspoň v zime tu nemusia pratať sneh. Mesto pôsobí ako farebná maliarska paleta, ktoré zdobia pekné záhrady, ulice plné umenia a mačky. To sú obľúbení domáci miláčikovia týchto Severanov.

Pestrý Reykjavík
Pestrý Reykjavík. Foto: unsplash.com

Pri potulkách mestom narazíte na množstvo galérií, múzeí a umeleckých fascinujúcich monumentov. Z kostola Hallgrimskirkja je ten najkrajší výhľad. Na rušnej obchodnej ulici Laugavegur nájdete sympatické obchodíky, reštaurácie, kníhkupectvá, kaviarne. Vôbec ničím nepripomína európske komerčné mestá, ale skôr pôsobí útulne a jednoducho. Preskúmať mesto môžete aj v uliciach Bankastræti, Austurstræti, Lækjargata a Skólavörðustígur. V malých butikoch vyčnievajú zaujímavé dizajnérske kúsky. Samozrejmosťou je kvalitné oblečenie typické pre toto podnebie. Reykjavík je síce typické severské mesto, ale predsa len vyniká vo svojom dizajne a unikátnej štýlovosti a výstrednosti. Jeho architektúra má ostré, jasné línie v elegantnom štýle. A presne taká je napríklad aj koncertná hala Harpa.

Koncertná hala Harpa v Reykjavíku
Koncertná hala Harpa v Reykjavíku. Foto: unsplash.com

Celkom zložito znejúce názvy ulíc vychádzajú aj z nordickej mytológie, takže v Reykjavíku existujú ulice ako napríklad Odinova (Óðinsgata), Thorova (Þórsgata), Lokiho chodník (Lokastígur), Freyina (Freyjugata) a mnohé iné. Príjemné prostredie tvorí aj mestské jazero s kačkami a labuťami. Niekedy v zime jazero celkom zamrzne a vtedy sa dá využiť na korčuľovanie, ale aj „ľadový futbal“. Vedľa jazera sa nachádza radnica a veľká informatívna 3D mapa celého ostrova. Výstavné centrum tvorí budova The Nordic House navrhnutá fínskym architektom. Zvyčajne práve z Reykjavíku začína spoznávanie prírodnej nádhery ostrova či pozorovanie veľrýb alebo lovenie za polárnou žiarou.

Reykjavík v zime
Reykjavík v zime. Foto: usplash.com

Námestie Austurvöllur je sídlom Islandského parlamentu. Keď sú Islanďania nespokojní, sem prichádzajú protestovať. Okrem toho sú tu i obchody, kaviarne a za parlamentom i najstaršia islandská luteránska katedrála Domkirkja z 18. storočia postavený v neoklasickom štýle. Domkirkja značí v preklade „katedrála“. Tu sídli aj islandský biskup. To, že kostol stojí hneď pri parlamente má svoj symbolický pôvod v jednote postavenia práva a tradícií. V kostole sa nachádza organ pochádzajúci z Berlína.

Reykjavík v lete
Reykjavík v lete. Foto: unsplash.com

Na ostrove Viðey pri Reykjavíku sa nachádza veža Imagine Peace, ktorá je pamiatkou na Johna Lenona od Yoko Ono. Názov veže pochádza od známej piesne „Imagine“. Podklad veže tvorí biela skala, kde je v 24 jazykoch dokola uvedené „Imagine Peace“. V jej strede je kruh odkiaľ vychádza svetlo. Veža sa symbolicky zapína 9. októbra, v deň narodenia Johna Lenona a vypína 8. novembra, v deň výročia jeho úmrtia.

Kedy vycestovať

Podnebie je ovplyvnené golfským prúdom, zimy sú relatívne mierne a leto býva chladné. Počas roka dochádza k rýchlym a nepredvídateľným zmenám počasia. Teplota vzduchu v lete dosahuje cca 22 stupňov. Dobre je vycestovať v lete, keď sú dlhé dni a relatívne najteplejšie počasie, len vtedy nevidieť polárnu žiaru.

Letisko a dĺžka letu

Priame letecké spojenie do krajiny je z Českej republiky, Dánska, Veľkej Británie, Nórska a ďaľších krajín. Medzinárodné letisko sa volá Keflavik. Let z Európy trvá 2 až 4 hodiny.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Oslo, Thomas Heftyes gate 24, 0244, Oslo, Nórsko

Tel.: +47 22049470
Mobil: +47 91773094 (pohotovostný mobil)
Email: emb.oslo@mzv.sk  

Honorárny konzulát SR v Reykjavíku

Konzul: p. Runólfur Oddsson
Adresa: Consular Office of the Slovak Republic, Álakvísl 126, 110 Reykjavík, Iceland
Mobil:  +354/82 01 071
Tel.: +354/ 5444 333
EMail.: kaldasel@islandia.is

Víza a doklady

Na Island je možné cestovať s cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Pas musí byť platný minimálne 3 mesiace po odchode z krajiny. Občania SR sa na Islande môžu bez registrácie zdržiavať po dobu 90 dní. 

Colné predpisy

V krajine sú časté prísne kontroly pre dovoz alkoholických nápojov. Povolené je doviezť: 1 liter liehoviny, 1liter vína, alebo 6 litrov piva na osobu staršiu ako 20 rokov. Stanovený rozsah obsahu alkoholu v liehovinách je 22 až 79 %. Ďalej je dovolený dovoz 200 ks cigariet alebo 250 g tabaku na osobu staršiu ako 18 rokov a 3 kg potravín nepresahujúcich hodnotu 25 000 ISK.

Zákaz dovozu platí pre nasledujúce komodity: narkotiká, mäso a mäsové výrobky, surové vajcia a mlieko. Zvláštnemu povoleniu k dovozu podliehajú: zbrane a munícia, všetky typy telekomunikačných zariadení s výnimkou jedného mobilného telefónu na osobu, živé zvieratá, rastliny, lieky nad primeranú osobnú spotrebu (maximálne na 100 dní).

Pri dovoze rybárskeho, loveckého a jazdeckého náčinia používaného mimo Islandu sa vyžaduje potvrdenie o dezinfekcii. Povinnosť dezinfekcie sa vzťahuje aj na oblečenie používané pri týchto činnostiach vrátane doplnkov ako sú rukavice, čižmy a podobne.

Doprava

Na Island je možné cestovať letecky alebo lodnou dopravou - trajektom. Preprava z letiska do hlavného mesta je zabezpečovaná autobusmi, cesta do centra trvá 50 minút. Plavby trajektom zabezpečuje islandská spoločnosť Smyril Line. Plavby sa uskutočňujú v letných mesiacoch z prístavov Bergen (Nórsko) a Hanstholm (Dánsko). Niektoré plavby sú so zastávkami alebo prestupmi na Shetlandských alebo Faerských ostrovoch.

Mestská hromadná doprava:
Preprava z letiska do hlavného mesta je zabezpečovaná autobusmi, cesta do centra trvá 50 minút. V krajine je zavedený systém hromadnej dopravy Strateo. Systém pokrýva 35 liniek. Mestská hromadná doprava v hlavnom meste pokrýva aj šesť priľahlých obcí. Autobusy odchádzajú zo zastávok každých 20 minút do 19.00 a každých 30 minút počas večerných hodín, víkendov a sviatkov. Cestovné sa platí priamo u vodiča. Prestupný lístok vydáva vodič na požiadanie po zaplatení bežného lístka. Platnosť prestupného lístka je 45 až 60 minút. Reykjavik pass, ktorý sa predáva v turistických kanceláriách je taktiež platný ako cestovný lístok.

Sviatky

1.1. Nový rok
Pohyblivé

Zelený štvrtok, Veľký piatok, Veľkonočný pondelok

21.6.

Prvý letný deň

1.5. Sviatok práce
15.8.

Nanebovzatie panny Márie

17.6. Deň nezávislosti
24. - 26.12. Vianočné sviatky
31.12. Silvester

Tipy na výlety na Islande

 • Gunnuhver, Island
  • Top

  Neďaleko hlavného mesta sa nachádza polostrov Reykjanes, kde vznikli horúce pramene Gunnuhver. Tie tvorí zaujímavá krajina s vulkanickými skalami, horúcimi bahennými prameňmi a bielou parou.

 • islandské pivo
  • Top

  Za dobrým pivom sa môžete vydať do Grandi, kde je piváreň Bryggjan Brewery.

 • islandský hotdog
  • Top

  V Reykjavíku pri prístave nájdete výborný hotdog v Bæjarins bestu a patrí medzi najlepšie nielen v meste, ale na celom Islande. Vyskúšajte hotdog so všetkým „eina með öllu“, kde je majonéza, kečup, horčica a tiež chrumkavá čerstvá cibuľa.

 • Kirkjufell, Island
  • Top

  Hora Kirkjufell je nie len orientačným bodom ale aj najviac fotografovanou horou na Islande. Skúste túto horu prejsť len tak bez fotografovania. Je to nemožné. Vďaka jej polohe, ktorá vyčnieva do oceánu sa podľa nej orientujú turisti i námorníci. Kirkjufell je obklopený plážami, má okolo seba nádherný turistický chodník ale aj trasu pre náročnejší výstup, kde môžete vidieť rôzne druhy vtáctva. Každým ročným obdobím má hora iné farby od zelenej v lete až po bielu v zime.

 • Krýsuvík, Island
  • Top

  Krýsuvík je jednou z najatraktívnejšou geotermálnou oblasťou a je tomu tak vďaka ohňostroju farieb, ktorý ponúka. Tvoria ju farebne výrazne odlišné polia a fumaroly, inak povedané trhliny v zemskom povrchu, cez ktoré do okolia uniká vodná para. Toto miesto tiež láka s bahennými krátermi, ktorými prebubláva CO2. Už v 19. storočí sa tu ťažila síra a v roku 1845 miesto navštívil nemecký vedec Robert Bunsen, ktorý tu hľadal dôkazy pre svoju hypotézu o vzniku kyseliny sírovej v prírode.

 • Leirhnjukur, Island
  • Top

  Leirhnjukur je geotermálne údolie v severovýchodnej časti ostrova, ktoré pripomína mesačnú krajinu. V údolí sa nachádzajú lávové polia a to v blízkosti sopky Krafla a jazera Myvatn, kde sú bublajúce horúce pramene a fumaroles.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Islande