Irán

Irán je krajina, ktorá je domovom vzácnych umeleckých a architektonických skvostov, čo lákajú mnohých cestovateľov. Perzské umenie v Iráne zanechalo nezmazateľné stopy. Už v 6. storočí pred n. l. Peržania vytvorili veľkú ríšu, o akej vtedajší svet ešte ani nevedel.

Počas svojej najväčšej a najslávnejšej éry sa jej územie rozprestieralo od dnešného Turecka, cez Strednú Áziu a po Ománsky záliv. Peržania si podmanili Egypt a aj priamo ohrozili Grékov. Dokázal sa im vzoprieť Alexander Veľký, ktorý ju dobyl.

Irán je 17 najväčšou krajinou na svete. Susedí s niekoľkými krajinami, pričom najdlhšiu hranicu má s Irakom a to 1458 km a najmenšiu, 35 km s Arménskom. Jeho susedmi sú Azerbajdžan, Turkmenistan, Afganistan, Pakistan a Turecko. Jeho hranice vedú aj po Kaspickom mori, Perzskom a Ománskom zálive.

Krajina
Irán Irán
Hlavné mesto
Teheran
Časový posun
1.5h
Mena
iránsky rial
Dĺžka letu
4h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
islamská republika
Rozloha a populácia
Rozloha Iránu je 1 648 195 km2 a má približne 83,99 mil. obyvateľov.
Jazyky
perzský jazyk (farsí)
Náboženstvo
šíti 90 %, suniti 8 %, kresťania, židia a zoroastrijci 2 %

Damavand

70 km východne od hlavného mesta Teherán a 70 km južne od Kaspického mora leží 19. najvyšší vrch sveta, Damavand. Je to vyhasnutá sopka, ktorá sa dvíha do výšky 5610 m. Na svahoch sopky sú fumaroly a tiež horúce pramene. V perzskej mytológii mal dôležité postavenie, pretože sa verilo, že tu bol uväznený trojhlavý drak Aži Daháka.

Damavand
Damavand. Foto: unsplash.com

Irán je rozľahlá krajina s rôznymi preliačinami a náhornými plošinami. Hornatá je západná časť, kde sa nachádza pohorie Kavkaz, Zagros a Albros. Východ Iránu tvoria púšte, ako napríklad Dasht-e Kavir. Rovinatejšia časť sa nachádza pri Kaspickom mori a tiež pri Perzskom zálive.

Dasht-e Kavir
Dasht-e Kavir. Foto: unsplash.com

Krásu púšte a dokonalé ticho predstavuje aj púšť Kalut Shahdad. 

Púšť Kalut Shahdad
Púšť Kalut Shahdad. Foto: unsplash.com

Irán je islamskou republikou od roku 1979 a okrem Vatikánu je jediným náboženským štátom na svete. Moc je v rukách duchovného vodcu, ktorého volí Rada expertov. Tento najvyšší vodca menuje najvyššieho sudcu a tiež je veliteľom ozbrojených síl.

Moderný Irán
Moderný Irán. Foto. unsplash.com

Na čele krajiny stojí prezident, ktorého si volia obyvatelia na obdobie 4 rokov. Duchovný vodca má právo odvolať prezidenta. Obyvateľstvo Iránu tvoria Peržania, Azerovia, Gílanci, Mázanderánci, Kurdi, Arabi a Turkmeni. Úradným jazykom je perzština, ktorá patrí do indo-európskej jazykovej skupiny. Tomuto jazyku rozumejú napríklad v Tadžikistane alebo v Afganistane.

Iránske deti
Iránske deti. Foto: unsplash.com

Mazandaran

Obľúbená je medzi miestnymi obyvateľmi časť Mazandaran, ktorá sa nachádza na južných brehoch Kaspického mora. Oblasť tvorí až 338 km pobrežia, minerálne pramene, vodopády a jaskyne. Nachádzajú sa tu roviny, prérie ale aj dažďové lesy a ťahá sa až ku pohoriu Elburz a najvyššej hore Damavand. Provincia sa vyznačuje mierne subtropickým podnebím, kde priemerné teploty v lete sú okolo 25 °C a v zime okolo 8 °C. Na horách v zime nasneží, ale len zriedka padá pri mori. Nachádzajú sa tu napríklad aj ryžové polia.

Ryžové polia
Ryžové polia. Foto: unsplash.com

Top lokality

Isfahan

Isfahan je tretím najväčším mestom Iránu. Miestne námestie Nakš – e džahán je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Mesto sa nachádza v úrodnej nížine okolo rieky Zájande rúd, na úpätí pohoria Zagros.

Isfahan
Isfahan. Foto: unsplash.com

Archeologické výskumy na tomto území odhalili niekoľko artefaktov z obdobia mezolitu, neolitu, doby bronzovej a železnej, prvé osídlenie je však možné datovať už do staršej doby kamennej. V súčasnosti sa jedná o jedno z najvýznamnejších centier Iránu. Centrum mesta tvorí námestie Nakš – e džahán. Známy je ďalej bulvár Čahár bágh – e Abbásí. Ďalej sú to paláce Alí Chapú, Čehel Sotún či Hašt Behešt – palác ôsmych rajov a taktiež viacero mešít, napr. Šáhova mešita, mešita šejka Loftolláha alebo Piatočná mešita.

Škola Shah
Škola Shah. Foto: unsplash.com

Persepolis

Staroveké mesto v dnešnej iránskej provincií Fars. Za vlády achaimenovskej dynastie bol Persepolis metropolou Perzskej ríše. Zakladateľom mesta bol tretí achaimenovský veľkokráľ Dareios I. Archeologické dôkazy poukazujú že najstaršie základy mesta sú z r. 515 pred naším letopočtom. Hlavným pozostatkom niekdajšieho mesta je rozľahlý palácový komplex. Celý súbor palácových budov bol zničený v roku 330 pred naším letopočtom Alexandrom Veľkým, ktorý vraj Persepolis podpálil ako odplatu za zničenie Atén Xerxovými vojskami pri grécko – perzských vojnách v 5. storočí pred naším letopočtom.

Persepolis
Persepolis. Foto: unsplash.com

Mesto sa od začiatku plánovalo ako veľká metropola so svojím veľkolepým centrom a rezidenciou kráľov. Jeho koniec prišiel nečakane v roku 330 pred n. l. keď ho dobyl a vypálil Alexander Veľký. Svojho znovuzrodenia sa dočkal v 20. storočí a jeho skvostné brány sú tak k videniu. Tie kedysi strážili veľké okrídlené kamenné býky. Na reliéfoch sú postavy kráľa a jeho dvor s úradníkmi a sluhami. Schodisko zdobia postavy vojakov a ľudí, ktorí kráľovi prinášajú dary a dane.

Ruiny Persepolisu
Ruiny Persepolisu. Foro: depositphotos.com

Kashan

Kashan je mesto v Isfahane v Iráne. Medzi 12. a 14. storočím bol Kashan významným centrom na výrobu hrnčiarskych výrobkov a kachličiek.

Krásna interiérová výzdoba
Krásna interiérová výzdoba. Foto: unsplash.com

Kashan sa rozdeľuje na dve časti, hornatú časť a púštnu. Na západe je Kashan v susedstve s dvomi najvyššími vrchmi v Karkaskom pásme, a to horou Gargash na juhozápade Kashanu a horou Aderhaal na západe Kashanu. Na východnej strane Kashanu sa nachádza hlavná púšť Iránu, pre ktorú je mesto známe. Od 9. augusta 2007 sú záhrada Fin a archeologické nálezisko v Kashane zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Kashan
Kashan. Foto: unsplash.com

Meybod

Hlavným púštnym mestom v provincií Yazd v Iráne je toto antické mesto, ktorého základy siahajú do predislamského obdobia. Bol hlavným mestom Iránu v dobe vlády Mozaffarovcov, odkiaľ pochádzal aj zakladateľ tejto dynastie. Jeden z najstarších hradov v Iráne je Narin ghaleh v Meybode, ktorého vznik sa datuje ešte pred Sassanidmi. Antický hrad bol postavený na vrhu kopca Galeen. Veľa dôležitých básnikov, kňazov a politikov pochádza z Meybodu.

Hrad Narin
Hrad Narin. Foto: unsplash.com

Yazd

Jedno z najstarších miest v Iráne. Historické jadro mesta je od roku 2017 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Tunajšia klíma je veľmi suchá. Podľa názoru rozšíreného medzi obyvateľstvom založil Yazd perzský kráľ Yazdkart I., v skutočnosti však bolo mesto v 5. storočí už dávno jedným z kultových centier Zoroastrismus (dualistické náboženstvo). Jeho počiatky siahajú určite do doby pred naším letopočtom, niektorí historici považujú za zakladateľa Alexandra Veľkého, iný Achaimenovcov.

Yazd
Yazd. Foto: unsplash.com

Yazd je dodnes centrom starej perzskej viery. Najstaršou časťou Yazdu je Staré Mesto, v ktorom strede stojí monumentálna Piatočná mešita z 12. storočia. V južnej časti Starého Mesta sa nachádza starý bazár, ktorý je plný labyrintových krytých uličiek a prepojených nádvorí. Zoroastrismus sa v Yazde prezentuje najvýznamnejším chrámom Ataš Káde a Vežami ticha, ktoré stoja na vrcholku za mestom a slúžili k pochovávaniu.

Trh v meste Yazd
Trh v meste Yazd. Foto: unsplash.com

Passargadae

Passargadae bolo hlavným mestom starovekej Perzskej ríše a miesto posledného odpočinku jej zakladateľa Kýra II. Mesto bolo založené okolo roku 546 pred naším letopočtom. Podľa nedávnych zistení bolo mesto postavené tak, aby odolalo silnému zemetraseniu. Najvýznamnejšou pamiatkou je hrobka Kýra II. Počas islamskej invázie do Iránu chceli hrobku zničiť arabské vojská. Správcovia ju strážili a presvedčili Arabov, že ide o hrob matky kráľa Šalamúna. Arabi hrobku ušetrili a ozdobili veršami z Koránu a nazvali ju ”Hrobka matky kráľa Šalamúna.” V roku 2004 bola archeologická lokalita zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Passargadae
Passargadae. Foto: depositphotos.com

Mahan

Mahan je mestečko v Kermánskej provincií, 30 km od Kermanu. V mestečku sa nachádzajú pamiatky ako Shah Nematollah Vali Shrine – historický komplex, v ktorom sa nachádza mauzóleum Shah Nematollah Vali, slávneho iránkeho mystika a básnika, Karavan Sarai – impozantná budova s dobrým výhľadom zo strechy, Historický dom, ktorý má pôvodnú podobu, záhrada Shahzade – historická perzská záhrada, má 5,5 hektárov, má obdĺžnikový tvar a je oplotená stenami.

Mauzóleum Shah Nematollah Vali
Mauzóleum Shah Nematollah Vali. Foto: unsplash.com

Kerman

Je hlavným mestom Kermánskej provincie. Je desiatym najľudnatejším mestom v Iráne. Mesto je najväčšie a najrozvinutejšie v Kermánskej provincií a najdôležitejším v oblasti juhovýchodného Iránu. Kerman je známy pre dlhú históriu a silnou kultúrnou tradíciou a je domovom viacerých historických mešít a Zaroastrianskym ohnivým chrámom. Kerman sa taktiež nachádza na zozname najčistejších miest.

Kerman
Kerman. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Teherán

Teherán je hlavné a najväčšie mesto Iránu. Je miestom, kde sa nachádzajú viaceré univerzity, múzea a pamätihodnosti, svoje zastúpenie tu majú viaceré domáce ako aj zahraničné inštitúcie. Je tiež mestom kontrastov, kde sa stretáva história s modernou súčasnosťou vo viacerých smeroch. Južnú časť mesta zaberajú historické štvrte s množstvom pamiatok a pôvodných budov, v severnej časti dominujú moderné architektonické prvky. Medzi významné stavby patrí Golestanský palác v centre mesta obklopený parkom, Audienčný palác – bývalá rezidencia perzských šachov, Palác mramorového trónu a Biely palác.

Teherán
Teherán. Foto: unsplash.com

Námestie Slobody v Teheráne zaberá plochu okolo 50 000 m2 a je to najväčšie námestie v Teheráne a druhé najväčšie námestie v Iráne. V centre námestia sa nachádza veža Azadi, ktorá má výšku 50 m. Pred Iránskou revolúciou sa nazývalo Námestie Shahyad. Námestie bolo miestom demonštrácií, ktoré viedlo k revolúcií 12. decembra 1979.

Veža Azadi
Veža Azadi. Foto: depositphotos.com

Veža Milad je vysoká 435 metrov a je najvyššou vežou v Iráne a piatou najvyššou vežou na svete. Výstavba začala v roku 2000 a skončila v roku 2007. Veža má 12 poschodí a zaberá plochu 12 000 m2. Anténa je vysoká 120 m. Vo veži sa nachádza najväčšia reštaurácia a rozhľadňa vo veži na svete. Jej kapacita je 400 osôb. Vo veži sa nachádza aj obchodné centrum a hotel.

Veža Milad
Veža Milad. Foto: unsplash.com

Archeologické múzeum v Teheráne, ktoré mapuje vývoj kráľovských ríši na iránskom území od staroveku je dokonalou ukážkou histórie tejto krajiny. Nachádza sa tu zbierka architektonických exponátov z doby existencie starovekej Elamskej ríše, ako aj reliéfy z Achaimenovského mesta Persepolis a zbierka exponátov doby partskej, sásanovskej a islamskej.

Umenie z Perzie
Umenie z Perzie. Foto: unsplash.com

V hlavnom meste sú i pekne upravené záhrady a parky ako napríklad záhrady Ferdos, kde sa nachádza i kaštieľ, ktorý dnes funguje ako Múzeum kina.

Záhrada Ferdos, Teherán
Záhrada Ferdos, Teherán. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Najvhodnejšia doba na poznávanie Iránu je na jar a jeseň. Irán má púštnu a stepnú klímu s ubúdajúcimi zrážkami zo severozápadu na juhovýchod. Len pri Kaspickom mori je celoročne vlhko. Priemerná teplota v januári je v Teheráne 2° C, v júli 30° C.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Teheráne, No, 72 Moghadassi Street, Bahonar Street, Niavaran, Post Code: 1971836199, Teherán, PSČ: P.O.Box 19395-6341

Tel.: +98 2122740466, +98 2122733706, +98 9123848971 (pohotovostný mobil)
Email: emb.tehran@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vstup do krajiny sú potrebné víza podľa charakteru pobytu (turistické, biznis, študentské, pracovné atď.) Občania SR plánujúci cestu do Iránu majú možnosť získať ich cez iránske veľvyslanectvá a v prípade turistických víz, aj po prílete na medzinárodne letisko Imam Khomeini v Teheráne – tzv. letiskové víza. 

Ak máte v pase, s ktorým žiadate o vstup do krajiny izraelské víza, iránske víza vám nebudú udelené.

Colné predpisy

Je zakázané mať u seba knihy, ktoré sú motivované politicky voči Iránu, porno časopisy a alkohol. 

V Iráne nefungujú kreditné/debetné karty. Treba si zobrať so sebou hotovosť na celý pobyt. Maximálna hotovosť ktorú môžu cudzinci priniesť do krajiny ak idú letecky je 5000 Eur, príp. ekvivalentná čiastka v inej mene. Po zemi alebo loďou maximálna hotovosť je 2000 Eur príp. ekvivalentná čiastka v inej mene. V prípade väčšej sumy je nutná po prílete deklarácia.

Nie je pravidlom, že najlepšie je mať v hotovosti doláre. Euro je možné všade zameniť a netreba aby si slovenský cestovateľ menil euro na dolár. Takisto iné meny sú povolené.

Doprava

Diaľnice, cesty druhej triedy sú na pomerne dobrej úrovni, niekde dokonca môžu konkurovať aj tým naším cestám. Situácia sa zlepšuje už aj na vidieku. V závislosti od ročného obdobia, napr. v zime na severe sú niektoré cesty neprejazdné v prípade snehovej kalamity.

Krajina disponuje pomerne veľkou diverzitou dopravných liniek, či už sa jedná o vnútroštátne lety, autobusové spoje, pripadne vlakové spojenie.

Vlaky spájajú najväčšie iránske mestá. V roku 2019 pridali 456 nových vagónov a lokomotív a v roku 2020 ďalších 56. Vlaková sieť sa neustále rozvíja a do budúcna sa pracuje na novom spoji pre turistov, kedy si všetky hlavné turistické miesta cudzinec bude môcť navštíviť len vlakom. Vlaky majú na dobrej úrovni, disponujú aj lôžkovými vagónmi.

Autobusy majú takisto od najnižšie kategórie po VIP autobusy. Najlacnejším dopravnými prostriedkom sú zberné taxíky príp. minibusy, kde sa čaká kým sa naplnia všetkými pasažiermi. Väčšina dopravných spojov premáva aj v nočných hodinách.

Miestne špecifiká

Oblečenie

Irán je islamská krajina riadiaca sa okrem písaných zákonov aj náboženským zákonom šaría a nepísanými morálnymi pravidlami.

Každá žena staršia ako 12 rokov musí mať pri vstupe do krajiny a počas celého pobytu v nej zahalené vlasy, krk, hrudník, ruky po zápästia, nohy po členky a nosiť nepriesvitné a nie príliš priliehavé oblečenie. Vrchná časť odevu by mala siahať minimálne do polovice stehien. Hidžáb -  šatka alebo šál zakrývajúci ženám vlasy a krk, sa z hlavy skladá iba pri vstupe do vlastnej izby. V praxi je síce možné pozorovať uvoľňovanie uvedených pravidiel obliekania, vo vlastnom záujme však odporúčame dodržiavať miestne zvyklosti. Muži môžu mať oblečené tričko s krátkym rukávom avšak tielko a krátke nohavice (akejkoľvek dĺžky) sú neprípustné. Nosenie džínsov je v prípade mužov aj žien úplne bežné.

Fotografovanie
Pri pobyte v Iráne je absolútne nevyhnutné, aby sa turisti a cestovatelia striktne vyhli fotografovaniu štátnych úradov, vojenských objektov, mostov, priehrad, letísk, komunikačných, technických a iných zariadení a prístrojov, a tiež miest kde platí zákaz fotografovania. Je dôležité, aby turisti a cestovatelia zvážili fotografovanie na miestach, kde nevedia odhadnúť charakter fotografovaného objektu, a v prípade, že je na mieste príslušník bezpečnostného zboru, si vopred overili možnosť fotografovať. Za fotografovanie strategicky dôležitých objektov hrozí cudzincom v Iráne obvinenie zo špionáže a s tým spojený trest odňatia slobody!

Ceny

Ceny základných domácich potravín pod vplyvom inflácie každý rok stúpajú, no napriek tomu je cenová hladina zatiaľ nižšia ako na Slovensku. V krajine sa predávajú potraviny všetkého druhu, import zo zahraničia sa zvyšuje. Vzhľadom na niekoľko rokov trvajúce sucho sa zhoršuje kvalita vody vo vodovodnom potrubí, doporučuje sa piť vodu iba balenú alebo prevarenú, avšak voda z vodovodného kohútika je pitná. Je rozumné vyberať si reštaurácie, v ktorých sedia vo väčšom počte domáci, pretože sa tým zvýši šanca, že jedlo bude čerstvé.

Tipy na výlety v Iráne

 • ryža s mäsom
  • Top

  Hlavné jedlo pozostáva z mäsa, ryže a zeleniny. Ako nápoj sa podáva jogurt. V iránskej kuchyni má veľké zastúpenie aj ovocie, ktoré sa podáva po hlavnom jedle. Medzi obľúbené hlavné jedlo patrí napríklad „man-khoresh“, ktorú tvorí ryža, mäso, zelenina v arašidovej omáčke, či „man-kebab“, ryža s jahňacím mäsom. "Khoresh" môže byť aj bez mäsa alebo s rybou. Omáčky sa dochucujú napríklad paradajkovým pretlakom a exotickým granátovým jablkom. Ku hlavnému jedlu sa pridávajú slivky, dule, marhuľe, broskyne, granátové jablká, hrozienka a ku dochucovaniu sa pridáva šafrán, škorica, sušený citrón, kurkuma či petržlen.

 • tradičné iránske sušienky
  • Top

  Zaujímavo chutí napríklad „polochirín“, čo je sladkokyslá ryža s hrozienkami, pomarančom a mandľami. Pri sladkých dezertoch sa používajú orechy a mandle. Exoticky chutí napríklad šafránová zmrzlina v mrkvovej šťave, perzský nugát či rezance s ružovou vodou.

 • Kláštor sv. Štefana s vežou a kupolou v malom zelenom údolí, v Jolfe. Irán.
  • Top

  Názov Jolfa znamená "tkáč", pretože tradične bola dôležitým centrom výroby hodvábnych tkanín. Leží na hranici s Azerbajdžanom. V roku 1606 viac ako tisíce Arménov utiekli zo svojej vlasti kvôli mučeniu a prenasledovaniu Osmanskej ríše. Počas tohto obdobia bol kráľom vládnucim v Iráne šach Abbás I. z dynastie Safíjovcov. Asi 3000 ľudí z Jolfy emigrovalo do Isfahánu na príkaz šacha Abbása I., aby založili výrobu hodvábu a vývoz cez Perzský záliv. Pôvodne sa Arméni považovali za pôvodné etnické skupiny severozápadného Iránu, a preto sa dnes v tomto regióne Iránu nachádza mnoho historických pamiatok, ako sú kostoly a arménske kaplnky.

 • Mešita Nasirolmolk, Irán
  • Top

  Mešita sa nachádza v centre Sharizu v Iráne. Nachádza sa v mestskej časti Gowad-e-Arabān. Mešita je známa tiež ako Rúžová mešita. Tento názov bol odvodený z detailne prepracovaného obkladu mozaiky, ktorá pozostáva z rúžového tónovania so zámerom navodenia dojmu východu a západu slnka. Taktiež vonkajšia a vnútorná výzdoba v podobe vzorov ruží, čiastočne charakterizujúca samotné mesto Shiraz, v ktorom sa pestuje okolo 300 druhov kvetín. Vnútorný priestor mešity tvorí plocha 2890 m2. Vo vnútornom dvore sa nachádza obdĺžnikový bazén. Mešita bola postavené počas absolutistickej vlády dynastie Kádžárovcov v Perzií.

 • Mešita Sheik Lotfollah, Irán
  • Top

  Mešita je jedným z majstrovských diel iránskej architektúry, ktorá bola postavená za čias Safavidského cisárstva. Nachádza sa na východe námestia Naqshe Jahan. Výstavba mešity začala v roku 1603 a bola dokončená v roku 1619. Bola postavená architektom Shaykh Bahaiom za vlády Shah Abbasom I. Na základe rady Arthura Popea sa Reza Shah Pahlavi rozhodol mešitu prebudovať a opraviť v roku 1920.

 • Most Khajou, Irán
  • Top

  Je to most v provincií Isfahan v Iráne. Bol vybudovaný perzským Safavidským kráľom Shah Abbasom II. okolo roku 1650. Spája štvrť Khaju na severe brehu s štvrťou Zaoastrian cez rieku Zayandeh. Tento most je jeden z príkladov perzskej architektúry a je aj príkladom, ako Safavidská kultúra pôsobila na Irán. Most je 133 metrov dlhý a 12 metrov široký. Nápis na moste napovedá, že bol v roku 1873 opravovaný. Neďaleko mosta sa nachádza maozoleum Arthura Popea, ktorý bol expertom na iránske umenie, a jeho ženy Phyllis Ackerman.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Iráne