Južná India

Úzky pruh večne zelenej vegetácie, vtlačený medzi lesnaté hory Západného Ghátu a Arabského mora, leží na juhozápadnom pobreží krajiny. Kerala je tropický štát a je to jedno z miest s najvyššou biodiverzitou na svete.

Hory Západného Ghátu prudko klesajú z výšky 2500 metrov k hladine mora a plážam, ktorých tu je 590 kilometrov. Tie v kombinácii s množstvom paliem a bielym pieskom ponúkajú takmer gýčový luxus. Názov štátu je odvodený zo slov „kera", čo v miestnom jazyku Malayalam znamená kokosová palma a od slova „lam", teda krajina, Kerala je skutočne krajinou kokosových paliem.

Keralu spája 44 vzájomne prepojených riek, čím patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické destinácie v Ázii. Dlhé pobrežie s pokojnými plážami, smaragdovo zelené more, či svieže hory a exotické zvieratá sú klenotmi Keraly.

Krajina
India Južná India
Časový posun
3.5h
Mena
indická rupia
Dĺžka letu
9h

Užitočné informácie

Rozloha a populácia
Južná India má približne 35,330,888 obyvateľov a 38,863 km2.
Jazyky
jazyk malayalam, angličtina
Náboženstvo
hinduizmus 57 %, 23 % islam, kresťanstvo 19 %
Elektrický prúd
V Indii sa používajú odlišné elektrické zásuvky od európskych, preto je potrebné zakúpiť si univerzálny adaptér. Napätie...
V Indii sa používajú odlišné elektrické zásuvky od európskych, preto je potrebné zakúpiť si univerzálny adaptér. Napätie má 220 voltov (50 Hz). Výpadky prúdu sú bežné, ich frekvencia závisí od oblasti.

Top lokality

Munnar

Munnar je horské mestečko v okrese Idukki juhozápadného indického štátu Kerala. Nachádza sa v nadmorskej výške okolo 1600 metrov v pohorí Západné Ghaty. Munnar sa tiež nazýva „Kašmír južnej Indie“ a je obľúbenou dovolenkovou destináciou pre svadobné cesty. V minulosti bol obľúbeným letoviskom britských vládcov v koloniálnom období. Nedotknuté doliny čajových plantáží, exotické druhy flóry a fauny v lesoch a vône korenia – toto všetko ponúka Munnar.

Tradičný Cochin
Tradičný Cochin. Foto: unsplash.com

Fort Kochi

Fort Kochi je historická oblasť v meste Cochin v štáte Kerala v Indii. Malá rybárska dedina, ktorá sa stala prvým európskym mestom v Indii bude váš východiskový bod na cestách po Kerale. Kochi je pomyselným klenotom v korune Kerala s európskym dedičstvom a skutočným kozmopolitným charakterom. Pešia prechádzka ulicami je jedným z najlepších spôsobov, ako objaviť všetko, čo mesto ponúka - prírodný prístav a historické miesta. Druhou možnosťou je plavba loďou cez úchvatné modré lagúny a stojaté vody, ktorá zase ponúka pohľad na vidiecky život mestečka a jeho skutočnú krásu.

Fort Kochi
Fort Kochi. Foto: unsplash.com

Ostrov Munroe

Ostrov Munroe je skrytá perla v stojatých vodách, ktoré sa skladá z 8 ostrovov. Každý z nich je oddelený malými vodnými kanálmi a jazierkami. Ostrov Munroe sa nachádza asi 27 km od Kollamu a je pomenované podľa rezidentného plukovníka Johna Munroea z bývalého kniežacieho štátu Travancore. Hovorí sa, že kopaním kanálov integroval niekoľko stojatých oblastí. Niektoré z hlavných atrakcií ostrova sú úzke vodné cesty, plavba po kanáloch a slávne preteky lodí Kallada, ktoré sa konajú počas 10-dňového festivalu Onam. Ostrov ponúka jedinečné a pokojné prostredie od neustáleho hluku moderných miest.

India pláž
Pláž, India. Foto: CK Satur

Kozhikode

Kozhikode bude mať vždy špeciálne miesto v histórii Keraly, pretože sem sa prvýkrát priplavil Vasco da Gama a vznikla tak legendárna cesta korenia. Tento región má neobyčajné historické čaro. Pláž Kozhikode je zosobnením tunajšieho tradičného prostredia a miestni sem prichádzajú vo veľkom počte na úchvatný západ slnka. Na pláži predajcovia ponúkajú čerstvé úlovky a morské plody, ako mušle „kallumekaya“, ktoré patria medzi najobľúbenejšie. Za úsvitu sa sem zas hrnú domáci, aby videli hravých delfínov. Nachádza sa tu i maják a dve móla, staré vyše sto rokov. Pre deti je tu park Lions a morské akvárium.

Kozhikode
Kozhikode. Foto: unsplash.com

Región Kuttanad

Malá dedina Muthukulam sa pýši súborom malých ostrovov na jazere Vembanad, ktoré je súčasťou regiónu Kuttanad. Vtáčia rezervácia sa tu rozprestiera na rozľahlom území, a je navštevovaná sťahovavými vtákmi, čo ju robí dokonalým miestom pre milovníkov vtákov a ornitológov. Niektoré druhy je možné pozorovať aj na jazere ako volavky, kukučky, divé kačky, bocianov sibírskych a iné.

Južná India.
Južná India. Foto: CK Satur

Hlavné mesto

Trivandrum/Thiruvananthapuram

Trivandrum alebo Thiruvananthapuram, je hlavným mestom indického štátu Kerala. Je to najľudnatejšie mesto v Kerale a nachádza sa na západnom pobreží Indie neďaleko južného pobrežia pevniny. Zaujímavosťou je, že je hlavným centrom informačných technológií v Kerale a od roku 2016 prispieva 55% na vývoz softvéru zo štátu. „Vždy zelené mesto Indie“ tak nazval toto mesto sám Mahatmá Gandhí.

Trivandrum
Trivandrum. Foto: unsplash.com

Práve v tomto hlavnom keralskom meste sa nachádza hinduistický chrám Shree Padmanabhaswamy, ktorý sa považuje na najbohatšie miesto uctievania na svete.

Posvätný chrám Shree Padmanabhaswamy
Posvätný chrám Shree Padmanabhaswamy. Foto: unsplash.com

Záujem vzbudzuje aj umelecké a prírodovedné múzeum Napier, ktorého súčasťou je aj Trivandrum zoologická záhrada, ktorá patrí medzi najstaršie v Indii. Založená bola už v roku 1857. Samotný architektonický štýl múzea je zmesou indických, čínskych, keralských a mughlaských škôl architektúry.

Múzeum Napier
Múzeum Napier. Foto: unsplash.com

História Keraly je úzko spojená s obchodom s korením. Staroveká Kerala, oslavovaná ako indické pobrežie korenia, bola hostiteľom cestovateľov a obchodníkov z rôznych krajín, vrátane Grékov, Rimanov, Arabov, Číňanov, Portugalcov, Holanďanov, Francúzov a Britov. Takmer všetci tu zanechali svoje stopy, čo nakoniec sformovalo dnešnú Keralu.

Kerala
Kerala. Foto: unsplash.com

História Keraly je úzko spojená s obchodom s korením. Staroveká Kerala, oslavovaná ako indické pobrežie korenia, bola hostiteľom cestovateľov a obchodníkov z rôznych krajín, vrátane Grékov, Rimanov, Arabov, Číňanov, Portugalcov, Holanďanov, Francúzov a Britov. Takmer všetci tu zanechali svoje stopy, čo nakoniec sformovalo dnešnú Keralu.

História a tradície Keraly
História a tradície Keraly. Foto: unspalsh.com

Pohorie Západné Gháty je pohorie, ktoré sa tiahne v dĺžke 1500 km pozdĺž takmer celého západného pobrežia Indie. V pohorí sa vyskytuje 5000 druhov kvitnúcich rastlín, 179 druhov obojživelníkov, 508 druhov vtákov a 139 druhov cicavcov. Najmenej 325 druhov je ohrozených. Útočisko im poskytujú početné národné parky a prírodné rezervácie, ktoré sa rozkladajú najmä v južnej časti pohoria. Nachádza sa tu známa oblasť Munnar, ktorá je jedna z najkrajších prírodných rezervácii v Indii.

Západné Gháty
Západné Gháty. Foto: depositphotos.com

Kerala je rozdelená do troch geografických oblastí. Vysočiny, ktorá sa zvažuje od Západného Ghátu do Strednej oblasti zvlnených kopcov a údolí do 580 km dlhého pobrežia s mnohými malebnými stojatými vodami, ktoré sú prepojené kanálmi a riekami. Divoká Kerala je pokrytá hustými lesmi a čajovými a kávovými plantážami. Väčšina štátu oplýva bujnou zeleňou.

Zelená Kerala
Zelená Kerala. Foto: unsplash.com

Chokramudi je ohromujúci vrchol, ktorý sa nachádza v blízkosti údolia Bison, neďaleko mesta Munnar. Chokramudi je druhý najvyšší vrchol v Kerale o výške 2045 m. Chokramudi je jedným z najvyhľadávanejších turistických destinácií v Munnare, ktorý leží v národnom parku Eravikulam. Je to hora, ktorá stojí sama ako samotár medzi kopcami Munnaru. Z vrcholu hory je vidieť celý okres Idukki a všetky hlavné turistické miesta v Munnar.

Národný park Eravikulam
Národný park Eravikulam. Foto: unsplash.com

Severnú časť Keraly zdobí krásna oblasť Wayanad, ktorá je známa množstvom turistických chodníkov, úchvatných vodopádov, jaskýň, miest na pozorovanie vtáctva, bohatej fauny a flóry. Je to tiež oblasť známa pre koreniny, kávu, čaj, bambusové produkty, med či rôzne byliny. Vodopády Kanthanpara priťahujú svoju pozornosť, ako i priehrady Karapuzha, Pookode a jazero Karlad. Nachádzajú sa tu jaskyne Edakkal, o ktorých sa predpokladá, že vznikli veľkou trhlinou v obrovskej skale. Vnútro zdobia zaujímavé reliéfy.

Wayanad
Wayanad. Foto: unsplash.com

Periyar sú nádherné lesy v oblasti Thekkady v Kerale, kde je jedna z najkrajších prírodných rezervácií. Celú oblasť tvoria malebné plantáže, mestečká na kopcoch, kde sú chodníky na túry a prechádzky po horách. Zároveň je to jedna z najstarších rezervácií tigrov v Indii, vrátane bielych tigrov. Rezerváciu je možné preskúmať na lodi alebo trekmi.

Indický biely tiger
Indický biely tiger. Foto: unspalsh.com

Bohatstvo keralských lesov je mimoriadne, nachádza sa tu viac ako 1965 kvitnúcich rastlín vrátane 170 druhov tráv a 143 druhov orchideí. Jediný juhoindický ihličnan, vedecky známy ako Podocarpus Wallchianus rastie práve tu. Žije tu viac ako 60 druhov cicavcov, slon ázijský, tiger bengálsky, bizón indický, jeleň sambarský, indický divý pes, leopard, vydra hladkosrstá, ktorú možno vidieť počas plavby loďou po jazere Periyar. V lesoch sa vyskytuje 265 druhov vtákov, ďatle, mucháriky, zobákorožce, chrapkáče. Žijú tu kobry, ako i množstvo nejedovatých hadov a varan indický.  

leopard
Leopard, Južná India. Foto: unsplash.com

Agasthyakoodam je jeden z najvyšších keralských vrchov. Je dlho známy ako raj pre pozorovateľov exotických vtákov. Jeho okolie je známe pre pozoruhodnú faunu a flóru, liečivými bylinami, rastie tu viac ako 2000 druhov lišajníkov, orchideí, machov a papradí. Vrch dostal meno podľa mudrca Agasthya a je obľúbeným pútnickým miestom. Nachádza sa tu svätyňa, ktorá je mu zasvätená. Dokonca sa aj o tunajšom vzduchu hovorí, že je liečivý. Výstup hore je povolený len s povolením od úradu pre ochranu prírody v hlavnom meste, pričom odporúčané sú mesiace január až apríl. Dá sa naň pozerať napríklad aj z neďalekej priehrady Neyyar, či z Bonacaudu.

Priehrada Neyyar
Priehrada Neyyar. Foto: unsplash.com

Kerala je známa aj pre rôzne rituály, ktoré sa odohrávajú pri tých najposvätnejších chrámoch. Theyyam je rituálne predstavenie veľmi živé a farebné, ktoré vychádza v tradičnej umeleckej forme. Verí sa, že Theyyam je určitým prejavom Šivu. Ľudia považujú samotný Theyyam za Boha a hľadajú od neho požehnanie.Tento rituál sa hráva s veľkým ohňom. Po predstavení a zvykoch sa miestni môžu priblížiť k Theyyam a porozprávať sa, získať jeho odpovede a požehnanie.

Rituálne predstavenie
Rituálne predstavenie Theyyam. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Kerala sa vyznačuje príjemnou a rovnomernou klímou počas celého roka. Je to tropická oblasť, kde sa prejavujú monzúny (jún- september a október – november). V období zimy dochádza len k miernym poklesom teploty. Teploty v tejto lokalite sa pohybujú medzi 28-30 ℃.

Letisko a dĺžka letu

Do Indie je možné cestovať množstvom leteckých spoločností ako napr. Air India (priame spojenie z Viedne), Lufthansa, Swiss, Turkish Airlines, Aeroflot, Qatar Airways, Etihad, Fly Dubai a ďalšie.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí, 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110021

Tel: +91 1126889071, +91 1126885340, +91 1126111075
Mobil: +91 9818799477 len pre nahlasovanie život ohrozujúcich prípadov, úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych situácií občanov SR. Neslúži na poskytovanie informácií a termínov)
Email: emb.delhi@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania pri vstupe do Indie podliehajú vízovej povinnosti (všetky druhy pasov). Cestovný pas musí mať minimálne 6-mesačnú platnosť. Potvrdenie o očkovaní sa nevyžaduje s výnimkou cestujúcich, ktorí prichádzajú z oblastí výskytu žltej zimnice (Afrika, Južná Amerika).

Colné predpisy

Cestujúci môžu doviesť cudziu menu v hotovosti až do výšky 5 000 USD alebo ekvivalent v inej mene. Vyššiu čiastku je potrebné colne deklarovať pri vstupe do krajiny vo forme vyplnenia colného formulára.

Tipy na výlety v Južnej Indii

 • Ajurvéda, India
  • Top

  Ajurvéda je medicínsky systém s historickými koreňmi na indickom kontinente. Globalizované a modernizované postupy odvodené z tradíčnej ayurvedy sa používajú po celom svete ako doplnková alebo alternatívna liečba. V krajinách za hranicou Indie boli aurvédske terapie a postupy začlenené do všeobecných wellness aplikácií a v niektorých prípadoch dokonca aj do lekárskeho využitia. Ayurveda má osem spôsobov, ako je možné diagnostikovať choroby. Nazývajú sa Nadi (pulz), Mootra (moč), Mala (stolica), Jihva (jazyk), Shabda (rozprávanie), Druk (videnie) a Aakruti. Ayurvédi praktizujú prístup k diagnóze pomocou piatich zmyslov, napríklad sluch sa používa na sledovanie stavu dýchania a reči.

  • Top

  Backwaters je pomenovanie pre pokojnú a malebnú sieť lagún, jazier, riek a kanálov lemovaných palmami, ktoré vedú do vnútrozemia od pobrežia Kerala, od Fort Cochin po Kollam (Quilon). V srdci stojatých vôd je rozsiahle jazero Vembanad. Tradične sú tieto vody využívané miestnymi obyvateľmi na dopravu, rybolov a poľnohospodárstvo. Konajú sa to každoročné preteky hadích člnov, ktoré sú skvelý zdroj zábavy pre miestnych obyvateľov i turistov. Bujná zelená krajina, rozmanitá divoká zver, domy a dediny, ktoré lemujú stojaté vody, robia cestu pozdĺž týchto vodných ciest cestou cez iný svet.

 • Biriyani
  • Top

  „Biriyani“ je tradičné indické jedlo s ryžou, šafranom alebo kurkumou, korením a lahodne doplnené marinovaným mäsom a natvrdo uvareným vajcom, niekedy sa pridávajú i zemiaky. Je štipľavé ale veľmi chutné. Podáva sa napríklad so šalátom.

 • jedlo južnej Indie
  • Top

  Veľmi chutné je jedlo s názvom „avial“, čo je kombinácia zeleniny, kokosovej pasty a zelených čili papričiek. Obľúbený je „thoran“, ktorý obsahuje mletú fazuľu, kapustu, reďkovku, strúhaný kokos, kukrumu a červenú papriku. Sadya zahrňuje aj vyprážané banánové lupienky „upperi“, nakrájané uhorky a tvaroh ochutené horčicou, čili a karí. Podávajú sa spolu s mangom a limetkovým nálevom.

 • Dosa
  • Top

  „Dosa“ je chrumkavý, plochý chlieb, podobný palacinke, ktorý sa vyrába z fermentovaného ryžového cesta a plní sa zemiakovou kašou. Podáva sa s kyslou a štipľavou šošovicovou omáčkou „sambar“ a korením. Plnka sa môže nahradiť zeleninou, cibuľou, tvarohom.

 • Fatehpur Síkrí, India
  • Top

  Neveľké mesto sa preslávilo najmä pevnosťou postavenou v 16. storočí vládcom Akbarom. Pôvodne sa malo stať hlavným mestom oblasti, no panovník sa nakoniec rozhodol inak. Našťastie sa o jeho osude rozhodlo až po tom, čo tu bol postavený krásny palác z červeného pieskovca a so vstupnou bránou vysokou 54 metrov. Jeho najznámejším pavilónom je Panč Mahal, známy aj ako „Badgir“, teda veža zachytávajúca vietor. Pravdepodobne slúžil najmä na oddych a zábavu a zaujímavý je svojim dizajnom čerpajúcim z budhistických chrámov, je totiž postavený na 84 podporných stĺpoch, pričom dokopy ich má až 176 a sú usporiadané na 5 poschodiach.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Južnej Indii