Gruzínsko

Gruzínsko je krajinou ktorá láka pre krásne pamiatky, nádherné hory, pohostinnosť miestnych obyvateľov a rozmanitou kultúrou. Očarujúci Kaukaz a Svanetia je pre svoje stredoveké dedinky zapísaná aj na zozname UNSECO.

Gruzínsko sa nachádza pri východnom okraji Čierneho mora. Susedí s Ruskom, Tureckom, Arménskom a Azerbajdžanom. Súčasťou krajiny sú autonómne oblasti Adžária a Abcházia.
Hlavné mesto Gruzínska bolo súčasťou hodvábnej cety, ktorého história siaha až do 5. storočia. Hlavné mesto ako aj celé Gruzínsko je plné historických pamiatok a krás prírody ktoré už ohúrilo nie jedného turistu. 

Svieže, farebné a podmanivé je gruzínske Tbilisi, ktorého čaru veľmi ľahko podľahnete. Ku tomu z každej svetovej strany gruzínske tradície plné kláštorov, kostolov ale aj chutnej kuchyne či svetoznámeho vína. Starobylé náboženské centrá, archeologické skvosty ako skalné mesto Uplistsikhe, "plačúce steny" a "mesto lásky" Sighnaghim, či majestátne horstvo dvíhajúce sa do výšky 5000 m sú gruzínske divy.

Krajina
Gruzínsko Gruzínsko
Hlavné mesto
Tbilisi
Časový posun
2h
Mena
gruzínsky lari
Dĺžka letu
3h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Gruzínsko má približne 69.700 km2 a 4 mil. obyvateľov.
Jazyky
gruzínština
Náboženstvo
84 % pravoslávne, 9 % islám
Vakcinácia
Odporúča sa očkovať proti tetanu, hepatitíde typu A a diftérii.
Elektrický prúd
Elektrické zásuvky fungujú na 220V, bez nutnosti využiť cestovný adaptér.
Gruzínsko
Gruzínsko. Foto: unsplash.com

Top lokality

Batumi

Gruzínsko patrí medzi štáty, ktoré sa môžu pochváliť svojou prímorskou lokalizáciou. Preto počas návštevy tejto neobyčajnej krajiny netreba vynechať ani návštevu pobrežných miest. Tým najvýznamnejším z nich je práve Batumi, zvané tiež „Perla čierneho mora“ a patriace medzi najstaršie na svete. Svojim kultúrnym aj politickým postavením je schopné konkurovať dokonca aj samotnému Tbilisi. Vychutnajte si nádherný kontrast historickej a modernej časti Batumi, rovnako ako prechádzku pôvabnou 7 kilometrovou promenádou, ktorá dodáva mestu svojský ráz už od roku 1881.

Batumi
Batumi. Foto: unsplash.com

Sighnaghi

Gruzínske mesto Sighnaghi sa nachádza len niečo vyše hodiny cesty autom od Tbilisi a je známe ako mesto lásky. Bolo tiež jednou z mnohých zastávok Gruzínska pozdĺž starobylej Hodvábnej cesty. Mesto nedávno prešlo výraznou obnovou a zlepšením infraštruktúry. Kasína, luxusné hotely, kvalitné vína a najmä nádherný výhľad na údolie Alazani robia z Sighnaghi jedno z najatraktívnejších gruzínskych miest.

Sighnaghi
Sighnaghi. Foto: unsplash.com

Mesto leží na vrchu s výhľadom na a pod ním sa rozprestiera jeden z najslávnejších gruzínskych vinárskych regiónov. V Sighnaghi nájdete aj historické a kultúrne pamiatky. Jeho očarujúce dláždené uličky, obnovené pôvodná secesné budovy a podrobné fasády dávajú mestu romantickú mystiku. Mesto Sighnaghi je tiež obľúbeným miestom pre svadby. Nachádza sa tú aj prvá „nonstop“ svadobná kaplnka - obrady sa tu konajú vo všetkých denných a nočných hodinách. Je tiež častým miestom pre tradičné gruzínske tanečné recitály, hudobné a remeselné festivaly.

Sighnaghi exteriér
Sighnaghi. Foto: unsplash.com

Gordi

Dedinka Gordi, ktorá sa nachádza 42 kilometrov od mesta Kutaisi je východiskovým bodom k návšteve kaňonu Okatse. Dĺžka kaňonu je asi 16 kilometrov, jeho šírka sa pohybuje od 10 do 15 metrov a je približne 50 metrov hlboký. Pozdĺž kaňonu nájdete niekoľko vodopádov, z ktorých jeden má výšku 70 metrov. Dedinka Gordi so známym kaňonom láka každoročne mnoho turistov, ktorý tu obdivujú čaro divokej prírody a krásne výhľady. 

Gordi
Gordi. Foto: CK SATUR

Kutaisi

Kedysi jedno z najvýznamnejších gruzínskych miest bolo založené pred viac ako 4 tisíc rokmi. Na hodnote naberalo storočiami, počas ktorých sa stávalo sídlom viacerých dôležitých kráľovstiev rozprestierajúcich sa po okolitej krajine.

Kutaisi
Kutaisi. Foto: unsplash.com

Hoci jeho postaveniu ublížili nie až tak dávne udalosti, akými bolo obsadenie Turkami, či násilné pridelenie Gruzínska k sovietskemu zväzu, môže sa pochváliť krásnym prostredím, ktoré zaujme najmä svojou úžasnou historickou atmosférou.

fontána a sochy
Kutaisi. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Tbilisi

Vyrazte za krásami hlavného mesta, ktoré bolo súčasťou hodvábnej cesty a ktorého história siaha až do 5. storočia. Objavte čaro starých domčekov, pôvabných chrámov a viac ako 300-ročných kúpeľov. V tejto viac ako miliónovej metropole sa určite nebudete nudiť a dopriať si môžete akúkoľvek z turistických aktivít. Pôvabné mesto na európskej úrovni, ktoré je obklopené rozľahlou zeleňou a hornatým prostredím vás vtiahne do svojej jedinečnej atmosféry, ktorá učaruje naozaj každému.

panorama mesta
Tbilisi. Foto: unsplash.com

Pamiatkami Tbilisi vedie turistov pešia kultúrno-turistická trasa dlhá asi 1,5 kilometra. Prechádza všetkými najvýznamnejšími miestami a umožňuje tak nevynechať ani jednu časť z toho najlepšieho. Od botanickej záhrady, cez synagógu, Most mieru, až po kostol Betlemi. Celú cestu spríjemní jazda lanovkou k monumentu Matka Gruzínska, okolie ktorého nám poskytne dokonalý výhľad na panorámu hlavného mesta. Oplatí sa prezrieť si aj architektúru starého mesta a sírnych kúpeľov.

Historické mesto Tbilisi
Historické Tbilisi. Foto: unsplash.com

Veľký Kaukaz

Veľký Kaukaz je pohorie, ktoré sa rozprestiera medzi Čiernym a Kaukazským morom. Toto majestátne pohorie tvorí hranicu medzi Ruskom, Gruzínskom a Azerbajdžanom. V jeho okolí žije viacero národov ako napríklad Gruzínci, Kurdi, Čerkesi, Avari, Čečenci, Balkari a viacerí iní. Práve preto na tomto mieste môžete počuť rôzne jazyky. Jeho najvyšším vrchom je Elbrus, ktorý meria až 5 600 m. n. m. a prezývajú ho aj ,,Hora, ktorá prináša šťastie."

Kaukaz.
Kaukaz. Foto: unsplash.com

Kazbegi je región ležiaci na hranici s Ruskom sa rozprestiera na neveľkej ploche asi 1000 km². Jeho plocha je hornatá a miestne vrchy sú vyhľadávané milovníkmi zimných športov.

Kazbegi. jazero
Kazbegi. Foto: unsplash.com

Cez jeho hlavné mesto Stepanstsminda vedie tiež Gruzínska vojenská cesta. Táto 213 km dlhá trasa spájajúci Tbilisi s ruským Vladikaukazom prechádza tunelmi a údoliami riek, no jeho najzaujímavejším úsekom je prechod cez hlavný hrebeň Veľkého Kaukazu. Úplne vybudovaná bola v roku 1799 a zohrala významnú rolu vo vzájomnom obchodovaní krajín.

Kazbegi hory
Kazbegi. Foto: unsplash.com

Svaneti alebo Svanetia je horská oblasť v severozápadnom kúte Gruzínska, na hraniciach s Abcházskom a Ruskom. Obklopená vysokými končiarmi hôr je Svanetia izolovanou a najvyššie položenou obývanou oblasťou celého Kaukazu. Aj preto sa jej obyvatelia od ostatných Gruzíncov odlišujú jazykovo aj kultúrne. Ako oni sami tvrdia, ich jazyk je od ostatných Gruzíncov natoľko odlišný, že keď začnú hovoriť po svojom, nemajú šancu im porozumieť. Nachádza sa tu aj najvyšší vrchol Gruzínska, Shkhara /5193 metrov/, symbolom Svanetie je aj nádherný kopec Ushba /4 710 metrov/, ľahko rozpoznateľný vďaka svojim dvom strmým vrcholkom.

Svaneti stádo kráv
Svaneti. Foto: unsplash.com

Ushba je hora strednej časti Veľkého Kaukazu. Nachádza sa v gruzínskom regióne Svaneti, pár sto metrov južne od hraníc s ruskou Kabardsko-Balkarsko republikou, na krátkom výbežku z hlavného kaukazského hrebeňa. Jedná sa o monumentálnu skalnú pyramídu s dvoma vrcholmi (južný 4710 m n. m., severný 4697 m n. m.). Hoci hora so svojou výškou nepatrí k tým úplne najvyšším na Kaukaze, je výraznou dominantou severnej Svanetie a býva označovaná ako "kaukazský Matterhorn".

Ushba pohorie
Pohorie Gruzínska. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Na západe krajiny je mierne teplá a vlhká klíma; na východe sú len malé množstvá zrážok; priemerná nameraná teplota v Tbilisi je v januári 0,5°C a v júli 24°C.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tbilisi, 13 Mtskheta Str., Apt. 23, Tbilisi 0179

Tel: +995 322224437
Email: emb.tbilisi@mzv.sk

Víza a doklady

Občania SR môžu priamo na územie Gruzínska vstupovať s cestovným pasom alebo občianskym preukazom vydaným formou ID karty. Pri ceste cez územia iných štátov môžu tranzitné krajiny vyžadovať cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od predpokladaného ukončenia pobytu. Hranicu Gruzínska možno prekročiť iba na oficiálnych hraničných prechodoch, nelegálny prechod hranice (t. j. bez oficiálnej gruzínskej pohraničnej kontroly) je trestaný finančnými pokutami alebo odňatím slobody.

Colné predpisy

Gruzínske zákony neobmedzujú vývoz a dovoz valút. Pri vývoze väčšieho množstva valút v hotovosti však gruzínska colná služba požaduje potvrdenie o nadobudnutí vyvážanej sumy.

Tipy na výlety v Gruzínsku

 • Ananuri, Gruzínsko
  • Top

  Medzi zachované pamiatky Gruzínska jednoznačne patrí tento krásny hradný komplex zo 17. storočia. Hoci má za sebou pestrú minulosť, plnú vojenských konfliktov, dokázal si udržať svoju krásu až do dnešných dní. Zložený je z viacerých častí, za zmienku stoja napríklad Kostol Panny Márie, zvonica a menší kostol Gvateba s vežou s zaujímavou ihlanovitou, stupňovitou strechou. Vychutnajte si spolu s nami čaro tejto rozprávkovej stavby nachádzajúcej sa v obklopení rieky Aragvi a horského prostredia.

 • zelenina a korenie
  • Top

  Gruzínsku kuchyňu tvorí zelenia a mäso. Je bohatá na bylinky, koreniny a orechy. Na prípravu jedál sa využíva najmä bravčové, hovädzie a teľacie mäso. Podľa starej legendy dostali Gruzínci od Boha úrodnú zem za svoju láskavosť, dobrotu, pokoru a pohostinnosť. Boh im nadelil polia plné jabloní, hrušiek, hrozna, granátových jabĺk, broskýň a bylín. Preto práve tieto plody a bylinky sú neodmysliteľnou súčasťou ich gastronómie.

 • Gergeti Trinity, Gruzínsko
  • Top

  Kostol Najsvätejšej Trojice, tak znie slovenský názov komplexu gruzínsko-pravoslávnych chrámov rozprestierajúcich sa na náhornej plošine neďaleko Stepanstsminda. Jeho história sa začala písať už v 14. storočí, no počas úradovania Sovietskeho zväzu tu boli akékoľvek omše zakázané. Okrem pokojnej a mystickej atmosféry si z jeho prostredia môžu návštevníci vychutnať aj nádherný výhľad na okolitú hornatú krajinu.

  • Top

  Gremi stojí nad zeleným údolím Alazanu a priťahuje turistov, ktorých cesta vedie medzi Telavi a Kvareli. Ponurý a monumentálny hrad je jedným z najnavštevovanejších turistických miest v Gruzínsku. Architektonický komplex bol postavený v 16. storočí v čase kráľa Levana z Kakheti, ktorý Gremi vyhlásil za hlavné mesto Kakhetského kráľovstva. Na príkaz Levana bol na malej hore postavený hrad a kostoly a na úpätí hory sa objavilo bohaté obchodné mesto s viac ako 100 000 obyvateľmi. Niektoré historické zdroje uvádzajú, že jedna vetva legendárnej Hodvábnej cesty prechádzala cez Gremi. Bohužiaľ sláva Gremi trvala iba 150 rokov Začiatkom 17. storočia ho zbúrala armáda Perzie. Mesto sa nedokázalo úplne zotaviť a tak presťahovali hlavné mesto do Telavi. V miestnom múzeu je vystavená expozícia predmetov z každodenného života tohto obdobia. Oplatí sa tiež navštíviť obnovený kráľovský hrad.

 • orechové pochúťky
  • Top

  Národným dezertom je „churchkhela“ na výrobu ktorej sa používajú orechy a špeciálna hroznová šťava. Môže mať rôzne farby a chute, pretože každá odroda hrozna má svoje vlastné charakteristiky. Sladký dezert pod názvom „gozinaki“ sa pripravuje z orechov a medu.

 • gruzínska omáčka
  • Top

  Krajina je známa aj v príprave omáčok, ako je „tkemali“, „satsebeli“ či „baje“ pripravená z orechov, ktorá sa podáva za studena. Pripravuje sa rozdrvením orechov na múku. Pridá sa voda, soľ, ocot, korenie a šafran. Všetky ingrediencie sa premiešajú a hotová sa uloží do chladničky. Hodí sa k zeleninovým a mäsovým jedlám. Niekedy sú omáčky dokonca vyrobené z hrozna, sliviek alebo granátových jabĺk.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Gruzínsku