Dominikánska republika

Dominikánska republika rozlohovo veľká skoro ako Slovensko sa nachádza vo východnej časti ostrova Hispaniola, východne od Haiti. Na severe je ostrov obmývaný Atlantikom a na juhu Karibským morom. Krištof Kolumbus celý ostrov pomenoval La Isla Espanola, preto sa niekedy používa aj Hispaniola.

Španieli sa tu usadili na viac ako 300 rokov, až do roku 1821. Má 1600 km pobrežia, z ktorých 650 km tvoria nádherné biele pieskové pláže pripomínajúce tropický raj, a preto patrí aj medzi najnavštevovanejšie karibské krajiny. Asi tretinu rozlohy pokrývajú lesy a pralesy. Na ploche sa nachádza 14 národných parkov, z ktorých 3 sú morské. Rastie tu viac ako 5500 rastlín, z nich je tretina endemických.

Miestni obyvatelia, ktorých je tu cez 10 miliónov milujú bejzbal. Ten si tu drží svoju popularitu od roku 1880. Až 72 % obyvateľov sú miešanci, nazývajú sa „Mulatto“ alebo „Mestizo“. 16% obyvateľstva sa hlási ku bielej európskej rase. Podobne ako Kubánci aj tu sa ostrovania môžu pochváliť produkciou cigár, a to najmä značky Fuente Opus X, Ashton VSG či Arturo Fuente Hemingway. Najstaršia plantáž je Aurora, ktorú je možné aj navštíviť.

Dominikánska republika je krajinou, ktorá ponúka nielen nádhernú prírodu, úchvatné pláže, ale aj rôzne atrakcie. Vyberať sa sem môžete na rodinnú dovolenku, svadobnú cestu, alebo aj vašu svadbu, za golfom, za oddychom, či za dobrodružstvom. Vyliezť môžete na najvyššiu horu Karibiku, ponoriť sa do tajomných hlbín mora, vyskúšať rafting, pešiu turistiku, rybárčenie. Ležia tu najvyššie hory Antíl a najväčšie jazero, najhustejšie tropické lesy a najsuchšie, takmer púšť pripomínajúce miesta, strmé atlantické pobrežie ale aj pokojné karibské lagúny, ktoré určite patria k tým najkrajším na svete. Toto srdce Karibiku je stredom radosti zo života, smiechu, tanca, srdečných ľudí, chutnej gastronómie, exotického ovocia, všade rastúcich paliem kokosových a papájí. Hotelové rezorty majú excelentne vybudovanú infraštruktúru, kde si bezstarostne môžete užívať bezpečnú a radostnú dovolenku. Milovníci golfu tu nájdu až 26 golfových ihrísk.

Krajina
Dominikánska republika Dominikánska republika
Hlavné mesto
Santo Domingo
Časový posun
-6h
Mena
dominikánske peso
Dĺžka letu
11h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Unitárna prezidentská republika.
Rozloha a populácia
Jej rozloha je 48 730 km² a má 9 183 984 obyvateľov.
Jazyky
španielčina
Náboženstvo
Katolíci 95%, iné 5%.
Elektrický prúd
Elektrické zásuvky a zástrčky typu A alebo B. Štandardná voltáž v zásuvkách je 110 V a frekvencia je 60 Hz. Budete preto...
Elektrické zásuvky a zástrčky typu A alebo B. Štandardná voltáž v zásuvkách je 110 V a frekvencia je 60 Hz. Budete preto potrebovať menič napätia alebo menič napätia s adaptérom na typ A alebo B adaptér.

Top lokality

Existuje len málo miest, kde sa ľudia toľko smejú a majú rozžiarené pohľady. Dominikánska republika je krajinou nekonečného leta, oázou, miestom, kde sa človek dokáže uvoľniť a relaxovať, tancovať merengue a to aj pod palmami vo sviežom karibskom vetre, ležať v tyrkysovej vode a pokojne sa slniť v teplom piesku, ale tiež zažiť skutočný adrenalínový zážitok pri športe.

Puerto Plata

Mesto Puerto Plata vzdialené 235 km od Santo Dominga v roku 1493 tak pomenoval sám Krištof Kolumbus. Tu sa odohrávali prvé najdôležitejšie udalosti pri objavení Ameriky.  Puerto Plata je hlavným mestom Jantárového pobrežia, kde sa vo veľkom množstve nachádza borovicová živica z obdobia treťohôr a ťaží sa v doloch. Samotné mesto je perlou s budovami vo viktoriánskom štýle, pestrými domami, krásnymi balkónmi a rušným prístavom. Sú tu prekrásne pláže s hustou vegetáciou, či park Monte Isabel de Torres, kde sa dá vyjsť lanovkou a vychutnať si krásne výhľady, botanickú záhradu a sochu na počesť Krista Vykupiteľa. Prístavné mólo Malecón meria 5 km a začína u pevnosti San Filipea končí na známej pláži Long Beach so zlatým pieskom.

Puerto Plata
Puerto Plata. Foto: pixabay.com

Hlavné mesto

Santo Domingo

Santo Domingo patriace do svetového kultúrneho dedičstva UNSECO si uchovalo nádheru z koloniálnych čias. Vôbec prvé budovy v Novom svete zrkadlia vtedajšiu krásu. Leží na západnom brehu rieky Ozama, čo podčiarkuje jeho romantický vzhľad. Baroková ulica Calle El Conde vás zavedie ku dláždenému námestiu Plaza Colón, kde sa majestátne týči socha Krištofa Kolumba, katedrála Santa María de la Encarnación zo 16. storočia. Z ulice Calle Las Damas, kde je Národný pantheon a jedinečné architektonické domy sa dostanete ku najstaršej pevnosti Ameriky Ozama, kde sú dnes už nemé kanóny, čo kedysi chránili prístav.

Kostol v Santo Domingo
Kostol v Santo Domingo. Foto: depostiphotos.com

Pri prechádzke ulice Calle Isabel La Católica uvidíte katedrálu Catedral de SantaMaría menor, palác Palacio de Borgellá, pôsobivé ruiny kláštora San Francisco de Asís, sídlo prvej americkej univerzity. Na širokom námestí, kde sa nachádza palác Kolumba je múzeum Museo de las Casas Reales a slnečné hodiny zo 17. storočia je večer v uliciach veľmi rušno. Na námestí Plaza de Espaňa a v parku Parque Colón láka vynikajúca kreolská kuchyňa a to v mnohých baroch a reštauráciách. Maják Faro Colón a mauzóleum Krištofa Kolumba skrývajú jeho posmrtné ostatky.

Maják Faro Colón a mauzóleum Krištofa Kolumba
Maják Faro Colón a mauzóleum Krištofa Kolumba. Foto: depostiphotos.com

Kedy vycestovať

Dominikánska republika má typické tropické počasie so striedaním sucha a dažďov. Dažďové obdobia sú v mesiacoch máj – jún a september – október. Turistická sezóna má dve hlavné obdobia, letné v mesiacoch júl – august a zimné v mesiacoch december – apríl.

Letisko a dĺžka letu

Dĺžka letu sa pohybuje v rozmedzí 10 - 11 hodín. V Dominikánskej Republike je 11 letísk, tie najvýznamnejšie sú:

 • Puerto Plata Airport
 • Santiago Airport
 • Santo Domingo
 • Punta Cana

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane, Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa

Tel: +53 72041884
Mobil: +53 52630584 (konzulárna služba mimo úradných hodín v NALIEHAVÝCH prípadoch: +53 52630584, prípadne: +53 52630534)
Email: emb.havana@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vstup do Dominikánskej republiky potrebujete pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate. Zároveň budete potrebovať víza (cena 10 USD). Pre občanov SR za účelom turistiky je možný vstup bez víz, pri príchode je možnosť zakúpiť turistickú kartu, ktorá platí na 30 dní.

Colné predpisy

Pri návrate nie je povolené odvážať v hotovosti viac ako 10 000 dolárov alebo akúkoľvek inú menu v rovnakej hodnote. Odporúčame všetky pesá minúť, pretože vývoz i dovoz dominikánskej meny je zakázaný. Čo sa týka vývozu alkoholu a tabaku, na osobu je povolené: 2 litre alkoholu s obsahom alkoholu do 22 %, 1 liter s obsahom alkoholu nad 22 %, 200 kusov cigariet a 50 kusov cigár. Zakázaný je tiež vývoz surového zlata a minerálov, a to i larimaru a jantáru, koralov a iných predmetov vylovených z mora.

Doprava

Metro

V hlavnom meste Santo Domingo jazdí metro. Linka sever – juh meria 15 km a má spolu 16 staníc, trasa západ – východ (linka A2) má 14 staníc. 

Taxi

Stanovisko taxi nájdete v každom prístave, na letiskách a v podstate i vo všetkých hoteloch.  Autá sú označené nápisom „Taxi turistico“ a identifikačným číslom na dverách.

Autobusy

Po ostrove je sieť autobusových liniek. Trasy vedú cez veľké mestá v pravidelných intervaloch, za jazdu sa platí fixná suma. 

Prenájom automobilov

Požičovne automobilov nájdete na všetkých letiskách. V Dominikánskej republike však neodporúčame prenájom áut bez vodiča, najmä kvôli zlému stavu niektorých ciest a chaotickej prevádzke. Aby ste si mohli požičať auto, musíte byť starší ako 25 rokov. K zmluve budete potrebovať kreditnú kartu a vodičský preukaz (nemusí byť medzinárodný, stačí z krajiny pôvodu). V Dominikánskej republike sa jazdí vpravo.

Shopping a suveníry

Najčastejšie suveníry a darčeky, čo môže priniesť z tejto krajiny, sú výrobky z jantára, chutný rum rôznych odrôd a druhov, cigary a miestnych potravín  napr. kandizované ovocie, chutné džemy, šťavy a cukríky. Milovníkov remesiel potešia miestne taniere, poháre alebo vázy alebo miniatúrne chaty, ktoré sú atrapami miestnych historických budov.

Sviatky

01. január Nový rok
21. január Sviatok Panny Márie z Altagracie
27. február Deň nezávislosti
marec/apríl  Veľký piatok
01. máj Sviatok práce
24. september Sviatok Panny Márie z Mercedesu
06. november Deň ústavy
25. december Vianoce

Každé mestečko i dedinka má svojho patróna, preto tu oslavujú každý týždeň. Oslavuje sa spevom, tancom a maskovanými sprievodmi. Najznámejšie oslavy sú koncom mája v El Seibo a Santa Cruz de Mago. Veľkú zaujímavosťou sú myticko-religiózne sviatky, odohrávajúce sa behom Veľkej noci v dedinách. Cez február si môžete vychutnať karneval v Santo Domingu, ktorý doprevádzajú veľké sprievody. V meste La Vega sa každé nedeľné februárové popoludnie konajú pestré sprievody tzv. Dieblos Cojuelos. Na prelome júla a augusta sa koná hudobný tanečný festival Merengue v Santo Domingu.

Tipy na výlety v Dominikánskej republike

 • 4D kino Colonial Gate. Dominikánska republika
  • Top

  4D kino v Zona Colonial v hlavnom meste dokáže vykúzliť rôzne elementy – hmlu, vietor, teplo atď. S jednou vstupenkou sa dostanete na 3 krátke filmy. Najväčší dojem vo vás zanechá The Battle of Santo Domingo, film o invázii Francisa Drakea, ku ktorému došlo v roku 1586. Diváci sa v okamihu ocitnú v bojoch, kde sa mihajú pirátske meče a ozýva sa streľba z diel.

 • cabarete
  • Top

  Obľúbená turistická destinácia pre milovníkov kite-surfingu, ktorá sa považuje dokonca v Karibiku za najlepšiu. Sú tu skvelé možnosti aj na šnorchlovanie a objavovanie jaskýň. V meste je množstvo reštaurácií a obchodíkov.

 • coco bongo
  • Top

  Coco Bongo nie je len obyčajná disko ale fenomenálne predstavenie 40 tanečníkov a akrobatov, ktorí dotvárajú fantastickú atmosféru. Je známe aj ako najlepšia zábava na planéte. Nechýba skvelá hudba a exotické nápoje.

 • karneval dominikánska republika
  • Top

  Mesto, ktoré založil Krištof Kolumbus pre pevnosť, je dnes kultúrnym a umeleckým strediskom svetovo známe pre karneval, ktorého tradícia siaha do 16. storočia. Karneval La Vega sa oslavuje vo februári a je najdôležitejším ľudovým sviatkom krajiny.

 • Kaskády Damajaqua
  • Top

  Jedna z najpopulárnejších turistických atrakcií v Dominikánskej republike, ktorá leží pri Puerto Plata. Polhodinová cesta po chodníku so sprievodcom vás zavedie ku vodopádom, ktorých sa tu dohromady nachádza 27. Z kaskád sa dá skákať do krásnej čistej vody. Najdobrodružnejšia časť je La Tinjita.

 • kayaking
  • Top

  Skvelá športová aktivita pre deti, ktorá je dostupná aj v Puna Cana. Vyskúšajte Kayak Limón, ktorý je pre kayaking výbornou voľbou. Scenérie sú nádherné a plné exotickej vegetácie.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Dominikánskej republike