Česká republika

Kedysi dôležité kultúrne a priemyselné centrum rakúsko-uhorskej monarchie si dnes hrdo kráča v Strednej Európe svojou vlastnou cestou.

Mladá Česká republika, ktorá vznikla 1. januára 1993 po rozpade Československa, je lákavým sústom pre turistov z celého sveta. A to nielen pre Prahu, Karlove Vary, podmanivú prírodu, či Plzenské pivo, ale aj pre množstvo krásnych pamiatok, ktoré vďaka historickým udalostiam zanechali neuveriteľnú rozmanitosť, ktorá je hodná poznávania. 

Z geologického hľadiska Česká republika patrí medzi najstaršie európske oblasti. Príroda obdarovala krajinu Krušnými horami, Českým lesom, nádherné sú aj Krkonoše týčiace sa nad výšku 1600 m a pohorím Severozápadných Karpát. Česká republika je spojená s legendárnym Švejkom a lúpežníkom Rumcajsom, filmovým festivalom v Karlových Varoch či národným nápojom - pivom. To najznámejšie je plzenské, ktoré sa dostalo do celého sveta. A tak ku typickému českému obrazu okrem Prahy, Karlovho mostu či Zlatej uličky neodmysliteľne patria aj tradičné pivárne nachádzajúce sa kdekoľvek v krajine. 

Krajina
Česká republika Česká republika
Hlavné mesto
Praha
Časový posun
0h
Mena
česká koruna

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Česká Republika má približne 78 866 km2 a 10.7 mil. obyvateľov.
Jazyky
čeština
Náboženstvo
rímskokatolícke, protestantské, iné
Český Krumlov
Český Krumlov. Foto: unsplash.com

Rajsky pôsobí aj Český raj v blízkosti Jičína, oblasť Labských pieskovcov známa ako České Švajčiarsko s úchvatnými skalnými útvarmi, ktoré vznikli pôsobením vetra a vody. Svoje čaro má aj Moravský les a kaňony či bublajúce vulkanické bahno pri Plzni. 

Solenická podkova
Solenická podkova. Foto: unsplash.com

Rieka Labe pramení v Krkonošiach a spolu s prítokmi prechádza Českou kotlinou. Tu sa kedysi usadili aj keltský Bojovia, ktorí územie pomenovali Bohemia. Kopcovitá časť Moravskej kotliny láka aj stredovekými hradmi či kaštieľmi, vinicami, kde sa rodí vynikajúce víno. 

Morava, polia
Úrodná Morava. Foto: unsplash.com

Česká republika sa môže pochváliť aj niekoľkými objektmi, ktoré sú zaradené do zoznamu UNESCO. Ako napríklad Staré mesto v Prahe, Český Krumlov, Telč, Kutná Hora či mestské hradba v Litomyšli. Skutočné klenoty sú aj Olomouc, Třebíč, či vila Tugendhat v Brne, barokové sedliacke domy v Holešoviciach, kaštiele v okolí Ledníc a Valtíc. 

Telč
Telč. Foto: unsplash.com

Top lokality

Výnimočný národný park Krkonoše je tou najvyššou českou ikonou. Sídli tu aj najvyššia hora krajiny Sněžka, ktorú všade stráži horský vládca Krakonoš. Krkonoše sú plné horských lúk, vodopádov, skalných hrebeňov, kotlín, ktoré môžete spoznávať pešky po vyznačených chodníkoch alebo aj na bicykloch. 

Krkonoše
Krkonoše. Foto: unsplash.com

Na Labskej lúke tu pramení aj najväčšia rieka, Labe. Nájdete tu aj erby tých miest, ktorými Labe pri svojej 1200 km púti preteká. Neďaleko zas hučí najvyšší český vodopád, Pančavský, ktorý dosahuje výšku 148 metrov. Veľmi tajomne pôsobí aj Dvorský les. Sú tu staré buky obrastené machom, ktorý vytvára niekde celkom bizarné tvary. Takto tu kedysi bukové lesy vypadali pred zásahom človeka. Od chaty Výrovka z výšky 1368 metrov sa vám naskytnú krásne výhľady ku Špindlerovmu Mlýnu alebo do Modrého dolu s dĺžkou cez 2 km, kde sa sneh udrží až do neskorej jari.

Špindlerov Mlýn
Špindlerov Mlýn. Foto: unsplash.com

Sněžka

Hora Sněžka s výškou 1603 metrov je najvyššia na území Česka. Už celé veky je ozdobou Krkonošských hôr. Jej vrcholom sa ťahá česko-poľská hranica. Preto z jej vrchu môžete pozorovať panoramatické výhľady či do Poľska alebo Čiech. Kedysi sa používal nemecký názov Obrie hory. Názov Sněžka sa ujal od 19. storočia, lebo vrch bol „snehom pokrytý“. Najstaršia je tu kaplnka sv. Vavrinca s výškou 14 metrov. Nachádza sa tu Poľská meteorologická stanica, lanovka a kamenný obelisk. Ak by ste hľadali najvyššie položenú poštu Čiech, nájdete ju práve tu. A kľudne odtiaľto môžete poslať aj pohľadnicu s pečiatkou pošty Sněžka. Okrem sedačkovej lanovky, sem vedú aj turistické chodníky.

Pec pod Sněžkou
Pec pod Sněžkou. Foto: unsplash.com

České Švajčiarsko

Obec Hřensko je vstupnou bránou do Národného parku České Švajčiarsko. Svojou polohou na sútoku riek Kamenice a Labe je najnižšie položeným miestom v Českej republike. Aj napriek tejto polohe vytvára okolitá krajina zaujímavý jav, akoby ste boli na horách. Príroda je tu fascinujúca. Návštevníkov uchvátia nádherné prírodné scenérie, kaňon cez ktorý preteká rieka Kamenice alebo prírodný kamenný most.

České Švajčiarsko
České Švajčiarsko. Foto: unsplash.com

Pravčická brána

Pravčická brána je úzky skalný útvar, ktorý sa nachádza v Českom Švajčiarsku približne 3 km severozápadne od Hřenska. S rozlohou 26,5 m, vnútornou výškou 16 m, maximálnou šírkou 8 m a 3 m dlhým oblúkom tvorí najväčší prírodný pieskovcový oblúk v Európe a je jednou z najvýraznejších prírodných pamiatok v Labských pieskovcových pohoriach. Pravčickú bránu určite poznajú všetci tí, ktorí videli film Kronika Narnie: Lev, čarodejnice a šatník. Na tomto mieste sa natáčali niektoré scény z tohto filmu.

Pravčická brána
Pravčická brána. Foto: unsplash.com

Moravský kras

Moravský kras je najznámejšou a najvýznamnejšou krasovou oblasťou Českej republiky. Oblasť je rozdelená do troch častí na severnú, južnú a strednú. Najznámejšou jaskyňou v Moravskom krase je Punkevná jaskyňa. Nachádza sa tu však aj veľa ďalších zaujímavých miest ako napríklad Katarínska jaskyňa, jaskyňa Balcarka, priepasť Macocha, Rudické propadání či Býčia skala. Okrem krásnej flóry tu nájdeme aj chránené druhy zvierat ako rôzne druhy netopierov či motýľov.

Moravský kras
Moravský kras. Foto: depositphotos.com

Nemusíte sa obávať žiadnej zlej macochy z rozprávok. Macocha sa nachádza v Moravskom krase a je to najhlbšia priepasť v Česku. Nie je také náročné dostať sa ku nej. Je to skôr príjemná prechádzka lesom, ale len po jaskyňu Punkevní. Od nej si ku priepasti Macocha musíte prejsť pár výškových metrov. Keď však prídete ku priepasti, zistíte, že sa vám to nesmierne oplatilo. Pohľad na túto prírodu vám vyrazí dych. Na jej dne, ktoré má hĺbku až 138,7 m vyviera podzemná rieka Punkva, ktorá má krásnu smaragdovozelenú vodu. Po tejto riečke sa budete plaviť člnmi do vnútra Rozprávkového dómu, kde sa naučíte rozoznávať stalaktity od stalagmitov a stalagnátov.

Macocha
Macocha. Foto: depositphotos.com

Punkevná jaskyňa

Patrí medzi najvyhľadávanejšie jaskyne Moravského krasu. Nachádza sa 2 kilometre od Skalního Mlýna. Prístupná je cez skalný kaňon Pustý žleb, ktorý už tak zvýrazňuje, že sa bude jednať o dobrodružný zážitok. Unikátna je v tom, že návštevníci sa môžu dostať až na dno priepasti Macocha, ktorá je najhlbšou v strednej Európe. V podzemných útrobách na riečke Punkvě si môžete vychutnať romantickú plavbu loďkou. A v tej najkrajšej časti jaskyni sa vám naskytne nádherný pohľad na Pohádkový (Masarykov) dóm. Uvidíte, čo dokázal vytvoriť silný prúd vody, ktorý si pod tlakom hľadal cestu na svetlo. Celú jaskynnú scenériu dotvárajú mohutné stalagmity, stalaktity, záclony a kaskády. Na stenách vôkol vás môžete pozorovať tisíce tvarov pripomínajúce vlákna, hviezdice či rôzne iné fantastické tvary.

Punkevná jaskyňa
Punkevná jaskyňa. Foto: CK SATUR

Národný park Šumava

Najväčší národný park v Čechách sa rozkladá pri juhozápadnej hranici Nemecka a Rakúska. Siaha od nadmorskej výšky 500 m.n.m po 1362 m.n.m. a zaberá plochu 680 km2. Oblasť Šumavy a Bavorského lesa na nemeckej strane vytvárajú najväčší lesný celok Strednej Európy. Má štyri zóny, pričom zóna 1 je najhodnotnejšia. Nachádza sa aj na zozname UNESCO. Národný park sa veľmi dobre dochoval aj preto, že tu bol minimálny zásah človeka. Dnes tu žije 21 000 obyvateľov. V národnom parku môžete navštíviť napr. Pramen Vltavy, Jezerní slať, Stožeckú skálu či Vltavský luh. Nachádzajú sa tu tri ľadovcové jazerá. Sú tu aj možnosti k splavovaniu riek.

Národný park Šumava
Národný park Šumava. Foto: CK SATUR

Adršpašské-teplické skály

Najväčší skalný areál v Čechách pôsobí impozantne i mohutne. Teplické skály od Adršpašských oddeľuje Vlčia roklina. Tvoria Národnú prírodnú rezerváciu Adršpašské-teplické skály. Jedná sa o najrozsiahlejšiu pieskovcovú oblasť v krajine. Chrámové steny vzbudzujú úctu a zároveň nadchýnajú pre svoju dokonalosť. Nachádza sa tu Anenské údolie, všade navôkol malebné zákutia a nádherné vyhliadky. Zvetrávanie a erózia vymodelovali pieskovcové kvádre do pitoreskných veží. Keďže sa prvotné pukliny prehĺbili vznikol labyrint chodníčkov. Teplické skály obľubujú aj horolezci.

Česká Republika, skaly
Česká Republika. Foto: CK SATUR

Hlavné mesto

Praha

Praha patrí medzi najnavštevovanejšie turistické destinácie v Európe. Bývalá metropola Československa by mala byť na zozname každého slovenského cestovateľa. Očaria vás nádherné pamiatky, skvelá česká kuchyňa, mnohé atrakcie, rušné ulice a nákupné centrá. Mnohé mestské časti (Staré Město, Malá Strana, Hradčany s Pražským hradom, Nové Město, Josefov a Vyšehrad) tvoria pamiatkovú rezerváciu svetového dedičstva UNESCO.

Praha
Praha. Foto: unsplash.com

Malá Strana je historická časť mesta Praha, rozkladajúca sa na ľavom brehu Vltavy. Je to jedna z najstarších a najpôsobivejších častí Prahy. Táto oblasť bola vďaka svojej pozícii v podhradí sídlom českých kniežat. Osídlovaná bola už od 10. storočia a na mesto bola povýšená Přemyslom Otakarom II. v roku 1257. Na Malej Strane žilo mnoho význačných umelcov, vedcov i politikov - jeden z nich spisovateľ Jan Neruda, opísal život v tejto štvrti v 19 storočí aj v knihe Malostranské poviedky.

Praha
Praha. Foto: unsplash.com

Staromestský orloj alebo aj Pražský orloj je stredoveký orloj umiestnený na južnej strane veže Staromestskej radnice v Prahe. Orloj je prvýkrát spomenutý v listine z 9. októbra 1410. Turisti z celého sveta sa každú celú hodinu zídu, aby boli svedkami "predstavenia" - keď sa celý orloj rozhýbe.

pražská architektúra
Podmanivá pražská architektúra. Foto: unsplash.com

Orloju uprostred dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendárna tabuľa. Na astronomickom ciferníku, odvodenom od astrolábu, možno prečítať rôzne časy, astronomický cyklus, polohu Slnka a ktorým súhvezdím zvieratníka práve prechádza, polohu Mesiaca nad alebo pod horizontom, jeho fázami a postavenia vzhľadom na Slnko. Z kalendárnej tabule možno odpočítať aktuálny mesiac, deň a nepohyblivé sviatky kresťanského kalendára. Nad astronomickým ciferníkom sú dve okná, v ktorých sa pohybujú apoštoli. O pohyb orloja, hodín, astrolábu, kalendárnej tabule, apoštolov a sprievodných sôch sa stará mechanický hodinový stroj, ktorý v priebehu času prešiel niekoľkými úpravami a zlepšeniami.

Orloj
Orloj. Foto: unsplash.com

Praha je dnes kozmpololitným mestom, kde sa stretávajú rôzne kultúry, je moderná ale taktiež aj tradičná. 

Praha
Praha. Foto: unsplash.com

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Prahe, Pelléova 12, Praha 6, 160 00

Tel: +420 233113051
E-mail: emb.prague@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky môžu cestovať na územie Českej republiky s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom; doklad musí byť platný pri vstupe do krajiny aj pri výstupe z krajiny; deti do 15 rokov musia mať vlastný platný cestovný pas.

Sviatky

1.1. Deň obnovy samostatného Českého štátu, Nový rok
1.5. Sviatok práce
8.5. Deň oslobodenia
5.7. Deň slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda
6.7. Upálenie majstra Jána Husa
28.9. Deň českej štátnosti, Sviatok Svätého Václava
28.10. Vznik Československa 
17.11. Deň boja za demokraciu a slobodu
24.12. Štedrý večer, Adam a Eva
25.12. 1. sviatok vianočný
26.12. 2. sviatok vianočný

Tipy na výlety v Českej Republike

  • Top

  Jedno zaujímavé prvenstvo patrí päťhviezdičkovému zámockému hotelu Chateau Herálec, ktorý ako prvý hotel v Českej republike získal licenciu na prevádzkovanie Spa L'OCCITANE. Originálne wellness plné prírodnej kozmetiky a atmosféry rozkvitnutého francúzskeho Provence ponúka viac ako inšpiratívny výber procedúr a služieb. Saunový svet, privátny plavecký bazén pod pôvodnými stredovekými klenbami, vírivú vaňu v zámockej veži, nádhernú oázu pokoja v silencáriu a mnohé ďalšie.

 • Hluboká nad Vltavou, Česká republika
  • Top

  Nachádza sa pri rieke Vltava, v blízkosti Českých Budějovic. Mesto je známe pre malebný zámok Hluboká, ktorý je prístupný verejnosti. Pôvodne bol zámok založený ako strážny hrad v 13. storočí a hlavnou predlohou tohto zámku bol anglický Windsor. Kedysi bol majiteľom zámku Hluboká nad Vltavou Přemysl Otakar II., neskôr pripadol k dynastii Vítkovcov. Po požiari v roku 1742 bola stredoveká pevnosť prepadnutá a prestavaná ako zámok.

  • Top

  Holašovice sú typickou juhočeskou dedinkou, nachádzajú sa 15km od Českých Budejovíc a približne 30km od Českého Krumlova. Ležia na okraji významnej kultúrno - historickej oblasti juhočeských Blat, práve pre ktorú je typické vidiecke prostredie a architektúra – predstavujú zachovalý súbor hospodársky usadlostí, ktoré boli stavebne a výtvarne upravené do ich špecifickej podoby v priebehu 19.storočia. Unikátna je tiež aj doteraz neporušená forma pôdorysu obce, parcelácia a aj štruktúra zástavby, ktorá bola vzorom vidieckeho urbanizmu z obdobia vrcholnej fázy stredovekej kolonizácie.

 • Karlove Vary, Česká republika
  • Top

  Ďalšie kúpele v Českej republike. Karlove Vary sú najznámejšie kúpele tejto krajiny a chodia do nich stovky zahraničných celebrít. Kúpele boli založené už v 14. storočí. Najznámejší hotel v týchto kúpeľoch je nepochybne Grandhotel Pupp, v ktorom sa natáčali rôzne filmy, no najvýznamnejšie sú Casino Royale, v ktorom hrá James Bond alebo film Posledné Vianoce, kde hrá skvelá herečka Queen Latifah. Karlove Vary sú spojením histórie a luxusu.

 • Kroměříž, Česká republika
  • Top

  Mesto Kroměříž bolo založené pri križovatke Jantárovej a Soľnej cesty pri brode cez Moravu. Význam mesta bol daný tým, že bolo letným sídlom olomouckých arcibiskupov. Pamätníkmi týchto čias sú takmer všetky pamiatky v meste, predovšetkým arcibiskupský zámok a pivnice, ďalej tiež biskupská mincovňa a sýpka.

 • Kutná Hora, Česká republika
  • Top

  Kutná Hora a susedné mesto Sedlec patria do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Medzi najvýznamnejšie budovy v oblasti patria gotický kostol sv. Barbory, ktorý bol postavený v roku 1388 a taliansky dvor, predtým kráľovská rezidencia a mincovňa, ktorá bola postavená na konci 13. storočia. Okrem toho tu nájdeme ešte veľmi krásny Dačického dom, v ktorom sa spája história s modernými technológiami a Katedrálu nanebovzatia Panny Márie a sv. Jána Krstiteľa. Táto katedrála je jedným z najstarších príkladov barokového gotického štýlu.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Českej Republike