TOP 10 zážitkov z tajomného Ománu

CK SATUR - 13.12.2019

Milujete teplo a hrejivé slnečné lúče? Zima je pre vás len nevyhnutné obdobie na ceste k jari a otepleniu? Omán je ideálnou destináciou ak potrebujete ujsť od snehu, mrazov a šedi. Túto čoraz vyhľadávanejšiu destináciu sme preto pre vás potrebovali otestovať. Štáb Telerána na cestách strávil v Ománe zopár dní. Čo všetko zažili a čo Adrianu najviac očarilo?

1. Komfortný let s Qatar Airways

Aby dlhší let bol príjemný zážitkom, treba dbať pri výbere dovolenky, nielen na dĺžku letu ale aj prepravnú spoločnosť. Keďže chceme aby ste si dovolenku v Ománe vychutnali už od prvého momentu, spojili sme sa s naozaj TOP partnerom. Qatar Airways, najlepšia letecká spoločnosť roku 2019 má nové priestranné lietadlá značky Airbus a práve ich business trieda má ocenenie najpohodlnejšieho ekonomického sedadla sveta. Ocenenia zbierajú aj za kvalitu poskytovanej stravy a v neposlednom rade aj za ochotný a milý personál. Let trvá 7 hodín. Počas letu do Ománu vás čaká medzipristátie na doplnenie paliva na letisku v Dohe, a tak budete mať možnosť pozrieť si jedno z najmodernejších letísk sveta, ocenené prívlastkom „best shopping" letisko sveta a trošku si rozprúdiť krv v stuhnutých nohách. Letisko je skvele vybavené všetkým, čo potrebujete, aby čakanie na let ubehlo rýchlejšie. V Ománe na štáb Telerána na cestách čakalo moderné letisko v meste Salalah a priamo na ňom si zakúpila aj víza.

2. Komplex Fanar hotel residences

Po 20-minútovom transferi z letiska sa ocitli v cieli – personál hotela Fanar Hotel and Residences 5* ich privítal naučenými frázami v slovenčine. Areál hotela Fanar je výborne vybavený. Izby su priestranné a komfortné – pre rodiny s deťmi sú pripravené rodinné izby, apartmány a suity. Pre páry romantiské izby s výhľadom na more a prípadný západ slnka. V areáli sú aj rôzne obchodíky, butiky, kaviarne, shisha bar, ale aj reštaurácie a la carte.

3. Dokonalá pláž pre rodiny i vyznávačov adrenalínu

„Pláže hotela sú buď v pokojnej lagúne alebo pre mňa očarujúca bola, piesková pláž s pozvoľným vstupom pri otvorenom Indickom oceáne, kde sú aj mierne vlny ideálne pre vodné športy,“ skonštatovala Adriana a pokračuje: navyše na konci móla je možnosť vidieť v otvorenom mori delfíny.“  Na pláži poctivo sedia a sledujú kúpajúcich sa plavčíci. Vo veľkom plážovom bare je k dispozícii obed a samozrejme rôzne druhy nápojov vždy s úsmevom. No azda vrcholných zážitkom bolo sledovanie dychberúceho západu slnka nad horizontom mora.

Pláž v ománe
Piesočné pláže v Ománe sú dostatočne široké a ideálne pre rodiny s deťmi i páry. Foto: archív CK SATUR

4. Príroda mimo rezort i v ňom

Neďaleko od hotelového komplexu sa nachádza oáza – malé jazierko pre napájanie tiav a okolitej zvery. Najmenších však určite poteší aj Mini Zoo priamo v hotelovom komplexe. Poniky, ťavy, zajace, sliepky., morčatá, pávy, papagáje sú tu prakticky vo voľnom výbehu a deti si ich môžu pohladkať.

Videoreportáž: Vybavenie a pláže Fanar Hotel and Residences

5. Aquapark Hawana

Rodiny s deťmi, a teda najmä deti poteší aj blízky aquapark - bazény s morskými vlnami, detské bazény, tobogany, ale aj privátne kanaly pre rodičov sú presne to, čo rodiny s deťmi vyhľadávajú.

Aquapark pri hoteli fanar
Aquapark poteší najmä najmenších. Foto: archív CK SATUR

6. Výlet do mesta Salalah

Jedným z výletov, na ktoré sa môžete v Ománe vybrať a na ktorý sme vyslali aj Adrianu, je výlet do blízkeho mesta Salalah. Pozrieť si tu môžete tradičnú mešitu a Sultánsky palác, no azda najlákavejšou atrakciou je miestny trh Al Haffa. Ideálna príležitosť pre nákup suvenírov a spoznanie tradícii Ománu. Adriana si z trhu odniesla kozmetiku i koreniny. Jasmín, šafrán, myrha ako aj rôzne aromatické produkty z kadidla sú hlavnými artiklami na trhu. Cestou z trhu sa môžete zastaviť po miestne banány, alebo ochutnať čerstvú kokosovú šťavu, takmer priamo z palmy.

Na miestnom trhu v salalah
Ako suvenír si z Ománu môžete odniesť aj tradičné šatky či odev. Foto: archív CK SATUR

7. Domov kadidlovníkov

Súčasťou výletu do Salalahu je návšteva plantáže kadidlovníkov, približne 40 kilometrov od mesta Salalah. Kadidlo predstavovalo v minulosti najväčšie bohatstvo Ománu, pretože najkvalitnejší kadidlovník pravý (Boswellia sacra) sa už od staroveku pestoval práve tu. Z kmeňa tohto stromu sa získava vonná živica, ktorá sa používala pri rôznych náboženských obradoch v starom Egypte, Grécku, Ríme a tiež na Blízkom východe. Vďaka obchodovaniu s kadidlom sa z Ománu stala jedna z najbohatších krajín staroveku, kadidlo sa cenilo viac než zlato - panovalo totiž presvedčenie, že pri jeho pálení sa kadidlový dym vznáša k Bohu ako príjemná vôňa duše. Kadidlo (olibanum) je v Ománe dodnes súčasťou každodenného života. Práve pri prechádzke po miestnom trhu Al Haffa v Salalahu si jeho jemnú sladko-korenistú dymovú vôňu doprajete na každom kroku.

Kadidlovníky v ománe
Strom, ktorý dokáže prežiť aj v nehostinných podmienkach. Foto: depositphotos.com

8. Nekonečná púšť

Jedným z TOP zážitkov pre Adrianu bola návšteva púšte. Jazda jeepom po pieskových dunách a následne prechádzka, po ktorej máte piesok všade je zážitkom na celý život. Počas pobytu v púšti navštívite aj ťaviu farmu a budete mať možnosť ochutnať ťavie mlieko – ponuka, ktorá sa neodmieta. Adriane chuť pripomínala dojčenské mlieko známej značky. Na záver si vychutnáte západ slnka nad piesočným horizontom, čo Adriana shrnula slovami: „Návštevu púšte jednoducho nemôžete vynechať!“

9. Hrad v meste Taqah

Ak ste okrem prírody, nadšenci histórie vybrať sa môžete aj na hrad do mestečka Taqah. V prímorsko mestečku sa ukrýva hrad s zaujímavými expozíciami toho ako žili v Ománe v minulosti. Miesto je dodnes veľmi dobre a realisticky udržiavané. Po celom hrade sa môžete spokojne prechádzať a na streche vás počká jedno milé prekvapenie v podobe krásneho výhľadu. V objekte sa nachádza veľmi milý personál, ktorý vám ochotne so všetkým poradí a usmerní vás. Adrianu dokonca obliekli do tradičného odevi.

Videoreportáž: Fakultatívne výlety v okolí Salalah

10. Čo ste o Ománe možno nevedeli

Častou otázkou pri krajinách v tejto oblasti je bezpečnosť. Omán je hodnotený ako 4. najbezpečnejšia krajina sveta a turista sa tu nestretne s prakticky žiadnym nebezpečenstvom. Sezóna v Ománe začína v decembri a vrcholí v máji. Aktuálne sa teploty pohybujú okolo 30 stupňov Celzia, večer sa ochladí na príjemných 24 stupňov a teplota vody je ešte príjemnejších 26 stupňov. Pre vstup do krajiny potrebujete víza, tie si viete vybaviť vopred elektronicky, ale zakúpiť po prílete priamo na letisku (5 OMR/rialov, cca 11 EUR). A netreba zabudnúť na platnosť pasu, ktorý musí byť platný ešte 6 mesiacov po návrate z krajiny.

Adriana v tradičnom odeve
Omán Adriane svoje tajomstvá odhalil, očarí aj vás? Foto: archív CK SATUR

Ak hľadáte únik od zimy a ruchu, dovolenka v Ománe je určite tou správnou voľbou.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2022 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR