10 neobjavených hradov a zámkov v Česku

Pražský hrad alebo Karlštejn sú nádherné stavby, o tom niet pochýb. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou ste ich už navštívili. Alebo cestu plánujete, ale chcete mať pri cestovaní trochu viac súkromia a nechcete jazdiť tam, kam chodia všetci. Takže otázka znie: Kam ďalej? Radi by sme vám predstavili desať turisticky neobjavených hradov a zámkov Českej republiky. Niektoré sú krásne, iné nedostavané už niekoľko sto rokov, a ďalšie zase unikátne svojou polohou. Nechajte sa inšpirovať doteraz neobjavenými miestami a vyberte sa za poznaním naprieč Českou republikou.

Zámok Jemniště

Barokový zámok Jemniště nájdete južne od Prahy v stredných Čechách. Zámocká expozícia, ktorú môžete navštíviť, vám predstaví 9 sál a kaplnku sv. Jozefa. Sprievodca vás zavedie do dobovo zariadených interiérov so zbierkami šľachtického rodu Sternberg, ktorý tu mimochodom stále býva. Nepravidelne sú na zámku usporadúvané aj nočné prehliadky. Čakanie na prehliadku si môžete spríjemniť v zámockej kaviarni, na zámku je možné tiež ubytovanie v krásnych apartmánoch. Špecifikom zámku Jemniště je, že keď si aspoň dva dni dopredu objednáte piknikový kôš, všetko vám tu pripravia a vy si môžete s priateľmi alebo s partnerom užiť nefalšovaný piknik v zámockej záhrade!

Barokový zámok Jemniště. Foto: CzechTourism

Zámok Mnichovo Hradiště

Unikátny barokový zámok Mnichovo Hradiště sa nachádza na rozhraní stredných a severných Čiech. Prehliadka zámku vás zavedie do zámockého divadla s pôvodnými barokovými kulisami, do knižnice, ktorú mal v správe známy zvodca žien Giacomo Casanova, alebo k hrobke slávneho bojovníka Tridsaťročnej vojny Albrechta z Valdštejna. Interiéry zámku pamätajú 18. storočie a pri prehliadke na vás dýchne atmosféra minulých čias. Z umelecko-historického hľadiska je vysoko hodnotná zámocká obrazáreň. Ak sa sem rozhodnete vybrať, je lepšie si vstupenky zakúpiť na stránkach zámku on-line.

Unikátny barokový zámok Mnichovo Hradiště. Foto: CzechTourism

Hrad Grabštejn

Hrad Grabštejn čnejúci na skalnatom kopci neďaleko Liberca v severných Čechách má dlhú históriu. Prvýkrát sa o ňom pramene zmieňujú už v 13. storočí. Nakoniec bol prestavaný na nádherné renesančné sídlo a v tejto podobe ho nájdeme doteraz. Hrad ponúka dva zaujímavé prehliadkové okruhy. A kedy sa sem vybrať? Najlepšie na začiatku júla! To sa tu totiž koná Grabštejnská (za)hradní slavnost, tradičný letný festival. Tešiť sa môžete na poriadnu porciu hudby, tanca, šermu aj rozverných kúskov miestneho kata, kostýmovaných sprievodcov, ukážky palných a chladných zbraní, lahodné občerstvenie v hradnej krčme aj u remeselníkov a statkárov, ktorí ponúknu výtvory dobovej kuchyne aj ďalšie výrobky a suveníry. Príďte si užiť históriu všetkými zmyslami!

Hrad Grabštejn. Foto: CzechTourism

Zámok Zákupy

Zámok Zákupy v Českom raji ponúka prehliadku jedinečných súborov vybavenia cisárskych salónov z polovice 19. storočia. Uvidíte takmer 200 rokov staré papierové tapety, lustre, garniže, závesy a nábytok s pôvodnými poťahmi. Čím je však tento palác zaujímavý? Hostil totiž kráľa a cisára. Zámok Zákupy si obľúbil ako letné sídlo rakúsky cisár a český kráľ Ferdinand Dobrotivý. Veľmi rád sa tu zdržiaval a pri prehliadke vám to sprievodca neraz rád pripomenie. Prejdete si trebárs apartmány cisárovnej aj cisára vrátane ich spoločnej spálne. Mať spoločnú spálňu nebývalo vtedy zvykom, ukazuje to na v tom čase netypickú manželskú lásku cisárskeho páru.

Zámok Zákupy v Českom raji. Foto: Jan Pasler

Hrad Kámen

V kraji na rozhraní južných Čiech a Vysočiny nájdete romantický hrad Kámen. Pôvodne gotický hrad bol postavený v polovici 13. storočia na rozsiahlom skalisku, podľa ktorého bol tiež pomenovaný. A prečo sa sem vybrať? Pokiaľ máte radi vôňu benzínu a srdce vám bije pre jednostopové vozidlá, proste sem musíte! Na hrade totiž dnes nájdete Múzeum historických motocyklov. V súčasnej dobe zaberajú značnú časť zbierky stroje značky Jawa a ČZ z predvojnovej aj povojnovej produkcie. V expozícii sú však umiestnené tiež motocykle iných značiek. Unikátom dnešnej kolekcie je vodiaci motocykel z roku 1910, ktorý bol stavaný úplne amatérsky a dvojvalec Walter z roku 1913. Ak by napríklad časť vašej rodiny motocykle nezaujali, môžete ich vyslať na prehliadku samotného hradu. Nachádza sa tu aj expozícia bývania a životného štýlu z 19. a zo začiatku 20. storočia na panskom sídle s ukážkami interiérov a historická expozícia v Starom paláci.

Romantický hrad Kámen. Foto: P. Janousek

Zámok Slavkov pri Brne

Na južnej Morave kúsok od Brna sa nachádza miesto, ktoré poznajú všetci tí, ktorí sa zaujímajú o históriu vojenstva. Práve tu prebehla slávna napoleonská Bitka pri Slavkove. Avšak dnes vám nebudeme odporúčať návštevu Mohyly mieru, ale zámku Slavkov. Ten patrí medzi najstaršie panské sídla na Morave. Pôvodný hrad bol postupom času prestavaný na zámok a bol vybudovaný aj rozsiahly a nádherný zámocký park. Počas prehliadky zámku navštívite aj oválnu Historickú sálu, ktorá sa môže pochváliť tým, že práve tu bolo podpísané počas obdobia napoleonských vojen prímerie medzi Rakúskom a Francúzskom.

Zámok Slavkov pri Brne s nádherným zámockým parkom. Foto: CzechTourism

Zámok Lysice

Lysický zámok je zabudnutý klenot na Morave severne od Brna. Táto baroková stavba na mieste renesančnej vodnej tvrdze bola upravovaná ešte začiatkom 19. storočia. Jej najväčšou pýchou sú bohato zariadené pôvodné interiéry. Tie predstavujú návštevníkom život a štýl prednej moravskej grófskej rodiny. K návšteve láka tiež zrekonštruovaná historická zbrojnica, ktorá je so svojimi 2000 zbraňami jednou z najväčších na Morave. V zbrojnici sa nachádzajú zbrane všetkého druhu od gotiky po 19. storočie. K raritám tu patrí meč z pretiahnutého hlavového výbežku ryby piliar alebo originálne japonské samurajské meče.

Zámok Lysice je zabudnutý klenot na Morave. Foto: CzechTourism

Zámok Lemberk

Je vám tento zámok povedomý? Niet divu, Zámok Lemberk, ktorý nájdete v nádhernej podhorskej krajine v Lužických horách, si totiž zahral v úspešnej českej komédii Poslední aristokratka. Predchodcom zámku bol stredoveký hrad, ktorý chránil obchodné a vojenské cesty z Čiech do Lužice. Najznámejší z držiteľov bol Havel z rodu Markvarticov, ktorého manželka Zdislava mala na svoju dobu neobyčajné sociálne cítenie. Jej dobročinné skutky boli legendárne a v roku 1995 bola vyhlásená za svätú. Pamiatku sv. Zdislavy pripomína Zdislavina studnička, ktorá sa nachádza kúsok od zámku. Na Lemberku sa prejdete stáročiami a prezriete si všetky štýly, ktoré dnešnú podobu zámku ovplyvnili – od gotiky až po rok 1945, kedy tu žila posledná majiteľka princezná Gabriella Auersperková. Pri prehliadke zaujme jedinečná baroková štuková výzdoba, rytierska sála, čierna kuchyňa či clam-gallasovský apartmán z 19. storočia. Zámok okrem toho slúži aj na cestovanie bez bariér – pre slabozrakých a nevidiacich je k dispozícii haptický pôdorysný model zámku a haptická „knižka“, ktorá obsahuje základné informácie v Braillovom písme.

Zámok Lemberk si zahral v úspešnej českej komédii. Foto: Národný památkový ústav ÚPS Sychrov

Zámok Čechy pod Kosířem a Múzeum kočiarov

Názov Čechy síce odkazuje na inú časť Českej republiky, ale zámok tohto mena nájdete na Morave pri Olomouci. Ide o pomerne nedávno sprístupnený zámok s cenným 21-hektárovým parkom okolo. Zámok ponúka niekoľko prehliadkových trás. Ďalším magnetom, ktorý vás do Čech pod Kosířem môže nalákať, je miestne Múzeum kočiarov. Ide o najväčšie múzeum historických kočov v Českej republike (a jedno z najväčších v strednej Európe) a zároveň sa tu venujú ich reštaurovaniu. Unikátna zbierka má 38 kočov z rokov 1750 až 1920. Najvzácnejším exponátom múzea je koč Zlatá karosa vyrobený vo Francúzsku v roku 1750.

Zámok Čechy pod Kosířem s cenným 21-hektárovým parkom. Foto: CzechTourism

Plumlov

Ďalší zabudnutý klenot Moravy neďaleko Olomouca sa nachádza nad vodnou nádržou v obci Plumlov. Výstavba zámku začala v 17. storočí a mal mať tri poschodia a niekoľko krídel. Zostal však len stavebným torzom. Nebol obývaný a zariadené boli narýchlo iba štyri izby. V 19. storočí sídlil v budove okresný súd a daňový úrad, ostatné miestnosti sa premenili na byty úradníkov. Od roku 2001 sa pracuje na postupnej rekonštrukcii zámku. Dnes počas prehliadok prejdete zámok od pivnice až po povalu (áno, aj tam sa môžete po predchádzajúcom objednaní pozrieť). Počas letnej sezóny 2021 je v pláne niekoľko podujatí – napríklad 3.-6.7. Dobývání hradu Plumlov alebo 7.-8.8. Šermířský víkend, čo je miestne podujatie celej sezóny.

Ďalší zabudnutý klenot Moravy neďaleko Olomouca sa nachádza nad vodnou nádržou v obci Plumlov. Foto: CzechTourism

Viac zaujímavých inšpirácií na výlety v Česku nájdete na www.kudyznudy.cz