Antalya

Antalya

Živé centrum Tureckej riviéry

Stiahnuť PDF

Centrom tureckého turizmu je Antalya, ktorá je letoviskom s príjemnou atmosférou vďaka unikátnej kombinácii krás stredomorského pobrežia s bohatstvom historických pamiatok. Antalya tvorí západný okraj Tureckej riviéry. Mesto bolo založené už v staroveku, a tak okrem pláží a dovolenkových letovísk je tu čo obdivovať aj mimo hotelových rezortov, najmä pre históriu a umenie starých kultúr. Antalya s medzinárodným letiskom hviezdi ako neoficiálne hlavné mesto a jedno z najobľúbenejších prímorských letovísk Tureckej riviéry.

Antalya. Turecko.Antalya a stredomorské pobrežie. Turecko. Foto: unsplash.com

 

Dovolenky v Turecku

 

Antalya má historické centrum Kaleici, živé a dynamické, s množstvom krivolakých uličiek a kamenných domov, s malými barmi, kaviarňami a obchodíkmi s tradičnými výrobkami s nádychom Orientu - jednoducho dokonalá dovolenková idylka. K tomu ako bonus mramorová Hadriánova brána z roku 130 či moslimská mešita Yivli s vysokým flautovým minaretom, jedným zo symbolov mesta.  

Prímorská Antalya s prístavom a hradbami. TureckoPrímorská Antalya s prístavom a hradbami. Turecko. Foto: unsplash.com

Turecká architektúra aj na pobreží nesie stopy nielen antického sveta, ale aj osmanského, kedy sa stavali hrady, pevnosti, opevnenia, ktoré nechýbali v prístavoch pozdĺž celého dlhého pobrežia. Jedna z najstarších zachovaných pamiatok v Antalyi je veža Hidirlik, starobylá kolosálna budova nachádzajúca sa v starej časti. Táto 46-metrová rímska veža pochádza z obdobia pred 2000 rokmi a poskytuje skvelý výhľad na záhradu. Základové konštrukcie veže položili Rimania, neskôr bola stavaná počas seldžuckej a osmanskej éry. Základňa je štvorcová, horná časť je valcová. Predpokladá sa, že najskôr slúžila ako hrobka, neskôr kostol, maják a obranná pevnosť. 

Východné Stredomorie plné pevností a hradov. Antalya. Turecko.Východné Stredomorie plné pevností a hradov. Veža Hidirlik. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Toto pobrežie je známe aj ako Lýkijská cesta, ktorá začína v Fethiye a vedie do Antalye. Celý úsek je 540 km dlhý. Má značené turistické chodníky, pláže a hory. Prejsť cestu peši trvá približne 30 dní, pričom natrafíte nielen na krásu prírody, ale aj na antické mestá, ako je Patara.

Patara. TureckoPatara. Turecko. Foto: unsplash.com

Cesta však ponúka menšie trasy. Veľmi pekné miesto je Olympos, najvyšší bod všetkých trás. Vo výške 2400 metrov sa naskytajú krásne výhľady na Stredomorie. Olympos sa pýši svojim rímskym divadlom, mostom, chrámom, byzantskou bazilikou, hrobkami a obrannými múrmi. Toto starobylé mesto leží tiež na ceste k pláži Olympos, ktorá je ideálna na kúpanie, relaxáciu, pozorovanie korytnačiek caretta caretta a západu slnka.  

Olympos. TureckoOlympos. Turecko. Foto: unsplash.com

Známe je Údolie motýľov s tečúcim vodopádom či azúrová pláž Kaputas. Turisti si môžu so sebou vziať svoje vlastné kempingové vybavenie a pokojne si postaviť stan v rôznych kempingoch pozdĺž turistických trás alebo zostať v hoteloch v malých dedinkách pozdĺž cesty. 

Údolie motýľov. Turecko.Údolie motýľov. Turecko. Foto: unsplash.com

Vodopád Kursunlu je úchvatný a pokojný vodopád, ktorý sa nachádza 19 km severozápadne od Antalye. Je prítokom rieky Aksu a tvorí prírodný bazén, kde voda padá z výšky 18 metrov. Je to skvelé miesto na turistiku alebo prechádzky v prírode, obklopené borovicami. V okolí je niekoľko miest na piknik a pekná malá kaviareň. Najlepší čas na návštevu vodopádu Kursunlu je na jeseň alebo na jar, najmä v máji, keď kvitnú kvety a celý areál počas slnečných dní vyzerá ako rajské sídlo s trblietavou vodou. Kamenné chodníky vedúce k vodopádu môžu byť trochu skalnaté, preto sa odporúča pohodlná obuv.

 Vodopád Kursunlu. Turecko.
Vodopád Kursunlu. Turecko. Foto: unspalsh.com

 

Top lokality

Kaleici 

Kaleici je najstaršia historická časť v Antalyi pochádzajúca z roku 100 pred n.l. V tej dobe sa rýchlo stala dôležitým centrom a jednou z najobľúbenejších častí. Nachádza sa tu Hadriánova brána z roku 130, ktorá bola venovaná cisárovi Hadriánovi, 14 m vysoká veža Hidirlik zo 17. storočia a múzea Suna-Inan Kirac Kaleici, ktoré zachováva tradičné architektonické a kultúrne predmety Antalye.

Kaleici v Antalyi. Turecko.Kaleici v Antalyi. Turecko. Foto: unsplash.com

Kaleici je známe svojimi dláždenými ulicami lemovanými obchodmi so suvenírmi. Tieto obchody sú známe predajom rôznych ručne vyrábaných predmetov, ako sú tašky a šperky, starožitnosti, oblečenie, obrazy a koberce vysokej kvality. Zaujímavá a rušná je i ulica Muratpasha plná dáždnikov.

Muratpasa. Turecko.Muratpasa. Turecko. Foto: unsplash.com

Obnovené domy z osmanskej éry obklopujú celé okolie dláždenými uličkami a malými obchodmi so suvenírmi. Za prístavom Kaleci sa nachádza malá pláž Mermerli s vyhliadkovou plošinou na vrchole kopca, ktorá poskytuje panoramatický výhľad na mesto a Stredozemné more. V prístve kotví niekoľko jácht a lodí, dokonca aj ponorka, ktorá sa dá využiť i na súkromnú prehliadku. Okrem toho je tu vyhliadková presklená terasa s malebným výhľadom na prístav. Nachádza sa v blízkosti parku Kecili, kde sú malé kaviarne a drevené sochy tvoriace dokonalú kulisu pre sledovanie západu slnka. 

Vyhliadková plošina v Antalyi. Turecko. Vyhliadková plošina v Antalyi. Turecko. Foto: unsplash.com

Hadriánova brána

Hadriánova brána je víťazný oblúk a historická zrúcanina nachádzajúca sa na Atatürkovom bulvári v Antalyi. Je to jediná zostávajúca vstupná brána v hradbách obklopujúcich mesto a prístav. Je pomenovaná aj ako Trojitá brána vďaka trom oblúkom, ktoré stoja na štyroch veľkých stĺpoch. Je to tiež vstup do krásnej historickej štvrte Kaleici plnej domov, reštaurácií a obchodov. Hadriánova brána, založená v roku 130 n. l., bola postavená na počesť rímskeho cisára Hadriána a bola znovuobjavená v roku 1817 Františkom Beaufortom. Predpokladá sa, že kráľovná zo Sáby prešla stredným oblúkom na ceste do Aspendosu a strávila tu šťastnú noc s kráľom Šalamúnom. Má dve veže postavené v rôznych obdobiach. Severná veža bola postavená v 13. storočí a nesie arabské nápisy a južný stĺp, nazývaný aj veža Julia Sancta, bol postavený v rímskej dobe. Typický rímsky víťazný oblúk vykazuje zložité kvetinové motívy a rozety. 

Hadriánova brána. Antalya. Turecko
Hadriánova brána. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Yivli Minare

Mešita Yivli Minare, Alaaddin alebo mešita Ulu, je historická mešita z 13. storočia, ktorá sa nachádza v starom centre mesta Kaleici. Je to jedna z prvých islamských budov, ktoré boli postavené v Antalyi a jedna z najstarších stavieb, ktoré demonštrujú architektúru s viacerými kupolami. Je súčasťou komplexnej stavby nazývanej Külliye a meria 38 metrov. Nachádza sa v ňom aj múzeum, ktoré predstavuje životný štýl a životnú úroveň starovekých obyvateľov Antalye. Je postavený na najvyššom bode v meste. Minaret je zdobený tmavomodrými dlaždicami a je tvorený jedinečnými valcovými výstupkami. Postavený bol za vlády seldžuckého sultána Alaeddina Kaykubad I. Zdobia ho geometrické vzory a kaligrafické nápisy. Medzi ďalšie budovy, ktoré sú súčasťou komplexu, patrí škola Gıyaseddin Keyhüsrev Madrasa a múzeum Mevlevihane s niekoľkými hrobkami. Mešita je stále funkčná a počas modlitieb 5-krát denne, je vstup zakázaný. Návštevníci sú povinní sa pri vstupe vyzuť a dámy zahaliť. 

Mešita Yivli Minare. Antalya. Turecko.Mešita Yivli Minare. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Námestie Republiky

Námestie republiky v centre Antalye a je jednou z najznámejších historických pamiatok mesta. Obľúbené centrum je plné kaviarní a živých hudobných vystúpení. Je tiež blízko mestských prístavov pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť a vychutnať si výhľad na pobrežie. Na námestí je Atatürkov pamätník z roku 1964 predstavujúci vzostup Turecka k moci. Mustafa Kemal Atatürk, známy aj ako zakladateľ Tureckej republiky, sa stal vôbec prvým prezidentom krajiny v roku 1923. Pod jeho vedením a vládou vznikla Turecká republika ako slobodný národ. Veľký pamätník predstavuje sochu Atatürka na koni a malého chlapca a dievča symbolizujúce mladých. 

Námestie republiky. Antalya. TureckoNámestie republiky. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Starý bazár

Starý bazár alebo bazár Antalya v blízkosti prístavu je otvorený každý deň. Je obľúbeným nákupným miestom vďaka početným obchodom s rôznymi výrobkami. Je čiastočne zastrešený a predávajú sa tu rôzne druhy tureckých suvenírov, vrátane osmanských turbanov, koženého tovaru, ručne vyrábané taniere či rôzne odevy. Mnoho predajcov predáva aj korenie. Okrem toho je vedľa trhoviska malá ulička, kde kováči predávajú podnosy na čaj, hrnce a panvice. Určite zjednávajte!

Turecké špecialityTurecké špeciality. Foto: unsplash.com

Vodopády Düden

Vodopády Düden sa nachádzajú 12 km severovýchodne od Antalye a stekajú do mora na juhovýchodnom pobreží mesta. Pozostáva z Horných vodopádov v prírodnom parku a Dolného vodopádu na predmestí Lara, východne od starej časti mesta. Dolné vodopády ponúkajú veľkolepú kaskádu, keď rieka Düden steká zo 40 metrov vysokého útesu. Môžete si od nich vychutnať fascinujúci výhľad na mesto, hory, kopce a lesy pri pobreží Antalye.

Vodopády Düden. Antalya. Turecko.Vodopády Düden. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Horné vodopády sú sériou malých kaskád v pokojnom parku. Nenechajte si ujsť neďalekú Jaskyňu prianí. Poskytuje prirodzené okno k vodopádom a dostanete sa k nemu po točitom schodisku. Verí sa, že Alexander Veľký sem prišiel na jeseň a napojil svoje kone, preto sa miestu hovorí ako Alexandrove vodopády. 

Park Düden. Antalya. TureckoPark Düden. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Tlos

Starobylé miesto Tlos sa nachádza v modernej dedine Yaka, 42 km východne od Fethiye, v hornom údolí rieky Xanthus. Dominantou lokality je jej impozantná staroveká akropola, skalný výbežok týčiaci sa z plošiny so strmými útesmi pokrytými dobre zachovanými skalnými hrobmi. Na vrchole akropoly sú pozostatky osmanskej citadely z 19. storočia.

Tlos so zachovanými časťami. Turecko.Tlos so zachovanými časťami. Turecko. Foto: unsplash.com

Vo svahu sa nachádzajú skalné hroby niektoré s vyobrazenými postavami. Na vrchole stojí pevnosť osmanského feudála z 19. storočia, postavená na lýkijskej stavbe, ako aj na múroch z rímskej éry. Pod akropolou je veľký rímsky štadión s kapacitou 3500 ľudí. Paralelne so štadiónom sú zvyšky 150 m dlhej dvojposchodovej stavby s veľkými oblúkovými dverami, ktorá bola pravdepodobne agorou. Na juhu bola palaestra (zápasnícka sieň) a rozsiahly komplex kúpeľov. Neďaleko palaestry sa nachádzajú pozostatky neskororímskeho kostola. Ďalej hore cez modernú cestu vľavo je veľké rímske divadlo z 2. storočia s 34 radmi sedadiel podoprenými konštrukciou klenieb. Časť javiskovej budovy stále stojí a reliéfy divadelných masiek na kamenných blokoch zostávajú viditeľné.

Starobylé mesto Tlos. Turecko.Starobylé mesto Tlos. Turecko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Divadlo Aspendos, Side
Amfiteáter v Aspendose patrí medzi najzachovalejšie amfiteátre v okolí. Dodnes sa v ňom koná letný festival opery, baletu a muzikálov.

HistóriaKultúra

Divadlo Aspendos

Aspendos sa môže pochváliť jedným z najlepšie zachovaných starovekých divadiel. Postavené bolo v roku 155 nášho letopočtu počas vlády rímskeho cisára Marka Aurélia a poskytovalo miesto pre 15-tisíc až 20-tisíc divákov. V neskorších dobách sa priestor stále využíval, preto bol neustále opravovaný a udržiavaný. Práve vďaka tomu ide o tak dobre zachovanú pamiatku. Najlepšie je prístupná z letovísk Antalya a Side. Ešte aj dnes sa do divadla bez problémov zmestí 15-tisíc divákov a každoročne sa v ňom koná letný festival.

Perge. Turecko.

História

Perge

Perge je antické mesto staré viac ako dvetisíc rokov ležiace 20 km od tureckej Antalye. Svoj zlatý vek zažilo v 2. storočí pred n.l. Spojené bolo s morom vďaka rieke Kestros. V byzantskom období bola vodná cesta zanesená pieskom, čím pomaly začal úpadok mesta. Do dejín sa však zapísalo aj pre návštevu apoštola Pavla, ktorý sem prišiel so svojim sprievodcom Barnabášom. Tu obrátil pohanov na kresťanskú vieru. Jednalo sa tam o prvé miesto v oblasti Malej Ázie. V meste bolo postavené divadlo pre 15 000 divákov, štadión pre viac ako 20 000 divákov, kúpele, kanál, ktorý pretekal stredom mesta, aby tak spríjemnil vodou horúce letá. 

Termessos. Turecko

HistóriaPríroda

Termessos

Termessos je mesto v obklopení nádherných hôr a jedno z najzachovalejších starovekých miest v Turecku. Jedná sa o kedysi známe historické mesto, kde sa zachovali antické stavby. Nachádza sa v národnom parku Gulluk Dagi, 30 km severozápadne od Antalye. Podľa Alexandra Veľkého sa nazýva aj Orlie hniezdo a je navštevované pre svoju prírodnú a architektonickú nádheru. V antickej dobe tu stáli kúpele, telocvičňa, agora, trh pod holým nebom, Artemidin chrám, skalné hrobky a divadlo pre 4200 divákov. Divadelné predstavenia v Termessose museli byť výnimočné, už len pre ohromujúce umiestnenie tejto stavby. Ruiny mesta Termessos sa nachádzajú na svahoch hory, obklopené bujnou vegetáciou. Ich prieskum si vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu. Príďte dobre pripravení, prineste si zásobu pitnej vody, pevnú obuv.

Pamukkale, Turecko

Príroda

Pamukkale

Tento prírodný zázrak ostáva jednou z tureckých najpopulárnejších turistických atrakcií. Jeho meno v preklade znamená „Bavlnený hrad“, čo vychádza z jeho krásnych travertínových terás, horúcich prameňov a nápadnej bielo sfarbenej krajiny. Okrem toho sem chodia turisti aj za ruinami grécko-rímskeho kúpeľného mesta Hieropolis, kde sa môžu kúpať v prírodných prameňoch rovnako ako po celé tisícročia predtým.

Stiahnuť PDF

Pláže

Konyaalti

Konyaaltı v Antalyi je obľúbená pre 13 km dlhú pieskovo kamienkovú pláž. Na východnom konci má promenádu, kaviarne, stánky s občerstvením a reštaurácie. Je tiež známa pre milovníkov vodných športov, ktorí tu môžu vyskúšať vodné lyžovanie, potápanie a šnorchlovanie. 

Piesková pláž. Antalya. TureckoPiesková pláž. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Na vzdialenom konci pobrežia môžete vidieť pohorie Taurus, zatiaľ čo pozadie pláže zdobí pohorie Beydaglari. Pláž Konyaaltı získala status modrej vlajky, čo potvrdzuje jej krištáľovo čistú vodu, ideálnu na kúpanie. Lehátka a slnečníky sú k dispozícii za prenájom v plážových kluboch. Na promenáda nájdete bicykle na preskúmanie okolia. Aqualand, najväčší vodný park v Antalyi, sa nachádza v pešej vzdialenosti od pláže. Vychutnať si tu môžete aj krásne západy slnka. 

Pláž Konyaalti. TureckoPláž Konyaalti pri západe slnka. Turecko. Foto: unsplash.com

Lara

Pláž v štvrti Lara sa môže pochváliť priezračne čistou vodou sýto tyrkysovej farby a zdanlivo nekonečným pásom piesku s prímesou kamienkov. Ide o jednu z najdlhších tmavých pláží v Turecku vôbec - meria cca 12 kilometrov a tiahne sa od východnej časti celej provincie až k mestu Antalya. Návštevníkom sú k dispozícii komplexné služby, ako napríklad slnečníky, ležadlá alebo sprchy, predovšetkým ale množstvo stravovacích a zábavných zariadení.

Pláž Lara. Turecko.Dlhá piesková pláž Lara. Turecko. Foto: CK SATUR

Pláž Kaputas

Kaputas leží v juhozápadnom Turecku je považovaná za jednu z najkrajších pláží v krajine pre svoje čisté tyrkysové more, zlatý jemný piesok. Pláž má úchvatnú krajinu. Je ideálna pre tých, ktorí milujú plávanie a opaľovanie. Slnečníky a ležadlá sú zvyčajne k dispozícii za poplatok. K dispozícii sú aj sprchy, toalety, šatne a bufet. 

Pláž Kaputas. TureckoPláž Kaputas. Turecko. Foto: unsplash.com

Pláž je tiež domovom asi 250 ohrozených rastlín, z ktorých od júna do augusta kvitne na skalnatých útesoch neďaleko pláže žlto kvitnúca rastlina s názvom Kaputas Inula. Je tiež obľúbeným miestom na šnorchlovanie, kde môžete pozorovať morský život, ako napríklad korytnačky. 

Korytnačka na pláži Kaputas. Turecko.Korytnačka na pláži Kaputas. Turecko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

The Land of Legends Theme Park

V Beleku nájdete novootvorený zábavný park so všetkým čo od miesta radosti a nekonečnej zábavy očakávate. Land of Legends ponúka jedinečné zážitky všetkým hosťom od 7 do 70 rokov. Rozprávková krajina, ktorá má pulzujúcu atmosféru, kde si každý môže prežiť svoje vlastné legendy, kde každú chvíľu objavíte niečo nové, vám umožní užiť si zábavu a adrenalínové chvíle so svojimi blízkymi. Musíte sa len rozhodnúť, ktorú rozprávku chcete zažiť. Na výber ich máte viacero. Menšie deti poteší Máša s medveďom, väčšie si užijú kopec zábavy vo vodnom svete Watermania. Adrenalínové atrakcie Húsenkové dráhy, vodné atrakcie a kolotoče všetkých rýchlostí pre najmenších i tínedžerov, prepája "shopping avenue" s množstvom obchodov známych značiek, ako aj reštaurácií rýchleho obečerstvenia. V parku vám deň zbehne ani nebudete vedieť ako. 

Zábavný park The Land of Legends. TureckoThe Lend of Lengends Park. Turecko. Foto: thelandoflegendsthemepark.com

Antalya Aquarium

Akvárium sa nachádza priamo v centre mesta Antalya. Okrem hlavnej nádrže, ktorá má dĺžku 131 m, je tu asi 40 tematických sekcií, ktoré zobrazujú rôzne moria a oceány sveta. Slávne múzeum ľadu Snow World sa nachádza v interiéri iglu. Tropické dobrodružstvo na vás čaká vo Wild Parku, kde môžete vidieť špeciálne druhy z celého sveta. Od chobotníc, žralokov a obrovských murén až po živé koraly a morské koníky. Pravidelné kŕmenie žralokov a rejnokov nesmie chýbať! Stretnete sa i s niektorými známymi postavami vrátane kapitána Jacka Sparrowa, zatiaľ čo kapitán Barbossa vás vezme na 8-minútovú jazdu OceanRide. Nachádza sa tu i suvenírový obchod Sea Gift. 

Akvárium.Akvárium. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Turecká kuchyňa je skutočne pestrá, od zeleninových cez mäsové jedlá až po sladké dezerty. Zastúpené má stredomorské, arabské či kaukazské chute, pričom nechýba káva a čaj. 

Turecký čajTurecký čaj, ktorý nikdy nesmie chýbať. Foto: unsplash.com

Veľmi populárne jedlo v Turecku je lahodná polievka corba. Niektorí Turci ju jedávajú dokonca aj na raňajky. Na severovýchode Turecka je tradičná čierna kapustová polievka.

Lahodná polievkaLahodná polievka. Foto: unsplash.com

V plážových strediskách a mestách nájdete na ulici stánky s kumpirom, pečenými zemiakmi, ktoré majú rôzne náplne – syrovú, klobásovú, uhorkovú a ďalšie. Lacným a tradičným jedlom je pide alebo lahmacun. Oblohu na tenkom ceste si takisto môžete vybrať podľa toho, na čo máte chuť – syr, vajcia, mäso, kura alebo tuniak. Ekvivalentom v západnej kuchyni je pizza.

turecko, top atrakcie, dovolenka v turecku, satur, letna dovolenka pri mori,
Na pide si pochutíte, stačí si vybrať, s čím si ho dáte. Foto: depositphotos.com

Kofta je turecká verzia mäsových guliek. V stánkoch na ulici sa predávajú zabalené v obale, v reštaurácií sa k nim podáva ryža a šalát. Existuje veľa rôznych receptov na kofte, ktoré sa líšia v závislosti od regiónu.

KoftaKofta, obľúbená v celom regióne. Foto: unsplash.com

Ďalším „pouličným“ jedlom je kebab. Len v Turecku existuje 40 rôznych druhov kebabu. Veľké špízy kuracieho alebo hovädzieho mäsa sa otáčajú okolo ohňa a pomaly sa pečú. Malé plátky mäsa sa potom naukladajú na pečivo, pridá sa šalát, cibuľa a paradajky.

turecko, top atrakcie, dovolenka v turecku, satur, letna dovolenka pri mori,
Máte radi kebab? Ten pravý počas dovolenky v Turecku určite vyskúšajte. Foto: depositphotos.com

Obľúbenou sladkosťou je baklava, pečivo plnené orechmi a pokryté sladkým medom alebo sirupom. Baklavu kúpite aj vo väčšine supermarketov a cukrární.

BaklavaSladká baklava. Foto: unsplash.com

Obľúbenou pochúťkou je aj sarma, ryžová náplň zavinutá do viničového listu či kunafa, čo predstavuje horúci syr na sladko. Z nápojov je pre Turecko je typický jogurt so slanou vodou, ayran. Miestni radi popíjajú aj anízový alkohol Raki, ktorý pijú vždy na polovicu zmiešaný s vodou.

Stiahnuť PDF

Zábava

Rafting

Zažite adrenalín a zábavu v jednom a nechajte sa unášať riekou v národnom parku Köprülü kaňon. Pred raftom dostanete pokyny, dajú vám vesty, pádla a prilby, rozdelia vás do člnov (10 – 12 osôb) príp. kajakov (v prípade záujmu). Raftujete asi 2 hodiny s jednou 15 min prestávkou.

Rafting v národnom parku Köprülü. TureckoRafting v národnom parku Köprülü. Turecko. Foto: unsplash.com

Lanovka v Antalyi

Lanovka v Antaly, nazývaná aj Tunektepe Teleferik, je jedným z najlepších spôsobov, ako si prezrieť malebnú krajinu. Začína sa na stanici Sarısu na pláži Konyaalti. Tunektepe sa nachádza v nadmorskej výške viac 605 metrov nad morom a na jeho hrebeni sú reštaurácie, detské ihrisko, klub a niekoľko ďalekohľadov, z ktorých sa môžete pokochať nádherným výhľadom na okolie. Jazda trvá asi 9 minút, kým prejde 1 706 metrov na vrchol. Má 36 kabín a každá pojme 8 osôb.

Výhľady z lanovky, Antalya. TureckoVýhľady po vystúpení z lanovky na pobrežie Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Plavba loďou popri pobreží

Plavby pri západe slnka alebo večere z Antalye trvajú 3 až 5 hodín a odchádzajú z rôznych prístavov. Nastupuje sa v prístavoch Kas Marina a Antalya Çelebi Marina. Tieto plavby ponúkajú chutnú večeru a možnosť zaplávať si a preskúmať nočný život na mori. Vybavenie na aktivity ako potápanie alebo šnorchlovanie si môžete prenajať priamo na lodi. Trvanie plavby závisí od toho, akú aktivitu a destináciu si človek vyberie pri rezervácii zájazdu s večerou, každopádne sa jedná o dobroduržný zážitok s krásnymi výhľadmi.

Prístav Kas Marina. Antalya. Turecko.Prístav Kas Marina. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Antalya a nočný život 

Prístav Kas pozdĺž lýkijského pobrežia v západnej časti Antalye je plný klubov, rybích reštaurácií, barov, ktoré organizujú nočné tanečné párty a živé koncerty. Ak chcete niečo pokojné, vždy si môžete užiť pokojnú prechádzku alebo sledovať západ slnka na pláži.

Nočná Antalya. Turecko.Nočná Antalya. Turecko. Foto: unspalsh.com

Nákupné centrá

Nákupné centrum MarkAntalya leží v srdci mesta a je známe svojou pestrofarebnou fasádou. Je tu viac ako 15 miestnych a medzinárodných značiek a butikov, ktoré predávajú oblečenie, obuv, tašky, elektroniku, domáce potreby, drogériu a hračky. Nájdete tu i reštaurácie rýchleho občerstvenia a kino. 

Nákupné centrumNákupy v nákupnom centre. Foto: unspalsh.com

Nákupné centrum Mall of Antalya, ktoré sa nachádza v blízkosti letiska Antalya, je obľúbenou nákupnou destináciou s približne 140 obchodmi. Má miestne a medzinárodné značky, ktoré predávajú oblečenie, obuv, doplnky, športové potreby, hračky, elektroniku, domáce potreby a ďalšie. Nákupné centrum má tiež veľký food court, kino a vnútorné detské ihrisko.

Saklikent

Aj keď je Antalya skôr o kúpaní a o lete, 35 km od mesta leží lyžiarske stredisko Saklikent. Športový areál sa nachádza v obci Saklıkent v pohorí Taurus v nadmorskej výške 1 850 až 2 547 metrov. Lyžiarske stredisko je plne vybavené s 10 km zjazdoviek, 3 lyžiarskymi vlekmi a hotelmi v stredisku. Lyžiarska sezóna zvyčajne začína v polovici decembra a trvá do konca marca alebo začiatku apríla. Zjazdovky sú upravované a odstupňované podľa náročnosti. Na mieste si môžete požičať lyžiarske vybavenie vrátane kombinéz, lyžiarskych topánok a lyžiarskych okuliarov.

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Archeologické múzeum 

Aj Antalya sa môže pochváliť archeologickým múzeom, ktoré pozostáva z 13 veľkých výstavných hál a jednej expozície pod holým nebom. Sú tu vystavené staroveké sochy gréckych bohov a bohýň, Herkulova mramorová socha, keramika, sarkofágy, osmanská zbierka zbraní, odevov a artefaktov zo staršej doby kamennej. V múzeu nachádza viac ako 5 000 umeleckých diel a až 50 000 artefaktov. Múzeum je rozdelené do niekoľkých sekcií, ako prehistorická sála, sála ikon, regionálnych vykopávok, nachádzame tu rímske cisárske sochy a mozaiky. Milovníci histórie tu nájdu aj zaujímavé vykopávky z antického mesta Perge. Múzeum má malý obchod so suvenírmi a kaviareň. V pondelok je zavreté.

Socha v archeologickom múzeu. Antalya. Turecko
Socha v archeologickom múzeu. Antalya. Turecko. Foto: unsplash.com

Nočný trh

V Antalyi sa nachádza niekoľko trhov, ktoré sú otvorené do neskorých nočných hodín, ako napríklad trh Serik City a Tekirova Old Istanbul Bazaar. Nájdete tu rôzne predmety a suveníry, ale tiež je to obľúbené miesto na prechádzky, kde si vychutnáte ruch a svetlá večerného mesta. Nákupná ulica Land of Legends je navyše otvorená až do polnoci.

Suveníry z TureckaSuveníry z Turecka. Foto: unspalsh.com

Fire of Anatolia

Nenechajte si ujsť predstavenie Fire of Anatolia v divadle Aspendos, ktoré predstavuje tanečnú a hudobnú skupinu zobrazujúcu príbeh Anatólie prostredníctvom folklóru, tancov a divadelných predstavení.

Divadlo v Aspendose. Turecko.Divadlo v Aspendose. Turecko. Foto: unsplash.com

Medzinárodný festival umenia a kultúry

Medzinárodný festival umenia a kultúry v starovekom divadle a neďaleko prístavu v Side ponúka možnosť zúčastniť sa predstavenia klasickej hudby, ktoré sa organizuje pred Apolónovým chrámom.

Side. TureckoAntické Side stvorené an festival umenia a kultúry. Turecko. Foto: unspalsh.com

Turecká noc

Vydajte sa na výlet do minulosti návštevou Tureckej noci, ktorá zobrazuje Tisíc a jednu noc prostredníctvom ľudových tancov, brušných tancov, ohňových trikov, nádherných kostýmov a podmanivej hudby.

TanečnicaTanečnica. Foto: unspalsh.com

Turecký hammam

V tureckých hoteloch sa oplatí vyskúšať výborní kúpele (hammam), ktoré ponúkajú zážitok z tradičnej tureckej masáže, niekoľkominútového parného kúpeľa, peelingu, olejovej masáže a umývanie mydlom a penou. Kúpele majú zvyčajne dve časti, jednu pre mužov a jednu pre ženy, s rôznymi vchodmi. Kúpele majú vyhrievanú mramorovú plošinu, parný kúpeľ a ďalšie služby. Cena závisí od balíka, ktorý si zákazník vyberie.

Turecký hammam.
Turecký hammam. Turecko. Foto: CK SATUR

Phaselis

Staroveké mesto Phaselis bolo rímskou a gréckou osadou. Jeho ruiny sa dnes nachádzajú v provincii Antalya medzi krásnym pohorím Bey Mountains a národným parkom Olympos a je obklopený tromi zálivmi a prístavmi. 24 m široká hlavná ulica mesta stále existuje a po jej stranách sú ruiny obchodov a obchodov. Ruiny verejných miest, ako sú veľké a malé rímske kúpele či agora. Zachovala sa Hadriánova brána so vzormi a nápismi, divadlo severný a južný prístav a vodné kanály. 

Phaselis. Turecko.
Phaselis. Turecko. Foto: unsplash.com

Sapadere

Sapadere je kaňon známy svojim vodopádom a je obľúbeným miestom na piknik. Nachádza sa uprostred majestátneho pohoria Taurus v dedine Sapadere, 120 km od Antalye. Voda, ktorá tečie z hôr, je veľmi studená, tak je potešením a výzvou zaplávať si v nej.

Kaňon Sapadere. Turecko
Kaňon Sapadere. Turecko. Foto: unsplash.com

Do kaňonu trvá túra cca 30 minút po drevených chodníkoch. Po celej oblasti je roztrúsených niekoľko malých vodopádov. Okolie má bohatú flóru a faunu. Nachádza sa tu i miestna reštaurácia pri vchode, ktorá podáva regionálnu kuchyňu. 

Drevené chodníky vedúce k vodopádom Sapadere. Turecko.Drevené chodníky vedúce k vodopádom Sapadere. Turecko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: prezidentská republika

Rozloha a populácia: 1400 km2
1 319 000 obyvateľov

Jazyky: turečtina, možno sa však dorozumieť aj anglicky a nemecky

Náboženstvo: väčšina obyvateľstva sa hlási k islamu

Vakcinácia: nie je povinná

Mena: turecká líra

Kurz: 1€ = 16.6027TRY

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ak chcete mať "zaistené" krásne slnečné počasie, vydajte sa do Turecka najlepšie v období od skorej jari (apríl) do začiatku jesene (september). V tejto dobe tu prebieha hlavná letná sezóna zaliata slnkom, aspoň pokiaľ ide o populárne pobrežné letoviská. V pobrežných lokalitách dosahujú teploty na jar okolo dvadsiatky, v lete šplhajú aj vysoko nad 30 stupňov. Ak teda chcete vyraziť skôr za pamiatkami než na pláž, je lepšie zvoliť jesenné či zimné termíny.

Letisko a dĺžka letu

Rozlohou obrovská krajina je domovom pre množstvo letísk, pričom na medzinárodnú prepravu sa využívajú 4. Dovolenkári najčastejšie pristávajú na Medzinárodnom letisku v Antalyi. Let do Antalye z Bratislavy trvá 2 hodiny 30 minút.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare, Atatürk Bulvarı 245, 06692, Ankara, Turecko

Tel:  +90 3124675075
Mobil: +90 5337600384
Email: emb.ankara@mzv.sk

Víza a doklady

Na vycestovanie do Turecka budete potrebovať platný cestovný pas, pretože s občianskym preukazom vás do tejto krajiny nepustia. Platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať takisto vlastný cestovný pas. V cestovnom pase musí byť dostatok miesta na vstupné a výstupné pečiatky, aspoň 2 strany. Slovenskí občania pri cestách do Turecka, ktoré nepresiahnu 90 dní pobytu v rámci 180 dní môžu cestovať bez víz.

Colné predpisy

Bez cla je možno do Turecka doviesť predmety osobnej potreby napr. 400 ks. cigariet, 2 litre alkoholu. Pre dovoz exotických predmetov, zbraní, rastlín, zvierat je potrebné zvláštne povolenie. Dovoz domácich zvierat je možný s medzinárodným očkovacím preukazom. Nie je možné vyvážať antické predmety pochádzajúce z Turecka. Z Turecka si môžete letecky priviezť tovar do hodnoty 430 €.

Doprava

Autobus je v Turecku najdôležitejší dopravný prostriedok. Infraštruktúra v Turecku je veľmi dobre rozvinutá. Diaľkové autobusy v Turecku sú kvalitné a dokonca na vyššej úrovni ako u nás. V Turecku sa môžu dokonca ženy cítiť bezpečnejšie, pretože dvaja ľudia opačného pohlavia, ktorí sa vzájomne nepoznajú nesmú sedieť vedľa seba. Spôsobia tým spoločenský prehrešok. Dolmuše  – miestna doprava je zabezpečovaná tzv „dolmušmi“ za výhodné ceny. Je to malý autobus pre približne 15-25 sediacich osôb, pričom pre počet stojacich osôb platí pravidlo „koľko sa zmestí“. Každý dolmuš má svoju pevnú trasu s pevnými zastávkami, avšak v praxi platí, že vás môže naložiť a vyložiť kdekoľvek o to požiadate. Trasa je uvedená na tabuľke za predným sklom autobusu. Cestovné sa  platí v hotovosti v TRY, EUR alebo USD. Cestovné lístky v dolmušoch neexistujú. Čo však nie je presne určené, je cestovný poriadok. Každý vodič sa snaží vyťažiť svoj autobus čo najviac, aby čo najviac zarobil a tomu zodpovedajú aj časové intervaly.

Taxíkov je v turistických strediskách viac než dosť. Sú žltej farby, označené nápisom TAKSI. Všetky autá by mali byť vybavené taxametrom, ktorý by mal byť v prevádzke, prax je však často iná – ceny sa spravidla dohadujú pred jazdou. Požičovne automobilov (Rent a car) existujú vo všetkých turistických strediskách.

Shopping a suveníry

Otváracia doba obchodov – v turistických oblastiach – je v hlavnej sezóne nepretržite dlho do noci. V Turecku neexistujú jednotné otváracie a zatváracie časy, všetko závisí od rozhodnutia majiteľa obchodu. Platí však, že Turci vám radi predajú čokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Nakupovanie v Turecku je osobitným rituálom, ktorému treba venovať zvýšenú pozornosť. Všeobecne platí pravidlo, že najprv treba preskúmať celú ponuku a až potom sa rozhodnúť. V Turecku si príliš nelámu hlavu s obchodnými značkami. Známe značky oblečenia, obuvi, parfumov a športových potrieb, ktoré sa predávajú za zlomkové ceny originálov, nie sú pravé.

Sviatky

1. január Nový rok
23. apríl Deň národnej suverenity a Deň detí
1. máj Sviatok práce a solidarity
2. máj Eid-al-Fitr
3. máj Eid-al-Fitr
4. máj Eid-al-Fitr
19. máj Spomienka na Atatürka, Deň mládeže a športu
9. júl Eid-al-Adha
10. júl Eid-al-Adha
11. júl Eid-al-Adha
12. júl Eid-al-Adha
15. júl Deň demokracie a národne jednoty
30. august Deň víťazstva
29. október Deň republiky

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR