Omán

Omán

Krajina mnohých tvárí

Stiahnuť PDF

Omán je orientálnou krajinou, ktorá je snom nejedného zbehlého dovolenkára. Omán je totiž krajinou viacerých tvárí. Môžete v ňom vidieť honosné sídla ale aj chudobné chatrče. Je len na vás, ktorú oblasť budete chcieť spoznať. Nachádza sa na strednom východe a pre presnejšie hľadanie na mape, zamierte prstom do juhovýchodného cípu Arabského polostrova. Tu sa rozprestiera na pobreží Arabského mora a Golfského zálivu, v obklopení hraníc s Jemenom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi. Väčšinu územia Ománu zaberá púšť, čo znamená, že miestne podnebie je prevažne suché a teplé. Pobrežie je ale o niečo vlhkejšie a počas letných mesiacov od mája do septembra prechádzajú popri pobreží dažďové monzúny prinášajúce zrážky a mierne ochladenie teploty. Sever a juh omanského teritória zaberajú hory, medzi ktorými najviac vyniká vrch Jabal Shams s nadmorskou výškou 2980 metrov nad morom. Stredná časť štátu je naopak rovinatého vzhľadu. Hlavnými nerastnými zdrojmi Ománu sú ropa, meď, azbest a vápenec.

Dovolenky v Ománe

Top lokality

Salalah

Salalah je hlavným mestom a sídlom guvernéra Ománskej provincie Dhofar na juhu. Je považovaný za druhé najdôležitejšie mesto Ománu a je vyhľadávaným turistickým miestom. Nachádzajú sa tu horské masívy a nádherné prírodné piesočnaté pláže s kryštálovo čistým morom. Je miestom s množstvom zelene, prírodných krás i historických pamiatok a archeologických nálezísk. Za zmienku stojí napr. Ayubova hrobka, vykopávky strateného mesta Ubar, mesto Taqa s hradom, priamo v meste je múzeum s nádhernými expozíciami vypovedajúcimi o histórii a minulosti, zbierka zbraní, šperkov a tradičných odevov a nájdeme tu i modely plachetníc. Nikto nesmie vynechať návštevu miestneho tradičného trhu Al Husn, kde sa dajú kúpiť suveníry, parfémy, keramika a kadidlá a samozrejme, tradičná ománska dýka khandžár. Miesto ešte nie je poškvrnené čulým turistickým ruchom, preto sa vám môže ľahko stať, že budete plávať v mori s delfínmi a dokonca uvidíte i veľryby.

Pláž v oblasti salalah v ománe
Pláže v oblasti Salalah patria medzi najkrajšie v Ománe. Foto: archív CK SATUR

Musandam

S emirátom Ras Al Khaimah susedí polostrov Musandam, ktorý však nie je súčasťou Emirátov, ale Ománu. Polostrov stráži južnú stranu strategicky dôležitého Hormuzského prielivu. Vďaka jeho krásnym „khorom“ (skalným údoliam), malým dedinám a dramatickým cestám sa mu hovorí aj „Nórsko Arábie“. Ak trávite svoju dovolenku v Ománe, vyberte sa sem na výlet. Prídete do úplne inej krajiny, kde zabudnete, čo je to ponáhľať sa za niečím. Cestou uvidíte rybárov, ktorí vyťahujú svoj denný úlovok, rybárstvo je tu totiž aj dnes tradičným spôsobom obživy, občas zbadáte typické ománske pevnosti a započúvate sa do orientálnej hudby.

Polostrov musandam v ománe
Polostrov očarí návštevníkov krásnou prírodnou scenériou. Foto: depositphotos.com

Nizwa

Nizwa je jedným z najstarších miest v Ománe a bolo kedysi centrom obchodu, náboženstva, vzdelávania a umenia. Jama, veľká mešita, bola predtým centrom islamského učenia. Rodisko Younis Al-Riyami, Nizwa nadobudlo svoju dôležitosť, pretože bolo dôležitým miestom stretnutia na základni západných Hajarov. Nachádza sa uprostred zelených palmových stromov, je strategicky umiestnené na križovatke ciest spájajúcich vnútrozemie s Maskatom a dolnou časťou Dhofaru, ktorá slúži ako spojka pre veľkú časť krajiny. Dnes je Nizwa rozmanité prosperujúce miesto s mnohými poľnohospodárskymi, historickými a rekreačnými aspektmi.

Nizwa v ománe
Mesto má strategickú polohu - na križovatke ciest spájajúcich vnútrozemie s Maskatom a dolnou časťou Dhofaru. Foto: depositphotos.com

Barka

Barka je pobrežné mesto v regióne Al Batinah na severe Ománu. Mesto je turistickým resortom. Neďaleko sa nachádza Bait Na'aman - citadela so štyrmi vežami zo 17. storočia, ktorú v roku 1991 renovoval Bil´arab bin Sultan. V Barke sa nachádzajú dva hlavné rezorty, Al – Sawadi rezort a Al – Nahda rezort.

Mesto barka v omane
Nádherné scenérie a pláže nájdete aj v letovisku Barka. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Maskat

Maskat je hlavné a najväčšie mesto Ománu. Je miestom, kde sa spája minulosť s prítomnosťou. Nájdete tu dávne pevnosti, mešity, minarety, paláce ale aj nádherne upravené a moderné ulice, kde si môžete dopriať napríklad nákupy. Na rozdiel od okolitých arabských krajín tu nenájdete mrakodrapy. Maskat má početné množstvo mešít vrátane Veľkej mešity Sultana Qaboosa a mešity Ruwi. Návštevníkov tiež vyzývajú, aby navštívili starý Maskat a Starý palác. Hlavná nákupná štvrť sa nachádza v obchodnej zóne Al Qurum, no nákupné centrá sú rozmiestnené po celom meste. Maskat v sebe ukrýva aj veľké množstvo múzeí. Patria k nim Múzeum ománskeho dedičstva, Ománske národné múzeum, Ománske detské múzeum a viaceré iné.

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Taqah, Omán

Fakultatívny výletHistóriaKultúra

Taqah

Poldenný výlet do prímorského mestečka Taqah, v ktorom sa nachádza zaujímavý hrad s mnohými zachovalými miestnosťami. Miesto je dodnes veľmi dobre a realisticky udržiavané. Po celom hrade sa môžete prechádzať a zo strechy sa môžete pokochať nádherným výhľadom. Zoznámite sa tiež s tradíciami tunajších obyvateľov. Ďalej navštívite archeologický park Samharam (UNESCO) so zrúcaninami Kour Rhoi. Ide o starobylý prístav dôležitý pre obchod s kadidlom, ktorý bol zároveň spojovacím bodom so Stredozemným morom a Indiou. Navštívíte Mirbat, staroveké mesto, známé svojim prístavom a produkciou sardinek, prejdete sa pomedzi starobylé ománske domy a krátko sa zastavíete aj pri hrobke Bin Aliho, ktorú tvoria dve biele kupole. Výlet ukončíte romantickým pohľadom na západ slnka nad Indickým oceánom.

Orientačná cena: 30 OMR

Sumharam, Omán

HistóriaIné atrakcie

Sumharam

Sumaharam predstavuje nálezisko starého mesta s okolí Salalah. Sumharam možno budete poznať aj pod názvom Khor Rori. Toto malé opevnené mesto bolo založené ako základňa pre kráľovstvo Ḥaḑramawt okolo 1. storočia. Lokalita vykazuje znaky osídlenia Ḥaḑramite až do 2. storočia pred nl. Osada bola pravdepodobne opustená v 7. storočí. Sumhuram prvýkrát objavil James Theodore Bent počas svojich ciest v regióne koncom 19. storočia. Niektorí mormonskí učenci veria, že toto je krajina, kde Nefi z Knihy Mormonov zostal počas svojich ciest z Jeruzalema.

Múzeum kadidla, Omán

HistóriaKultúra

Múzeum kadidla

Kadidlo je vonná živica, ktorá sa pripravuje z tzv. glejoživice, ktorý sa získava z kmeňa kadidlovníka a spája sa s myrhou a balzamom. Pri jeho pálení vzniká veľmi aromatický korenistý dym. Kadidlo ste určite videli a cítili najmä pri rôznych náboženských obradoch ale táto vôňa sa používa aj pri meditáciách. Na mieste, kde sa nachádza múzeum kadidla sa kedysi nachádzal prístav, z ktorého boli vysielané tieto suroviny do celého sveta. V múzeu môžete vidieť rôzne zaujímavé expozície, ktoré vám napovedia niečo viac o histórii kadidla.

Wadi Dawka, Omán

PrírodaIné atrakcie

Wadi Dawka

Wadi Dawka je prírodný park slávnych kadidlových stromov, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Wadi v regióne Dhobar v Ománe je kamenisté údolie, ktoré sa rozprestiera až na piatich kilometroch štvorcových. Wadi Dawka je biotopom pre Boswellia sacra kadidlového typu. Boswellia sacra je stromy rodiny Burseraceae. Je to primárny strom v rode Boswellia, z ktorého sa zberá kadidlo. Kadidlo z tohto stromu je považované za najlepší druh kadidla na svete. Keďže na toto miesto prichádza veľmi veľa turistov z celého sveta, aby videli stromy, z ktorých sa vyrába kadidlo, nájdete tu viaceré rozhľadne, z ktorých môžete nerušene pozorovať okolitú krajinu.

Mirbat, Omán

HistóriaIné atrakcie

Mirbat

Mirbat bol kedysi v dávnych dobách hlavným mestom Dafáru. Mirbat je ideálnym mestom pre potápanie. V miestnych vodách sa nachádzajú nádherné korálové útesy a zaujímavé vraky lodí. Samozrejmosťou sú viaceré druhy morských živočíchov ako napríklad sépie, murény, tuniaky, ale takisto aj žraloky, delfíny či chobotnice. Morský život je tu naozaj pestrý a stojí za to prekonať strach a potopiť sa. Mesto Mirbat je známe aj svojou pevnosťou či neďalekou hrobkou Mohameda bin Aliho.

Al Nejd, Omán

HistóriaIné atrakcie

Al Nejd

Al Nejd je archeologické nálezisko v Ománe. Al Nejd bola opevnená dedina obývaná počas Samádskej neskorej doby železnej. Táto lokalita bola objavená naozaj náhodne v roku 2014 miestnym obyvateľom. Táto minca je aktuálne vystavená v Národnom múzeu Muscat. V tesnej blízkosti vodného toku sa nachádza záhrada.

Mirani, Omán

HistóriaIné atrakcie

Mirani

Pevnosť v prístave v Starom Muscate v Ománe. V roku 1552 dobylo Ottománske vojsko mesto Muscat ako aj pevnosť. Nedávno postavená pevnosť Al – Mirani bola obliehaná počas 18 dní Ottomanským delostrelectvom. Pevnosť bola dobytá a vojsko zničené.

Jalali, Omán

HistóriaIné atrakcie

Jalali

Jalali je pevnosť v prístave Starého Muscatu, bola postavená Portugalcami v roku 1580 na ochranu prístavu, potom čo bol Muscat dvakrát napadnutý Ottomanským vojskom. Počas občianskych vojen medzi rokmi 1718 a 1747 sa pevnosti dvakrát zmocnili Peržania. Neskôr bola pevnosť prestavená. Pevnosť v minulosti slúžila tiež ako väzenie pre kráľovskú rodinu. Jalali bola reštaurovaná v roku 1983 a stala sa súkromným múzeom ománskej histórie kultúry a je sprístupnená len pre hodnostárov, ktorí navštívia mesto. V múzeu sa nahádzajú artefakty ako delá, muškety, mapy, koberce a ďalšie artefakty.

Bait Al Zubair, Omán

HistóriaIné atrakcie

Bait Al Zubair

Múzeum, v Starom Muscate v Ománe, má početnú zbierku starodávnych zbraní, ktorá zahŕňa khanjar (tradičnú dýku), domáce zariadenie, oblečenie, ktoré sú od súkromných zberateľov. V okolí múzea sa nachádza ománska dedina a souk (trhovisko).

Mešita Sultána Qaboosa, Omán

HistóriaIné atrakcie

Mešita Sultána Qaboosa

Mešita je hlavnou mešitou v sultanáte Omán. Práca na stavbe mešity začala začiatkom roku 1995 pri ceste medzi mestami Muscat a Seeb. Dokončená bola o 6 rokov neskôr a slávnostne otvorená Jeho Veličenstvom sultánom Qaboosom v máji v roku 2001. Komplex mešity tvorí 40 000 m2, je postavený na vyvýšenom pódiu. Do vnútra mešity sa zmestí 20 000 veriacich. Skladá sa z hlavnej modlitebnej sály, dámskej modlitebnej sály, krytých priechodov, zhromažďovacej sály a knižnice, v ktorej sa nachádza až 20 000 kníh. Celý interiér mešity je obložený šedo - bielymi a tmavošedými vyrezávanými kachličkami z mramoru.

Wadi Dayqah, Omán

PlážePríroda

Wadi Dayqah

Je nádherná hrádza s množstvom vody. Návštevníci sa tu môžu zrelaxovať alebo si vychutnať piknik na dobre udržiavanej tráve.

Quriyat, Omán

PrírodaIné atrakcie

Quriyat

Quriyat je malá rybárska dedinka 83 kilometrov od hlavného mesta Muscat v Ománe. Nachádza sa neďaleko miest Sur, Diman Wa Tayeen a Aamerat. Je to jeden z populárnych bodov na zastavenie na ceste do Sur. 

Bimmah Sinkhole, Omán

Príroda

Bimmah Sinkhole

Vodou naplnená priehlbina v mramore na východe guvernanstve Muscat. Jazero s tyrkysovou vodou je 50 metrov dlhé, 70 metrov široké a 20 metrov hlboké. Nachádza sa len 600 metrov od mora, medzi dvomi prímorskými mestami Ḑibāb a Bimmah. Priehlbina bola vyformovaná zrútením vrchnej vrstvy pri ťažení mramoru, ktorý sa nachádzal pod touto vrstvou. Domáci veria, že bola sformovaná meteoritom, Hawaiyat Najm, čo v preklade znamená Padajúca hviezda. Na ochranu priehlbiny, samospráva mesta vytvorila park Hawiyat Najm.

Wadi Tiwi, Omán

PlážePríroda

Wadi Tiwi

So svojími smaragdovými jazerami môže Wadi Tiwi konkurovať Wadi Shap v kráse, hlavne na jar, kedy sa tráva zmení na krásne zelenú. WadiT iwi je tiež známy ako Wadi Deviatich Dedín, ktoré sú vynikajúcou možnosťou na prechádzku. 

Ra´as Al Hadd, Omán

PlážePríroda

Ra´as Al Hadd

Dedina v regióne Ash Sharqiyah v Ománe. Pláže v Ra´as Al Hadd a v neďaleká pláž Ras al–Jinz sú známe ako miesta, kde sa liahnú korytnačky karety obrovské.

Sur, Omán

PrírodaIné atrakcie

Sur

Sur je hlavné mesto regiónu Ash Sharqiyah na pobreží ománskeho zálivu. Historicky je mesto známe ako dôležité prístavné mesto. V 16. storočí bol Sur pod vládou Portugalcov a mesto sa stalo centrom obchodu s Indiou a Východnou Afrikou. Sur je jedna z najznámejších miest v Perzskom zálive, kde sa stavajú drevené lode, ktoré sa využívajú aj na lov periel. 

Jalan Bani Bu Hassan, Omán

PrírodaIné atrakcie

Jalan Bani Bu Hassan

Najväčšia provincia v oblasti medzi juhovýchodnou provinciou v regióne Ash Sharqiyah. Mesto Jalan Bani Bu Hassan je obkolesené Wahibskou púšťou zo západu a z východu pohorím Al Hajar, zatiaľ čo mesto leží na planine plnej púštnou vegetáciou a palmovými stromami, ktoré tu pestujú ľudia.

Al Kamil, Omán

HistóriaIné atrakcie

Al Kamil

Napriek niektorým zaujímavým starým budovám, medzi ktoré patria pevnosti a strážne veže, toto malé mestečko je známe tiež ako spojnica s Al Ashkarah a Muscat. Zaraďuje sa medzi mestá, ktoré sú obkolesené stromami. Nízko položené akácie a lesy sú špecifickou črtou tejto oblasti, najviac cenenou beduínmi, ktorí používajú drevo na vytváranie príbytkov a ako palivové drevo. Ich ťavy obhrýzajú výživné výhonky a dobytok oblizuje rosu z malých listov každé ráno.

Wadi Bani Khalid, Omán

PrírodaIné atrakcie

Wadi Bani Khalid

Najznámejšie údolie v regióne Sharqiyah. Jeho potok si udržal nemenný tok vody počas rokov. Jaskyne sú jednou zo zaujímavých črtov na Wadi. Jaskyňa Kahf Maqal, ktorá je jednou zo sultánových podzemných komnát.

Tanuf, Omán

História

Tanuf

Mesto, ktoré sa nachádza takmer uprostred medzi dvomi najväčšími mestami regiónu Ad Dakhilliyah, Nizwa a Bahla. Je známe najmä kvôli tanufskej značke vody, ktorá sa plní do fliaš v továrni, ktorá je neďaleko pitnej vody vo Wadi Tanuf. Ale mesto je taktiež známe vďaka historickým ruinám dediny – ruiny Tanuf. Ruiny boli plne funkčné a obývané až do roku 1950. Dedina bola zničená počas Jabal Akhdar vojen v roku 1950 a jediné, čo nám túto dedinu pripomína sú práve ruiny.

Nakhl, Omán

História

Nakhl

Obrovská pevnosť v regióne Al Batinah. Pevnosť slúži ako múzeum, ktoré prevádzkuje Ministerstvo turizmu, ale aj ako trh s kozami. Vznik pevnosti sa datuje do predislamistického obdobia. Počas storočí pevnosť prešla niekoľkými prestavbami a vylepšeniami, pri ktorých sa našlo niekoľko artefaktov a ručne vyrobených produktov. Pevnosť bola prestavená ománskymi architektmi v 17. storočí. Veže a brána, ktoré dnes môžete vidieť boli postavené v roku 1834 a boli prisúdené Imam Said bin Sultanovi. V roku 1990 bola kompletne renovovaná. V novembri 2003 navštívil pevnosť Princ Charles počas návštevy Ománu.

Stiahnuť PDF

Najkrajšie pláže v Ománe

White Sands

Ako už z názvu vyplýva, charakteristickou črtou pláže je práve biela farba. Piesok a kamene sú neobyčajne biele. Nie je to neobyčajné len pre túto oblasť, ale je to neobyčajné aj v Ománe. V tejto oblasti je možné stanovať neďaleko pláže.

White Sands, OmánPláž White Sands. Foto: depositphotos.com

Al Qurum beach

Približne štyri kilometre dlhá pláž Qurum sa radí medzi najdlhšie ománske pláže. Ak hľadáte pláž, kde by ste strávili romantické chvíle pri západe slnka počas dlhej prechádzky, tak zvoľte túto pláž. Obľúbenou sa stala aj vďaka svojej výhodnej polohe. Nachádza sa blízko nákupných centier a rezortov. Qurum Beach je rušné miesto s mnohými aktivitami, miesto vhodné pre rodiny s deťmi. Početné palmy chránia pred ostrými lúčmi slnka.

Pláž Al Qurum. Foto: wikimedia.org

Panenské pláže v Indickom oceáne

Ak chcete vidieť naozaj krásnu, čistú, panenskú pláž, tieto pláže v Indickom oceáne sú presne to pravé pre vás. Nenachádzate sa síce na žiadnom opustenom ostrove, avšak atmosféra na pláži vraví o niečom inom. Dlhé pláže vo vás vyvolajú pocit, že ste utiekli od rušného sveta a konečne máte možnosť byť len sami so sebou. Nečakajte žiadnu rušnú zábavu ani hudbu, pretože na tomto mieste to vyzerá akoby zastal čas a boli ste zrazu v úplne inom svete. Na tomto mieste dostáva slovo relax ten pravý význam.

Panenské pláže v Indickom oceáne, Omán

Al bustan beach

Al Bustan Beach sa nachádza v okrese Muscat pri hoteli Al Bustan Palace Hotel. Hory tiahnúce sa cez celý okres vytvárajú pocit súkromia a vám už nebude nič brániť v príjemnom kúpaní a oddychovaní na pláži s jemným pieskom a azúrovou vodou.

Pláž Al bustan. Foto: flickr.com

Pláže oblasti Dhofar

Guvernorát Dhofar je známy najmä svojimi atraktívnymi a bohatými plážami. Narazíte tu na veľké množstvo lagún s výskytom plameniakov, rovnako ako na jaskyne s malebnými vstupmi. Najvýznamnejšie pláže sú Al Maghsayl, Raysut, Al Hafah a brehy vo Wilaya Taqah, Mirbat a Sha, ktoré sú známe čistotou piesku a krásou okolitej skalnaté a scénické prírody. Medzi prekrásne lagúny potom patrí Sawli, Al Baleed, Ad Dahareez, Atheeb and Salalah. Aj milovníci potápania a vodného lyžovania sa tu budú cítiť ako doma.

Pláž Al Maghsayl. Foto: depositphotos.com

Khalouf beach

Ďalej od mesta Maskat smerom na juh leží pláž Khalouf Beach s piesočnatými dunami. Atmosféru dotvárajú miestni rybári a plameniaky. Je vhodná na príjemné kúpanie a oddych.

Marjan beach

Pláž je vhodná pre tých, ktorí by radi skúsili šnorchlovanie a nemajú skúsenosti. Nemusíte zájsť ďaleko od brehu a predsa spoznáte krásy podmorského sveta. Môžete vidieť krásne koraly, tzv. morskú uhorku či rybu známu ako Nemo alebo Clown fish.

Ras Al Hadd beach

Približne 60 km od mesta Sur (guvernorát južné A'Sharqiyah) sa nachádza pláž, ktorá bola svedkom ľudských aktivít už 3 tisíc rokov p.n.l. Aj dno tunajších vôd zahŕňa mnoho lodných vrakov. Samotná pláž je v súčasnej dobe chránenou rezerváciou (korytnačky tu našli miesto pre znášanie vajíčok) Pláže tvoria spektakulárne zálivy a skalnaté formácie, ktoré sú domovom pre vtáctvo.

Pláž Ras Al Hadd. Foto: flickr.com

Pláž Al-Sawadi

Táto pláž je situovaná v guvernorátu južnej Al Batinah pri meste Barka len 70 km od Muscatu. Ponúka špecifické skalnaté ostrovčeky rozosiate blízkosti pobrežia. Tie potom dávajú krajine svojráznu podobu a sú miestom výskytu sťahovavých aj miestnych vtákov. Pláž ponúka aj celý rad vodných športov aj s potrebným vybavením.

Plárž Sawadi. Foto: wikimedia.org
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Tradičná ománska kuchyňa je veľmi jednoduchá a vystačí si s niekoľkými základnými surovinami a korením. Hlavne vďaka marinádam sú miestne pokrmy chutné a zvláštne. Najčastejšie využívanými surovinami sú kuracie, rybie a bravčové mäso. Čo sa týka nápojov, tejto krajine je obľúbeným nápojom tzv. laba (slané podmaslie), prípadne nápoje na bázy jogurtu miešané s kardamónom a pistáciovými orieškami.

Typické jedlo v ománe majboos
Ryža so šafránom a pečeným mäsom je jedným z typických jedál v Ománe. Foto: omanday.com

Jedlá, ktoré musíte určite vyskúšať sú Maqbous, ktorého základom je ryža ofarbená šafránom dožlta a varená spolu s okoreným mäsom. Známy je taktiež pokrm Mashuai, ktorý sa pripravuje z pečenej tresky. Ryba sa servíruje s ryžou ochutenou citrónom. Prílohou k mnohým ománskym jedlám je placka Rukhal, jej základom je akési chlebové cesto. Placka sa vyváľa úplne natenko a pečie sa na ohni z palmových listov.

Stiahnuť PDF

Zábava

Aktivity, šport

V Ománe máte nespočetné možností, ako tráviť vašu dovolenku. Omán je so svojimi pobrežnými vodami plnými bohatého a pestrého života ako stvorený k potápaniu. Najznámejšou lokalitou vhodnou k potápaniu sú ostrovy Dimaaniyat, ktoré nájdete pri pobreží severozápadnej časti Ománu a Arabského mora. V blízkosti Muscatu máte k dispozícii potápačské centrum Cemetery Bay, ostrov Fahal alebo Kalbuh.

Medzi vodné športy, ktoré Vám budú na pobrežných vodách k dispozícii, patrí surfing, prípadne windsurfing, alebo si môžete vyskúšať plavbu plachetnicou. Asi najvhodnejším miestom pre tieto športy je oblasť okolo ostrova Masirah, ktorá sa nachádza pri pobreží severovýchodnej časti Ománu.

Podujatia a kultúra

Kultúra Ománu je ponorená v náboženstve islamu. Omán rozvinul svoju vlastnú podmnožinu islamu, ktorá je známa ako Ibadhizmus. S ohľadom na to je islamský mesiac pôstu, ramadán a iné islamské slávnosti veľmi dôležitými udalosťami v ománskej kultúre.

V Ománe je dôležité národné oblečenie. Pre mužov sú určené národné šaty s dlhými rukávmi a golierom, ktoré sa nazývajú dishdasha. Zvyčajne je oblečenie biele, aj keď niektoré ďalšie farby, ako je hnedá, fialová a čierna sa tiež nosia. Existuje veľa doplnkov, ktoré muži môžu nosiť, napríklad muzzar (typ turbanu), assa (palica používaná hlavne na formálne príležitosti) a khanjar. Khanjar je slávnostne zakrivená dýka nosená počas formálnych príležitostí, často označovaná ako "dôležitý symbol mužskej elegancie".

Ománske ženy tradične nosia akúsi drevenú plošinovú topánku, ale dnes najradšej nosia sandále. Rúška oblečenia sa líši v rôznych oblastiach, rovnako ako farba, výšivka a materiály. Ženy doplňujú svoje oblečenie so zlatými šperkami a kozmetikou, pričom sa rozhodnú buď pre značkové alebo tradične vyrobené predmety. Keď je na verejnosti, väčšina žien v mestách nosí abáje, skromné ​​čierne šaty alebo plášť nosené nad šatami a hidžáb, typické pokrytie moslimských vlasov.

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Rub Al Khali

Rub Al Khali je najväčšia priľahlá piesočná púšť sveta, ktorá sa rozprestiera na väčšej tretine južného Arabského polostrova. Púšť sa rozprestiera v oblasti Saudskej Arábie, Ománu, Spojených arabských emirátov a Jemenom. Púšť je klasifikovaná ako extrémne suchá, pretože ročne na tomto území padne len 35 mm zrážok. Denná teplota sa tu pohybuje v rozmedzí 47-51°C. Život by ste tu hľadali márne kvôli extrémnemu počasiu, no nachádzajú sa tu najmä rôzne druhy pavúkov, škorpióny a hlodavce. Nachádza sa tu aj najväčšie ropné pole sveta, Ghawar, ktoré sa rozprestiera od najsevernejších častí až po prázdnu štvrť.

Rub Al Khali, Omán

Misfat Al Abriyeen

Unikátna horská dedinka, ktorá leží 1000 metrov nad morom. Dedinka sa stala turistickou atrakciou vďaka svojej architektúre, ktorá je úžasným zážitkom pre každého návštevníka. Dedina sa môže pochváliť poľnohospodárskymi terasami, krásnymi alejami a starými domami, ktoré sa nachádzajú na vrchu masívnej hory. Kombinácia týchto prvkov dá návštevníkovi dramatický obraz z vyhliadkovej plošiny, čo je krátka prechádzka od vstupu do dediny. Blízko plošiny sa nachádza mapa historickej časti Misfat Al Abriyeen spolu s informáciami, zaujímavými bodmi a typmi pre návštevníkov. Staré domy v Misfat Al Abriyeen sú tradičnými blatovými domami s palmovými vejárovitými strechami. Sú unikátne najmä tým, že sú postavené na vrchu hory.

Misfat Al Abriyeen, Omán

Al Hamra

Al Hamra je 400 rokov staré mesto v regióne  Ad Dakhilliyah. Najvyššia hora v Ománe, hora Shams sa nachádza severovýchodne od mesta Al Hamra. Jaskyňa Al Hoota sa nachádza na vrchu hory Al Hamra, ide o najväčší jaskynný systém na svete.

Al Hamra, Omán

Bahla

Mesto je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Je domovom najstaršej pevnosti v krajine. V 13. storočí tu bola vybudovaná pevnosť Bahla a mestské hrnčiarstvo. Pevnosť a mesto sú obkolesené12 kilometrov dlhou opevnenou stenou. Väčšina budov je postavená z tradičnej bahennej tehly, niektoré sú stovky rokov staré. Miesto je postupne rekonštruované UNESCO – m. Vedľa Bahly sa nachádza hrad Jabreen, masívna trojposchodová budova, postavená počas Al Ya´ruba dynastie v polovici 17. storočia. Bahla je taktiež známa pre čiernu mágiu.

Bahla, Omán

Jabreen

Jabreen je malé mesto v regióne Ad Dakhilliyah. Nachádza sa tu hrad Jabreen, ktorý je najkrajším hradom v celom Ománe. Výstavba hradu sa začala v polovici 17. stororčia. Jedna z najvýznamnejších izieb hradu je sieň Slnko a Mesiac, má 14 okien a na strope sa nachádza komplikovaný dizajn v tvare oka.

Jabreen, Omán

Al Thowara

Al Thowara je ďalšou atrakciou v Nakhale. Niekoľko kilometrov od Nakhal tečie teplá minerálna voda, ktorá sa zachytáva do miestnych nádrží. Blízko nádrží sa nachádza pikniková oblasť, ktorá je však veľmi rušná a býva tu veľmi veľa ľudí.

Al Thowara, Omán
Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Omán je absolutistická monarchia a sultanát. Titul sultána je dedičný a súčasným sultánom je od 23. júla 1970 Kábús bin Saíd. Ten od 23. júla 1972 zastáva aj post predsedu vlády a má moc k jej menovaniu. Sultanát disponuje dvojkomorovým zborom radcov, ktorý je známy ako Rada Ománu.

Rozloha a populácia: Omán sa rozprestiera na 309 500 km² a žije v ňom 4 638 345 obyvateľov (údaj z r. 2018).

Jazyky: Arabský.

Náboženstvo: Prevláda islam (85%) a hinduizmus.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: V niektorých oblastiach je potrebné využiť adaptér.

Mena: ománsky rial

Kurz: 1€ = 0.407OMR

Časový posun: +2h

Kedy vycestovať

Oman má rôznorodú klímu, ktorá zodpovedá jeho geografickej rozmanitosti. Na juhu, v oblasti Salalah, sa  strieda obdobie sucha s obdobím dažďov (monzúny z Indického oceánu). Vnútrozemie je naopak suché, tropické s púšťami. Teploty sa tu v lete môžu vyšplhať aj na 54°C. Hlavná sezóna v Ománe je od októbra až do apríla, mája.

Klimatický diagram

Letisko a dĺžka letu

Omán má 2 medzinárodné letiská, v Maskate a Salalahu. Dĺžka letu závisí, od toho či letíte priamo, alebo s prestupom. Priamy let z Bratislavy/Viedne na letisko Salalah cca 6 h 30 min, na letisko v Maskate 6 h. Pri lete z Košíc o 20 min menej

Zastupiteľský úrad

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Egypte.
Embassy of the Slovak Republic 
Adel Hussein Rostom Str., Káhira 11794, Egypt

Tel.: +20-2/ 3358240, 3357544, 3376901
Email: zukahira@tedata.net.eg


Honorárny konzulát Mr. Mohammed S. Al-Harthy

House 5748, Way 1580, Madinat Al-Ilam, Muscat, Oman

Tel.: +968 24 60 1505
Mobil: +968 993 16996*
Email: alharthy@alharthy.com

*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze

 

 

Víza a doklady

Pre vycestovanie na dovolenku do Ománu budete potrebovať platný cestovný pas, ktorý je platný aj 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Deti takisto potrebujú platný cestovný pas a nutné sú aj víza.

Colné predpisy

Osobné veci podliehajú kontrole. Bezcolne je povolený dovoz 400 ks cigariet, 100 ml parfumu, 10 ks DVD, 2 litrov vína či liehoviny alebo 24 plechoviek alkoholu (len nemoslimovia starší ako 21 rokov). Je nutné deklarovať hotovosť, cestovné šeky, šperky alebo drahé kamene, a pod. v hodnote presahujúcej 6 tisíc ománskych rijalov. Dovoz zbraní a streliva je povolený len na základe dopredu vyžiadanej zvláštnej licencie v obmedzenom množstve. Pre dovoz zvierat bude potrebné predloženie medzinárodného veterinárneho osvedčenia a potvrdenia o očkovaní proti besnote. Do krajiny je zakázané dovážať narkotiká, časti rastliny či semená konope, pornografické publikácie, strelné či bodné zbrane a ďalšie.

Doprava

Súčasný sultán si dáva záležať na tom, aby bola dopravná situácia v krajine na vysokej úrovni.

V Ománe budete mať z miestnej prepravy k dispozícii i linkové autobusy, ktorými sú prepojené všetky väčšie mestá. Autobusová doprava je tu na veľmi dobre úrovni, autobusy sú čisté a klimatizované.

V Ománe pôsobí množstvo spoločností, v ktorých si môžete prenajať auto. Poplatky za prenájom sa líšia podľa typu a veľkosti automobilu. K samotnému poplatku za prenájom musíte ešte pripočítať denné poistné. Niekedy dostanete bonus v podobe 100-200 km zdarma, ale to nebýva pravidlom.

Shopping a suveníry

Obľúbenou aktivitou väčšiny turistov sú nákupy, a to hlavne tie na miestnych trhoviskách. Trhovisko alebo arabsky souqy, nájdete prakticky v každom ománskom meste a ich ponuka je veľmi bohatá a pestrá. Trh je srdcom každého arabského mesta alebo dediny.

Práve na trhovisku zažijete rušnú atmosféru pokrikujúcich a dohadujúcich trhovníkov a samozrejme tu nájdete bohatú ponuku najrôznejšieho tovaru. Z Ománu si priveziete typické suveníry, ako sú šperky zo zlata, striebra, prípadne typické arabské odevy, džezvy na kávu, ručne vyrábané výrobky alebo trebárs i korenie. Práve na trhoviskách nakúpite veľmi výhodne čerstvé ovocie a zeleninu, ale i mäso a iné potraviny. Väčšina turistov priváža z Ománu typické ománske dýky, tzv. khanjary, ale i najrôznejšie farebné textílie alebo vodné fajky.

Ceny

Kompletný obed (reštaurácia strednej triedy) 12,00 €
Sendvič alebo iné rýchle občerstvenie  5,50 €
Chlieb, veka 0,80 €
Fľaša vína 12,00 €
Balená voda 0,50 €
Víno (fľaša) 12,00 €
Kapučíno 3,50 €

Sviatky

1.január Nový rok
január - apríl (pohyblivý sviatok) Nový rok v moslimskom kalendári
jar - leto (pohyblivý sviatok) Maulid-an-Nabi (narodeniny proroka Mohameda)
jar (pohyblivý sviatok) Ramadán, trvá 29 dní
október - november (pohyblivý sviatok) Id al-Miraj (rajab-bayram)
  Eid al-Fitr (Uraza-Bairam),
18. november Narodeniny sultána
december - január (pohyblivý sviatok) Id al-Adha (Qurban Bairam, trvá 3-4 dni),

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2022 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR