Omán

Krajina mnohých tvárí

Omán je orientálnou krajinou, ktorá je snom nejedného zbehlého dovolenkára. Omán je totiž krajinou viacerých tvárí. Môžete v ňom vidieť honosné sídla ale aj chudobné chatrče. Je len na vás, ktorú oblasť budete chcieť spoznať. Nachádza sa na strednom východe a pre presnejšie hľadanie na mape, zamierte prstom do juhovýchodného cípu Arabského polostrova. Tu sa rozprestiera na pobreží Arabského mora a Golfského zálivu, v obklopení hraníc s Jemenom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi. 

Zobraziť viac

Hlavné mesto

Muscat

Muscat je hlavné a najväčšie mesto Ománu. Je miestom, kde sa spája minulosť s prítomnosťou. Nájdete tu dávne pevnosti, mešity, minarety, paláce ale aj nádherne upravené a moderné ulice, kde si môžete dopriať napríklad nákupy. Na rozdiel od okolitých arabských krajín tu nenájdete mrakodrapy. Muscat má početné množstvo mešít vrátane Veľkej mešity sultána Qaboosa a mešity Ruwi.

Veľká mešita sultána Qaboosa v MuscateVeľká mešita sultána Qaboosa v Muscate. Foto: unspalsh.com

Mestu dominuje starý Muscat a palác Al Alam. Hlavná nákupná štvrť sa nachádza v obchodnej zóne Al Qurum, no nákupné centrá sú rozmiestnené po celom meste. Muscat v sebe ukrýva aj veľké množstvo múzeí. Patria k nim Múzeum ománskeho dedičstva, Ománske národné múzeum, Ománske detské múzeum a viaceré iné.

Al Alam Palace v Muscate, OmanSultánsky palác Al Alam v Muscate. Foto: unaplsh.com

 

TOP Letoviská

White Sands, Omán

PlážePríroda

White Sands

Ako už z názvu vyplýva, charakteristickou črtou pláže je práve biela farba. Piesok a kamene sú neobyčajne biele. Nie je to neobyčajné len pre túto oblasť, ale je to neobyčajné aj v Ománe. V tejto oblasti je možné stanovať neďaleko pláže.

Al Qurum beach

Približne štyri kilometre dlhá pláž Qurum sa radí medzi najdlhšie ománske pláže. Ak hľadáte pláž, kde by ste strávili romantické chvíle pri západe slnka počas dlhej prechádzky, tak zvoľte túto pláž. Obľúbenou sa stala aj vďaka svojej výhodnej polohe. Nachádza sa blízko nákupných centier a rezortov. Qurum Beach je rušné miesto s mnohými aktivitami, miesto vhodné pre rodiny s deťmi. Početné palmy chránia pred ostrými lúčmi slnka.

Panenské pláže v Indickom oceáne, Omán

Pláže

Panenské pláže v Indickom oceáne

Ak chcete vidieť naozaj krásnu, čistú, panenskú pláž, tieto pláže v Indickom oceáne sú presne to pravé pre vás. Nenachádzate sa síce na žiadnom opustenom ostrove, avšak atmosféra na pláži vraví o niečom inom. Dlhé pláže vo vás vyvolajú pocit, že ste utiekli od rušného sveta a konečne máte možnosť byť len sami so sebou. Nečakajte žiadnu rušnú zábavu ani hudbu, pretože na tomto mieste to vyzerá akoby zastal čas a boli ste zrazu v úplne inom svete. Na...

Al bustan beach

Al Bustan Beach sa nachádza v okrese Muscat pri hoteli Al Bustan Palace Hotel. Hory tiahnúce sa cez celý okres vytvárajú pocit súkromia a vám už nebude nič brániť v príjemnom kúpaní a oddychovaní na pláži s jemným pieskom a azúrovou vodou.

Pláže oblasti Dhofar

Guvernorát Dhofar je známy najmä svojimi atraktívnymi a bohatými plážami. Narazíte tu na veľké množstvo lagún s výskytom plameniakov, rovnako ako na jaskyne s malebnými vstupmi. Najvýznamnejšie pláže sú Al Maghsayl, Raysut, Al Hafah a brehy vo Wilaya Taqah, Mirbat a Sha, ktoré sú známe čistotou piesku a krásou okolitej skalnaté a scénické prírody. Medzi prekrásne lagúny potom patrí Sawli, Al Baleed, Ad Dahareez, Atheeb and Salalah. Aj milovníci potápania a vodného...

Khalouf beach

Ďalej od mesta Maskat smerom na juh leží pláž Khalouf Beach s piesočnatými dunami. Atmosféru dotvárajú miestni rybári a plameniaky. Je vhodná na príjemné kúpanie a oddych.

Marjan beach

Pláž je vhodná pre tých, ktorí by radi skúsili šnorchlovanie a nemajú skúsenosti. Nemusíte zájsť ďaleko od brehu a predsa spoznáte krásy podmorského sveta. Môžete vidieť krásne koraly, tzv. morskú uhorku či rybu známu ako Nemo alebo Clown fish.

Ras Al Hadd beach

Približne 60 km od mesta Sur (guvernorát južné A'Sharqiyah) sa nachádza pláž, ktorá bola svedkom ľudských aktivít už 3 tisíc rokov p.n.l. Aj dno tunajších vôd zahŕňa mnoho lodných vrakov. Samotná pláž je v súčasnej dobe chránenou rezerváciou (korytnačky tu našli miesto pre znášanie vajíčok) Pláže tvoria spektakulárne zálivy a skalnaté formácie, ktoré sú domovom pre vtáctvo.

Pláž Al-Sawadi

Táto pláž je situovaná v guvernorátu južnej Al Batinah pri meste Barka len 70 km od Muscatu. Ponúka špecifické skalnaté ostrovčeky rozosiate blízkosti pobrežia. Tie potom dávajú krajine svojráznu podobu a sú miestom výskytu sťahovavých aj miestnych vtákov. Pláž ponúka aj celý rad vodných športov aj s potrebným vybavením.

Sumharam, Omán

HistóriaIné atrakcie

Sumharam

Sumaharam predstavuje nálezisko starého mesta s okolí Salalah. Sumharam možno budete poznať aj pod názvom Khor Rori. Toto malé opevnené mesto bolo založené ako základňa pre kráľovstvo Ḥaḑramawt okolo 1. storočia. Lokalita vykazuje znaky osídlenia Ḥaḑramite až do 2. storočia pred nl. Osada bola pravdepodobne opustená v 7. storočí. Sumhuram prvýkrát objavil James Theodore Bent počas svojich ciest v regióne koncom 19. storočia. Niektorí mormonskí učenci veria,...

Viac o atrakciách v destinácii Salalah
Múzeum kadidla, Omán

HistóriaKultúra

Múzeum kadidla

Kadidlo je vonná živica, ktorá sa pripravuje z tzv. glejoživice, ktorý sa získava z kmeňa kadidlovníka a spája sa s myrhou a balzamom. Pri jeho pálení vzniká veľmi aromatický korenistý dym. Kadidlo ste určite videli a cítili najmä pri rôznych náboženských obradoch ale táto vôňa sa používa aj pri meditáciách. Na mieste, kde sa nachádza múzeum kadidla sa kedysi nachádzal prístav, z ktorého boli vysielané tieto suroviny do celého sveta. V múzeu môžete vidieť...

Viac o atrakciách v destinácii Salalah
Wadi Dawka, Omán

PrírodaIné atrakcie

Wadi Dawka

Wadi Dawka je prírodný park slávnych kadidlových stromov, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Wadi v regióne Dhobar v Ománe je kamenisté údolie, ktoré sa rozprestiera až na piatich kilometroch štvorcových. Wadi Dawka je biotopom pre Boswellia sacra kadidlového typu. Boswellia sacra je stromy rodiny Burseraceae. Je to primárny strom v rode Boswellia, z ktorého sa zberá kadidlo. Kadidlo z tohto stromu je považované za najlepší druh kadidla na svete. Keďže...

Viac o atrakciách v destinácii Omán
Mirbat, Omán

HistóriaIné atrakcie

Mirbat

Mirbat bol kedysi v dávnych dobách hlavným mestom Dafáru. Mirbat je ideálnym mestom pre potápanie. V miestnych vodách sa nachádzajú nádherné korálové útesy a zaujímavé vraky lodí. Samozrejmosťou sú viaceré druhy morských živočíchov ako napríklad sépie, murény, tuniaky, ale takisto aj žraloky, delfíny či chobotnice. Morský život je tu naozaj pestrý a stojí za to prekonať strach a potopiť sa. Mesto Mirbat je známe aj svojou pevnosťou či neďalekou hrobkou...

Viac o atrakciách v destinácii Salalah
Al Nejd, Omán

HistóriaIné atrakcie

Al Nejd

Al Nejd je archeologické nálezisko v Ománe. Al Nejd bola opevnená dedina obývaná počas Samádskej neskorej doby železnej. Táto lokalita bola objavená naozaj náhodne v roku 2014 miestnym obyvateľom. Táto minca je aktuálne vystavená v Národnom múzeu Muscat. V tesnej blízkosti vodného toku sa nachádza záhrada.

Mirani, Omán

HistóriaIné atrakcie

Mirani

Pevnosť v prístave v Starom Muscate v Ománe. V roku 1552 dobylo Ottománske vojsko mesto Muscat ako aj pevnosť. Nedávno postavená pevnosť Al – Mirani bola obliehaná počas 18 dní Ottomanským delostrelectvom. Pevnosť bola dobytá a vojsko zničené.

Viac o atrakciách v destinácii Muscat
Jalali, Omán

HistóriaIné atrakcie

Jalali

Jalali je pevnosť v prístave Starého Muscatu, bola postavená Portugalcami v roku 1580 na ochranu prístavu, potom čo bol Muscat dvakrát napadnutý Ottomanským vojskom. Počas občianskych vojen medzi rokmi 1718 a 1747 sa pevnosti dvakrát zmocnili Peržania. Neskôr bola pevnosť prestavená. Pevnosť v minulosti slúžila tiež ako väzenie pre kráľovskú rodinu. Jalali bola reštaurovaná v roku 1983 a stala sa súkromným múzeom ománskej histórie kultúry a je sprístupnená len pre...

Viac o atrakciách v destinácii Muscat
Bait Al Zubair, Omán

HistóriaIné atrakcie

Bait Al Zubair

Múzeum, v Starom Muscate v Ománe, má početnú zbierku starodávnych zbraní, ktorá zahŕňa khanjar (tradičnú dýku), domáce zariadenie, oblečenie, ktoré sú od súkromných zberateľov. V okolí múzea sa nachádza ománska dedina a souk (trhovisko).

Viac o atrakciách v destinácii Muscat
Mešita Sultána Qaboosa, Omán

HistóriaIné atrakcie

Mešita Sultána Qaboosa

Mešita je hlavnou mešitou v sultanáte Omán. Práca na stavbe mešity začala začiatkom roku 1995 pri ceste medzi mestami Muscat a Seeb. Dokončená bola o 6 rokov neskôr a slávnostne otvorená Jeho Veličenstvom sultánom Qaboosom v máji v roku 2001. Komplex mešity tvorí 40 000 m2, je postavený na vyvýšenom pódiu. Do vnútra mešity sa zmestí 20 000 veriacich. Skladá sa z hlavnej modlitebnej sály, dámskej modlitebnej sály, krytých priechodov, zhromažďovacej sály a knižnice,...

Viac o atrakciách v destinácii Muscat
Wadi Dayqah, Omán

PlážePríroda

Wadi Dayqah

Je nádherná hrádza s množstvom vody. Návštevníci sa tu môžu zrelaxovať alebo si vychutnať piknik na dobre udržiavanej tráve.

Quriyat, Omán

PrírodaIné atrakcie

Quriyat

Quriyat je malá rybárska dedinka 83 kilometrov od hlavného mesta Muscat v Ománe. Nachádza sa neďaleko miest Sur, Diman Wa Tayeen a Aamerat. Je to jeden z populárnych bodov na zastavenie na ceste do Sur. 

Bimmah Sinkhole, Omán

Príroda

Bimmah Sinkhole

Vodou naplnená priehlbina v mramore na východe guvernanstve Muscat. Jazero s tyrkysovou vodou je 50 metrov dlhé, 70 metrov široké a 20 metrov hlboké. Nachádza sa len 600 metrov od mora, medzi dvomi prímorskými mestami Ḑibāb a Bimmah. Priehlbina bola vyformovaná zrútením vrchnej vrstvy pri ťažení mramoru, ktorý sa nachádzal pod touto vrstvou. Domáci veria, že bola sformovaná meteoritom, Hawaiyat Najm, čo v preklade znamená Padajúca hviezda. Na ochranu priehlbiny, samospráva...

Viac o atrakciách v destinácii Omán
Wadi Tiwi, Omán

PlážePríroda

Wadi Tiwi

So svojími smaragdovými jazerami môže Wadi Tiwi konkurovať Wadi Shap v kráse, hlavne na jar, kedy sa tráva zmení na krásne zelenú. Wadi Tiwi je tiež známy ako Wadi Deviatich Dedín, ktoré sú vynikajúcou možnosťou na prechádzku. 

Viac o atrakciách v destinácii Omán
Ra´as Al Hadd, Omán

PlážePríroda

Ra´as Al Hadd

Dedina v regióne Ash Sharqiyah v Ománe. Pláže v Ra´as Al Hadd a v neďaleká pláž Ras al–Jinz sú známe ako miesta, kde sa liahnú korytnačky karety obrovské.

Viac o atrakciách v destinácii Omán
Sur, Omán

PrírodaIné atrakcie

Sur

Sur je hlavné mesto regiónu Ash Sharqiyah na pobreží ománskeho zálivu. Historicky je mesto známe ako dôležité prístavné mesto. V 16. storočí bol Sur pod vládou Portugalcov a mesto sa stalo centrom obchodu s Indiou a Východnou Afrikou. Sur je jedna z najznámejších miest v Perzskom zálive, kde sa stavajú drevené lode, ktoré sa využívajú aj na lov periel. 

Viac o atrakciách v destinácii Omán
Jalan Bani Bu Hassan, Omán

PrírodaIné atrakcie

Jalan Bani Bu Hassan

Najväčšia provincia v oblasti medzi juhovýchodnou provinciou v regióne Ash Sharqiyah. Mesto Jalan Bani Bu Hassan je obkolesené Wahibskou púšťou zo západu a z východu pohorím Al Hajar, zatiaľ čo mesto leží na planine plnej púštnou vegetáciou a palmovými stromami, ktoré tu pestujú ľudia.

Viac o atrakciách v destinácii Omán
Al Kamil, Omán

HistóriaIné atrakcie

Al Kamil

Napriek niektorým zaujímavým starým budovám, medzi ktoré patria pevnosti a strážne veže, toto malé mestečko je známe tiež ako spojnica s Al Ashkarah a Muscat. Zaraďuje sa medzi mestá, ktoré sú obkolesené stromami. Nízko položené akácie a lesy sú špecifickou črtou tejto oblasti, najviac cenenou beduínmi, ktorí používajú drevo na vytváranie príbytkov a ako palivové drevo. Ich ťavy obhrýzajú výživné výhonky a dobytok oblizuje rosu z malých listov každé ráno.

Viac o atrakciách v destinácii Omán
Wadi Bani Khalid, Omán

PrírodaIné atrakcie

Wadi Bani Khalid

Najznámejšie údolie v regióne Sharqiyah. Jeho potok si udržal nemenný tok vody počas rokov. Jaskyne sú jednou zo zaujímavých črtov na Wadi. Jaskyňa Kahf Maqal, ktorá je jednou zo sultánových podzemných komnát.

Viac o atrakciách v destinácii Omán
Tanuf, Omán

História

Tanuf

Mesto, ktoré sa nachádza takmer uprostred medzi dvomi najväčšími mestami regiónu Ad Dakhilliyah, Nizwa a Bahla. Je známe najmä kvôli tanufskej značke vody, ktorá sa plní do fliaš v továrni, ktorá je neďaleko pitnej vody vo Wadi Tanuf. Ale mesto je taktiež známe vďaka historickým ruinám dediny – ruiny Tanuf. Ruiny boli plne funkčné a obývané až do roku 1950. Dedina bola zničená počas Jabal Akhdar vojen v roku 1950 a jediné, čo nám túto dedinu pripomína sú práve...

Viac o atrakciách v destinácii Omán
Nakhl, Omán

História

Nakhl

Obrovská pevnosť v regióne Al Batinah. Pevnosť slúži ako múzeum, ktoré prevádzkuje Ministerstvo turizmu, ale aj ako trh s kozami. Vznik pevnosti sa datuje do predislamistického obdobia. Počas storočí pevnosť prešla niekoľkými prestavbami a vylepšeniami, pri ktorých sa našlo niekoľko artefaktov a ručne vyrobených produktov. Pevnosť bola prestavená ománskymi architektmi v 17. storočí. Veže a brána, ktoré dnes môžete vidieť boli postavené v roku 1834 a boli prisúdené...

Viac o atrakciách v destinácii Omán

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Omán je absolutistická monarchia a sultanát. 

Rozloha a populácia: 309 500 km²
4 576 300 obyvateľov

Jazyky: arabský

Náboženstvo: islam (85%) a hinduizmus

Elektrický prúd: 220 V. V niektorých oblastiach je potrebné využiť adaptér.

Mena: ománsky rial

Kurz: 1€ = 0.407OMR

Časový posun: +2h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Oman má rôznorodú klímu, ktorá zodpovedá jeho geografickej rozmanitosti. Na juhu, v oblasti Salalah, sa  strieda obdobie sucha s obdobím dažďov (monzúny z Indického oceánu). Vnútrozemie je naopak suché, tropické s púšťami. Teploty sa tu v lete môžu vyšplhať aj na 54°C. Hlavná sezóna v Ománe je od októbra až do apríla, mája.

Letiská a dĺžky letu

Omán má 2 medzinárodné letiská, v Maskate a Salalahu. Dĺžka letu závisí, od toho či letíte priamo, alebo s prestupom. Priamy let z Bratislavy/Viedne na letisko Salalah cca 6 h 30 min, na letisko v Maskate 6 h. Pri lete z Košíc o 20 min menej.

Zastupiteľský úrad

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Egypte. Embassy of the Slovak Republic, Adel Hussein Rostom Str., Káhira 11794, Egypt

Tel: +20-2/ 3358240, 3357544, 3376901
Email: zukahira@tedata.net.eg

Honorárny konzulát Mr. Mohammed S. Al-Harthy, House 5748, Way 1580, Madinat Al-Ilam, Muscat, Oman

Tel: +968 24 60 1505
Mobil: +968 993 16996*
Email:  alharthy@alharthy.com

*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze

 

 

Víza a doklady

Pre vycestovanie na dovolenku do Ománu budete potrebovať platný cestovný pas, ktorý je platný aj 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Deti takisto potrebujú platný cestovný pas a nutné sú aj víza.

Colné predpisy

Osobné veci podliehajú kontrole. Bezcolne je povolený dovoz 400 ks cigariet, 100 ml parfumu, 10 ks DVD, 2 litrov vína či liehoviny alebo 24 plechoviek alkoholu (len nemoslimovia starší ako 21 rokov). Je nutné deklarovať hotovosť, cestovné šeky, šperky alebo drahé kamene, a pod. v hodnote presahujúcej 6 tisíc ománskych rijalov. Dovoz zbraní a streliva je povolený len na základe dopredu vyžiadanej zvláštnej licencie v obmedzenom množstve. Pre dovoz zvierat bude potrebné predloženie medzinárodného veterinárneho osvedčenia a potvrdenia o očkovaní proti besnote. Do krajiny je zakázané dovážať narkotiká, časti rastliny či semená konope, pornografické publikácie, strelné či bodné zbrane a ďalšie.

Doprava

Dopravná situácia v krajine je na vysokej úrovni. V Ománe budete mať z miestnej prepravy k dispozícii i linkové autobusy, ktorými sú prepojené všetky väčšie mestá. Autobusová doprava je tu na veľmi dobre úrovni, autobusy sú čisté a klimatizované. V Ománe pôsobí množstvo spoločností, v ktorých si môžete prenajať auto. Poplatky za prenájom sa líšia podľa typu a veľkosti automobilu. K samotnému poplatku za prenájom musíte ešte pripočítať denné poistné. Niekedy dostanete bonus v podobe 100-200 km zdarma, ale to nebýva pravidlom.

Shopping a suveníry

Obľúbenou aktivitou väčšiny turistov sú nákupy, a to hlavne tie na miestnych trhoviskách. Trhovisko alebo arabsky souqy, nájdete prakticky v každom ománskom meste a ich ponuka je veľmi bohatá a pestrá. Trh je srdcom každého arabského mesta alebo dediny.

Práve na trhovisku zažijete rušnú atmosféru pokrikujúcich a dohadujúcich trhovníkov a samozrejme tu nájdete bohatú ponuku najrôznejšieho tovaru. Z Ománu si priveziete typické suveníry, ako sú šperky zo zlata, striebra, prípadne typické arabské odevy, džezvy na kávu, ručne vyrábané výrobky alebo trebárs i korenie. Práve na trhoviskách nakúpite veľmi výhodne čerstvé ovocie a zeleninu, ale i mäso a iné potraviny. Väčšina turistov priváža z Ománu typické ománske dýky, tzv. khanjary, ale i najrôznejšie farebné textílie alebo vodné fajky.

Ceny

Kompletný obed (reštaurácia strednej triedy) 12,00 €
Sendvič alebo iné rýchle občerstvenie  5,50 €
Chlieb, veka 0,80 €
Fľaša vína 12,00 €
Balená voda 0,50 €
Víno (fľaša) 12,00 €
Kapučíno 3,50 €

Sviatky

1.január Nový rok
január - apríl (pohyblivý sviatok) Nový rok v moslimskom kalendári
jar - leto (pohyblivý sviatok) Maulid-an-Nabi (narodeniny proroka Mohameda)
jar (pohyblivý sviatok) Ramadán, trvá 29 dní
október - november (pohyblivý sviatok) Id al-Miraj (rajab-bayram)
  Eid al-Fitr (Uraza-Bairam),
18. november Narodeniny sultána
december - január (pohyblivý sviatok) Id al-Adha (Qurban Bairam, trvá 3-4 dni),

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR