Kefalónia

Kefalónia

Ostrov v Iónskom mori, ktorý vás ohromí svojou prírodnou krásou

Stiahnuť PDF

Kefalónia je miestom, kde sa nachádza veľa nekonečne dlhých a rozmanitých pláží. Na niektorých nájdete piesok, na iných malé kamienky a na jednej môžete dokonca ležať na červenom piesku. Zátoky, ktoré sú dnes chránené a navštevované turistami, kedysi slúžili ako útočisko pre pirátov. Najväčší grécky ostrov v Iónskom mori, Kefalónia, vás ohromí svojou krásou. Hoc ide o grécky ostrov s bohatou históriou, na návštevníkov tu nečaká množstvo historických pamiatok. Väčšinu z nich totiž zničilo rozsiahle zemetrasenie v roku 1953. Akoby zázrakom sa všetky zachovali len v jednej dedinke - Fiskardo. Nachádza sa tu veľa dediniek vložených do zelených polí plných olivovníkov. Legendy hovoria, že na Kefalónii sa údajne zdržiaval boh mora, Poseidon. O jeho prítomnosti svedčia morské mlyny Katavothres - veľké diery v krajine, v ktorých morská voda bez stopy zmizne. Príroda na tomto ostrove je veľmi rozmanitá. Kefalónia je známa svojim národným parkom, do ktorého spadá väčšina pohoria Ainos a je pokrytá vzácnou gréckou jedľou a čiernou borovicou. Na ostrove sa nachádza aj ohrozená populácia korytnačiek. Prekvapením môže byť aj to, že na Kefalónii žije tuleň mníšsky. Tento druh tuleňa je veľmi vzácny a hrozí mu vyhynutie.

Dovolenky v Kefalónii

Top lokality

Lixouri

Lixouri je druhým najväčším mestom v južnej časti ostrova Kefalónia. Mesto bolo založené, keď občania Pale našli nové miesto pre svoju usadlosť, pretože ich staré mesto bolo úplne opustené v 16. storočí. Najstarší dokument, ktorý zachytáva názov Lixouri bol zaslaný v roku 1534 miestnymi úradmi Benátskej vláde. V 19. storočí bolo Lixouri obľúbenou turistickou destináciou, ktorú navštívil aj Richard Strauss. Dnes je Lixouri tichým mestečkom, ktoré má dlhú promenádu s reštauráciami s výhľadom na more a obchodmi. Denne odtiaľto vypláva aj trajekt na smer Zakyntos aj do hlavného mesta Argostoli, a to každých 70 minút počas turistickej sezóny.

  • Vzdialenosť od letiska 8 km
Lixouri Kefalónia

Lixouri, tiché mestečko, ktoré má dlhú promenádu s reštauráciami s výhľadom na more a obchodmi. Foto: depositphotos.com

Fiscardo

Malá rybárska dedinka na severe, v ktorej nenájdete len malé rybárske člny ale aj väčšie plachetnice. Záruka čerstvých rýb v reštauráciách je stopercentná. V miestnych reštauráciách pozdĺž prístavov sa toho môžete aj veľa dozvedieť. Večer sú plné rybárov, kapitánov či posádkami. Všetci spoločne zdieľajú svoje príbehy, ktoré sa im stali na mori. Fiscardo je priateľské miesto, kde si užijete nádherné chvíle aj na dlhej promenáde, ktorá sa tiahne celou dedinou s reštauráciami a skvelou atmosférou. Práve Fiscardo si zachovalo svoj pôvodný ráz, keď v roku 1953 zasiahlo ostrov silné zemetrasenie, ktoré zničilo všetko na ostrove.

  • Vzdialenosť od letiska 55 km
Fiscardo Kefalónia

Malé rybárske mestečko, ktorému sa napriek zemetraseniu, podarilo zachovať si svoj pôvodný ráz. Foto: depositphotos.com

Asos

Asos je čarokrásnym miestom na severe ostrova, ktoré určite stojí za návštevu. Farebné domčeky a kvety všade naokolo sa postarajú o to, že spomienky aj fotografie z tohto miesta budú dokonalé. Asos je síce menšou dedinkou, no uchváti vás tu nielen miestna architektúra s malými farebnými domčekmi, balkónmi s kvetmi, obchodíkmi, ale aj všadeprítomný pokoj. Príjemná prechádzka okolo pevnosti, kúpanie na malej, verejnej a kamienkovej pláži s čistým morom tyrkysovej farby a v prírode urobí vašu dovolenku nezabudnuteľnou. Práve pláž vytvára centrálny bod dediny a z blízkej promenády sa vám naskytne výhľad na okolité zelené pohoria.

  • Vzdialenosť od letiska 40 km
Dedina Asos v Kefalónii

Jedinečná architektúra, farebné domčeky a pokoj mestečka Asos vás očaria. Foto: depositphotos.com

Sami

Dedinka Sami sa nachádza v širokej zátoke s dlhým stromami lemovaným nábrežím a nádherným výhľadom na ostrov Ithaca, na východnej strane ostrova. Mestečko Sami má bohatú históriu, čo sa odráža aj v miestnej architektúre - nádherné nábrežie, široké dláždené ulice a benátske budovy ponúkajú dedine jedinečný šarm. Samotná dedina má malú pláž na okraji mesta tesne pred prístavom, s bielymi kameňmi, tyrkysovým morom, obklopenú borovicami. Známejšie je ale neďaleká pláž Antisamos, ktorá je jednou z najkrajších pláží v Grécku. Sami často ozančujú aj ako jeden z klenotov východného pobrežia Kefalónie, práve pre krásnu prírodu, ktorá ho obklopuje.

  • Vzdialenosť od letiska 24 km
Dedina Sami na Kefalónii

Práve neďaleko Sami sa nachádza pláž Antisamos. Foto: www.ktelkefalonias.gr

Lourdas

Pokojná dedina Lourdas leží na strmom svahu na južnom pobreží Kefalónie, obklopená borovicovým lesom a horou Ainos. Je to tradičná malebná dedinka s centrálnym námestím, malými tavernami a plážovými barmi, ktoré sa nachádzajú v uliciach okolo pláže. Pobrežie Lourdas tvorí krásna pláž s bledým pieskom a krištáľovo čistou vodou. Kombinácia kryštalických vôd a ohromujúceho horského pohoria vrchu Aenos poskytuje snovú scenériu, ale zaujmú aj pamiatky - neďaleko od pobrežia leží kláštor Sissia.

  • Vzdialenosť od letiska 15 km
Dedina Lourdas na Kefalónii

Malebné stredisko Lourdas je pre tých, ktorí obľubujú pokojnejšiu dovolenku. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Argostoli

Argostoli je považované za hlavné mesto ostrova Kefalónia a jeho história siaha do roku 1757. Argostoli bolo známe najmä pre jeho benátsku architektúru. Toto mesto sa v lete premení na jednu veľkú oddychovú zónu, kde nájdete pravú dovolenkovú atmosféru. Miestni obyvatelia posedávajú v kaviarňach a tavernách, po uliciach sa prechádzajú hudobníci spievajúci tradičné piesne sprevádzané gitarami a mandolínami. Ku tomuto všetkému samozrejme patrí aj nákupná ulica, ktorá sa tiahne pozdĺž pobrežia. Na brehy každé ráno prichádzajú rybári s častým úlovkom a s nimi aj korytnačky. Turistami vyhľadávané miesto je aj most Drapano spájajúci prístav s naproti ležiacim pobrežím a vytvára tak lagúnu Koutavos.

Mesto Agrostoli v KefalóniiObjavujte pri návšteve Kefalónie aj krásy jej havného mesta Argostoli. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Príroda

Jaskyňa Melissani

Len dva kilometre od mestečka Sami sa nachádza čarovné miesto obklopené hustým lesom. Hra farieb, od hnedej na stenách cez všetky odtiene modrej a zelenej na hladine a množstvo kvapľových kvapôčiek vám vyrazia dych a prenesú vás do iného - mýtického a čarovného sveta.

Hlavná časť jaskyne Melissani je 150 metrov dlhá, 25 metrov široká a 36 metrov hlboká. Strecha južnej časti sa prepadla a utvorila v jaskyni otvor približne 50×30 metrov. Cez tento otvor dopadajú do jaskyne slnečné lúče a vytvárajú práve spomínanú výnimočnú hru farieb na hladine vody, cez ktorú vidíte až na dno, do 15-metrovej hĺbky. Do jaskyne sa vchádza dlhým schodišťom, na ktorého konci je malé mólo. Z neho nastúpite do lodiek a absolvujete približne 15 – minútovú plavbu. S jaskyňou sa spája viacero legiend –  jednou z nich je, že práve jaskyňa bola miestom, kde sa nymfa Melissanthi (alebo Melissani) utopila po tom, ako ju odmietol boh Pan. Jaskyňa je unikátna aj preto, že do nej prúdi slaná voda z morských mlynov Katavothres z opačnej strany ostrova. Táto voda putuje popod celý ostrov a mieša sa s presakujúcou dažďovou vodou, až sa nakoniec časť z nej dostane do jaskyne Melissani a časť do zátoky Sami, ako voda sladká. Toto prepojenie bolo potvrdené aj experimentom, keď vedci zafarbili vodu v Katavothres a tá sa objavila na druhej strane ostrova v jaskyni Melissani.

Príroda

Jaskyňa Drogarati

Pred viac ako 300 rokmi, silné zemetrasenie odhalilo vchod do zázraku prírody - jaskyne Drogarati, Umelecké dielo a úžasný zázrak prírody je viac ako 150 miliónov rokov starý a nachádza sa neďaleko od mestečka Sami. Podľa povesti v tejto jaskyni kedysi žil drak a odtiaľ vznikol aj jej názov. Napriek svojmu veku a napriek faktu, že jej existencia bola ľuďom známa po celé stáročia, bola otvorená pre verejnosť až v 60. rokoch minulého storočia. Veľká sála jaskyne (900 m2) sa nazýva "Sala Apoteosis" a kvôli svojej veľkolepé akustike dnes slúži nielen ako turistická atrakcia, ale aj ako koncertná sieň. V minulosti ju navštívila tu mala koncert aj známe operná diva Maria Callas. Tak ako každá jaskyňa, aj táto ponúka príjemné ochladenie počas horúcich letných dní.

Mount enos view

Príroda

Mount Enos - najkrajší výhľad

Pohorie Mount Ainos (Enos) sa nachádza v južnej časti ostrova Kefalónia a má 10 kilometrov. Je najväčšou horou na ostrove a jej najvyšší vrch, Soros, má nadmorskú výšku 1628 metrov. Na ostrove si môžete vypočuť niekoľko legiend týkajúcich sa hory - najznámejší je príbeh o drakovi menom Loukissas, strašnej bytosti, ktorá žila medzi sivými kameňmi na vrchole. V roku 1962 bola hora gréckou vládou vyhlásená za Národný park ostrova Kefalonia. Rozloha parku presahuje 12 000 hektárov a je skutočným rajom pre všetkých milovníkov prírody. V okolí miestneho kláštora Pygi sa dodnes nachádza skupina miestnych divokých koní žijúcich vo voľnej prírode. Najkrajšia spomienka, ktorá sa vám zapíše do pamäti, bude úžasný výhľad na ostrovy Kefalónia, Ithaka ale aj na vzdialenejšie Zakynthos a Peloponézsky polostrov.

História

Ostrov Ithaca

Mytologická Itaka sa v Homérovej Odysei pokladá za ríšu, v ktorej založil svoje kráľovstvo Odyseus po návrate z Tróje. Hlavným mestom ostrova je Vathý sa považuje za jeden z najväčších prírodných prístavov sveta, no bolo v r. 1953 ťažko poškodené zemetrasením. Navštíviť tu dnes môžete Archeologické múzeum, mnoho taviern, barov, kaviarní, malých hotelov alebo Jaskyňu nýmf „Nimfospilia“.Stiahnuť PDF

Najkrajšie pláže na Kefalónii

Kefalónia ma 12 pláží ocenených modrou vlajkou. Medzi ti najkrajšie pláže patria: Myrtos, Makris Gialos, Petani, Antisamos, Skala, Emblisi, Platis Gialos, Xi, Turkopodaro, Foki.

Myrtos

Myrtos je bezpochyby jedným z najatraktívnejších miest celého ostrova. Pláž patrí na popredné priečky vaicerých rebríčkov tých njakrajších pláží v Európe, akoaj na celom svete. Bodaj by nie. Tyrkysovo modrá voda obklopená bielym pieskom a kamienkami v obklopení vysokými, strmými útesmi je jedným z najfotografovanejších miest na Kefalónii. Nachádza sa v zátoke dvoch hôr, ktorá a je prístupná autom a už odtiaľ sa vám naskytnú očarujúce výhľady na pláž, keď stojte prakticky na balkóne nad plážou, dýchate slaný vzduch a vychutnávate si pohľad na všetky odtiene modrej pod vami. Pre pozorovanie západu slnka niet na ostrove lepšieho miesta.

Pláž Myrtos. Foto: depositphotos.com

Makris Gialos

Makris Gialos je najznámejšia organizovaná pláž na ostrove s množstvom zariadení. Nachádza sa len 4 km južne od mesta Argostoli, hlavného mesta Kefalónie. Je jednou z najobľúbenejších pláží Kefalónie, známa najmä svojim lesklým zlatým pieskom a azúrovo čistou vodou. Podobne ako väčšina ostrovných pláží, Makris Gialos sa môže pochváliť úžasnou okolitou krajinou s hustou vegetáciou a vysokými borovicami. Je ľahko prístupná a je vhodná pre tých, ktorí chcú kombinovať zábavu, relaxáciu a rekreáciu. Nájdete tu plážové bary, ležadlá a slnečníky, ihrisko na volejbal, špeciálne navrhnutý priestor na plážový tenis a vybavenie pre vodné športy , Aj napriek tomu, že je frekventovaná, Makris Gialos stále zostáva vysnenou plážou pre hru farieb zeleného lesa a modrého mora a zlatistého piesku.

Pláž Makris Gialos. Foto: depositphotos.com

Petani

Ďalšia magická pláž na ostrove je často porovnávaná s plážou Myrtos zasadená do bujnej vegetácie s bielymi okruhliakmi a krištáľovou vodou vo všetkých farbách modrej. Voda sa prehlbuje do veľkej hĺbky a v Petani sú zvyčajne veľké vlny. Pláž je pokrytá väčšinou pieskom a niektorými kamienkami roztrúsenými pozdĺž pobrežia. Petani je nádherná pláž nachádzajúca sa vo vzdialenosti 20 km západne od mesta Argostoli, hlavného mesta Kefalónie, na krásnom polostrove Paliki.

Pláž Petani. Foto: depositphotos.com

Antisamos

Pláž Antisamos je pravdepodobne jednou z najpriaznivejších destinácií pre plávanie a opaľovanie v Kefalónii. Nachádza sa 27 km východne od mesta Argostoli a veľmi blízko prístavu Sami. Antisamos sa vyznačuje svojou prírodnou krásou, ktorá sa skladá z tyrkysových vôd a nádherného okolia spojeného so zelenými kopcami a bujnou vegetáciou na vrchole. Kamenistá pláž sa stala aj dejiskom románu ,,Mandolina kapitána Corelliho ".

Pláž Antisamos. Foto: depositphotos.com

Skala

Malá rybárska dedina Skala sa nachádza na juhovýchodnom cípe Kefalónie v blízkosti zálivu Mounda, asi 35 km od mesta Argostoli a 12 km od mesta Poros. Krásna dlhú piesočnatá pláž je lemovaná hustými kopcami a skalnatými výstupmi. Pláž bola ocenená modrou vlajkou za jej čistotu a výbornú organizovanosť.

Pláž Skala. Foto: depositphotos.com

Emblisi

Len 1,5 km od Fiskardo sa nachádza kozmopolitná pláž Emplisi. Táto malá kamienková pláž je v bezveternej zátoke a ukrýva hlbokú more. Dno je piesčité, zatiaľ čo pláž samotnú tvoria kamienky a kamenné platne, na ktorých môžete ležať a užívať si opaľovanie. Prístup na pláž je jednoduchý, vedie k nej cesta pre autá. Pláž je neorganizovaná bez dáždnikov a ležadiel.

Pláž Embilisi. Foto: depositphotos.com

Platis Gialos

Platis Gialos je obľúbenou plážou najmä počas letnej sezóny. Okrem toho, že pláž Platis Gialos je ľahko dostupná z mesta Mykonos, z pláže odchádzajú aj taxi lode, ktoré vás dopravia na ďalšie pláže ako sú Paranga, Agrari, Elia, Paradise a Super Paradise. Zlatistý piesok s tyrkysovou morskou vodou spoločne vytvárajú nádhernú scenériu.

Pláž Platis Gialos. Foto: depositphotos.com

Xi

Pláž XI je určite jednou z najznámejších pláží v Kefalónii vyznačujúca sa bielymi skalnatými kopcami, ktoré obklopujú pláž a červenkastým hnedým pieskom. Dôvodom tohto zvláštneho sfarbenia piesku je naviaty piesok zo Sahary. Pláž je vzdialená od Argostoli asi 40 km a 10 km od Lixouri a získala svoje pomenovanie kvôli tomu, že vychádzala zo zálivu, ktorý má tvar písmena X. Pláž je celkom dobre usporiadaná a plytké vody a jemné vlny vytvárajú ideálne prostredie pre deti.ň

Pláž Xi. Foto: depositphotos.com

Foki

Na pláž Foki sa dostanete veľmi ľahko z dedinky Fiskardo. Foki je jedným z najkrajších miest v Kefalónii známe svojou krajinou akoby posypanou olivovníkmi, ktoré siahajú až na pláž. Vďaka plytkej vode a kameňom je ideálna na ponáranie sa a opaľovanie. Foki znamená v gréčtine tuleň. Táto pláž je domovom tuleňov a presne to bolo dôvodom vybratia práve tohto názvu.

Pláž Foki. Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Trekking na somárikoch

Skvelý zážitok najmä pre deti, je možné vybrať si viacero trás podľa náročnosti a dĺžky. V minulosti jediný dopravný prostriedok a spoločník pri práci na ostrove, je dnes vyhľadávanou atrakciou pre najmenších. Somárik ale nemôže niesť viac ako 20% vlastnej váhy (cca 50 kg). Jazdu je možné si objednať celoročne.

Jazda na somárikoch deti nadchne a dospelých potrénuje. Foto:donkeytrekkingkefalonia.com
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Iónske ostrovy v západnom Grécku a najmä Kefalónia boli ovplyvnené benátskou okupáciou a gastronómia na ostrove bola formovaná týmto severo-talianskym vplyvom. Tradičná kuchyňa v Kefalónii zahŕňa koláče, zeleninu a mäsové jedlá. Hoci každý tvrdí, že kefalónsky mäsový koláč pozná, niektorí vedia, že miestne kuchárky používajú na prípravu tejto pochúťky tri rôzne druhy mäsa.

Tradičný mäsový koláč na KefalóniiHoci to tak nevyzerá, tento koláč je plný mäsa, nie kakaa. Foto: depositphotos.com

Kefalónčania tiež milujú chilli cesnakovú omáčku, vyrobenú zo zemiakov, ktorá sa zvyčajne jedáva s vyprážanou treskou a varenou cuketou. Toto jedlo sa volá moropoula. Klasickým dezertom z Kefalónie je mandola vyrobená z karamelizovaných pražených mandlí. Menej známy, no chutný dezert je aj moustopita -koláč z múky, krupice a mandlí a pastokidono (pasta z marmelády s mandľami).

Reštaurácie

Captain Nikolas – rodinná taverna s typickými miestnymi dobrotami je známa aj prípravou jedla z vlastných surovín (olivový olej, víno i bylinky)

Denis Restaurant & Bar – reštaurácia má skvelú polohu nad plážou Trapezaki a ponúka tak okrem chutnej stredomorskej, prevažne organickej kuchyne, unikátny výhľad na pobrežie Iónskeho mora.

Il Borgo – aj táto reštaurácia ponúka spojenie skvelého jedla a výhľadu v jeden gastronomický zážitok.

Symposium Restaurant Bar – chutná grécka a stredomorská kuchyňa, veľké porcie, výhľad a to všetko doplnené živou hudbou spoločne vytvára naozaj romantickú atmosféru.

Tassia – jedna z najznámejších gréckych reštaurácii sídli práve na Kefalónii , v prístave Fiskardo a hostila už viaceré grécke i svetové celebrity.

Vasso´s Restaurant - milovníci rybích špecialít by určite nemali obísť túto reštauráciu v prístave Fiskardo. Vybrať si budete môcť zo širokej ponuky jedál pripravených z čerstvých rýb ulovených v Iónskom mori a medzi „must taste“ patria cestoviny s homárom, alebo krevetie rizoto, ako aj typický kefalónsky koláč.

Sprepitné

V reštauráciách je obvyklé dávať cca 10% z celkovej sumy účtu.

Stiahnuť PDF

Zábava

 

Podujatia a kultúra

Na Kefalónii sa organizuje hneď niekoľko festivalov. V letných mesiacoch ich je, prirodzene, najviac. Ak to nie sú festivaly, sú to podujatia, kedy si obyvatelia spestrujú chvíle tancom a spevom. Prípadne sledovaním divadelných predstavení. Okrem zábavných podujatí sa tu konajú aj podujatia duchovne založené. Niektorých sa zúčastňujú dokonca celé rodiny. F

Festivaly

Júl

Traverso festival – hudba, divadlo, tanec a umenie sa predstavia na festivale v kalithea Lakithra.

August

Saristra Festival - tradičné dedinské oslavy sa postupne premenili na hudobno umeleccké festivaly s množstvom vystúpení, filmov, seminárov, v Palia Vlachata.

Festival Sv. Gerassima – festival sa koná každoročne v dedine Michata pri príležitosti sviatku patróna ostrova.

Festival ohňostrojov – tradičná oslava sprevádzaná hudbou, tancom a oslvami pod holým nebom v Argostoli a Lixouri.

Festival vína v dedinke Manzavinata – podobné ako naše vinobranie, len za zvukov miestnej hudby a chutného gréckeho jedla.

 

Aktivity, športy

Kefalónia je miestom, kde si môžete užiť aj aktívnu dovolenku. Ideálne podmienky sú tu pre rôzne vodné športy ako napríklad vodné lyžovanie, kajaking, windsurfing či para-sailing a gliding. Vo viacerých lokalitách sú vytvorené ideálne podmienky aj pre začiatočníkov. Ak vás nelákajú vodné športy, môžete si vyskúšať napríklad turistiku, objavovanie jaskýň alebo jeep safari.

Jeep safari

Jedna z alternatív ako spoznávať ostrov Kefalónia je výlet na jeepoch. Vystúpte z bežnej turistickej trasy a zažite archeologické náleziská, staré dediny, staroveké zrúcaniny, rôzne jaskyne, starobylé hroby a architektúru pred zemetrasením. Prejdite vinohradmi a olivovými hájmi, národným parkom a jeho čiernymi jedľovými lesmi na vrchol hory Ainos, kde budete mať úchvatné 360-stupňové výhľady na celý ostrov Kefalónia a okolité ostrovčeky Ithaka, Lefkas, Zante a pevninu v Grécku. Počas cesty jeepom spoznáte jedinečnú faunu a flóru ostrova - vzácne čierne jedle, 2000 rokov staré olivovníky a divoké kone na vrchu Ainos v ich prirodzenom prostredí. Kým zažijete toto všetko, dozviete sa aj o histórii, kultúre a tradíciách ostrova od profesionálneho a informovaného sprievodcu. Tieto jeep safari výlety sa jazdia denne a môžu byť organizované tak, aby vyhovovali vašim potrebám.

Paragliding

Paraglidisti si na Kefalónii naozaj užijú. Kde inde na svete môžete preletieť nad jednou z najkrajších pláží na svete. Práve na pláži Myrtos sú pre paragliding ideálne podmienky.

Kajaky

Morské kajakovanie je dokonalý spôsob, ako si vychutnať krásy, rôznorodosť a čistotu kefalónskeho pobrežia. Je to aktivita, ktorá je vhodná pre všetky vekové skupiny. So správnou výbavou a skúsenosťami ašpiruje na top zážitok na ostrove.

Megas Soros

Niečo pre milovníkov turistiky, samotná trasa nieje veľmi náročná a dá sa zdolať za približne 50 minút, odmenou je ale nádherný výhľad na celý ostrov priamo z jeho najvyššieho vrchu.

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Agia Eleni

Menšia, ale nádherná pláž neďaleko známejšej Petani. Práve kvôli tomu nebýva tak navštevovaná, a ak áno, tak prevažne miestnymi. Nachádza sa neďaleko dedinky Vilatoria na polostrove Paliki, približne 30 km od mesta Lixouri.

Dobre skrytá, no krásna pláž Agia Eleni. Foto: depositphotos.com

Fteri

Takmer neznáma pláž, ktorá je ale vernou kópiou známej pláže Myrtos. Jej čaro spočíva v tom, že je prístupná len pešo, a preto tam ľudí vždy spočítate na prstoch rúk. Na ceste z Lixouri odbočíte na cestu k miestnej skládke odpadu, na jej konci prejdete ešte asi 300 m k menšiemu parkovisku. Od neho je to asi 45 minút po červenej značke kozími cestičkami, ale určite to stojí za tú námahu.

Nie, nie je to Myrtos, aj keď sa známej pláži veľmi podobá. Foto: depositphotos.com

Pevnosť Asos

Dedinka Asos je turistami veľmi vyhľadávaná, väčšine sa ale nechce ísť až hore na pevnosť, ktorá v podstate zaberá celý polostrov. Dnes je celý tento areál veľkým parkom, preto je vhodným miestom na prechádzku, počas ktorej nestretnete takmer nikoho.

Prechádzka parkom na ostrove s dokonalou architektúrou. Foto: depositphotos.com

Korytnačky

Každý deň ráno je možné v prístave v Argostoli možnosť zblízka pozorovať ohrozené korytnačky Karety Obrovské, ktoré sa sem chodia kŕmiť k rybárskym lodiam.

Ak budete mať šťastie, uvidíte v meste Argostoli aj korytnačky. Foto: www.kefaloniaisland.org
Stiahnuť PDF

Videá

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Administratívne je Kefalónia samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.

Rozloha a populácia: Ostrov Kefalónia je rozložený na 786.58 km2 a žije tu 36 000 obyvateľov.

Jazyky: Úradným jazykom je gréčtina. V letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky. Nápisy, jedálne lístky a iné tlačené materiály bývajú viacjazyčné.

Náboženstvo: Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Mena: euro

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Počas letnej sezóny, od mája do októbra, panuje na Kefalónii pekné počasie s minimom zrážok. Najteplejšími mesiacmi roka sú júl a august, kedy sa teploty vyšplhajú aj na 35 °C. Teplota mora sa v sezóne pohybuje od 16 °C - 24 °C. V septembri a októbri sa ešte drží na 20 °C.

Letisko a dĺžka letu

Na dovolenku na Kefalónii  možno letieť z Bratislavy a Košíc, prípadne z Viedne  a dĺžka letu je cca 1,5 hod. Letisko Kefalónia sa nachádza 8 km od hlavného mesta Argostoli, na juhu ostrova, s ktorým má dobré spojenie autobusovou dopravou alebo taxíkmi.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vstup na Kefalóniu platia rovnaké podmienky ako pre vstup do Grécka. Do Grécka môžu občania Slovenskej republiky vstúpiť s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Pre slovenských občanov nie sú stanovené žiadne vízové podmienky pre návštevu Grécka.

Colné predpisy

V Grécku je zakázaný dovoz, vývoz, predaj, prechovávanie, výroba, predaj a prevážanie drog či pestovanie rastlín, z ktorých sa môžu vyrábať psychotropné a omamné látky. Platí to aj pre mak, ktorý je považovaný za ľahkú drogu. Do Grécka môžete doviezť rôzne potraviny z Európskej únie ale v množstve osobnej spotreby.

Doprava

Skoro všetky miesta na Kefalónii sú spojené autobusovými linkami, ktoré síce nechodia príliš často. Platí však, že doobeda sa dostanete tam, kam chcete a poobede ide autobus naspäť. Máte tak dostatok času na spoznávanie miestneho okolia.

Samozrejmosťou je trajektová doprava, ktorá kotví v prístave mesta Sami a Argostoli. Malý trajekt spája juh Kefalónie so severom Zakynthosu. Bezproblémovo sa tak dostanete aj na iné ostrovy v okolí.

Ak viete, že si budete chcieť na Kefalónii požičať auto a brázdiť ostrovom po svojom, odporúča sa zarezervovať si auto už vopred pred cestou. Môže vás to stáť skoro aj o polovicu menej ako priamo na mieste a budete mať aj na výber z väčšieho počtu áut.

Shopping a suveníry

Shopping

Na Kefalónii sa vám naskytne hneď niekoľko možností na nakupovanie. Najzaujímavejšie sú miestne trhy, ktoré sa usporadúvajú v každom meste. Nájdete na nich veľa domácich výrobkov, ktoré sú skvelými suvenírmi. Niekde nájdete aj klasické obchody s milými predmetmi, ktoré presne charakterizujú Grécko.

Tipy na nákupy

Tzannnatos – obchod s dlhou tradíciou v predaji bižutérie známych značiek, ako aj miestnej bižutérie nájdete v mestečku Argostoli.

Istante – obchod s oblečením najznámejších značiek svetovej módy sa nachádza tiež v meste Argostoli.

Voskopoula – už od roku 1910 vedie rodina Kappatos na ostrove obchodík so sladkosťami typickými pre Kefalóniu – vyskúšajte napríklad pasteli, komfeto, madoles, pastokidono, ale aj mandľový koláč a galaktoboureko – najznámejšie dobroty.

Suveníry

Medzi obľúbené výrobky, ktoré si môžete z Grécka priviezť domov, patrí nepochybne koža (kdekoľvek v Grécku sa predáva obuv, kabelky, opasky, bundy, saká, kabáty), kožušiny či šperky. Mnoho výrobkov je inšpirovaných tradičnými ľudovými motívmi a sú prekrásne spracované.

Záujmu sa tešia aj kópie starožitností (tie naozaj pravé skvosty by ste si skôr prezreli vo výstavných alebo aukčných sieňach iných európskych metropol), ktorých vývoz napriek tomu podlieha určitým opatreniam. Najmä z oblasti ostrova Kos sa vozia morské huby (pozor však na lacný a nekvalitný tovaru z dovozu) a veľkej obľube sa teší keramika (napríklad vázy z Kréty), čipky a iné textílie, kozmetika s olivovým olejom a výlisky olív, výrobky z olivovníkového dreva a poľnohospodárske výrobky.

Okrem toho napr.  mastikový likér, obľúbený likér Ouzo alebo brandy Metaxa , veľmi obľúbené   víno, olivový olej, tymianový med, bylinky, korenie a sladkosti. Asi najčastejším suvenírom typickým pre Kefalóniu je miestne víno Robolla – suché biele víno vyrábané z odrody hrozna, ktorá sa pestuje len na Kefalónii.

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 10,00 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 30,00 €
Mlieko 1,20 €
Chlieb  0,90 €
Ryža    1,50 €
Vajcia  2,30 €
Miestny syr 8,00 €
Kuracie prsia (1 kg) 6,50 €
Fľaša vína 6,00 €
Domáce pivo 1,50 €
Kapučíno 2,90 €

 

Sviatky

Sviatky na Kefalónii sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR