Hurghada

Mesto bolo založené na začiatku 20. storočia a od 80. rokov ho postupne rozširovali americkí, európski a arabskí investori na popredné turistické centrum pri Červenom mori. Popri piesočnatom pobreží je vystavaných 30 kilometrov hotelov a väčších hotelových komplexov.

Hotelová výstavba sa ešte nezastavila a stredisko sa stále rozrastá smerom na juh aj sever. Pláže sú z jemného až štrkového piesku, voda je priezračná a jej teplota nikdy neklesne pod 20 oC. Turistická časť Hurghady je luxusná a upravená, samotné arabské mestečko nie je až také príťažlivé, napriek tomu tu môžete navštíviť bazár a nákupné uličky. Najkrajšou atrakciou Hurghady je nepochybne koralový svet Červeného mora. V Červenom mori žije okolo 1 500 koralových rýb a 150 druhov koralov. Túto nádheru si môžete pozrieť pri lodných výletoch. Nachádzajú sa tu potápačské školy, ktorých služby môžu využiť skúsení potápači, ale aj nováčikovia. Nádherný podmorský svet môžete pozorovať aj pri šnorchlovaní alebo na výlete loďou s preskleným dnom. Nenechajte si preto ujsť výlet loďou na blízky ostrov Giftun.

Krajina
Egypt Hurghada
Časový posun
1h
Mena
egyptská libra
Dĺžka letu
4h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa s...
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.
Rozloha a populácia
Rozloha Egyptu je viac ako 1 milión km² a má 94,8 miliónov obyvateľov. Samotná Hurghada sa rozkladá na území 3,72 km² (...
Rozloha Egyptu je viac ako 1 milión km² a má 94,8 miliónov obyvateľov. Samotná Hurghada sa rozkladá na území 3,72 km² (372 ha) a má cca 9 000 obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je arabčina.
Náboženstvo
Prevláda islam (až 90%).
Elektrický prúd
V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej tr...
V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.

Kedy vycestovať

Hurghada a v podstate aj celý Egypt sú horúcim miestom, na ktorom sa dá dovolenkovať počas celého roka. V letnej sezóne dosahujú teploty aj 40°C a veľmi teplé je aj more. Pre letnú dovolenku pri mori sú najlepšie mesiace jún až september, ktoré sú horúce a slnečné, teplé sú aj noci. Pokiaľ ale idete spoznávať pamiatky a kultúru, prijateľnejšie budú pre vás termíny od októbra do apríla.

Letisko a dĺžka letu

Medzinárodné letisko sa nachádza v meste Hurghada - nachádza sa vo vnútrozemí, 5 km juhozápadne od Al-Dahar (centrum Hurghady). Priamy let z Bratislavy i Viedne trvá 3 h 40 min a z Košíc 3 h 30 minút.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt

Tel: +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901
Mobil:  +201 000 060 968 *
Email: emb.cairo@mzv.sk

* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja

Víza a doklady

Do Egypta potrebujete pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Rovnako do Egypta budete potrebovať turistické víza - na jeden vstup – platné 3 mesiace s maximálnou dĺžkou pobytu 1 mesiac, viacnásobné – platné na 6 mesiacov, maximálna dĺžka pobytu 1 mesiac).

Colné predpisy

Zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že kvôli jednej fľaši alkoholu v hlavnej batožine vás nezatknú. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov, ale aj mušlí.

Doprava

Na rýchlu prepravu sa oplatí používať taxíky, mini busy  alebo spoločné autobusy. Odvezú Vás kam budete chcieť a cenu za odvoz si je potrebné dohodnúť ešte pred nasadnutím do taxíku.

Najväčšie morské prístavy sú Alexandria, Nuweiba, Port Said a Suez. Medzi Sinajom a Akabou (Jordánsko) premávajú dvakrát denne trajekty. V platnosti sú zľavy pre deti do 10 a do 3 rokov. Ďalšie lodné spoločnosti prevádzkujúce pravidelnú dopravu v Egypte sú Egyptian Navigation Company, Grimaldi/Siosa, North African Tourist Shipping, Rashid a Prudential.

Shopping a suveníry

Nakupovať v Egypte môžete, rovnako ako vo väčšine krajín arabského sveta, buď v supermarketoch s pevne stanovenými cenami, alebo na trhoch. K nim neodmysliteľne patrí povestné zjednávanie. Obchodíky so suvenírmi, pohľadnicami, potravinami sa otvárajú okolo 9 hodiny ráno a otvorené sú do neskorých nočných hodín.

Suveníry

Obľúbenými suvenírmi sú kvetinové vázy, dekoratívne kazety a sošky z alabastru, tradične dlhý voľný vrchný egyptský odev galábija, zlato a striebro predávané na váhu, kožené tašky a kabelky, tkané tapisérie a výrobky z dreva, ktoré v Egypte dosahujú vysokú kvalitu. Pri nákupe zlata a papyrusov si dávajte pozor na falzifikáty.

Sviatky

1. január Nový rok
7. január Koptské Vianoce
28. február Deň nezávislosti
25. apríl Deň oslobodenia Sinaja
Apríl - máj Sharm El Nessim (Veľká noc)
prvý pondelok po koptskej Veľkej noci  Šam an Nessim (Národný deň jari)
1. máj Sviatok práce
Máj - jún Ramadán – náboženský sviatok (3 týždne)
18. jún Deň nezávislosti – odchod Britov a vyčistenie zóny Suezského prielivu
23. júl Deň revolúcie (vznik republiky)
6. október Deň ozbrojených síl
12. - 15. október Bairam
24. október Deň mesta Suez
23. december Deň víťazstva – vstup do Port Saidu
Dátum, podľa islamského kalendára Islamský Nový rok
rôzne Sviatok obetovania (náboženský sviatok dlhý 4 dni)

Tipy na výlety v Hurghade

  • Abu Simbel, Egypt
    • Top

    Aj v krajine plnej úžasných chrámov je Abu Simbel niečo zvláštne. Chrámový komplex umiestnený v Núbii na západnom brehu Nílu dal postaviť Ramzes II. ako pamiatku na seba a svoju manželku. Oba chrámy vytesávali robotníci priamo do skaly, čo už samo o seba nebola ľahká práca. Napriek tomu vyzerajú chrámy absolútne kolosálne. Pôsobivá je aj dvadsať metrov vysoká socha Ramzesa II. stojaca pred chrámom. Už sama o sebe upozorňuje na pôsobivosť vnútorných priestorov. Miestnosti sú lemované sochami a basreliéfmi. Abu Simbel je však známy aj pre takmer nepredstaviteľný čin – premiestnenie oboch chrámov v roku 1960. Egypťania museli nájsť nové miesto, pretože hrozilo, že ich zaleje jazero Nasser pri budovaní Asuánskej priehrady. Celá operácia trvala štyri roky. Pripomína vám pohľad naň tak trochu Indianu Jonesa? Nečudujte sa, vo filme Dobyvatelia stratenej archy boli použité kulisy, ktorým bol predlohou Abu Simbel. Hoci chrám turisti navštevujú počas celého roka, 22. februára a 22. októbra sa do chrámu doslova hrnú davy, aby boli svedkami jedinečného divadla, kedy slnečné lúče prenikajú do vnútornej svätyne chrámu a osvetľujú štyri sochy hlboko vo vnútri.

  • Pevnosť, Alexandria, Egypt
    • Top

    Druhé najväčšie mesto v Egypte sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Stredozemného mora v severnej časti krajiny. Jeho nízka nadmorská výška na delte Nílu spôsobuje, že je veľmi citlivé na stúpajúcu hladinu mora. Alexandria je dôležité priemyselné centrum kvôli zásobám zemného plynu a ropovodom zo Suezu. Mesto a je tiež obľúbenou turistickou destináciou, pre svoju históriu. Bola založená v roku 332 p.n.l., Alexandrom Veľkým a po Ríme sa stala druhým najdôležitejším centrom staroveku. Od konca 18. storočia bola Alexandria hlavným centrom medzinárodného lodného priemyslu a jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete, a to jednak preto, že profitovala z ľahkého pozemného spojenia medzi Stredozemným morom a Červeným morom, ako aj lukratívneho obchodu s egyptskou bavlnou.

  • Chrám kráľovnej Hatšepsut, Egypt
    • Top

    Chrám kráľovnej Hašepsut je starobylé posvätné pohrebné miesto v Egypte. Chrám bol postavený pre osemnástu dynastiu Pharaoh Hatšepsut a je umiestnený pod útesmi v Deir el Bahari, na západnom brehu Nilu pri údolí kráľov. Chrám márnice je zasvätený slnečnému božstvu Amun a nachádza sa vedľa múzejného chrámu Mentuhotepa II, ktorý slúžil ako inšpirácia a neskôr kameňolom. Chrám kráľovnej Hašepsut je považovaný za jednu z ,,neporovnateľných pamiatok starovekého Egypta". Reliéfna socha v chráme Hatšepsut rozpráva o božskom zrodení ženského faraóna - prvého svojho druhu.

  • Chrám v Karnaku, Egypt
    • Top

    Len málo miest v Egypte je pôsobivejších ako Karnak. A to aj napriek tomu, že dnes tu stoja už len ruiny. Najväčšie antické náboženské miesto, aké bolo kedy postavené, vznikalo v priebehu storočí. Chrám sa skladá z troch hlavných chrámov, menších uzavretých chránov a niekoľkých vonkajších chrámov. Hlavný chrám je zasvätený staroegyptskému bohovi Amonovi. Nachádza sa v ňom 134 mohutných stĺpov usporiadaných v 16 radoch. Súčasťou Karnaku je tiež nespočetné množstvo sôch bohov a faraónov, ale aj impozantné nástenné maľby.

  • Edfu, Egypt
    • Top

    Neveľké mesto s pár tisíckami obyvateľov ponúka veľkú príležitosť vidieť jednu z najlepšie uchovaných pamiatok v Egypte. Tou je miestny chrám, ktorý bol postavený v období medzi 3. až 1. storočím pred Kristom a zasvätený bol bohovi známeho pod menom Horus. Dôležitým prínosom tejto stavby sú najmä jej nástenné maľby. Odkazy ukryté v nápisoch na múroch vypovedajú dôležité informácie o jazyku a náboženstve počas grécko-rimanského obdobia v Egypte.

  • egyptský chlieb
    • Top

    Súčasťou väčšiny jedál je egyptský chlieb aisha. Vedeli ste, že tento výraz znamená aj život? Je podobný pite, vyrába sa zmiešaním pšeničnej múky, vody a soli. Základom pre Baba ghanoush je grilovaný baklažán, ktorý sa olúpe a zmieša s pastou tahini, citrónovou šťavou, soľou, korením, petržlenom, rasou a olivovým olejom. Podáva sa ako dip, najlepšie k chlebu aisha.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Hurghade