Alexandria

Alexandria

Perla Stredomoria

Stiahnuť PDF

Alexandria, založená v 4. storočí pred n.l. Alexandrom Veľkým je po viac ako dvetisíc rokoch stále rušným mestom, kde sa stretáva arabská kultúra so stredomorskou. Toto pobrežné mesto je po Káhire druhým najväčším v Egypte. Šarmantné pobrežie lemuje dlhá promenáda, kaviarne, reštaurácie a počas leta sú tunajšie mestské pláže príjemným osviežením. 

Alexandria. EgyptAlexandria. Egypt. Foto: unsplash.com

Dovolenky v Egypte

Alexandria je aj miestom dávnej minulosti a sľubnej budúcnosti cez bohémsku antiku, arabskú pompéznosť a pamiatky, ktoré sa tu zachovali. Aj keď ich síce nie je veľa, je predsa len veľkolepá a to vďaka Alexandrovi, Ptolemaiovcom a Kleopatre VII. Dnes samozrejme aj so štipkou typického egyptského pouličného chaosu. Je to mesto, ktoré dalo svetu toľkú múdrosť, krásne stavby, honosné paláce a veľa romantických príbehov. 

Stredomorské brehy Alexandrie. EgyptStredomorské pobrežie egyptskej Alexandrie. Egypt. Foto: unsplash.com

Alexandriu založil Alexander Veľký v roku 332 pred n. l. podľa návrhu Deinokrata. Legenda hovorí, že Alexander si zložil svoj plášť na mieste, ktoré sa vtedy nazývalo Rákothis, posypal ho pieskom a načrtol tak šachovnicový pôdorys mesta so širokými ulicami. O nasledujúce stavebné kroky sa zaslúžil architekt Deinokratos. Postavená bola pri pobreží Stredozemného mora a severne od Mareotského jazera.

Alexandria, mestské centrum, Egypt
Egyptská Alexandria. Egypt. Foto: unsplash.com

Počas vlády Ptolemia I. nazývaného Sotér, teda „Záchranca“, ktorý nastúpil po smrti Alexandra, sa mesto stalo hlavným hospodárskym, ekonomickým a kultúrnym centrom vtedajšieho antického sveta. A tak ostala aj po smrti slávnej Kleopatry VII. Rímsky cisár Augustus pripojil po víťaznej bitke, ktorá sa odohrala v Grécku pri dnešnom meste Preveza, Egypt ku Rímskej ríši. Alexandria v čase svojej antickej slávy mala údajne až pol milióna obyvateľov. Aj tu však dochádzalo ku rôznym nepokojom v 1. a 2. storočí n.l. Za rímskeho cisára Trajana vypuklo židovské povstanie.

Kráľová Kleopatra. Autor obrazu: Gerard de Lairesse. Rijksmuseum. HolandskoKráľová Kleopatra. Autor obrazu: Gerard de Lairesse. Rijksmuseum. Holandsko. Foto: unsplash.com

Dôležitú úlohu zohrala Alexandria aj pri vzostupe kresťanstva, dokonca bola strediskom kresťanského učenia a sídlom biskupa. Počas 4. storočia n.l. sa postupne ničili staré pamiatky, ako chrám Serpeion alebo Pergamská knižnica, ktorá tu bola presťahovaná z Pergamonu. V 7. storočí Egypt dobyli Arabi, ktorí svoju pozornosť sústredili viac na oblasť dnešnej Káhiry. Tá sa neskôr stala hlavným mestom Egypta a je ním dodnes.

Alexandria. Egypt

Alexandrijské nábrežie. Foto: depositphotos.com

Mestom prechádzali dve hlavné ulice, Dromos a Mesion Pedon. Tam kde sa ulice stretli, vznikla agora. Kráľovská rodina bývala pri pobreží v štvrti Basileia či Brucheion, na východe mesta bola židovská časť a na západe Emporion. Kráľovský palác údajne stál pri Museione, ktoré bolo vedeckým centrom, ktorého súčasťou bola aj slávna knižnica, ktorá neskôr vyhorela. Mesto malo aj svoj chrámový okrsok, Serapeion, ktorý bol zasvätený bohu Serapidovi.

Alexandria. Egypt.Slávne antické ulice sú dnes moderné. Alexandria. Egypt. Foto: unsplash.com

Z helenistického a rímskeho obdobia sa zachovalo len málo, ale zaujímavé sú napríklad katakomby, Pompejov stĺp, antické divadlo a ostatné častu pohltila neskoršia výstavb. Z islamského obdobia sú pekne zachované mešity zo 17. a 18. storočia v andalúzskom štýle, ktoré sa nachádzajú pri pobreží, v blízkosti pevnosti. V miestach historického antického centra sa dnes nachádza Alexandrijská univerzita. 

Alexandrijská univerzita. Egypt.Alexandrijská univerzita. Egypt. Foto: unsplash.com

Koptská katedrála sv. Marka nachádzajúca sa v Alexandrii je zároveň historickým sídlom alexandrijského patriarchu. Katedrála bola postavená na mieste, kde nechal postaviť v roku 60. n.l. kostol sv. Marek, ktorý sem prichádza po smrti Ježiša. Počas Markovho pôsobenia v Alexandrii mnoho ľudí konvertovalo na toto nové náboženstvo. Sv. Marek sa stal prvým alexandrijským biskupom. Sv. Marek bol uväznený a mučený počas festivalu na počesť boha Serapisa v roku 68.  Pochovaný bol pod kostolom, ktorý v Alexandrii založil. V roku 828 jeho telo bolo ukradnuté benátskymi kupcami a prenesené do Benátok, kde je dnes bazilika sv. Marka a námestie sv. Marka. Hlava sv. Marka ostala v Alexnadrii. Relikvie sv. Marka drží každý novo vymenovaný egyptský patriarcha. Katedrála sa v súčasnosti využíva na bohoslužby. 

V súčasnosti je Alexandria moderným mestom, najvýznamnejším egyptským prístavom, sídlom vedeckovýskumných ústavov, knižníc, ako je moderná Bibliotheca Alexandrina, ktorá bola otvorená v roku 2002, univerzity z roku 1942. Je tiež sídlom pravoslávneho alexandrijského patriarchu a jedno z dvoch sídel (popri Káhire) koptského ortodoxného patriarchu.

Pobrežná alexandrijská promenáda. Egypt.Pobrežná alexandrijská promenáda. Egypt. Foto: unsplash.com

Alexandria má i pekné zachované budovy v koloniálnom štýle. Medzi najkajšie stavby sa radí Alexandrijská opera, ktorá bola postavená v roku 1918 za vlády kráľa Fuada I. Pomenovaná je po Mohamedovi Alim. Pôvodným majiteľom opery bol Badr El Din Kerdany. Ten vymenoval francúzskeho architekta Georga Baroqueho, aby urobil návrh budovy. V roku 1921 opera hostila slávnych arabských a zahraničných spevákov. V roku 1962 bola opera premenovaná na „Sayed Darwish Teater“ a to na počesť slávneho egyptského hudobníka Sayeda Darwisha. Práve Sayed Darwish je aj zakladateľom egyptskej národnej hymny. Budovu bolo potrebné rekonštruovať a dnes je možné obdivovať jej krásne dekoratívne prvky. Opätovné otvorenie opery sa uskutočnilo v roku 2004. Dnes sa tu konajú umelecké predstavenia operných spevákov a operných a baletných súborov. Medzi ďalšie pekné budovy sa radí hotel Cecil v centre mesta. Hotel sa nachádza na námestí Tahrir, ktoré počas koloniálneho obdobia bolo európskym centrom nazývaným Fran Square. Nachádza sa tu socha Mohameda Aliho. 

Hotel Cecil v Alexandrii. EgyptHotel Cecil. Egypt. Foto: unsplash.com

V Alexandrii sa narodil v roku 1863 známy básnik Constantine Cavafy. Jeho byt je dnes múzeum, ktoré funguje pod záštitou gréckeho veľvyslanectva v Káhire. Nachádza sa v gréckej štvrti Chatby v blízkosti námestia Saad Zaghloul. Po jeho smrti v roku 1933 sa jeho byt zmenil na lacný hostel. Hoci básnikov nábytok predali jeho dedičia, jeho knižnica sa zachránila. Ako múzeum bolo otvorené v roku 1992. Fotografie, ktoré sa tu našli slúžili ako pomoc pri rekonštrukcii nábytku a vybavenia jeho bytu. Múzeum obsahuje bibliografický materiál, preklady básnikovej poézie v 20 jazykoch od 40 rôznych učencov. Doba keď básnik, žil v Alexandrii bola úplne iná ako je dnes. A vidieť to aj cez jeho diela, ako v prípade E.M. Forstera, Lawrence Durella a Stratisa Tsirkasa.

Centrum Alexandrie- námestie Saad Zaghloul. Egypt.
Centrum mesta Saad Zaghloul. Egypt. Foto: depositphotos.com

Peknou budovou je aj synagóga Eliyahu Hanavi, ktorá sa nachádza v Alexandrii na ulici Nabi Daniel a postavená bola v roku 1354. Synagóga bola bombardovaná Francúzmi počas ich invázie v roku 1798. Egyptskí židia tvoria jednu z najstarších židovských komunít na svete. Mnoho židov prichádza do Egypta aj po ich vyhostení zo Španielska, ich počet sa zvyšoval aj po otvorení Suezského prieplavu v roku 1869. Aj keď Európu zasiahol mor v 19. storočí, mnoho z nich emigrovalo do Egypta. V 40. a 50. rokoch minulého storočia bolo židovské obyvateľstvo z Egypta vyhnané a zbavené majetku. Od vojen s Izraelom a Suezskou krízou v roku 1956 sa ich komunita zmenšila. Z vtedajších asi 80 000 židov, je ich dnes asi 40.Synagóga ma impozantný interiér s týčiacimi sa talianskymi mramorovými stĺpmi. Vojde do nej 700 veriacich. K dispozícii je tiež sedenie na poschodí pre ženy. V prednej časti synagógy je malá komora, kde sú zvitky Tóry. Keď boli egyptské židovské synagógy zatvorené, zbierali sa sem zvitky z ďalších mestských synagóg. Patrí medzi najväčšie synagógy na Blízkom východe. 

Top lokality

Delta Nílu

Alexandria leží v západnej časti delty rieky Níl. Delta Nílu sa nachádza v Dolnom Egypte, kde sa rieka Níl rozprestiera a odteká do Stredozemného mora. Je to jedna z najväčších riečnych delt na svete – od Alexandrie na západe po mesto Port Said na východe. Pokrýva 240 km pobrežia Stredozemného mora a je bohatým poľnohospodárskym regiónom. Zo severu na juh je delta dlhá približne 160 km.

Rybár na Níle. Egypt.Rybár na Níle. Egypt. Foto: unsplash.com

Delta začína mierne dole prúdom od Káhiry. Delta je rozdelená na časti, pričom Níl sa delí na dva hlavné rozvody, Damietta a Rosetta, tečúce do Stredozemného mora v prístavných mestách s rovnakým názvom. V minulosti mala delta niekoľko rozvodov, ktoré však boli stratené v dôsledku protipovodňovej ochrany, zanášania a zmeny reliéfu.

Egyptské mesto Rosetta. Egypt.
Mesto Rosetta. Egypt. Foto: unsplash.com

Suezský prieplav sa nachádza východne od delty a vstupuje do pobrežného jazera Manzala severovýchodne od delty. Na severozápade sú ďalšie tri pobrežné jazerá alebo lagúny: jazero Burullus, jazero Idku a jazero Mariout. Níl je považovaný za "oblúkovú" deltu (oblúkovitý tvar), pretože pri pohľade zhora pripomína trojuholník alebo kvet. Niektorí vedci, ako napríklad Aristoteles, napísali, že delta vznikla na poľnohospodárske účely kvôli vysychaniu oblastí Egypta.

Damietta. EgyptPobrežné mesto Damietta. Egypt. Foto: unspalsh.com

V modernej dobe vonkajšie okraje delty Nílu erodujú a niektoré pobrežné lagúny zaznamenali rastúcu úroveň slanosti, pretože ich spojenie so Stredozemným morom sa zvyšuje. Keďže delta už nedostáva ročný prísun živín a sedimentov z horného toku v dôsledku výstavby priehrad v Asuáne, pôda záplavových oblastí sa stala chudobnejšou a v súčasnosti sa používa veľké množstvo hnojív. Ornica v delte môže mať hĺbku až 21 m.

Egyptská pôda. EgyptÚrodná egyptská pôda. Egypt. Foto: unsplash.com

Ľudia žijú v oblasti delty Nílu už tisíce rokov a intenzívne obrábajú tuanjšiu úrodnú pôdu najmenej posledných päťtisíc rokov. Delta bola hlavnou časťou Dolného Egypta a v delte a jej okolí existuje mnoho archeologických nálezísk. Artefakty patriace k starodávnym miestam boli nájdené na pobreží delty. Rosettská doska bola nájdená v delte v roku 1799 v prístavnom meste Rosetta (arabsky názov je Rashid).

Rosettská doska.
Rosettská doska. Foto: CK SATUR

V júli 2019 bol v potopenom meste Heracleion, hovorovo známom ako egyptská Atlantída nájdený malý grécky chrám, staroveké žulové stĺpy, lode nesúce poklady a bronzové mince z vlády Ptolemaia II., ktoré sa datujú do 3.- 4. storočia p.n.l. Skúmanie egyptských a európskych potápačov viedol podvodný archeológ Franck Goddio. Odkryli tiež zničený historický chrám pod vodou pri severnom pobreží Egypta.

V januári 2019 archeológovia pod vedením Mostafu Waziriho pracujúci v oblasti Kom Al-Khelgan v delte Nílu objavili hrobky z druhého prechodného obdobia a pohrebiská z éry Naqada II. Pohrebisko obsahovalo pozostatky zvierat, amuletov a skarabeov vyrobených z fajansy, okrúhle a oválne hrnce s rukoväťami, kamienkové nože a keramiku. V pohrebiskách sa našli lebky a kostry v ohybovej polohe.

Záznamy z dávnych čias, napríklad od geografa Ptolemaia ukazujú, že delta mala sedem rozvodov z východu na západ, a to: Pelusiac, Tanita, Mendesian, Fhatnitic, Sebennytic, Bolbitin a Canopic. V dôsledku protipovodňovej ochrany sú teraz len dve hlavné vetvy, a to Damietta (Fhatnitic) na východe a Rosetta (Bolbitin) v západnej časti delty. Delta zvykla každoročne prinášať záplavy a teda úrodnú pôdu, čo sa však zastavilo výstavbou priehrad v Asuáne.

Rieka Níl a Egypťan prevážajúci rákosie. Egypt.Rieka Níl a Egypťan prevážajúci rákosie. Egypt. Foto: unsplash.com

V regióne nílskej delty žije asi 40 miliónov ľudí. Mimo veľkých miest je hustota obyvateľstva v delte v priemere 1 000/km2 (2 600/m²) alebo viac. Alexandria je najväčšie mesto v delte. Medzi ďalšie veľké mestá v delte patria Shubra El Kheima, Port Said, El Mahalla El Kubra, Mansura, Tanta a Zagazig.

Port Said. Egypt.Port Said. Egypt. Foto: unsplash.com

Počas jesene sú časti rieky Níl červené s lotosovými kvetmi. Dolný Níl (sever) a horný Níl (juh) má množstvo rastlín, ktoré tu rastú v hojnosti. Už v čase staroveku symbolom horného Nílu bol egyptský lotos a dolného Nílu papyrus (Cyperus papyrus). Z nílskeho papyrusu sa vyrábal v starovekom Egypte papyrusový papier. Avšak už nie je ani zďaleka taká hojnosť týchto rastlín ako kedysi a stávajú sa pomerne zriedkavými.

Papyrus. EgyptPapyrusový zvitok. Egypt. Foto: unsplash.com

V delte zimuje niekoľko stoviek tisíc vodných vtákov, vrátane najväčších koncentrácií čajok a fúzatých ternov na svete. Medzi ďalšie vtáky, ktoré sa udomácňujú v delte, patria volavky sivé, kormorány a ibis. V delte Nílu žijú živočíchy, ryby, žaby, korytnačky. Krokodíly nílske a hrochy, v staroveku rozšírené v delte sa tam už nenachádzajú.

Níl. EgyptEgyptské vtáctvo. Egypt. Foto: unsplash.com

Delta má horúce podnebie ako zvyšok Egypta, ale jej to najsevernejšia časť, ktorá je najvlhkejšou oblasťou v krajine. Má relatívne mierne teploty, pričom maximá zvyčajne v lete neprekročia 30 °C. Delta je najteplejšia v júli a auguste s maximálnym priemerom 35 °C. Zimné teploty sa vo všeobecnosti pohybujú v rozmedzí od 9 °C v noci do 19 °C počas dňa. Oblasť delty Nílu sa počas zimy stáva vlhkou s chladnejšími teplotami a dažďom. Počas priemerného roka padá na oblasť delty iba 100 – 200 mm zrážok, a to väčšinou v zime.

El Alamein

Tam kde stojí dnešný El Alamein stálo pred dvetisíc rokmi mesto Locassis, čo znamená „biela škrupina“. Taký názov dostalo podľa nádherných bielych pláží. Leží medzi Marsa Matruh a Alexandriou. Do dejín vstúpilo mesto El Alamein v roku 1942, keď tu prebehli kruté boje medzi nemeckým vojskom pod vedením generála Rommela proti spojencom na čele s generálom Montgomerym, ktorý nakoniec zvíťazil. Pri bojoch tu však zahynulo až 80 tisíc vojakov z radov Talianov, Britov a Nemcov. Tí boli pochovaní na troch vojenských cintorínoch v časti Tell al Aisa. Dnes je tu na túto počesť dostupné vojenské múzeum.   

Prístav El Alamein. EgyptEl Alamein. Egypt. Foto: unsplash.com

Marsa Matrouh

Aj keď samotné mesto Marsa Matrouh, ktoré leží cca 300 km západne od Alexandrie nemá výraznú architektúru, má peknú pobrežnú promenádu, mešitu Al Awam, kostol Panny Márie, mestské múzeum a zaujímavý je starý líbyjský trh, kde sa oplatí zájsť, keďže tu vládne typický arabský ruch. Medzi tunajšie atrakcie patrí 5 km dlhá Kleopatrina pláž s bustou kráľovnej a lagúna medzi skalnými masívmi, kde sa kedysi kúpala. Západne od centra leží ďalšia krásna pláž Ageebah. 

Pláž Agiba. EgyptPláž Agiba. Egypt. Foto: unsplash.com

Z čias druhej svetovej vojny bolo v Marsa Matoruh sídlo nemeckého veliteľstva, a tak tu došlo aj ku niekoľkým bojom. Do dejín sa tu zapísal nemecký generál Rommel, známy pod prezývkou Púštna líška, ktorý odrážal útoky spojencov. Ak ste milovníci vojenskej histórie, pri pobreží sú jaskyne, kde bolo vybudované Rommelovo múzeum, ktoré je v súčasnosti prístupné. Nájdete tu mapy, fotky, zbrane a osobné Rommelove predmety a v mori aj vraky lodí.

Oáza Siwa

Smerom na juhozápad od Marsa Matruh, leží nádherná oáza Siwa, akoby v srdci samotnej  Sahary, v prepadline 17 m pod úrovňou mora, len 50 km od líbyjských hraníc. Tvoria ju vodné pramene, ktorých tu vyviera asi 300, úchvatné soľné jazerá slanšie než Mŕtve more, datľovníky, historické stavby a domorodý berberský kmeň.

Soľné jazerá v oáze Siwa, Egypt
Soľné jazerá v Siwe. Egypt. Foto: unsplash.com

V tunajších soľných jazerách sa dá i oddychovať. Pre vysokú koncentráciu soli sa tu plávať nedá. Pri vstupe do jazera treba byť opatrný. Pod zemou je veľké jazero slúžiace ako zdroj pitnej vody pre Egypt. Práve v tejto oblasti sa nachádza jeden z najväčších dunových pásov na svete a to s dĺžkou 140 km. Za pozornosť stojí Hora mŕtvych s množstvom starovekých hrobov objavených náhodou, keď sa miestni obyvatelia ukrývali v roku 1944 počas 2. sv. vojny. Pekne sa dochoval hrob Siamuna s bohatou grécko-egyptskou výzdobou a hieroglyfmi. V Siwe kedysi stál i chrám boha Amona a slávna veštiareň, kde si údajne nechal veštiť aj Alexander Veľký. Strávil tu len tri dni a potom sa vydal na svoju cestu na východ. Niektorí sa domnievajú, že tu bol po svojej smrti v Babylone pochovaný. Aj keď sa z chrámu veľa nedochovalo, je odtiaľto pekný výhľad na oázu.

Staré mesto v Siwe, Egypt
Historická časť v oáze Siwa. Egypt. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Qaitbay. Egypt

História

Qaitbay

Keď bol v roku 279 pred. n. l. dokončený maják v Alexandrii, hneď bol vyhlásený za div sveta. Bol vôbec prvým z veľkých majákov, ktorý dôkladne postavený tu stál vyše 1000 rokov. Zažil mnoho zemetrasení a z jeho zvyškov bola nakoniec postavená pevnosť Qaitbey, ktorá stojí i dnes. V 15. storočí ju nechal postaviť sultán Ashraf Qaitbay. Meno dostal podľa ostrova Faros, na ktorom stál. A práve v mnohých jazykoch sveta „pharos“ znamená maják. Údajne mal výšku viac ako 120 m, postavili ho z bieleho mramoru v troch vrstvách a námorníci ho dokázali spozorovať zo vzdialenosti až 50 km.

Alexandrijská knižnica. Egypt

Kultúra

Alexandrijská knižnica

Bibliotheca Alexandrina je postavená na nádhernom mieste vedľa starobylého prístavu Alexandrie v historickom centre mesta. 11-poschodová knižnica obsahuje až 4 milióny zväzkov kníh a pomocou kompaktného úložiska ju možno rozšíriť až na 8 miliónov. Okrem knižničných zariadení obsahuje knižnica aj ďalšie kultúrne a vzdelávacie funkcie vrátane planetária, niekoľkých múzeí, školy informatiky a konzervačných zariadení. Budova, ktorá sa vyznačuje kruhovou, naklápacou formou, má priemer 160 metrov a dosahuje výšku až 32 metrov, pričom tiež zasahuje asi 12 metrov do zeme. Budovu obklopuje otvorené námestie a nadchod spájajúci mesto s neďalekou Alexandrijskou univerzitou.

Kom El Dikka, Egypt

História

Kom El Dikka

Časť Kom El Dikka v grécko-rímskom období (4. storočie pred n.l. - 7. storočie n.l.) bola mestská štvrť juhovýchodnej Alexandrie. V severozápadnom rohu oploteného archeologického parku sa nachádzajú verejné kúpele z tohto obdobia. Sú ľahko rozpoznateľné vďaka červeným tehlám, z ktorých sú vyrobené. Systém bazénov a vodovodných potrubí je dobre zachovaný. Okolo kúpeľného domu boli domy, obchody a bohaté vily a bohužiaľ sa zachovali len fragmentárne. Vilu vtákov má krásnu podlahovú mozaiku, ktorá okrem iného zobrazuje holuby, pávy, prepelice a papagáje. Nachádza sa tu hľadisko, ktoré mohlo slúžiť ako veľká prednášková sála a mohla pojať 800 študentov. Sedadlá boli z talianskeho mramoru.

Katakomby Kom al-Shuggafah. Egypt

História

Katakomby Kom al-Shuggafah

Katakomby Kom al-Shuggafah sú sériové alexandrijské hrobky dvetisíc rokov staré a siahajúce hlboko pod zem, pozostávajú z troch úrovní 35 metrov pohrebných komôr vytesaných do skalných podloží. K poschodiam katakomb vedie zaoblený vchod; tretia úroveň je prístupná a tvoria ju ďalšie hroby. Do katakomb sa vstupuje zaoblenou šachtou so schodiskami vedúcimi k základnej hrobke a stredovej časti, ktorou je predsieň so stĺpmi. Táto časť vedie do vnútornej svätyne. Predsieň je pokrytá sochami egyptského boha Anubisa, oblečeného do grécko-rímskeho odevu.

Pompejov stĺp. Egypt.

História

Pompejov stĺp

Pompeyov stĺp je jednou z mála ruín alexandrijského starovekého rímskeho komplexu známeho ako Serapeum. Tento chrám bol vytvorený na uctievanie boha Serapisa a bol postavený počas vlády Ptolemaia I. na konci 3. storočia p.n.l. Bol vyrobený z červenej žuly s výškou 20,75 metra a široký 2,70 metra. Celková výška vrátane základne a koruny je 27 metrov. Na každej strane stĺpa sú dve nádherné sochy sfingy, vyrobené z červenej žuly. Odborníci tvrdia, že boli postavené za vlády Ptolemaia VI Philopatora, ktorý vládol Egyptu v rokoch 186 až 145 p.n.l. Tieto dve sochy boli objavené v roku 1906 a sú nádherným doplnkom stĺpa.

Stiahnuť PDF

Pláže

Almaza Bay

Almaza v arabčine značí diamant. Tým, musíme dať Egypťanom za pravdu, keď tak túto nádhernú zátoku a pláž pomenovali. More je tu priezračné a v jej okolí nájdeme nielen súkromné vily a domy, ale aj luxusné rezorty. Almaza Bay leží východne od Marsa Matruh.

Jaz Almaza. Marsa Matrouh. Egypt. Foto: CK SATUR

Caesar Bay

Nádherná lokalita je i záliv Caesar, kde je jedna z tých najkrajších pláží Egypta a leží pri Marsa Matrouh. Biely a jemný piesok ako múka, azúrová a tyrkysová farba mora. Ak si chcete užiť dokonalú dovolenku, skvelé jedlo a krásne prostredie. 


Ceaser Bay. Marsa Matrouh. Egypt. Foto: CK SATUR

Stiahnuť PDF

Pre deti

Prechádzka s deťmi v parku Montaza

Palác Montaza a záhrady je v Alexandrii jedným z najkrajších miest na prechádzky či spoznávanie botaniky. Tento obrovský komplex sa datuje do konca 19. storočia, neskôr bol rozšírený a používaný egyptskými kráľmi a prezidentmi až do 20. storočia. Záhrady sú najpôsobivejšou časťou paláca Montaza, s farebnou zbierkou flóry a piesočnatou plážou, po ktorej sa môžete tiež prechádzať.


Palác Montaza a záhrady. Alexandria. Egypt. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Egyptská kuchyňa v oblasti Stredomoria je nielen arabská ale aj stredomorská. Nechýbajú teda ryby, morské plody, množstvo zeleniny, ktorú Egypťania radi pripravujú čerstvú ale aj varenú a zapečenú. 

Čerstvé šaláty na stredomorský spôsob. Čerstvý paradajkový šalát na stredomorský spôsob. Foto: unspalsh.com

Na raňajky sa vo všeobecnosti najčastejšie podáva teplý čerstý chlieb s miestnym syrom napríklad "roumy", tmavé fazuľky spracované do pasty s olivovým olejom alebo aj so syrom, či s vajíčkami. Na pobreží sú kaviarne, kde sa podávajú klasické stredomorské raňajky, čiže sladké pečivo a káva. 

Egyptské raňajky.
Egyptské raňajky. Foto: unsplash.com

Klasická egyptská kuchyňa strukoviny obľubuje, a pripravuje ich aj v paradajkovej omáčke ako napríklad "lubia", čo je biela fazuľa v ochutenej paradajkovej omáčke. Jednoduchým jedlom je „koshari“, ktoré sa pripravuje z ryže, cestovín, šošovice v kombinácii s cícerom, paradajkami, cesnakom a do chrumkava opraženou cibuľkou v paradajkovej omáčke. Ako hovoria Egypťania, pripraviť dobré koshari je hotovým umením. Rôzne zeleninové listy, napríklad kapustové, alebo aj cukety sú plnené mäsom veľmi obľúbeným jedlom.

Plnené kapustné listy. Egypt
Kapustové listy plnené hovädzím mäsom. Foto: unsplash.com

V miestnej kuchyni nechýba mäso, kuracie, hovädzie, jahňacie, ktoré sa najčastejšie griluje. V oblasti Delty sú farmy, kde sa chová hydina, preto na stoloch nechýbajú zapečené kačky či husacina. Podáva sa napríklad v pomarančovej omáčke s ryžou a ozdobuje sa taktiež plátkami pomaranča. Obľúbenou polievkou je aj "molokheyia" pripomínajúca špenát. Jedáva sa s chlebom či s ryžou. 

Grilované špeciality.Grilované špeciality. Foto: unsplash.com

Stredomorskú kuchyňu tvorí v Egypte množstvo zeleniny, ovocia, rýb a samozrejme plody mora. Egypťania jedlo milujú, preto aj v Alexandrii na každom kroku je množstvo vynikajúcich reštaurácií, kde sa dá vybrať si čerstvé ryby či dary mora.

Dary mora. Dary mora. Foto: unsplash.com

Klasická egyptská večera je o mäse. To sa pripravuje najmä čerstvé. Môže byť grilované, pečené, vyprážané. Podáva sa samozrejme s ryžou a množstvom zeleniny nielen čerstvej, ale často aj kvasenej. V ponuke nechýbajú taktiež olivy, ktoré sa v Egypte pestujú a vyrába sa aj miestny olivový olej. Ku jedlám sa pridáva často aj granátové jablko. To je lahodné aj v tekutej forme. 

Egyptské jedlo. Egyptská večera. Foto: unsplash.com

Z nápojov je najpopulárnejší čaj, „šaj bil nana“, čiže mätový čaj alebo karkadeh (čaj z ibištekových kvetov). Miestna káva je tiež dobrá, podávaná často s kardamónom. Známy je aj nápoj "assir kassab" - šťava z cukrovej trstiny a podáva sa na uliciach. 

Populárny čaj. Populárny čaj. Foto: unsplash.com

Egyptské dezerty sú typy sladkostí, ktoré sú rozšírené po celom východnom Stredomorí (napr. baklava). Známe je aj "um ali", chlebová kaša zapečená so šľahačkou a orechmi a basbusa, cukrový koláč. Alkohol je možné dostať v hoteloch alebo špecializovaných predajniach. Majú aj svoj alkolol "zibib", vyrobený z anízu. Má silnú a pretrvávajúcu chuť. Veľa sa riedi vodou, niektorí dokonca miešajú s čajom.  

Sladký dezert. Sladké pečivo. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Nákupy na trhu 

Alexandrijský trh Souk El Attarine je labyrintom úzkych uličiek. Nachádza sa na ulici Attarine v blízkosti rímskeho divadla. Je plný farebných obchodov, kde je možné kúpiť egyptské suveníry, ako je vodná fajka, farebné lampy, rôzne koreniny, šaty či kostým na brušné tance. Souk je termín pre klasické vonkajšie trhovisko a niekedy sa označuje aj ako bazár či trh. 

klasický arabský bazárKlasický souk. Foto: unsplsh.com

Kaviareň Trianon

Sladkou ikonou mesta je kaviareň Trianon, ktorá bola v Európe založená u v roku 1555. Otvorená bola v Alexandrii v roku 1905 v čase zlatej éry pre kozmopolitné obyvateľstvo. Nachádza sa na nábreží Corniche pri hoteli Le Metropole. Kaviareň je akoby cestovaním v čase, ako napríklad v samotnej čajovni v štýle Art Deco. Často ju navštevovali známe osoby medzi nimi aj slávna speváčka Om Kolthoum či grécky básnik Cavafy.

Jazda alexandrijskou električku

Nechajte sa zlákať na dobrodružnú, exotickú jazdu alexandrijskou električkou. Tratí je v meste niekoľko, pričom stále po meste jazdia aj historické nielen moderné žlté električky. 

Alexandrijská električka. Egypt
Alexandrijská električka. Egypt. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Archeologické múzeum pod vodou

Pred pevnosťou Qaitbey postavenou v 15. storočí na obranu proti Turkom, sa nachádza prvé podmorské archeologické múzeum „Kleopatrina ríša“. V mori sú ruiny antickej Alexandrie, a to zbytky palácov, stĺpov, lodí a viac ako 5000 starovekých sôch.

Alexandria

Podmorské antické poklady. Foto: CK SATUR

Islamská Alexandria

V meste vyniká aj mešita El Attarine zo 14. storočia s krásnou výzdobou, ako aj najväčšia mešita Abou El Abbas El Morsi v andalúzskom štýle s umelecky zdobenými kupolami a minaretom. Priam rozprávkovo pôsobí aj palác Montazah so záhradami a krásnou pieskovou plážou.

Alexandria
Mešita Abou El Abbas El Morsi. Foto: depositphotos.com

Rybí trh

Pri citadele Qaitbay v Alexandrii sa nachádza rybí trh. Každé ráno sem so svojimi úlovkami prichádzajú miestni rybári, ktorí ich potom predávajú v drevených prepravkách. Ranná atmosféra tu má svoje čaro a je naplnená arabským ruchom. 

Egyptský rybár v Alexandrii. Egypt.Egyptský rybár v Alexandrii. Egypt. Foto: unsplash.com

Stredomorie v egyptskej atmosfére

Alexandria a jej okolie je plná nielen krásnych pláží, ale aj arabského života, ktorý tu plynie celkom pokojne. Pozdĺž pobrežia mesta nájdete orientálne kaviarne, kde sa bafká shisa alebo moderné arabské reštaurácie, kde môžete ochutnať výborné grilované ryby či morské plody a vynikajúce egyptské meze. Tiež tu môžete pozorovať nádherný východ a západ slnka. 

Východ slnka v Marsa Matruh, Egypt
Východ slnka v egyptskom Stredomorí. Egypt. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.

Rozloha a populácia: 314 km2
6 miliónov obyvateľov

Jazyky: arabský

Náboženstvo: islám 90%, kresťanstvo 10%

Mena: egyptská libra

Kurz: 1€ = 19.496EGP

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Vhodné obdobie na poznávanie mesta Alexandria je počas celého roka, v letnom období je možné kúpanie pri Stredozemnom mori. Najchadnejšie mesiace sú od decembra do marca, kedy sa vyskytujú aj zrážky. 

Letisko a dĺžka letu

Priame lety z Viedne do Káhiry v trvaní cca 3 hodiny. Z Káhiry do Alexandrie diaľnica 200 km. Možné je využiť diaľkové autobusy, alebo vlakové spojenie. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt

Tel: +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901
Mobil:  +201 000 060 968 *
Email: emb.cairo@mzv.sk

* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja

Víza a doklady

Do Egypta potrebujete pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Rovnako do Egypta budete potrebovať turistické víza - na jeden vstup – platné 3 mesiace s maximálnou dĺžkou pobytu 1 mesiac, viacnásobné – platné na 6 mesiacov, maximálna dĺžka pobytu 1 mesiac).

Colné predpisy

Zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že kvôli jednej fľaši alkoholu v hlavnej batožine vás nezatknú. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov, ale aj mušlí.

Doprava

Na rýchlu prepravu sa oplatí používať taxíky. Odvezú vás kam budete chcieť a cenu za odvoz si je potrebné dohodnúť ešte pred nasadnutím do taxíku. V Alexandrii premávajú okrem autobusov aj električky. 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR