Chorvátsko

Chorvátsko

Slovenské more, ktoré očarí každého

Chorvátsko priťahuje počas všetkých ročných období neuveriteľnou krásou prírody. Osem národných parkov, jedenásť prírodných parkov, mnohopočetné kultúrne dedičstvá pod ochranou UNESCO. Nádherné pláže, jedno z najčistejších morí sveta, skryté úvaly, kvalitná pitná voda, jazerá, čisté rieky, horské masívy. 1244 ostrovov s magnetickou príťažlivosťou. Chorvátsko je rajom pre jachtárov, surfistov, potápačov, ale aj skialpinistov alebo jaskyniarov. Vyznávači horskej turistiky, či cykloturistiky si tu prídu tiež na svoje.

Neobjavené  turistami sú  nielen zátoky, ale aj plodné chorvátske nížiny plné vinohradov, olivovníkov, figovníkov, mandarínok, kiwi, mandlovníkov.

História hovorí o búrlivej minulosti, ktorej korene sa tiahnu od rímskej doby, renesancie, baroka, tureckej doby až do moderny. Spoznávať ju možete na každom kroku, ale aj v nespočetnom množstve múzeí, galérií. Chorvátsko má svoje tradície, ktoré si uchováva vo svojich rodinách aj v celej krajine už dlhé stáročia.

Obyvatelia Chorvátska sú priateľskí, prívetiví a svojim správaním vytvárajú pocit, že ste prišli domov, na miesto, kde sa budete radi vracať.

Dovolenky v Chorvátsku

Hlavné mesto

Záhreb

Záhreb je hospodárskym, kultúrnym,  politickým, dopravným a akademickým strediskom krajiny. Mesto určite nemá nudnú minulosť, ani súčastnosť. Jeho geografické umiestnenie ho definuje ako západ Východnej Európy a zároveň východ Západnej Európy. Žije v ňom 790 017 obyvateľov. Často je prirovnávaný k Viedni a to hlavne svojou eleganciou a uličkami, ktoré sú plné kaviarní a obchodov s možnosťou kvalitných nákupov.

Tri roky po sebe bol Záhreb vyhlásený za mesto s najkrajšími adventnými trhmi v Európe. Vraví sa však, že toto mesto je krásne aj na jar, kedy sa tu konajú Veľkonočné trhy spojené s množstvom atrakcií, ktoré po zime prinesú dobrú náladu, úsmev a odstránia všetky negatívnosti, ktoré sa v nás počas zimy nakopili.

Zahrebčania majú radi trhy nielen v zime a na jar. Dolac je trhovisko v centre mesta, ktoré volajú aj bruchom Záhrebu. Sem prichádza denne okolo 70 000 ľudí nakúpiť si ovocie, zeleninu, ryby, tradičné domáce výrobky. Mesto dáva možnosť načrieť do svojej bohatej histórie pri návšteve mnohých múzeí, kostolov, galérií, katedrál. Veď len múzeí je tu viac ako 60.

Záhrebu sa hovorí aj ako o meste, ktoré je priateľom detí. Návšteva ZOO,  botanickej záhrady, divadiel pre deti, nespočetných parkov s detskými ihriskami, fontánami poteší každého malého návštevníka.

TOP Letoviská

Top 10 pláží v destinácii Chorvátsko

Maslinica

Pláž , ktorú zdobí modrá vlajka, ktorá zaručuje čistotu mora a kvalitu poskytovaných služieb na tejto vyhľadávanej pláži. 500M dlhá kamienková pláž je vhodná pre plavcov, ale aj pre tých, ktorí sa plávať iba učia. Nezabudli tu ani na handicapované osoby a je tu pre ne pripravené zariadenie, ktoré im umožní vstup do mora. Deti si prídu na svoje na plávajúcom aquafune, či trampolíne. Šmykľavky veľkú a malú využívajú s radosťou deti aj dospelí. Možnosť prenajať...

Viac o plážach v destinácii Istria

Val Maro Family

Prekrásna piesočnatá pláž na ktorú sa dostanete päťminútovou plavbou loďou, je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi. Pozvoľný vstup do mora, borovice poskytujúce tieň, detské ihrisko, to všetko nájdete na 535 m dlhej pláži z ktorej sa vám naskytne pohľad na staromestské nábrežie v Poreči. Pláž je označená modrou zástavou, ktorá je zárukou čistoty vody aj služieb.

Viac o plážach v destinácii Istria

Punta Rata

Punta Rata v Brele bola zaradená medzi desať najkrajších pláži na svete. Pláž je zaujímavá tým, že mení denne svoj tvar podľa prílivu, odlivu, či druhu vetra. Jej povrch tvoria kamienky, ale vstup do mora je piesočnatý. Pláž sa nachádza v chránenom území Brela. Príjemný chládok vytvárajú Alpské borovice, ktoré pláž lemujú. Brelská skala, ktorá sa nachádza kúsok od pláže a večer je krásne osvetlená rôznofarebnými svetlami dáva celému tomuto miestu osobitú...

Viac o plážach v destinácii Stredná Dalmácia

Nugal

Bola vyhlásená za tretiu najkrajšiu pláž Europi. Leží asi 3km od mesta Makarska. Oficiálne je nuda plážou, ale vždy minimálne polovica turistov zostáva v plavkách. Nugal je pláž pod skalnatými útesmi, pokrytá jemným štrkom, obkolesená zeleňou. Nenájdete tu žiadne služby, všetko čo potrebujete si treba priniesť. No to, čo vám táto prekrásna pláž poskytne je kúpanie sa v blankytne modrom mori, pokoj, snívanie za zvuku cykád a relax.

Zlatni rat

Najkrajšia pláž Chorvátska a jedna z najkrajších prírodou vytvorených pláži na svete, neprestáva svojou mimoriadnou krásou priťahovať ľudí zo všetkých končín sveta. Zaujímavý je tvar pláže, ktorý pripomína jazyk. Špička jazyka stále mení svoj tvar vplyvom vĺn, či morských prúdov. Dlhá je 366m a široká 163m. Jej veľkú časť tvorai stromy, ktoré poskytujú úkryt pred slniečkom. Kvalita mora, piesku, nedotknutá príroda z nej robia fenomén, ktorý by ste...

Viac o plážach v destinácii Stredná Dalmácia

Pasjača

Hľadáte ideálne miesto pre zamilovaných? Pláž Pasjača splní všetky vaše očakávania. V roku 2019 bola vyhlásená za najkrajšiu pláž Európy. Je výnimočná svojou izolovanou polohou, blankytne modrým morom a nádherným výhľadom na nikde sa nekončiace more. Nie je vhodná pre milovníkov barov a hlučnej zábavy. Sem sa chodí za tichom a oddychom. Od svetoznámeho Dubrovníka je vzdialená asi 30km.

Viac o plážach v destinácii Južná Dalmácia

Sveti Jakov

Je jednou z najatraktívnejších pláži nielen v Dubrovníku, ale v celom Chorvátsku. Nachádza sa asi 1km od mesta v izolovanom priestore pod kostolom sv. Jakuba. Pláž je kamienkovopiesočnatá a zíde sa k nej po schodoch. Priamo z lehátka môžete obdivovať krásu panorámy starého Dubrovníka, či ostrova Lokrum. K dispozícii tým, ktorí majú radi zážitky sú kajaky na ktorých sa pod vedením inštruktora môžete vydať na obhliadku ostrova Lokrum.

Viac o plážach v destinácii Južná Dalmácia

Pláže v Nine

V okolí Ninu sú nádherné piesočné pláže. Najznámejšia sa volá Kraljičina plaža, názov nesie od polovice 10. storočia. (Kráľ Tomislav I., prvý corvátsky král ju daroval svojej manželke).

Viac o plážach v destinácii Severná Dalmácia

Diklo

Diklo je severné predmestie mesta Zadar, známe svojimi zrekonštruovanými udržiavanými plážami, kde sú tiež situované hotely s rôznym počtom hviezdičiek, obľúbený camping (prvý päťhviezdičkový v Dalmácii od roku 2019). 

Viac o plážach v destinácii Severná Dalmácia

Top 10 atrakcií v destinácii Chorvátsko

Solana

Druhým mostom z mesta Nin sa dostanete do Solany, čiže Solivaru , kde sa už pred 500 rokmi vyrábala soľ tradičným spôsobom. V malej predajničke si môžete zakúpiť dary solivaru – od slanej čokolády, cez slanú zubnú pastu, po tradičné kuchynské – „kaviár“ medzi soľami Kvet soli, hrubú, jemnú, ochutenú a množstvo iných užitočných atrakcií...

Viac o atrakciách v destinácii Severná Dalmácia

Ninská lagúna

Liečivé bahno v Ninskej lagúne zvané inak aj peloidné bahno – patrí k najznámejším svojho v Chorvátsku. Má veľké liečiteľské účinky, ktoré sú potvrdené odborníkmi. Tradícia využívania tunajšieho liečivého bahna je veľmi stará a siaha až do antickej doby. Slnko, ktoré bahno neustále zahrieva, ešte násobí jeho účinok. Blahodarne pôsobí aj kúpanie v mori, v tunajších plytkých , slnkom vyhriatych lagúnach a je vlastne ďalším pokračovaním liečebnej...

Viac o atrakciách v destinácii Severná Dalmácia

Historické centrum Zadaru

Všetky cesty v Zadare vedú na poloostrov, kde sa nachádza staré historické centrum. Obvykle sa chodí autom, peši, alebo turistickým vláčikom. Ale v Zadare môžete využiť aj dopravu loďkou, a nie takou obyčajnou, lebo od 14. storočia sa tu traduje prevoz chorvátskymi „gondoliérmi „ po chorvátsky bajkoroji, sú to prevozníci na malej loďke, ktorí od skorého rána do neskorého večera nonstop prevážajú ľudí za drobnú mincu z jedného brehu na druhý a ste priamo...

Viac o atrakciách v destinácii Severná Dalmácia

Národný park Paklenica

V NP Paklenica boli nakrúcané  scény pre 7 filmov  na motívy K. Maya (najznámejšie: Poklad na Striebornom jeazere, Old Surehand,  Vinnetou I a III, Vinnetou a Apači). Filmový tím bol ubytovaný v novootvorenom hoteli Alan Starigrad, kde v roku 2009 otvorili múzeum Vinetua na znak vďačnosti filmovým pracovníkom ktorí rozoznali krásu tejto oblasti. V múzeu je pôvodný mobiliár, množstvo fotografií a zaujímavých predmetov z nakrúcania.  

Viac o atrakciách v destinácii Severná Dalmácia
Národný park Krka,

Príroda

Národný park Krka

Rieka Krka –krasová krásavica a jej sedem tufových (tuf = vápenný travertin) vodopádov predstavuje jedinečný prírodný krasový fenomén. Rieka miestami tvorí úzky a hlboký vápencový kaňón so stenami 200 metrov vysokými. Skradinski buk, (Skradinský vodopád) je najdlhší a najnavštevovanejší vodopád na rieke Krke a je jednou z najznámejších prírodných krás Chorvátska.  Ohlušujúci rachot vody vytvára atmosféru, stojíte a dívate sa ako zhypnotizovaný a úplne...

Viac o atrakciách v destinácii Severná Dalmácia
Národný park Kornati,

Fakultatívny výletPríroda

Národný park Kornati

Kornati je skupina 147 ostrovov s veľmi rozmanitým vzhľadom, od plochých, po strmé útesy.  Celková plocha súostrovia je približne 300km² Kornatské ostrovy boli vyhlásené národným parkom a to skutočne oprávnene. Smaragdovo čistá voda, ticho a nádherné výhľady na ostrovy sú zárukou nezabudnuteľnej návštevy tohto morského fenoménu. Územie je tu dosť nehostinné, bez vody - na ostrovoch s prevažne vápencovým podložím totiž nie sú sladkovodné pramene. Práve to...

Viac o atrakciách v destinácii Severná Dalmácia

Pakleni otoci

Nie sú pekelnými ostrovmi, akoby si to mohol niekto preložiť do slovenčiny. Paklo je v preklade živica z borovíc, ktorou sa kedysi natierali lode. Súostrovie 11 menších ostrovčekov je kúsok od ostrova Hvar. Práve tu na ostrovčekoch Vodnjak, Štambedar či na útesoch Pločice, nájdu možnosti potápania vyznávači tohto športu. Tí, ktorí trpia bolesťami pohybového aparátu sa môžu okúpať v zátoke Soline a zároveň využiť aj liečivé bahno, ktoré sa tu nachádza. Ostrovček...

Viac o atrakciách v destinácii Stredná Dalmácia

Modrá jaskyňa

Je fenoménom Chorvátska. Nachádza sa v mori kúsok od ostrova Biševo. Dá sa do nej dostať dvoma otvormi. Užší je nad hladinou a dá sa ním dostať do jaskyne aj člnom. Má to však háčik, tým člnom treba vedieť šikovne manévrovať. Vedia to však iba domáci. Tí vás radi do jaskyne dopravia. Druhí vätší otvor je pod morskou hladinou. Práve týmto otvorom sa dostávajú do jaskyne potápači, ale hlavne slnečné lúče, ktoré sa na hladine mora lámu a vytvárajú striebornomodrú...

Viac o atrakciách v destinácii Stredná Dalmácia

Prvá vínna pivnica pod morom

Sa nachádza na polostrove Pelješac v hĺbke 20m. Pod dozorom skúseného inštruktora potápania sa môžete potopiťa vidieť na vlastné oči, ako dozrieva víno pod morom. Víno je vo fľašiach uložené v amforách. Červené víno z Pelješaca má rado tmu a ticho. Pod morskou hladinou sú ideálne podmienky, aby víno dozrelo do najlepšej kvality.Priestor do ktorého nazriete dýcha tradičnými detajlami charakteristickými pre dorábanie vína na Pelješaci. Takéto zrenie, ktoré trvá...

Viac o atrakciách v destinácii Južná Dalmácia

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Chorvátsko je parlamentná republika.

Rozloha a populácia: Rozloha územia Chorvátska je 56 594 km2 s 31 479 km2 pobrežných vôd. Celková populácia Chorvátska je približne 4.000 miliónov obyvateľov.

Jazyky: Úradným jazykom je chorvátčina

Náboženstvo: Najrozšírenejším náboženstvom je rímskokatolícka cirkev

Vakcinácia: Nie je potrebná

Elektrický prúd: 220V

Mena: chorvátska kuna

Kurz: 1€ = 7.5245HRK

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Chorvátsko sa vyznačuje troma podnebnými pásmami: vysokohorským, miernym kontinentálnym, ktoré prevláda a stredomorským. Priemerná teplota v zimných mesiacoch je od 0ºC do - 6ºC. Ak máte radšej teplé počasie a vašu návštevu Chorvátska plánujete spojiť s kúpaním sa v mori, odporúča sa krajinu navštíviť v období od mája do septembra.

Letiská a dĺžky letu

Chorvátsko má niekoľko medzinárodných letísk. Medzi najväčšie patria letiská v Záhrebe, Splite, Dubrovníku a Rijeke zo Slovenska sa však linkovými letmi dostanete len na letisko do Rijeky. 

Zastupiteľský úrad

Prilaz Gjure Deželića č. 10, 10000, Záhreb, Chorvátsko

Tel: +385 14877070
Mobil: +385 993690906 (pohotovostná služba)
Email: emb.zagreb@mzv.sk

Víza a doklady

Na cestu do Chorvátska Vám postačí občiansky preukaz (pokiaľ ste občanom EÚ) alebo pas. Víza nie sú vyžadované.

Colné predpisy

Chorvátske colné predpisy sú takmer úplne v súlade s normami EÚ.

Ceny

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,80 €
 • Voda (1,5l) = 0,85 €
 • 1l mlieka = 0,80 €
 • 1kg syra = 7,10 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4,70 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 6 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 13 €
 • Kapučíno = 1,30 €
 • Fľaša vína = 4,70 €

Sviatky

1. január: Nový rok 
6. január: Traja králi 
pohyblivý sviatok: Veľká noc, zahŕňa Veľkonočný pondelok 
1. máj: Sviatok práce 
pohyblivý sviatok: Sviatok Božieho tela 
22. júna: Deň boja proti fašizmu 
25. júna: Deň Štátnosti 
5. augusta: Deň víťazstva a vďakyvzdania 
15. augusta: Nanebovzatie Panny Márie 
8. október: Deň nezávislosti 
1. november: Všetkých svätých 
25. a 26. december: Vianoce 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR