Kapverdy - africký Karibik

CK SATUR - 06.12.2018

Keď boh dokončil svoju prácu a stvoril svet, s veľkým uspokojením si pomädlil ruky. Z omrviniek, ktoré spadli do mora, povstali Kapverdy, hŕstka ostrovov v Atlantickom oceáne. Portugalci ich zakreslili do námorných máp už v 16. storočí a dali im názov Cabo Verde, Zelený mys, podľa najzápadnejšieho bodu kontinentálnej Afriky ležiacom v Senegale, od Kapverd vzdialenom do 500 kilometrov.

V roku 1953 španielska rodina Riu otvorila na Malorke svoj prvý hotel a na prahu 21. storočia sa z Riu Hotels & Resorts stal už svetoznámy reťazec, ktorý si zakladá na prvotriednej kvalite služieb. V súčasnosti rodina Riu, na čele ktorej stojí tretia generácia hotelierov, spolu s partnerom TUI Group vlastní vyše 100 hotelov v 19 krajinách sveta a vsadili aj na Kapverdy, ktoré sa na mape svetového turizmu objavili pomerne nedávno, v 90. rokoch minulého storočia. Kapverdy si stále zachovávajú autentický ráz, prevažne kreolské obyvateľstvo (vyznávajúce kresťanstvo) je pripravené splniť turistom splniť každé želanie - pravda, ak prijmú základné motto ich života: „No problemas!“ či „No stres!“

 biey piesok na kapverdochBiely piesok a tyrkysové more sú zakladné esencie exotickej dovolenky. FOTO: archív CK SATUR

Naša cestovná kancelária má v ponuke štyri päťhviezdičkové all inclusive hotely zo siete Riu Hotels & Resorts - dva na ostrove Sal, hlavnom majáku kapverdského turizmu a ďalšie dva na ostrove Boa Vista (Krásny výhľad). Okrem Santiaga, najväčšieho ostrova s hlavným mestom Praia, ktoré je sídlom prezidenta, sa z desiatich obývaných ostrovov Kapverd oplatí navštíviť aj ostrov Fogo s doteraz jedinou činnou sopkou Pico a hlbokými sopečnými údoliami, lákajúcimi na treking, či májový ostrov Maio s ešte panensky nedotknutou prírodou, belostnými plážami a zeleným lesným parkom, ktorý na Kapverdoch, sužovaných suchom, považujú za veľkú raritu.

Sal, slaný ostrov

Ostrov bol v minulosti vyhláseným náleziskom soli a vďaka tejto dôležitej ekonomickej komodite sa rozvíjal a bohatol. Kedysi sa tu nachádzala najväčšia soľná baňa na svete Pedra de Lume. Pôvodne vyhasnutý kráter sopky dnes slúži na rekreačné účely, jazierka s vysokým obsahom soli, ktorá má liečivé účinky na pokožku, pripomínajú Mŕtve more - aj pôžitok z nadnášania v „hustej“ vode bez toho, aby ste museli plávať, je rovnako fascinujúci.

Espargos, hlavné mesto ostrova, sa rozprestiera priamo pod vulkánom Monte Curral, jeho názov odkazuje na asparágus, po našom špargľu, ktorej divá odroda s jasnožltými kvietkami rastie po celom ostrove. Na osem kilometrov dlhej a až dvesto metrov širokej pláži Santa Maria Beach vyrástlo množstvo atraktívnych hotelových komplexov. Rybárske mestečko Palmeira láka farebnými budovami - akoby vystúpili z pohľadnice z Jamajky či Dominikánskej republiky. Na miestny trh sa oplatí prísť ráno, keď sa rybári v pestro pomaľovaných lodičkách vracajú na pevninu so svojím denným úlovkom.

Naše tipy na ostrove Sal

Clubhotel Riu Funana 4*+

Má vynikajúcu polohu, od letiska je vzdialený iba 15 km a približne 1,5 km ho delí od mestečka Santa Maria, kam sa dostanete pešou prechádzkou alebo taxíkom za pár eur. Nádhernú širokú pieskovú pláž s neďalekou krásnou dunou denne upratujú, prídete k nej po pár minútach chôdze cez upravenú palmovú záhradu. Hotelový šéfkuchár sa vyžíva v príprave morských plodov a rýb a rôznych druhov mäsa, stoly sa prehýbajú ponukou mnohých druhov zeleniny a ovocia. Na výber máte štyri á la carte reštaurácie - medzinárodnú, ázijskú steak house a BBQ. Oceán (ako všade na Kapverdoch) má úžasnú tyrkysovo-modrú farbu, netreba však zabúdať, že máte tu česť s Atlantikom, môže byť teda búrlivejší, vlny prudšie a voda chladnejšia ako napríklad pri mori v Turecku. Clubhotel Riu Funara má rodinný ráz, malí hostia sa vyšantia v detskom bazéne, ihrisku i detskom klube RiuLand, ktorý pripravuje programy pre deti od 4 do 12 rokov.

plaz hotela riu funana na kapverdoch
Tak tomu sa povie nekonečná pláž. FOTO: archív CK SATUR

TUI Sensimar Cabo Verde Resort and Spa 5*

Tento iba nedávno otvorený hotel výlučne adult only (len pre dospelých) je držiteľom Certifikátu výnimočnosti, ktorý TripAdvisor udeľuje na základe dlhodobo skvelých recenzií od cestovateľov. Keďže hotel víta iba dospelých hostí, pripravte sa na skvelý večerný program, živú hudbu a tanec až do neskorej noci! Cez deň vás tím animátorov zabaví pri rôznych športových aktivitách (vodných i plážových). Vyšší level ubytovania ponúkajú izby Deluxe Swim-up s priamym vstupom do bazéna či Oceanfront Deluxe s privátnou vírivkou. 

areal hotela tui sensimar cabo verde na kapverdoch
V tomto hoteli vás detský krik a plač rušiť nebudú - je totiž adults only. FOTO: archív CK SATUR

Ostrov Boa Vista a krásny výhľad

O niečo pokojnejší a menší ako jeho veľký brat Sal, je obdarený nádhernými bielymi plážami (hovorí sa, že najkrajšími z celého súostrovia), ale so štipkou tajomstva – záhadnou púšťou uprostred ostrova, nad vznikom ktorej si vedci dodnes lámu hlavy. Osemkilometrová pláž Praia Curranlinho dostala prezývku Santa Monica - kvôli podobnosti so svetoznámou plážou v Kalifornii. Milovníci histórie sa môžu vypraviť na výlet do Sail Rei, metropoly ostrova, kde sa zachovali pozostatky portugalskej stredovekej pevnosti.

Naše tipy na ostrove Boa Vista

Clubhotel Riu Karamboa 4*

Rozľahlý hotelový komplex vyrástol priamo na pláži obkolesený piesočnými dunami. Hotel sa hrdí skvelou cousine, v ktorej prevažujú ryby a morské plody. Vyznávačov miešaných koktailov poteší bar priamo v bazéne s pestrým výberom miestnych nealko a alko drinkov. Za wellness a masáže si síce priplatíte, ale pohodlná vírivka patrí všetkým hosťom. Užite si adrenalínové výlety po ostrove na štvorkolkách, nevynechajte ani pláž Playa di Varandinhi so strmými útesmi a jaskyňami.

vyhlad z hotela riu karamboa na kapverdochVýhľad z terasy na pláž a horizont si môžete dopriať na ostrove Boa Vista. FOTO: archív CK SATUR

Clubhotel Riu Touareg 4*

Hoci ide o veľký hotelový komplex, vďaka lokalite v odľahlejšej časti ostrova má ráz pokojného letoviska mimo rušnej civilizácie. Široká a dlhá pláž, kde oko dovidí samý piesok, vysoký štandard all inclusive služieb, šesť á la carte reštaurácií (medzinárodná, kulinárska, kapverdská, ázijská, africká/BBQ, talianska), možnosť doplatiť si, ak cestujete bez detí, ubytovanie v časti adults only, niekoľko barov a terás vrátane karaoke baru... nebol by to skvelý tip na silvestrovskú dovolenku na pláži?

areal hotela riu touareg na kapverdochParádny areál hotela je ako stvorený na romantické prechádzky po západe slnka. FOTO: archív CK SATUR

Ak hľadáte únik z tejto zimy do exotiky a očarili vás práve Kapverdy, vyberte si svoj termín, pobaľte kufre a vychutnajte si dovolenku na africkom Karibiku.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR