Kam na Silvestra za poznávaním

CK SATUR - 16.08.2022

Čo poviete stráviť Silvestra na cestách a niekde, kde sa svet točí celkom inak? Afrika v znení safari, Ázia plná divokosti, Arábia moderná, kráľovská i faraónska, Južná Amerika tajomná a hrdá, sú pozvánkami za tým najlepším dobrodružstvom, kde zažijete more nových poznatkov, objavíte tony fascinujúcich miest ale aj si oddýchnete na nádhernej exotickej pláži. 

Ponúkame vám 10 atraktívnych poznávacích zájazdov, kde vaše objavovanie podčiarkne jedinečná atmosféra, či už máte náladu na divokú Afriku v Keni, na lemurí ostrov Madagaskar, na voňavý Zanzibar, alebo na arabskú kultúru s francúzskym šarmom v Maroku, či na plavbu po rieke Níl a poznávanie krajiny faraónov. Ázijské dobrodružstvo zažijete vo Vietname a pritom si oddýchnete aj na pláži. Srí Lanka vám predstaví svoju kúzelnú farebnú kultúru a Dubaj zas fantastické atrakcie. Objavte nezabudnuteľné Jordánsko so slávnou Petrou, alebo sa preneste hlboko do peruánskych hôr a zažite to slávne Machu Picchu. 

Túto skvelú silvestrovskú poznávaciu paletu sme pre vás namiešali podľa výnimočných rozmanitostí a atraktívnosti daných krajín, pričom vás budú sprevádzať naši skúsení sprievodcovia, ktorí už v týchto krajinách nabehali tisíce kilometrov. Výhodou sú aj malé skupiny a poznávanie aj s oddychom na krásnych plážach. 

1. Madagaskar – kráľovstvo lemurov a Mórica Beňovského

Na ceste medzi Afrikou a Indiou s množstvom rôznych kultúrych vplyvov leží exotický ostrov Madagaskar, ktorý púta pozornosť nielen lemurmi a baobabmi, ale aj históriou, ktorú tvorili Francúzi a rodák z Vrbového, Móric Beňovský. Ostrov pre svoju nedostupnosť má po Austrálii druhú najväčšiu zbierku zvierat, ktoré tvoria jedinečný ekosystém. Iba na Madagaskare si dodnes pokojne žijú také druhy, ktoré nikde inde na svete už nenájdete. Ostrov, kedysi spojený s Afrikou pred miliónmi rokmi „zakotvil“ na mieste, kde je dnes a to v dĺžke 1600 km a šírke 560 km. Pre jeho červenkastú pôdu sa mu hovorí aj „červený ostrov“.

Ostatné Madagaskar - kráľovstvo lemurov a Mórica Beňovského
Nosy Be na severe Madagaskaru. Foto: CK SATUR

Spoznajte živé Antananarivo, malý ostrov Nosy Be pri severozápadnom pobreží, tropický pralesatraktívne prírodné rezervácie, v ktorých žijú poloopice, veľké množstvo endemických druhov plazov a obojživelníkov, pútavú históriu mesta Ambohimanga či menšie exotické ostrovy, ktoré svojim zjavom nemajú ďaleko od predstavy pozemského raja. 


Inšpirácia: TOP 10 atrakcií na Madagaskare2. Keňa - dokonalé safari a oddych na bielej pláži

Keňa predstavuje jedno z najlepších miest v celej Afrike, kde môžete zblízka zažiť divočinu, savany a výhľad na takmer 6000 m vysoké, zasnežené Kilimandžáro. Krajina ležiaca pri Indickom oceáne, priamo na rovníku je rajom pre zvieratá, a to predovšetkým slony, levy, gepardy, hrochy, žirafy a mnoho druhov vtáctva vrátane pelikánov, plameniakov, ibisov a pštrosov. Súčasťou tunajšej kultúry sú aj sídla Masajov, nazývané "kraal". Väčšinu roka žijú Masajovia kočovným spôsobom a bývajú v hlinených domoch usporiadaných do kruhu. Základom ich živobytia je hovädzí dobytok. 

Safari v Keni
Safari v Keni. Foto: CK SATUR

Dobrodružné safari vás čaká v troch národných parkoch, a to Tsawo East a Tsawo Vest, Amboseli, ktoré je prekvapivo iné v čase sucha a období dažďov, kedy sa mení na skutočnú pastvu pre oči plnú života. A tú si vychutnáte priamo v parku aj s piknikom. Ku Keni patria okrem divočiny aj nádherné pláže, preto si užijete aj skvelé dni s oddychom a relaxom na pláži Diani. 


3. Vietnam - s pobytom pri mori v Phu Quoc

Už samotný názov sľubuje veľa exotického a to poznávanie Vietnamu aj je. Táto krajina juhovýchodnej Ázie ohromuje svojou kultúrou, stavbami, gastronómiou od výmyslu sveta, pobrežím dlhým viac ako 3200 km či ruchom miest ako je Ho Či Minovo mesto, známe ako Saigon. Tu si ruky podáva východ a západ. Palác zjednotenia, katedrála Notre Dame, Eiffelova pošta, rušný trh Ben Thanh, či 120 km dlhý labyrint tunelov Cu Či sú autentickým zážitkom. Úsmevy na privítanie, bohatstvo neznámeho, prírodné zaujímavosti, kde si príroda dala záležať, raz more a raz bujný kopcovitý terén, vás budú sprevádzať celou krajinou. 

Exotická pláž s bielym pieskom a palmami na ostrove Phu Quoc vo VietnamePláž na ostrove Phu Quoc. Foto: CK SATUR

Čaká vás aj spoznávanie My Tho, hlavého mesta provincie Tien Giang, ktoré je prístavom v delte rieky Mekong. Čarovná plavba, ovocná záhrada s tropickým ovocím, vietnamský obed a potom ešte odlet na najväčší vietnamský ostrov Phu Quoc, ktorý patrí medzi najkrajšie v krajine. Nádherné exotické prostredie a úchvatné pláže, pokojná atmosféra, biely piesok, krištáľovo čisté more, kokosové palmy sú dokonalým únikom od zhonu každodenného života.


4. Maroko – križovatka farieb a vôní

Ponorte sa do spleti jedného z najkrajších a najzaujímavejších kráľovstiev na svete, ktoré tvorí púšť, impozantné hory Atlasu, úrodné časti, Atlantik a Stredozemné more. Kráľovské mestá Fez, Rabat, Meknes, Marrákeš vás i dnes vtiahnu do ich turbulentnej atmosféry, kde arabské, berberské a francúzske tradície sú kaleidoskopom tých najúchvatnejších dojmov. Poznávanie Maroka má svoje každodenné divadelné predstavenia na námestí Djemaa el Fna v Marrákeši, ktoré vás neprestane fascinovať deň aj noc, pohľady na zasnežené hory a pri ich úpätí saharský piesok, opice možno aj na snehu, kozy zas na stromoch a fantastická kuchyňa, čo nikdy nesklame. 

Mesto Ait Ben Haddou v Maroku
Mesto Ait Ben Haddou v Maroku. Foto: CK SATUR

Sprievodca vás prevedie kráľovskými uličkami o akých sa vám ani nesnívalo a rozpovie príbehy o berberských dynastiách a slávnych mešitách akou je Koutoubia alebo veľkolepá Hassanova v Casablance. V spleti farebných ulíc, kde je stále rušno sa ocitnete pred honosnými palácmi, záhradami, háremom, stajňami. Centrá miest sú plné kaviarničiek, kde sa dá príjemne posedieť a len tak jednoducho nasávate kráľovskú atmosféru. 


5. Egypt - plavba po Níle

Popri brehoch Nílu vyrástli fascinujúce kultúry a jednu z nich si môžete obzrieť celkom zblízka, z lode, ktorá sa plaví po najdlhšej rieke sveta, počas poznávacieho zájazdu v Egypte. Tu okrem faraónskych tisícročných stavieb, uvidíte ako si Níl ladne tancuje na svojej púti, ako sa úchvatne striebristo leskne pri západne slnka, ako dáva úrodu v podobe vlahy, kde vyrastajú figovníky, akácie, ďatle, cukrová trstina, banány, mangá, arašidy, a kde si celkom v kľude žijú jeho obyvatelia. Tá najdôležitejšia križovatka kultúry, umenia a úžasných stavieb v južnom Egypte stojí tisíce rokov práve v dnešnom Luxore, nazývanom kedysi Veset. Práve tu, vás ohromí veľký chrámový komplex v Karnakuchrám v Luxore, ktoré ležia na východnom brehu a spája ich tri kilometre dlhá aleja lemovaná sfingami, ktorých kamenné pohľady už asi zažili všeličo.

Plavba na výletnej lodi po rieke Níl v Egypte. Foto: CK SATUR

Aj celkom na juhu Egypta je ešte čo obdivovať. Najzachovalejšie dvetisíc ročné chrámy v Kom Ombo, Edfu a Philae. Veľkolepý chrám Abu Simbel, kde si pokojne už viac ako tritisíc rokov sedia kamenné sochy slávneho faraóna Ramesseho II. Mesto Asuán, ktoré je bránou do Afriky zaujme dlhou promenádou popri Níle, kde kotvia lode a pestrým trhom, kde kúpite čerstvé koreniny. Po nílskom dobrodružstve, množstvom zážitkov a myšlienok o veľkoleposti starovekého Egypta, si oddýchnete v slnečnej Hurghade pri Červenom mori.


6. Jordánsko – krajina čarovnej histórie

„Ahlan Wa Sahlan“ sú slová, ktoré vítajú každého návštevníka Jordánskeho kráľovstva, ktoré zakladá kráľ Abdullah I. na začiatku minulého storočia. Pomerne za krátku dobu sa toto kráľovstvo stalo stabilné, mierumilovné a moderné, avšak v duchu tradícií jeho púštnych obyvateľov. Je to krajina, ktorú dostali na výslnie pred viac ako 2000 rokmi Nabatejci. Tí vystavali úchvatnú Petru, po ktorej baží každý cestovateľ. Pri pohľade na chrámy, hrobky, kaňony, rímske pamiatky sa pred vami otvorí celé dejisko príbehov, legiend a mýtov. Nechajte sa i vy preniesť do tohto sveta, ktorí tvoria beduíni, piesok, ťavy, oslíky, čaj, láskavosť a pohostinnosť. Jedinečným zážitkom vám bude i Mŕtve more, kde si môžete dopriať bahenné zábaly a len tak si celkom pohodlne „ležať“ na vode s obsahom soli viac ako 30 %.

Jordánske skalné mesto PetraJordánska Petra. Foto: CK SATUR

Na juhu krajiny vás očaria púštne scenérie Wadi Rum a noc v púšti v kempe bude nevšedným zážitkom. Aj sever Jordánska je plný historických stavieb z grécko-rímskej doby, Arabov aj Turkov. Rozľahlý Jerash plný antiky, ako i púštne hrady, čo východne od hlavného mesta Ammán ukrývajú islamské fresky, kresťanská Madaba s mozaikovou mapou, ako i najspirituálnejšie miesto Nebo, kam doviedol Mojžiš izraelský národ po 40 ročnom putovaní, aby videl zasľúbenú zem. Dovoľte nech aj váš poznávací zájazd Jordánskom bude s prísľubom „zasľúbenej zeme“.


7. Dubaj – svet fantastických atrakcií

Super „moderná oáza“, čo vyrástla v púšti pri brehoch Perzského zálivu si vo svete užíva nielen veľký záujem, ale aj neuveriteľné prvenstvá, ktoré môžete krok za krokom zažiť pri spoznávaní Dubaja. Cestou fantastických atrakcií vás bude sprevádzať náš TOP sprievodca, s ktorým zažijete prehliadku moderného a tradičného dubajského sveta od „plachetnici“  Burj Al Arab, modernú štvrť Jumeirah, cez luxusný prístav Dubai Marina, najvyššiu vežu Burj Khalifa až po zátoku Dubai Creek s miestnym trhom plným korenín, zlata, ako aj pravej arabskej trhovej atmosféry.

Dubajské atrakcie plné zábavy. Foto: CK SATUR

Dubaj má pre vás aj svoj Palmový ostrov s bájnou Atlantídou a fascinujúcim podmorským svetom a mokrým dobrodružstvom v zábavnom parku Aquaventure. Hravý svet vás čaká aj v Legolande, či v nákupných centrách, ktoré nie sú len o nákupoch, ale aj o akváriu, žralokoch, lyžovaní, tučniakoch či hrajúcej fontáne. K Dubaju neodmysliteľne patrí aj púšť, ktorú budete brázdiť cez piesočné duny, čo vám okrem hromady piesku, vyčarujú aj hromadu zábavy a veselých zážitkov. A ku tomu všetkému aj fantastický farebný Silvester, o ktorom vždy hovorí celý svet.


Inšpirácia: TOP 22 atrakcií v Dubaji8. Peru – divokou prírodou po stopách Inkov

Ponorte sa do odkrývania tajomstiev minulosti Inkov na poznávacom zájazde po Peru s naším TOP sprievodcom, ktorý vás prevedie cez „Mesto kráľov“- Limu, „Mesto folklóru“ – Puno, čo je i vstupnou bránou z Peru k najvyššie položenému jazeru na svete – Titicaca. Rozsiahle ruiny, majstrovstvo staviteľov a azda i celé stovky nádherných stavieb vám predstaví Cuzco, pričom si práve tu uvedomíte, ako Inkovia často pretvárali krajinu, kde žili. Tu ležia skvosty ako palác Korikancha, kláštor Santo Domingo, pevnosť Sascayhuamán, kúpele Tambo Machay a „červená“ pevnosť Puca Pucara.

Machu Picchu v Peru
Machu Picchu. Foto: CK SATUR

Kaňon Cruz del Condor vám predstaví nádherné divadlo výhľadov s obrovskými masívmi hôr. „Biele mesto“ - Arequipa ležiace vo výške asi 2300 metrov vás zas presvedčí o svojej kráse cez budovy plné zvieracích a kvetinových motívov. Cez rybárske mestečko Paracas sa preplavíte na „malé Galapágy“ – Ballestas, ktoré sú domovom tuleňov, tučniakov a pelikánov. Tajomné obrazy v Nazca vás celkom pohltia, keď nad nimi budete prelietavať. A to najlepšie v peruánskych Andách vás čaká pri výstupe na Machu Picchu, čo pre svet objavil americký bádateľ Hiram Bingham v roku 1911, ktorý tak započal pre toto miesto novú slávu.


9. Srí Lanka – ideálna kombinácia

Ostrovný štát, čo má veľkosť ako Írsko ohraničujú zlaté pieskové pláže, vnútrozemie je zas plné žiarivých zelených polí a jazier, čo očarujúco zdobia ružové lotosové kvety. V hmlistých kopcoch sa ukrýva vzácny poklad – čaj. Tunajšej divočine vládnu leopardy a divoké slony sú zas ostrovným symbolom, ktorý ukrýva aj národný park Yala. Budhistické chrámy a bohaté kráľovstvá spájajú históriu do zaujímavej ostrovnej kultúry, ktorú vám predstaví napríklad mesto Kandy a Chrám Budhovo zubu, ako i jaskynné chrámy Dambula a ikonická hora Sigiriya. Poznávanie Srí Lanky dokonale dotávra aj oddych na úchvatnej pláži. 

Pláž na Srí Lanke
Exotické pobrežie ostrova Srí Lanka. Foto: CK SATUR

Užijete si aj plavbu po jazere na kanoe, spoznáte ryžové polia a ochutnáte ryžu a karí na banánovom liste. Dobrodružstvo na safari si vás celkom podmaní a na vlastné oči uvidíte nespočetné množstvo slonov a krásnu prírodu národného parku Minneriya. Na Srí Lanke sa nikdy farbami nešetrilo. Kdekoľvek sa pozeráte, všetko je pestré. Stovky kontrastov vám ukážu jej pravú tvár, od budhistických mníchov, cez chrámy, rituály, divočinu, slony, jedlo až po čajovú kultúru vysočiny.


Inšpirácia: TOP 7 z Tour de Srí Lanka alebo pláže, čaj, Buddhov zub a serendipity


 

10. Zanzibar - poznávanie afrického raja

Pri pobreží Tanzánie, leží súostrovie pozostávajúce z hlavného ostrova Zanzibar a zhluku menších ostrovov. Je to nádherné miesto s úchvatnými bielymi piesočnatými plážami a hlavným mestom Stone Town, ktoré je aj na zozname UNESCO. Je obklopený tyrkysovou vodou Indického oceánu, ktorého nekonečné brehy sú plné prekvapení. Zoznámte sa aj s pestrofarebnou históriou, sultánskym palácom, mešitami ako aj tradičnou architektúrou na objavnom poznávacom zájazde po Zanzibare. 

Tradičné lode na Zanzibare
Biela zanzibarská pláž a tyrkysový oceán. Foto: CK SATUR

Tento africký ostrov s nádychom arabskej atmosféry má stovky príbehov, ktoré znejú v rytme Freddie Mercuryho, speváka čo sa tu narodil a jeho stopa je tu nezmazateľná. Putujte rušnými ulicami, objavujte tajomstvá prírodného parku Jozani s mahagónovým lesom a endemickou guarézou červenou. Spoznáte i malý ostrov Prison Island s pochmúrnou históriou, ktorá je už našťastie dávno preč. Teraz predstavuje domov pre nádherné veľké korytnačky. Ponorte všetky vaše zmysly do voňavého kolotoča na plantáži korenín, ochutnajte svahilský obed, ale aj oddychujte na bielej pláži s drinkom a pohľadom na tyrkysový oceán. 


Inšpirácia: Turistický sprievodca ZanzibaromAk vás naša silvestrovská ponuka zaujala, vydajte sa objaviť svet s CK SATUR, pretože aj vďaka našim TOP sprievodcom, ktorí dokonale poznajú opísané krajiny, na svoju dobrodružnú ako i zábavnú cestu tak skoro nezabudnete.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR