Thajsko

Thajsko

Budha, slony, kvety a nekonečné úsmevy

Stiahnuť PDF

Mimoriadne obľúbená ázijská destinácia, ktorá vám dokáže ponúknuť naozaj všetko, na čo si len spomeniete. Také je Thajsko. Budha, slony, ryža, exotické pláže, džungľa, ale aj oveľa viac toho ponúka krajina, v ktorej sa rozdávajú úsmevy jedna radosť. Zároveň mystická krajina, kde nielen bohatá história, ale aj príroda a tie najkrajšie pláže na svete sú skutočnou potechou ako i odmenou.

Keďže Thajsko leží v tropickej oblasti, teploty sú tu celoročne veľmi príjemné a dosahujú aj 38 stupňov. Centrálna časť krajiny je rovinatá, ale inak je hornaté. Najvyšší vrch Doi Ithanon sa skoro výškou vyrovná nášmu Lomnickému štítu. Na rozlohe pol milióna km2 tu žije 70 miliónov obyvateľov. V mnohých publikáciách sa ešte dočítate o názve zeme Siam. Ten sa používal do roku 1939. Krajina ako taká, nikdy nebola kolonizovaná, avšak bola pod silným vplyvom Britov. Dodnes sa tu jazdí vľavo.

The Sanphet Prasat Palace

The Sanphet Prasat Palace. Zdroj: depositphotos.com

Dovolenky v Thajsku

To, čo spája Thajčanov sú tri veci, viera v Budhu, milujú svojho kráľa a sú skvelí obchodníci. Ako národ sú veľmi pracovití a starostliví. Vo svojej histórii sa naučili svoju krajinu zveľaďovať, o čom svedčia nielen historické pamiatky, ale aj v súčasnej dobe kvalitná infraštruktúra. Cestovnému ruchu sa v Thajsku veľmi darí. Neodmysliteľnou súčasťou krajiny sú budhistickí mnísi, ktorí sa pohybujú v oranžových alebo tmavofialových rúchach. Sú dohola vystrihaní a dodržiavajú vyše dvesto prísnych pravidiel rádu. Napríklad majú zákaz dotýkať sa peňazí a zlata, preto aj žijú z darov od ľudí. Skoro ráno vychádzajú do ulíc a zbierajú jedlo pre kláštor. Zvyšok svojho času venujú modlitbám a meditáciám.

O histórii Thajska môžeme povedať, že sú to dejiny juhovýchodnej Ázie a to preto, lebo sa tu stretávali rôzne etniká. Medzi poslednými boli práve Thajovia z južnej Číny. Tí sa sťahovali v 10. storočí smerom na juh, a z nich pochádza väčšina dnešných obyvateľov. Rozvoj poľnohospodárstva na tomto území nastal v období okolo 9000 rokov pred n.l. V severovýchodnej časti krajiny objavili archeológovia keramické nádoby mimoriadnej umeleckej zručnosti, ktoré sú staré viac ako 5000 rokov.

Tradične oblečená žena kmeňa Mhong

Tradične oblečená žena kmeňa Mhong. Zdroj: depositphotos.com

Niekoľko storočí pred Kristom sem začali prúdiť hinduistickí a budhistickí misionári z Indie a Srí Lanky, čím sa zrodili nové náboženské ríše. V období 6. až 11. storočia tu existovala ríša zvaná Dvárávati. Medzi najvýznamnejšie ríše patrila Sukhothaiská. Centrom bolo nádherné mesto Sukhothai v strednom Thajsku. Dôležité postavenie zaujala ríša Khmérov, z ktorej vzišlo veľa dobrých staviteľov, remeselníkov, poľnohospodárov. Tí dokázali, krajinu pozdvihnúť na vysokú nielen ekonomickú, ale aj kultúrnu úroveň. Obchodovali s Indiou, Jávou. Vymieňali koreniny, rohy nosorožcov za porcelán a rôzne predmety z lakovaného dreva. Ženy na kráľovskom dvore nosili sukne a od pásu nahor chodili nahé. Mohli študovať právo, astrológiu, jazyky. Muži zas nosili bedrové sukne. Chrámové komplexy, ktoré sa dodnes zachovali nasvedčujú aj o veľmi vysokej duchovnej úrovni.

Ďalšia významná ríša sídlila v meste Ayutthaya. Táto ríša si v dobe svojho najväčšieho rozkvetu od 16. storočia podmanila celé dnešné územie Thajska. Ayutthaya bolo rozprávkové mesto vzdialeného Orientu, ktoré si dokázalo svoju slávu užiť okolo 400 rokov. Tak ako to zvyčajne v histórii býva, po zlatom období prichádza súmrak ríše. Ten nastal po konflikte s Barmou v 18. storočí, keď bolo hlavné mesto vyplienené. Nakoniec sa Thajčania dočkali svojho hrdinu, ktorý ich vyviedol spod tlaku Barmy. Generál Chakri sa korunoval za kráľa a vytvoril novú dynastiu Chakri, ktorá vládne Thajsku dodnes. Založil nové hlavné mesto, Bangkok.

Hlava Budhy v strome

Socha Budhy v strome, Ayutthaya. Zdroj: depositphotos.com

Top lokality

Phuket

Rušný, divoký, plný zábavy ale aj krásnej prírody je najväčší ostrov v Thajsku, Phuket. Má viac ako 30 nádherných pláží. Pláž Patong, Karon, Kata a Kamala patria medzi tie najpopulárnejšie, ale sever ostrova ukrýva krásne miesta a pláže, ktoré určite stoja za návštevu. Odtiaľto môžete navštíviť filmový ostrov Koh Phi Phi alebo mystický záliv Phang Nga. Každý večer nájdete poriadne rušno na Soi Bangla v časti Patong, 500 metrov barov, reštaurácií, krajčírstiev a zábavu rôzneho druhu. Zaujímavá je 29 metrová socha Budhu, ktorá sa nachádza v budhistickom chráme Wat Lipon, 15 km severne od mesta Phuket. Asi 20 km južne od Phuketu sa nachádzajú ostrovy Racha s nádhernými plážami a bielučkým pieskom.

Loďka v phukete
Phuket. Thajsko. Foto: depositphotos.com

Ayutthaya

Bývalé hlavné mesto leží v oblasti stredného Thajska. Od 14. do 18. storočia bolo najväčším obchodným centrom, ktoré vzniká pre úrodné údolie rieky Chao Phraya. Stálo na križovatke ciest do Indie, Číny a Malajzie. Vládlo mu 33 kráľov, ktorí tu vybudovali nádherné stavby. Počas zlatého veku Ayutthaye tu stálo 1500 chrámov a 4000 sôch. Podľa historických údajov, tu žilo až 1 milión obyvateľov. Mnohí z nich boli obchodníci, ktorí obchodovali z tíkovým drevom, hodvábom, slonovinou, koreninami. Dnes je historická Ayutthaya múzeom, kde sú pozostatky nádherných stavieb. Medzi najvýznamnejšie patrí chrám Wat Phra Mahathat, ktorý vznikol na konci 14. storočia. Zaujímavá je Budhova kamenná hlava medzi koreňmi stromu.

Ayutthaya. Thajsko.Ayutthaya. Thajsko. Foto: unsplash.com

Sukhothai

Nádherný historický park, ktorý na ploche 70 km2 odhaľuje až 193 ruín. V minulosti významné hlavné mesto Thajska, ktoré bolo opevnené, chránené valmi a priekopami pri rieke Yom. Svoju slávu si udržalo 200 rokov, až do roku 1438, kedy sa moc presunula do mesta Ayutthaya. Tu sa zrodila thajská abeceda a razili sa mince. Dnes sa tu obdivujú krásne chrámy, ktoré vynikajú nezameniteľnou architektúrou.

brown concrete building near green trees during daytimeSukhotahai. Thajsko. Foto: unsplash.com

Chiang Mai

Duchovné mesto oveľa pokojnejšie než Bangkok sa radí medzi jedno z najkrajších a najzaujímavejších v Thajsku. Nájdete tu krásne chrámy, umelecké obchody, rušný trh, dosýta si ti môžete užiť masáže, alebo sa naučiť aj špeciality thajskej kuchyne. Okolie mesta je hornaté a krásne zelené.

shallow focus photo of Gautama Buddha statueChiang Mai. Thajsko. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Bangkok

Hlavné mesto Thajska, ktorému sa hovorí aj „Mesto anjelov“ alebo aj „Benátky východu“. Leží na naplavených brehoch rieky Chao Phraya. Už pri svojom zrode mal Bangkok strategický a dopravný význam. A to platí aj dnes. Jeho história sa začala písať pred vyše dvesto rokmi, čo ho radí medzi pomerne mladé mestá juhovýchodnej Ázie. Lode do mesta prichádzali z morského prístavu. Okolo rieky sa začali sústrediť všetky významné kráľovské a vládne budovy. Na oboch jej brehoch sa stavali chrámy. Dnes má kozmopolitný Bangkok viac ako 8 miliónov obyvateľov a je skutočne nabitý rušnou atmosférou, ako ulica Sampeng Lane, kde sú zlatnícke obchody, zaujímavý „Trh zlodejov“, kde kúpite snáď všetko na svete, Čínska štvrť, ktorá je labyrintom uličiek, kde sú chrámy a trhy. Predstavuje stredovek aj moderné centrum. Je tu 500 chrámov, 200 mešít a 88 kostolov. Nájdete tu viac ako 300 trhov. Akousi samozrejmosťou je všade dopravný prostriedok „tuk tuk“, a tých je vraj v Bangkoku viac ako 7500.

The Grand Palace v Bangkoku

The Grand Palace v Bangkoku. Zdroj: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Kráľovský palác, Thajsko

História

Kráľovský palác

Veľký alebo tiež nazývaný Kráľovský palác bol do roku 1946 sídlom thajskej kráľovskej rodiny. Patrí k najvýznamnejším pamiatkám Bangkoku, ale aj samotného Thajska. Nachádza sa tu mnoho pokladov. Ma rozlohu 500 x 400 metrov, bol postavený v roku 1782 za vlády kráľa Rámy I. Bol administratívnym sídlom vlády, thajského vojenského kabinetu i ministerstva zahraničia. Dnes je Kráľovský palác historickým srdcom Bangkoku, pričom je ohraničený masívnym múrom v celkovej dĺžke 1900 metrov. Areál komplexu zaujme aj najnáročnejšieho turistu. Do Kráľovského komplexu nesmiete vstúpiť v krátkych šortkách alebo s obnaženými ramenami. Muži musia mať dlhé nohavice až na zem a ženy buď dlhé nohavice alebo sukňu pod kolená. Požadovaný odev si je možné za poplatok požičať.

Wat Po, Thajsko

História

Wat Po

Wat Po je budhistický chrámový komplex v Bangkoku známy aj pod názvom Chrám ležiaceho Buddhu. Kráľ Ráma I. dal chrám prestaviť a neskôr sa stal jeho hlavným chrámom. V chráme je uschovaná časť jeho popola. Neskôr bol chrám rozšírený a renovovaný kráľom Rámom III. Chrám je domovom najväčšej zbierky buddhových sošiek v Thajsku, do zbierky patrí aj 46 metrov dlhá socha ležiaceho Buddhu. Nachádza sa tu aj škola Thajskej medicíny, ktorá je známa tým, že práve tu sa zrodila thajská masáž, ktorá sa tu dodnes vyučuje a praktikuje.

Wat Phra Kaew, Thajsko

História

Wat Phra Kaew

Chrám Smaragdového Buddhu je známy najposvätnejšou soškou Thajska – Smaragdového Buddhu, ktorá pochádza zo 14. storočia. Túto 70 centimetrovú sošku prezlieka dokoca sám kráľ. Socha má celkovo tri zdobené kostýmy. Chrám je dodnes jedným z najuctievanejších chrámov v celom Thajsku.

Wat Doi Suthep, Thajsko

HistóriaIné atrakcie

Wat Doi Suthep

Náboženské miesto thajských ľudí. Z chrámu je nádherný výhľad na Chiang Mai, od ktorého je vzdialený 15 metrov. Cesta k chrámu bola postavená v roku 1935. Návštevníci, ktorí chrám navštívia musia byť vhodne oblečení a pred vstupom sa musia vyzuť. V okolí sú pagody, sochy, zvony, múzeum a svätyne. Nachádza sa tu atrapa Smaragdového Buddhu a socha hinduistického boha Ganesha.

Sankampaeng, Thajsko

HistóriaIné atrakcie

Sankampaeng

Okres v provincií Chiang Mai v severnom Thajsku bol pomenovaný podľa San Kampaenga v roku 1923. Okres je známy hodvábnymi továrňami. Popri ceste z Chiang Mai do Sankampaeng je veľa obchodov s ručne vyrábanými tradičnými thajskými tovarmi, ako napr. dáždniky z Bo Sang.

Phitsanulok, Thajsko

HistóriaIné atrakcie

Phitsanulok

Dôležité historické mesto v severnom Thajsku, je hlavým mestom provincie Phitsanulok, ktorá sa ťahá po celej dĺžke Laotianskej hranice. Phitsanulok je jedno z najstarších miest v Thajsku, ktoré bolo objavené pred 600 rokmi. Je známe ako miesto narodenia kráľa Naresuana, ktorý oslobodil krajinu spod burmáskej okupácie v neskoršom 16. storočí. 

Chrám Chalong, Thajsko

História

Chrám Chalong

Thajsko sa považuje za zem budhistických chrámov. Jeden z nich, Wat Chalong, postavený v 19. storočí patrí k najkrajším, najväčším aj najnavštevovanejším na celom ostrove. Chrám je dodnes aktívne využívaný mníchmi a tak z času na čas môžu byť turisti svedkami rôznych budhistických obradov. Miesto je nasiaknuté spirituálnou atmosférou, ktoré občas prerušia výbuchy petárd z konštrukcie podobnej tehlovej peci. Tento rituál je formou vzdania vďaky za splnené prianie.

Stiahnuť PDF

Pláže

Súostrovie Phi Phi

Súostrovie šiestich ostrovčekov, z ktorých hlavné sú Koh Phi Phi Don a Koh Phi Phi Leh. Vysoké kopce, úžasné pláže, smaragdovo zelené more, koralové útesy a farebný podmorský život vytvára čarovnú scenériu. Preto sem každoročne prichádzajú cestovatelia z celého sveta, ktorí sa chcú nechať očariť tropickým rajom. Phi Phi ponúka všetko potrebné pre nezávislých cestovateľov, aj pre náročných klientov vyžadujúcich si dokonalý hotelový servis.

Súostrovie Phi Phi, Thajsko

Koh Samui

Obľúbený thajský ostrov s nádhernými bielymi pieskovými plážami. Nájdete tu rušnú pláž Chaweng, či pláž Lamai s pokojnejšou atmosférou, alebo skutočný tropický raj Maenam. Za krásami podmorského sveta a nádhernej exotiky si zájdite na Ko Tao a Ko Nang Yuan alebo za dobrodružným šnorchlovaním Ang Thong a ku tomu spoznajte nádherné exotické okolie na rýchlej lodi. Na ostrove nájdete veľa skvelých reštaurácií, obchodov, trhov, ktoré ožívajú hlavne večer.

Pláž Lamai, Koh SamuiPláž Lamai na ostrove Koh Samui. Zdroj: pixabay.com

Koh Phangan

Ostrov, ktorý leží len 12 km od ostrova Koh Samui sa na prvý pohľad javí ako nádherná zelená džungľa s dlhými bielymi pieskovými plážami a kopcovitým terénom. Okrem toho aj podmorský svet je tu neskutočne nádherný. Ostrov preslávili aj nočné párty. Spoznávať môžete pláže ako Haad Yao, Haad Rin, Chaloklum, či Mae Haad a mnoho iných.

Pláž na ostrove Koh PhanganPláž na ostrove Koh Phangan. Thajsko. Foto: unsplash.com

Krabi

Provincia Krabi, ktorá leží 800 km južne od Bangkoku láka na nádherné pláže, prírodu a národné parky. Záliv Ao Nang ponúka krásne pláže a mnoho ostrovčekov. Nájdete tu dostatok hotelov a reštaurácií.

Pláž Ao Nang. ThajskoPláž Ao Nang. Thajsko. Foto: unsplash.com

Koh Mook

Ostrov Koh Mook je známy aj ako Perlový ostrov, ktorý leží južne od mesta Phuket. Rozlohovo malý ostrov vyniká krásnymi pokojnými plážami. V západnej časti ostrova, na pláži Farang zažijete rozprávkový západ slnka. Loďou si zájdite ku Smaragdovej jaskyni, ktorá patrí medzi thajské prírodné divy.

Smaragdová jaskyňa na ostrove Koh MookSmaragdová jaskyňa na ostrove Koh Mook. Zdroj: flickr.com

Koh Phayam

Jeden z najkrajších thajských ostrovov, ktorý ešte nie je toľko objavený turistami. Ostrov tropického charakteru má krásne biele pieskové pláže, priezračné more, džungľu a koralový podmorský útes.

Koh PhayamZdroj: flickr.com

Koh Lanta

Ostrov Koh Lanta leží v provincii Krabi v južnej časti krajiny. Okrem úžasných bielych pláží je tu krásny podmorský život, hlavne ak ste milovníci potápania. To, čo robí ostrov takým úžasným je našťastie malá výstavba, preto si tu môžete užiť nerušenú dovolenku. Nedotknutá príroda a tradičná kultúra robí z ostrova skutočný klenot.

Ostrov Koh LantaZdroj: pixabay.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Sea Life Bangkok Ocean World

Nenechajte si s deťmi ujsť najväčšie akvárium v juhovýchodnej Ázii. Nachádza sa tu 400 rôznych druhov živočíchov a k videniu je viac ako 30 000 rýb. Prechádzať môžete akrylovým tunelom, zajazdiť si na lodi s preskleným dnom, preniesť sa do sveta 4D kina, nakŕmiť sympatických tučniakov, a tí odvážnejší si môžu zaplávať so žralokmi.

Safari World

V Bangkoku sa môžete v Safari World stretnúť s levmi, žirafami, pštrosmi. Nachádza sa tu aj Marine Park so zaujímavým predstavením morských živočíchov. Hollywoodske kovbojské predstavenie vás zas zavedie na ďaleký americký západ. A v horúcich dňoch sa tu môžete osviežiť jazdou na vodnom toku.

Krokodília farma

Samut Prakan je najväčšia krokodíla farma na svete, ktorá sa nachádza v blízkosti Bangkoku. Zároveň bola aj prvá v Thajsku. Žije tu viac ako 60 000 krokodílov. Každý deň bývajú aj rôzne krokodílie predstavenia. Vyskúšať tu môžete aj kŕmenie. Nachádza sa tu aj zaujímavé Múzeum dinosaurov. Okrem týchto štvornohých predátorov sú na farme aj iné zvieratá, ako tigre, korytnačky, vtáctvo, šimpanzy, ťavy, pytóny, hrochy.

Vodný park Splash Jungle Phuket

Tento zábavný vodný park sa nachádza v časti Mai Khao Beach v blízkosti letiska Phuket. Park ponúka rôzne tobogany, 335 metrovú lenivú rieku, kaviareň Coconut Café, kde si môžete objednať hotdog, či thajské jedlo. Otvorený je od 10 do 18 hod.

Svätyne pre slony

Elephant jungle sanctuary alebo svätyne pre slony, ktoré vznikli pre ochranu slonov, môžete navštíviť na rôznych miestach, a to v Chiang Mai, Phukete, Pattayi a na Koh Samui. Tu máte možnosť sa zoznámiť so životom slonov v ich prostredí, kde s nimi môžete stráviť pol dňa, celý deň alebo aj noc.

Slony

Chiang Mai. Zdroj: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Do krajiny úsmevov sa okrem prírody, pláží, histórie často cestuje aj za pestrou thajskou kuchyňou. Kdekoľvek sa v Thajsku ocitnete, všade sú stánky s jedlom, s ovocím, plno reštaurácií, bohatú ponuka potravín nájdete aj lokálnych trhoch, že niekedy ani neviete, čo to tam vlastne je. V Thajsku ale zistíte, že život obyvateľov sa točí okolo jedla. Kokosy, ananásy, mangá, melóny, papáje, banány alebo aj páchnuci durian tu chutia lahodne a sladko. Typické thajské polievky sú ochutené koreninami, podávajú sa so zeleninou, mäsom, krevetami, alebo kokosovým mliekom. Najznámejšie sú Tom Yum alebo Tom Kha Gai. Veľmi obľúbené je jedlo Pad Thai, ktoré tvoria rezance s krevetami alebo kuracím mäsom, vajíčkom a arašidmi. Pre milovníkov rýb a morských potvoriek sú tu nekonečné možnosti. A pre odvážlivcov aj hmyz a rôzne iné pochúťky.

Pad Thai s krevetami
Obľúbené Pad Thai s krevetami. Zdroj: flickr.com
 

Kao Gun Jin

Veľmi obľúbené jedlo v Thajsku je Gun Jin, ktoré sa vyslovuje aj ako Pun Jin. Pripravuje sa z uvarenej ryže zmiešaním okoreneného bravčového mäsa do malých guliek. Mäsové ryžové guľky sa zabalia do banánových listov a dajú sa variť. Servírujú sa s opraženým cesnakom, koriandrom, sušenými čili a chrumkavou bravčovou kožou.

Krabong

Tradičné jedlo zo severu krajiny, ktoré sa pripravuje narezaním na plátky papáje alebo tekvice. Zmieša sa ryžová múka, kokosové mlieko, strúhaný kokos a na záver karí pasta. Vo vytvorenej a ochutenej omáčke sa obalia pripravené plátky papáje alebo tekvice, ktoré sa vyprážajú.

Sai Mieng

Sladkokyslé jedlo z kokosu, arašidov, cesnaku, palmového cukru a rybej omáčky, ktoré sa vypráža, aby bolo chrumkvé.

Yum Kao Griab

Lokálny štipľavý šalát pripravený zo sezamových suchárov, s čili džemom, omáčkou z kreviet, mrkvou a zelenou fazuľou.

Ja Sam

Dlhé rezance so zelenou papájou, sušenými krevetami, rybacou omáčkou, tamarindovým džúsom, s opečenou cibuľou, cesnakom, sušeným čili a chrumkavou bravčovou kožou. 

Seng Pe

Tradičná sladká pochúťka z lepkavej ryže so šťavou z cukrovej trstiny s kokosovým mliekom, ktoré sa na povrchu skaramelizuje. Vynikajúce chutí aj s čerstvým mangom.

Ha La Wa

Sladký dezert pripravený z ryžovej múky, cukru, kokosového mlieka a sága.

Stiahnuť PDF

Zábava

Plávajúci trh v Bangkoku

Celkom netradičný trh priamo na Damnoen Saduak Canal je skutočnou turistickou atrakciou ako aj fotografickým zážitkom. Tu si dokážete predstaviť, ako sa v minulosti na rieke obchodovalo. A je určite aj fascinujúce si nakúpiť rôzne suveníry, či potraviny a nápoje priamo z lode. Okrem nákupov si tu užijete aj zaujímavé pohľady z rieky po okolí.

Plávajúci trh v Thajsku
Plávajúci trh. Zdroj: depositphotos.com
 

San Kamphaeng

San Kamphaeng leží 35 km severne od mesta Chiang Mai. Miesto je známe pre horúce pramene a často ho na rekreáciu navštevujú tí, ktorí vyhľadávajú najmä relax. Vyskúšať tu môžete minerálne pramene a preskúmať okolie.

Loy Kratong Sai

Festival tisícich plávajúcich lampiónov sa v Thajsku uskutočňuje každý november. Je to najobľúbenejší a najromantickejší sviatok. Ak sa vám podarí prísť do Thajska počas festivalu, kúpte si „Kratong Sai“, misku, ktorá je vyrobená z kokosového orecha, kde sa vloží sviečka a večer počas osláv ju pustite na vodu. Tým, že od vás odpláva, zároveň odpláva aj to staré a zlé. Vodná hladina v žiari sviečok pôsobí nadpozemsky nádherne. Želať si môžete čo len chcete a potom už len stačí veriť, že sa to splní.

Trh v Chinag Mai

Večerný trh v meste Chiang Mai je ozajstným thajským zážitkom. Tu okrem obchodíkov, nájdete vynikajúce pravé thajské špeciality a chutné nápoje. Zažijete masáž priamo na ulici alebo sa pokocháte tými najkrajšími miestnymi „kráskami“.

Vodné športy na ostrove Phuket

Tu si prídu na svoje milovníci vodných športov. Obľúbené je vodné lyžovanie, kajaky, kite surfing. Od novembra do apríla sa tu fantasticky šnorchluje, kým od mája do októbra sú väčšie vlny vhodné pre surfistov.

Šnorchlujúci ľudia

Od novembra do apríla sa na Phukete fantasticky šnorchluje. Zdroj: pixabay.com

Rafting

Nádherná provincia Tak severne od Bangkoku je domovom rozmanitej prírody, ktorú môžete spoznávať na rafte až ku vodopádu Ti Lor Lay, ktorý padá do rieky Mae Klong. Najlepší čas je od novembra do februára. Spoznávať tu môžete národné parky Mae Moei, Khun Pa Wor, alebo Doi Tu Lay.

Rušná Pattaya

Asi 150 km smerom na juh od Bangkoku leží rušné prímorské letovisko Pattaya, ktoré je plné vysvietených barov, reštaurácií, tanečných klubov. Pattaya je vhodná pre milovníkov, zábavy, ruchu a živej hudby.

Nočný život v Bangkoku

Bangkok ponúka rozsiahlu možnosť zábavy, ktorá začína nočnými klubmi, krčmičkami, barmi, kinami a reštauráciami (mnohé z nich sú záhradné reštaurácie), pokračuje masážnymi kabínkami, krytými bazénmi a končí koktailovými salónikmi. Divadelné predstavenia vychádzajú z tradičného náboženstva. Diskotéky na ihrisku môžete zažiť v Thajskom kultúrnom centre. Nočný život v krajine je dotváraný tradičnými miestnymi tancami. Thajsko je známe svojím špecifickým charakterom nočného života. Povestné celonočné party pokračujú i v ranných hodinách.

Jazda v „tuk-tuk“

Tento nezabudnuteľný dopravný prostriedok jednoducho ku Thajsku patrí a jazdiť ním v rušnom Bangkoku je ozajstné dobrodružstvo. Váš šofér vás prevedie tými najfascinujúcejšími ulicami a ukáže všetko možné i nemožné.

Tuk tuky
Tuk tuk Taxi v hlavnom meste Bangkok. Zdroj: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Thajské kráľovstvo, hlava štátu - kráľ Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun (Rama X.)

Rozloha a populácia: Rozloha: 513 120 km2. Počet obyvateľov: 69 miliónov (odhad 2020). Thajsko susedí s Mjanmarskom, Laosom, Kambodžou a Malajziou.

Jazyky: Thajčina

Náboženstvo: 94,6 % budhisti, 4,3 % moslimovia, 1,0 % kresťania, 0,1 % ostatné

Vakcinácia: ZÚ odporúča očkovanie proti hepatitíde A a B, tetanu a užívanie antimalarík (ak cestovateľ cestuje do pohraničných oblastí na juhu a severe krajiny). Kvalita zdravotníckych služieb je dobrá, vysokú úroveň majú súkromné zdravotnícke zariadenia. Za lekárske služby sa platí, bezplatné služby neexistujú. Turistom sa preto odporúča nechať sa pred cestou do Thajska poistiť.

Elektrický prúd: V Thajsku je striedavý elektrický prúd 220V/50Hz, takže s prinesenými spotrebičmi problém mať nebudete. Zásuvky sú amerického typu s plochými kolíkmi. Je potrebné použiť adaptér. Adaptéry je možné bezproblémovo kúpiť i na Slovensku. Odporúčame nákup vopred.

Mena: thajský baht

Kurz: 1€ = 36.361THB

Časový posun: +5h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Thajsko je krajinou s relatívne priaznivým a príjemným podnebím. Thajské podnebie je tropické, je známe svojimi vysokými teplotami a tiež vlhkosťou. Najväčší vplyv na podnebie majú takzvané monzúny, čo sú vetry, ktoré menia smer so zmenou ročného obdobia. V lete prinášajú vlhký vzduch z oceánu na pevninu, a v zime suchý vzduch z pevniny do mora. Striedajú sa tu tri ročné obdobia: obdobie tepla, obdobie zimy a obdobie dažďov.

1) monzúnové obdobie – sezóna dažďov:

Od mája do októbra trvá monzúnové prúdenie, v ktorom sa priemerná teplota pohybuje okolo 32 °C. V tomto období je nielen horúco, ale aj poriadne vlhko. Letné monzúny prinášajú vlahu z okolitých morí. Priemerne v tomto období spadne až 1500 mm zrážok. Mesačne je to od 150 mm v máji do 350 mm v septembri. September je najvlhší mesiac roka. V októbri spadne približne o 100 mm zrážok menej (250 mm).

More je v období dažďov teplé 26-29 C. Noci sú teplé a dusné s teplotou okolo 24-25 °C. Cez deň sa popoludní teplota vyšplhá na 31-34 ° C. Slnko svieti 5-7 hodín denne.

Na začiatku monzúnovej sezóny - v máji, treba rátať približne s 9. dňami, v ktorých bude pršať.

V júni, júli auguste je to asi 10-13 dní v mesiaci. Najviac zamračených a upršaných dní je v septembri - až 15. V tomto mesiaci býva aj hlavné mesto Bangkok v niektorých štvrtiach dokonca zaplavené.

V októbri začína opäť prevládať na oblohe slnko; napriek tomu sa počas mesiaca vyskytne približne 9 dní v ktorých prší - v priemere do 250 mm.

V období monzúnových dažďov sa môže turista z Európy boriť so svojimi zdravotnými problémami - najmä ak sú to srdcovo-cievne choroby, ochorenie krvného obehu. Je tu totiž vysoká vlhkosť v ovzduší, ktorá spolu s vysokými teplotami nepríjemne zaťažuje ľudský organizmus. Kto sa chce teda vyhnúť týmto nepríjemným pocitom z horúčavy a vlhka - ten sa vyberie na dovolenku do Thajska v novembri, decembri, januári, februári až marci. V novembri sa v Thajsku začína hlavná turistická sezóna a vládne.

2) suché, relatívne "chladné" obdobie:

Pre nás je však príjemné, pretože sa v ňom vyhneme extrémnym horúčavám. V tomto období chýbajú monzúnové dažde, pretože ich hlavná sezóna sa začína až v máji a končí približne v októbri. V hlavnej turistickej sezóne - teda od novembra do apríla - sa len z času na čas vyskytne krátka búrka. V tejto najslnečnejšej časti roka svieti slnko priemerne 8-9 hodín denne. Ranné minimálne teploty sa pohybujú okolo 20 °C a popoludní sa ortuť teplomera šplhá k 26-30 °C. Vlhkosť vzduchu je oproti letným mesiacom o čosi nižšia. Napriek tomu, pri teplotách ktoré tam sú, pôsobí na našinca dosť zaťažujúco. Najmä poobede a pri búrkach. More je teplé 26-27 °C.

V novembri sa môžu vyskytnúť v priemere 4 dni, v ktorých osviežujúco spŕchne. Od decembra do marca sú to mesačne v priemere len 1-3 dni, ktoré by nám prípadne mohli "pokaziť" dovolenku s dažďom.

3) horúce, tropické suché obdobie:

Začína sa v marci a trvá približne do mája. Vrcholí príchodom monzúnov. V tomto období je veľmi horúco. Pred príchodom monzúnov sa teploty šplhajú na 35 až 40 °C, začiatkom mája sem-tam zaprší. Pravý monzún prichádza v polovici júna. Noci sú tam teplé. Do rána "klesajú" teploty na 24-26 °C. V marci a apríli sa vyskytnú asi 3 dni v mesiaci, kedy zaprší. V máji je to už 9 dní a v tomto mesiaci už priemerne spadne do 200 mm zrážok. More má 28-29 °C. Slnko v tomto období svieti priemerne 8-9 hodín.

Kto sa teda chystá do Thajska, tak ideálny čas na jeho návštevu je od novembra do apríla. Vzhľadom k vysokým teplotám a veľkej vlhkosti, by mali byť opatrní najmä ľudia, ktorí majú srdcovo cievne problémy.

Dávajte si pozor na výkyvy teplôt, obzvlášť pokiaľ cestujete do vyššie položených oblastí. Teploty tu môžu klesnúť až pod 10 stupňov Celzia. V čím väčšej nadmorskej výške sa nachádzate, tým je počasie chladnejšie a rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami väčšie. Čím ďalej od morského pobrežia, tým sú teploty v Thajsku vyššie. Na pobreží je klíma vždy miernejšia vďaka stále prítomnému vánku.

Pokiaľ práve prší, nezľaknite sa a vydajte sa na výlet napríklad do Bangkoku, navštívte preslávené chrámy alebo jeden zo svetovo známych národných parkov.

Letisko a dĺžka letu

V Bangkoku sú dve letiská. Hlavným medzinárodným letiskom je Bangkok Suvarnabhumi (BKK). Druhé letisko v Bangkoku je Don Mueang (DMK) a slúži prevažne k presunu s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami. Ďalšie letiská sú: medzinárodné letisko Phuket (HKT), letisko Krabi (KBV), medzinárodné letisko Koh Samui (USM), letisko  v severnej časti krajiny Chiang Mai (CNX).Dĺžka letu pri priamom lete z Viedne je cca 10 hodín, je to najrýchlejší a najkratší let. V prípade prestupov sa dá využiť kvalitné letecké spojenie cez prestupy v Katare alebo v Emirátoch.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Thajsku, YWCA Building, 9-th Floor, South Sathorn Road 25, Bangkok 10 120, Thajsko

Tel: +66 26773445
Mobil: +66 816174611 (pohotovostná služba)
Email: emb.bangkok@mzv.sk

Prvá pomoc:

Polícia: 191, 123

Požiarnici: 199

Imigračné oddelenie: 02/2873101-10

Nemocnica: Nursing Home Hospital Bangkok : 02/6320540

Pohotovosť: 02/6321098

Ambulancia: 02/2522171-5

 

Víza a doklady

Držitelia slovenských cestovných pasov, ktorí do Thajska cestujú za turistickým účelom, nepotrebujú na pobyt do 30 dní vízum (platné od 11.08.2011).

V prípade, že držiteľ slovenského pasu má v úmysle zotrvať po dobu dlhšiu ako 30 dní, musí požiadať o vízum vopred na Honorárnom konzuláte Thajska v Bratislave, na Veľvyslanectve Thajska vo Viedni, resp. na ostatných zastupiteľských úradoch Thajska vo svete. Podmienkou je platnosť cestovného pasu najmenej 6 mesiacov po skončení plánovaného pobytu.

Pre vstup do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas. Občania Slovenskej republiky v prípade turistických a obchodných ciest do Thajského kráľovstva na dobu najviac 30 dní sú od 11.08.2011 oslobodení od vízovej povinnosti. Thajské imigračné úrady pri vstupe cez pozemné hraničné prechody, ako aj pri vstupe lodnou dopravou udeľujú pre občanov SR 15 dňový pobyt, ktorý sa dá za príplatok predĺžiť. ZÚ Bangkok odporúča zvážiť využitie leteckej dopravy pri vstupe do Thajska, pri ktorom thajské imigračné úrady udeľujú pre slovenských občanov 30 dňový pobyt.

Podmienky vstupu na územie Thajska:

 • Pobyt osoby pri jednom vstupe nepresiahne 30 dní.
 • Pobyt osoby vstupujúcej do Thajska cez pozemné hranice t.j. mimo-vzdušným priestorom zo susediacich krajín Kambodža, Laos, Mjanmarsko, Malajzia nesmie presiahnuť 15 dní.
 • Pri opakovaných vstupoch do krajiny Thajského kráľovstva celková doba pobytov nepresiahne 90 dní za obdobie 6 mesiacov od prvého vstupu do Thajského kráľovstva.
 • Osoba sa musí na obdobie svojho pobytu preukázať dostatočným množstvom finančných prostriedkov (10 000 Bahtov na osobu alebo 20 000 Bahtov na rodinu v hotovosti).
 • Osoba musí byť držiteľom platného cestovného pasu (platný minimálne 6 mesiacov od dátumu návratu z Thajska).

Colné predpisy

Do TK možno bezcolne dovážať veci osobnej potreby neobchodného charakteru a primeraného množstva (napr. 1 l alkoholu, 200 ks cigariet, fotoaparát a 5 ks filmov). Zakázaný je dovoz a vývoz narkotík, výbušnín, porno časopisov, sošiek Budhu a starožitností. Dovoz strelných zbraní, rastlín, zvierat, vodných živočíchov podlieha predchádzajúcemu písomnému povoleniu príslušných úradov.

Doprava

Pri cestovaní po krajine nie sú žiadne obmedzenia, výnimkou je označovanie ciest, ktoré je mimo Bangkoku v thajskom jazyku, čo spôsobuje väčšine cudzincom problémy pri orientácii. Označenie ciest je vôbec na dosť nízkej úrovni, s výnimkou hlavných cestných ťahov z Bangkoku k moru a na sever krajiny.

V hlavnom meste je možné použiť MHD, ktorá má viacero „úrovní„, od prepravy na ložnej ploche nákladného vozidla cez neklimatizované autobusy, klimatizované autobusy až po člny, ktoré prepravujú pasažierov po rieke Chao Phraya River a jej kanáloch (pozn. voda v nich je strašne špinavá a zapácha). Taktiež tu existujú motocyklové taxíky, čo je po ceste najrýchlejší, ale zároveň najnebezpečnejší spôsob prepravy. Od r. 1999 sú v prevádzke dve linky, nadúrovňovej vlakovej prepravy, ktorá poskytuje veľmi pohodlný a rýchly presun. Vozne vlaku sú klimatizované a aj cena cestovného je primeraná. V júli 2004 začala premávka prvej trasy metra, ktorá je taktiež veľkým prínosom pre mestskú hromadnú dopravu v Bangkoku.

Pri cestovaní po krajine je možné využiť viaceré dopravné prostriedky, existujú spojenia autobusovými linkami, vlakové a letecké spojenia. Preprava medzi letiskom a vlastným mestom je možná takisto viacerými spôsobmi:

 • „taxi-meter„ – taxíky vybavené taxametrami, označené na strechách výraznými označeniami
 • letiskové taxíky, „Airport Taxi„
 • „Airport Buses„ – autobusové spojenie medzi letiskom a mestom po stanovenej trase, cena 100,- THB za osobu

Prepravu tiež zabezpečujú jednotlivé hotely svojim zákazníkom hotelovými limuzínami. Cena prepravy medzi letiskom a mestom sa pohybuje v závislosti od použitého dopravného prostriedku medzi 100,- až 700,- THB.

Sviatky

Počas celého roka sa konajú v Thajsku početné oslavy a festivaly. Medzi najznámejšie patria: Songkran, ktorý oslavuje príchod nového roku v Thajsku (v apríli); Visaka Puja - oslavuje Budhistické sväté dni v marci a Loi Krathong (november), ktoré sa konajú po celej krajine. Iné festivaly a oslavy majú lokálny charakter.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR