Lago di Garda

Lago di Garda

Modrozelený svet alpských jazier v Taliansku

Stiahnuť PDF

Alpské jazerá na území Talianska sú zosobnením nekonečnej nádhery. Tvorí ich modrá vodná hladina, zelené ohňostroje stredomorskej flóry, alpské štíty a pestré dedinky dokonale učupené pri brehoch. Jazero Garda, Como či Maggiore patria medzi tri najväčšie, ale tým to nekončí, pretože v talianskej časti južného predhoria Álp sa rozlievajú krajinou ďalšie i keď menšie jazerá. 

Limone Sul Garda, Taliansko
Krása alpských jazier v Taliansku aj vďaka stredomorskej klíme. Foto: unsplash.com

 

Dovolenky pri Alpských jazerách

 

Lombardsko je geograficky a kulinársky rozmanitý vnútrozemský región v severnom Taliansku. Na severe hraničí so Švajčiarskom, s regiónmi Benátsko a Trentiono Alto-Adige na východe, na juhu s Emilia Romagna a na západe s Piemontom. Geograficky sa veľkolepá lombardská krajina skladá z troch zón: hornatej alpskej a predalpskej zóny v severnom teritóriu neďaleko Švajčiarska; smerom na juh sa alpské úpätie mierne zvlňuje až do južnej zóny, kde sa úrodné pláne stretávajú s riekou Pád.

Alpské jazerá, Lombardsko, TalianskoJazerná oblasť Talianska. Foto: unsplash.com

Historicky bola táto centrálna oblasť údolia rieky Pád centrom obchodu medzi stredomorskými a alpskými krajinami. Ku tomuto regiónu patria známe talianske jazerá, vrátane jazera Garda, Como a jazera Maggiore. Navyše, mesto Milano, svetovo preslávené ako centrum umenia, módy, financií a ďalších, je hlavným mestom regiónu.

Lombardsko, TalianskoÚrodné Lombardsko a krásy jazier. Foto: unsplash.com

Alpské jazerá aj napriek tomu, že sú ľadovcového pôvodu, v ich okolí vyniká stredomorská vegetácia. Jej prítomnosť podmieňuje mierne podnebie. Južná časť Álp leží v oblasti stredomorskej klímy, ale v Pádskej nížine môže aj mrznúť. V severnej časti sú potom teploty pod nulou. Jazero Garda, Como, Maggiore a Iseo ležia pod úrovňou morskej hladiny. Pri jazerách sa ľudia usídľovali už v období praveku. Stavali si stavby na koloch. Tie najstaršie sú staré 8000 rokov. Pôda tu bola úrodná, čo zvyšovalo potenciál na život. Zdrojom obživy bol rybolov a pestovanie plodín. V období staroveku okolie jazier ovládli Galovia. Pred viac ako dvetisíc rokmi sa rozširoval vplyv Rimanov. A dokonca začína obdobie akéhosi prvého turizmu, keďže sem začali chodiť bohatí Rimania za oddychom. Začali tak budovať vily so záhradami. Po Rimanoch sem prichádzajú Longobardi, po ktorých ostal názov regiónu Lombardsko. Za ich vlády nastal rozmach v poľnohospodárstve.

Jazero Como, TalianskoJazero Como. Foto: unsplash.com

Keďže Taliansko ovládla renesancia, dotkala sa aj oblasti jazier a vtedy tu vznikli nádherné stavby a ešte krajšie záhrady. Od 19. storočia začína novodobý cestový ruch prekvitať. Postavené boli hotely, ktoré sú lákadlom i dnes.

Jazero Como, Taliansko
Jazero Como, stredmorská zeleň, modrá voda a biele štíty. Foto: unspalsh.com

Názov Maggiore značí „väčší“, čím sa myslí väčší než ostatné susedné, ktoré sú menšie, ako napríklad jazero Mergozzo, ale tiež vzbudzujú obdiv. Medzi východným brehom Maggiore a mestom Varese sú tri jazerá a to, Varese o rozlohe 14 km2, Lago di Monate a Lago di Comabbio. Sú rajom pre vodné vtáctvo a vodné rastliny. Vedci tu objavili tri staroveké stavby na koloch, ktoré sú dnes aj na zozname UNESCO. Spoznať sa dajú cez múzeum na malom ostrove Isolino Virginia na jazere Varese.

Jazero Varese, TalianskoJazero Varese. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Lago di Garda

Najväčšie z ľadovcových jazier, Lago di Garda, je ohraničené alpskými vrcholmi na severe a rovnými pláňami na juhu. Záhrady, ovocné sady a lesy poskytujú návštevníkom dokonalé prostredie na oddych a relax. V spodnej časti jazera sa rozprestiera dedina Sirmione s horúcimi prameňmi, malým hradom a „Grotte di Catullo“, najväčšou zbierkou rímskych ruín v severnom Taliansku. Na severnom brehu leží Riva del Garda, odkiaľ sa turisti môžu vydať za športovými aktivitami – windsurfingom, kitesurfingom, plachtením, splavovaním na kanoe alebo jazdou na kajaku. Medzi najkrajšie miesta v okolí jazera Garda patrí aj vodopád Varone s výškou takmer 100 metrov.

Lago di Garda, TalianskoLago di Garda. Foto: unsplash.com

Lazise je čarovné mestečko pri jazere Garda. Hrad Lazise je prvé, čo zaujme pohľad. Mesto je obklopené starými hradbami zo 14. storočia. V samom centre mesta sa nachádza námestie Vittoria Emanuela s radnicou, farský kostol Zenone e Martino z 12. storočia, ale súčasná stavba je prestavaná v neoklasicistickom štýle koncom 18. storočia. Autorom projektu je veronský architekt Luigi Trezza. Šachovnicová dlažba námestia končí prístaviskom, vždy preplneným rybárskymi člnmi. 

Lazise, TalianskoPrístav Lazise. Foto: unsplash.com

Peschiera je jedným z hlavných miest jazera Garda, ktoré malo vždy veľký strategický význam. Nachádza sa pri ústí rieky Mincio, na ceste, ktorá od staroveku prechádza severným Talianskom z východu na západ a ktorá sa dnes stala diaľnicou A4 Miláno – Benátky. Historické centrum Peschiery bolo formované vojenskými potrebami a premenilo ho na impozantnú a malebnú pevnosť. Centrum mesta tvorí námestie Savoia so starou väznicou a kostol San Martino. 

Peschiera, TalianskoPeschiera. Foto: unsplash.com

Mestečku Malcesine dominuje pevnosť. V lete sa nádvorie hradu často využíva na jazzové koncerty. Výstupom na hrad, najvyššiu vežu hradu, môžete obdivovať jeden z najkrajších výhľadov na jazero. Mesto Malcesine sa v točí okolo hradu v spleti uličiek podobných labyrintu. Malcesine je dôležitým turistickým centrom a v uliciach je množstvo barov, reštaurácií a obchodov.

houses near body of waterMesto Malcesine. Foto: unsplash.com

Názov mesta Torri del Benaco je odvodený od početných strážnych veží a obranných stavieb, ktoré tu boli postavené od raného stredoveku, a ktoré dodnes charakterizujú vzhľad Torri, ako sa tejto oblasti bežne hovorí. Mestu dominuje hrad z roku 1383, ktorý postavil Antonio della Scala. V roku 1760 bola časť hradieb zbúraná, aby sa postavila nová časť, ktorá dodnes charakterizuje celkový vzhľad. Okrem hradu je možné zvonka vidieť aj sídlo rady Gardesana. Krásny palác z 15. storočia bol zrekonštruovaný a prerobený na hotel. Ďalej je tu kostol Najsvätejšej Trojice z 15. storočia zdobený freskami.

Torri del Benaco, jazero Garda, TalianskoTorri del Benaco. Foto: unsplash.com

História Bardolina ležiaceho pri jazere Garda je pomerne pestrá. V rímskych časoch sa stalo strediskom oddychu pre obyvateľov Verony, ktorí tam mali postavené vily. V stredoveku bolo vždy veľmi spojené s Veronou. Od polovice 14. storočia mala rodina Scala viac ako storočie pod kontrolou celý východný breh jazera Garda. V Bardolino postavili pevnosť a posilnili mestské hradby. Niektoré veže a fragmenty opevnenia sú stále viditeľné v centre a v starom prístave. Na konci 18. storočia Bardolino prešlo pod Rakúsko a napokon v roku 1866 pod Talianske kráľovstvo. S druhým povojnovým obdobím, ako všetky mestá pri jazere, sa Bardolino zmenilo z rybárskej a poľnohospodárskej dedinky na bohatú turistickú destináciu.

BardolinoBardolino. Foto: unsplash.com

Punta San Vigilio je malá dedinka s renesančnou vilou a malým súkromným prístavom, ktorá sa nachádza na cípe malého výbežku na východnom brehu jazera Garda. Winston Churchill sa po vojne stiahol do súkromného života a trávil tu dlhé obdobia odpočinku maľovaním na brehu jazera. Samotnú vilu navštívilo mnoho známych ľudí, od Alexandra Fleminga po Vivien Leigh, nehovoriac o neustálej prítomnosti anglickej kráľovskej rodiny. Za týmto útesom, ktorý vyčnieva do jazera, sa nachádza hora Luppia, známa svojimi prehistorickými „skalnými rytinami“ predstavujúcich mužov, zbrane, zvieratá a rôzne symboly.

white and brown boat on water near mountain during daytimePrístav pri jazere Garda. Foto: unsplash.com

V mestečku Valeggiu, neďaleko od jazera Garda sa nachádza Parco Sigurtà, jeden z najkrajších parkov v Taliansku. Jeho história siaha až do začiatku 15. storočia. Veľká časť poľnohospodárskej pôdy prešla na benátskeho šľachtica Gerolama Nicolò Contariniho. V centre svojho majetku si postavil vilu, ako to bolo vtedy módou medzi benátskou šľachtou, a časť pozemku využívala na záhradu. Usadlosť a vila niekoľkokrát zmenili majiteľa a neustále sa rozrastali a rozširovali. Park má veľkosť 22 hektárov. V 19. storočí sa premenila na romantickú anglickú záhradu s lotosovými a leknovými jazierkami, romantickými hájmi, umelými jaskyňami a ozdobnými stavbami. Dnes je záhrada Sigurtà otvorená pre verejnosť a možno ju navštíviť. V závislosti od ročného obdobia si môžete vychutnať veľkolepé kvety tulipánov, kosatcov, ruží či hortenzií-
 
blue door near plantsPark Sigurtà. Foto: unsplash.com
 

Lago Maggiore

Lago Maggiore, jazero, ktoré sa nachádza na južnej strane Álp, je druhé najväčšie jazero v Taliansku a zároveň najväčšie v južnom Švajčiarsku. Jazero a jeho pobrežie sú rozdelené medzi talianske regióny Piedmont a Lombardia a švajčiarsky kantón Ticino. Vďaka miernemu podnebiu je v okolí jazera príjemne v každom ročnom období. Jazero Lago Maggiore môžete poznať aj z románu známeho spisovateľa Ernesta Hemingwaya, Zbohom zbraniam.

Lago Maggiore, TalianskoLago Maggiore. Foto: unsplash.com

Lago Maggiore nazývali Rimania Lacus Verbanus. Jeho rozloha je 212 km2, pričom Taliansku patrí 170 km2 a ostatná časť Švajčiarsku. V severnej časti má jazero zelenú farbu a na juhu modrú. Jazero patrí dvom talianskym regiónom, Piemontu a Lombardsku na východe, kde je mesto Luino, známe pre textilný priemysel pred sto rokmi. Západná strana jazera je hustejšie osídlená a turisticky atraktívnejšia. Najväčším mestom je Verbania s pekným starým centrom a pobrežnou promenádou. Nachádza sa tu jedna z najväčších botanických záhrad v Európe, ktorú založil škótsky kapitán Neil McEacharn, milovník botaniky. Ten v roku 1930 kúpil vilu a dal jej názov Taranto a vytvoril tu úchvatnú záhradu, kde rastie viac ako dvadsaťtisíc druhov rastlín.

Botanická záhrada vo vile Taranto, TalianskoVila Taranto. Foto: unspalsh.com

Lago di Como

Lago di Como je v Taliansku známe aj ako Lario. Toto jazero ľadovcového pôvodu sa nachádza v talianskej Lombardii. Svojou rozlohou 146 km2 patrí medzi prvé tri najväčšie jazerá v Taliansku. V nadmorskej výške viac ako 400 metrov je to jedno z najhlbších jazier v Európe a dno jazera je viac ako 200 metrov pod hladinou mora. Jazero Como bolo populárnym útočiskom bohatých ľudí už za čias Rímskej ríše a odvtedy sa stalo veľmi obľúbenou turistickou atrakciou s množstvom umeleckých a kultúrnych klenotov. Toto jazero je príkladom obrovskej sily riečnej erózie. Do jazera privádzajú vodu rieka Mera a Adda. Podložie mesta Como priebežne klesá už niekoľko storočí. Jeho krásu dotvára tyrkysová farba vody a vysoké štíty.

Lago di Como, TalianskoLago di Como. Foto: unsplash.com

Bellagio ležiace pri jazere Como láka úzkymi uličkami na svahu nad vodou a tiež jednou z najkrajších záhrad v regióne. V meste sa nachádza rozľahlé námestie Piazza della Chiesa, veža Torre del Borgo a kostol San Giacomo z 11. storočia, ktorý síce pôvodne románskeho štýlu má v sebe aj barokový.

Bellagio, TalianskoBellagio. Foto: unsplash.com

Medzi lákadlá Bellagia patrí vila Melzi obklopená krásnou záhradou s priľahlými menšími stavbami, ktoré nechal postaviť vojvoda Francesco Melzi d´Eril na začiatku 19. storočia. Vojvoda sa zapísala do dejín tak, že v roku 1796 predal v Lodi Napoleonovi symbolické kľúče od mesta. Napoleon ho tak poveril mnohými úlohami, zastával tak vysoký post a mal dostatok financií, aby si mohol v Bellagiu postaviť vilu. Aj keď si vilu dlho neužíval, v roku 1816 umrel v Miláne, po sebe zanechal nádhernú vilu, ktorú pre neho postavil slávny architekt vtedajšej doby, Giocondo Albertolli. Dokončil pre vojvodu aj kaplnku, kde bol o dva roky neskôr pochovaný.

Vila Melzi, TalianskoVila Melzi. Foto: unsplash.com

Záhradu vytvoril architekt Luigi Canonica a botanik Luigi Villoresi. Sochy do vily vytvoril sochár Giovanni Battista Comolli. Samotná vila prístupná nie je. Možné je navštíviť kaplnku, oranžériu a múzeum venované obdobiu Napoleona, Maurský pavilón pri jazere v orientálnom štýle. V záhrade sa nachádza nádherné súsošie Danteho a Beatrice, kde Beatrice drží básnika Danteho za ruku a utešuje ho.

Záhrada vo vile Melzi, TalianskoZáhrada vo vile Melzi. Foto: unsplash.com

Vila Carlotta leží na západnom brehu jazera Como, v letovisku Tramezzo. Na konci 17. storočia ju nechal postaviť bohatý milánsky senátor, markíz Giorgio II. Clerici. Okolo hlavnej budovy sa nachádza záhrada s fontánami, sochami, schodiskom, keďže leží vo svahu nad jazerom. V roku 1801 kúpil vilu mecenáš umenia Gian Battista Sommariva, ktorý ako právnik patril ku priateľom Napoleona. Vo vile sústredil rôzne umelecké diela, aj od Antonia Canovu. Neskôr vilu získala princezná Marianna Oranžsko-Nassavská, manželka princa Alberta Pruského. Marianna vilu venovala ako svadobný dar dcére Charlotte, a tak má dnes vila jej meno. Od roku 1927 vznikla nadácia, ktorá sa dodnes o vilu stará. Najkrajšia prehliadka v záhradách je v apríli a máji, keď všetko kvitne. Aj mimo tieto mesiace, je však záhrada nádherná. K videniu sú aj vnútorné priestory z obdobia života Carlotty.

Vila Carlota, jazero Como, TalianskoVila Carlotta. Foto: unsplash.com

Lago d´Iseo

Iseo alebo Isejské jezero nájdete v provincii Brescia a Bergamo v talianskej Lombardii. Je štvrté najväčšie jazero medzi severotalianskymi podalpskými jazerami a obsadzuje celkovo šiestu priečku medzi najväčšími jazerami v celom Taliansku. Nachádza sa asi 50 km severozápadne od Brescie. Jazero má ľadovcový pôvod a je zasadené do údolia Valcamonica. Jeho rozloha je 65,3 km² a leží v nadmorskej výške 185 m. Na dĺžku má 25 kilometrov a v svojom najhlbšom bode dosahuje hĺbku 251 metrov. V jeho vnútri sa nachádza jeden z najväčších jazerných ostrovov v Európe - Monte Isola a tiež dva menšie ostrovy Isola di Loreto a Isola di S. Paolo, ktoré patria do súkromného vlastníctva dynastie Baretta.

Image
Lago d´Iseo. Foto: depositphotos.com

Lago di Lugano

Lago di Lugano je jazero rozvetvené na predhorí Álp pozdĺž švajčiarsko-talianskej hranice. Luganské jazero má ľadovcový pôvod a vzniklo na konci posledného zaľadnenia asi pred desaťtisíc rokmi. Jeho tri hlavné prítoky tvoria Cassarate, Vedeggio a Cuccio. Zaujímavosťou je, že mestá Melide a Bissone, ktoré stoja na opačných brehoch jazera, sú spojené mostom, cez ktorý prechádza štátna diaľnica A2, kantonálna cesta a železnica.

Image
Lago di Lugano. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Como, Taliansko

HistóriaKultúra

Como

Mesto Como sa vďaka svojej blízkosti k jazeru Lago di Como a k Alpám stalo obľúbenou turistickou destináciou. V meste môžete nájsť množstvo umeleckých diel, kostolov, záhrad, múzeí, divadiel, parkov a palácov. Como bolo rodiskom mnohých historických postáv ako napríklad pápeža Inocenta XI , či vedca Alessandra Voltu. Kopce obklopujúce mesto boli obývané počas doby bronzovej keltským kmeňom známym ako Orobii. Zvyšky osídlenia sú v týchto lokalitách stále prítomné.

Stresa, Taliansko

HistóriaKultúra

Stresa

Stresa je ďalšou obľúbenou turistickou destináciou v Taliansku. Mesto vás ohromí viacerými pamiatkami, ako je napríklad Villa Ducale, ktorú si objednal Giacomo Filippo Bolongaro a pochádza z roku 1770. Veľká vila Pallavicino, medzi Stresou a Belgirate, bola vybudovaná na podnet Ruggera Bonghiho v 50-tych rokoch minulého storočia a k nej priliehajúci park je v súčasnosti domovom pre zoologickú záhradu. V neposlednom rade vás určite zaujme neoklasický kostol S. Ambrogio.

Boromejské ostrovy, Taliansko

HistóriaKultúra

Boromejské ostrovy

Boromejské ostrovy tvoria skupinu troch malých ostrovov a dvoch ostrovčekov v talianskej časti Lago Maggiore. Spoločne s celkovou výmerou 50 hektárov sú hlavnou miestnou turistickou atrakciou pre svoje malebné prostredie. Pomenované boli podľa rodiny Borromeo, ktorá ich začala získavať na začiatku 16. storočia a dnes ich väčšinu vlastní. Ostrovy získali svoje názvy podľa toho, komu boli určené - Isola Bella, Isola Madre a Isola dei Pescatori.

Sirmione, Lago di Garda

HistóriaKultúra

Sirmione

Mestečko Sirmione priťahuje mnoho turistov. Úzke uličky, olivové háje a hrad z 13. storočia, ktorý vystupuje ako keby priamo z vody pridávajú na atraktívnosti. No skutočným dôvodom na návštevu Sirmione sú rozsiahle ruiny rímskej vily, kúpele a hotely na okraji jazera. Zaujme polohou, pretože kým ostatné mestá ležia priamo na brehu, Sirmione sa rozprestiera na úzkom výbežku zasahujúcom niekoľko kilometrov do jazera. Uličky Sirmione sú presne také, aké si ich človek vysníva. Talianska Lombardia v tomto nikdy nesklame. Majú v sebe kúsok romantiky z Verony, nádych talianskeho vidieka v podobe domácich reštaurácií a nechýba im ani výhľad na jazero, nad ktorým vyrástli zvlnené pahorky.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž jazera Mergozzo

Lago Mergozzo meria síce len 2,8 km a je jeho brehy obklopujú prevažne lesy, ponúka však veľmi pekné a čisté pláže, kde sa dá aj kúpať. Nachádza sa tu jedna dedina s rovnakým názvom, ktorá je stelesnením útulnosti. Ideálne obdobie na kúpanie je od júna do začiatku septembra. 

Jazero Mergozzo, TalianskoJazero Mergozzo. Foto: unsplash.com

Punta San Vigilio

Punta San Vigilio je kúsok raja, ktorý sa ponúka ako milovníkom kúpania a opaľovania. Tu sa nachádza okúzľujúca Zátoka sirén, ktorá ponúka pokľudné prostredie ako aj prítomnosť luxusného hotela, reštaurácie a malého prístavu. 

Zátoka sirén, Lago di GardaPunta San Vigilio a Zátoka sirén. Foto: unsplash.com

 

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Gardaland

Najväčší taliansky zábavný park Gardaland sa nachádza  neďaleko Verony na juhozápadnom pobreží najväčšieho talianskeho jazera Lago di Garda. Rozloha parku je 46 ha a poskytuje 37 špeciálnych atrakcií pre rodiny a milovníkov vzrušujúceho dobrodružstva, 18 originálnych obchodov, 5 tematických reštaurácií a 23 oddychových miest. Nové ponuky na zábavu stále pribúdajú.
Park je rozdelený do 4 tematických častí:
1. Poznanie - údolie kráľov, antický Egypt, korzári, kaňony
2. Dobrodružstvo - zábavné vlaky, panoramatické cesty, lietajúci ostrov
3. Energy - ostrov dinosaurov, loď Colorado, magická hora, modré tornádo, dom bláznovstiev
4. Zábava - stredoveký súboj, vodná show, modré divadlo, bábky, španielsky sviatok a zábava, arabské ukážky

Gardaland, Taliansko
Gardaland. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Pestrá geografia Lombardska do značnej miery ovplyvňuje kulinárske tradície regiónu. Keďže sa jedná o sever Talianska s alpským vplyvom, teploty sú tu rozhodne chladnejšie, preto je táto kuchyňa výdatnejšia a pozostáva z mäsa, masla, polenty a ryže. Vďaka alpským jazerám je tu dostatok sladkovodných rýb, ako ostriež, šťuka, sladkovodné sardinky.

PolentaPolenta. Foto: unspalsh.com

Veľká časť pôdy v údolí rieky Pád sa využíva na pestovanie ryže. Polenta sa objavuje v jedálničku tiež veľmi často a dochutená je maslom a smotanou. Tento región mal vždy dobrý priemysel a poľnohospodárstvo, preto sa radí medzi bohatšie oblasti. Lombardská kuchyňa má tiež vynikajúce syry. Tento región je domovom 60 reštaurácií ocenených Michelinskou hviezdou. Medzi typické jedlá Lombardska sa radí ryža so šafranom, známa ako „risotto alla milanese“ (milánske rizoto), „osso buco“ (krájaná teľacina), „cotoletta“ (pečená kotelta) či „cassoeula“, čo je guláš z kapusty a bravčového mäsa. Z cestovín sú obľúbené ravioli.

RizotoRizoto. Foto: unsplash.com

V úrodných oblastiach sa pestuje nielen ryža, ale aj kukurica, pšenica, cukrová repa. Vo vyššie položených regiónoch sa pestuje ovocie, zelenina, obilniny. Alpské úpätie je určené na vinič, ovocie, olivy a pastviny pre zvieratá. Olivový olej patrí medzi veľmi kvalitný a vyrába sa v blízkosti jazera Garda v najsevernejšej zemepisnej šírke na svete na pestovanie olív.

olivyOlivy. Foto: unsplash.com

Tunajšie syry sa môžu pochváliť pre svoju výbornú kvalitu, za čo iste vďačia alpským pastvinám. Známe sú syry Grana Padano či Gorgonzola, ktorý patrí medzi najstaršie syry na svete a údajne bol vyrobený prvý krát v roku 879 v Gorgonzole, neďaleko Milána. Jedná sa o mäkký krémový syr s modrozelenou plesňou, ktorá prispieva ku korenistej chuti. Taleggio je syr z kravského mlieka, ktorý tradične dozrieva v horských jaskyniach Val Taleggio. V záverečnej fáze výrobného procesu sa solí a premyje v slanom náleve, čím sa vytvorí kôra a pikantná aróma. Po 35-dňovom starnutí vzniká tuhý ale jemný syr.

GorgonzolaGorgonzola. Foto: unspalsh.com

Stracciatella je lahodná sladká chuť zmrzliny. Prvýkrát stracciatellu vytvoril Enrico Panattoni v Ristorante La Marianna v Bergame. Inšpirovala ho polievka vyrobená praskaním vajec do horúceho vývaru. Ale namiesto toho, aby získal zmrzlinu, rozbil kúsky čokolády a pridal do zmrzliny vyrobenej z mlieka, smotany a cukru.

Stracciatella ice creamStracciatella. Foto: unsplash.com

V Lombardsku sú tri hlavné vinárske oblasti, Franciacorta blízko Brescie, oblasť pri jazera Garda a Oltrepo Pavese. Tieto tri oblasti plus Valtellina pokrývajú takmer celú produkciu tunajších vín. Zaujímavosťou je víno Scanzo Muscat, ktoré vyrába iba v oblasti Scanzorosciate (Bergamo) 39 výrobcov na 31 ha vinohradu.

VínoKu jedlu patrí i víno. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Nákupy suvenírov v Bellagiu

Farebné mestečko Bellagio prekvapí svojim sortimentom, kde okrem klasických suvenírov, tunajší predajcovia ponúkajú kvalitný tovar ako napríklad kuchynské doplnky z olivového dreva, umelecké výrobky, ručne maľované fľaše, dizajnérske šperky či kvalitné odevy. Nechýbajú ani skvelé reštaurácie, kaviarne a všadeprítomné víno.

Uličky v Bellagiu, TalianskoUlička v Bellagiu. Foto: unsplash.com

Plavba po jazere Garda

Plavby po jazere Garda sú príjemným spestrením. Lode odchádzajú z prístavu Sirmione alebo Salò a plavia sa smerom ku Rocca di Manerba a potom na Isola San Biagio alebo Isola dei Conigli. Najväčším ostrovom na jazere Garda je Isola Borghese, jediný stále obývaný, na ktorom stojí impozantná vila v benátskom neogotickom štýle. Všade naokolo je bujná vegetácia, kde žijú volavky, kormorány, labute a kačice. 

Lago di Garda, TalianskoLago di Garda. Foto: unsplash.com

Aktívne Bardolino

Bardolino je jednou z najznámejších dedín pri jazere Garda s veľkým prístavom, dovolenkovými rezidenciami, obchodmi, barmi a reštauráciami. Jazero a kopce okolo Bardolina sú ideálne na aktívne poznávanie tunajšej prírody. Bardolino hostí mnoho medzinárodných súťaží v triatlone. Možnosti športov zahŕňajú plachtenie, kanoistiku, vodné lyžovanie, jazdu na horskom bicykli a jazdu na koni.

Bardolino - prístavBardolino. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Výhľady z Mottarone

Verbania je hlavným prístavom na jazere Maggiore, odkiaľ sa dá dopraviť kdekoľvek v rámci jazera aj na Boromejské ostrovy. Na ostrovy je možné sa dostať aj z letoviska Stresa, odkiaľ jazdí kabínová lanovka pod horu Mottarone, ktorá je vysoká 1492 m. Odtiaľto sa ponúkajú krásne výhľady nielen na jazero, ale aj na ľadovcový masív Monte Rosy.

Mottarone, TalianskoMottarone. Foto: unspalsh.com

Výhľady z hory Monte Baldo

Najvyššia hora jazera Garda je Monte Baldo. Z dedinky Malcesine, ktorá tiež stojí za návštevu je možné sa vyviesť lanovkou na horu Monte Baldo, odkiaľ sa ponúkajú nádherné výhľady. Atrakciou je tu aj kostol Madonna della Corona, ktorý je postavený pri stromom skalnom masíve. Hora Baldo je so svojimi 2 218 metrami najvyššou horou v provincii Verona. V zime je na svahoch Monte Baldo možné lyžovať a zároveň obdivovať nádhernú panorámu jazera.

Hora Monte Baldo, TalianskoHora Monte Baldo. Foto: unsplash.com

Valeggio & Borghetto sul Mincio

Vnútrozemie južne od jazera Garda pozdĺž rieky Mincio čo je jedna z najčistejších riek v Taliansku bola vyhlásená za prírodný park. Nájdete tu bohatú a dávnu históriu, čarovnú krajinu, príbehy duchov a víl, rafinovanú a chutnú kuchyňu. Mestečku Valeggio dominuje hrad zo 14. storočia postavený rodinou Scala na kopci s výhľadom na údolie Mincio. V minulosti bol hrad prístupný pomocou padacích mostov, ktoré dnes nahradila dláždená cesta. Centrálne nádvorie hradu charakterizuje výrazná okrúhla veža, najstaršia stavba pevnosti. Ide o stavbu v tvare podkovy z 10. storočia, kedy tu už stála malá pevnosť na kontrolu strategického prechodu cez rieku Mincio. Z nádvoria si môžete vychutnať výhľad na východ smerom na Veronu a údolie Pádu a na západ na pohorie Mincio a oblasť v okolí jazera Garda.

Valeggio sul Mincio, TalianskoValeggio sul Mincio. Foto: unsplash.com

Borghetto je postavené nad riekou Mincio a tvoria ho staré vodné mlyny, ktoré sa v dávnych dobách spoliehali na prúd rieky. Mnohé z mlynov sú teraz premenené na reštaurácie, bary alebo rekreačné byty. Dedinka si zachováva stredovekú atmosféru s cimburím Ghibelline, zvonicou malého kostola San Marco a kolesami starých vodných mlynov, z ktorých niektoré stále bežia. Výhľadom dominuje známy Viscontiho most, opevnená priehrada postavená v roku 1393 Gianom Galeazzo Viscontim, vojvodom z Milána, na ochranu východných hraníc svojho majetku. Most je dlhý 650 metrov a široký 25 metrov. Borghetto bolo zaradené do zoznamu najkrajších dedín v Taliansku.

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Región Lombardia je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov. 

Rozloha a populácia: Región Lombardia - 23 844 km2
10 miliónov obyvateľov 

Jazyky: taliančina

Náboženstvo: rímsko-katolícke - 90%

Elektrický prúd: Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzizástrčku na recepcii. Ak nie, je možné si takýto medzičlánok ( adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na spoznávanie je počas jari, kedy vyniká aj stredomorská flóra. Avšak obľúbené sú aj počas leta či na jeseň. 

Letisko a dĺžka letu

Lety sú možné z Viedne alebo z Bratislavy do Milána v trvaní cca 1 hod 25 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí. Napriek tomu, že Lago di Garda je od Bratislavy vzdialené asi 800 kilometrov, nie je to namáhavá cesta ani pre motoristov. Od Rakúska dokonca až na juh Talianska vedú kvalitné diaľnice. Ak ste pricestovali na juh Talianska autom, buďte opatrní. Miestni šoféri sú takí ako v celom Taliansku. V zelených zónach môžete parkovať medzi 8:00 a 9:30, od 14:30 do 16:00 je to už zakázané. V modrých zónach môžete parkovať len ak vlastníte parkovací disk (dostať ho na turistických úradoch) a aj to len v čase od 9:00 do 14:30 a od 16:00 do 20:00. Maximálny povolený obsah alkohol v krvi je 0,08 promile.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR