Benátky

Benátky

Najobľúbenejšie talianske mesto s očarujúcim regiónom Benátsko

Stiahnuť PDF

Benátky, to sú ikonické vodné kanály, nespočetné architektonické diela, rušná atmosféra ale plná nespútanej talianskej energie. Ročne ich navštívi viac ako 5 miliónov turistov, ktorí bažia po talianskom umení, jedle a aj romantiky. Lebo Benátky, jednoducho také sú, či už na vode alebo na súši. Nadšenci umenia milujú benátske galérie, lebo práve tu je domov najväčšej zbierky, doplnené o diela Picassa, Ernsta či Miróa. Benátky sú milované snáď odjakživa a inšpiráciu priniesli slávnym osobám ako Marco Polo, Titian, Canaletto, Vivaldi.

 

Benátky

Benátky. Foto: unsplash.com

 

Dovolenky v Benátkach

 

Región Benátsko má svoje hlavné mesto Benátky, známe aj pod názvom Venice. Pod tento región spadá mesto Verona, Padova, Vicenza, Treviso, Rovigo a Belluno. Bohatú históriu Benátska dopĺňajú Bassano del Grappa, Chioggia a Schio. Benátsko 210 km dlhé a 195 km široké leží v severovýchodnej časti Talianska. Do tohto históriou nabitého regiónu spadajú aj najkrajšie vrcholy Dolomitov, prírodné parky, zlaté pláže a dovolenkové strediská, jazero Garda, starobylé kúpeľné centrá a prestížne vinárske oblasti ako je Valpolicella a Prosecco.

 

plant field under blue sky

Valpolicella, Benátsko. Foto: unsplash.com

 

Samotné mesto je postavené na 118 malých ostrovoch, na ktoré sa dá dostať gondolami po kanáloch alebo mostami na súši. Aj keď je to zložité, zároveň je to očarujúce. Srdcom Benátok je Námestie svätého Marka, ktoré je i dobrým orientačným bodom.

 

Grand Canal, Benátky

Nádherné Benátky. Foto: unsplash.com

 

Každé ročné obdobie je tu krásne, no obzvlášť rušným je pred pôstom, okolo konca februára. Na 10 dní tak mesto ožije živou hudbou, predstaveniami a plesmi. Aj preto je tento čas ideálnym na poznávanie nepoznaného. Mestom sa hmýri v čase slávneho benátskeho karnevalu tisíc farebných kostýmov. Benátsky karneval má stáročnú tradíciu. Prvé zmienky pochádzajú z druhej polovice 13. storočia. Už Casanova miloval zhon, v ktorom sa mohol nepozorovane oddávať „svojim záľubám“. Práve v 18. storočí dosiahol karneval najväčšiu popularitu, kedy ho navštevovali ľudia z celého sveta. Potom však prišiel úpadok. Ľudia mali zakázané nosiť masky, parochne, kostýmy alebo maľovanie na tvár. K obnoveniu tradície došlo až v roku 1979. Jeho obľúbenosť opäť rýchlo narástla a v súčasnosti navštívia Benátky počas karnevalového obdobia milióny turistov.

 

Benátsky karneval

Benátsky karneval. Foto: unsplash.com

Najbližšie mesto od Benátok je Murano (len 2 km severne), ktoré sa preslávilo najmä benátske sklo. V roku 1291 boli, kvôli nebezpečiu vzniku požiaru od sklárskych pecí, všetky sklárske dielne z Benátok premiestnené na ostrov Murano. V 14. - 17. storočí ostrov prežil obdobie rozkvetu, bohatí Benátčania si tu stavali letné vily s prekrásnymi záhradami.

Murano, TalianskoFarebné Murano. Foto: unsplash.com

Mesto pripomínalo miniatúrne Benátky, s úpadkom Benátskej republiky však upadla aj sláva ostrova. Miestne výrobky fúkaného skla dnes možno vidieť predovšetkým v Benátkach, avšak vidieť samotné dielne a pozorovať majstrov pri práci možno len v Murane.

Slávne benátkse sklo. Foto: unsplash.com

Burano je od Benátok vzdialené asi 10 km a nápadné už pri pohľade z mora. Nenájdete tu žiadne paláce a chrámy, ale naopak jednoduché obytné domy natreté pestrými farbami. Sedemtisícové Burano je mestečkom jednoduchých ľudí, predovšetkým rybárov. Štyri malé, navzájom prepojené ostrovčeky sú kolískou prekrásnych čipiek, ktorými od 15. storočia zásobovali celú Európu.

blue and white boat on water near brown concrete building during daytimeBurano. Foto: unspalsh.com

Od Benátok je Torcello najvzdialenejší a najmenší ostrov. Márne by ste tu hľadali paláce, nie sú tu prakticky žiadne obchody, reštaurácie a vlastne ani ľudia. Trvale ich tu žije len necelá stovka. Na ostrove sú predovšetkým ovocné sady a záhrady. V rannom stredoveku ostrov predstavoval najvýznamnejšie obchodné centrum v lagúne. Epidémia moru a malárie v 14 storočí prispeli k zániku mesta. Obyvatelia postupne opúšťali ostrov. Jeho slávnu minulosť v súčasnosti pripomína katedrála Santa Maria Assunta, ktorú založil biskup Mauro v roku 639 a Museo dell´Estuario, ktoré vystavuje archeologické nálezy od antických začiatkov osídlenia ostrova.

Vinica v Torcello, TalianskoTorcello a vinica. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Verona

Shakespeare sem vložil jeden z najznámejších príbehov lásky medzi Rómeom a Júliou. Od tých čias sa talianskemu mestu Verona nepovie inak ako mesto milencov. Len kúsok od námestia Piazza delle Erbe stojí malý stredoveký palác, ktorý domáci ukazujú ako dom, v ktorom žila Júlia. A samozrejme, nechýba ani slávny balkón. 

Verona, TalianskoVerona. Foto: unsplash.com

Od tretieho storočia pred naším letopočtom bola Verona centrom rímskeho obchodu, so starovekou bránou, námestím a veľkou rímskou arénou, ktorá ešte aj dnes slúži ako miesto pre veľké svetové opery. Rímsky amfiteáter je jeden z najväčších svojho druhu a patrí medzi najlepšie zachované stavby. V súčasnosti je mesto zapísané medzi pamiatkami UNESCO.

Rímsky amfiteáter vo VeroneRímsky amfiteáter. Foto: unsplash.com

Vicenza

V 2. storočí pred n.l. vzniklo v severnom taliansku mesto Vicenza, ale až o niekoľko storočí ho preslávil architekt Andrea Palladio. Umelec sa podpísal pod mnohé stavby s módnym klasickým štýlom, na ktorý nadviazalo mnoho iných architektov. Mesto je tak skutočným architektonickým klenotom.

VicenzaVicenza. Foto: unsplash.com

Vila La Rotonda je spojením kopulovej stavby a chrámového priečelia, čím priniesol do umenia nové prvky v období 16. storočia. Obnovil mnohé aristokratické vicenzské paláce a tiež sa venoval stavbám vidieckych víl v okolí. Krásne pôsobí Teatro Olimpico. Na Piazza dei Signori sa nachádza Palladiove jedinečné dielo Basilica Palladianamúzeum Palladio s otvorenými kolonádami a antickými stĺpmi. Budova slúžila na stretnutie miestnej vlády a v spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Pozornosť priťahuje aj Palazzo Chiericati a kostol Santa Maria Annunciata.

Vila La Rotonda, TalianskoVila La Rotonda. Foto: unsplash.com

Padova

Mestom s dvoma tvárami, no jedným srdcom, to je Padova, živá náboženská pamiatka a centrum revolučného vedeckého učenia. Stelesňuje veľa cností Benátok, ako sú umenie, história či príroda. V jej centre sa spája architektúra pamiatok slávnej minulosti so stále pulzujúcou univerzitou, ktorá vždy prinášala do Padovy život.

Padova, TalianskoElegantná Padova. Foto: unsplash.com

Tú pravú atmosféru dodávajú tomuto mestu aj jeho námestia a uličky v kombinácii s pestrofarebnými stánkami s ovocím a zeleninou ukrytými v tieni Palazzo della Ragione.

white concrete building near body of water during night timeVečerná Padova. Foto: unsplash.com

Treviso

Talianske mesto Treviso nie je len plné pamiatok, ale aj svetového vína Proseccotiramisu, ktoré vznikli práve tu a v podstate nie je to až tak dávno, pretože recept vznikol pred vyše 60 rokmi. Od Benátok je vzdialené len 30 km. Centrum mesta je Piazza dei Signori s krásnymi stavbami ako napríklad Palazzo dei Trecento z 13. storočia, ktorý je vyzdobený krásnymi freskami. Treviso sa môže pochváliť katedrálou sv. Petra z 15. storočia, krstiteľnicou z 11. storočia. Gotický kostol San Nicolo z 12. storočia vnútri zdobia nádherné fresky, ktoré zachytávajú mníchov pri práci. Kostol sv. Františka z 13. storočia zas podčiarkuje románsky sloh avšak neskôr ho poničili Napoleonovi vojaci. V meste sú k videniu aj mestské hradby, ktoré sú dlhé až 5 km a dopĺňajú ich brány a parky.

Image
Treviso. Foto: depositphotos.com

Bassano del Grappa

Pod úpätím talianskych Álp leží opevnené mestečko Bassano del Grappa obklopené kopcami. Do dejín vošlo v roku 1796, keď tu Napoleon porazil rakúske vojská. Zložité obdobie mesto zažilo aj počas prvej svetovej vojny, o čom napísal aj slávny Hemingway v diele Zbohom zbraniam. Bassano del Grappa sa pýši dreveným mostom Ponte Vecchio cez rieku Brenta, navrhnutý Palladiom, ale pre povodne musel byť mnohokrát prestavaný.

Ponte Vecchio. Foto: unsplash.com

Mesto preslávila aj keramika. Tú je možné obdivovať v Múzeu keramiky. Členovia rodiny Remondini boli v meste po dve storočia významní vydavatelia a to až do začiatku 19. storočia. Prechádzka historickým centrom vzbudzuje obdiv ku stavbám od slávnych umelcov ako bol Palladio alebo Canova. Zaujímavá je aj stredoveká pevnosť postavená ku obrane mesta s vežami. Z veže Torre Civica je krásny výhľad. Mesto sa preslávilo aj vynikajúcou špargľou, na ktorej si môžete pochutnať napríklad s rizotom, či na pálenke „grappa“, podľa ktorej dodatočne vznikol názov mesta.

Bassano del Grappa. Foto: unsplash.com

Lago di Garda

Najväčšie z ľadovcových jazier, Lago di Garda, je ohraničené alpskými vrcholmi na severe a rovnými pláňami na juhu. Záhrady, ovocné sady a lesy poskytujú návštevníkom dokonalé prostredie na oddych a relax. V spodnej časti jazera sa rozprestiera dedina Sirmione s horúcimi prameňmi, malým hradom a „Grotte di Catullo“, najväčšou zbierkou rímskych ruín v severnom Taliansku. Na severnom brehu leží Riva del Garda, odkiaľ sa turisti môžu vydať za športovými aktivitami – windsurfingom, kitesurfingom, plachtením, splavovaním na kanoe alebo jazdou na kajaku. Jedno z najkrajších miest v okolí jazera Garda je vodopád Varone. V útrobách jaskyne uvidíte unikátne vodopády, ktoré padajú z výšky takmer 100 metrov.

jadran, dovolenka na jadrane, taliansko, dovolenka v taliansku, satur
Jazero Lago di Garda je ideálne na rôzne športy. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Námestie sv. Marka v Benátkach, Taliansko

História

Námestie sv. Marka v Benátkach

Piazza San Marco alebo aj Námestie svätého Marka je náboženským, kultúrnym a spoločenským centrom Benátok. Námestie s rozlohou viac ako 14 000 m2 sústreďuje jedny z najvýznamnejších stavieb mesta - Bazilika svätého Marka, Dóžov palác (Palazzo ducale), zvonica svätého Marka, Knižnica Marciana, hodinová veža (Torre dell'Orologio) a susediace prístavné mólo s Piazettou San Marco.

Dóžov palác, Taliansko

História

Dóžov palác

Dóžov palác je goticko-renesančná palácová stavba, ktorá bola sídlom najvyšších úradov republiky, súdneho dvora, štátneho archívu či miestom temných väzení, ale predovšetkým symbolom a stelesnením veľmocenského postavenia mesta a republiky. S existenciou Dóžovho paláca sú spojené všetky dôležité okamihy v ich dejinách. Dnes je jedným z jedenástich múzeí patriacich do siete Nadácie benátskych civilných múzeí (Fondazione Musei Civici di Venezia).

Most vzdychov, Taliansko

HistóriaIné atrakcie

Most vzdychov

Oproti Dóžovmu palácu sa nachádzalo hlavné väzenie republiky. Spojenie medzi budovami zabezpečoval práve Most vzdychov – jeden z najslávnejších mostov na svete, aj keď paradoxne jeden z najkratších. Svoje pomenovanie získal pre okienka, ktoré poskytovali odsúdencom posledný pohľad na mesto pred väzením. Tí mali podľa básnika Lorda Byrona pri pohľade na krásne Benátky zavzdychať, pri pomyslení, čo všetko strácajú. S mostom je spojená aj legenda, že ak sa zaľúbenci na gondole pod mostom pobozkajú, už ich nič nerozdelí.

Ponte di Rialto, Taliansko

HistóriaIné atrakcie

Ponte di Rialto

Ponte di Rialto je jeden zo štyroch benátskych mostov (Ponte dell'Accademia, Ponte degli Scalzi, Ponte della Costituzione), ktoré vedú cez Canal Grande. Súčasnú podobu mostu navrhol Antonio da Ponte a bola dokončená v roku 1591.
Arena di Verona, Taliansko

HistóriaKultúra

Arena di Verona

Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.

Torre dei Lamberti

Iné atrakciePríroda

Torre dei Lamberti

Keď sa povie Verona, väčšina z nás si automaticky predstaví Júliin balkón, alebo Arénu, kde sa už nekonajú gladiátorské zápasy ale hráva divadlo, prípadne sa chcú pozrieť z veže Torre dei Lamberti. Ak však patríte medzi milovníkov prírody a umenia tak Torre dei Lamberti pri návšteve tohto mesta nesmiete vynechať. Ide o renesančnú záhradu, ktorú viacero odborníkov radí do zoznamu najpôvabnejších záhrad. Záhrada nesie meno rodiny Giustiovcov, ktorí imigrovali do Verony v 14.storočí aby si tu založili fabriku na výrobu vlny. Keďže sa tomuto obchodu darilo, rodina nadobudla časom značný majetok a rozhodla sa pre objednanie francúzskej záhrady. Je pravdou, že Torre dei Lamberti je skutočnou pastvou pre oči, pretože bola vystavaná v geometrických obrazcoch, jej štrkové cestičky lemujú štíhle aleje a všade, kam vám oko dovidí záhradu zdobia rôzne sochy a fontánky. Tak, ako býva zvykom pri takýchto záhradách, ani tu nechýba malý labyrint. Nejde síce o pôvodný, ktorý tu bol už od 16.storočia ale vznikol trochu neskôr – v roku 1786 a navrhol ho architekt Luigi Trezza z Verony.

Basilica Palladiana

História

Basilica Palladiana

V meste Vicenza stojí Palladiovo nádherné dielo, ktoré vzniklo v období 16. storočia pri prestavbe pôvodnej gotickej stavby Palazzo dela Regione. Za túto obnovu si vyslúžil umelec obrovský úspech a odštartoval tak svoju kariéru. Basilica Palladiana stojí na námestí Piazza dei Signori. Po jej dokonalej prestavbe sa stala sídlom miestnej vlády. V spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Palladio navrhol dvojité arkády, ktoré celú budovu krásne zjemňujú a mramorové antické stĺpy jej pridávajú na ľahkej elegancii. Celá stavba bola nakoniec dokončená až viac ako 30 rokov po Palladiovej smrti. V roku 1994 bola stavba zapísaná aj na zoznam UNESCO. Horné poschodie sa využíva na výstavy alebo významné spoločenské udalosti.

Teatro Olimpico

História

Teatro Olimpico

Unikátne divadlo Olimpico sa nachádza v talianskom meste Vicenza. Tento architektonický klenot navrhol Andrea Palladio v 16. storočí a dnes patrí medzi najstaršie dochované renesančné divadlá. Chodby boli navrhnuté v podobe gréckeho mesta Théby tak dokonale, že vytvárajú optickú ilúziu dlhých ulíc. Divadlo bolo slávnostne otvorené v roku 1585, kedy sa prvý krát na jej pódiu hrala hra Kráľ Oidipus. Aj napriek mnohým poškodeniam, divadelné „Théby“ neboli zničené. Olejové lampy sa využívali na osvetlenie, ale len mimoriadne, aby nedošlo ku požiaru. Slávnostne sa lampy znovu použili v roku 1997 kedy sa opäť po niekoľkých storočiach hrala obľúbená divadelná hra Kráľ Oidipus. Divadlo sa stále používa ku predstaveniam a to na jar a na jeseň. Povolený je vstup pre 400 divákov. Teatro Olimpico je zaradené do zoznamu UNESCO.

Prato della Valle, Taliansko

HistóriaKultúra

Prato della Valle

Námestie Prato della Valle v talianskej Padove je najväčším námestím v Taliansku a jedným z najväčších v Európe. Prato della Valle má od úplného začiatku miesto v srdciach miestnych obyvateľov, ktorí ho často označujú ako Il Prato. Nachádzajú sa tu viaceré historické budovy a neuveriteľných 78 sôch, ktoré boli vytvorené v 18. a 19. storočí rôznymi umelcami.

Basilica di Sant Antonio, Taliansko

HistóriaKultúra

Basilica di Sant Antonio

Basilica di Sant' Antonio je pápežskou bazilikou a rímskokatolíckym kostolom v Padove. Bazilika sa začala stavať v roku 1232, kedy zomrel sv. Anton a bola dokončená približne v roku 1310. Hoci baziliku navštevujú ľudia z celého sveta ako pútnické miesto, nie je to titulárna katedrála mesta, titul patrí katedrále Panny Márie. Bazilika di Sant' Antonio je známa lokálne aj ako "il Santo". Je to jedna z ôsmich medzinárodných svätých miest, ktoré uznáva Svätá stolica.

Scrovegni, Taliansko

HistóriaKultúra

Scrovegni

Kaplnka Scrovegni je malý kostol, priliehajúci k augustiniánskemu kláštora Monastero degli Eremitani v Padove. Kaplnka je vyzdobená freskami od Giotta, dokončenými okolo roku 1305 a považovanými za dôležité majstrovské dielo západného umenia. Kaplnka venovaná Santa Maria della Carità je pomerne jednoduchá z architektonického hľadiska. Nachádzajú sa v nej vysoké, úzke okná a fasáda, ktorej vrchná časť končí gotickou triforou.

Stiahnuť PDF

Pláže

Lignano

Klenotom Lignana je jeho pláž. Osem kilometrov teplého piesku obklopuje čisté a plytké more, ideálne na dovolenku pre rodiny s deťmi. Už niekoľko rokov za sebou získala pláž modrú vlajku, čo tiež svedčí o jej kvalite.

Jadran, Taliansko
Pláž v Lignane je ideálna pre rodiny s deťmi. Foto: depositphotos.com

Lido di Jesolo

Mesto na severovýchode Talianska je plážové letovisko, do ktorého ročne mieria tisíce turistov. Priťahujú ich najmä kilometre piesočnatých pláží a nočná zábava. Lido di Jesolo je odlišné od typického talianskeho mesta. Jeho dispozícia, obchody a služby sú plne navrhnuté tak, aby vytvárali pohodlie pre dovolenkárov.

Lido di Jesolo, TalianskoLido di Jesolo. Foto: unsplash.com

Bibione

Bibione patrí k najlepšie vybaveným mestám, čo sa týka aktivít na voľný čas. Samotná pláž má osem kilometrov a je ocenená modrou vlajkou. Samozrejmosťou sú plážové športy ako volejbal, futbal alebo tenis a vodné športy – windsurfing, plachtenie, paraglajding alebo aj o niečo „obyčajnejšie“ surfovanie. Skvelým doplnkom sú posilňovne pod holým nebom. Obľúbeným miestom sú Bibione Thermae, miestne kúpele a spa. Služby kúpeľného centra môže využiť každý turista. Kulisu tomuto rušnému prostrediu tvorí krásna príroda. Borovicový les, ktorý rastie len kúsok od pláže, je plný rôznych rastlín a zvierat. Zaujímavosťou sú divoké orchidey a miestny maják.

BibioneBibione. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Aqualandia

Pre deti je najväčším lákadlom zábavný vodný park Aqualandia v Lido di Jesolo. Najznámejší a najrozmanitejší vodný park v Taliansku ponúka kopec rôznych zón, vrátane Funnylandu pre malé deti, areálu Tiki, kde sa konajú predstavenia papagájov, a tiež adrenalínovú zónu, kde zažijete jazdu na jednom z najvyšších európskych toboganov. Na 60-stupňovej šmykľavke známej ako Spacemaker zažijete zrýchlenie z nuly na stovku za pár sekúnd.

jadran, dovolenka na jadrane, taliansko, dovolenka v taliansku, satur
Vodný park Aqualandia nemôže chýbať, ak ste na dovolenke na Jadrane s deťmi. Foto: aqualandia.it

Lignano

Jedno z najkrajších a najživších letovísk na Jadrane leží na juhovýchode Talianska. Polostrov, na ktorom je Lignano situované, učaroval aj Ernestovi Hemingwayovi. Spisovateľ mu hovoril aj „talianska Florida“. Skvostami tejto oblasti sú lagúna Marano a rieka Stella, ktorú je možné splavovať. Z oboch sa dostanete do starých rybárskych dedín a k prírodným rezerváciám Stella Regional Nature Reserve a Canal Novo Nature Reserve. Lignano vyniká aj bohatou ponukou kvalitných miest na zábavu, veď ktoré iné talianske mesto má šesť zábavných parkov? Môžete si vybrať, či navštívite Parco Zoo, kde žije asi 1500 zvierat rôznych druhov, alebo Aquasplash Italy, prvý vodný zábavný park a stále jeden z najlepších v Taliansku. Guliverlandia je zábavný park s akváriom a tunelom, v ktorom sa budete prechádzať okolo žralokov, úhorov a ďalších vodných živočíchov. Kolotoče si užijete v Luna Parku a menším deťom sú určené dva parky – Parco Junior a I Gommosi.

jadran, dovolenka na jadrane, taliansko, dovolenka v taliansku, satur,
V Parco Zoo sa deti stretnú s rôznymi druhmi zvierat. Foto: parcozoopuntaverde.it

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

V severovýchodnom Taliansku sú najobľúbenejšími jedlami ryby, syry, ryža a polenta. Ryža je obzvlášť populárna okolo Verony, kde nájdete všetky druhy rizota, či už kombinované s mäsom, rybami, úhormi, čerstvým hrachom alebo inou sezónnou zeleninou ako čakanka alebo špargľa. Medzi tradičné recepty patrí bacala alla vicentina, treska varená v mlieku, a bacala mantecato, typ pyré zo solenej tresky.

RizotoRizoto. Foto: unsplash.com

Pozdĺž Jadranského pobrežia sú typické rybie polievky, brodetti. Horské oblasti sú zasa známe pre svoje vynikajúce syry, z ktorých najznámejší je pravdepodobne asiago. Casatella trevigana a schitz tiež stoja za zmienku, pričom druhý z nich sa podáva roztavený na panvici.

Syry a hroznoSyry a hrozno. Foto: unsplash.com

Vo Verone a jej okolí sa podľa starej receptúry vyrába jedno z najobľúbenejších sladkých pečív v Taliansku – pandoro. V Benátkach nezabudnite vyskúšať scale, pàndolo a baicoli, všetky tradičné sladkosti mesta.

chocolate cupcakeSladké dezerty. Foto: unsplash.com

Tiramisu je relatívny nováčik na dezertnej scéne, ktorý uzrel svetlo sveta 24. decembra 1969 v reštaurácii Le Beccherie v talianskom meste Treviso. Piškótový koláčik od začiatku sprevádza reputácia vášnivej sladkosti – povráva sa, že má efekt afrodiziaka a preto ho v minulosti zvykli servírovať vo verejných domoch Trevisa. Nech už je to akokoľvek, tieto fámy pomohli spraviť z Tiramisu hviezdu strieborného plátna. Vo filme Bezsenné noci v Seattli sa o Tiramisu zmienil Tom Hanks ako o záhadnej veci, z ktorej sú moderné ženy paf, a z dovtedy neznámeho dezertu sa stal v USA hit každej kuchyne.

Tiramisu
Talianske tiramisu. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Benátsky karneval

Nielen krásne masky, pouličná zábava, ale i tradičné jedlo a pitie spríjemňuje atmosféru karnevalu. Historický sprievod vo vyzdobených člnoch sa plaví cez kanály – La Festa Veneziana sull'acqua. Tradičné benátske lode v spojení s karnevalom ponúkajú pozdĺž Rio di Cannaregio ochutnávku benátskej kuchyne. Oslava je vždy sprevádzaná jasotom tisícok návštevníkov. Večer sa gondoly s prezlečeným šašom presúvajú cez Ganal Grande do Canareggio. Ďalší deň cesta Benátčanov pokračuje. Sprievod opäť prejde okolo Canal Grande k Rio di Cannaregio. Nechýbajú ani kulinárske špeciality, ako cicheti alebo fritole. Cicheti sa podávajú ako malé občerstvenie v podobe malých sendvičov, tanierov olív alebo inej zeleniny, s napoly uvareným vajcom alebo ako malé porcie morských plodov. Fritole sú sladké nadýchané lievance, občas môžu pripomínať aj donuty.

red costumeBenátksy karneval. Foto: unsplash.com

Spoznávanie delty rieky Pád od Roviga

Rovigo je vstupným bodom pre výlety do delty rieky Pád, ktorá je najdlhšia rieka Talianska. Jej delta je skvelým miestom pre aktívnu a plážovú turistiku. Môžete jazdiť na kanoe, bicykloch, pozorovať vtáctvo, ísť na výlety loďou či relaxovať na pláži. V delte žijú ružové plameniaky. Pekným miestom na návštevu je pobrežná botanická záhrada Porto Caleri. 

Delta rieky Pád. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Chioggia

Mesto Chioggia predstavuje malé Benátky. Postavené bolo na ostrovoch na južnom konci Benátskej lagúny. S pevninou ju spája dlhý most. Ulice mesta sú plné pastelových farieb a tých najfotogenickejších talianskych šnúr na bielizeň. Tunajšie kostoly ukrývajú množstvo neoceniteľných umeleckých diel. Mesto ponúka skvelé reštaurácie s čerstvými morskými plodmi a malebné výhľady. 30 metrov vysoká zvonica Sant´Andrea sa pýši údajne najstaršími hodinami na svete. Vnútri veže vo zvonici je múzeum, kde je mechanizmus hodín. V meste sa nachádza etnografické a archeologické múzeum sledujúce históriu Chioggie v priebehu dejín.

Chioggia, TalianskoChioggia. Foto: unsplash.com

Caorle

Nevynechajte prehliadku malebného historického prímorského rybárskeho mestečka s bohatou historickou minulosťou a prímorského letoviska ležiaceho neďaleko Bibione. Pozornosť upúta zvonica z roku 1100, starodávna románska katedrála a tzv. vytopený kostol, ku ktorému sa viaže legenda o panne Márii, ktorá varovala pred zaplavením mesta. Zaujímavosťou sú vytesané kamene do skál na brehu mora.

CaorleCaorle. Foto: unsplash.com

Plavba po lagúne

Výlet vám zaberie len jedno doobedie, ale výlet po týchto lagúnach nachádzajúcich sa medzi mestami Caorle a Bibione bude určite stáť za to. Ocitnete sa v takmer nenarušenej prírode, uvidíte typické rybárske domčeky casone, panorámu Caorle, v typickej miestnej rybárskej usadlosti „Casone“ ochutnáte grilované ryby a polentu, ktoré patria k tradičnému pokrmu tejto lokality. Časť života tu strávil aj známy spisovateľ Ernst Hemingway (uvidíte dom na lagúne, v ktorom žil), ktorý sa touto krajinou nechal inšpirovať k napísaniu románu Cez rieku a medzi stromami.

Caorle, TalianskoLagúna pri Caorle. Foto: unsplash.com

Palmanova

Alebo aj „Mesto v tvare hviezdy“. Takýto prívlastok si Palmanova vo východnej časti Talianska vyslúžila vďaka svojmu geometricky presnému rozloženiu. Pri pohľade z výšky je jasne vidieť, že mesto tvorí deväťcípu hviezdu. Všetky cesty v Palmanove vedú k námestiu Piazza Grande, ktoré je srdcom mesta a má tvar pravidelného šesťuholníka. Palmanova bola ideálnym mestom renesancie postavená na princípoch utópie. Mesto je vlastne pevnosťou so šiestimi hradbami, ktoré sú postavené tak, aby dokázali jedna druhú chrániť.

Palmanova
Palmanova. Foto: CK SATUR

Aquileia 

Aquileia je mesto v severnom Taliansku nachádzajúce sa približne 30km od mesta Udine. Ide o mesto, ktoré má za sebou bohatú históriu. Kedysi totiž šlo o rímske prímorské mesto, ktoré malo veľký význam v počiatkoch šírenia kresťanstva ako sídla Aquilejského patriarchátu. Antické pamiatky a patriarchálna bazilika boli v roku 1998 zapísané na zoznam svetové dedičstva UNESCO.  Aquileia je tiež známa ako významný vínny región, vyrábajú sa tu prevažne červené vína. Medzi ne patrí aj jedno z najkvalitnejších vín sveta – Refoso. K rozmachu vinárstva v tejto oblasti prispeli už Rimania. Už vtedy šlo o vyhľadávaný región, o ktorom písal napríklad aj básnik Hérodianos v 3.storočí.

Aquileia, Taliansko
Aquileia. Foto: CK SATUR

Parco Giardino Sigurta pri Verone

Táto záhrada patrila spočiatku do súkromného vlastníctva doktora Carla Sigurtà. Ten ju však v roku 1941 pretvoril na park a od roku 1978 je prístupný verejnosti. V celom areáli sa nachádza množstvo jazierok, fontán, rôzne bylinné a kvetinové záhony, ale aj napríklad jaskyňa či psí cintorín. Park je miestom, kde sa spája história s kultúrou a prírodou do dokonalého súladu a návštevníkov obohatí nezabudnuteľným pocitom harmónie. Parco Giardino Sigurtà je práve vďaka týmto osobitným vlastnostiam vyhlasované svetoznámymi botanikmi a tisíckami návštevníkov parku každý rok za jednu z najúchvatnejších záhrad na svete. Päť veľkých tulipánových záhonov až s neuveriteľným 1 000 000 kvetov, záhony kosatcov, ruží, ľalií a astier, bludisko, slnečné hodiny, 18 okrasných rybníkov a jazierok sú len niektoré z atrakcií, ktoré si môžete vychutnať v tejto očarujúcej oáze.Každoročne nielen na jar sa tu objavujú stále nové a nové záhony, takže od marca do novembra je každý deň ideálnym dňom na návštevu.

Image
Parco Giardino Sigurta. Foto: depositphotos.com

Borgehetto sul Mincio

Mestečko Borgehetto sul Mincio. Kamenné uličky lákajú svojim tajomstvom, ktoré dobre stáži starý hrad. Borghetto je síce maličké, ale stojí za to prejsť jeho ulicami. 

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Región Benátsko je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov. 

Rozloha a populácia: 18 345 km²
4 854 600 obyvateľov pre oblasť Benátsko
254 661 obyvateľov - Benátky

Jazyky: taliančina

Náboženstvo: rímsko-katolícke 90%

Elektrický prúd: Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzizástrčku na recepcii. Ak nie, je možné si takýto medzičlánok ( adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na poznávanie Benátok a jeho okolia je na jar, alebo na jeseň. Zážitok je februárový benátsky karneval. Najchladnejším mesiacom je január kedy sa teploty pohybujú okolo 5°C. Od októbra do januára je obdobím zvýšenia vody, ktoré sa nazýva "acqua alta". Najteplejšie mesiace sú júl a august s teplotami okolo 30 °C.

Letisko a dĺžka letu

Z letiska Viedeň na letisko do Benátok trvá let cca 1 hod.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí. Napriek tomu, že oblasť Benátsko je od Bratislavy vzdialené asi 470 kilometrov, nie je to namáhavá cesta ani pre motoristov. Od Rakúska dokonca až na juh Talianska vedú kvalitné diaľnice. Ak ste pricestovali na juh Talianska autom, buďte opatrní. Miestni šoféri sú takí ako v celom Taliansku. V zelených zónach môžete parkovať medzi 8:00 a 9:30, od 14:30 do 16:00 je to už zakázané. V modrých zónach môžete parkovať len ak vlastníte parkovací disk (dostať ho na turistických úradoch) a aj to len v čase od 9:00 do 14:30 a od 16:00 do 20:00. Maximálny povolený obsah alkohol v krvi je 0,08 promile.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR