Apúlia

Apúlia

Talianska krásavica

Stiahnuť PDF

Talianska Apúlia je očarujúcou oblasťou na juhu krajiny. Vyniká krivoľakými uličkami krásneho Bari, skalným mestom Matera, Alberobellom s typickými domčekmi typu "trulli", stredovekým hradom Castel del Monte, či najväčšou talianskou kvapľovou jaskyňou Castellana Grotte. Očarí vás aj pobrežná promenáda v Polignano a Mare s výhľadmi na krištáľovo čistú morskú vodu alebo mesto Lecce, ktoré je pre svoje pamiatky právom nazývané Florenciou Apúlie.

Domy typu „trulli“ v meste Alberobello
Apúlia. Foto: CK SATUR

Dovolenky v Apúlii

Neoddeliteľnou súčasťou tohto najjužnejšieho talianskeho regiónu je pomalšie tempo života, bohatá kultúra a skvelé jedlo. Tento najvýchodnejší región Talianska lemuje 800 km dlhé pobrežie a obmýva ho Jadranské a Iónske more.

Apúlske pobrežie, TalianskoApúlske pobrežie. Foto: unsplash.com

Apúlia sa preslávila výrobou olivového oleja, ktorého produkcia tvorí 40 % z Talianska a 12% celosvetovo. Je tu mierne podnebie, dlhé suché letá a teplejšie zimy, čo je ideálne prostredie na pestovanie viac ako 50 miliónov olivovníkov, ktoré región má.

Olivovníky v ApúliiApúlske olivovníky. Foto: unsplash.com

Dejiny regiónu Apúlia sú úzko späté s Brindisi. Mesto Brindisi leží na pobreží Jadranského mora v juhotalianskom regióne Apúlia. Patrí k významným prístavom, odkiaľ vyplávajú trajekty a výletné lode do Grécka. Historicky mesto zohralo dôležitú úlohu v rozvoji obchodu vďaka svojej výhodnej polohe na talianskom polostrove. Bolo súčasťou strategicky dôležitej rímskej cesty Via Appia, ktorá začínala v Ríme a končila práve v Brindisi.

Región Apúlia, TalianskoRegión Apúlia. Foto: unsplash.com

Na nábreží neďaleko prístavu v Brindisi stojí mohutný 19 metrov vysoký mramorový stĺp označujúci jej koniec. V centre i v okolí mesta sa nachádza niekoľko zaujímavých pamiatok a archeologických lokalít. Hrad Castelo Alfonsino di Brindisi bol postavený v 16.storočí ako opevnenie na ochranu pred vstupom do mesta. Kostol San Giovanni al Sepolcro založili na konci 11.storočia templári podľa vzoru skalného dómu v Jeruzaleme. V centre mesta na námestí Piazza Duomo stojí bazilika Cattedrale della Visitazione e San Giovanni Battista, pre milovníkov histórie je skvelým miestom na návštevu Archeologické múzeum neďaleko baziliky, ktoré ponúka fascinujúci pohľad na históriu celého regiónu.  

Brindisi, Apúlia
Brindisi. Foto: unsplash.com

Severne od Bari leží polostrov Gargano. Patrí medzi najzelenšie oblasti regiónu. Nachádza sa tu Národný park, ktorý je i na zozname UNESCO. Je to starobylý kraj, ktorý ponúka turistiku v zelenom parku Puglia Foresta Umbra, ktorý vyniká bohatou prírodou, divočinou, borovicami, dubmi a bukmi.

Národný park Foresta Umbra, Gargano, Apúlia
Puglia Foresta Umbra. Foto: unsplash.com

Na polostrove Gargano leží prímorské mestečko Vieste, ktoré zo strmých skál vyčnieva do Jadranského mora. Lemujú ho dlhé pieskové pláže, útesy a blankytné more, ktoré ponúka skvelú dovolenku. V meste je množstvo starých budov, zdobených kostolov, reštaurácií a obchodov.

Vieste, TalianskoVieste. Foto: unsplash.com

Apúlia neponúka krásnu prírodu len na zemi, ale aj pod zemou. Castellana Grotte je malebná dedinka, ktorá sa preslávila jaskyňou s impozantnou kvapľovou výzdobou. V hĺbke 70 metrov sa po 3 kilometrovej trase dá dostať až do najkrajšej časti – „Grotta Bianca“, v ktorej sa nachádza žiarivá vápencová krása.

Castellana Grotte, Apúlia
Castellana Grotte. Foto: unsplash.com

Pri spoznávaní jaskynných krás sa oplatí preskúmať aj okolie, kde panuje tradičný život a atmosféra sa nesie v šarme príjemného relaxu ale aj pracovitosti miestnych obyvateľov. 

Castellana GrotteKamenné domčeky v Castellana Grotte. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Bari

Bari je metropolitným mestom regiónu Apúlia v Taliansku. V tomto meste nájdete zaujímavé historické miesta ako napríklad katedrálu Bari, Baziliku sv. Mikuláša, divadlo Petruzzelli, Švábsky hrad či mnohé iné. Každoročne v septembri sa v tomto mieste uskutočňuje Fiera del Levante, čo predstavuje akýsi veľtrh miestnych poľnohospodárov a remeselníkov. Okrem zaujímavej architektúry Bari ponúka i zaujímavé tradičné jedlá zložené z miestnych surovín ako sú pšenica, víno a olivový olej. 

Bari, Taliansko
Bari. Foto: unsplash.com

Polignano a Mare

Krištáľovo čisté vody a útesy s jaskyňami vytesanými pri mori dávajú Polignano a Mare jeho jedinečnosť. Mestečko, známe aj ako Perla Jadranu je vzdialené len 30 km od Bari. Poligano je rodiskom renomovaného speváka Domenica Modugna, ktorý sa preslávil svojou piesňou Nel blu dipinto di blu. Fascinujúce historické centrum odhaľuje stopy svojej arabskej, byzantskej, španielskej a normandskej minulosti vrátane zvyškov štyroch strážnych veží, ktoré strážili staroveké mesto.

Polignano a Mare, ApúliaPolignano a Mare. Foto: unsplash.com

Ostuni

Ostuni je krásne mesto v južnom Taliansku. Jeho pôvabné biele domy sa rozprestierajú nad vrcholom troch kopcov a ponúkajú skvelý výhľad na more. Bludisko ulíc a uličiek vás prevedie cez úzke ulice Ostuni. Jasné biele budovy a skvostná svetlá obloha, nehovoriac o viacerých výhľadoch na Jadranské more. Počas putovania po uliciach si všimnete, že takmer všetky dvere sú namalované v modrých, tyrkysových a zelených odtieňoch. To preto, lebo svoju architektúru prebrali z gréckeho štýlu.

Ostuni, ApúliaOstuni. Foto: unsplash.com

Trani

Trani je historický rybársky prístav v Apúlii medzi mestami Bari a Barletou na pobreží Jadranského mora. Je to mesto, kde sa môžete potulovať po uličkách a obdivovať výhľad na prístav. Mestu dominuje katedrála, Cattedrale di San Nicola Pellegrino, ktorá leží v blízkosti pobrežia. Neďaleko katedrály je múzeum kostola, Museo Diocesano, ktoré vystavuje zbierku sochárskych a archeologických nálezov z kostolov mesta Trani.

Trani, ApúliaTrani. Foto: unsplash.com

V meste si môžete vychutnať príjemné prechádzky a pozrovanie východu či západu slnka. Vyznačuje sa pokojnou atmosférou, ku ktorej sa hodí posedenie v miestnej kaviarni, popíjaní lahodnej kávy a pozorovaniu tunajšieho života. 

Západ slnka v Trani, ApúliaMestečko Trani v žiari slnka a mora. Foto: unsplash.com

Monopoli

Apúlske mesto Monopoli bolo osídlené pred viac ako 2500 rokmi. V období slávnej Rímskej ríše tadiaľto prechádzala najdôležitejšia cesta Via Trajana, neskôr mesto získalo strategickú pozíciu a postavené boli obranné pevnosti, aby tak bolo chránené pred lúpežnými pirátmi a proti španielskej armáde, ktorá ho obliehala tri mesiace. Mesto prekvitalo pre obchod a poľnohospodárstvo aj počas španielskej nadvlády. V roku 1860 sa stalo súčasťou Talianska. 

Monopoli, Apúlia
Monopoli. Foto: unsplash.com

Monopoli má krásne pobrežie, hemží sa sympatickými námestiami a kľukatými uličkami. Centru dominuje bazilika Madonny della Madia z 12. storočia, no dnešný vzhľad má z 18. storočia. Interiér zdobí množstvo fresiek a vzácna ikona Madony, ktorá sa sem dostala podľa legendy na lodi. Nachádza sa tu aj bašta Il Bastione del Molino, či kostol San Salvatore, ktorého základy boli položené už v roku 313. Ikonou mesta je hrad Karola V., ktorý vyčnieva z hlavného mesta a ponúka pekné výhľady na more a mestský prístav. Hrad slúžil na obranu proti pirátom a do 90. rokov 20. storočia ako väzenie.

boats on dock near buildings during daytimePrístav v Monopoli. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Lecce, Taliansko

HistóriaKultúra

Lecce

Lecce má krásne historické centrum. Veľkým umeleckým pokladom mesta je jeho architektúra. Pokiaľ ide o iné umenie, ako je maľba, Lecce sa v skutočnosti nemôže porovnávať so severnými mestami ako Florencia a Rím. Lecce má pravý južný rytmus. Keď sa začína deň a teplota sa zvyšuje, uličky sú prázdne a počas najhorúcejších popoludňajších hodín možno v historických jazdných pruhoch nájsť iba niekoľko prehriatých turistov. V noci toto mesto ožíva a v uliciach sa začínajú objavovať všetci obyvatelia.

Alberobello, Taliansko

HistóriaKultúra

Alberobello

Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.

Castel del Monte, Taliansko

HistóriaKultúra

Castel del Monte

Castel del Monte bol postavený v priebehu 20. storočia cisárom Frederickom II., ktorý zdedil územie od svojej matky Constance zo Sicílie. Vzhľadom na svoju pomerne malú veľkosť sa kedysi považovala za "loveckú chatu", no teraz učenci veria, že pôvodne mal oponnú stenu a slúžil ako citadela. Frederick bol zodpovedný za výstavbu mnohých hradov v Apulii, ale geometrický dizajn Castel del Monte bol jedinečný. Pevnosť je osemhranný hranol s osemhrannou vežou na každom rohu.

Matera, Taliansko

HistóriaKultúra

Matera

Matera, známa aj ako podzemné mesto je jedno z najstarších neustále obývaných miest na svete, ktoré boli obývané od 10. tisícročia pred naším letopočtom. Od roku 1993 je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Matera bola postavená nad hlbokou dolinou nazvanou Gravina z Matera, ktorá rozdeľuje územie na dve oblasti. Matera bola postavená tak, že je síce skrytá, ale sťažila tak zásobovanie vodou. Prví obyvatelia investovali obrovskú energiu do budovania cisterien a systémov vodných kanálov.

Altamura, Taliansko

HistóriaKultúra

Altamura

Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.

Stiahnuť PDF

Pláže

Lama Monachile 

Lama Monachile je malá verejná pláž v Polignano a Mare v blízkosti samotného centra mesta. Pláž je pomerne malá, ale radí sa medzi najznámejšie v Apúlii. Z oboch strán ju lemujú skalné masívy. Je tú kúzelné miesto s pohľadom na mesto ale aj tyrkysové more. Táto pláž si vyslúžila aj Modrú vlajku. More je tu priezračné, pláž pokrývajú okruhliaky.

white concrete building near body of water during daytimeLama Monachile. Foto: unsplash.com

Baia dei Turchi

V blízkosti Salenta sa nachádza piesková pláž s priezračnou vodou Baia dei Turchi. Má pozvoľný vstup do mora. Sú tu príjemné pieskové časti na slnenie, ale aj romantické zátoky, či malé jaskyne. 

people on beach during daytimeBaia dei Turchi. Foto: unsplash.com

Spiaggia della Scialara

Vo Vieste sa nachádza 3 km dlhá piesková pláž Spiaggia della Scialara. Dominantou pláže je 25 metrov vysoký útes Pizzomunno. Je ikonou nielen pláže ale aj celého mesta. Pláž je piesková s pozvoľným vstupom do mora, čo je vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Piesková pláž vo Vieste, ApúliaPláž vo Vieste. Foto: unsplash.com

Polostrov Salento

"Taliansky opätok" ukrýva nádherné pieskové pláže a tyrkysové more. Z východnej strany ho obmýva Jadranské more a zo západnej Iónske more a záliv Taranto. V jeho najjužnejšej časti sa pláže, ktoré pripomínajú Maldivy. 

Pláž na polostrove Salento, ApúliaPláž na polostrove Salento. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Torre dell'Orso

Pláž Torre dell'Orso patrí medzi najkrajšie v Apúlii. Leží v meste Melendugno v provincii Lecce. Obľubujú ju rodiny s deťmi. Tvorí ju 900 metrov dlhé pobrežie so svetlým pieskom, útesmi, borovicovým hájom a priezračným morom. Nachádzajú sa tu bary, sprcha, toalety, lehátka, slnečníky, rodinná časť, kde sú vodné atrakcie ako jazda na kajaku. 

Torre dell'Orso. Foto: unsplash.com

Ionian Dolphin Conservation

Ionian Dolphin Conservation je vedecké združenie na výskum zameraný na štúdium živočíchov v zálive Taranto s Iónskom mori. Združenie získava znalosti morského prostredia s cieľom ochrany životného prostredia a delfínov. V tejto časti je možné pozorovanie delfínov. 

dolphinDelfín v zálive Taranto. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Apúlia je plodná oblasť Talianska, kde je zakorenená tradícia „cucina povera“, čo značí je tu gastronómia jednoduchá ale lahodná a vyrobená z čerstvých miestnych produktov, ako sú cícer, domáce bylinky, koreniny, olivy, olivový olej, paradajky a samozrejme ryby a morské plody.

Apúlska kuchyňa
Apúlska kuchyňa. Foto: unsplash.com

Typickým predjedlom v Apúlii je Sott ´olio. Čerstvá zelenina, ako baklažán, artičoky, cibuľa, paprika sa zaleje olivovým olejom a octom, čím tam vydrží dlhé mesiace.

Frisella je chrumkavý chlieb, ktorý sa pečie v kamennej peci. Podáva sa s olivovým olejom a je to typický pokrm v Apúlii už celé stáročia. Taralli sú okrúhle praclíky, ktoré sa podávajú s pohárom vína. Existujú aj s rôznymi príchuťami ako fenikel, čierne korenie, mak, alebo posypané cukrom.

bread with tomato and cheese on white ceramic plateOchutený chrumkavý chlieb. Foto: unsplash.com

Piazzette sú malé pizze s čerstvými cherry paradajkami. Puccia je sendvič vyrobený z pizzového cesta, plnený mäsom, syrom alebo zeleninou.

Malé pizze s cherry paradajkamiMalé pizze s paradajkami. Foto: unsplash.com

Orecchiette alebo v preklade „malé uši“ sú domácky vyrobené cestoviny v podobe uší, ktoré sa podávajú s brokolicou, cesnakom, čerstvými paradajkami a syrom ricotta. Vynikajúco chutia dlhé cestoviny Sagne ´ncannulate podávané so syrovou alebo paradajkovou omáčkou.

Cestoviny s brokolicouLahodné talianske cestoviny. Foto: unsplash.com

Tradičným jedlom je Baccala alla salentina. Jedná sa o sušenú, solenú tresku, ktorá sa pripravuje zapekaním v rúre so strúhankou, syrom pecorino, čerstvými paradajkami. Podáva sa so zemiakmi opečenými do zlatista. Pochúťkou sú aj morské plody. 

Morské plodyMorské plody. Foto: unsplash.com

Sladký dezert Pasticciotto je tvorený s krémovou pudingovou náplňou a tmavými čerešňami.

Samozrejmosťou ku jedlu je v Apúlii víno. Každý rok 11. novembra sa v Apúlii stretávajú obyvatelia v mestách, aby ochutnali plody svojej práce a otvárajú víno z predchádzajúceho roka na počesť sv. Martina.

white and green flower bouquetVinárska Apúlia. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Grotta della Poesia

Grotta della Poesia bola zaradená medzi 10 najkrajších prírodných pláží na svete. Nachádza sa v skalnatom prostredí, ktoré kedysi podľa legendy obľubovala krásna dievčina, čo inšpirovalo mnohých básnikov, aby práve tu oslávili jej krásu. Táto oblasť je súčasťou archeologického komplexu Roca Vecchia, kde boli odhalené stredoveké sídla. Nielen že sa tu dá kúpať, ale mnohí tu skáču do hlbokej vody. Cesta z Lecce sem trvá cca pol hodiny. Nie je tu prístup na pieskovú pláž.

Grotta della Poesia, Apúlia
Grotta della Poesia. Foto: unsplash.com

Vignanotica a lodný výlet

Pri meste Mattinata sa nachádza pláž Vignanotica, ktorej dominujú veľké vápencové útesy. Nachádzajú sa tu lehátka, slnečníky, možnosti na vodné športy, reštaurácie, kaviarne. Odtiaľto je možné vydať sa loďou na poznávanie úchvatného pobrežia.

Vignanotica, Apúlia
Vignanotica. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Ochutnávka miestneho vína

Miestne víno, Martina Franca Spumante je veľmi zvláštne. Môže meniť farbu zo svetlej na tmavú jantárovú a takisto vplyvom rokov stráca svoju príjemnú ovocnú chuť. Hotové víno musí dosiahnuť minimálnu hladinu alkoholu 11%, aby bolo možné označiť označením Martina Franca. Pre toto víno je charakteristická príjemná vôňa. Chuť vína je suchá avšak jemná.

Ochutnávka miestneho vína, Taliansko
Talianske víno. Foto: depositphotos.com

Martina Franca

Šarmantné mestečko Martina Franca je vhodné na krátu prehliadku. Samotné mesto ponúka malebné námestie Piazza Roma s Palácom Ducale ako i námestie Piazza Plebiscito s jedinečnou Bazilikou di San Martino. Keďže sa zároveň jedná o vinársku oblasť, oplatí sa spoznať aj to, vrátane posedenia v miestnej reštaurácii a ochutnať tak víno Martina Franca. 

green and brown plants on field during daytimeMartina Franca. Foto: unsplash.com

Locorontondo

Locorontondo sa majestátne týči nad úrodným údolím Itria. Postavené bolo v kruhovej štruktúre a podľa toho je i odvodený názov „okrúhle mesto“. Výborné podnebie je vhodné na pestovanie vína Vardeca, ktoré sa vyskytuje len zriedka. Má delikátnu ovocnú príchuť. Pri poznávaní mestských uličiek, natrafíte na zaujímavé suveníry.

brown and white concrete building under blue sky during daytimeLocorontondo. Foto: unsplash.com

Melendugno

Melendugno sa pýši peknou plážou a vežou Torre dell'Orso zo 16. storočia a útesom Le Due Sorelle, ktoré sa týčia z mora. Stoja blízko seba a podľa legendy sa z bohýň stali tieto dve sochy ako nerozlučné sestry, podľa ktorých je daný aj názov. Pobrežné útesy sú bohaté aj na jaskyne. Najznámejšia z nich je San Cristoforo v juhovýchodnej časti zálivu. Vytvorený bol v 4. storočí pred n.l. a obsahuje nápisy v gréčtine a latinčine.

Le Due Sorelle, Apúlia
Le Due Sorelle. Foto: unsplash.com

Plážový klub Macramè

Pozdĺž pobrežia Monopoli sú nádherné piesočnaté pláže s krištáľovo čistou vodou a zastrčené medzi skalnými útesmi. Vedľa pláží sú moderné plážové kluby, kde si môžete vychutnať drink na pláži, alebo si posedieť v taverne. Oplatí sa vyskúšať napríklad plážový klub Macramè s vynikajúcou reštauráciou, štýlovými lehátkami so slnečníkmi, relaxačnými zónami, ihriskom na volejbal, lounge barom, hrajúcou živou hudbou a zároveň je to miesto usporadúvania mnohých eventov s DJ-om.

Plážový bar Macrame v Monopoli, ApúliaPlážový klub Macramè v Monopoli. Foto: macramemonopoli.it

Salve

Polostrov Salento ukrýva nádherné zátoky a pieskové pláže s jemným pieskom. Na pobreží Iónskeho mora, južne od Narda sa nachádza Salve. Miesto očarí prívetivou atmoséfrou, ktorú si môžete vychutnať aj v niektorej skvelej reštaurácii a objednať si čerstvé apúlske špeciality.

Pláž v Salve, ApúliaPláž v Salve. Foto: unsplash.com

Torre Canne

V Torre Canne sa nachádzajú nádherné pláže, s rmantickými zákutiami a s azúrovým morom. Sú tu plážové bary a reštaurácie s miestnou kuchyňou. 

Pláž v Torre Canne, Apúlia
Pláž v Torre Canne. Foto: unsplash.com

Santa Cesareo Terme

V Santa Cesareo Terme sa nachádza krásne skalnaté pobrežie Iónskeho mora, ktoré má zaujímavé prírodné scenérie. Nachádzajú sa tu výborné reštaurácie, kde si môžete pochutnať napríklad na grilovanej chobotnici.

Santa Cesareo Terme, Apúlia
Santa Cesareo Terme. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Apúlia je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov. 

Rozloha a populácia: 19 541 km
3 912 160 obyvateľov

Jazyky: taliančina

Náboženstvo: rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%).

Elektrický prúd: Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzizástrčku na recepcii. Ak nie, je možné si takýto medzičlánok ( adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Pre podnebie v Apúlii je typické striedanie teplého leta a miernej zimy. Priemerné zimné teploty sú okolo 8 °C a letné horúčavy presahujú 30 °C. Pobrežie Iónskeho mora je teplejšie a suchšie. Ideálne obdobie na návštevu je od mája do októbra.

Letisko a dĺžka letu

Z letiska Viedeň sa lieta do Bari alebo do Brindisi v trvaní cca 1 hodiny a 30 min. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí. Napriek tomu, že Apúlia je od Bratislavy vzdialená asi 1 400 kilometrov, nie je to namáhavá cesta ani pre motoristov. Od Rakúska až na juh Talianska vedú kvalitné diaľnice. Ak ste pricestovali na juh Talianska autom, buďte opatrní. Miestni šoféri sú takí ako v celom Taliansku. V zelených zónach môžete parkovať medzi 8:00 a 9:30, od 14:30 do 16:00 je to už zakázané. V modrých zónach môžete parkovať len ak vlastníte parkovací disk (dostať ho na turistických úradoch) a aj to len v čase od 9:00 do 14:30 a od 16:00 do 20:00. Maximálny povolený obsah alkohol v krvi je 0,08 promile.

Ak sa do Apúlie dopravíte vlakom, je potrebné si zabezpečiť transfer z vlakovej stanice, pretože vlaky nechodia do každého mesta.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR