Švajčiarsko

Švajčiarsko

Čarovný svet čokolády a hôr

Stiahnuť PDF

Krajina hodiniek a čokolády udivuje svojou pol tisícročie trvajúcou nezávislosťou, nádhernou prírodou pod vysokými alpskými štítmi a čarovnými mestami či prívetivými horskými dedinkami. Na jeho území sa vypína najkrajší štít Álp, Matterhorn, ktorý dosahuje výšku 4477 m. Jeho naklonený vrchol na východnú stranu sa stal symbolom pre celé Švajčiarsko. Aj keď pôsobí osamelo, jeho sláva a krása je známa na celej zemi. Má čisté línie, ktoré nechávajú vyniknúť každému metru. Nachádza sa na taliansko-švajčiarskej hranici pri obľúbenom stredisku Zermatt.

brown mountainMatterhorn pri východe slnka. Foto: unsplash.com

Poznávacie zájazdy do Švajčiarska


Obrovské alpské územie je aj starobylým kultúrnym prostredím, ktoré má svoje vlastné tradície, čo zároveň priťahuje mnohých cestovateľov ako aj horolezcov, ktorí zdolávajú aj tie najvyššie štíty. Švajčiarske Alpy sú domovom najzaľadnenejšieho regiónu Jungfrau-Aletsch, ktorý je i na zozname UNESCO. Práve tu sa k nebu týčia ľadové štíty Eiger, Jungfrau a Mönch.

mountains covered with snowJungfrau. Foto: unsplash.com

Švajčiarsko je krásnou krajinou so zaujímavým rastlinným a živočíšnym svetom. Južne od Luganského jazera sa nachádza bohaté morské archeologické nálezisko Monte San Giorgio, ktoré je pokryté lesom. 

aerial view of city near lake and mountains during daytimeLuganské jazero. Foto: unsplash.com

V krajine sú zachované staré kláštory, ako napríklad St. Galleni alebo kláštor sv. Jána z 8. storočia so zachovanými maľbami a freskami. Mnohé veľké mestá aj dnes dýchajú tajomnou históriou, kde sa zrodilo mnoho mýtov. Pravdou však ostáva, že v roku 1291 zástupcovia troch kantónov prisahali na spojenectvo a tak vznikol Večný spolok. O pár rokov neskôr sa na švajčiarskej historickej scéne objavil bojovník za slobodu Viliam Tell. Jeho príbeh začína tým, keď mu habsburský správca prikázal zostreliť jablko z hlavy jeho syna. Keďže bol dobrý strelec úlohu splnil, pričom chlapec ostal živý. Rozhodol sa však správcovi za jeho krutosť pomstiť. V 19. storočí mu za jeho udatnosť v meste Altdorf postavili pamätník. Viliam Tell inšpiroval nemeckého spisovateľa Fridricha Schillera, ktorý napísal známu divadelnú hru.

green-leafed pine trees during daytimeAltdorf. Foto: unsplash.com

Top lokality

Zürich

Zürich je hlavným a zároveň najväčším mestom švajčiarskeho kantónu s rovnakým názvom. Napriek nízkemu počtu obyvateľov je Zürich považovaný za vedúce svetové mesto vo finančnej oblasti a je domovom pre viaceré finančné inštitúcie. Môžete tu nájsť viacero zaujímavých miest ako napríklad Švajčiarske národné múzeum a Kunsthaus. Ďalšími hlavnými pamiatkami v meste sú kostoly Grossmünster, Fraumünster, St. Peter a Predigerkirche. Zürich má dlhoročnú bohatú tradíciu v umení a je miestom, kde sa usporadúva známy filmový festival, Zürich film festival.

aerial view of city buildings during daytimeZürich. Foto: unsplash.com

Historické centrum mesta je charakteristické budovami zo stredoveku ako o tom svedčia tunajšie kostoly, ale tiež tu vynikajú stavby z čias Karola Veľkého. Zürich je celkom iného rázu, než ostatné európske mestá. Mesto dotvárajú aj útulné historické kaviarne, ako napríklad Café Shober, ktorý sa od svojho otvorenia v roku 1875 zmenil len málo. Nachádza sa v dome, ktorý je pôvodne zo 14. storočia.

white and black concrete bridge photoZürich v historickej spleti švajčiarskych tradícií. Foto: unsplash.com

Určite ochutnajte domáce vyrobené koláče a sladkosti. Z Zürichu neodíďte bez ochutnávky tej najlepšej čokolády v Sprüngli alebo Laderachu, kde nájdete fantastické pralinky. Najlepšie truffles má Beschle.

brown cookies on white paperTruffles. Foto: unsplash.com

Centrum mesta osviežuje aj čisté jazero, ktoré miestni obyvatelia obľubujú a radi tu trávia svoj čas piknikom, prechádzkami, slnením  alebo si radi zaveslujú na člnoch a poslednú dobu je populárne paddleboarding.

aerial view of city buildings near body of water during daytimeZürichsee. Foto: unsplash.com

Ak ste milovníkmi nakupovania a hľadáte typické švajčiarske suveníry, zájdite do obchodu Teddy, ktorý má bohatý výber rôznych tradičných umeleckých kúskov z celej krajiny. Aj v úzkych uličkách od centra nájdete hotové poklady. Plno obchodov rôznych značiek nájdete na ulici Bahnhofstrasse.

mannequin wearing red and white long-sleeved top and brown shortsNákupná ulica Bahnhofstrasse. Foto: unsplash.com

Večer sa zas nechajte zlákať osvetleným mestom, kde celkom jasne vidieť jeho historické črty, ktoré vo sviežej ale zároveň i kus tajomnej atmosfére, dodajú vášmu kroku ľahkosť a radosť. 

white concrete buildingVečerný Zürich. Foto: unsplash.com

Ženeva

V najzápadnejšom švajčiarskom kantóne sa nachádza Ženeva postavená pri jazere, ktoré mu dodáva romantické francúzske ako aj nesporne alpské čaro. Mesto je známe aj tým, že tu sídli veľa svetových organizácií. Nájdete tu slávny vodotrysk Jet d ´Eau, ktorý chrlí vodu do výšky 140 m. Kvetinové hodiny, katedrálu sv. Petra z 13. storočia a pekné uličky lákajúce na promenády.

boat on waterVodotrysk v Ženeve. Foto: unsplash.com

Nevynechajte ženevské Kvetinové hodiny, katedrálu sv. Petra z 13. storočia a pekné uličky lákajúce na promenády.

green and brown grass fieldKvetinové hodiny. Foto: unsplash.com

Hrad Chillon je ostrovný hrad, ktorý sa nachádza na východnom konci Ženevského jazera, na úzkom pobreží medzi Montreux a Villeneuve, ktorý poskytuje prístup do alpského údolia Rhone. Chillon je verejne prístupný pre turistov a podľa štatistík je najnavštevovanejšou historickou pamiatkou Švajčiarska. Vnútri hradu sa nachádzajú štyri veľké sály, tri nádvoria a rad spální otvorených pre verejnosť. Jednou z najstarších je Camera domini, čo bola miestnosť obsadená vojvodom Savojským.

white concrete building on island surrounded by waterHrad Chillon. Foto: unsplash.com

Lugano

Lugano sa nachádza v južnom Švajčiarsku v taliansky hovoriacom kantóne a je jedným z najobľúbenejších turistických miest v krajine. Jeho čaro dotvára aj jazero Lugano. Mesto je domovom mnohých historických budov a múzeí, zatiaľ čo v okolí môžete vidieť viacero prírodných pamiatok. V Lugane je 17 miest, ktoré sú súčasťou švajčiarskeho národného dedičstva. Medzi národné historické pamiatky patria dve knižnice, Biblioteca Cantonale a Biblioteca Salita dei Frati, ako aj švajčiarsky nahrávací archív.green trees near body of water during daytimeMesto Lugano. Foto: unsplash.com

Samotné jazero Lugano ozvláštňuje aj mesto svojím trblietavým leskom, zeleňou a jedinečnou alpskou krásou. 

body of water near mountain under cloudy sky during daytimeJazero Lugano. Foto: unsplash.com

Lausanne 

Nádherné mesto Lausanne pri Ženevskom jazere je miestom splynutia kultúry, prírody, športu a fantasticky chutného jedla. Jeho šarm sa vyznačuje francúzskou atmosférou, ktorú ale dotvára švajčiarska nátura. Mesto spestruje gotická katedrála Notre Dame s vežou vysokou 75 metrov, odkiaľ je krásny výhľad. Nájdeme tu zvyšky kultúry Rimanov a Keltov, o ktorých sa dá viac dozvedieť aj v miestnom múzeu. Nachádza sa tu aj sídlo Medzinárodného olympijského výboru, ktoré pôvodne sídlilo v Paríži. 

city buildings under blue sky during daytimeLausanne. Foto: unsplash.com

Lausanne je najmenším mestom na svete, ktoré sa môže pochváliť metrom, ktoré má aj najvyššie prevýšenie na svete, a to od 300 do vyše 700 metrov. Mesto si stále drží svoj historický charakter, ale nájdu sa tu i moderné obchody a výborné reštaurácie, či trh s ovocím na Place de la Palud. Veľmi pekná je botanická záhrada. Alebo sa nechajte okúzliť jazdou na výletnej lodi. V blízkosti Lausanne sa nachádza sympatické mestečko Vevey, kde sa pestuje vínna réva, čo mu dodáva stredomorskú atmosféru. 

body of water near mountains at daytimeMestečko Vevey. Foto: unsplash.com

Neďaleko Vevey sa nachádza čarovné mestečko Montreux, ktoré sa oplatí preskúmať. Nádherný výhľad na Ženevské jazero a celý región sa vám naskytne z miesta Dent de Jaman, kam sa dostanete chodníkom z mesta. Je to zároveň ideálne miesto aj na piknik.

green grass field near body of water under cloudy sky during daytimeVyhliadka Dent de Jaman nad Montreux. Foto: unsplash.com

Luzern

Pri Luzernskom jazere leží aj švajčiarske mesto Luzern, ktoré obklopuje nádherná horská panoráma. V jeho blízkosti sa nachádzajú hory Rigi a Pilatus, ktorý sa dá navštíviť z alpskej strany najstrmšou zubačkou na svete alebo od mesta lanovkou.

aerial view of city buildings during daytimeMesto Luzern. Foto: unsplash.com

V meste nájdeme najstarší európsky drevený krytý most cez rieku Reuss, ktorý pochádza zo 14. storočia. Mostov tu síce nájdeme viac, ale tento je pre svoj vek jedinečný. V jeho strede je aj vodná veža. Je to tiež mesto námestí a kostolov. Kedysi bolo opevnené. Do dnes sa zachoval Museggský múr slúžiaci na severnú ochranu mesta. Priamo pri brehu sa nachádza moderné Kultúrne a kongresové centrum.

dock with roof and tower during dayDrevený most cez rieku Reuss. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Bern

Švajčiarske hlavné mesto Bern vzniklo v 12. storočí. Nie veľa mestám sa podarilo zachovať svoje historické črty tak úspešne ako Bernu, hlavnému mestu Švajčiarska. Staré mesto Bern je zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO a vďaka 6 kilometrom pasáží, ktoré miestny obyvatelia  nazývajú "Lauben", sa môže pochváliť aj najdlhšie chránenými nákupnými promenádami v Európe.

brown and white concrete building under blue sky during daytimeHistorický Brem. Foto: unsplash.com

Stredoveký vzduch tohto mesta s mnohými fontánami, pieskovcovými fasádami, úzkymi uličkami a historickými vežami je naozaj jedinečný. Vyvýšená Ružová záhrada nad Medvedím parkom a plošina 101 metrov vysokej katedrálnej veže ponúkajú najlepší výhľad na starý mestský okruh, ktorým tečie rieka Aare.

green trees near river under blue sky during daytimeRieka Aare v Berne. Foto: unsplash.com

Orloj v Berne predstavuje stredovekú pamiatku. Bol postavený na začiatku 13. storočia a slúžil mestu ako strážna veža, väzenie, centrum mestského života a občiansky pamätník. Vonkajší vzhľad Zytglogge je určený renováciou z roku 1770. Iba neskorogotická rímsa pod strechou a schodisková veža sú viditeľné artefakty staršej histórie veže. Vnútorné usporiadanie orloja sa v priebehu času zmenilo, aby odrážalo zmenu účelu veže od strážnej veže na väzenie mesta až po vežičku.

Image
Orloj. Foto: CK SATUR

Reformovaná Bernská katedrála je zasvätená sv. Vincentovi zo Zaragozy a je najväčším a najdôležitejším  kostolom vo Švajčiarsku. Bol postavený v gotickom štýle a je jedným z tých gotických kostolov, ktoré boli dokončené v 19. storočí po príchode historizmu. Do veže vedie špirálovito 222 kamenných schodov vedie k prvej galérii vo výške 46 metrov. Ďalších 90 schodov vedie k druhej galérii vo výške 64 metrov, ktorá je prístupná aj verejnosti. Južne od kostola, smerom k Aare, leží aj park, v ktorom sa môžete poprechádzať.

landscape photography of high-rise building beside body of waterBernská katedrála. Foto: unsplash.com

V Berne sa nachádza budova parlamentu, nazývaná aj ako Federálny palác. Začal sa stavať koncom 19. storočia a dokončený bol v roku 1902.  

white concrete building during night timeParlament v Berne. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Thuzis, Švajčiarsko

HistóriaKultúra

Thuzis

Thuzis leží na severnom vchode do nádhernej zátoky Viamala na rieke Hinterrhein. Medzi zaujímavé miesta v Thuzis patria neskoro gotický farský kostol z roku 1506, ktorý je veľmi priestranný a ukrýva v sebe dobrú akustiku, dom Rosenroll zo 17. storočia, malý barokový zámok z roku 1727 a zrúcanina hradu Obertagstein vysoko nad mestom. V tomto meste môžete vidieť dokonale upravené prostredie, ktoré láka viacerých turistov. Thuzis pre niektorých predstavuje len prechodnú zastávku na ceste do blízkych kúpeľov Lenzerheide alebo Davos.

Lago di Lugano, Švajčiarsko

Príroda

Lago di Lugano

Lago di Lugano je jazero rozvetvené na predhorí Álp pozdĺž švajčiarsko-talianskej hranice. Luganské jazero má ľadovcový pôvod a vzniklo na konci posledného zaľadnenia asi pred desaťtisíc rokmi. Jeho tri hlavné prítoky tvoria Cassarate, Vedeggio a Cuccio. Zaujímavosťou je, že mestá Melide a Bissone, ktoré stoja na opačných brehoch jazera, sú spojené mostom, cez ktorý prechádza štátna diaľnica A2, kantonálna cesta a železnica. Napriek vážnym škodám spôsobeným znečistením má jazero vhodné podmienky pre život fauny a flóry.

Engadin, Švajčiarsko

HistóriaKultúra

Engadin

Engadin sa nachádza vo švajčiarskom kantóne Graubünden . Je to jedna z najvyšších obývaných dolín v Európe. V lesoch Engadinu by ste našli najmä veľké jelene, kamzíky či orlov. V tejto dedinke sa tradične každú zimu koná zimná jazda na saniach ťahaných koňmi. Nikto však nevie kedy táto tradícia začala. Počas tejto udalosti sú obyvatelia mesta odetí do typických čiernych a červených šiat a kone sú ozdobené rôznymi ozdobami a perím. Počas celodennej jazdy všetci spoločne hodujú a sú radi, že žijú v takejto krásnej dedinke.

Brig, Švajčiarsko

História

Brig

Mesto Brig zovreté masívom hôr sa nachádza vo Švajčiarsku v kantóne Wallis a tvorí prirodzené centrum Horného Wallisu. V bezprostrednej blízkosti mesta sa rozprestiera najväčší ľadovec Álp - Aletsch, ktorý je ako svetový prírodný unikát zapísaný v zozname UNESCO. Brig je tiež známy ako železničné hraničné mesto medzi Švajčiarskom a Talianskom, a v súčasnosti je predovšetkým strategicky výhodným východiskovým bodom pre cesty vyššie do hôr, a to v letnom i zimnom období. Mesto je tiež preslávené tým, že ním prechádza známy panoramatický vlak Glacier Express - ľadový expres.

Rýnsky vodopád, Švajčiarsko

Príroda

Rýnsky vodopád

Vodopád sa nachádza na hornom Rýne na hranici medzi kantónmi Schaffhausen a Zürich. Je široký 150 metrov a 23 metrov vysoký. Rýnsky vodopáda sa vytvoril v poslednom období doby ľadovej. Najbližšia obec je Neuhausen am Rheinfall, kde si turisti môžu pozrieť aj Wörthský hrad. Turisti boli po stáročia ohromení Rýnskym vodopádom. V 19. storočí maliar Joseph Mallord William Turner namaľoval niekoľko obrazov z vodopádu a lyrický básnik Eduard Mörike napísal o vodopáde krátku báseň. Poďte sa pozrieť na vodopád, ktorý sa stal múzou aj ďalších umelcov.

Glacier Express, Švajčiarsko

HistóriaPríroda

Glacier Express

Cesta v Glacier Express, spájajúcom dve hlavné horské strediská St. Moritz a Zermatt vo švajčiarskych Alpách, je u turistov veľmi obľúbená, a to najmä vďaka prekrásnym pohľadom na krásnu alpskú krajinu. Veľká časť z jeho cesty prechádza cez a pozdĺž svetového kultúrneho dedičstva UNESCO známeho ako „Rétska železnica v krajine Albula/Bernina“. Vlak dostal meno "ľadovcový", pretože jeho trasa je vedená po najvyššie položených úzkorozchodných tratiach v blízkosti niektorých veľkých švajčiarskych ľadovcov.

Stiahnuť PDF

Pre deti

Skanzen Ballenberg

Skanzen Ballenberg sa nachádza vo švajčiarskom kantóne Bern pri krásnom Brienzskom jazere. Jedná sa o unikátne miesto, ktoré vám bude pripadať veľmi skutočné, a akoby naozaj stále žilo. Je to fantastická zábava pre deti i dospelých. Je tu cez sto externých objektov z rôznych častí Švajčiarska.

Image
Skanzen Ballenberg. Foto: CK SATUR

Môžete si všetko vyskúšať, všetkého sa dotknúť, sadnúť si za stôl, vyskúšať dobové oblečenie, hračky. Obzrieť si môžete kuchyňu, nahliadnuť do skriniek, kde sú hrnce, taniere a všetko, čo do domu patrí. Sú tu tkáčske dielne, hrnčiarske, rezbárske, košikárske. Zaujme aj výroba syrov a tiež ich ochutnávka. Pestrý chutný svet tu tvorí chlieb, marmelády, klobásky, sušené ovocie, bylinky. Určite nahliadnite aj do lekárne. Pekné sú aj záhradky okolo domu, ktoré sú udržiavané. A nájdete tu aj domáce zvieratá.

brown kettle on stove near windowVnútorné zariadenie v skanzene. Foto: unsplash.com

Interlaken

Tradičný švajčiarsky rezort v nádhernom prostredí medzi dvomi alpskými jazerami. Okolie ponúka priam dokonalú scenériu so zasneženými horami, zurčiacimi vodopádmi, ľadovcovými jazerami a bohatou zeleňou v letných mesiacoch. Má výbornú polohu, odkiaľ sa dá vyraziť na túry za objavovaním alebo v zime za lyžovaním. 

aerial view of green mountains during daytimeInterlaken pre malých i veľkých. Foto: unspalsh.com

Villars-Sur-Ollon

Krásna dedinka, ktorá sa nachádza v údolí Rhône ponúka nádherné výhľady na Dan du Midi, Mont Blanc a Ženevské jazero. Sú tu výborné možnosti na lyžovanie ako aj bežky. Nájdete tu aj snowparky, škôlku pre deti, sánkarský kopec s množstvom aktivít aj po lyžovačke, ako je wellness a termálne kúpele.  V lete sú možnosti skvelej turistiky, horského bicyklovania a golfu. Môžete vyskúšať 300 km dlhé trekkingové trate a 150 km dlhé trate pre horské bicyklovanie. Jedna z najúchvatnejších trás vedie ku horským jazerám Lac de Chavonne, Lac de Bretaye a Lac Noir.

person in brown jacket and blue pants standing on snow covered mountain during daytimeSkvelá lyžovačka vo Villars-Sur-Ollon. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Rôznorodé Švajčiarsko má aj svoju kuchyňu pestrú a to ju netvorí len syr a čokoláda. Keďže susedí s inými krajinami je aj podľa toho ovplyvnená talianskou, francúzskou a nemeckou kuchyňou. A teda, tradičné jedlo je v každom kantóne iné. V každom jedálničku nájdete šalát „nüsslisalat“. Môže byť listový, miešaný a často sa pridáva červená repa, vajíčko, krutóny. Švajčiari milujú syr a robia ho ozaj výborne. Nájdeme tu viac ako 400 rôznych druhov. Známe sú napríklad Appenzeller, Gruyère a Emmentaler. Pri Ženevskom jazere ochutnajte ryby a v Ticine napríklad rizoto. V krajine sa produkuje aj víno. Vinice pri Ženevskom jazere sa nachádzajú na strmých svahoch a sú zapísané aj do zoznamu UNESCO. S výrobou vína sa tu začalo v období Rimanov.

round cheeses on rackŠvajčiarske kráľovstvo syrov. Foto: unsplash.com

Medzi obľúbený pokrm patrí syrové fondue, ktoré sa zrodilo celkom jednoducho, keď na horskom salaši zostali už len zbytky syrov a tvrdý chlieb. Tie sa nakrájali, postrúhali a dali sa na ohni roztaviť. Salašníci pridali víno alebo pálenku a potom do tejto zmesi sa už len namáčal chlieb. Časom sa stalo fondue veľmi populárne a vzniklo mäsové vo vývare „fondue chinoise“ a tiež čokoládové, do ktorého sa namáča ovocie. Ďalšia syrová lahôdka raclette sa podáva s varenými zemiakmi v šupke, s kyslými uhorkami a cibuľou.

two person holding fork dipping food on sauceŠvajčiarske fondue. Foto: unsplash.com

Švajčiarsky čokoládový svet je slávny všade a ešte ju v minulosti vylepšili, keď do čokoládovej masy naliali mlieko. Švajčiari ju milujú natoľko, že údajne každý jej skonzumuje 12 kg za rok. Oplatí sa navštíviť aj čokoládové centrum, kde sa dozviete čo to o čokoláde a môžete si aj vlastnú vyrobiť. Medzi tie najlepšie patrí Frei, Ragusa, Cailler, Läderach, Lindt, Maestranni, Chocolat Alprose.  

red and white candy wrapper Čokoládové pokušenie od Lindt. Foto: unsplash.com

Vo Švajčiarku sa zrodili aj lahodné makronky. Tu sa im hovorí Luxemburgerli. Nájdete ich v obchodoch Sprüngli. Hovorí sa, že čím ich viac pre niekoho kupujte, tak danú osobu veľmi milujte. Tie malé krabičky sa vraj dávajú svokrám.

six French macarons near white ceramic saucerSladký svet makroniek. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

St. Moritz

Jeden z najstarších lyžiarskych rezortov na svete je ikonou v údoli Engadin. Kým ostatné časti Švajčiarska sú, čo sa týka počasia nevyspytateľné, St. Moritz má až 322 slnečných dní v roku. Preto ho milujú kráľovské rodiny, politici, miliardári a svetové celebrity. V zime si tu môžete užiť lyžovanie, snowboarding, bežky. St. Moritz je známy aj pre kvalitné spa, termálne kúpele, bahenné kúpele, masáže, sauny a rôzne skrášľovacie procedúry.

houses near snow fieldSvetový St. Moritz. Foto: unsplash.com

Furka Pass

Horský priesmyk Furka Pass vo švajčiarskych Alpách leží vo výške vyše 2400 metrov. Cestu tvoria zákruty a na mnohých miestach je pomerne úzka. Priesmyk je plný nádherných výhľadov, preto je mimoriadne obľúbený. Aj sympatické svište, ktoré tu žijú dotvárajú celkový obraz Furka Pass. Veľkým lákadlom je pešia turistika po chodníkoch. Na svoje si prídu aj cyklisti a horolezci. 

snow covered mountains and roadFurka Pass vo Švajčiarsku. Foto: unsplash.com

Pri známom hoteli Belvedere sa nachádza ľadovec Rhone. Ten sa v dôsledku globálneho otepľovania zmenšil. Prechádza tadiaľto aj parná železnica. Stanica Furka patrí medzi najvyššie položené v Európe. Nachádza sa tu i ľadová jaskyňa, či skôr komora do ľadovca v dĺžke 100 metrov.

red and brown concrete building near mountain under white clouds during daytimeHotel Belvedere. Foto: unsplash.com

Grindelwald

Grindelwald, úchvatný horský rezort, ktorý je obklopený alpskými horami patrí medzi najobľúbenejšie vo Švajčiarsku. Jeho jedinečná poloha medzi štítmi Jungfrau (4158 m), Mönch (4099 m) a Eiger (3970 m) mu dodáva na neutíchajúcej návštevnosti. V centrálnej Európe nemá ani konkurenciu a to aj preto, lebo ľadovce sa tu dostávajú blízko do údolia. 

houses on fieldHorský rezort Grindelwald. Foto: unsplash.com

Pre milovníkov snehu je ľahko dostupný. Okrem lyžovania, za návštevu stojí jaskyňa Blue Ice Grotto, ľadovcový kaňon, ktorý je blízko Grindelwaldu a zubačka až na vrchol Kleine Scheidegg.

houses on snow mountainLyžovačka v Grindelwalde. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Národný park Švajčiarska

Švajčiarsko má len jeden národný park, ktorý je však celkom špeciálny. Nachádza sa vo východnej časti krajiny a je zaradený aj do zoznamu UNSECO ako biosferická rezervácia. Nájdete tu krásne scenérie, zvieratá, azúrové rieky, elegantné štíty a 80 km chodníkov cez alpskú prírodu.

aerial photo of trees on mountainNárodný park, Švajčiarsko. Foto: unsplash.com

Wengen

Čarovná alpská dedinka známa pre drevené chaty a útulné hotely. Nachádza sa v regióne Bernese Oberland. Wengen je dokonalou ukážkou tej pravej švajčiarskej dedinky. Tradičné drevené chaty priliehajú ku svahom údolia Lauterbrunnen. V zime, Wengen láka lyžiarov pre dobrú lyžovačku, krásne scenérie a okrem toho sa dedinka rozvíja bez používania áut.

brown and white houses on green mountain under blue sky during daytimeNádherná švajčiarska dedinka Wengen. Foto: unsplash.com

Jazero Oeschinen

Nachádza sa v údolí Kander a celkom si vás podmaní jeho krásou a pokojom. Voda sa sem dostáva cez ľadovcové potoky troch okolitých hôr. Milovníci prírody sem prichádzajú za kúpaním či túrami a v zime je tu 3.5 km dlhý tobogán, ktorý ide od jazera až ku stanici. Okolie je známe pre bohatú faunu a flóru. Rastú tu orchidey, horce a po lúkach sa pasú stáda oviec a kráv.

green trees near body of water during daytimeNádherné modré jazero Oeschinen. Foto: unsplash.com

Meiringen

Sympatické mestečko Meiringen v nadmorskej výške 600 m sa nachádza v druhom najväčšom švajčiarskom kantóne Bern. Jeho prvé zmienky pochádzajú z obdobia 13. storočia. Jedná sa o pomerne malé mesto, ktoré má do päť tisíc obyvateľov. Je však známe pre Reichenbašské vodopády. Ich spád dosahuje 250 metrov a tak sa radia medzi tie najväčšie. Spomínajú sa aj pri hrdinovi Sherlockovi Holmesovi. Jeho autor si za dejisko boja Sherlocka Holmesa vybral práve vodopády. Dnes je tu i plaketa, kde sa píše, že Holmes tu premohol Moriartyho a to v roku 1891. V Meiringene nájdeme aj múzeum S. Holmesa s presnou replikou jeho kancelárie, ktorý sídli v bývalom kostole anglikánskej cirkvi.

Image
Sherlock Holmes v Meiringene. Foto: CK SATUR 

Brienz

Úžasná dedinka Brienz leží priamo v srdci vežatých hôr a pri brehoch tyrkysového jazera Brienz. Nachádza sa v blízkosti Interlakenu, ale zaslúži si osobitú zmienku, pretože je tu ulica Brunngasse, ktorá bola ocenená ako najkrajšia ulica v Európe. Väčšina domov je tu z dreva a datujú sa do obdobia 18. storočia.

landscape photography of mountains surrounded by body of waterBrienz. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Spolková republika

Rozloha a populácia: 41 284,6 km
8 570 146

Jazyky: nemčina, franzúzština, taliančina, rétorománčina 

Náboženstvo: rímskokatolícke, protestantské, moslimské, židovské 

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Na poznávanie miest aj prírody je vhodná jar, leto a jeseň. Keďže Švajčiarsko je krajinou s mnohými zimnými strediskami, lyžovačka v zime je tu fantastická. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne, Thunstrasse 63, Bern 3074

Tel.: +41 313563930
Email.: emb.bern@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky môžu cestovať do Švajčiarska s platným cestovným pasom SR alebo s platným občianskym preukazom SR. Vo Švajčiarskej konfederácii sa môžu občania SR prechodne zdržiavať po dobu 90 dní v rámci jedného polroka bez pobytového povolenia (turistika, návšteva).

Colné predpisy

Bez cla a daní môžu byť dovezené predmety osobnej spotreby. Pri dovoze finančných prostriedkov v hotovosti presahujúcich hodnotu 10 000 CHF môže byť požadovaný doklad o ich pôvode. Potraviny, tabak a alkoholické nápoje v oslobodenej hodnote je možné doviesť na osobu a jeden krát za deň v celkovej hodnote do 300 CHF. Výnimku z oslobodenej hodnoty tovaru predstavujú citlivé poľnohospodárske výrobky ako napr. mäso a mäsové výrobky, mliečne výrobky, oleje a tuky, ktoré presahujú určité najvyššie množstvá. Kumulácia oslobodenej hodnoty tovaru na viaceré osoby je vylúčená. Množstvá, ktoré presahujú uvedené oslobodenia, sa ohlasujú a podliehajú dani. 

Alkoholické nápoje a tabak je možné doviezť bez cla a daní v nasledovnom množstve: cigarety 200ks alebo cigary 50ks alebo fajkový tabak, 250gr alkoholické nápoje do 15% obsahu alkoholu 2 litre a alkoholické nápoje nad 15% obsahu alkoholu 1 liter.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR