Ras al Khaimah

Ras al Khaimah

Najúrodnejší emirát očarí svojou nedotknutou prírodou

Stiahnuť PDF

Najsevernejší z emirátov má rozlohu 1600 km² a žije v ňom cca 345 000 obyvateľov. Podiel domáceho emirátskeho obyvateľstva je až 50%, čo je v porovnaní s inými emirátmi výrazne vyššie číslo. Okrem severnej časti emirátu, kde sa nachádza aj hlavné mesto, patrí k územiu ešte aj južná enkláva pri ománskych hraniciach a niekoľko ostrovčekov v Perzskom zálive.

Zobraziť viac
Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Pevnosť Dhayah, Spojené arabské emiráty

História

Pevnosť Dhayah

Jediná zachovaná pevnosť na kopci v celých Spojených arabských emirátoch je práve Dhayah. Pôvodne bola postavená v 16. storočí na obranu pred nepriateľmi. Ako obranná vojenská veža zohrala v dejinách Ras Al Khaimah dôležitú úlohu. Bitka medzi emirátom a britskými jednotkami v roku 1819 viedla z zničeniu veľkého počtu opevnení. V súčasnosti je pevnosť vyhľadávaná nielen pre jej historickú hodnotu, ale aj panoramatické výhľady z hradieb na emirát, Arabský záliv a pohorie Al Hajar.

Národné múzeum Ras Al Khaimah, Spojené arabské emiráty

História

Národné múzeum Ras Al Khaimah

Kedysi to bol palác a rezidencia rodiny Al Qasim (vládnucej rodiny v emiráte), ktorá tu sídlila až do roku 1964. Dnes sa Národné múzeum Ras Al Khaimah považuje za najbohatšie monumentálne múzeum v Spojených arabských emirátoch. Uchováva vynikajúce zbierky archeologických a etnologických artefaktov. Časť Qawasim na prvom poschodí je obzvlášť zaujímavá pre zbierku dokumentov, rukopisov a zmlúv medzi vládcami Ras Al Khaimah a Veľkej Británie. Nechýbajú ani exponáty tradičných zbraní patriacich vládnucej rodine a archeologické zobrazenia najstarších osád. Etnografická časť múzea zobrazuje tradičný život v emiráte, vrátane architektúry, pestovania datlí, farmárčenia a rybolovu.

Jazirat al-Hamra, Spojené arabské emiráty

Jazirat al-Hamra

Chcete tie najlepšie fotky z dovolenky v Ras Al Khaimah? Vyberte sa do opustenej rybárskej dediny Jazirat al-Hamra, nachádzajúcej sa hneď vedľa mesta Ras Al Khaimah. Rozpadnutá tradičná architektúra vytvorená z koralových blokov je pripomienkou jednoduchého miestneho života, ktorý tu kedysi prúdil. V minulosti tu žili lovci perál a rybári, no aj poslední dedinčania opustili dedinu v 60. rokoch minulého storočia. Zachovať budovy pomohlo len suché púštne podnebie, takže v ňom budete mať pocit, akoby ste sa stratili v čase.

Pohorie Hajar, Spojené arabské emiráty

Príroda

Pohorie Hajar

Drsné a surové Hajarské pohorie dominuje scenérii Ras Al Khaimah a vytvára oblasť ako stvorenú na výlety do prírody. O pohorí turisti hovoria ako o prírodnom zázraku. Najdramatickejšie vyzerá z diaľky, keď sa jeho svahy zvažujú až do mora. Zaujímavé na horách je určite aj to, že vznikli pred viac ako 70 miliónmi rokov. S výškou 1934 metrov je Jebel Jais, ktorá je súčasťou pohoria Hajar, najvyššou horou Spojených Arabských Emirátov. Až takmer na vrchol vedie 20-kilometrová cesta otvorená v roku 2014, ktorá prechádza celým horským svahom, takže je z nej bezkonkurenčný výhľad do celého okolia. Na jej zdolanie nepotrebujete džíp, zvládne ju aj klasické auto. Ako však bude hora vyzerať o pár rokov, je zatiaľ otázne. Plány do budúcnosti totiž rátajú s vybudovaním lyžiarskeho areálu na jej vrchole. K tomu by samozrejme pribudli aj všetky veci, ktoré k tomu patria ako hotely, reštaurácie, horské chaty či obchodíky. Dnes si ale môžete vychutnať poriadne dobrodružstvo – výstup na Jebel Jais po ceste „via ferrata“. Profesionálni inštruktori vás povedú pozdĺž veľkolepej trasy, na ktorej sú tri úžasné „zip line“.

Manar Mall, Spojené arabské emiráty

Manar Mall

Prvé obchodné a rekreačné centrum v Ras Al Khaimah ponúka klasiku ako približne 120 obchodov, kinosálu a stravovacie možnosti. Okrem toho tu však nájdete aj niečo navyše - vodné športy, elektronické herné centrum, 10 kilometrovú okružnú pretekársku dráhu, kde od septembra do apríla uvidíte ťavie preteky, ale tiež promenádu a pláž.

Stiahnuť PDF

Najkrajšie pláže v Ras Al Khaimah

Al Rams a ostrov Saraya

Na severných brehoch emirátu Ras Al Khaimah leží krásna pláž Al Rams a ostrov Saraya, ktoré sú ideálnym miestom aj na stanovanie. Nedotknutá príroda, pohorie Hajar, piesková pláž, more ideálne aj na vodné športy, kajakovanie či paddleboarding. Na pláž sa dostať pomocou 4x4. Na ostrove sa nachádza aj konská stajňa a tak si tu môžete zajazdiť pozdĺž pobrežia a nechať sa unášať aj krásou zapadajúceho slnka nad Arabským zálivom.

Al Rams. Foto: visitrasalkhaimah.com

Pláž Flamingo

V Ras Al Khaimah leží aj verejná pláž medzi centrom mesta a časťou Al Hamra. Pláž je ľahko dostupná. Názov dostala podľa dlhonohých plameniakov, ktoré sa tu brodia plytkými slanými vodami zálivu. Je vhodná pre rodiny s deťmi a to aj pre pozvoľný vstup do mora.

Pláž Flamingo. Foto: visitrasalkhaimah.com

Ostrov Al Marjan

Pláže na umelo vytvorenom ostrove Al Marjan fascinujú z každej strany. Užiť si ich môžete vďaka moderným a luxusným hotelovým rezortom, ako je napríklad Hilton alebo Rixos Bal Al Bahr. 

Pláž v The Bay Club - Doubletree by Hilton Marjan Island
Al Marjan. Foto: CK SATUR

Pláže Ras Al Khaimah

Odmenou emirátu Ras Al Khaimah sú pre všetkých dovolenkárov dlhé úseky pláže a príjemná teplota vody v Perzskom zálive. Hotelové rezorty majú svoje vlastné súkromné pláže, mnohé s prírodnými lagúnami. Z vodných športov si môžete vyskúšať takmer všetko od windsurfingu až po jazdu na banáne a wakeboarding. Na pláži si zasa zahráte futbal alebo volejbal a využiť môžete aj „telocvične“ pod holým nebom. Pobrežná oblasť medzi Ras Al Khaimah Rotana a pevnosťou Al Hamra ukrýva množstvo jemných nedotknutých pláží. Aby ste sa však na ne dostali, budete potrebovať auto 4x4 a vydať sa cez duny. Za namáhavou cestou na vás čaká pokojná a takmer opustená zátoka s krištáľovo čistou vodou a jemným pieskom. Na pláži však nie je žiadne vybavenie, preto si všetko potrebné (vodu, jedlo) prineste so sebou.

Pláže Ras Al Khaimah
Stiahnuť PDF

Pre deti

Jazda na koni

Kone sú veľmi dôležitou súčasťou arabského dedičstva. Nádherné plnokrvníky uvidíte v Al Dahaisa Stables, jazdeckej škole pre deti a ženy. Pokojné miesto sa môže pochváliť malebnou krajinou a ohromujúcim pozadím, ktoré vytvára pohorie Hajar. Stajne Al Dahaisa Stables boli založené v 70. rokoch. Šejkova dcéra ich neskôr prestavala na chovnú farmu a v roku 2015 otvorila jazdeckú školu pre verejnosť.

Jazda na koni, Spojené arabské emirátyJazda na koni je súčasťou tradícií. Foto: depositphotos.com

Ras Al Khaimah ZOO

Neďaleko Saqr Parku je situovaná aj zoologická záhrada Ras Al Khaimah, ktorá v emiráte pribudla v roku 2014. Je to tretia najväčšia zoo v Spojených arabských emirátoch, po zoologických záhradách v Al Ain a Abu Dhabi. Turisti v zoo uvidia africké a biele levy, biele a vzácne zlaté tigre, čierne pantery, gepardy, rôzne vtáky, antilopy alebo divoké býky. Okrem toho môžete využiť aj jazdecké školenie alebo priestor pre prechádzky a odpočinok. Ak sa vám nechce veľa chodiť, zoo ponúka možnosť prenajať si auto, s ktorým sa prejdete celým rozľahlým priestorom. Treba mať len platný vodičský preukaz.

Ras Al Khaimah ZOO, Spojené arabské emirátyVýlet do ZOO, je dobrá nápad aj v Ras Al Khaimah. Foto: depositphotos.com

RAK Track

RAK Track je nová motokárová dráha, ktorá sa nachádza v emiráte Ras Al Khaimah v Spojených arabských emirátoch. Na tejto trati si môžete požičať profesionálne závodné motokáry. V ponuke sú jazdy pre deti a dospelých, ale aj možnosti usporiadania firemných akcií, skupinových rezervácií a narodeninových osláv.

Milovníci motokár sa potešia. Foto: rasalkhaimah.ae

Saqr Park

Saqr Park je najväčší verejný park v Ras Al Khaimah, známy svojimi rozsiahlymi oblasťami zelene. Je to ideálne miesto pre dospelých a deti na oddych a relaxáciu. O obnovu parku sa postaral El Sheikh Saqr bin Mohammed Al Qasimi.

Príjemný tieň počas horúceho dňa ponúkne tento park. Foto: rasalkhaimah.ae

The Hide – Teens Club

Mamičky a oteckovia môžu byť pri čítaní na pláži spokojní, ale vieme, že dospievajúci hľadajú niečo viac. Tu prichádza klub pre teenagerov. Priestor s kinosálou, centrom videohier, nechtovým štúdiom a dokonca aj tanečnou sálou. Je to tiež miesto, kde sa môžu stretnúť s ostatnými rovnako zmýšľajúcimi mladými ľuďmi a užiť si vzrušujúce aktivity.

 

Zábavu na mieru pre násťročných ponúka práve toto miesto. Foto: rasalkhaimah.ae
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Kuchyňa Ras Al Khaimah je známa svojimi lahodnými jedlami a receptami, ktoré prechádzajú z generácie na generáciu. Keďže tunajší obyvatelia boli po celé stáročia námorníkmi a obchodníkmi, priniesli si exotické rastliny, koreniny a recepty z celého sveta. Aj preto v miestnych pokrmoch zacítite príchuť Indie, Egypta, Iránu či Turecka.

cooked meat with sliced lemon on white ceramic plateArabská kuchyňa. Foto: unsplash.com

Populárnym jedlom je ghuzi, pripravené z jahňacieho mäsa podávaného na ryži so zeleninou a orechmi. Esh asarya je jedlo známe ako „chlieb z háremu“. V podstate ide o druh syrového koláča s krémovou polevou. Vďaka jemnej chuti má toto jedlo osobitné miesto medzi dezertmi.

Šalát tabuleh v ras al khaimah
Tabbouleh je nielenže skvelé a zdravé jedlo, ale dokáže vás tiež zasýtiť. Foto: depositphotos.com

Vegetariánskou verziou arabskej kuchyne je tabbouleh, šalát pripravený z bulguru, paradajok, zelenej cibule a uhorky, ochutený čerstvou mätou a citrónovou šťavou. Nielenže je to skvelé a zdravé jedlo, ale dokáže vás tiež zasýtiť.

Dezerty

Väčšina zákuskov je veľmi sladká, obsahujú hlavne med a orechy. Obľuba extrémne sladkých dezertov v arabskom svete údajne pramení z veľkého výdaja energie spôsobeného vonkajšou teplotou.

brown bread on brown traySladké orientálne dezerty. Foto: unsplash.com

Al Khabeesa – dezert z múky ohriatej na peci až do hneda, na ktorú sa pridá zmes ružovej vody, cukru, kardamónu a masla „ghí“. Táto zmes sa nakoniec pečie na strednom ohni

Al Khanfaroosh – pripravený zo zmesi múky, vajec, kvásku, kardamónu, šafránu a ružovej vody. Zmeska sa nechá odpočinúť, potom sa rozdelí na kúsky a opraží na masle „ghí“.

Esh asaraya – sladká syrová torta s krémom 

Mehalabiza – puding poliaty ružovou vodou a posypaný pistáciovými orieškami

Umm Ali – v preklade „Aliho mama“, importovaná egyptská špecialita. Je to horúci dezert s hrozienkami a orechmi.

Nápoje

Spomedzi nápojov sa jednoznačne najväčšej obľube teší konzumácia kávy a čaju, ktoré tu majú dlhú tradíciu. Predaj alkoholu nie je bežný, v emiráte Sharjah je úplne zakázaný.

clear glass mug with beer on stainless steel trayČaj. Foto: unsplash.com

Shai – čaj, dosť často aj v kombinácii s lístkami mäty (shai bil nana)

Ayran – mliečny nápoj

Zam Zam – miestny druh sódy

Pitná voda

Od roku 2009 je oficiálne voda tečúca z vodovodných kohútikov v celých Emirátoch deklarovaná ako „úplne bezpečná na pitie“ a obyvateľstvo sa vraj nemusí spoliehať na nákupy minerálnej vody vo fľašiach. Napriek tomu odporúčame pitnú vodu kupovať, resp. v hoteli konzumovať balenú vodu. Minerálna voda vo fľašiach je nesýtená, dostanete ju kúpiť v rôznych baleniach vo všetkých supermarketoch

Sprepitné

Dávanie „bakšišu“ je neodmysliteľnou súčasťou arabskej kultúry. V Emirátoch je obyvateľstvo všeobecne kultivovanejšie, takže bakšiš nebudú od vás agresívne ani okato vyžadovať. Napriek tomu sa patrí oceniť služby upratovačov, nosičov kufrov, šoférov, na konci pobytu recepčným a tiež všeobecne, ak ste s nejakou službou spokojní. Všeobecne akceptovanou čiastkou pri dávaní bakšišu sú 2 dirhamy, môže byť aj 1 USD. Obzvlášť ohľaduplné je dávať sprepitné prisťahovalcom, pre ktorých je každý dirham dobrý.

Stiahnuť PDF

Zábava

Vodné športy

Adventures Sports a Fly Fish Watersports Club prevádzkujú vodné športy a potápačské centrá v rôznych 5 * hoteloch v Dubaji, Fujairahu a v Ras Al Khaimah. Ponúkajú vodné športy, ako napríklad wakeboarding, vodné lyže, flyboard, kite surfing, vodné lyžovanie, jazda na kajaku, SUP, pádla, jazda na banánoch, výlety loďou, rybárske výlety, lietajúca loď.

Vodné športy v The Cove Rotana Resort
Zábava na vode. Foto: CK SATUR

Potápanie a plávanie

V Al Jazeera Diving and Swimming Center si môžete objednať inštruktora, ktorý vás zasvätí do tajov potápania. Po absolvovaní teoretickej časti, budete pripravený na svoj prvý ponor. Centrum ponúka aj výbavu na prenájom a je tak základňou aj pre skúsených potápačov.

sea turtle under waterObjavy podmorského sveta. Foto: unsplash.com

Golf

Tower Links (Khuzam Road) v Ras Al Kahimah je už dlho ponúkané ako najprirodzenejšie golfové ihrisko v Emirátoch. Až 18 z 18 jamiek meandruje okolo mangrovníkovej rezervácie. Rezervácia nielenže poskytuje prirodzené a bezpečné prostredie pre mnoho vodných a vtáčích druhov, ale predstavuje aj nové výzvy v oblasti golfu, aby sa otestovala úroveň zručností každého hráča.

Golfový klub Al Hamra ponúka nádherný výhľad na Arabský záliv a pohorie Hajjar. Tieto dotvárajú kulisy pre 18 jamkové majstrovské golfové ihrisko. Toto ihrisko na svetovej úrovni ponúka golfistom všetkých úrovní zábavnú a náročnú hru. Kurz Par-72 od Petra Harradina bol navrhnutý s piatimi rôznymi možnosťami odpalísk na každej jamke. Vychutnajte si dych berúcu scenériu popri hre.

Al Hamra Golf Club. Foto: visitrasalkhaimah.com

Jazda na koni

Špecializované jazdecké a dobrodružné centrum Al Wadi, ponorené do ohromujúcej prírody a kultúry Ras Al Khaimah. Toto prirodzené nedotknuté prostredie a ponuka sú úplne jedinečné a prostredníctvom vonkajších a jazdeckých aktivít privádzajú ľudí späť do prírody. Autenticita je tu základným pilierom - od púšte a koní po miestnych ľudí a ich pohostinnosť.

Jazda v púšti. Foto: visitrasalkhaimah.com

Bicyklovanie

Bicykle Showka sa nachádzajú v samom srdci pohoria Hajar a sú poprednou spoločnosťou zameranou na dobrodružstvo v prírode v oblasti Showka. Terén Showka sa nachádza v tesnej blízkosti RAK City a Dubaj a je vhodný pre horské bicykle, pešiu turistiku, chodníky a ďalšie bežné aktivity, ako je kemping.

Bicyklovanie v časti Showka. Foto: visitrasalkhaimah.com

Lietanie v teplovzdušnom balóne

Zamilujte sa do lietajúceho dobrodružstva, kde vás očarí východ slnka a zlatistá púšť Ras al Khamiah, sypké duny či horský masív. Nechajte sa unášať skúseným pilotom, ktorý riadi teplovzdušný balón a pozorujte divú zver v ich prirodzenom prostredí, ako sú líšky, oryxy, ťavy či stáda divých somárov. Balón zvyčajne štartuje z rôznych miest v závislosti od veterných podmienok v daný deň. Môžete preletieť popri mangrovníkoch, cez púšť a vádí smerom k majestátnemu pohoriu Hajar alebo smerom k pobrežiu, kde leží ostrov Marjan a Arabské more. Kdekoľvek vás vietor zaveje, jedno je isté, veľkolepé scenérie na váš čakajú z každej svetovej strany.

Let v teplovzdušnom balóne. SAE
Let v teplovzdušnom balóne. SAE. Foto: CK SATUR

Ak ste radšej "pripútaní k zemi", k dispozícii je atrakcia Airventure. Jedná sa o zážitkový let teplovzdušným balónom, ktorý je priviazaný na lane, pričom máte možnosť vidieť emiráty z výšky 30 metrov a súčasne sa tak bezpečne "vznášať" nad zemou. Táto nová atrakcia sa nachádza pri nákupnom centre Manar Mall v Ras Al Khamiah a realizuje ju The General Civil Aviation Authority (GCAA). Samotné lety vykonávajú kompetentní piloti, ktorí majú niekoľkoročné skúsenosti v obore balónového lietania. 

Airventure v Ras Al Khamiah. SAEAirventure v Ras Al Khaimah. SAE. Foto: visitrasalkhaimah.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Jais Zipline Sky Tour 

Jais Zipline Sky Tour v skalnatých horách vás prevedie 6 trasami siahajúcimi od 337 m do 1 km. Vďaka zipline budete mať fantastické výhľady z vtáčej perspektívny, kde doslova „preletíte“ 5 km pohorím Hajar a to rýchlosťou 60 km/h. Celý zážitok trvá asi hodinu, kde zdoláte 7 plošín, ktoré sú prepojené 6 lanovkami. Tá najvyššia plošina je vo výške 1250 m nad morom a 300 m nad zemou.

Jais Zipline Sky Tour. Foto: visitrasalkhaimah.com

Jais Sledder

Cez pohorie Hajar vedia aj nová bobová dráha Jais Sledder dlhá 1885 m s rýchlosťou až 40 km za hodinu. Ale okrem vzrušujúcej jazdy si užívate aj krásne výhľady na horské scenérie, ktoré si vás celkom podmania. Jazda trvá približne 8 min. Ku atrakcii nechýbajú zákruty či prudšie klesanie.


Bobová dráha Jais Sledder. Foto: CK SATUR

Jebel Jais Viewing Deck

Až takmer na vrchol vedie 20-kilometrová cesta cez pohorie Hajar ku najvyššej emirátskej hore Jebel Jais, ktorá meria 1934 m. Panoramatická cesta bola otvorená v roku 2014, a keďže prechádza celým horským svahom, je z nej bezkonkurenčný výhľad do celého okolia. Na jej zdolanie nepotrebujete džíp, zvládne ju aj klasické auto. Hory si môžete užiť aj z výšky 1250 m kde sa nachádza vyhliadkový park Jebel Jais Viewing Deck. Tu vás očaria nádherné scenérie, pričom sa môžete zahľadieť aj do púštneho sveta celkom zblízka a to vďaka dvanástim ďalekohľadom.

Jebel Jais Viewing Deck. Foto: visitrasalkhaimah.com

Bear Grylls Explorers Camp

Ras Al Khaimah ponúka aj netradičnú novinku akou je kurz prežitia v kempe Bear Grylls Explorers, ktorý sa nachádza v Jabel Jais. Kemp ponúka vyskúšať si zdolať náročné terény v divokej prírode, praktický výcvik a rôzne techniky prežitia. Zážitok dotvára aj 9 „recyklovaných chatiek“, kde môžu hostia stráviť aj noc a zároveň vyskúšať horskú cyklistiku či horolezectvo. Do púštnej divočiny sa môžete vydať aj so svojimi deťmi, pre ktoré je program prispôsobený.

DSC08886-EditKemp Bear Grylls Explorers. Foto: beargryllscamp.ae

Jebel Jais Zipline

V Jebel Jais sa nachádza najdlhšia lanovka sveta zapísaná v Guinessovej knihe rekordov. Celková dĺžka je 2830 m čo predstavuje dĺžku 28 futbalových ihrísk. Tento zážitok si nesmiete nechať ujsť. Nemusíte sa ničoho obávať, pretože sa vás ujme tím odborníkov, ktorí vám všetko poradia a postarajú sa o vašu bezpečnosť. Na tejto lanovke môžete dosiahnuť rýchlosť až 120 km za hodinu. V takej rýchlosti budete mať až pocit, že lietate. Budete však bezpečne pripútaný a nemusíte sa ničoho obávať. Po pár sekundách si začnete užívať pohľad na okolitú krajinu.

Zipline, Ras al KhaimahJedno z atrakcií, na ktoré nikdy nezabudnete. Foto: archív CK SATUR

Oáza beduínov

Tento tajný prístav bol navrhnutý pre náročných zákazníkov, ktorí si želajú tradičný kúzelný zážitok z arabskej púšte, spojený so zhovievavosťou a luxusom. Beduínska oáza je autentickou reprodukciou beduínskeho života v minulosti. Neskutočne jednoduchá atmosféra, je to miesto pre všetkých, kde sa počas pobytu dá zažiť veľa aktivít.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Ras Al Khaimah je jedným zo siedmich Emirátov. Emiráty sú federáciou s prezidentským systémom, pričom tento systém nesie znaky dedičných monarchií.

Rozloha a populácia: Emirát zaberá 83 600 km2 z rozlohy SAE a má približne 263 tisíc obyvateľov. 

Jazyky: Arabský.

Náboženstvo: V emiráte má dominantné postavenie islam (77% moslimovia, 10% kresťania, 7% hinduisti, 6% iné náboženstvá).

Vakcinácia: Nie je povinná.

Elektrický prúd: V emiráte sa používa štandardné napätie 220V, zásuvky sú ale prevažne britského typu s troma hranatými kolíkmi. Na používanie elektrických spotrebičov je potrebný adaptér, ktorý Vám môže zapožičať recepcia, resp. si ho môžete zakúpiť v supermarkete, či už na Slovensku, alebo priamo v SAE.

Mena: dirham SAE

Kurz: 1€ = 3.881AED

Časový posun: +3h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR