
Ras al Khaimah
Najúrodnejší emirát očarí svojou nedotknutou prírodou
Najsevernejší z emirátov má rozlohu 1600 km² a žije v ňom cca 345 000 obyvateľov. Podiel domáceho emirátskeho obyvateľstva je až 50%, čo je v porovnaní s inými emirátmi výrazne vyššie číslo. Okrem severnej časti emirátu, kde sa nachádza aj hlavné mesto, patrí k územiu ešte aj južná enkláva pri ománskych hraniciach a niekoľko ostrovčekov v Perzskom zálive.
Najsevernejší z emirátov má rozlohu 1600 km² a žije v ňom cca 345 000 obyvateľov. Podiel domáceho emirátskeho obyvateľstva je až 50%, čo je v porovnaní s inými emirátmi výrazne vyššie číslo. Okrem severnej časti emirátu, kde sa nachádza aj hlavné mesto, patrí k územiu ešte aj južná enkláva pri ománskych hraniciach a niekoľko ostrovčekov v Perzskom zálive.
Ras Al Khaimah. Foto: CK SATUR
Dominantou oblasti je však jednoznačne pohorie Hajar. Na jednom z vrchov (Jebel, s výškou 1903 m n.m.) sa v budúcnosti plánuje výstavba lyžiarskeho areálu vrátane lanovky a bobovej dráhy. Na rozdiel od ostatných oblastí sa Ras Al Khaimah môže popýšiť najkrajšou krajinou so zelenými rovinami i pohorím s horskými oázami a prameňmi, považuje sa tiež za najúrodnejší emirát.
Pohorie Hajar s panoramatickou cestou. Foto: unsplash.com
K najväčším turistickým atrakciám emirátu patria Národné múzeum Ras Al Khaimah so sídlom v bývalom paláci vládnucej rodiny Al Qawasim (s prírodnými, umeleckými a remeselníckymi exponátmi z minulých storočí), ďalej pevnosť Dhayah, ktorá je jedinou zachovanou pevnosťou na kopci v celých Emirátoch.
Národné múzeum Ras Al Khaimah s tradíciami. Foto: unsplash.com
Turistov tiež lákajú prehistorické hrobky v oblasti Shamal siahajúce až do obdobia civilizácie Um An Nar z neskorej doby bronzovej, zrúcaniny stredovekého paláca Sheeba, bývalá letná rezidencia vládnuceho rodu v Al Falayah alebo opustené „mesto duchov“ Jazirat Al Hamra s ukážkami architektúry spred niekoľkých desaťročí. Možnosť relaxu ponúkajú horúce pramene Khatt 25 km od hlavného mesta. Staré mesto a Souk predstavujú ideálnu možnosť vidieť tradičné aj moderné obchody a tiež remeselnícke dielne a zaujímavá je tiež návšteva poslednej tradičnej lodenice, kde sa vyrábajú typické lode „dhow“ na brehu prístavu Marid. Pekný je tiež park Saqr a nekonečné plantáže datlových paliem všade navôkol. Raz do roka sa koná známy polomaratón a pozornosť si určite zaslúžia aj preteky tiav v zimnom období.
Život v púšti - Ras Al Khaimah. Foto: unsplash.com
Hlavné mesto
Ras Al Khaimah
Názov Ras Al Khaimah znamená v preklade doslova „špička stanu“. Súčasným emirom je jeho výsosť Saud bin Saqr al Qasimi a hlavným mestom je rovnomenné Ras Al Khaimah (niekdajší slávny Julfar), ktoré má okolo 200 tisíc obyvateľov. Delí sa na dve hlavné časti, oddelené od seba zálivom. V starej časti Ras Al Khaimah sa nachádza známa tržnica, tzv. „Kuwait Souk“, v novej časti Nakheel sa pre zmenu nachádzajú nákupné centrum Manar Mall, kiná a iné atrakcie. Nachádza sa tu tiež medzinárodné letisko.
Ras Al Khaimah. Foto: visitrasalkhaimah.com
Treba zažiť

Pevnosť Dhayah
Jediná zachovaná pevnosť na kopci v celých Spojených arabských emirátoch je práve Dhayah. Pôvodne bola postavená v 16. storočí na obranu pred nepriateľmi. Ako obranná vojenská veža zohrala v dejinách Ras Al Khaimah dôležitú úlohu. Bitka medzi emirátom a britskými jednotkami v roku 1819 viedla z zničeniu veľkého počtu opevnení. V súčasnosti je pevnosť vyhľadávaná nielen pre jej historickú hodnotu, ale aj panoramatické výhľady z hradieb na emirát, Arabský záliv a pohorie Al Hajar.

Národné múzeum Ras Al Khaimah
Kedysi to bol palác a rezidencia rodiny Al Qasim (vládnucej rodiny v emiráte), ktorá tu sídlila až do roku 1964. Dnes sa Národné múzeum Ras Al Khaimah považuje za najbohatšie monumentálne múzeum v Spojených arabských emirátoch. Uchováva vynikajúce zbierky archeologických a etnologických artefaktov. Časť Qawasim na prvom poschodí je obzvlášť zaujímavá pre zbierku dokumentov, rukopisov a zmlúv medzi vládcami Ras Al Khaimah a Veľkej Británie. Nechýbajú ani exponáty tradičných zbraní patriacich vládnucej rodine a archeologické zobrazenia najstarších osád. Etnografická časť múzea zobrazuje tradičný život v emiráte, vrátane architektúry, pestovania datlí, farmárčenia a rybolovu.

Jazirat al-Hamra
Chcete tie najlepšie fotky z dovolenky v Ras Al Khaimah? Vyberte sa do opustenej rybárskej dediny Jazirat al-Hamra, nachádzajúcej sa hneď vedľa mesta Ras Al Khaimah. Rozpadnutá tradičná architektúra vytvorená z koralových blokov je pripomienkou jednoduchého miestneho života, ktorý tu kedysi prúdil. V minulosti tu žili lovci perál a rybári, no aj poslední dedinčania opustili dedinu v 60. rokoch minulého storočia. Zachovať budovy pomohlo len suché púštne podnebie, takže v ňom budete mať pocit, akoby ste sa stratili v čase.

Pohorie Hajar
Drsné a surové Hajarské pohorie dominuje scenérii Ras Al Khaimah a vytvára oblasť ako stvorenú na výlety do prírody. O pohorí turisti hovoria ako o prírodnom zázraku. Najdramatickejšie vyzerá z diaľky, keď sa jeho svahy zvažujú až do mora. Zaujímavé na horách je určite aj to, že vznikli pred viac ako 70 miliónmi rokov. S výškou 1934 metrov je Jebel Jais, ktorá je súčasťou pohoria Hajar, najvyššou horou Spojených Arabských Emirátov. Až takmer na vrchol vedie 20-kilometrová cesta otvorená v roku 2014, ktorá prechádza celým horským svahom, takže je z nej bezkonkurenčný výhľad do celého okolia. Na jej zdolanie nepotrebujete džíp, zvládne ju aj klasické auto. Ako však bude hora vyzerať o pár rokov, je zatiaľ otázne. Plány do budúcnosti totiž rátajú s vybudovaním lyžiarskeho areálu na jej vrchole. K tomu by samozrejme pribudli aj všetky veci, ktoré k tomu patria ako hotely, reštaurácie, horské chaty či obchodíky. Dnes si ale môžete vychutnať poriadne dobrodružstvo – výstup na Jebel Jais po ceste „via ferrata“. Profesionálni inštruktori vás povedú pozdĺž veľkolepej trasy, na ktorej sú tri úžasné „zip line“.

Manar Mall
Prvé obchodné a rekreačné centrum v Ras Al Khaimah ponúka klasiku ako približne 120 obchodov, kinosálu a stravovacie možnosti. Okrem toho tu však nájdete aj niečo navyše - vodné športy, elektronické herné centrum, 10 kilometrovú okružnú pretekársku dráhu, kde od septembra do apríla uvidíte ťavie preteky, ale tiež promenádu a pláž.
Najkrajšie pláže v Ras Al Khaimah
Al Rams a ostrov Saraya
Na severných brehoch emirátu Ras Al Khaimah leží krásna pláž Al Rams a ostrov Saraya, ktoré sú ideálnym miestom aj na stanovanie. Nedotknutá príroda, pohorie Hajar, piesková pláž, more ideálne aj na vodné športy, kajakovanie či paddleboarding. Na pláž sa dostať pomocou 4x4. Na ostrove sa nachádza aj konská stajňa a tak si tu môžete zajazdiť pozdĺž pobrežia a nechať sa unášať aj krásou zapadajúceho slnka nad Arabským zálivom.
Al Rams. Foto: visitrasalkhaimah.com
Pláž Flamingo
V Ras Al Khaimah leží aj verejná pláž medzi centrom mesta a časťou Al Hamra. Pláž je ľahko dostupná. Názov dostala podľa dlhonohých plameniakov, ktoré sa tu brodia plytkými slanými vodami zálivu. Je vhodná pre rodiny s deťmi a to aj pre pozvoľný vstup do mora.
Pláž Flamingo. Foto: visitrasalkhaimah.com
Ostrov Al Marjan
Pláže na umelo vytvorenom ostrove Al Marjan fascinujú z každej strany. Užiť si ich môžete vďaka moderným a luxusným hotelovým rezortom, ako je napríklad Hilton alebo Rixos Bal Al Bahr.
Al Marjan. Foto: CK SATUR
Pláže Ras Al Khaimah
Odmenou emirátu Ras Al Khaimah sú pre všetkých dovolenkárov dlhé úseky pláže a príjemná teplota vody v Perzskom zálive. Hotelové rezorty majú svoje vlastné súkromné pláže, mnohé s prírodnými lagúnami. Z vodných športov si môžete vyskúšať takmer všetko od windsurfingu až po jazdu na banáne a wakeboarding. Na pláži si zasa zahráte futbal alebo volejbal a využiť môžete aj „telocvične“ pod holým nebom. Pobrežná oblasť medzi Ras Al Khaimah Rotana a pevnosťou Al Hamra ukrýva množstvo jemných nedotknutých pláží. Aby ste sa však na ne dostali, budete potrebovať auto 4x4 a vydať sa cez duny. Za namáhavou cestou na vás čaká pokojná a takmer opustená zátoka s krištáľovo čistou vodou a jemným pieskom. Na pláži však nie je žiadne vybavenie, preto si všetko potrebné (vodu, jedlo) prineste so sebou.
Pre deti
Jazda na koni
Kone sú veľmi dôležitou súčasťou arabského dedičstva. Nádherné plnokrvníky uvidíte v Al Dahaisa Stables, jazdeckej škole pre deti a ženy. Pokojné miesto sa môže pochváliť malebnou krajinou a ohromujúcim pozadím, ktoré vytvára pohorie Hajar. Stajne Al Dahaisa Stables boli založené v 70. rokoch. Šejkova dcéra ich neskôr prestavala na chovnú farmu a v roku 2015 otvorila jazdeckú školu pre verejnosť.
Ras Al Khaimah ZOO
Neďaleko Saqr Parku je situovaná aj zoologická záhrada Ras Al Khaimah, ktorá v emiráte pribudla v roku 2014. Je to tretia najväčšia zoo v Spojených arabských emirátoch, po zoologických záhradách v Al Ain a Abu Dhabi. Turisti v zoo uvidia africké a biele levy, biele a vzácne zlaté tigre, čierne pantery, gepardy, rôzne vtáky, antilopy alebo divoké býky. Okrem toho môžete využiť aj jazdecké školenie alebo priestor pre prechádzky a odpočinok. Ak sa vám nechce veľa chodiť, zoo ponúka možnosť prenajať si auto, s ktorým sa prejdete celým rozľahlým priestorom. Treba mať len platný vodičský preukaz.
RAK Track
RAK Track je nová motokárová dráha, ktorá sa nachádza v emiráte Ras Al Khaimah v Spojených arabských emirátoch. Na tejto trati si môžete požičať profesionálne závodné motokáry. V ponuke sú jazdy pre deti a dospelých, ale aj možnosti usporiadania firemných akcií, skupinových rezervácií a narodeninových osláv.
Saqr Park
Saqr Park je najväčší verejný park v Ras Al Khaimah, známy svojimi rozsiahlymi oblasťami zelene. Je to ideálne miesto pre dospelých a deti na oddych a relaxáciu. O obnovu parku sa postaral El Sheikh Saqr bin Mohammed Al Qasimi.
The Hide – Teens Club
Mamičky a oteckovia môžu byť pri čítaní na pláži spokojní, ale vieme, že dospievajúci hľadajú niečo viac. Tu prichádza klub pre teenagerov. Priestor s kinosálou, centrom videohier, nechtovým štúdiom a dokonca aj tanečnou sálou. Je to tiež miesto, kde sa môžu stretnúť s ostatnými rovnako zmýšľajúcimi mladými ľuďmi a užiť si vzrušujúce aktivity.
Gastronómia
Kuchyňa Ras Al Khaimah je známa svojimi lahodnými jedlami a receptami, ktoré prechádzajú z generácie na generáciu. Keďže tunajší obyvatelia boli po celé stáročia námorníkmi a obchodníkmi, priniesli si exotické rastliny, koreniny a recepty z celého sveta. Aj preto v miestnych pokrmoch zacítite príchuť Indie, Egypta, Iránu či Turecka.
Arabská kuchyňa. Foto: unsplash.com
Populárnym jedlom je ghuzi, pripravené z jahňacieho mäsa podávaného na ryži so zeleninou a orechmi. Esh asarya je jedlo známe ako „chlieb z háremu“. V podstate ide o druh syrového koláča s krémovou polevou. Vďaka jemnej chuti má toto jedlo osobitné miesto medzi dezertmi.
Tabbouleh je nielenže skvelé a zdravé jedlo, ale dokáže vás tiež zasýtiť. Foto: depositphotos.com
Vegetariánskou verziou arabskej kuchyne je tabbouleh, šalát pripravený z bulguru, paradajok, zelenej cibule a uhorky, ochutený čerstvou mätou a citrónovou šťavou. Nielenže je to skvelé a zdravé jedlo, ale dokáže vás tiež zasýtiť.
Dezerty
Väčšina zákuskov je veľmi sladká, obsahujú hlavne med a orechy. Obľuba extrémne sladkých dezertov v arabskom svete údajne pramení z veľkého výdaja energie spôsobeného vonkajšou teplotou.
Sladké orientálne dezerty. Foto: unsplash.com
Al Khabeesa – dezert z múky ohriatej na peci až do hneda, na ktorú sa pridá zmes ružovej vody, cukru, kardamónu a masla „ghí“. Táto zmes sa nakoniec pečie na strednom ohni
Al Khanfaroosh – pripravený zo zmesi múky, vajec, kvásku, kardamónu, šafránu a ružovej vody. Zmeska sa nechá odpočinúť, potom sa rozdelí na kúsky a opraží na masle „ghí“.
Esh asaraya – sladká syrová torta s krémom
Mehalabiza – puding poliaty ružovou vodou a posypaný pistáciovými orieškami
Umm Ali – v preklade „Aliho mama“, importovaná egyptská špecialita. Je to horúci dezert s hrozienkami a orechmi.
Nápoje
Spomedzi nápojov sa jednoznačne najväčšej obľube teší konzumácia kávy a čaju, ktoré tu majú dlhú tradíciu. Predaj alkoholu nie je bežný, v emiráte Sharjah je úplne zakázaný.
Čaj. Foto: unsplash.com
Shai – čaj, dosť často aj v kombinácii s lístkami mäty (shai bil nana)
Ayran – mliečny nápoj
Zam Zam – miestny druh sódy
Pitná voda
Od roku 2009 je oficiálne voda tečúca z vodovodných kohútikov v celých Emirátoch deklarovaná ako „úplne bezpečná na pitie“ a obyvateľstvo sa vraj nemusí spoliehať na nákupy minerálnej vody vo fľašiach. Napriek tomu odporúčame pitnú vodu kupovať, resp. v hoteli konzumovať balenú vodu. Minerálna voda vo fľašiach je nesýtená, dostanete ju kúpiť v rôznych baleniach vo všetkých supermarketoch
Sprepitné
Dávanie „bakšišu“ je neodmysliteľnou súčasťou arabskej kultúry. V Emirátoch je obyvateľstvo všeobecne kultivovanejšie, takže bakšiš nebudú od vás agresívne ani okato vyžadovať. Napriek tomu sa patrí oceniť služby upratovačov, nosičov kufrov, šoférov, na konci pobytu recepčným a tiež všeobecne, ak ste s nejakou službou spokojní. Všeobecne akceptovanou čiastkou pri dávaní bakšišu sú 2 dirhamy, môže byť aj 1 USD. Obzvlášť ohľaduplné je dávať sprepitné prisťahovalcom, pre ktorých je každý dirham dobrý.
Zábava
Vodné športy
Adventures Sports a Fly Fish Watersports Club prevádzkujú vodné športy a potápačské centrá v rôznych 5 * hoteloch v Dubaji, Fujairahu a v Ras Al Khaimah. Ponúkajú vodné športy, ako napríklad wakeboarding, vodné lyže, flyboard, kite surfing, vodné lyžovanie, jazda na kajaku, SUP, pádla, jazda na banánoch, výlety loďou, rybárske výlety, lietajúca loď.
Zábava na vode. Foto: CK SATUR
Potápanie a plávanie
V Al Jazeera Diving and Swimming Center si môžete objednať inštruktora, ktorý vás zasvätí do tajov potápania. Po absolvovaní teoretickej časti, budete pripravený na svoj prvý ponor. Centrum ponúka aj výbavu na prenájom a je tak základňou aj pre skúsených potápačov.
Objavy podmorského sveta. Foto: unsplash.com
Golf
Tower Links (Khuzam Road) v Ras Al Kahimah je už dlho ponúkané ako najprirodzenejšie golfové ihrisko v Emirátoch. Až 18 z 18 jamiek meandruje okolo mangrovníkovej rezervácie. Rezervácia nielenže poskytuje prirodzené a bezpečné prostredie pre mnoho vodných a vtáčích druhov, ale predstavuje aj nové výzvy v oblasti golfu, aby sa otestovala úroveň zručností každého hráča.
Golfový klub Al Hamra ponúka nádherný výhľad na Arabský záliv a pohorie Hajjar. Tieto dotvárajú kulisy pre 18 jamkové majstrovské golfové ihrisko. Toto ihrisko na svetovej úrovni ponúka golfistom všetkých úrovní zábavnú a náročnú hru. Kurz Par-72 od Petra Harradina bol navrhnutý s piatimi rôznymi možnosťami odpalísk na každej jamke. Vychutnajte si dych berúcu scenériu popri hre.
Al Hamra Golf Club. Foto: visitrasalkhaimah.com
Jazda na koni
Špecializované jazdecké a dobrodružné centrum Al Wadi, ponorené do ohromujúcej prírody a kultúry Ras Al Khaimah. Toto prirodzené nedotknuté prostredie a ponuka sú úplne jedinečné a prostredníctvom vonkajších a jazdeckých aktivít privádzajú ľudí späť do prírody. Autenticita je tu základným pilierom - od púšte a koní po miestnych ľudí a ich pohostinnosť.
Jazda v púšti. Foto: visitrasalkhaimah.com
Bicyklovanie
Bicykle Showka sa nachádzajú v samom srdci pohoria Hajar a sú poprednou spoločnosťou zameranou na dobrodružstvo v prírode v oblasti Showka. Terén Showka sa nachádza v tesnej blízkosti RAK City a Dubaj a je vhodný pre horské bicykle, pešiu turistiku, chodníky a ďalšie bežné aktivity, ako je kemping.
Bicyklovanie v časti Showka. Foto: visitrasalkhaimah.com
Lietanie v teplovzdušnom balóne
Zamilujte sa do lietajúceho dobrodružstva, kde vás očarí východ slnka a zlatistá púšť Ras al Khamiah, sypké duny či horský masív. Nechajte sa unášať skúseným pilotom, ktorý riadi teplovzdušný balón a pozorujte divú zver v ich prirodzenom prostredí, ako sú líšky, oryxy, ťavy či stáda divých somárov. Balón zvyčajne štartuje z rôznych miest v závislosti od veterných podmienok v daný deň. Môžete preletieť popri mangrovníkoch, cez púšť a vádí smerom k majestátnemu pohoriu Hajar alebo smerom k pobrežiu, kde leží ostrov Marjan a Arabské more. Kdekoľvek vás vietor zaveje, jedno je isté, veľkolepé scenérie na váš čakajú z každej svetovej strany.
Let v teplovzdušnom balóne. SAE. Foto: CK SATUR
Ak ste radšej "pripútaní k zemi", k dispozícii je atrakcia Airventure. Jedná sa o zážitkový let teplovzdušným balónom, ktorý je priviazaný na lane, pričom máte možnosť vidieť emiráty z výšky 30 metrov a súčasne sa tak bezpečne "vznášať" nad zemou. Táto nová atrakcia sa nachádza pri nákupnom centre Manar Mall v Ras Al Khamiah a realizuje ju The General Civil Aviation Authority (GCAA). Samotné lety vykonávajú kompetentní piloti, ktorí majú niekoľkoročné skúsenosti v obore balónového lietania.
Airventure v Ras Al Khaimah. SAE. Foto: visitrasalkhaimah.com
Tajné tipy
Jais Zipline Sky Tour
Jais Zipline Sky Tour v skalnatých horách vás prevedie 6 trasami siahajúcimi od 337 m do 1 km. Vďaka zipline budete mať fantastické výhľady z vtáčej perspektívny, kde doslova „preletíte“ 5 km pohorím Hajar a to rýchlosťou 60 km/h. Celý zážitok trvá asi hodinu, kde zdoláte 7 plošín, ktoré sú prepojené 6 lanovkami. Tá najvyššia plošina je vo výške 1250 m nad morom a 300 m nad zemou.
Jais Zipline Sky Tour. Foto: visitrasalkhaimah.com
Jais Sledder
Cez pohorie Hajar vedia aj nová bobová dráha Jais Sledder dlhá 1885 m s rýchlosťou až 40 km za hodinu. Ale okrem vzrušujúcej jazdy si užívate aj krásne výhľady na horské scenérie, ktoré si vás celkom podmania. Jazda trvá približne 8 min. Ku atrakcii nechýbajú zákruty či prudšie klesanie.
Bobová dráha Jais Sledder. Foto: CK SATUR
Jebel Jais Viewing Deck
Až takmer na vrchol vedie 20-kilometrová cesta cez pohorie Hajar ku najvyššej emirátskej hore Jebel Jais, ktorá meria 1934 m. Panoramatická cesta bola otvorená v roku 2014, a keďže prechádza celým horským svahom, je z nej bezkonkurenčný výhľad do celého okolia. Na jej zdolanie nepotrebujete džíp, zvládne ju aj klasické auto. Hory si môžete užiť aj z výšky 1250 m kde sa nachádza vyhliadkový park Jebel Jais Viewing Deck. Tu vás očaria nádherné scenérie, pričom sa môžete zahľadieť aj do púštneho sveta celkom zblízka a to vďaka dvanástim ďalekohľadom.
Jebel Jais Viewing Deck. Foto: visitrasalkhaimah.com
Bear Grylls Explorers Camp
Ras Al Khaimah ponúka aj netradičnú novinku akou je kurz prežitia v kempe Bear Grylls Explorers, ktorý sa nachádza v Jabel Jais. Kemp ponúka vyskúšať si zdolať náročné terény v divokej prírode, praktický výcvik a rôzne techniky prežitia. Zážitok dotvára aj 9 „recyklovaných chatiek“, kde môžu hostia stráviť aj noc a zároveň vyskúšať horskú cyklistiku či horolezectvo. Do púštnej divočiny sa môžete vydať aj so svojimi deťmi, pre ktoré je program prispôsobený.
Kemp Bear Grylls Explorers. Foto: beargryllscamp.ae
Jebel Jais Zipline
V Jebel Jais sa nachádza najdlhšia lanovka sveta zapísaná v Guinessovej knihe rekordov. Celková dĺžka je 2830 m čo predstavuje dĺžku 28 futbalových ihrísk. Tento zážitok si nesmiete nechať ujsť. Nemusíte sa ničoho obávať, pretože sa vás ujme tím odborníkov, ktorí vám všetko poradia a postarajú sa o vašu bezpečnosť. Na tejto lanovke môžete dosiahnuť rýchlosť až 120 km za hodinu. V takej rýchlosti budete mať až pocit, že lietate. Budete však bezpečne pripútaný a nemusíte sa ničoho obávať. Po pár sekundách si začnete užívať pohľad na okolitú krajinu.
Oáza beduínov
Tento tajný prístav bol navrhnutý pre náročných zákazníkov, ktorí si želajú tradičný kúzelný zážitok z arabskej púšte, spojený so zhovievavosťou a luxusom. Beduínska oáza je autentickou reprodukciou beduínskeho života v minulosti. Neskutočne jednoduchá atmosféra, je to miesto pre všetkých, kde sa počas pobytu dá zažiť veľa aktivít.
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Ras Al Khaimah je jedným zo siedmich Emirátov. Emiráty sú federáciou s prezidentským systémom, pričom tento systém nesie znaky dedičných monarchií.
Rozloha a populácia: Emirát zaberá 83 600 km2 z rozlohy SAE a má približne 263 tisíc obyvateľov.
Jazyky: Arabský.
Náboženstvo: V emiráte má dominantné postavenie islam (77% moslimovia, 10% kresťania, 7% hinduisti, 6% iné náboženstvá).
Vakcinácia: Nie je povinná.
Elektrický prúd: V emiráte sa používa štandardné napätie 220V, zásuvky sú ale prevažne britského typu s troma hranatými kolíkmi. Na používanie elektrických spotrebičov je potrebný adaptér, ktorý Vám môže zapožičať recepcia, resp. si ho môžete zakúpiť v supermarkete, či už na Slovensku, alebo priamo v SAE.
Mena: dirham SAE
Kurz: 1€ = 3.881AED
Časový posun: +2h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Klíma v Ras Al Khaimah sa dá vo všeobecnosti charakterizovať ako horúca a suchá. Leto (apríl – november) prináša teploty nad 30ºC a vo vrcholnom lete (koniec júna – začiatok septembra) nad 40ºC, čo sú už teploty na pobyt prevažne v klimatizovanom interiéri. Najnižšie priemerné teploty v mesiacoch január a február sa pohybujú od 10 do 14°C. More je najteplejšie v júli, auguste a septembri s priemernou teplotou 33ºC.
Letisko a dĺžka letu
Medzinárodné letiská v Spojených arabských emirátoch: Abú Dhabí, AL Ain, Al Fujairah, Dubaj a Ras Al Kaimah. Let do SAE trvá v priemere 5 hodin a 35 minút z Bratislava, 5 hodín a 20 minút z Košíc a 5 hodín a 40 minút z Viedne.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abu Dhabi Al Mataf Street No.16, Villa 2, Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Tel: +971 26817705
Mobil: +971 566202560 *
Email: emb.abudhabi@mzv.sk
*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze
Víza a doklady
Držitelia cestovných, diplomatických i služobných pasov SR sa môžu zdržiavať na území Spojených arabských emirátov po dobu najviac 90 dní počas akéhokoľvek obdobia 180 dní bez víz. U všetkých cestujúcich, platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do Spojených arabských emirátov, v opačnom prípade držiteľa do krajiny spravidla neprepravia ani aerolínie.
Colné predpisy
Colná kontrola vcelku vybočuje z noriem známych v krajinách EÚ. V prvom rade treba brať ohľad na to, že SAE sú moslimskou krajinou. Platí zákaz dovozu kníh, časopisov, CD a iných nosičov s anti-islamskou tematikou, propagujúcich iné náboženstvo, ďalej pornografických materiálov či pirátskych nosičov (ochrana autorských práv je tu veľmi silná), tovarov izraelskej výroby a označenia. Veľké tresty hrozia aj za dovoz drog, zbrane sa smú dovážať len na základe licencie vydanej ministerstvom vnútra SAE.
Nemoslim môže na osobnú spotrebu do SAE priviezť 400 ks cigariet, 50 cigár, 500 g tabaku, 2 l tvrdého alkoholu a 2 l vína, resp. dva kartóny piva. Alkohol sa vôbec nesmie dovážať do Emirátu Sharjah a nesmie sa prevážať cez suchozemské hraničné priechody. Pri dovoze liekov sa odporúča mať pri sebe kópiu lekárskeho predpisu.
Čo sa týka obmedzení pri vývoze tovarov z krajiny, vyvážaný tovar musí byť v prvom rade v súlade s legislatívou cieľovej krajiny. Vyložene sa nesmú vyvážať slonovina, zvieratá (či už živé alebo spracované), nespracované koraly a mušle, morské špongie, chránené druhy rastlín a historické artefakty.
Doprava
Autobusová doprava
V Dubaji existuje mestská autobusová doprava v štýle našej MHD a od roku 2009 operuje aj nadzemná dráha. Značenie zastávok a grafikony sú vždy v arabčine aj angličtine, jazdný poriadok je prehľadný. Neexistuje ale možnosť prepravy klasickými „medzimestskými linkami“ medzi jednotlivými mestami či emirátmi. Výnimkou je iba priamy autobusový spoj medzi Abu Dhabi a Dubajom. Spoje premávajú tiež do susedného Ománu. Autobusy sú tu nahrádzané taxíkmi. Medzi mestami jazdia tiež pohodlné minibusy, ktoré sú lacnejšou alternatívou voči hromadným taxíkom (nazývaným „long distance taxi“). Medzinárodné letiská a centrá miest sú prepojené aj kyvadlovými autobusmi, tzv. „shuttle bus“.
Prenájom auta
Na požičanie auta sa vyžaduje kópia pasu, kreditná karta a medzinárodný vodičský preukaz. V Emirátoch majú zastúpenie renomované požičovne, napr. Avis. Svoje pobočky majú aj na letiskách či vo veľkých hoteloch. Ceny sú zhruba 20 až 30 EUR na deň plus poistenie. Cestná sieť v krajine je veľmi dobrá, štvrtinu ciest tvoria diaľnice. Tie sú spoplatnené elektronickým mýtom, o spôsobe platby sa treba informovať vopred. Dopravné predpisy a maximálne povolené rýchlosti (mimo obce 100-120 km/h, v obci 60-80 km/h) treba dodržiavať, kontroly a radary sú totiž veľmi časté a pokuty vysoké. Podobne ako v iných arabských krajinách, aj tu treba rátať s agresívnou a bezohľadnou jazdou domácich a tiež s pomerne veľkou hustotou premávky. Tolerancia na alkohol v krvi je nulová.
Taxi
Taxíky sú väčšinou béžovej farby so strešným svetelným značením (v Dubaji). Stretnete sa s nimi bežne a sú vcelku lacné a bezpečné. Spravidla sú vybavené taxametrom, najjednoduchšie je privolať ich na čísle 2080 808. Fixná cena by mala byť 1,60 AED na 1 km, nástupná taxa 6 AED, od 22:00 do 06:00 sú ale ceny o niečo vyššie. Taxíky na letisku a pred hotelmi sú tiež o niečo drahšie. Ak by taxík nebol vybavený taxametrom, je nutné si cenu dohodnúť už pred začatím jazdy. Ďalším typom taxíka je tzv. „Long Distance Taxi“, čo je zberný taxík (dolmuš), ktorý jazdí na väčšie vzdialenosti medzi mestami. Tie odchádzajú až vtedy, keď nastúpi dostatočný počet cestujúcich. Cestovné sa rozrátava medzi cestujúcich, môžete v ňom teda cestovať aj sami, ale za omnoho vyššiu cenu.
Shopping a suveníry
Nákupy sú pre domácich jednou z hlavných kratochvíľ a pre turistov sú jedným z hlavných dôvodov, prečo Emiráty navštíviť. Okrem klasických arabských „soukov“ (bazárov) tu nájdete obrovské plne klimatizované nákupné centrá v štýle amerických „mall“ = „všetko pod jednou strechou“. The Dubai Mall v komplexe Burdž el Chalífa je dokonca najväčším nákupným centrom na svete, čo sa rozlohy týka. Najvyhľadávanejšími artiklami pri nákupoch sú lacná elektronika a zlato. Najvýhodnejšie sa nakupuje počas nákupného festivalu v Dubaji na prelome januára a februára, obdoba tohto festivalu sa organizuje aj v lete.
Tovar označený cenovkou má fixnú cenu. Hlavne na trhoch, niekedy ale aj v kamenných obchodoch sa ceny zjednávajú. Mnohým domácim sa obchod bez zjednávania ani neráta. Cena sa dá niekedy zjednať aj na menej ako polovicu pôvodne požadovanej. Pri zjednávaní treba hlavne zostať priateľsky naladený a nevzdávať sa príliš rýchlo.
Obchody bývajú spravidla otvorené denne od 10:00 – 13:00 a potom až 16:00 – 22:00, piatok býva dňom pracovného voľna, vtedy sú otvorené až po hlavnej modlitbe cca 14:00, zato však do neskorej noci. V Dubaji a Abu Dhabi sa však bežne stretnete s non stop prevádzkou obchodov (okrem piatkovej modlitby 11:30-13:30). Najpríjemnejšie je jednoznačne nakupovať večer. To platí hlavne počas pôstneho mesiaca ramadán, keď sú všetky obchody až do západu slnka zavreté. Ceny potravín a tovarov dennej spotreby sú vo všeobecnosti vyššie ako na Slovensku, alkohol je drahší mnohonásobne.
Suveníry
Najčastejším suvenírom býva zlato, ktorého je tu obrovský výber, pre Európana priam nepredstaviteľný. Váhovo by vyšlo pomerne výhodne, cenu však zvyšuje umelecké spracovanie. Okrem toho sa s najväčším úspechom stretávajú u turistov perly, exotické textílie, bavlna, hodváb, ľan, kašmírové šatky. Hitom je tiež špičková najmodernejšia technika, s mnohými modelmi napr. fotoaparátov či mobilných telefónov sa na európskom trhu ani nemáte šancu stretnúť. Tie sa dajú najvýhodnejšie nakúpiť v duty free zóne dubajského letiska pri odlete. Zaujímavé sú tiež miniatúry dubajských mrakodrapov, presýpacie obrázky z piesku, beduínska bižutéria, vodné fajky, kanvice na kávu (tzv. „dalla“), ozdobné kovové tepané taniere, vankúše či koberce z celej strednej Ázie. Ako dekoračné predmety sú zaujímavé drevené sošky tiav alebo typický zahnutý nôž, tzv. „chandžar“.
Ceny
Kompletný obed (normálna reštaurácia) | 35,00 AED |
Sendvič alebo iné rýchle občerstvenie | 11,00 AED |
Chlieb, veka | 4,00 AED |
Fľaša vína | 130,00 AED |
Balená voda | 2,00 AED |
Pivo (plechovka) | 25,00 AED |
Kapučíno | 15,00 AED |
Sviatky
Spojené arabské emiráty sú krajinou veriacich, v ktorej má dominantné postavenie islam. Ten je tu hlavným náboženstvom a nesie sa takmer všetkými oblasťami. Napriek tomu sú SAE - oproti ostatným moslimským krajinám - relatívne tolerantní a nie tak fundamentálni. Väčšina štátnych sviatkov však logicky z islamu vychádza a tak je vhodné si dopredu zistiť, či v čase vášho pobytu zrovna nejaký nebude prebiehať, pretože krajina je v tom čase viacmenej „paralyzovaná“ a nefunguje tu všetko tak, ako zvyčajne. Na druhú stranu je to príležitosť zažiť neopakovateľné zážitky. Určité obmedzenia môžete napríklad zaregistrovať počas Ramadánu, ktorý je pôstnym mesiacom v islamských krajinách a je dôsledne dodržiavaný. V SAE sa oslavujú všetky islamské sviatky, ktorých dátumy sa však nepočítajú podľa nášho gregoriánskeho kalendára (ktorý je solárny), ale podľa kalendára lunárneho. To znamená, že z nášho pohľadu sú tieto sviatky pohyblivé a oslavujú sa zakaždým niekedy inokedy. Výnimkou sú tzv. svetské sviatky, ktoré nevychádzajú z islamu
1. január: Nový rok
Rôzne na jar: Laila Al Miraj
V tento sviatok si moslimovia pripomínajú nočnú cestu proroka Mohameda z Mekky do jeruzalemskej mešity, kde údajne vystúpil až na samotné nebo a dostal pokyny, aby sa moslimovia modlili päťkrát denne. Pre moslimov je tak tento sviatok ako jeden z najdôležitejších, pričom veria, že keď si v tento deň budú v mešite niečo priať, splní sa im to.
Rôzne na jar: Eid Al Fitr
Koniec ramadánu, ktorý sa SAE dodržiava. Tento sviatok je veľmi populárny a trvá od jedného až po 3 dni, pričom moslimovia sviatok bohato oslavujú a hodujú. V deň Eid Al Firt vstávajú už s úsvitom, vykonajú celkovú očistu tela a vezmú si na seba nové oblečenie alebo to najlepšie, ktoré vlastnia. Je zvykom v tento deň obdarovať akýmkoľvek darom chudobných, byť dobrosrdečný a milý.
Rôzne na jeseň: Day of Arafat
Day of Arafat je dňom, ktorý predchádza sviatku Eid Al Adha. Moslimovia, ktorí vykonávajú tradičnú púť, v tento deň putujú od mesta s názvom Mina k blízkej vrchu Arafat.
Rôzne na jeseň: Eid Al Adha
Sviatok Eid Al Adha by sa dal preložiť ako sviatok obetovania a vychádza zo starozákonného príbehu o Abrahámovi, ktorý mal na príkaz Boha obetovať svojho syna. V tento deň sú moslimovia odetí do svojich najlepších šiat a na pamiatku udalosti obetujú niektoré chovné zvieratá, najmä kozy a ovce. Sviatok sa oslavuje 3 dni.
Rôzne na jeseň: Al Hijra
Hoci sa prvého januára oslavuje začiatok nového roka, v Spojených arabských emirátoch môžete oslavovať začiatok roka hneď dvakrát, tentoraz však toho moslimského. Tento deň si moslimovia pripomínajú ako pamiatku na deň, kedy prorok Mohamed vyrazil na svoju púť do Mekky. Stalo sa tak v roku 622 nášho letopočtu. Druhého októbra 2019 tak v SAE môžete osláviť začiatok moslimského roka s letopočtom 1438 (ich rok, ktorý je odvodený od lunárneho modelu, má 354 dní).
30. november: Deň mučeníkov
Tento sviatok sa v Spojených arabských emirátoch oslavuje len od roku 2015. Ľudia si pripomínajú tzv. Mučeníkov - osoby, ktoré položili svoj život pre SAE - vojenské, civilné a humanitárne obete.
2. december: UAE National Day
Ďalším "svetským" sviatkom v SAE je tzv. UAE National Day čiže miestny Národný deň. Oslavuje sa vždy 2. decembra a pripomína sa odtrhnutie od britskej nadvlády a vytvorenie siedmich emirátov, v roku 1971. Počas 2-dňových osláv môžete byť svedkami vojenskej prehliadky a sprievodného programu s ohňostrojom.
Rôzne v zime: Milad Un Nabi
V tento deň, ktorý je 12. dňom moslimského mesiaca Rabi'al-Awwal, sa oslavuje deň narodenia proroka Mohameda. Mešity i ulice sú bohato vyzdobené a moslimovia bujaro oslavujú. Niektorí čítajú deťom úryvky z Koránu. No nie všetci moslimovia v tento deň vychádzajú do ulíc oslavovať, niektorí deň venujú skôr hlbšiemu súkromnému štúdiu Koránu.