Menorka

Menorka

Prvé miesto Španielska, ktoré bozkávajú lúče slnka

Stiahnuť PDF

Prvé, čo sa človeku vynorí keď počuje názov tohto ostrova sú dozaista krásne pláže. Menorka však toho v skutočnosti ponúka oveľa viac, pestrá vegetácia, rozmanitosť krajiny a aj jej starobylé pamiatky, ktorých je to toľko, že ich zaručene nebudete vedieť zrátať na prstoch jednej ani dvoch rúk. To, že ostrov má jedinečnú prírodu sa nehovorí len tak náhodou, v roku 1993 ho UNESCO dokonca vyhlásilo za rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany. Menorka je po Malorke druhým najväčším spomedzi Baleárskych ostrovov, no svojej väčšej sestre nemusí byť nič dlžná. Poďte s nami odhaliť jej tajomstvá.

Dovolenky na Menorke

Top lokality

Mahón

Keď vám niekto bude rozprávať, aký je Mahón nádherný, nepreháňa. Nájdete ho ukrytý v hlbokej zátoke, ktorú tvorí najdlhší prírodný prístav Európy, ktorý lemuje dlhé promenáda plná reštaurácii kaviarničiek a ktorá je priam stvorená na dlhé romantické večerné prechádzky. Svoju pozornosť však netreba sústrediť len na tento bezmála 6 kilometrov dlhý prístav, Mahón vás dostane aj svojou spleťou úzkych kľukatých uličiek, ktoré sú lemované domami s koloniálnym nádychom z doby britskej nadvlády. Po prechádzaní cez mesto narazíte aj na obrovskú gotickú katedrálu z 13.teho storočia a hradnú pevnosť z 19.storočia. Obe stavby sa týčia vysoko nad mestom a dokopy vytvárajú nezabudnuteľnú panorámu, už len kvôli ktorej sa oplatí mesto navštíviť. Milovníkov histórie v meste poteší Musea de Menorca, kde nájdete až 200 tisíc exponátov približujúcich históriu ostrova Menorka.

Mahón

Ciutadella de Menorca

Ciutadella de Menorca je druhé najväčšie mesto ostrova Menorka a miestnymi obyvateľmi je prezývaná tiež ako kamenná perla. História mesta je bohatá, čo môžete vidieť aj na množstve pamätihodností, starých kamenných budovách a kľukatých uličkách pochádzajúcich ešte z doby maurskej nadvlády. V Ciutadelle rozhodne nejde vynechať návštevu miestnej gotickej katedrály Santa Maria de Ciutadella, tradičný trh postavený v 19. storočí, kde nájdete predajcov s čerstvou zeleninou či práve vylovenými rybami a inými plodmi mora. Nezabudnite navštíviť ani úzky prírodný prístav žijúci dlho do noci.

Ciutadella de Menorca

Cala en Blanes

Toto letovisko ocenia najmä tí, ktorí si radi na dovolenke užívajú ničím nerušený kľud. Oceníte najmä jeho úzke pláže zasadené do hlbokej zátoky. Keďže letovisko sa nachádza len sotva 4 kilometre od Ciutadelly, kedykoľvek, keď budete mať pocit, že už máte ticha a súkromia dosť, môžete sa vybrať na prechádzku sem. Každopádne platí, že Cala en Blanes je stvorená pre romantikov, na útesy okolo letoviska vedie cesta tak pre autá ako aj pre peších turistov, odkiaľ sa vám ponúknu nádherné výhľady na more a aj na západ slnka.

Cala en Blanes

Cala en Bosch

Letovisko nachádzajúce sa na južnej strane ostrova si získa srdce každého kto ho navštívi. Mestečko sa hrdí krásnou piesočnatou plážou do tvaru písmena U, no najväčším lákadlom letoviska je jeho chránený prístav nachádzajúci sa v strede mesta. Prístav je lemovaný promenádou s vychýrenými reštauráciami, kde si dovolenkári radi vychutnávajú výborné jedlo s ešte lepším výhľadom na more. Najospevovanejšou plážou je spravidla najväčšia pláž, no nájdete tu viacero menších kúzelných pláží, ktoré vyhľadávajú aj vyznávači potápania. Rodiny s deťmi v Cala en Bosch poteší aj aquapark Aquarock nachádzajúci sa na okraji letoviska.

 Cala en Bosch

Punta Prima

Punta Prima je príjemné pokojné letovisko v najjuhovýchodnejšej časti Menorky. Nájdete ho len 10 kilometrov od hlavného mesta ostrova, tým pádom je aj obľúbenou možnosťou na výlet, ak sa rozhodnete v rámci svojej dovolenky ubytovať v Mahone. Keďže ide o pokojnejšie letovisko nehľadajte tu žiadne obrovské hotely, skôr naopak menšie rodinné hotely alebo apartmánové domy obklopené všade navôkol bohatou zeleňou a prírodou. Najkúzelnejšou časťou letoviska je jeho piesočnatá pláž s bielym jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Ak sa z pláže pozriete smerom na šíre more všimnete si neďaleko od brehu menší ostrov. Tento ostrov nesie meno Aire a aj vďaka nemu je pláž chránené od nepriaznivého silného vetru, vĺn či morských prúdov - preto sa obľube tejto pláže tešia najmä rodiny s malými deťmi.

 

Punta Prima

Son Parc

Toto severné letovisko sa pýši svojou pol kilometra dlhou plážou s jemným pieskom nesúcou meno Son Saura del Nord. Pýtate sa čím je výnimočná? Son Saura del Nord je lemovaná mohutnými piesočnatými dunami s nízkym porastom a píniovými hájmi. Pláž sa tiahne do tvaru polmesiaca a jej vody sú charakteristické pozvoľným klesaním vďaka čomu je vyhľadávaná rodinami s deťmi. Ak však patríte medzi milovníkov golfu je pravdepodobné, že výber toho letoviska nebude náhoda. Nájdete tu totiž nádherné 18 jamkové golfové ihrisko zasadené v miestnej zelenej prírode medzi píniovými hájmi.

Tirant

Toto letovisko sa nachádza na severe ostrova, necelých 16 kilometrov od spomínaného letoviska Son Parc. Pokojné mestečko leží uprostred biosférickej rezervácie s najvyšším stupňom ochrany. Rastie tu množstvo vzácnych rastlín a hniezdi niekoľko ojedinelých vtáčích druhov. Samotné mesto Tirant vrátane všetkých hotelov a služieb sa nachádza na mierne vysokých skalách a pod mestečkom sa nachádza väčšia približne pol kilometra dlhá pláž s názvom Fornells, ktorá ponúka jej návštevníkom kúpanie sa prakticky uprostred neporušenej prírody.

 

Tirant

Hlavné mesto

Mahon

Veľa najmä hlavných miest si zasluhuje rôznorodé prezývky. Veď len napríklad naša Bratislava sa označuje ako krásavica na Dunaji, susednej Prahe zvykneme dávať prívlastok stovežatá a keď sa povie večné mesto, každého okamžite napadne Rím. Ak by hlavné mesto Menorky malo mať nejaký pseudonym, zaručene by to bolo slovné spojenie najkúzelnejšie mesto Stredomoria. Čarovnú atmosféru získalo najmä vďaka tomu, že sa nachádza v hlbokej zátoke, ktorú tvorí najdlhší prírodný prístav v Európe priam stvorený na dlhé romantické prechádzky.

Mahon na menorkeHlavné mesto ostrova je kúzelné. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Príroda

Camí de Cavalls

Tento tip ocenia najmä tí, ktorí bývajú v meste a radšej trávia voľné chvíle v obklopení prírody ako poznávaním veľkých miest. Ak patríte medzi nich Malorka je pre vás ako stvorená, vyberte sa napríklad na turistiku okolo celého ostrova po ceste prezývanej ako Cesta koní alebo teda po španielsky - Camí de Cavalls. V minulosti v 17. a 18. storočí bola využívaná obrancami ostrova, ktorí tadeto jazdili na koňoch, vďaka čomu si získala tento názov. Cesta, ako sme spomínali, vedie okolo celého ostrova takže je dlhá okolo 200 kilometrov, no je rozdelená do 20 menších úsekov. Miestami je náročnejšia vďaka jej stúpaniam a klesaniam, niekde má skôr piesočnatý charakter inde zas kamenistý, preto ak nie ste zdatný cyklista, zvoľte radšej pešiu turistiku. Camí de Cavalls sa vám oplatí tými najkrajšími výhľadmi na pláže, skalné útesy a okolitú prírodu.

Príroda

Monte Toro

Z objavovania pobrežia sa presuňte viac do vnútra ostrova. Tu jednoducho nejde vynechať menšia turistika na najvyšší vrch ostrova. Ak nepatríte medzi turistických nadšencov, nemusíte sa báť vrch meria len 358 metrov. Ide však zároveň aj o pútnické miesto Menorky. Traduje sa, že v dávnych dobách sa tu miestnym mníchom zjavilo svetielko, ktoré keď nasledovali tak našli v skalnej trhline sošku Panny Márie. Na jej počesť tu teda v 17. storočí založili kláštor. Príhody o zjavovaní sošiek mali asi obyvatelia Baleárskych ostrov veľmi radi, pretože s podobným príbehom o zjavení sa sošky Madony sa stretávame aj na Malorke. Každopádne či už povere veríte alebo nie, jedno nemožno vytknúť a to, že Monte Toro skrýva v sebe isté magické čaro.

Iné atrakcie

Osada Trepuco

Zvyšky osady trepuco nájdete aj okolo samotného hlavného mesta Menorky – Mahonu. Ide o tajuplnú starobylú talayotickú kultúru s tajuplnými megalitmi. Najstaršie z nich pochádzajú z obdobia 1400 rokov pred našim letopočtom. Väčšina talayotov majú tvar kužeľovitých veží, niektoré z nich dosahujú výšku až 12 metrov, k megalitickým pamiatkam patrí aj taulas, obrovské kamene položené do tvaru písmena T, ktoré vám do istej miery môžu pripomínať azda najznámejšiu megalitickú stavbu na svete – anglický Stonehenge. Najviac zachovanou pamiatkou tohto obdobia je Torralba d’en Salort, ktorú nájdete keď sa vydáte viac do vnútrozemia ostrova. Toto však nie sú jediné stavby na ostrove, ktorých vznik je zahalený rúškom tajomstva. Nikde inde na svete len na Menorke môžete vidieť jedinečné navety – kamenné stavby pripomínajúce hranaté iglu alebo loď otočenú hore dnom. Najväčšia z nich nesie meno  Naveta des Todons, má 13 metrov je stará viac než 3500 rokov a v minulosti slúžila ako hrobka. Ak by ste si túto „staršiu pani“ chceli pozrieť na vlastné oči, nájdete ju v blízkosti druhého najväčšieho mesta Menorky – Ciutadelly.

Iné atrakcie

Lithica

Veríme, že keď už cestuje na dovolenku s kýmkoľvek, chcete s ním tráviť voľný čas a že prejavujete vzájomné sympatie. Ak si však po niekoľkých dňoch spoločného pobytu budete liezť na nervy, vyberte sa na výlet do Lithicy. V opustenom vápencovom lome tu totiž miestni obyvatelia videli potenciál, a tak tu postavili obrovské vápencové bludisko. Veľkým pozitívom tohto miesta je, že v horúcom letnom počasí si tu viete pekne schladiť hlavu. Nebojte sa, nachádzajú sa tu informačné tabule, vďaka ktorým sa budete vedieť orientovať, no ak ani príjemný chládok labyrintu nepomohol a partnerky/partnera máte stále „dosť“ s trochou šťastia s vám podarí aj nenápadne sa stratiť a utiecť. Trúfnete si?

GastroKultúra

La Cueva de Xuroi

Zábava samozrejme neodmysliteľne k dovolenke patrí a špeciálne, ak ste už tento ostrov zvaný múzeum pod holým nebom prešli skrz naskrz. Je čas chytiť do ruky pohár vína alebo sangrie a trochu sa zabaviť - a to nie na hocijakom mieste. La Cueva de Xuroi je podnik, nachádzajúci sa prakticky v jaskyni, ktoré bola upravená, aby ste si tu vedeli sadnúť prípadne sa zabaviť na jednej z párty, ktoré sa tu pravidelne organizujú. Ak toto miesto chcete navštíviť len tak zo zaujímavosti, no neobľubujete hlasnú hudbu a diskotéky, nebojte sa, dvere máte otvorené aj počas dňa, kedy sa môžete posadiť na veľkú terasu a spod slnečníka sa dívať na blankytne modré more.

História

Megality

Menorku nemôžete poriadne spoznať bez základných vedomostí o jej bohatej histórii. Môžete tu obdivovať množstvo monumentov a symbolov, ktoré dokumentujú stopy minulosti. Menorka má asi niečo vyše 1000 registrovaných megalitických monumentov, pričom najstarší je z doby 3000 p.n.l. Prvé „talayoty“ (rozhľadne)- dokumentujú rozmach megalitickej kultúry na tomto území, sú typické pre Menorku a môžete ich vidieť po celom ostrove. Neskôr vznikajú aj „navetas“, ktoré boli využívané ako príbytky a neskôr ako pohrebné komory. Najtypickejším útvarom z megalitických monumentov je „taula“ (stôl), tento útvar sa skladá z dvoch enormných kameňov, ktoré sú postavené kolmo na seba v tvare písmena T. Hovorí sa, že tauly boli posvätné oltáre, alebo stredové piliere budov, alebo dokonca sa používali počas záhadných rituálov. Oblasť zátoky Cales- toto miesto patrí medzi významné miesta Menorky. Jedná sa o odokryté pohrebisko s unikátnym povrchom s prepracovaným jaskynným systémom, ktorý tvorí asi 100 menších jaskyniek. Naveta des Tudons ,pohrebiskový monument, najznámejší na Menorke. Jeho pôvod sa datuje do roku 1200- 750 p.n.l. Počas vykopávok v roku 1975 sa v útrobách našlo asi 100 ľudských pozostatkov, hlinené nádoby a rôzne úžitkové predmety.

 

Stiahnuť PDF

Pláže

Cala Macerella

Pozrime sa najskôr na juh ostrova. Prvá pláž patriaca na zoznam 10 najkrajších pláži Menorky sa nachádza práve tu a nesie meno Cala Macarella. Nájdete ju približne 14 kilometrov od Ciutadella de Menorca a ohúri vás najmä tým, že v jej okolí sa nenachádzajú žiadne zástavby iba čistá neporušená príroda ukrytá medzi vápencovými skalami prerastenými píniovými hájmi. More je tu priezračné a veľmi pokojné, pretože samotná pláž sa nachádza zasadená v hlbokej uzatvorenej zátoke. Prechádzkou po pláži sa viete dostať na až na vrchol vápencových útesov, odkiaľ vedie cestička po ktorej sa asi po 400 metroch dostanete na druhú menšiu, no snáď ešte krajšiu pláž Cala Macarelleta. Každopádne či už sa pozriete na jednu alebo druhú stranu z útesov sa vám naskytne naozaj dych vyrážajúci pohľad. Ktorý si obľúbite viac?

Cala Galdana

Rovnako tak ako Cala Macerella aj Cala Galdana sa nachádza na južnom pobreží Menorky. Dedinka Cala Galdana a rovnomenná pláž je snáď najznámejšou plážou tohto ostrova. Nájdete tu len niekoľko hotelov a rezortov zasadených do prostredia tak, že pláži na kráse  vôbec neuberajú. Vďaka tomu, že tu ústia dve sladkovodné riečky má bohatšiu faunu ako ostatné pláže. Môžete tu tým pádom spozorovať napríklad sokola sťahovavého, rôzne druhy malých obojživelníkov, netopierov ale samozrejme aj všade prítomné čajky, ktoré neodmysliteľne patria ku dovolenke pri mori. Pláž nájdete schovanú v hlbokej pokojnej zátoke a z jej okolitých útesov ponúka svojim dovolenkárom krásne výhľady.

Cala Mitjana

Ak hľadáte malú romantickú pláž bez množstva turistov zavítajte na adresu pláže Cala Mitjana. Nájdete ju ukrytú v zátoke širokej len niekoľko sto metrov. Svoje súkromie si pláž dobíja skalami a píniovým porastom, ktoré ju ohraničujú z každej strany. Akonáhle uvidíte jej more v tyrkysových farbách a biely piesok pochopíte, že ste si vybrali dobre.

Son Bou

Ak milujete dlhé prechádzky po brehu mora pripomínajúce scény z romantických filmov plážou Son Bou budete nadšení. Leží uprostred južného pobrežia Menorky a je najdlhšou plážou ostrova. Pláž je po celej svojej dĺžke 2,4 kilometra z jednej strany lemovaná piesočnatými dunami a z druhej obmývaná blankytne modrým morom. Son Bou sa teší veľkej obľube miestnych obyvateľov aj návštevníkov ostrova no predovšetkým je vyhľadávaná mladými rodinami. Vďaka jej možnostiam si tu vedia nájsť rôzne druhy plážovej zábavy deti alebo aj my veľké deti – dospelí.

Cala Pregonda

Severné pobrežie je z hľadiska prístupnosti na tom horšie ako južné najmä preto, že sa tu nachádza množstvo vysokých neprístupných útesov. Všetko zlé je však na niečo dobré a vďaka tomu na severnom pobreží máte možnosť nájsť takmer panenské pláže. Cala Pregonda je označovaná ako najpokojnejšia pláž divokého severu a vďaka dvom ostrovčekom a skalám vyčnievajúcich z mora pôsobí táto pláž skoro ako uzatvorená lagúna. Spolu dokopy vytvárajú jedinečnú scenériu, vďaka ktorej sa radí aj medzi jedny z najkrajších pláží Európy. Súhlasíte?

Son Saura del Nord

Na Menorke existuje niekoľko pláží, ktoré sa vyznačujú tým, že sú obklopené piesočnatými dunami. Ani Son Saura nie je výnimkou, podobne tak ako Son Bou aj túto pláž obkolesuje romantický dunový systém s kerovým a stromovitým porastom. Vďaka tomu, že pláž je vystavená miernemu vetru zo severu, čo vytvára menšie vlny, býva vyhľadávaná aj surfermi, no najmä začiatočníkmi. Ak sa teda hodláte po prvý krát vyskúšať tento vodný šport Son Saura vám ponúka ideálne podmienky.

Punta Prima

Pláž Punta Prima nájdete v už spomínanom letovisku s rovnakým menom – Punta Prima. Pláž je dlhá asi 150 metrov, no je dostatočne široká, preto sa nemusíte báť, že by ste si tu nenašli svoje miesto. Punta Prima poteší pozvoľným vstupom do mora, čistotou, a deti, ktoré už nebaví si stavať hrady z piesku poteší aj necelých 50 metrov vzdialené detské ihrisko. Či už sa sem vydáte autom alebo autobusom poteší vás jej dostupnosť – autobusovú zastávku nájdete vzdialenú len 2 minúty a parkovisko 3 minúty od pláže.

Cala Turqueta

Skvostná pláž s bielym pieskom sa nachádza na juhozápade ostrova. Vaše sympatie si získa, ak hľadáte pláž, kde sa môžete aspoň trochu ukryť pred prudkým slnkom – môžete tak urobiť pod korunami jej stromov. Rovnako tak vás však očarí, ak hľadáte vhodné miesto na potápanie sa, pretože tu nájdete dve zaujímavé malé jaskyne vhodné na objavovanie.

Cala Turqueta. Foto: depositphotos.com

Playa de Cavalleria

Odľahlá divoká pláž, no ľahko dostupná autom to je Playa de Cavalleria. Leží v najväčšej zátoke na severe ostrova a je charakteristická načervenavou farbou, rozsiahlymi piesočnatými dunami a skalnatými útesmi. Zatiaľ čo časť pláže, ktoré ja najbližšie k parkovisku, má piesočnatý charakter, na odľahlejšej časti pláže nájdete aj kamene. Aj v tomto prípade platí staré známe, to čo je pre niekoho prekážkou je pre iného výhodou. Vďaka tomu, že pláž má v zadnej časti kamenný charakter, je tu voda oveľa čistejšia a tak je obľúbeným miestom pre šnorchovanie a potápanie sa. Ktorú časť uprednostníte vy?

Cala Trebalúger

Ak je vám sympatickejšia južná časť ostrova, no hľadáte pokojnejšiu a tichšiu alternatívu navštívte Cala Trebalúger. Je ťažšie dostupná pretože je ukrytá v takmer nedotknutej zátoke, obkolesená borovicovými lesmi. Ak sa ju rozhodnete navštíviť máte dve možnosti – prvou je vydať sa sem loďou, a druhou alternatívou je pešia prechádzka. Zoberte si však dostatok vody, cesta sem pešou chôdzou trvá približne 40 minút.

Stiahnuť PDF

Pre deti

Ak cestujete na tento baleársky ostrov spolu s deťmi, buďte si istí, že nudiť sa nebudete. Ostrov ponúka širokú škálu možností na zábavu pre všetky vekové kategórie. Samozrejme, nájdete to nespočetné množstvo vodných športov, ktoré neodmysliteľne patria ku každej letnej dovolenke, tak isto veľká je ponuka výletov na mori. Môžete sa pozrieť na najbližší malý panenský ostrov Aire (ktorý uvidíte aj z pláže letoviska Punta Prima) s jeho ikonickým majákom, alebo ak sa nebojíte morskej choroby, spravte si výlet loďou na Malorku. 

Menorské safari

Ak však máte vody dosť, hľadáte inú dobrodružnú aktivitu a vaše deti sú staršie ako 6 rokov, vyberte sa na menorské safari. Divokú jazdu v otvorenom Jeep-e ocenia najmä chlapci, no ak máte v rodine malú princeznú, tá sa určite poteší aj nášmu druhému tipu - jazda na koni. 

 Safari

Jazda na koni 

Síce ku koníkovi nedostanete grátis bájneho princa, napriek tomu je to možnosť ktorá sa teší veľkej obľube. Objavíte ostrov z úplne inej perspektívy. Veď už len samotný kontakt s týmto krásnym zvieraťom je zážitok.

 Jazda na koni

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Vedeli ste že majonéza pochádza z hlavného mesta Menorky Mahónu?

Ak vás táto informácia zasočila, áno je tomu tak, neodmysliteľná účasť každej kuchyne má pôvod práve na Malorke. Kuchyňa ostrova je veľmi podobná španielskej kuchyni no má viac vidiecky charakter. Veľmi obľúbenými ingredienciami, ktoré miestni kuchári využívajú pri príprave jedla sú (ako to býva zvykom v prímorských krajinách) ryby, rôzne plody mora kombinované s rozmanitými druhmi zeleniny.

Ak druhý najväčší ostrov Baleárov navštívite, nemôžete odísť bez toho aby ste neochutnali homárí guľáš alebo caldereta de langosta. Práve toto je jedlo na ktoré sú obyvatelia ostrova patrične hrdí, pretože chuť homára je neprekonateľná. Ak ste už niekedy homára jedli, alebo dokonca patrí medzi vaše obľúbené špeciality po ochutnaní tohto malorského pochopíte, že ostrovania skutočne majú byť na čo hrdí. Aj preto sa recepty na dobrý guľáš z homára stávajú predmetom dedičstva, ktoré sa dedí z pokolenia na pokolenie.

Caldereta de langosta

Typickým pokrmom menorskej kuchyne je tiež plnený baklažán. Jeho príprava nie je zložitá a aj preto je recept na prípravu neodmysliteľnou súčasťou kuchyne ostrova. V základnej tradičnej verzii je baklažán plnený len zeleninou no nájdete aj rôzne varianty plnené mäsom či ďalšou španielskou špecialitou – sobrasadou.

Na záver dňa si sadnite, vyložte nohy a nalejte si pohárik Malvasie, čo je sladký ružový likér a popri tom môžete degustovať jeden z najviac typických syrov pre Menorku – syr s názvom Mahón alebo Mahón – Menorca. Názov Mahón nájdete skutočne takmer všade, otázkou je, či obyvatelia majú svoje hlavné mesto skutočne tak radi alebo či trpia nedostatkom kreativity. Každopádne čo im nemôžeme odoprieť je, že syr je naozaj skvelý a ostrov bez jeho ochutnania opustiť jednoducho nemôžete.

Syr Mahon

Stiahnuť PDF

Zábava

Menorka je hlavne o krásnych plážach. Prešli ste ich už všetky a hľadáte iný spôsob ako využiť dovolenkový čas? Ak máte radi pešiu turistiku budete nadšení. Na ostrove nájdete nespočetné množstvo turistických trás, vďaka ktorým môžete preskúmať naozaj skoro každý kúsok ostrova. Pamätajte však na to, že pri balení si musíte nechať miesto na pevnejšiu obuv.

 Ľahká turistika na Menorke

Rovnako obľúbenou aktivitou je cykloturistika. Vďaka tomu, že ostrov nie je príliš hornatý, tento druh športu je čoraz viac vyhľadávaný. Nemusíte sa báť, nemusíte riešiť ako sa sem dopravíte s bicyklom, na ostrove nájdete niekoľko požičovní, niektoré z nich ponúkajú aj organizované cyklo-exkurzie. 

 Party

Síce spomedzi baleárskych ostrovov je nekončiacimi diskotékami najznámejšia Ibiza, ani Menorka sa nemá za čo hanbiť. Ak máte chuť sa baviť navštívte jeden z klubov napríklad v meste Ciutadella alebo v hlavnom meste ostrova - Mahóne.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Parlamentná monarchia

Rozloha a populácia: Rozprestiera sa na 668 km² a má približne 82 000 obyvateľov

Jazyky: španielčina a ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie

Náboženstvo: kresťanstvo

Vakcinácia: nie je potrebná

Elektrický prúd: Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Španielsko a rovnako tak aj jeho ostrovy, medzi ktoré patrí aj Menorka, sú vyhľadávané turistami hlavne počas top sezóny - leta. Ak sa chcete vyhnúť masám ľudí, vyberte si pre poznávanie krajiny mesiace od apríla do júna alebo september a október, kedy sa priemerné teploty pohybujú okolo príjemných 20ºC.

Letisko a dĺžka letu

Let z Bratislavy trvá približne 1 hodinu 50 minút, rovnako tak trvá let z Viedne.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride:, c./ del Pinar, 20, 28006 Madrid 6, Espaňa

Tel: +34/ 91/5903 861
Mobil: +34/609 002 803
Email: emb.madrid@mzv.sk
*mimo pracovnej doby, počas štátnych sviatkov a v urgentných prípadoch

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky, vrátane detí môžu na územie Španielska vstupovať ako turisti na platný cestovný pas SR alebo na občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z EÚ môže doviesť do Španielska pre vlastnú potrebu 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l alkoholu, 20 l alkoholických nápojov so stredným obsahom alkoholu, 90 l vína a 110 l piva. Drogy sú v Španielsku zakázané, mať drogu aj v malom množstve je trestné. Na prevoz zbrane sa vyžaduje európsky zbrojný pas. Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený čiastkou 10 000,-EUR.

Doprava

Menorka má dobré autobusové spojenia a to hlavne počas hlavnej sezóny. Cestovné poriadky nájdete na zastávkach alebo na recepsiách v hoteloch. Cestovný lístok si zakúpite priamo u vodiča pri nastupovaní do autobusu. Ak preferujete viac súkromia, dobrou voľbou je aj prenajatie si auta, požičovní nájdete na ostrove niekoľko.

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 10,00 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 20,00 €
Mlieko 0,80 €
Chlieb  0,95 €
Miestny syr (1 kg) 9,30 €
Fľaša vína 4,50 €
Kapučíno 1,60 €

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
Rôzne na jar Zelený štvrtok a Veľký piatok
1. máj Sviatok práce
15. august Sviatok nanebovzatia Panny Márie
12. október Štátny sviatok Španielska
1. november Sviatok všetkých svätých 
6. december Deň španielskej ústavy 
8. december Sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie
25. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR