Malorka

Malorka

Perla Stredomoria

Stiahnuť PDF

Perla Stredomoria, najväčší a najrozmanitejší ostrov Baleárskeho súostrovia, je už tradične obľúbeným miestom letnej dovolenky turistov každého veku z rôznych kútov sveta. Ak máte radi dlhé piesočnaté pláže, búrlivý nočný život, potom sú pre vás ideálnym miestom letoviská Magalluf, Palmanova – všetky v blízkosti hlavného mesta Palma de Mallorca. Priťahuje vás pravý opak? Vyberte sa do mesta Canyamel na severovýchodné pobrežie a užite si pokoj uprostred píniových lesov. Kompromisom sú menšie letoviská Santa Ponsa a Alcudia, ktoré ponúkajú turistom počas dňa slnenie na krásnych plážach, podvečer prechádzky po promenáde, či nákupy v malých obchodíkoch a nočnú zábavu v príjemných baroch s tanečným parketom.

Dovolenky na Malorke

Top lokality

Puerto Portals

Puerto Portals je jednou z najviac „glamour“ miest na Malorke a obľube sa teší aj vo vodách showbiznisu. Každoročne počas sezóny ju vyhľadávajú mnohé známe tváre, ktoré ak budete mať šťastie tu môžete stretnúť. To, že ide o obľúbenú destináciu boháčov si všimnete aj ak sa prejdete do prístavu. Nečakajte tu malé rybárske loďky, v Puerto Portals prístave kotvia tie najluxusnejšie jachty a narátať ich tu viete niekedy až 650. Nudu a prázdne ulice tu rozhodne nečakajte, Puerto Portals v noci nespí. Obľúbené sú najmä bary a kluby v okolí prístavu.

Puerto Portals

Formentor

Žiadna návšteva Malorky nie je kompletná bez toho, aby ste nenavštívili náš najsevernejší tip – Cap de Formentor. Kľukatá dramaticky stúpajúca cesta smerujúca na vrchol hory kde nájdete ikonický maják patrí medzi najfotogenickejšie miesta ostrova. Nájdete ho na konci 20 kilometrov dlhého polostrova. Síce maják nie je návštevníkom sprístupnený, nemusíte sa obávať, naskytne sa vám tu nemalé množstvo nádherných výhľadov či už na záliv Pollensa, na bielu pláž lemovanú borovicami alebo aj na samotné okolie. Práve vďaka tomuto všetkému sa radí Formentor medzi hlavné atrakcie severného pobrežia.

Formentor

Sóller & Port de Sóller

Sóller leží v severozápadnej časti Malorky v údolí plnom pomarančovníkových a olivových sadov. Mesto si získalo popularitu najmä vďaka jeho bohatej úrode pomarančov, ktoré s a odtiaľto vyvážajú do mnohých štátov Európy. Najkrajším miestom v tomto maličkom mestečku je tiež neveľké, no živé námestie Plaça de la Constitució. Nájdete tu napríklad miestnu radnicu, pôsobivý kostol a palác Banc de Sóller. Čo však turistov najviac láka do mesta Sóller? Sú to práve ikonické oranžové električky pre mesto tak typické ako napríklad žlté električky pre portugalské Porto. Presnejšie povedané, fascinujúce nie sú ani tak samotné električky, ale skôr jazda na nich, počas ktorej prechádzate pomedzi pomarančovníkové sady. Romantická predstava no nie?

Sóller & Port de Sóller

Pollensa & Puig de Calvari

Staroveké mestečko Pollensa je atraktívna už len na pohľad. Roztomilé úzke uličky a pôsobivé námestie lemované kaviarničkami, reštauráciami vám rozpovedia množstvo príbehov. Mestečko nájdete v severnej časti ostrova a len pár kilometrov od neho sa nachádza ikonický románsky kamenný most, postavený približne v roku 1403, ktorý nielen že stále stojí, no dokonca sa bežne používa. Jeho vznik je zahalený rúškom tajomstva, no isté je, že tento most je posledným dôkazom pôsobenia Rimanov na Malorke.

Pollensa

V okolí Pollensy nájdete aj mestečko Puig de Calvari . Vyšliapte si 365 schodov na jeho vrchol a Calvari vás zase na výmenu odmení fantastickým výhľadom. Ak ste fanúšikom histórie a Malorku navštívite práve v auguste tak návštevu tohto mestečka z plánov nesmiete vynechať. Každoročne v auguste sa tu totiž koná rekonštrukcia bitky medzi miestnym obyvateľstvom a Maurami, ktorá sa odohrala v roku 1550. Pollensu však majú v láske aj všetci milovníci zábavy. Jej letný hudobný festival konajúci sa v kláštore Santo Domingo má svoje zvláštne magické čaro.

Alcúdia

Známe je tými najkrajšími plážami s bielym pieskom s pozvoľným vstupom do mora, obkolesené palmami a píniami, vhodné najmä pre rodiny s deťmi. Deti tu nájdu i obľúbený vodný park s množstvom atrakcií – Hydropark. Transfer z letiska trvá cca 40 min.

Alcúdia

Prírodný park Mondragó

Tento park nájdete na juhovýchodnej strane ostrova, približne 5 kilometrov od starobylého mestečka Santanyí. Jeho prekrásne prírodné scenérie, morské pobrežia a niekoľko nádherných pláží rozprestierajúce sa na území až 785 hektárov prispeli k tomu, aby v roku 1992 bolo Mondragó oficiálne vyhlásené za prírodný park. Návštevníci rezervácie si môžu oddýchnuť v jednom z dvoch rekreačných parkov – jeden nájdete v oblasti Ses Fonts de  n'Alis a druhý zas v blízkosti S'Amarador. Oba parky sú ideálnym miestom na romantický piknik, v tieni obrovských borovíc. Ak však máte leňošenia počas dovolenky už dosť, môžete sa vybrať na prechádzku. Vyberte sa po jednej zo štyroch náučných trás, z ktorých každá jedna vás zoznámi s miestnou faunou a flórou, rybárskymi a hospodárskymi budovami tejto oblasti a zaujímavými historickými momentmi, ktoré sa tu odohrali.

Prírodný park Mondragó

Canyamel

Stredisko Canyamel je v porovnaní s ostatnými rezortami na Malorke menej zastavané a tak si môžete užiť pokoj v prostredí píniových lesov a olivových sadov. V meste sa nachádza množstvo tenisových kurtov s profesionálnymi trénermi a v blízkosti sa tiež nachádzajú golfové ihriská. Neďaleko sa nachádza živé mesto Cala Ratjada, ktoré bolo kedysi rybársky prístav. V súčastnosti je prístav skôr domov luxusných jácht a člnov. Počas jasného dňa je možné z prístavu dovidieť až na susedný ostrov Menorka. Transfer z letiska trvá cca 70 minút.

Canyamel

Magaluf

Obľúbené stredisko vzdialené cca 15 km západne od hlavného mesta. Strediská tu ponúkajú bohaté možnosti pre turistov – od krásnych pláží až po rušný nočný život. Na promenáde, lemujúcej tri pláže, je množstvo reštaurácií s medzinárodnou kuchyňou, barov a krčmičiek. Milovníci aktívneho oddychu využijú športové možnosti a tiež zábavu v aquaparku. Transfer z letiska trvá cca 30 min.
Magaluf

Cala D'or

Dlhý úsek východného pobrežia Malorky tvorí päť pláží (Cala d'Or, Cala Esmeralda, Cala Ferrera, Cala Serena a Cala Gran) okolo mestečka Cala d'Or. Pláže sú navzájom prepojené a nachádzajú sa v malých zátokách. Pláže sú krásne, no zároveň dosť frekventované najmä v letných mesiacoch. Všetky pláže majú jemný piesok a čisté more. Cala Gran je ďalšou plážou s modrou vlajkou, Cala d'Or je poslednou, najjužnejšou plážou v reťazci. Obklopujú ju hotely a apartmány, ale niektoré časti zakrývajú borovice, kde sa môžete schovať pred ostrým slnkom. 

Cala D'or

Mahón

Keď vám niekto bude rozprávať, aký je Mahón nádherný, nepreháňa. Nájdete ho ukrytý v hlbokej zátoke, ktorú tvorí najdlhší prírodný prístav Európy, ktorý lemuje dlhé promenáda plná reštaurácii kaviarničiek a ktorá je priam stvorená na dlhé romantické večerné prechádzky. Svoju pozornosť však netreba sústrediť len na tento bezmála 6 kilometrov dlhý prístav, Mahón vás dostane aj svojou spleťou úzkych kľukatých uličiek, ktoré sú lemované domami s koloniálnym nádychom z doby britskej nadvlády. Po prechádzaní cez mesto narazíte aj na obrovskú gotickú katedrálu z 13.teho storočia a hradnú pevnosť z 19.storočia. Obe stavby sa týčia vysoko nad mestom a dokopy vytvárajú nezabudnuteľnú panorámu, už len kvôli ktorej sa oplatí mesto navštíviť. Milovníkov histórie v meste poteší Musea de Menorca, kde nájdete až 200 tisíc exponátov približujúcich históriu ostrova Menorka.

Mahón

Hlavné mesto

Palma de Malorca

Metropola Malorky je perfektnou kombináciou prímorského odpočinku a kultúry. Dve pôsobivé pamiatky, katedrála a hrad, dodávajú Palme prestíž, akú si zaslúži. Slávna Catedral de Mallorca (Le Seu) ponúka výhľad na starý prístav z diaľky vyzerá ako maják viery. Monumentálna pieskovcová budova sa datuje do 13. storočia, ale dokončená bola až o štyristo rokov neskôr. Návštevníci sú ohromený trojloďovým interiérom, ktorý stúpa až do výšky 44 metrov. Masívny priestor sa rozkladá na ploche 6600 metrov štvorcových. Viacero vnútorných častí v dvadsiatom storočí prestaval Antonio Gaudí. Z terasy na južnej strane katedrály si turisti môžu vychutnať výhľad na záliv. Druhou významnou pamiatkou je Castillo de Bellver stojaci na kopci tri kilometre od historického centra Palmy. Kráľovská pevnosť s neobvyklým kruhovým pôdorysom bola ovplyvnená východnou architektúrou. Do hlavného nádvoria, lemovaného románskymi a gotickými arkádami, vedie most. Zámok je otvorený pre verejnosť, má historické múzeum a kaplnku. K ďalším atrakciám mesta patrí Fundación Pilar i Joan Miró v dome, kde umelec žil. Múzeum vystavuje zbierku obrazov, kresieb a sôch katalánskeho umelca. Atmosféru si návštevníci môžu vychutnať aj v záhrade alebo pri káve v kaviarni.

Katedrála v meste palma de malorca
Slávna Catedral de Mallorca (Le Seu) ponúka výhľad na starý prístav z diaľky vyzerá ako maják viery. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

HistóriaKultúra

Kláštor Santuari de Lluc

Kláštor Santuari de Lluc, duchovné centrum Malorky nájdete v údolí pohoria Serra del Tramuntana v severozápadnej časti ostrova. Lluc má ako posvätné miesto dlhodobú tradíciu. Stovky rokov pred tým, než sa vôbec začala písať kresťanská história, bolo okolie terajšieho kláštora spojené s vyznávačmi rôznych kultov. Pútnické miesto sa z tohto kláštora stalo až po dobití Malorky katalánskymi vojskami. Prvé zmienky o tomto mieste pochádzajú z roku 1246. Existuje legenda o jeho vzniku, ktorá hovorí, že mladý pastier v týchto miestach, keď všade navôkol bol len les našiel sošku Madony, zaniesol ju do kostola v dedinke Escorca, odkiaľ niekoľkokrát záhadne zmizla a vždy ju našli v Lluce. Ak sa nebojíte, že zmiznete ako soška Madony, tak na tomto neobyčajnom mieste môžete stráviť aj noc. V areáli kláštora sa totiž nachádza niekoľko apartmánov, ktoré si viete prenajať, lákavé nie?

HistóriaKultúra

Sídlo La Granja de Esporles

Rozsiahly vidiecke sídlo La Granja de Esporles sa nachádza na západnej strane ostrova neďaleko dedinky Esporles. Táto oblasť bola osídľovaná už vo veľmi dávnych dobách a to aj vďaka tomu, že tu vyvieral veľmi vzácny prameň. O oblasť bol vždy prirodzene prejavovaný záujem a tak v neskorších dobách si tu postavilo sídla viacero šľachtických rodov. Najznámejší z nich je zámoček rodiny Colom, ktorý je sprístupnený širokej verejnosti. Prostredníctvom návštevy máte možnosť nahliadnuť do života malorskej šľachty ale aj jeho služobníctva na malorskom vidieku. Ak sa rozhodnete návštevu sídla absolvovať aj s deťmi, neostanú sklamané. Nájdete tu množstvo zvieratiek od kôz, somárikov, koní až po „porc negre“ – čierne malorské prasiatko. Vďaka vyvierajúcemu prameňu vody sa tu veľmi dobre darí aj rastlinám, záhrady v tejto oblasti patria na ostrove medzi najkrajšie. Ak sme vás presvedčili a uvažujete návštevu odporúčame vyberte sa sem stredu alebo piatok, kedy sa tu v poobedňajších hodinách konajú ukážky tradičných remesiel, drezúra koní ale aj napríklad zábavná jazda na oslíkoch.

KultúraPríroda

Záhrady Jardins d'Alfabia

Záhrady založené v maurskom štýle kombinované s kúzlom arabského umenia, ktoré výnimočne využíva vodu nie len k zavlažovaniu ale aj ako okrasný prvok nájdete v horskom priesmyku Coll de Sóller na úpätí hory Serra d'Alfabia. Napriek mnohým úpravám si záhrady zanechali svoj jedinečný a pôvodný ráz. Síce záhrady partia do vlastníctva rodiny Zaforteza, tí  ich z veľkej časti sprístupnili verejnosti. Návštevníci tak majú možnosť si vychutnať kľudnú príjemnú prechádzkou týmto zeleným rajom. Pre návštevníkov je najatraktívnejšia hlavne horná časť záhrady s jej kamenným schodiskom, po ktorého stranách prúdi osviežujúca horská voda v malých kanáloch pozdĺž celého schodiska. Najkrajšou časťou spodnej záhrady je zas jazero s leknami a labuťami aj spolu s jej záhradným barom. Za návštevu určite stojí aj hacienda stojaca uprostred záhrady, v ktorej máte možnosť vidieť obrazy, starožitný nábytok či knižnicu obsahujúcu zaujímavý exemplár - "Llibre de les franqueses" ktorého autorom je samotný kráľ Jaume l.

KultúraPríroda

Horská dedinka Deià

Deià je jedna z najkrajších horských dediniek na severozápade Malorky. Práve v nej sa stretáva pôvab s majestátnosťou pohoria Serra de Tramuntana a s neďalekým morským pobrežím. Dedinku si obľúbil aj známi anglický spisovateľ Rober Graves, ktorý ju niekoľko rokov považoval za svoj domov. Robert však nebol jediný umelec, ktorý sa do Deie zamiloval. Niekoľko rokov tu žil a tvoril aj americký maliar Norman Jenkins Yanikun, ktorého diela nájdete v múzeu nesúcom jeho meno - Yanikun Museum. Dominantnou stavbou dedinky je kostol Església parroquial de Sant Joan Baptista stojaci strategicky na najvyššom mieste v obci. Za návštevu stojí aj miestny cintorín, kde nájdete aj posledné miesto odpočinku spisovateľa. To však nie je jediný dôvod návštevy tohto smutného miesta, naopak paradoxne práve z cintorína vedie krásna cestička smerujúca k pobrežiu, kde sa viete kochať okolitou prírodou a čarom tejto malebnej dedinky.

HistóriaKultúra

Hrad Castell de Bellver

Vedeli ste, že z katalánčiny sa Bellver prekladá ako krásny výhľad?  Nie je to náhoda, z hradu sa vám skutočne naskytnú fascinujúce výhľady na zátoku ale aj ja staré mesto v Palme. Castell de Bellver je jedinečný svojim kruhovým pôdorysom, ktorého súčasťou sú aj tri veže a niekoľko strelníc. Štvrtá, najväčšia vež Torre de l’Homenatge stojí samostatne vysoko nad rovnou strechou hradu, s ktorou je spojená úzkym mostom. V prízemí hradného paláca sa momentálne nachádza Museu d’Historia de la Ciutat kde si viete pozrieť históriu hlavného mesta Palma de Mallorca, ale aj samotnú históriu hradu, ktorý v minulosti slúžil nie len ako kráľovská rezidencia, obranná pevnosť, úkryt pred pirátskymi nájazdmi alebo morovou epidémiou ale hlavne ako väznica.

HistóriaKultúra

Katedrála La Seu v Palma de Mallorca

Gotická katedrála La Seu v Palma de Mallorca, ktorú obyvatelia volajú familiárne La Seu, patrí k najimpozantnejším cirkevným stavbám v Európe. Rímskokatolícka katedrála bola vybudovaná na mieste, keď pred tým stála arabská mešita. Stavba bola zahájená za vlády kráľa Jaume I. , ktorý podľa povesti sľúbil, že pokiaľ z krutej bitky na mori s vtedy arabskou Malorkou zvíťazí, tak na mieste kde stála mešita nechá postaviť katedrálu. Slovo dalo slovo a v roku 1230sa položil základný kameň katedrály, ktorej výstavba trvala niekoľko sto rokov. Momentálne sa rozkladá na 6600m², na dĺžku má 121 metrov, šírku 55 metrov a siaha do výšky 44 metrov. Katedrála prešla počas doby viacerými rekonštrukciami, medzi ktoré sa v rokoch 1904-1914 zapríčinil aj významný katalánsky architekt Antonio Gaudí.

HistóriaKultúra

Kláštor Sant Salvador

O tomto mieste netreba veľa písať, stačí sa pozrieť na zopár fotiek a pochopíte, že sa jednoducho nedá nenavštíviť. Kláštor nájdete na visutej hore Serra de Llevant presne 509 metrov nad morom. Ľahko ho identifikujete podľa jeho 14 metrov vysokého kamenného kríža na jednej strane a na strane druhej podľa 35 metrov vysokého stĺpu s podobizňou Krista žehnajúcemu mestu.

Alcúdia, Malorka

HistóriaPríroda

Alcúdia

Jedno z najkrajších miest na Malorke je obklopené zeleňou a borovicovými lesmi. Zachovalé opevnené stredoveké mesto sa preslávilo zaujímavými historickými pamiatkami, výbornou kuchyňou a tradičnými slávnosťami. Mesto leží len kúsok od mora, preto v minulosti slúžilo opevnenie ako ochrana pred pirátmi. V Alcúdii každý návštevník pocíti atmosféru starého sveta, najmä pri prechádzkach stredovekými uličkami a okolo honosných renesančných domov. K dôležitým kostolom patria Santa Ana a Sant Jaume a baroková kaplnka Sant Crist s obrazom Krista z 15. storočia. Mesto bolo postavené na starovekom rímskom osídlení. Pozostatky rímskych domov, fórum a amfiteáter ležia na juh od kostola Sant Jaume. Z Alcúdie je to už len kúsok k prírodnému parku La Albufera, kde žije viac ako dvesto druhov vtákov počas celého roka.

Dračie jaskyne a predajňa perál, Španielsko

Fakultatívny výletPlážePríroda

Dračie jaskyne a predajňa perál

Zažite kúzelné kráľovstvo najslávnejších jaskýň ostrova Mallorca s pôsobivým umeleckým programom počas poldenného výletu. Po návšteve jaskyne sa zastavíme v meste Porto Cristo so zastávkou na kúpanie a cestou na hotel sa ešte navštívite veľkopredajňu s malorskými perlami v blízkosti Manacoru. Návrat na hotel je naplánovaný v poludnajších hodinách.

Poldenný lodný výlet Cabrera, Malorka

Fakultatívny výletPríroda

Poldenný lodný výlet Cabrera

Výlet do národného parku Cabrera, začnete vyzdvihnutím pri hoteli o 8:15 h a presunom do prístavu Colonia Sant Jordi. Z prístavu sa poplavíte približne 45 minút na ostrov Cabrera do Národného parku Cabrera, kde strvávite 2 hodiny. Počas tohto času navštívite Modrú jaskyňu, prípadne sa môžete vybrať aj na krátku túru po parku so sprievodcom. Odchod naspäť na hotel okolo 13:30 h. Po príchode do prístavu sa môžete vybrať na obed do reštaurácie Cani del Puerto a následne sa presuniete naspäť na hotel.

Orientačná cena: 62 €

Stiahnuť PDF

Pláže

Ses Covetes

Ses Covates sa určite radí na prvé priečky rebríčka najkrajších pláží Malorky. Ak ju budete chcieť navštíviť nájdete ju v oblasti Es Trenc, ktorá je známa tým, že pláže neležia v zátokách ale na otvorenom mori, preto sa občas stáva, že tu bývajú väčšie vlny. Čo je však pre niekoho prekážkou, je pre niekoho iného pre zmenu výhodou. Aj vďaka spomínaným veľkým vlnám býva pláž vyhľadávaná nadšencami surfovania. Pláž však láka aj ostatných. Jej hlavným plusom je nedotknutá príroda, priezračná voda, biely piesok, ktorý v zadnej časti pláže vytvára piesočné duny a hlavne pokoj, ktorý je tu aj vďaka tomu, že oblasť nie je zarastená hotelmi.

Pláž Ses Covetes. Foto: depositphotos.com

Es Trenc

Jedna z najznámejších pláží na Malorke, ktorú turisti vyhľadávajú najmä preto, že nie je obklopená žiadnymi hotelmi, jednoducho si pokojne leží na juhu ostrova v lone krásnej prírody národného parku. Es Trenc je viac ako dva kilometre dlhá jej krásne čisté more je vhodné aj pre rodiny s deťmi. Pláž je lemovaná chránenými piesočnými dunami, kde môžete vidieť typickú stredomorskú vegetáciu. Ďalšou výhodou je, že sa sem viete pohodlne dostať aj autobusom z hlavného mesta ostrova. Presvedčili sme vás?

Pláž Es Trenc. Foto: depositphotos.com

Cala Gran

Tak, ako už aj z názvu vyplýva, ide o najväčšiu pláž z pláží, ktoré nájdete v obľúbenom letovisku Cala d'Or, po slovensky známe ako Zlatý záliv. Zaujímavosťou tohto miesta je, že väčšina z tunajších domov je postavená v ibizkom štýle. Napriek tomu, že pláž sa nachádza v centre rezortu a zároveň v blízkosti hotelov si pláž zachovala svoj pôvodný ráz, ktorý podtrhujú borovicové lesíky na útesoch obklopujúcich zátoku. Ak hľadáte ideálnu pláž pre rodiny s deťmi Cala Gran je určite najlepšou voľbou. Má výbornú dostupnosť, bola ocenená modrou vlajkou a prakticky jedinou nevýhodou je, že počas sezóny býva pomerne preplnená.

Pláž Cala Gran. Foto: depositphotos.com

Playa de Muro

Patrí medzi najdlhšie pláže, ktoré na Malorke nájdete nesie názov Playa de Muro. Je rozdelená do štyroch častí, no každá z nich je čistá a vyhľadávaná kvôli ich plytkým tyrkysovým vodám, ktoré sú obľúbené najmä rodinami s deťmi. Najzápadnejšia časť sa nachádza len tri kilometre od prístavu Port d'Alcudia. Táto časť je obľúbená najmä hotelovými hosťami, pre ktorých je toto najbližšia pláž. Vedľa nej nájdeme časť zvanú Es Braç alebo Muro Sector II, začínajúcu S'oberty – miesta kde sa rieka z Národného parku S´Albufera vlieva do mora. V tejto časti stále nájdete množstvo hotelov, no pláž nie je tak preľudnená. Pokračujeme ďalej a s odbúdajúcimi hotelmi a možnosťami ako sú reštaurácie či bary sa dostávame do nepoškvrnenejšej časti Es Comu s piesočnými dunami a borovicami. V tejto časti nájdete najmenej ľudí, takže, ak si chcete užiť viac súkromia Es Comu je pre vás ideálna. Posledná časť je najbližšie k letovisku Can Picafort a nesie názov Es Capellans. Nachádza sa zase v strede rušného miesta takže nechýbajú tu bary ani kaviarne kde sa môžete osviežiť. Treba však povedať, že Es Capellans je jediná časť Playa de Muro, ktorá nie je ocenená modrou vlajkou, no nebojte sa, určite vás nesklame.

Pláž Playa de Muro. Foto: depositphotos.com

Cala Pi

Rezort Cala Pi a pláž s rovnakým menom nájdete ak budete hľadať na južnom pobreží ostrova. Je schovaná v úzkej zátoke, ohraničená vysokými útesmi, ktoré však chránia pláž pred nepríjemným vetrom. Pláž je široká má jemný piesok a vďaka tomu, že sa tu netvoria veľké vlny je vhodná ak sa na Malorku vyberiete aj spolu s deťmi. Zaujímavosťou tejto pláže je, že do zátoky ústi rieka Torrent de Cala Pi, ktorá hlavne v daždivom jarnom počasí do zátoky prilieva množstvo sladkej vody. Ak sa vám nebude chcieť celý deň len nehybne ležať na ležadlách, prejdite sa do časti zátoky, kde nájdete autentické rybárske doky na Malorke zvané „escars“.

Pláž Cala Pi. Foto: depositphotos.com

Cala Esmeralda

Maličká zátoka s rovnomennou plážou sa nachádza na okraji letoviska Cala d'Or na juhovýchode Malorky. Pláž je typická morom sfarbeným do smaragdovej farby, samozrejme bielym jemným pieskom  a spoznáte ju aj na základe toho, že po jej okrajoch nájdete pobrežie plné borovíc, kde sa môžete schovať pred ostrým slnkom.

Pláž Cala Esmeralda . Foto: depositphotos.com

Cala Estellencs

Ak sa bavíme o najkrajších plážach ostrova Malorka nejde nespomenúť Cala Estellencs. Dokonalý polkruhový záliv s priezračne čistou vodou, do ktorého sa z priľahlého strmého útesu vlieva malý vodopád z riečky Torrent de Son Fortuna. Zátoka v sebe ukrýva malú malebnú okruhliakovú pláž, ktorá slúži aj ako útočisko pre miestnych rybárov a teda, máte tu možnosť vidieť aj takzvané „escars“, ktoré rybárom slúžia ako odkladacie doky pre ich člny. Zátok hľadajte na severozápadnom pobreží ostrova približne dva kilometre od horskej dedinky Estellenc.

Pláž Cala Estellencs. Foto: depositphotos.com

Cala Llombards

Na juhovýchodnom pobreží ostrova sa ukrýva medzi turistami málo známa pláž Cala Llombards. Pláž s jemným bielym pieskom lemujú z oboch strán skalné útesy s borovicami a atmosféru niekdajšieho rybárskeho prístavu dotvárajú „escars“ – pôvodné doky pre rybárske člny. Obrovskou výhodou pláže je, že nebýva preplnená ľuďmi a tiež, že v pravej časti pláže sa nachádza chodníček s krásnymi výhľadmi na more, kde môžete rozjímať alebo si spraviť zopár pekných fotografií na pamiatku.

Pláž Cala Llombards. Foto: depositphotos.com

Platja de Formentor

Ak sa stretnete s názvom Cala Pi de la Posada a budete mať pocit, že ide o tú istú pláž, nebudete sa mýliť, pláž je známa aj pod týmto názvom. Každopádne či budete hľadať Platja de Formentor alebo Cala Pi de la Posada nájdete ju na severnom pobreží ostrova. Patrí medzi najviac navštevované pláže polostrova Formentor a aj celej Malorky. Táto krásna romantická pláž bola ocenená modrou vlajkou za čistotu pláže ale aj vody. Či už sa sem rozhodnete ísť autom alebo peši, oboma spôsobmi je pláž veľmi dobre dostupná. Pláž si však za svoju jedinečnosť vyberá daň, v lete býva preplnená turistami.

Pláž Platja de Formentor. Foto: depositphotos.com

Camp de Mar

Pláž Camp de Mar nájdete v menšom letovisku na západe ostrova, ktoré nesie rovnaký názov - Camp de Mar. Navštevujú ju hlavne hostia priľahlých hotelov, nemusíte sa však báť, že pláž bude preplnená. Pláž je charakteristická jemným bielym pieskom, čistá, za čo si zaslúžia aj modrú vlajku a hlavne je bezpečná a vhodná aj pre rodiny s malými deťmi. V blízkosti pláže uvidíte malý ostrovček L’Illeta a na ňom veľmi lákavú a pre turistov atraktívnu reštauráciu. Nemusíte sa báť, na ostrovček nebudete musieť preplávať, vedie sem drevený mostík. V letovisku nájdete ale ešte aj mnoho ďalších reštaurácii, známe svojimi špecialitami najmä z rýb a morských plodov.

Pláž Camp de Mar. Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Aqualand na Malorke

Vodný park je jednou z najzaujímavejších turistických atrakcií na ostrove. Vhodný je pre všetky vekové kategórie. Na celkovej ploche 207 tisíc m² nájdete 20 rôznych vodných atrakcií  - tobogany, kamikadze, bazén s umelými vlnami atď.

Aqualand, MalorkaAquaparky deti milujú. Foto: depositphotos.com

Akvárium v Palme

Akvárium vás vtiahne do hlbín oceána, kde odhalíte rôzne jeho tajomstvá a druhy živočíchov, ktoré ho obývajú. Súčasťou je aj dotykový bazén, ktorým sa akvárium snaží prelomiť bariéry medzi návštevníkmi a zvieratami. V záhrade je detský kútik pre najmenších, ktorí môžu preskúmať pirátsku loď. Akvárium sa snaží poskytovať návštevníkom celý rad aktivít ako potápanie so žralokmi či pozorovanie žralokov z lode zo skleneným dnom. „Big Blue“ je najväčšia žraločia nádrž v Európe. S kvalifikovanými potápačmi sa doňho môže ponoriť každý návštevník.

Súčasťou akvária je aj „Big Blue“ - najväčšia žraločia nádrž v Európe. Foto: depositphotos.com

Palma Jump

Ak si hovoríte, že vaše deti sú ako z gumy a majú nekonečné množstvo energie zoberte ich do prvého indoorového trampolínového centra na Malorke. Buďte si istí, že po tom, ako sa deti vybláznia večer ich nebudete musieť prehovárať do postele. Palma Jump je skvelá možnosť najmä v prípade nepriaznivého počasia, alebo naopak ak sa aspoň na chvíľku chcete schovať pred lúčmi slnka. Na jednu vec si však dajte pozor, ak sa rozhodnete na trampolínach šantiť spolu celá rodina, aby ste nezaspali skôr ako deti.

Prvé indoorové trampolínové centrum na Malorke. Foto: pixabay.com

Forestal Park Mallorca a Jungle Parc Junior

Máte pocit, že vaše deti sa majú potrebu stále niekde šplhať a liezť? Pripravte im skvelý adrenalínový zážitok a spravte si výlet do jedného z malorských lanových parkov. Vo Forestal park nájdete rôzne mostíky, siete, prekážky z lán, dreva alebo hojdačky či lanovky. Nemusíte sa báť, ak si netrúfate na najnáročnejšiu obtiažnosť, vyberiete si jenu z jednoduchších, trás tu nájdete niekoľko. Vo Forestal park sú vítaní všetci návštevníci, no liezť sa dovoľuje až deťom nad 6 rokov, ak teda máte mladšie detičky zavítajte radšej do Jungle Parc Junior, kde sa vyšantia deti už od 4 rokov. V Jungle Parc Junior sú trasy menej náročné, takže pre mladších odvážlivcov to znamená viac plochy, kde sa môžu hrať na Tarzana a Jane alebo Spidermana a Mary Jane. Nemusíte sa však báť, nik nebude musieť visieť dolu hlavou ani bojovať s úhlavnými nepriateľmi, v oboch parkoch vám hrozí len kopec zábavy.

Aj takýto druh zábavy si užijete na Malorke. Foto: Jungle Parc Junior
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Nastal čas posilniť sa? Každý dobrý obed na Malorke začína predjedlom. Tým najtypickejším je "Pa amb oli" a teda doslova chlieb alebo bageta s olivovým olejom ku ktorej sa podávajú napríklad paradajky, syr alebo aj šunka. Ak aj umierate od hladu s predjedlom to neprežeňte, prichádza polievka. Medzi špeciality tohto ostrova patria polievky najmä zeleninové, zo strukoviny a vývary z mäsa alebo rýb. Sýtejším variantom sú husté polievky označované ako „Sopas mallorquinas“, ktoré by sme mohli jednoducho označiť ako „jedlo z jedného hrnca“. V letnom období, tak ako vo zvyšku Španielska je aj na Malorke obľúbená studená polievka gazpacho.

Sopas mallorquinas
V obľube majú Mallorčania husté polievky označované ako „Sopas mallorquinas“. Foto: depositphotos.com

Na Malorke si prídu na svoje vegetariáni, milovníci zdravého jedla a hlavne milovníci rýb. Mäsožravci nebojte sa, ani vy od hladu neumriete – medzi jednu z hlavných špecialít sa zaraďuje Llom amb col a teda zelený závitok plnený bravčovým mäsom, píniovými orieškami a hrozienkami. Zaujímavá kombinácia no nie? Tomu, kto má rád viacerými ľuďmi neobľúbené vnútornosti, môže skúsiť ďalšiu špecialitu - Frit mallorquí. Toto jedlo je pripravované z dusenej zeleniny, opečených vnútorností a delikatesa býva ochutená cesnakom, tiež netradične feniklom a škoricou. Menej odvážnym alebo aj vegetariánom sa odporúča ochutnať Tumpet. Tumpet sa pripravuje z grilovanej zeleniny – paprika, baklažán, cuketa a k tomu paradajková omáčka.

Pravdepodobne po predchádzajúcich chodoch už budete dostatočne sýti, no pamätajte, dezert neputuje do žalúdka ale do srdiečka a aj preto naň nesmiete zabudnúť. Vyskúšajte napríklad Bunyois, čo sú vysmážané šišky zo zemiakového cesta, ktoré sa servírujú s rôznymi marmeládami a cukrom. Ak však nemáte chuť na vysmážané siahnite napríklad po Ensaimadas – sladkom pečive pripravovanom z kysnutého cesta, ktoré býva zakrútené a tvarom pripomína nám veľmi známe osie hniezda. Ak nie ste fanúšikmi sladkého, pri voľbe dezertu neostanete sklamaní, siahnite po Coca de trempó. Základom tohto slaného koláča je cesto a zeleninová zmes, môžeme ho nazvať ako malorská obdoba talianskej pizze.

Ensaimadas
Základom koláča Coca de trempóje cesto a zeleninová zmes. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Kultúra

Legendárnymi parties je spomedzi Baleárskych ostrovov známa skôr Ibiza, no Malorka nezaostáva. Ak sa rozhodnete pre dovolenku na tomto ostrove, určite by ste mali zažiť niektorý z medzinárodných festivalov, ktoré sa tu konajú hlavne počas leta, koncert alebo aspoň navštíviť jeden z klubov. Uvidíte Malorka sa Ibizou nenecháva zahanbiť diskotéky na tomto ostrove rozhodne stoja za to.

 Festival na Malorke

Športové aktivity

Ak patríte medzi športových nadšencov Malorkou budete nadšení. Ponúka neskutočné množstvo možností, vyskúšajte napríklad čoraz viac populárny paddleboarding, vodné skútre no ak patríte medzi odvážnejších skúste kitesurfing či vodné lyže. Ak máte vody dosť, prenajmite si bicykle a objavte ostrov z inej perspektívy. Pobytom na čerstvom vzduchu si vyvetráte hlavu a trochou fyzickej aktivity po dňoch ležania na pláži príjemne prekvapíte aj zvyšok tela. Ak však patríte medzi súťaživé typy ostrov ponúka možnosti aj na tenis, golf alebo ak na druhú stranu vyhľadávate adrenalín Malorka ponúka aj skvelé možnosti na lezenie po skalách či na túry.

Paddle boarding

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Parlamentná monarchia

Rozloha a populácia: Rozprestiera sa na 3 640 km² a má približne 907 000 obyvateľov

Jazyky: španielčina a ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie

Náboženstvo: kresťanstvo

Vakcinácia: nie je potrebná

Elektrický prúd: Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Na najväčšom z Baleárskych ostrovov svieti slnko až 300 dní do roka a celoročne tu je príjemné teplné počasie, vo všeobecnosti však platí, že destinácia je najviac vyhľadávaná najmä v teplých letných mesiacoch.

Letisko a dĺžka letu

Palma de Mallorca z BA 2:00 z Viedne 1:55 a z Košíc 2:50

Zastupiteľský úrad

Embajada de la República Eslovaca, c./ del Pinar, 20, 28006 Madrid 6, Espaňa

Tel.: 0034/ 91/5903 861
Mobilný: 0034/609 002 803 (mimo pracovnej doby, počas štátnych sviatkov a v urgentných prípadoch)
Fax: 0034/ 91/5903 868
Email: emb.madrid@mzv.sk, www.mzv.sk/madrid

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky, vrátane detí môžu na územie Španielska vstupovať ako turisti na platný cestovný pas SR alebo na občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z EÚ môže doviesť do Španielska pre vlastnú potrebu 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l alkoholu, 20 l alkoholických nápojov so stredným obsahom alkoholu, 90 l vína a 110 l piva. Drogy sú v Španielsku zakázané, mať drogu aj v malom množstve je trestné. Na prevoz zbrane sa vyžaduje európsky zbrojný pas. Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený čiastkou 10 000,-EUR.

Ceny

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,95 €
 • Voda (1,5l) = 0,55 €
 • 1l mlieka = 0,80 €
 • 1kg syra = 9,30 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii =  10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 20 €
 • Kapučíno = 1,60 €
 • Fľaša vína = 4,50 €

Sviatky

1. január - Nový rok  
6. január - Traja králi  
Zelený štvrtok a Veľký piatok - pohyblivý dátum podľa Veľkej noci  
1. máj - Sviatok práce  
15. august - Sviatok nanebovzatia Panny Márie  
12. október - Štátny sviatok Španielska  
1. november - Sviatok všetkých svätých  
6. december - Deň španielskej ústavy  
8. december - Sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie  
25. december – Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR