Madrid

Madrid

Srdce Španielska

Stiahnuť PDF

Madrid leží pri rieke Manzanares v centre Španielska. V Madride sa zachovala iba veľmi malá časť zo stredovekej architektúry, väčšinou v stredisku Almendra vrátane kostolov San Nicolás a San Pedro el Viejo, kostola sv. Jerome a biskupskej kaplnky. Mnohé z historických budov v Madride pochádzajú zo španielskeho zlatého veku. Madrid je považovaný za jednu z najlepších európskych destinácií týkajúcich sa umeleckých múzeí. Najznámejšie je Zlatý trojuholník umenia, ktorý sa nachádza pozdĺž Paseo del Prado a pozostáva z troch múzeí. Najznámejším je múzeum El Prado.

aerial photography of vehicles passing between high rise buildingsHlavné mesto Španielska, Madrid. Foto: unsplash.com

 

Dovolenka v Madride

Námestie Cibeles sa nachádza na križovatke ulice Alcala, Paseo de Recoletos, Paseo del Prado. Toto miesto, jedno z najznámejších miest hlavného mesta, rozdeľuje okresné hranice Centro, Retiro a Salamanca. V strede námestia sa nachádza slávna fontána Cibeles vytesaná v roku 1782. Je to neoklasický komplex mramorovej sochy, ktorá sa stala symbolom mesta Madridu. Fontána Cibeles bola prijatá futbalovým klubom Real Madrid, ktorých fanúšikovia využívajú túto oblasť na oslavy svojich víťazstiev v zápasoch. V každom zo štyroch kútov námestia dominujú budovy, ktoré boli postavené koncom 18. storočia a začiatkom 20. storočia.

white concrete building during night timeNámestie Cibeles v Madride. Foto: unsplash.com

Puerta de Sol je ďalšie námestie v Madride, ktoré je považované za jedno z najznámejších a najrušnejších. Puerta de Sol vzniklo ako jedna z brán mestskej steny, ktorá obklopovala Madrid v 15. storočí. Medzi 17. a 19. storočím bola táto oblasť dôležitým miestom stretnutia. Slúžila ako cieľ pre kuriérov prichádzajúcich zo zahraničia a iných častí Španielska. Vďaka tomu môžete na námestí Puerta de Sol nájsť množstvo známych historických pamiatok a budov so zaujímavou architektúrou. Prechádzkou po tomto námestí naberiete typickú madridskú atmosféru.

people walking on sidewalk near white concrete building during daytimePuerta del Sol. Foto: unsplsh.com

Plaza de España je jedno z najväčších španielskych námestí a v jeho blízkosti sa nachádza aj významný Kráľovský palác. Uprostred námestia stojí pamätník španielskeho novelistu, básnika a dramatika Miguela de Cervantes, ktorého kamenná socha hľadí na bronzové sochy Dona Quijota a Sancha Panza. Po stranách sú dve kamenné sochy žien, reprezentácia "pravých lások" Dona Quijota: jedna je prostá dedinská žena Aldonza Lorenzo a druhá krásna imaginárny Dulcinea del Toboso.

Image
Plaza de España v Madride. Foto: CK SATUR

Top lokality

El Escorial

El Escorial je historické sídlo kráľa Španielska nachádzajúce sa v obci San Lorenzo de El Escorial. V minulosti toto miesto slúžilo ako kláštor, bazilika, kráľovský palác, panteón, knižnica, múzeum, univerzita, škola a nemocnica. El Escorial sa skladá z dvoch architektonických komplexov s veľkým historickým a kultúrnym významom. Samotný kráľovský kláštor a La Granjilla de La Fresneda, kráľovský lovecký zámoček sú vzdialené asi päť kilometrov.

beige concrete buildingEl Escorial. Foto: unsplash.com 

Salamanca

Salamanca je mesto v severozápadnom Španielsku a zároveň je hlavným mestom provincie Salamanca. Mesto leží na niekoľkých kopcoch pri rieke Tormes. Jeho Staré mesto bolo vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO v roku 1988.

brown concrete building under blue sky during daytimeSalamanca. Foto: unsplash.com

V roku 2002 získala Salamanca titul Európske hlavné mesto kultúry spoločne s mestom Brugg. V roku 2005 Salamanca oslávila 250. výročie výstavby námestia Plaza Mayor s množstvom európskych podujatí. Salamanca je tiež známa v celom Španielsku a zvyšku Európy pre svoje oslavy s názvom ,,Univerzitný Nový rok”. Zvyčajne sa koná vo štvrtok posledného školského týždňa v decembri a dva týždne pred skutočným novoročným večerom. V tento deň sa študenti zhromaždia v Plaza Mayor, aby si pozreli rôzne vystúpenia a zúčastnili sa odpočítavania až do polnoci.

brown concrete building during daytimeMesto plné histórie. Foto: unsplash.com

Toledo

Toledo je známe ako cisárske mesto kvôli tomu, že bolo hlavným miestom súdu Karola V., rímskeho cisára a ako mesto troch kultúr pre kultúrne vplyvy kresťanov, moslimov a Židov, ktoré sa odzrkadlili v jeho histórii. Toledo má dlhú históriu vo výrobe čalúnených zbraní, ktoré sú dnes populárnymi suvenírmi mesta. Gastronómia mesta Toledo je spojená s kastíliou La Manča, ktorá je dobre známa svojimi tradíciami a je úzko spojená s lovom a pasením. Veľa receptov je výsledkom kombinácie maurských a kresťanských vplyvov.

brown and white concrete building under blue sky during daytimeŠpanielske Toledo. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Kráľovský palác v Madride, Španielsko

HistóriaKultúra

Kráľovský palác v Madride

Kráľovský palác je dodnes oficiálnym sídlom panovníka, a to aj napriek tomu, že kráľovská rodina v súčasnosti býva v paláci Zarzuela kúsok za Madridom. Patrí medzi najväčšie v západnej Európe a jeho návštevu by ste si preto nemali nechať ujsť. Na jeho nádherne zdobené miestnosti len tak nezabudnete! Kráľovský palác, ktorý dnes môžeme obdivovať, bol postavený na mieste svojho predchodcu, maurskej obrannej pevnosti Alcázar. Po dobití ju začali od 11. storočia využívať kastílski králi a po presťahovaní kráľovského dvora z Toleda do Madridu, sa z neho v roku 1561 stalo oficiálne sídlo panovníka. Pôvodná stavba bola roku 1734 úplne zničená ohňom. Filip V. sa rozhodol vybudovať nový palác, ktorý mu mali závidieť všetci ostatní panovníci. Výsledkom je honosné sídlo v barokovom štýle, o rozlohe 135.000 m2, s viac ako 3418 miestnosťami.

El Prado, Španielsko

HistóriaKultúra

El Prado

El Prado je španielske národné múzeum umenia, ktoré sa nachádza v centre Madridu. Je všeobecne považované za jednu z najkvalitnejších zbierok európskeho umenia, ktorá sa datuje od 12. storočia do začiatku 20. storočia. Základ múzea tvorí zbierka španielskej kráľovskej rodiny. El Prado ako múzeum obrazov a sochárstva vzniklo v roku 1819 a je jedným z najnavštevovanejších miest na svete.

Santiago Bernabéu, Španielsko

Iné atrakcie

Santiago Bernabéu

Štadión Santiago Bernabéu pozná určite každý futbalový fanúšik. Santiago Bernabéu je domácim štadiónom celosvetovo známeho klubu, Real Madrid. Santiago Bernabéu je jedným z najslávnejších a najprestížnejších svetových futbalových štadiónov. Hostil finále Európskeho pohára Ligy majstrov počas 4 rokov, záverečné zápasy pre Pohár európskych národov v roku 1964 a Svetový pohár FIFA. Okrem toho hostil aj európske majstrovstvá UEFA a finále Svetového pohára FIFA. Dostať sa na tento štadión jesnom každého fanúšika Realu Madrid.

Plaza Mayor, Španielsko

HistóriaKultúra

Plaza Mayor

Hlavné námestie, po španielsky La Plaza Mayor leží v srdci Madridu. Je obľúbeným miestom na stretnutia a prechádzky popod arkády, ktoré podopierajú domy. La Plaza Mayor bolo pôvodne trhovisko, ktoré sa nachádzalo za hranicami mesta. Na pokyn kráľa Filipa II. malo byť trhovisko prestavané na námestie. Tento zámer však splnil až jeho nasledovník Filip III. v spolupráci s architektom Juanom Gómezom de la Morom. Stavba trvala dva roky a ukončená bola v roku 1619. Spočiatku stáli okolo námestia až 6 poschodové drevené budovy, ktoré však po požiaroch v roku 1631, 1672 a 1790 zmizli. Terajší vzhľad námestia vytvoril architekt Juan de Villanueva v roku 1853.

Stiahnuť PDF

Pre deti

Zábavný park

Parque de atracciones je zábavný park v Madride. Park je rozdelený na štyri zóny, v ktorých môžete navštíviť rôzne atrakcie. Môžete v ňom nájsť Tichú zónu, kde si môžete vkľude a tichu nerušene oddýchnuť od náročných atrakcií. Ďalšia zóna je náročnejšia a nachádzajú sa v nej atrakcie, ktoré budú vyžadovať istú dávku odvahy. V tomto zábavnom parku nájdete aj typické vodné atrakcie, na ktorých sa môžete dosýtosti vyšantiť. A aby toho nebolo málo, sú tu samozrejme aj atrakcie pre najmenších, kde sa môže zabaviť celá rodina.

amusement parkZábavný park v Madride. Foto: unsplash.com

Zoo Aquarium v Madride

Zoo Aquarium nájdete na ploche 20 ha v madridskom Casa de Campo. Táto zoologická záhrada vznikla v roku 1770 a patrí medzi najväčšie v Španielsku. Svoj domov tu má viac ako 6000 zvierat. Môžete tu vidieť aj pandu obrovskú. Zároveň si tu môžete užiť aj akvárium s obsahom 2 mil. litrov slanej vody a vystúpenie delfínov. Je tu niekoľko reštaurácií a veľmi obľúbené sú aj výlety loďou a vláčikom. 

brown giraffe standing on green grass during daytimeZoo Aquarium v Madride. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

El Retiro

Táto zelená oáza v centre Madridu má rozlohu 125 hektárov a je domovom pre viac ako 15 000 stromov. Park El Retiro nepredstavuje len pľúca Madridu, ale ponúka aj kultúrne, voľnočasové a športové aktivity všetkým obyvateľom Madridu a návštevníkom. Medzi populárne prvky patrí jazero na veslovanie a paláce Velázquez a Glass, ktorý sa dnes používa ako výstavná miestnosť.

photo of concrete monument near body of waterVeslovanie v parku El Retiro. Foto: unsplash.com

Okrem historických palácov v sebe park ukrýva niekoľko zaujímavých sôch a fontán. Vo vzduchu tohto parku panuje kľudná a romantická atmosféra.

pink flowers near fountain under blue sky during daytimeEl Retiro park. Foto: unsplash.com

Gran Vía

Ulica Gran Vía je v súčasnosti preslávená ako španielska Broadway, a to najmä vďaka svojmu bohatému nočnému životu. Hovorí sa o nej ako o ulici, ktorá nikdy nespí. Gran Vía sa nachádza v blízkosti námestia Plaza de Cibeles, vedie z Calle de Alcalá na Plaza de España. Živá ulica je jednou z najdôležitejších obchodných oblastí mesta s veľkým počtom hotelov a veľkých kín. Ulica je tiež známa pre zaujímavú architektúru viacerých budov. Je považovaná za prehliadku architektúry začiatku 20. storočia, ktorá sa skladá zo štýlu Viedenskej secesie, Plateresque a Art Deco.

city scale under blue skyUlica Gran Vía v Madride. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Atocha

Atocha je je najväčšou železničnou stanicou v Madride, kam prichádzajú a takisto aj odchádzajú rôzne druhy vlakov či už medzištátnych alebo vnútroštátnych. Zaujímavsoťou je, že v roku 1992 bola pôvodná budova vyradená z prevádzky ako terminál a prestavaná na miesto s obchodmi, kaviarňami a nočným klubom. V budove nájdete aj úžasnú tropickú botanickú záhradu s rozlohou 4 000 m². V záhrade je asi 7 000 rastlín z 260 rôznych druhov, rovnako ako malé jazerá so sladkovodnými rybami a viacerými korytnačkami. Väčšina rastlín je tropického pôvodu a veľa z nich sú najmä palmy. Niektoré z týchto paliem sú tak vysoké, že dosahujú takmer na strechu stanice.

people near tall tree inside buildingAtocha a botanická záhrada. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Rozloha a populácia: 3 223 334
604.31 km2

Jazyky: Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie.

Náboženstvo: kresťanstvo

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Na poznávanie hlavného mesta Španielska je vhodná jar alebo jeseň, kedy sú príjemenjšie teploty. 

Zastupiteľský úrad

Embajada de la República Eslovaca, c./ del Pinar, 20, 28006 Madrid 6, Espaňa

Tel.: 0034/ 91/5903 861
Mobilný: 0034/609 002 803 (mimo pracovnej doby, počas štátnych sviatkov a v urgentných prípadoch)
Fax: 0034/ 91/5903 868
Email: emb.madrid@mzv.sk, www.mzv.sk/madrid

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky, vrátane detí môžu na územie Španielska vstupovať ako turisti na platný cestovný pas SR alebo na občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z EÚ môže doviesť do Španielska pre vlastnú potrebu 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l alkoholu, 20 l alkoholických nápojov so stredným obsahom alkoholu, 90 l vína a 110 l piva. Drogy sú v Španielsku zakázané, mať drogu aj v malom množstve je trestné. Na prevoz zbrane sa vyžaduje európsky zbrojný pas. Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený čiastkou 10 000,-EUR.

Doprava

Verejná doprava v Španielsku patrí medzi jednu z najlepších v Európe. Železničný systém je super moderný a rýchly, rovnako letecká doprava je rozsiahla a má dobré spojenia nielen s ostatnými krajinami ale dobre fungujú aj vnútroštátne spojenia. Cestná sieť je dobre udržiavaná a prostredníctvom autobusovej dopravy sa dostanete do dediniek v hociktorom kúte krajiny.

Shopping a suveníry

Ak by ste sa rozhodli si po návrate z dovolenky spraviť španielsky večer a na misku s hispánskymi motívmi si naservírovať nejaké špeciality typické pre túto krajinu, siahnite po domácich syroch alebo tradičnej šunke jamón, ktorá prežije aj niekoľkohodinový let. Ak však chcete potešiť nielen seba ale aj známych, navštívte miestne trhy a prineste im koreniny, olivy alebo víno

Sviatky

1. január - Nový rok  
6. január - Traja králi  
Zelený štvrtok a Veľký piatok - pohyblivý dátum podľa Veľkej noci  
1. máj - Sviatok práce  
15. august - Sviatok nanebovzatia Panny Márie  
12. október - Štátny sviatok Španielska  
1. november - Sviatok všetkých svätých  
6. december - Deň španielskej ústavy  

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR