Rakúsko

Rakúsko

Viedenská káva, valčík a alpská nádhera

Stiahnuť PDF

Rakúsko je krajina, ktorá láka návštevníkov pre nádhernú prírodu, umenie a zaujímavé mestá, kde sa stále vznáša atmosféra z čias veľkolepej éry. Takmer dve tretiny územia pokrývajú vápencové Alpy. Sever krajiny spestruje Dunaj s menšími kopcami, kotlinami, lúkami a tiež močiarmi. Rakúske dedinky sú ako vyčarované z rozprávok, kde vládne čisto, pokoj a poriadok. 

birds eye photography of concrete house near body of waterPodmanivé Rakúsko. Foto: unsplash.com

Dovolenky v Rakúsku

Großglockner je najvyššia hora v Rakúsku a takisto aj najvyššiu hora Álp na východe od Brennerského priesmyku. Grossglockner leží na hranici medzi rakúskymi okresmi Korutánsko a Tirolsko. Skalný vrch Grossglockner, vzhľadom k vysokému alpskému, ťažko glaciovanému vzhľadu sa často porovnáva s horami západných Álp. Spolu s Kleinglocknerom na juhovýchode vytvára výrazný dvojitý vrchol. Prvý výstup na tento štít sa uskutočnil už v 18. storočí.

green grass field across mountain during daytimeŠtít Großglockner. Foto: unsplash.com

Dachstein je horský masív v Rakúsku, konkrétne v časti Východné Alpy. Najvyšší vrch masívu Hoher Dachstein je druhý najvyšší v Severných Vápencových Alpách. Ľadovec na severnej strane je síce zatiaľ lyžiarsky využívaný po väčšinu roka, no v dôsledku globálneho otepľovania sa to môže zmeniť. Južné steny masívu sú horolezecky zaujímavé, no menej využívané. Len tri minúty od lanovky sa vo vnútri dachsteinského ľadovca nachádza ľadový palác „Dachstein Ice Palace“ - len tu môžete počas celého roka obdivovať fascinujúci svet ľadu, doplnený o žiarivé ľadové sochy a komnaty so svetelno – akustickými efektmi.

green and gray mountains under white clouds during daytimeDachstein. Foto: unsplash.com

Jazero Hallstatt sa nachádza vo výške 508 metrov nad morom a na severnom úpätí masívu Dachstein. Jazero je dlhé 5,9 km a široké 2,3 km a je súčasťou obcí Bad Goisern, Hallstatt a Obertraun. Cez jazero premáva lodná linka spájajúca mesto Hallstatt s jeho železničnou stanicou, v minulosti bola dokonca prevádzkovaná snežným skútrom v zimných mesiacoch.

brown boat on lake near green mountain under blue sky during daytimeJazero Hallstatt. Foto: unsplash.com

Nockberge je prezývané aj ako krajina medzi nebom a zemou. Národný park Nockberge tvorí najzápadnejšiu časť Gurktalerských Álp. Je to krajina, pre ktorú sú typické polia bez hrebeňov a strmých svahov a aj napriek tomu sa nachádza v srdci Álp so štítmi cez 2000 metrov. Väčšinu času roka sa toto územie nachádza nad oblakmi. Národný park Nockberge je domovom viacerých vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

brown and red houses near green grass fields and mountain view \Nockberge. Foto: unsplash.com

Možno jazero Wörthersee poznáte pod prezývkou rakúsky Karibik. Dĺžka jazera Wörthersee je 16,5 km a šírka 2 km. Je známe najmä teplou vodou, ktorá v lete dosahuje až 28°C. Napriek tomu, že ste v Alpách, prostredie a atmosféra bude vo vás evokovať pocity ako keby ste boli v prímorskom meste.

green trees near blue sea under blue sky during daytimeWörthersee. Foto: unsplsh.com

Jedinečné je tiež jazero Neziderské, ktoré patrí nielenže medzi kultúrne pamiatky svetového dedičstva UNESCO, ale je aj domovom hniezdiacich vtákov, zelených pasienkov, malebných dediniek a nedozerných pásov viníc. Prírodný raj so vzácnou faunou a flórou však ponúka aj ďalších šesť prírodných parkov, jedinečné ekosystémy, unikátne prírodné úkazy a historické pamiatky.

photo of white and red lighthouse beside wooden beach dock under clear blue skyNeziderské jazero. Foto: unsplash.com

Ďalšie úchvatné jazero Millstätter sa radí medzi najkrajšia jazerá Korutánska a patrí medzi najvyššie položené jazerá v Rakúsku. Jazero leží v nadmorskej výške 588 m. n. m., jeho plocha má rozlohu 13, 3 km2  a dĺžka jazera je 12 km s maximálnou hĺbkou 147 m. V letných mesiacoch dosahuje voda teplotu 24°C – 27 °C. Pre niektorých je takáto teplota ideálna na kúpanie, no tí, ktorí majú radi teplejšiu vodu sa môžu okúpať v 2 krytých bazénoch prípadne si vyskúšať potápanie v potápačskom centre.

green trees on mountain under cloudy sky during daytimeJazero Millstätter. Foto: unsplash.com

Jazero Wolfgangsee je najznámejším jazerom v Soľnej komore, ktoré je priamo obklopené vrcholkami hôr a nachádza sa v lone neopísateľne krásnej prírody. 

white and black boat on body of water near snow covered mountain during daytimeJazero Wolfgangsee. Foto: unsplash.com 

Podľa legendy na na brehu jazera Wolfgangsee, sv. Wolfgang postavil prvý kostol po tom, ako sa stiahol do blízkeho kláštora Mondsee v roku 976. Podľa legendy hodil sv. Wolfgang sekeru do hôr, aby našiel miesto a dokonca presvedčil diabla, aby prispel k stavbe budovy tým, že mu sľúbil prvého živého tvora, ktorý vstúpi do cirkvi. Satan bol však sklamaný, pretože prvým tvorom na prahu bolo vlk a nie človek. Po Wolfgangovej kanonizácii v roku 1052 sa kostol stal hlavným pútnickým miestom. Toto miesto ukrýva v sebe aj trochu temnú históriu, pretože počas druhej svetovej vojny sa tu nachádzala podskupina koncentračného tábora Dachau.

red flowers on brown wooden dock during daytimeKostol sv. Wolfgang. Foto: unsplash.com 

Schörfling am Attersee je mestečko, ktoré sa nachádza v Hornom Rakúsku. Okrem nádherného jazera vás môžu zaujať aj krásne historické pamiatky ako napríklad zámok Kammer, ktorý bol postavený v roku 1165 alebo tématický chodník Gustava Klimta, kde môžete získať prehľad o živote a tvorbe tohto secesného umelca, ktorý tu kedysi žil a tvoril. Schörfling am Attersee je príjemné mestečko, ktoré vám môže ponúknuť aj veľa vodných aktivít ako napríklad plachtenie na jazere.

green trees near body of water during daytimeAttersee. Foto: unsplash.com

Vrch Turracher Alpe sa podobne ako Turrach See rozpiestiera na hranici medzi Korutánskom a Štajerskom. Od 17. storočia sa pod vrchom Turracher Alpe začalo rozvíjať baníctvo a neskôr sa na tomto mieste rozvíjal priechod po dláždenej ceste. V priebehu 20. storočia bol región postupne otvorený cestovnému ruchu. Rastúca biodiverzita rastlín a zvierat na Turracher Alpe je chránená krajinná oblasť a pri zriaďovaní hotelov a reštaurácií sa veľmi dbalo na ochranu miestnej prírody.

snow covered mountain under blue sky during daytimeTurracher Alpe. Foto: unsplash.com

Nádhernú rakúsku prírodu dotvárajú aj vodopády. Najvyšší vodopád Krimmel dosahuje výšku až 380 metrov. Je stupňovitý vodopád, ktorý začína v hornej časti údolia Krimmler Ache a znižuje sa v troch etapách. Horná etapa má pokles 140 metrov, stred 100 metrov a najnižšia časť 140 metrov. V roku 1879 zdokonalil rakúsky alpský klub cestu na panoramatický výhľad na vrchu vodopádu. Ročne si vodopád príde obzrieť približne 40 000 turistov. Nenechajte si ujsť túto nádhernú prírodnú scenériu a prídite sa pozrieť na tento vodopád.

water falls in the middle of the forestKrimmel. Foto: unsplash.com

Raggaschlucht je roklina v rakúskom Mölltal pri obci Flattach v Korutánsku. S dĺžkou približne 800 metrov je jednou z najkratších roklín v Rakúsku, ale za to je jednou z najpôsobivejších vďaka svojej čarovnej príťažlivosti a hĺbke až 200 metrov. Je prístupná všetkým návštevníkovi po chodníkoch, schodoch a mostoch. Ukazovacie tabule pozdĺž móla vysvetľujú formáciu a geológiu rokliny. Dominantné horniny rokliny sú paragneiss a mica schist. Raggaschlucht je od roku 1978 prírodnou pamiatkou.

Image
Roklina Raggaschlucht. Foto: depositphotos.com

V roku 1912 po odstrele vo vtedajšej sadrovej bani Hinterbrühl natieklo do chodieb a štôlní pod veľkým tlakom neuveriteľné množstvo vody. Prienikom vody sa vytvorilo obrovské jazero, ktoré je dnes najväčším podzemným jazerom v Európe. Jazero Seegrotte sa nachádza neďaleko Viedne a je jednou z najimpozantnejších prírodných atrakcií sveta.

Image
Jazero Seegrotte. Foto: CK SATUR

Grand Canyon Rakúska, aj tak nazývajú tiesňavu Treffling, ktorou sa kaskádovito valí vodopád a vy máte tak počas výstupu jedinečný zážitok z blízkosti 120 metrov hlbokého vodného živla. Turistický okruh, ktorý tu je vybudovaný už vyše 100 rokov je jedným z najkrajších v celom Rakúsku.

Image
Treffling. Foto: depositphotos.com

Bärenschützklamm (Medvedia roklina) je považovaná za jednu z najkrajších tiesňav celého Rakúska. Roklina bola pre turistický ruch prvý raz sprístupnená pred vyše sto rokmi a v roku 1978 bola vyhlásená za prírodnú pamiatku - čo znamená, že dodnes sú v nej zakázané horolezecké aktivity. Systém drevených rebríkov a lávok bol vybudovaný v roku 1901 - v rokline sa  ich nachádza 49 rebríkov a 115 lávok a mostíkov s počtom 2900 stupienkov, celkovo na dĺžke 1400 m. 

Image
Medvedia roklina. Foto: depositphotos.com

Burgenland je jednou z najkrajších častí Rakúska. Tento región má nespočetné množstvo starých hradov, vidieckych domov s veľkými dvormi, prírodných a kultúrnych pamiatok. Pri jeho najznámejšom jazere, Neusiedler See, sa budete cítiť ako v stredomorskej destinácii. Jednoznačne musíte ochutnať miestne vína, ako napríklad frankovku modrú, ktorá sa skvelo hodí ku rôznym miestnym syrom. Burgenlandská krajina je nádherná, tichá a ideálna na oddych.

bare tree pathwayBurgenland. Foto: unsplash.com

Top lokality

Salzburg

Salzburg je štvrté najväčšie mesto v Rakúsku. Salzburgské "Staré mesto" je celosvetovo známe svojou barokovou architektúrou a je jedným z najzachovalejších stredísk v Alpách. V roku 1997 bolo dokonca zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Turisti navštevujú toto mesto práve kvôli nádhernému historickému centru a takisto kvôli malebnému alpskému prostrediu. Okrem iného je Salzburg rodiskom známeho skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta.

city buildings under blue sky and white clouds during daytimeSalzburg. Foto: unsplash.com

Hallstatt

Hallstatt je obec v Rakúsku v spolkovej krajine Horné Rakúsko. Nachádza sa pri jazere Hallstätter See a spoločne s pohorím Dachstein a krajinnou a historickou kultúrnou oblasťou Inneres Sallzkammergut patrí k Svetovému dedičstvu UNESCO.

Image
Hallstatt. Foto: CK SATUR

Semmeringský priesmyk

Obec nachádzajúca sa v rovnomennom priesmyku s počtom asi 600 obyvateľov. V minulosti ju preslávila hlavne semmeringská železnica a klimatické kúpele, dnes lyžiarske stredisko pod horami Sonnwendstein a Hirschenkogel. Za vysokú návštevnosť vďačí hlavne blízkosti Viedne. 

bird's eye view of mountain landscapeSemmeringský priesmyk. Foto: unsplash.com

Semmeringská horská železnica dlhá 41,7 kilometrov bola postavená v rokoch 1848 až 1854. V čase dokončenia predstavovala najvyššie položenú železnicu sveta (895 m n. m.). Zároveň bola prvou európskou železnicou s normálnym rozchodom koľajníc. Hlavným zámerom pre výstavbu bolo zabezpečenie spojenia Viedne s morom – prístavným mestom Terst. K významným osobnostiam, ktoré jej služby využil patril napr. cisár František Jozef s manželkou Alžbetou. Železnica Semmering je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Carnuntum

Staroveký skvost neďaleko Bratislavy je dnes najväčším archeologickým náleziskom v Rakúsku a jedinečným strediskom antickej kultúry. Prvá zmienka o rímskom meste na tomto území pochádza už z roku 6 v 1. stor. po Kristovi a v roku 15. tu vznikol vojenský tábor, ktorého hlavnou úlohou bolo chrániť strategický priechod Jantárovej cesty cez Dunaj. Tábor bol súčasťou opevnenia Limes Romanus, ktoré malo v minulosti chrániť severné hranice Rímskej ríše pred barbarskými kmeňmi. Bolo taktiež hlavným mestom provincie Panónia. 

Image
Carnuntum. Foto: depositphotos.com

Langenlois

Malebné mestečko Langenlois leží uprostred viníc, nádrherných záhrad a s krásnou architektúrou. Oblasť známa pre svoj vinič, ktorý tu má ideálne podmienky dáva za vznik mnohým značkám vína - Gobelsburg, Zöbing, Mittelberg, Schiltern a Reith. V posledných desaťročiach sa Langenlois a najmä záhradná dedina Schiltern stali skutočným príkladom, pokiaľ ide o záhradnú turistiku a zážitok zo záhrady.

Image
Langenlois. Foto: CK SATUR

Rust

Mestečko Rust je známe ako mesto bocianov a dobrého vína. Na jar a v lete tu bocianie hniezda možno vidieť takmer na každom druhom komíne. O kráse mesta svedčí aj fakt, že bolo už niekoľkokrát zvolené za najkrajšie mesto Burgenlandu a od roku 2001 je dokonca Rust zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Image
Rust. Foto: depositphotos.com

Baden bei Wien

Baden bei Wien je kúpeľné mesto v rakúskej spolkovej krajine Dolné Rakúsko a leží 26 kilometrov južne od Viedne. Teplé sírne pramene sú tu známe už asi 5 000 rokov a tvoria základ miestnych kúpeľov. Mesto patrí už od čias rakúsko-uhorskej monarchie k obľúbeným kúpeľným miestam.

Image
Baden bei Wien. Foto: depositphotos.com

Eisenstadt

Knieža Esterházy si vybral za miesto svojho sídla, práve dnešné hlavné mesto Burgenlandu - Eisenstadt. Vďaka tomu tu na každom kroku objavíte stopy príslušníkov kniežacieho dvora ako aj hudobné dedičstvo po velikánovi klasickej hudby Josephovi Haydnovi. Hlavnou pamiatkou mesta je zámok rodu Esterházyovcov, ktorý sa dnes prezentuje ako miesto živej kultúry.

Image
Eisenstadt. Foto: depositphotos.com

Graz

Hlavné mesto spolkovej krajiny Štajersko - Graz sa rozkladá po oboch brehoch rieky Mur. Priamo uprostred mesta sa nachádza Zámocký vrch - Schlossberg - zalesnený kopec, na ktorý sa dá vystúpiť. Z bývalej pevnosti na plošine nad mestom zostali vcelku už iba vežové hodiny, ktoré sa stali akýmsi symbolom mesta. Za nový symbol mesta sa dá považovať Kunsthaus - Dom umenia, ktorý sa nachádza pravom brehu rieky Mur ako obrovská modrá bublina.

white and brown roofs and green trees
Graz. Foto: unsplash.com

Tulln

Mesto Tulln sa nachádza na pravom brehu rieky Dunaj. Je to síce malé ale napriek tomu významné mesto. Tulln je známe pre svoje nádherné záhrady. Pravidelne sa v ňom konajú veľtrhy a výstavy. Návštevníci tu môžu nájsť vyše 65 vzorových záhrad. Počas prehliadky záhrady sa toho veľa dozviete, načerpáte sily a nájdete tipy pre svoju záhradu i dom.

Image
Tulln. Foto: CK SATUR

Kitzbühel

Toto malé stredoveké mestečko sa nachádza v Kitzbühelských Alpách pozdĺž rieky Kitzbühler v Tirolsku. Kitzbühel je celosvetovo známe lyžiarske stredisko a jeho lyžiarska sezóna trvá od polovice októbra až do začiatku mája. Je najväčším lyžiarskym strediskom v Rakúsku. Turisti v Kitzbühli majú k dispozícii 56 lanoviek, 168 km zjazdoviek a aj 40 kilometrov upravovaných bežeckých tratí. Počas zimy a na jar býva toto lyžiarske stredisko často navštevované predovšetkým rôznymi celebritami z Rakúska i zo zahraničia.

ski lifter during daytimeKitzbühel. Foto: unsplash.com

Zell am See

Mestečko Zell am See je veľmi známou turistickou oblasťou. Nachádza sa v Kitzbühelských Alpách medzi povodiami riek Saalach a Salzach, približne sto kilometrov od Innsbrucku.  Zell am See je známe najmä pre obľúbencov zimných športov, ktoré môžu vykonávať na dobre zasneženom vrchu Schmittenhöhe. 

white snow-covered mountainZell am See. Foto: unsplash.com

Wels

Druhé najväčšie mesto Horného Rakúska. Mesto zažilo svoj rozkvet najmä v období stredoveku. Je sídlom rôznych zaujímavých miest ako napríklad vedecké centrum Welios alebo ZOO Wels. Najviac však toto mesto preslávila adventná atmosféra. Táto atmosféra nie je totiž založená len na nejakých vianočných svetielkach povešaných po pouličných lampách. Atmosféra vo Welsi v predvianočnom i vianočnom období je minimálne čarovná. O romantiku je postarané viac ako dosť vďaka rôznym expozíciám po celom meste.

Image
Wels. Foto: CK SATUR

Innsbruck 

Innsbruck je hlavné mesto Tirolska v západnom Rakúsku. Nachádza sa v širokom údolí medzi vysokými horami, tzv. severným reťazcom v Karwendelských Alpách. Innsbruck je medzinárodne uznávané stredisko zimných športov a hostilo viaceré zimné olympijské hry ako aj zimné paralympijské hry. Vďaka početným stavbám z doby cisára Maximiliána I., jedinečnej polohe uprostred tirolských hôr a v neposlednom rade z dôvodu rozsiahlych športov, ktoré ponúka Innsbruck je vyhľadávaným cieľom turistov z celého sveta.

Image
Innsbruck. Foto: depositphotos.com

Od roku 1952 hostil Innsbruck jednu časť turnaja Four Hills. Skokanský mostík v Berg Isel bol postavený z betónu pre zimné olympijské hry 1964 ako náhrada za staršie, menšie rampy. Používal sa aj na zimné olympijské hry v roku 1976. V roku 2003 bola otvorená nová rampa, ktorú navrhla svetoznáma architektka Zaha Hadid, keďže stará rampa už nespĺňala súčasné požiadavky na skoky na lyžiach. Berg Isel bol tiež miestom snowboardového festivalu Air & Style .

Image
Skokanský mostík. Foto: depositphotos.com

Weitra

Weitra je historické mestečko v Dolnom Rakúsku na rieke Lužnici (Lainsitz) v blízkosti českých hraníc, ktoré kedysi patrilo k Českému kráľovstvu. Po 1.svetovej vojne 1920 bolo Vitorazsko rozdelené medzi Československo a Rakúsko a nepriaznivá poloha pri hraniciach sa tu zvlášť prejavila po druhej svetovej vojne, kedy bola hranica z českej strany opevnená a úplne nepriestupná. Mesto založené na úpätí vrchu s hradom, neskôr zámkom, si zachovalo svoj historický ráz. Takmer neporušené sa zachovali žulové hradby z konca 13. storočia a jedna z dvoch pôvodných brán, renesančne prestavaná Zwettlerská brána (1526), ​​symbol mesta.

Image
Weitra. Foto: CK SATUR

Hlavné mesto

Viedeň

Hlavné mesto Rakúska ležiace na rieke Dunaj, vzdialené len necelých 70 km od nášho hlavného mesta, Bratislavy. Viedeň má skoro 2 milióny obyvateľov. Svoje sídlo tu má mnoho medzinárodných organizácií OSN. V roku 2001 bolo historické centrum Viedne dokonca zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mesto je rozdelené do 23 mestských častí, ktoré sú z praktických dôvodov očíslované. V meste Viedeň nájdeme veľké množstvo historických zámkov, záhrad či krásnu zoologickú záhradu.

aerial photography of city buildingsViedeň. Foto: unsplash.com

V historickom centre Viedne sa nachádza nenapodobiteľná katedrála sv. Štefana, ktorá je doiminantou mesta. Zaujímavý je exteriér ako aj bohatý interiér. 

brown city buildingsViedeňská katedrála. Foto: unsplash.com

Zámok Schönbrunn býval letným sídlom rodu Habsburgovcov a v súčasnosti je zaradený na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pôvodne bol tento zámok postavený ako poľovnícke sídlo. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1642. Zámok prešiel počas rokov niekoľkými prestavbami a v súčasnosti je upravený v štýle rokoka. Zámok je obklopený rozsiahlym zámockým parkom. Areál je veľmi rozsiahly a preto na prepravu môžete použiť zámocký vláčik.

white concrete building near green grass field under blue sky during daytimeNádhera zámku a záhrad. Foto: unsplash.com

Hofburg je bývalý hlavný cisársky palác v centre Viedne v Rakúsku. Bol postavený v 13. storočí a rozšírený v priebehu storočí. Vďaka týmto rozšíreniam tomuto palácu v súčasnosti patria viaceré rezidencie, jazdecká škola, stajne či cisárska pokladnica. Palác bol sídlom vládcov habsburskej dynastie a dnes je oficiálnym sídlom a pracoviskom prezidenta Rakúska. V zimnom období poslúžil ako cisárska zimná rezidencia. Palác sa anchádza na námestí Heldenplatz, ktoré malo byť súčasťou veľkého námestia Kaiserforum. Toto námestie však nikdy nebolo dokončené.

white concrete building under blue sky during daytimeHofburg. Foto: unsplash.com

Najvyššia veža vo Viedni Donauturm bola postavená v roku 1964 podľa návrhu architekta Hannesa Lintla. Nachádza sa uprostred Donauparku a je to populárna turistická atrakcia. Má výšku 252 metrov a vo výške 150 metrov sa nachádza pozorovacia plošina s otáčajúcou sa reštauráciou. Pri pozorovacej plošine je plošina na bungee jumping, ktorá sa používa v lete. 

city skyline across body of water during night timeDonauturm. Foto: unsplash.com

Hundertwasserhaus vo Viedni je jedným z najznámejších diel architekta, maliara a sochára Friedensreicha Hundertwassera. Pôvodnou funkciou domu malo byť ubytovanie sociálne slabších, v súčasnosti je skôr turistickou atrakciou. Vzhľad Hundertwasserovho domu je odrazom celoživotných tvrdení a myšlienok autora. Neobsahuje rovné, pravidelné línie - fasádu tvorí množstvo pestrých farebných plôch a dom je porastený zeleňou.

Image
Hundertwasserhaus. Foto: CK SATUR

Mozarthaus Vienna na Domgasse 5 je jediným zachovaným príbytkom skladateľa W. A. Mozarta. Počas prehliadky vám predstavia život a dielo nezabudnuteľného skladateľa, s dôrazom na jeho roky strávené vo Viedni, ktoré predstavujú vrchol jeho skladateľskej tvorby. Rozsiahla prezentácia prináša najvýznamnejšie diela a obdobie životnej dráhy W. A. Mozarta.

vinyl record near white electronic keyboardSpomienky na Mozarta. Foto: unsplash.com

Albertina je galéria umenia založená v roku 1768 vo Viedni vojvodom Albertom Saským a jeho ženou Máriou Kristínou (rakúskou arcivojvodkyňou, štvrtou dcérou cisárovnej Márie Terézie), je jednou z najväčších svetových zbierok grafiky. Zbierky galérie tvorí cca 50 tisíc kresieb, leptov a akvarelov a viac ako 1,5 milióna rytín. V roku 1919 budova galérie i jej zbierky prešli z majetku Habsburgovcov do vlastníctva Rakúskej republiky a verejnosti je dostupná dodnes.

Image
Albertina. Foto: CK SATUR

Kunsthistorisches Museum Umeleckohistorické múzeum bolo postavené cisárom Františkom Jozefom pre uchovanie prekrásnych zbierok Habsburgovcov, ktoré získavali v priebehu niekoľkých storočí. Na ploche 2 700 m2 tu nájdeme vyše 2 200 svetových umeleckých diel. Samotná budova múzea  je výnimočným dielom architektov Gottfried Sempera a Karla Hasenauera.

Image
Kunsthistorisches Museum. Foto: CK SATUR

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Zámok Esterházy, Burgenland

HistóriaIné atrakcie

Zámok Esterházy

Zámok Esterházy v Eisenstadte je jedným z najkrajších barokových zámkov v Rakúsku. Poskytuje jedinečný pohľad na kedysi honosný život kniežacieho dvora. Zámok je dodnes centrom bohatého kultúrneho diania v Burgenlande a je častým dejiskom slávností a spoločenských podujatí.
Hohenwerfen, Rakúsko

HistóriaKultúra

Hohenwerfen

Hrad Hohenwerfen je stredoveký skalný hrad s výhľadom na rakúske mesto Werfen v údolí Salzach. Hohenwerfen je akoby sestrou hradu Hohensalzburg, ktorý postavili arcibiskupi Salzburgu v 11. storočí. Medzi početnými atrakciami, ktoré hrad ponúka sú prehliadky s rozsiahlou zbierkou zbraní, historickými salzburskými sokoliarmi so sokoliarskym múzeom a pevnosťou. Kedysi patril hrad rakúskym Habsburgovcom. Pozemok je teraz vo vlastníctve grófstva Salzburgu.

Hohensalzburg, Rakúsko

HistóriaKultúra

Hohensalzburg

Hrad Hohensalzburg leží na vrchole kopca Festungsberg v rakúskom meste Salzburg. Hrad bol postavený na príkaz arcibiskupov a je jedným z najväčších stredovekých hradov v Európe. Výstavba Hohensalzburgu začala v roku 1077 pod vedením arcibiskupa Gebhardoma von Helfensteinom. Hohensalzburg bol zrekonštruovaný na konci 19. storočia a sa stal hlavnou turistickou atrakciou spoločne s lanovkou  Festungsbahn. Hrad pozostáva z rôznych krídel a nádvorí. Apartmány princa sa nachádzajú na tzv. vysokom poschodí.  

Salzwelten, Rakúsko

Iné atrakcie

Salzwelten

Najstaršia soľná baňa na svete, najstaršie drevené schodisko v Európe a skywalk s „svetovým výhľadom“ 360 metrov nad zemou: Salzwelten Hallstatt je baňa superlatívov. Poďte na cestu späť v čase, k začiatkom ťažby soli pred 7 000 rokmi, a zažite históriu ťažby na vlastnej koži. K múzeu vystúpate pozemnou zubačkou a následne sa vydáte na cestu jednotlivými expozíciami. "Sfárate" do bane, a na presun vám poslúži nielen banský vláčik, ale aj šmýkľavka, čo ocenia najmä deti.

Rosenburg, Rakúsko

HistóriaKultúra

Rosenburg

Rosenburg sa nachádza na útese nad údolím rieky Kamp v nadmorskej výške 345 metrov. Ide o jeden z najnavštevovanejších renesančných hradov Rakúska. Nachádza sa priamo uprostred prírodnej rezervácie - Naturpark Kamptal. Na centrálnom nádvorí hradu sú divadelné predstavenia vrátane každoročného Shakespearovho festivalu. Na juh od tohto hradu leží mesto Krems an der Donau a údolie rieky Wachau, jedna z najkrajších oblastí Rakúska. V súčasnosti sú majiteľmi hradu Rosenburg členovia rodiny von Hoyos-Sprinzenstein.

Horný a Dolný Belveder, Rakúsko

História

Horný a Dolný Belveder

Dva barokové paláce, ktoré spája nádherná francúzska záhrada. Dal ich postaviť Evgen Savojský. V roku 1716 bol vystavaný Dolný Belveder, slúžiaci ako letné sídlo princa Savojského a v roku 1723 bol vybudovaný Horný Belveder, ktorý bol pôvodne určený na reprezentatívne účely. Za toto dielo si zaslúži pochvalu architekt Johann Lukas von Hildebrandt. V minulosti patril komplex dvoch palácov Márii Terézii za ktorej éry získal svoje pomenovanie Belveder, čo v preklade znamená „krásny výhľad“. Dnes sa toto miesto využíva ako Rakúska galéria.

Forchtenstein, Rakúsko

HistóriaIné atrakcie

Forchtenstein

Hrad Forchtenstein je jedným z najvýznamnejších symbolov Burgenlandu. Leží na úpätí pohoria Rosaliengebirge a dominuje výhľadu z nížiny smerom na západ. Počiatky tejto mohutnej stavby siahajú do roku 1300a spájajú sa s mattersdorfskými grófmi - vežu dodnes zdobí erb mattersdorfských grófov. V polovici 15. storočia rod vymrel po meči a hrad sa na ďalších 170 rokov stal majetkom Habsburgovcov.

Zámok Schloss Hof, Rakúsko

História

Zámok Schloss Hof

Zámok neďaleko rakúsko-slovenských hraníc je obľúbeným cieľom pre víkendový výlet. V roku 1725 ho získal princ Eugen Savojský a nechal ho rozšíriť o dve ďalšie krídla, ktoré obkolesujú čestný dvor. O tridsať rokov neskôr v roku 1755 získala toto vidiecke sídlo Mária Terézia. Zámok obklopený záhradným areálom, v ktorom sa konajú rthy pri rôznych príležitostiach upúta aj svojim interiérom a tromi traktami, z ktorých je každý venovaný panovníkovi, ktorý ho obýval. Po schodisku sa návštevníci dostanú k prepychovým miestnostiam prvého poschodia - severný trakt s niekdajším obytným apartmánom princa Eugena, ktorý bol neskôr prestavaný pre ďalšieho obyvateľa, cisára Jozefa II. Miestnosti východného traktu, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na zámocký park, sa venujú výlučne príbehu o živote a pôsobení armádneho veliteľa a milovníka umenia princa Eugena Savojského. Cez barokovú kaplnku a slávnostnú sálu vystavanú v štýle klasicizmu vedie okruh do komnát Márie Terézie v južnom trakte.

Klosterneuburg, Rakúsko

História

Klosterneuburg

Mestečko Klosterneuburg sa nachádza približne 15 kilometrov od hlavného mesta Rakúska - Viedne. Najväčšiu dominantu tohto mesta tvorí najvýznamnejšia sakrálna stavba krajiny – kláštorný komplex Klosterneuburg. Vydajte sa na prehliadku námestí, kostola Panny Márie, pompézneho cisárskeho traktu s mohutnou kupolou či kláštora a jeho okolia.

Mariazell, Rakúsko

História

Mariazell

Mestečko Mariazell patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam v strednej Európe.Veľkosťou maličké mesto tvorí len zopár ulíc a hlavné námestie, ktorému dominuje pútnická bazilika s veľmi zaujímavým a zvláštnym priečelím – medzi barokovými vežami s kupolami stojí ešte gotická veža. Mariazell sú zároveň horské klimatické kúpele a nad mestečkom sa rozprestiera aj obľúbené lyžiarske stredisko.
Roklina Wasserlochklamm, Rakúsko

Príroda

Roklina Wasserlochklamm

Krása vodopádov Wasserlochklam v Rakúsku je svetoznáma. V divokej kráse kaňonu sa nachádz 5 vodopádov, pričom jeden z nich má až 22 metrov. na prechod kaňonom s d´žkou 900 metrov postačia 3 hodiny, no zážitok budete mať navždy.

Údolie Mendlingtal, Rakúsko

Príroda

Údolie Mendlingtal

Zážitkový svet Mendlingtal v Göstlingu. Jedno z posledných zariadení na splav dreva v strednej Európe. Starostlivo upravený park vás prevedie po drevených cestičkách, drevenými mostíkmi ponad rieku, cez priesmyky, romantickými zákutiami, popri priezračne čistom jazere plnom rýb a cestou nakuknete do starého dreveného vodného mlyna, mimochodom funkčného, obzriete si pekáreň chleba, benátsku pílu, kováčsky dom, drevenú priehradu, či môžete nakŕmiť pstruhy v rybníku a pozrieť si ukážku splavovania dreva.

5 Fingers, Rakúsko

Príroda

5 Fingers

Vyhliadka 5 fingers je pravdepodobne najpôsobivejšia vyhliadková plošina v Alpách a ponúka adrenalínový zážitok na najvyššej úrovni. Viac ako 5 platforiem (5 palcov), každý v inom dizajne, z ktorých si môžete vychutnať jedinečné výhľady nad Hallstatt s jazerom Hallstättersee a vnútornou oblasťou Salzkammergut. Jedna z platforiem je vyrobená výhradne zo skla, ďalšia umožňuje návštevníkom získať svoj osobný pohľad na lokalitu svetového dedičstva Hallstatt prostredníctvom veľkého barokového obrazového rámu. "5fingery" sú osvetlené až do polnoci a môžu byť viditeľné z diaľky a široko, dokonca aj v noci.

Mamutia jaskyňa, Rakúsko

Príroda

Mamutia jaskyňa

Gigantické rozmery dosahuje Mamutia jaskyňa bez ľadu. Je to jedna z najväčších jaskýň v Európe, ktorá od najvyššieho bodu pri vstupe po najnižší bod meria 1.199 metrov. Počas hodinovej prehliadky si môžete vychutnať výtory samotnej príordy.

Sky Walk Štajersko, Rakúsko

PrírodaIné atrakcie

Sky Walk Štajersko

Z najvyššej hory v Štajersku Dachstein (2700 m) sa vám naskytne výhľad na visuté mosty, schody nikam alebo v prípade niektorých na nervy drásajúci Sky Walk. Ľadový palác vás zavedie do mystického sveta ľadu na ceste po Štajersku.
Stiahnuť PDF

Pláže

Jazero Wolfgangsee

Jazero Wolfgangsee je najznámejším jazerom v Soľnej komore. Jazero je priamo obklopené vrcholkami hôr a nachádza sa v lone neopísateľne krásnej prírody. Je jedným z najteplejších jazier Soľnej komory a má krištáľovo čistú (okrem toho aj pitnú) vodu a je ideálne na kúpanie a prevádzkovanie vodných športov. Na brehu jazera nájdete 3 mestečká, ktoré poskytujú zázemie pre aktívnu a dokonalú dovolenku. Sú to St. Wolfgang, St. Gilgen a Strobl.

Image
Jazero Wolfgangsee. Foto: CK SATUR

Attersee

Attersee je najväčšie jazero v Soľnej komore v Hornom Rakúsku. Hlavným prítokom je potok Seeache, ktorý tečie z neďalekého jazera Mondsee na juhozápade. Vzhľadom na to, že v tejto oblasti je stále vietor a jazero má krásnu čistú vodu, Attersee láka najmä námorníkov a plavcov. Počas sezóny sa tu konajú početné plachetnícke súťaže. Jedným z najobľúbenejších vetrov na Attersee je tzv. "Rosenwind", ktorý znamená vánok ruží. Je to východný vietor, ktorý prechádza záhradou zámku Ort a napĺňa vzduch cez jazero vôňou ruží.

Image
Attersee. Foto: CK SATUR

Bad Ischl 

Bad Ischl je kúpeľné mesto pri rieke Traun v samom centre Salzkammergutska. Keď sa na začiatku 19. storočia začala používať miestna slaná voda na lekárske účely, Bad Ischl sa čoskoro stal módnym kúpeľným strediskom so zaujímavými hosťami ako princ Klemens Wenzel von Metternich a arcivojvodca Franz Karl z Rakúska. V mestečku sa nachádza aj známa Kaiservilla, ktorá bol letným sídlom cisára Františka Jozefa I. a cisárovnej Alžbety, známej ako Sisi.

Image
Bad Ischl. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Prater

Viedenský zábavný park Prater patrí k hlavným symbolom rakúskej metropoly. Rozkladá medzi Dunajom a Dunajským kanálom na ploche približne 6 kilometrov štvorcových. Prvá písomná zmienka o parku je známa už z roku 1162. Za to, že je park sprístupnený verejnosti, vďačíme cisárovi Jozefovi II. Vstup do areálu je zdarma, platí sa až vstupné na jednotlivé atrakcie, ktorých je tu cca 250. Najznámejšou, ktorá je už akýmsi symbolom mesta, je Wiener Riesenrad, 65 metrov vysoké ruské kolo z ktorého je výhľad na celé mesto. Stojí v parku už od roku 1897 a je tak zároveň jeho najstaršou atrakciou.

Image
Prater. Foto: CK SATUR

Zubačka

Na západe Rakúska odfukuje tirolská parná zubačka Tiroler Achensee-Dampf-Zahnradbahn, dlhá 7 km, premávajúca už viac ako 120 rokov z Jenbachu do Seespitzu pri jazere Achensee. Parné lokomotívy s klasickou červeno-čiernou „vizážou“, podnes premávajúce  na pravidelných linkách, sú hádam najstaršími vo svete. A do starého železa nepatria ani mašinky, odfukujúce už od roku 1893 na trati Schafberg-Bahn.

Image
Zubačka. Foto: depositphotos.com

Sladké pokušenie perníkov

Prehliadka rodinnej pernikárskej firmy Pirker v mestečku Mariazell, hneď vedľa námestia osloví nielen milovníkov tejto sladkosti. Perníky všetkých druhov a veľkostí sa tu vyrábajú a vyvážajú už od roku 1826. Vrcholem prehliadky je pre väčšinu návštevníkov dokonalý perníkový model mestečka Mariazell.

brown and white concrete housePerníkové kráľovstvo. Foto: unsplash.com

Pre milovníkov lyžovania sa lanovkou z mestečka Mariazell dostanete ku lyžiarskemu stredisku Bürgeralpe. Nachádza sa tu aj rozhladňa arcivojvodu Jána s výhľadom na okolité Alpy. Najvyšším vrcholom tejto časti je Bürgerlape, ktorý sa ťahá do výšky 1266 m. 

Prírodovedné múzeum vo Viedni

Toto múzem patrí spolu s Umeleckohistorickým k “povinným” zastávkam vo Viedni. Obe zrkadlovo obrátené budovy spája námestie Maria Theresia Platz, s parkom a sochou Márie Terézie uprostred. Park s lavičkami býva obľúbeným miestom stretnutí a oddychu. Základom stálej expozície je rozsiahla súkromná zbierka florentínskeho zberateľa, ktorú do majetku Habsburgovcov získal manžel Márie Terézie, František Lotrinský. Spolu 30 000 prírodnín ako napríklad ojedinelé exempláre ulitníkov, koralov, lastúr, vzácne minerály a drahé kamene. Okrem stálej expozície ponúka múzeum svojim návštevníkom špeciálne výstavy a prehliadky.

Image
Prírodovedné múzeum. Foto: CK SATUR

Lienzenské dolomity

Lienzenské dolomity sú obľúbená prázdninová a oddychová zóna. V lete sa vám v tejto oblasti naskytne krásny panoramatický výhľad na blízku i ďalekú krajinu. V zime sa na tomto území dokonale vyšantia milovníci lyžovania, pretože v Lienzenských dolomitoch je až 37 kilometrov zjazdoviek.

Family park Neusiedlersee

História zábavného parku, ktorý sa nachádza len pár kilometrov od rakúskeho jazera Neusiedlersee siaha až do roku 1966. Priestor má rozlohu 145 000 m2 a ponúka veľké množstvo zábavy. Park sa rozdeľuje do 4 tematických častí a to na Zážitkový hrad, Rozprávkový les, Gazdovský dvor a Dobrodružný ostrov. V každej časti nájdete rôzne atrakcie, ktoré pobavia ako deti tak i rodičov. Podľa počtu atrakcií je Family park Neusiedlersee najväčším parkom pre voľný čas v Rakúsku.


Family park Neusiedlersee. Foto: CK SATUR

Dom morí

Ak ste si doteraz mysleli, že na Mariahilfer Straße nie je nič zaujímavé okrem obchodov, mýlili ste sa. Hneď vedľa tejto slávnej ulice je dom, v ktorom nájdete veľké množstvo morských živočíchov, plazov a hmyzu. Budova má 10 poschodí a na každom z nich môžete nájsť iné zaujímavé sladkovodné či morské príšerky. Medzi najnebezpečnejšie tvory v Dome mora sa určite radia žraloky, krokodíly, hady a niektoré druhy jedovatého hmyzu. Nemusíte sa ničoho obávať, sú bezpečne zavreté v akváriách a teráriách. Nezľaknite sa, ak nad vašou bude lietať papagáj alebo skákať opička. Tie vám nijako neublížia. Ďalšou atrakciou tejto budovy je výhľad zo strechy na celú Viedeň. 

Image
Dom morí. Foto: CK SATUR

Dom motýľov

Na tomto mieste sa budete cítiť ako v raji. Tropická teplota a extrémna vlhkosť vzduchu je tu bežným javom. V Dome motýľov uvidíte obrovský prales plný rôznych druhov krásnych, tropických motýľov. Teplota je tu stále udržiavaná nad 26°C a vlhkosť vzduchu nad 80%. Okrem motýľov tu môžete vidieť takisto viacero druhov tropických rastlín ako rôznofarebné druhy orchideí, ktoré v pravidelných intervaloch ukážu svetu svoje krásne kvety. Takisto atmosféra je doplnená jazierkami a malým vodopádom.

Image
Dom motýľov. Foto: CK SATUR

Detské múzeum

Interaktívne detské múzeum ZOOM pre deti a dospievajúcich, je skvelým miestom pre tých, ktorý sa chcú niečo naučiť zábavnou formou. Jeho rozloha je 1 600 m2  a na tomto priestore nájdete veľké množstvo výstav a workshopov. Časť ZOOM Ozean je určená pre deti od 8 mesiacov do 6 rokov a časť ZOOM Studio je určená pre deti od 3 do 12 rokov. Interaktívne ZOOM výstavy sú určené pre deti od 6 do 12 rokov. ZOOM filmové štúdio je určené pre deti od 8 do 14 rokov, môžu sa tu zahrať na scenáristov, kameramanov, režisérov atď. a zároveň si tu môžu natočiť ich prvý krátky film v živote.

kids in spiderman and Captain America costumes
Detská radosť. Foto: unsplash.com

ZOO Schönbrunn

Obrovská a neskutočne krásna zoologická záhrada nachádzajúca sa v centre Viedne je najstaršou ZOO na svete. Pre verejnosť je prístupná od roku 1778. Zozačiatku však bola prístupná len pre ,,slušne odetú'' verejnosť a to len v nedeľu. ZOO je domovom pre vyše 8 500 zvierat, z toho viac ako 700 druhov. Rozloha zoologickej záhrady je až 17 hektárov. Stretnete tu naozaj zaujímavé druhy zvierat ako pandy, slony, žirafy, levy, tulene či rôzne druhy tučniakov. Popri prechádzke po ZOO môžete pri niektorých vidieť i živé kŕmenie.

Image
ZOO Schönbrunn. Foto: CK SATUR

Minimundus

Svet miniatúr pri rakúskom jazere Wörthersee. Tento zábavný park má rozlohu 16 000 m2 a je to miesto, kde sa nielen deti naučia veľa o svetových miestach a pamiatkach, ale dozvieme sa tam veľa nových vecí i my dospelí. Na jednom mieste môžete vidieť väčšinu svetových pamiatok ako napríklad Sochu slobody z New Yorku, indický Taj Mahal či Operu v Sydney. Miniatúry sú konštruované v mierke 1:25 a pokiaľ to je možné, sú konštruované i z originálnych materiálov. Pri zhotovovaní miniatúr nezabúdali ani na detaily, ako napríklad rolety na oknách či pouličné lampy.

Image
Svet miniatúr. Foto: CK SATUR

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Rakúska kuchyňa sa u našich susedov preslávila najmä rezňom a šalátom. Neodmysliteľnou súčasťou je samozrejme viedenská káva, štrúdľa, či linecké koláče. Historicky ju ovplyvnili aj susedné krajiny. Rakúskou lahôdkou sú knedle pripravené s pečenou kačkou alebo husou.

fried food on white ceramic plateRezeň. Foto: unsplash.com

V minulosti aristokracia obľubovala divinu, vnútornosti, sladkovodné ryby, husaciu masť. Rakúšania dnes obľubujú podobné jedlá ako máme aj u nás, ako napríklad hovädzí guláš, plnenú papriku, sviečkovú. Tyrolskou špecialitou sú knedlíky s mäsom, kyslou kapustou a zemiakmi. Pochutiť si môžete aj na kaprovi na cesnaku, alebo na štuke po soľnohradsky. Veľmi chutné sú i rakúske syry, párky či rôzne druhy klobás, halušky "spätzle" so syrom alebo kapustou. Sacherova torta je typickou viedenskou lahôdkou. 

slice of cake  Sacherova torta. Foto: unsplash.com

Z nápojov Rakúšania obľubujú jablčné alebo hruškové víno. Vyrábajú aj pálenku, kde pridávajú rôzne bylinky, či dokonca aj kvety. Z vín sa produkuje Zelené Vetlínske, Rizling a ťažšie víno Weissburgunder, z pív je známe Gösser, Zipfer, Gold Fassl. 

Linecké koláče sú vám určite dobre známe. Práve toto mesto je rodiskom nášho obľúbeného vianočného pečiva. Prvé zmienky o Lineckom koláči sa datujú až do roku 1653 avšak jeho autor je dodnes neznámy. Linz nie je len domovom koláčov, ale takisto i domovom rôznych festivalov.

3 brown donuts on brown wooden tableLinecké koláče. Foto: unsplash.com

Na makových hodoch, ktoré sa tradične oslavujú 3. septembrovú nedeľu, možno v ozdobených hodových stánkoch obdivovať mak vo všetkých jeho podobách: sivý a biely mak, makovice, makové múčniky, makový pálený alkohol a likéry, maková čokoláda, makový lekvár, pesto s makovým olejom a oveľa viac. V prevádzke Mohnwirt Neuwiesinger na vás čaká tá najväčšia porcia opekaných makových rezancov s originálnymi waldviertelskými makovými rezancami zo zemiakového cesta, ako aj ďalšie makové dobroty. Hudobná zábava, ľudové tanečné súbory, módna prehliadka krojov, zábavný park pre deti a všeličo iné sa postará o to, aby sa tu návštevníci cítili skutočne dobre.

Image
Makové hody. Foto: depositphotos.com

V južnom Burgenlande sa okrem tradičnej oranžovej tekvice, darí aj viniču. Známe víno uhudler si tam chodia vychutnať aj vinárski znalci. Uhudler sa vyrába z hrozna odrôd Concord, Delaware, Elvira a Ripatella. Ide o hybridné druhy odolné voči niektorým hubovitým ochoreniam a agresívnym voškám, takže netreba používať postreky. Výsledkom je tradičné víno zvláštnej ružovej, niekedy aj bielej farby, ktoré chutí po lesných jahodách, ale aj čiernych ríbezliach.

clear glass bottles near concrete bricksUhudler. Foto: unsplash.com

Región okolo mestečka Retz je druhou najväčšou oblasťou zameranou na pestovanie tekvice v Rakúsku - pestuje a zbiera sa tu približne 600 rôznych odrôd. Aby sa to patrične oslávilo, každoročne v októbri sa koná pestrofarebná slávnosť, počas ktorej môžete ochutnať rôzne jedlá, prípadne si zakúpiť výrobky, ako tekvicoý olej. Súčasťou festivalu je aj sprievodný kultúrny program.

orange pumpkins on gray field near green grassland at daytime selective focus photographyTekvicové slávnosti. Foto: unsplash.com

Júl je vo Wachau spojený so zberom marhúľ, ktorý vyvrcholí festivalom v Spitzi, kde sa pozdĺž hlavných ulíc postavia farebné stánky, v ktorých si možno zakúpiť čerstvo obraté marhule. Kto ochutná marhule z rôznych regiónov a s rôznym pôvodom, okamžite rozpozná, čím sa wachauská marhuľa odlišuje: je pekne pružná a má veľmi príjemnú vôňu. 

Image
Marhuľové slávnosti. Foto: CK SATUR

Stiahnuť PDF

Zábava

Sviatok Krampuslauf

Deň pred príchodom sv. Mikuláša (5. december) sa v Rakúsku oslavuje tzv. sviatok Krampuslauf. Spája sa s čertom „Krampusom“ – diabolská postava, ktorá robí spoločnosť svätému Mikulášovi - trestá zlé deti a odmeňuje dobré. Toto alpské strašidlo, bolo pomenované podľa rakúskeho Krampas – niečo neživé. Staroveká pohanská tradícia sa šírila z Álp do celého Rakúska, Nemecka a postupne si našla obľubu aj v ďalších európskych štátoch (Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Taliansko). 

Image
Sviatok Krampuslauf. Foto: depositphotos.com

Armschlag

V makovej dedine Armschlag nájdete makovú cestu, záhradu, najdlhšiu makovú maľbu od Karla Mosera  v júli kvitnúce makové polia a všetky možné pokrmy z maku.

Image
Armschlag. Foto: CK SATUR

Bad Tatzmannsdorf

Moderná dovolenková destinácia s ťažiskom na kúpele, liečbu a pohyb, svojou kvalitou a kombináciou jedinečná v Rakúsku. Množstvo sáun a termálnych bazénov na uvoľnenie, aktívny pohyb a široká ponuka hotelových služieb  - od pohodlných hotelov a penziónov až ku komfortným termálnym hotelom  pre náročnú klientelu - toto všetko plní očakávania klientov na blahodarnú dovolenku uprostred južného Burgenlandu. 

Zámok Hellbrunn

Zámok Hellbrunn je už viac ako 400 rokov známy pre vodné hry, ktoré sa tu konajú. Zámok pôvodne slúžil ako letohrádok pre arcibiskupa Markusa Sittikusa. Hlavným zámerom bolo vytvoriť dovtedy nevídané miesto zábavy a oddychu. 

Image
Hellbrunn. Foto: depositphotos.com

Dachstein Krippenstein

Stredisko Dachstein Krippenstein v regióne Horné Rakúsko Salzkammergut je obľúbené miesto pre freeride športovcov podľa časopisu SnowPlanet. Stredisko ale s vyše 30 kilometrami zajzdoviek uspokojí všetkých milovníkov zimných športov.

white snow covered mountain under blue sky during daytimeDachstein Krippenstein. Foto: unsplah.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Gmunden 

Gmunden je malebné mestečko v Hornom Rakúsku. Jeho bohatá história je spojená s ťažbou soli- je dôležitým centrom soľného priemyslu Salzkammergut. Mestečko preslávili soľné kúpele a výroba keramiky. Okrem návštevy kúpeľov, Gmunden vyhľadávajú turisti a domáci obyvatelia aj kvôli rôznym športovým aktivitám. V tomto mestečku panuje kľudná atmosféra ideálna na oddych.

Image
Gmunden. Foto: depositphotos.com

Flattach

Flattach je obec nachádzajúca sa v okrese Korutánsko. Flattach je známe najmä pre svoje drevené schodíky a mostíky pomedzi vodopádmi.  Ak máte radi prírodu a nebojíte sa chodiť po drevených mostíkoch, určite si túto atrakciu naplno užijete. Pohľadom na okolitú prírodu si vaše oči oddýchnu od všetkých elektronických zariadení a budete si tak môcť vychutnať čerstvý vzduch a kľudnú atmosféru. Jediné čo budete počuť bude šum vodopádov a prípadne zvuky zvierat.

waterfalls in the middle of green treesKrásy Korutánska. Foto: unspalsh.com

Hirschstetten

Zahradníci a milovníci kvetin by mali zavítať do botanickej záhrady Hirschstetten, ktorá je domovom 360 000 jarných, 1,5 milióna letných, 60 000 jesenných kvetín a 1 milión cibulovín. Exotickým zážitkom bude aj prechádzka po mexických, japonských a čínskych zahradách. 

pink-petaled lotus flowersHirschstetten. Foto: unsplash.com

Steinwandklamm

Tiesňava Steinwandklamm je užšia ako Myrafälle, ako aj menej frekventovaná medzi turistami. Ani tu však nechýbajú pohodlné lávky cez málo vodnatý potok. Po prechode najužšieho miesta tiesňavy sa ocitnete pred skalnou stenou. Výstup je už pre skúsenejších turistov.

Image
Steinwandklamm. Foto: CK SATUR

Narzissenfest

Divoké narcisy zdobia na jar celý vidiek v Ausseerlande - časti Salzkammergut. Premieňajú idylickú alpskú oblasť na voňavé more kvetov. Narzissenfest, najväčší Rakúsky kvetinový festival, sa koná v tomto čase každý rok a okrem krásnych kvetov, ktoré tu môžete obdivovať sa môžete tešiť na ďalšie sprievodne akcie.

Image
Narzissenfest. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: spolková republika

Rozloha a populácia: 83 858 km2
8 022 300

Jazyky: nemčina

Náboženstvo: rímskokatolícke, protestantské

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni, Armbrustergasse 24, Wien, A-1190

Tel.: +43 13189055200
Email.: emb.vienna@mzv.sk

Víza a doklady

Vyžaduje sa platný cestovný pas alebo platný občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty. 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR